R 18. I 2 Zaterdag 20 April 1912. 27stc Jaargang N". 1756. s. I el lam ER voor de Zuidliollaiidsche en Zeeuwsclie Eilanden. EERSTE BLAD, n de Rheumatieklyders Wat er tegen te doen Antirevolutionair sland B IN HOC SIGNO VINCES i ONEN. IE1T. W. BOEKHOVEN, DE TARIEFWET. draineeren, n dat zulks 'aineerwerk allen tijde leveren wij 5514 verzekert iwste 55 iluHelMs. loges, -s en Wekkers id- en •k, Koralen. ■uild. 501 .ssnrantiën. forente JEP0SIÏ0 •Va pet. pet. aarden, itis verkrjjg- larts, e b i 11 e n.) TTERDAM. 1-3. en 910 ucces. tlléén- 900. er dam voorraad oclies, enz. 5258 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. ti zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50; zonder ƒ4,50 per jaar, Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/} maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrjjdagmorgen 10 uur. Alle stokken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Het werk dat de tegenwoordige Regeering met medewerking der rechtsehe meerderheid in deze zittings periode moet voltooien is in de eerste plaats door de Tweede Kamer te doen aannemen de Ziektewet alsmede de Verzekering der arbeiders tegen invali diteit en ouderdomsnooden en dan het aanwijzen der bronnen waaruit de door den Staat te verstrekken bij dragen zullen worden gevonden. In de eerste plaats moet men de Tarief- wet beschouwen en daarna de inner lijke waarde van die Tariefwet onder zoeken en de vraag beantwoorden of met het oog op ons belastingwezen en de huidige toestanden onzer volks ontwikkeling de keus een juiste is ge weest. Zooals bekend is hebben wij een Tariefwet, die reeds vele jaren in werking is Eigenlijke vrijhandel, zoo als alleen maar bestaat iu het Euro- peesch gedeelte van het Britsche rijk, hébben wij niet en hebben wij in ons land nooit gehad, het allerminst in den grooten tijd onzer geschiedenis. Inge voerde goederen uit het buitenland worden hier, natuurlijk met vele uit zonderingen, met 5 pCt. van de waarde belast. Onder die belasting zijn wij geworden wat wij op 't oogenblik zijn, een land dat niet onvoorspoedig is, waar een langzame vooruitgang niet te ontkennen valt. Alle landen om ons heen en in andere werelddeelen, altijd met uitzondering van het Europeesch gedeelte van het Engelsche Rijk, heb ben in de laatste tientallen van jaren een koers gevolgd, waarbij op den voorgrond getreden is de zorg der Regeeringen om de voortbrengingskracht van het volk in zijn geheel te verhoogen. De vroegere theorieën dat deze aange legenheid geheel buiten de bemoeienis van den Staat moet liggen omdat de vrijheid van handelen de allerbeste kracht was, ja de eenige, om welvaart te bevorderen, bleken onjuist te zijn, en ook in ons land is op menig gebied b.v. van vakonderwijs de zegenrijke wer king van inqrijpen der Regeering ge bleken. In andere landen is men daarbij niet blijven staan, maar is men tot het bewustzijn gekomen, dat evenals elk huisvader het best zorgt voor het algemeen welzijn, wanneer hij zijn eigen zaken goed en eerlijken met verstand beheert, elke Staat in de allereerste plaats te zorgen heeft dat geen middel wordt verzuimd, waardoor de voort brengingskracht der eigen natie ver hoogd wordt. En nu moet men ziende blind zijn, om niet te ontdekken dat de nieuwe richting in de wetgeving van al die landen om ons heen, het zeer gelukkige gevolg heeft gehad, de voort brenging en de daarmede gepaard gaande welvaart belangrijk te verhoogen. Wordt dit nu door dat gedeelte van het Nederlandsche volk ontkend, dat tegen de nieuwe Tariefwet gekant is Die nieuwe Tariefwet bedoelt eigen lijk geen verandering van systeem. De rechten, die van buitenlandsche goederen worden geheven, zullen wor den verhoogd. Van een ingrijpende wij ziging in het stelsel der thans geldende tariefwetgeving is ook nu geen sprake. Evenmin als indertijd bij het ontwerp van den liberalen minister Pitrson Alleen vraagt de Regeering thans een belangrijk hoog er bedrag aan, dan Pierson 15 jaar geleden wenschelijk en mogelijk achtte. Tegen het stelsel als zoodanig gaat dus de strijd der tegen standers van dit ontwerp niet. Wan neer heeft