37ste Jaargang IN HOC SIGNO VINCES voor de Znidliollaiidsclie en Zeeuwsclie Eilanden. TWEEDE Si. Oorlog tusschen Italië en Turkije. Zaterdag 13 ApriIT912. Antirevolutionair Orgaan W. BOEKHOVEN, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50; zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */g maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle slakken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Land- en Tuinbouw Ter overweging. ft Uit de Pers. Obstructie Een politieke staking. Buitenland. ENGELAND. FRANKRIJK. DU1TSCHLAND. PORTUGAL. TURKIJE. HONGARIJE. ABESSINIË. THIBET. CHINA. Gemengd JNieuws. UITGEVER Telefoon Interconn. Ko. 2. De heer W. de Valois te Piershil nam ten vorigen jare eene proef met verschillen de hoeveelheden chilisalpeter op z'n suiker bieten. De uitkomsten van deze proefneming zijn van dien aard, dat zeer zeker deze vraag >ter overweging« mag worden ge geven tot hoe ver kan ik gaan met chili op m'n bieten De vraag is spoediger gedaan dan men 't antwoord geven kan. Dit moet men na tuurlijk in de praktijk zoeken. Gelijk we zeiden, deed dit de heer Valois. En op zijn proefveld bleek hem, dat zelfs 600 K.G. nog met groot succes kon worden aangewend. Zie maar eens- deze getallen, die we uit 't officiëele verslag bijeen ver zamelden. CD ALLES PER HECTARE. Bemesting. Opbr. in E G. Meer door bemest. Bemes- tings- kosten. Winst 1. Onbemest 25620 2. 3C0 E.G. chili 30020 f57,20 f34,20 f 23,— 3. 450 32000 f82,94 f51,30 31,64 4. 600 35900 i 133,64 f86,40 f 65,24 Er is een mooie klimming in de cijfers, die de winst aangeven Doch wie zulk soort van proeven nemen wil, die dient wel te bedenken, dat er aan niets gebrek zijn mag in zijne veldengeen phosphorzuur, geen kali en geen kalk zij er te kort. Slechts daar, waar men in dezen goed er voor staat, zal men kans van slagen hebben met de straks genoemde groote gif ten chili. Maar de uitkomsten bij den heer De Valois zijn wel zóó, dat ze tot navolging kunnen aansporen. En als velen zulk soort proeven nemen, komen we ook van lieverlede tot het ant woord op de vraag, die we ter over weging aanbevolen. Er zal heel wat stuurmanskunst vereischt worden om het scheepske van de sociale Verzekeringen vóór Juni 1913 in veilige haven te brengen. Een amendementen-regen schijnt op de Kamer neer te zullen dalen. Immers »De Residentiebode* wist dezer dagen te ver tellen Het laat zich aanzien dat de behan- deling der Ziekteverzekering nogal veel tijd zal vorderen. Naar we vernemen zullen voor 10 Aprilden uitersten ter mijnminstens een 60 tal amendementen op de Ziektewet en Radenwet, waarvan niet minder dan ongeveer 50 van de sociaal democraten, bij de Commissie ingekomen. Vijftig amendementen van de sociaal democratische fractie, zeven man sterk Natuurlijk zullen de meeste amendemen ten wel absoluut geen kans van slagen heb ben. Maar hoeveel tijd gaat niet met het indienen, toelichten, bestrijden en verdedigen van al die amendementen verloren Wij denken ook van onze tegenstanders liefst geen kwaad. Maar die vijftig socia listische amendementen wijzen toch wel eenigszins op obstructie. Hoe dit zijde Engelsche methode om de openbare behandeling van wetsontwerpen vooraf te binden aan een zekeren termijn, verdient ook ten ontzent navolging. Wij zijn wel benieuwd naar de houding der verschillende fracties bij de behandeling der Verzekeringswetten. Zal Minister Talma ook van Links nog eenigen steun ontvangen Hoevele Chris teüjk-histcrischen zullen met »De Neder lander* accoord gaan De overgroote meerderheid der Christe- lijb-Historischen al stellig vóór de Ver zekeringswetten stemmen. Maar op vrij zinnige hulp valt, zoo het schijnt niet te hopen. In de stille weck vergaderde de Comis- sie van Voorbereiding voor de Invaliditeit. De Rechtsche leden waren present. Maar de linksche Kamerleden