men ze ooit ernstig voor geheele afschaffing der bestaande inko mende rechten hooren pleiten Geldt dan hun tegenstand uitslui tend de verhoogingen Ook dit niet. Hun- verzet keert zich voornamelijk tegen de door de Regeering onom wonden uitgesproken stelling, dat met deze verhoogingen eene bescherming, een uitbreiding der voortbrengingskracht van ons volk bedoeld wordt. Hiertegen trekken nu in de eerste plaats te velde zij, die zich vrijhande laars noemen, die uitsluitend of in hoofdzaak uit theoretische beschouwin gen gelooven, dat de richting die alle wetgevingen in andere landen genomen hebben een verkeerde is, die hoopten dat men in ons land geleidelijk komen zou tot een groote vermindering en misschien opheffing der bestaande rechten. Het woord «vrijheide; behoudt bij vele menschen nog altijd zijn too- verkracht en zij zijn de laatsten om te ontdekken dat vrijheid tot vrij buiterij kan leiden en tot verhindering van de vrijheid van anderen om zich te ontplooien. Dan verklaart zich de nieuwe Tarief wetgeving de groote kring van koop lieden die een pessimistischen aard hebben en die elke verandering, die ze niet in al de gevolgen voor zich zien, wantrouwen en beginnen met aan te nemen, dat die hun nadeel zal brengen. *»We weten allen, dat deze groep menschen in ons lieve vader land groot is. Een moedig, misschien wel eens overmoedig, betreden van nieuwe banen in handel en bedrijf, behoort niet tot onze in 't oog sprin- genee eigenschappen. Eindelijk doet zich hooren de groote schaar menschen, die maar op éen punt kijken, niet die van hun neus, maar van hun beurs en zeggen, dit napra tend van anderen, die waarlijk beter konden weten alles zal duurder wor den." Ook de vrouwen in den lande van de schoolmeisjes af, worden in 't veld gebracht om die kreet toch vooral luider te doen klinken. Nu het woord van bescherming onzer voortbrenging door de Regeeiing niet weggemofleld, maar onomwonden is uitgesproken moet ik nog even daarop terugkomen. Zooals ik gezegd heb, is Engeland, Schotland en Ierland (het Europeesche Brittanje) het eenige vrijhandelsland. Is het geheel daarmede tevreden Verre van daar. Een groote krachtige partij heelt zich gevormd, die meent te ontdekken, dat het oogenblik ge komen is de bakens te verzetten, dat vooral de in geen land van westelijk Europa zoo sterk en zoo onuitroeibaar gebleken armoede in de groote steden, alleen maar kan bestreden worden door het scheppen van werkgelegen heid, die ze meenen dat ontstaan zal, wanneer de vele goederen, uit het buitenland ingevoerd, zullen vervangen worden door in het binnenland ver vaardigde. Deze denkers moeten erkennen, dat de geweldige voorsprong die Engeland gehad heeft in haar nijverheid boven alle andere volken der aarde, al de daardoor verworven rijkdom, de on overtroffen sterkte der scheepvaart, het aangeboren talent der landszonen, niet in staat zullen zijn om de meerdere of zelfs maar de gelijke te blijven van andere voortbrengende volken die hun hooge stelling onmiskenbaar bereikt hebben door de krachtige bescherming hunner voortbrenging, ook door pas sende keus der hoogte der inkomende rechten. Wat het gevolg zal zijn in de naaste toekomst van die beweging in Engeland naar bescherming, zullen wij moeten overlaten. We willen ons niet op het gebied der profetie wagen, alleen het spreekwoord volgen»wie zich aan anderen spiegelt, spiegelt zich zacht«. Maar die andere helft van het En gelsche volk, dat dan verklaart bij den vrijhandel te willen blijven, hoe is het daarmede? Wanneer die naar de Engelsche koloniën verhuizen, naar Canada, Australië, Zuid-Afrika, Indie, prediken ze daar dan ook den vrij handel? Het heeft er niets van! Al deze koloniën volger} ondanks den dik wijls overwegenden invloed der rijke kooplieden, een beslist beschermende staatkunde en men kan daar duidelijk uitgesproken vernemen het gezonde beginsel van den huisvader, die pre dikt dat het algemeen, hier het groote Britsche wereldrijk, het allerbest ge diend is, wanneer elk der deelen in de allereerste plaats voor zichzelf zorgt. En, zelfs de vrijhandelaren in Londen zijn volkomen