bleven weg. De heeren willen blijkbaar met de Soci ale Verzekeringen geen haast gemaaakt zien. Zij doen al het mogelijke, om de be handeling te vertragen. De Invaliditeitswet mag n;et voor Juni 1913 in het Staats blad. Ons Christelijk Kabmel mag deze groote zaak niet tot standbrengen. De linkerzijde schijnt helaas geen piijs te stellen op den naam van loyale oppo sitie. Men onttrekt zich aan den Commissie- arbeid. Natuurlijk duurt dan straks de openbare behandeling weer zooveel langer, Houde de Rechterzijde zich kloek. (aVrije Westtries In den Dacht van 6 op 7 April deden de Turken een aanval op het nieuwe Ita- liaansche fort bij Tobruk, doch zij werden teruggeslagen. Dèo 7den April 's middags om half drie werden bij het fort opnieuw vijandelijke troepen gezien, die uit't Oos ten naar het Noorden optrokken. Om ze ven uur vielen zij de Italianen met ge weervuur aan, die op dezelfde wijze en met veldartillerie antwoorden. De Turken moesten met groote verliezen terugtrekken. Aan de zijde der Italianen vielen geen ge wonden. In tegenspraak met de telegrammen, ge- publiceeid door het Turksche ministerie van Oorlog, wordt gemeld, dat bij Tobruk de Turksch Arabische troepen den 29en en 31en Maart, den len, 2eu en 6en April met belangrijke verliezen werden terugge slagen. Eindelijk is besloten het werk in de mijnen te herva'teD. Dit besluit werd met overgroote meerderheid genomen. Gedurende de 4O dagen, dat de staking heeft geduurd bedraagt het totale verlies niet minder dan 25 millioen pond sterling. Ook geven de cijfers van het aantal der uitgesloten werklieden een idee van den omvang der staking. De eerste week der staking gingen er alleen in de mijuindustrie niet minder dan 2 millioen werkdagen verloren. In de tweede steeg dit aantal tot 6,700,000 dagen, terwijl de verloren tijd des andere takken van industrie ook van dag tot dag toenam. In de eerste week waren reeds een half millioen werklieden uitgesloten. Het is dus te begrijpen, dat Engeland geruimen tijd noodig zal hebben, om zich van dit kolossale verlies eenigermate te herstellen. Twee auto bandieten werden, zooals we reeds meedeelden in onze vorige nummers, nu al gearresteerd. Het waren Soudy en Carouy en ofschoon men niet zeker weet, of de laatste nu wel deelnemer aan de aanslagen was, men meent toch, dat hij medeplichtig was aan het opstellen van het plan, dat anderen dan zouden hebben uit gevoerd. Intusschen heeft de politie op den eersten Paaschdag 'n goeden slag geslagen en een derden bandiet gekuipt, zekeren Raym »nd Callemin, 'n jong anarchist van 22 jaar. Het was ongeveer kwart over zevenen toen Raymond, een klein, baardeloos ventje fhij meet slechts 1 meter 52) in een keurig fietspak met zijn rijwiel aan de hand naar buiten kwam. Plotseling zag hij zich omringd door een drietal mannen, als grondwerkers gekleed, van wie er een hem zulk een geweldigen stomp tegen de kin gaf, dat hij achterover tegen den grond viel. Maar onmiddellijk was hij weer over eind, en zoo woedend stelde hij zich te weer, dat de agenten want dit waren de aanvallers de grootste moeite hadden hem in bedwang te houden. Met behulp van een melkboer, die van een overkant van de straat kwam toeschieten, slaagde men er echter in hem de boeien aan te doen. De man schuimbekte nog steeds van woede, en rukte zoo hard asn zijn boeien, dat het bloed langs zijn polsen liep; tel - keDS wierp hij zich op den grond en men moest hem letterlijk naar het politiebureau sleepen. De //agenten// waren begonnen zijn zakken om te keeren en hadden daarin twee geladen Brownings en een groot aantal patronen gevondenlater ontdekten zij er ook Dog in het taschje van zijn fiets. In het geheel had de boef wel een honderd schoten te lossen. Men begrijpt onder deze omstandigheden zijn machtelooze woede aldus gepakt te worden, zonder dat hij ook maar één schot op zijn aanvallers had kunnen doen Begrijpelijk is 't, dat men nu eens verder kijken ging. Want het huis, waar de jon geman uitkwam, leek de politie ook ver dacht. En nu men hem dus welgewapend gereed vond 'n uitstapje te gaan doen, meende de politie terecht, dat aan zijn gastheer ook wel een misdadigersluchje moest zijn. Dat kwam dan ook uit. De man was trouwens nogal schappelijk, maakte niet veel tegenstribbeling. En toen de politie "boven// kwam, ging hij gewillig mee. Alleen zijn vrouw begon vreeselijk te schel den en wilde het bed niet verlaten, Eenige politiemannen dwongen haar ech ter mee te gaan, terwijl een paar andere eens kalmpjes terrein verkenden. 'n Menigte inbrekerswertuigen werden in beslag genomen en al mag nu de gast vrije huisheer misschien geen deel hebben aan de auto-aanslagen, in ieder geval deed de politie 'n goede vangst. Want menschen, die dergelijk werktui gen in huis hebben, zijn toch niet zuiver op de graat. En verdienen, al geldt déze reden misschien dan niet, om honderd an dere reden achter slot en grendel worden gezet. Intusschen de jonge Callemin had in de voering van zijn fietsbroek een be drag van 5600 francs aan biljetten en al blijft hij voorloopig stommetje spelen, de eigenaardigheid, dat hij zijn geld op zoo'n vreemde plaats bewaart en zóó 'n spaarpot heeft, zal hij toch wel te eeniger tijd moeten verklaren. Daar helpt niets aan De hevige storm die op de kust van Duitschland heeft gewoed, heeft in de ha ven van Hamburg enorme schade aange richt. Het water van de Elbe staat 14 voet hoog. Te Blankenese zijn de oevers over stroomd terwijl te Hamburg tal van sche pen van de meerpalen zijn losgeslagen en met elkaar in botsing zijn gekomen. Enkele lich'ers zijn gezonken, Te Hüsen is de groote dijk doorgebroken de Coog staat geheel onder water. Bij Ilengoland zijn twee schepen gezon ken een is gestrand. De bemanning dier diie schepen is gered. In het reuzen- en Ertsgebergte is even eens door den storm groot onheil veroor zaakt. De zwaarste boomen werden een voudig omver geworpen. Men meldt uit Santarem, dat het tus schen republikeinen en personen die deel namen aan een godsdiens'ige processie, tot een bloedige botsing kwam, waardoor een persoon gedood en verscheidene gewond werden. Bij irade van den sultan is de Kamer op den 18en April bijeengeroepen. EEN BALKAN-UNIE. De correspondent te Parijs van de Daily Telegraph// is in staat het bericht te be vestigen, dat een geheim defensief verbond is gesloten tusschen de drie Balkanstaten Bulgarije, Servië en Griekenland, waarbij zij elkaar hun tegenwoordig grondgebied garandeeren en verklaren elkaar te zullen steunen zoo een van hen aangevallen wordt. Niettegenstaande hel ingrijpen van kei - zer Eranz Joseph, zal in Hongarije de parlementaire oppositie worden voortgezet. ODmiddellijk na de Paaschvacantie is bij behandeling der militaire wetten de oppo - sitie weer met het oude spel begonnen. Justh verklaarde aan een journalist: „wij zullen den strijd voortzetten, waar wij em onderbroken hébben. De militairenwetten zullen niet aan de 01de komen, voor drei gementen zijn wij niet bang". Men meldt uit Addis Abeba, de hoofd stad van Abessinië, dat Menelik opnieuw zeer ernstig ongesteld is. Ook de keizerin Taitoe is zwaar ziek. Men meldt, dat in Zuid-Thibet hevige gevechten hebben plaats gehad tusschen ChiDeezen en Thibetanen, waarbij de Thi- betanen het veld behielden. In de provincie Tajang zijn alle Chineesche soldaten on - wapend. De Thibetaansche troepen zijn van plan naar Lhasa op te rukken, dat door Chineesche militairen beret is. Het doel van de beweging is, de Chineezen uit Thibet te verdrijven. De voorloopige, nieuwe Chineesche grondwet is gereed gekomen en door de volksvertegenwoordiging te Nanking door Yoeau-Sji-Kai en door het nieuwe minis