daarmede tevreden, wanneer ze maar een kleine voor sprong kunnen bedingen voor Engel sche producten uit het Moederland, waarvoor dan de ultra-vrijhandel- Ministers in de warmste bewoordingen hun innige dankbaarheid uitspreken. Men zou ze kunnen noemen vrijhan delaars van den kouden grond l Tot zoover de vrijhandelaars. Geen der andere landen der beschaafde wereld heeft naar hun sirenenzangen gehoord. Alle zijn overgegaan tot het op het gebied van voortbrenging in gevoerde »goed huisvadersysteem. Hebben ze zich er goed bij be vonden Deze vraag zou eigenlijk moeten luidenhebben ze zich er beter bij bevonden dan wij? Zijn wij, zoo aller gunstigst gelegen op een der uitge zochte plekjes in het Noord-Westen van Europa, in onze voortbrenging even sterk vooruitgegaan als andere landen P Zijn wij welvarender gewor den dan zij We hadden in deze in de XVIIe en zelfs in de XVIIIe eeuw nog altijd een groote voorsprong. Wat doen nu de tegenstanders der tarief wetgeving Ze wijzen op vooruitgang. Wie zal die loochenen Ze zeggen b. v. kijk eens naar Twente, wat een mirakuleuse vooruitgang en de cijters der weefstoelen en spillen in al de jaren worden opgeteld. Maar leggen ze daarnaast dezelfde cijfers van andere landen? Wel neen. Welnu, ik zal dat doen. Zwitserland is een land met ruim drie en een half millioen inwoners waar Nederland er 6 heeft. Zwitser land voerde in 1907 aan weefgoederen voor frs. 244 450.000 uit, dat is dus meer dan f 120.000.000 tegen Neder land in 1908 nog geen f 75.000.000. Dan is een geliefkoosd onderwerp om te wijzen om den vooruitgang in onzen landbouw. Zie toch eens naar den kaas- en boteruitvoerMaar weet men wel dat Denemarken met twee en een half millioen inwoners voor meerdan f 111.5 millioen aan boter uitvoert tegen Ne derland even over 31 millioen gulden in 1909 en wat de kaas betreft, voert het zooveel kleinere Zwitserland in 1908 voor rond 26 millioen gulden uit tegen Nederland nog geen 20 millioen in 1909. Maar is er dan geen groote voor uitgang b.v. op de toepassing van den stoom Zie het aantal stoomketels, hoe dit toeneemt. Zeker, maar is die toeneming dan van omringende landen niet grooter. Eindelijk, om de deur dicht te doen, wijst men op de klimmende spaar gelden bij de Postspaarbank en an dere instellingen, maar vergeet er bij te vermelden, dat die inlagen per Reclames, Mededeelingen enz. (20 Cents per regel.) (f De Pink Pillen zuiveren het bloed» Verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f 9,— per 6 doozen, bij hetGeneraal- Depot der Pink Pillen van Eeghenlaan 22, Amsterdam. Voor Goedereede Overflakkee, [firma Dijkema Doornbos te Som- melsdijk. t ■d Goudgmid, )te voorraad -PENDULES, reien. Billijke prijzen. fno)5) n Zilver word' igste waarde t no. 4. ader overeen 5233 Diaman- rometera répara- ÏTANT. UITGEVER Telefoon Entercomm. Blo. 2. DE HEER JAN DIPPELD' Het is nutteloos u te zeggenNeem dit, neem dat", gy hebt geen enkele goede reden ons te geloovendaarom laten wy liever het woord aan hen die wy genezen hebben. De heer Jan Dippeld, oud 63 jaren, zal u zeggen hoe hy van zyn rheumatiek is genezen Gedurende langen tyd, schryft hy, heb ik geleden aan rheumatische pynen door het geheele lichaam. Wanneer ik zulk een crisis had, leed ik zoo hevig en had ik zoo veel moeite om my te bewegen, dat ik genoodzaakt was te bed te blyven en myne bezigheden er aan te geven; van daar de dubbele onaan genaamheid eerstens myne pynen, vervolgens geldverlies. Ik heb dranken en andere geneesmiddelen ingenomen, men heeft my gevreven, en dat alles volkomen te vergeefsch. Eindelyk heeft men my de Pink Pillen aangeradenik heb ze genomen omdat zy my waren aangeraden door iemand die vertrouwen verdiende, maar zonder aan de mogelykheid myner genezing te gelooven. Ik heb my vergistde Pink Pillen hebben my wel degelyk genezen. 11; moet hier by voegen dat het reeds lang geleden is dat ik de kuur heb gedaan. Ik hoop dat de genezing duurzaam zal zyn, want het schynt my dat indien de pynen hadden terug moeten komen, zy reeds zouden teruggekomen zyn. i

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1