terie goedgekeurd. De grondwet bestaat uit zeven hoofdstukken en 56 artikelen, waarvan de hoofdinhoud als volgt is De regeering berust bij de uitvoerende-, de wetgevende- en de rechterlijke macht. De uitvoerende macht berust bij den president en het ministerie, de wetgevende bij de voorloopige volksvertegenwoordiging, en de rechterlijke bij de gerechtshoven. Het volk is souverein. Alle burgers van welk ras of welken godsdienst ook, zijn voor de wet gelijk. Niemand kan gevangen genomen of vervolgd worden dan met inachtneming der wet. De beroepskeuze is vrij. De burgers bezitten vrijheid van spreken, van pers, van vereeniging en van verblijf. Het brief geheim is onschenkbaar. De burgers hebben het recht van petitie. De voorloopige volksvertegenwoordiging bestaat uit 121 afgevaardigden. Lijk gevonden. Maandagmiddag is op de spoorbaan nabij Breda gevonden het gruwelijk ver minkte lijk van den 39-jarigen brugop- zichter bij de spoorwegen M. Hij was ge huwd en vader van drie kinderen. V er dronken. Zekere V., te Nijmegen, die sedert 20 Maart werd vermist, is Dinsdag uit de Waal opgevischt. De 28-jarige Jacob ter Stege, te Hooge- veen, die aan toevallen leed, werd sedert Maandag vermist. Dinsdagmiddag werd zijn lijk uit het kanaal opgehaald. Valschelijk onderteekend. De diamanthandelaar St., te Amsterdam verwachtte dezer dagen een pakket, waarin volgens de Tel., voor ongeveer 5000 francs aan diamanten zou zitten en dat moest komen uit Antwerpen. Er kwam een brief met de mededeeling dat de diamanten reeds afgestuurd waren, maar er kwamen geen diamanten. Toen de belanghebbende zicb tot de administrie van het postkantoor wendde, werd hem geteekende kennisgeving overgelegd, want een ander had het stuk blijkbaar ontvan gen en het valschelijk nog wel foutief onderteekend. De diamanten waren ter bezichtiging gestuurd door de Antwerpsche firma en deze firma, die dus de schade zou lijden, is verzekerd tegen diefstal. Zedelijkheidswet. Bijzonder groot is de verontwaardiging, die de reclameplaten voor de Olympische spelen in Oostelijk Noord-Brabant hebben gewekt. De geestelijkheid te Haps verzócht, de plaat te verwijderen. In het dorpje Eerde werd de plaat, vermoedelijk door de ver bolgen gade eens onderwijzers, van den muur gerukt, verscheurd en vertrapt en in het dorp Veghel werd door onbekende hand het middelste gedeelte uit de prent gesneden Gestrand. Volgens een telegram van het eiland Al- derney (einde Eng. Kanaal) is het van Rotterdam naar Bilbao bestemde Nederland- sche stoomschip Rhenania, van W. H. Mülier Oo.'s Algemeene Scheepvaart-Maatschap pij te Rotterdam, gestrand. De bemanning is gered. Ontspoord. Zaterdagavond omstreeks halftien zijn bij Zwammerdam eenige wagens van een goe derentrein, voor Leiden bestemd, ontspoord ze kwamen dwars over den weg te staan. Tengevolge van deze ontsporing kwamen de volgende treinen met groote vertraging te Leiden en Utrecht aan. Ongeveer een uur na middernacht was het baanvak weer vrij. Een lastige. Vrouw Roedinkholder, die den laatsten tijd de Haagsche politie weer bezig houdt door zich voor het gebouw van de Haag sche Tramwegmij. aan Voorhout of voor de woning van den directeur of een der an dere hoofdambtenaren van de H. T. M. op te houden, bevond zich Zondag voor het huis van den directeur, wien zij het bij zijn nadering nog al lastig moet hebben gemaakt. De directeur zou haar toen een paar slagen met zijn wandelstok hebben gegeven, waar op de vrouw hem eenige klappen teruggaf. Zij werd door de politie meegenomen van het Statenplein naar Scheveningen en van daar per auto naar het hoofdbureau van politie vervoerd, waar men haar eenige uren in bewaring hield. Doodelijk verwond. Te Maartensdijk, bij Hilversum, is den eersten Paaschdag een 19-jarige jongeling uit een aldaar staanden woonwagen door een revolverschot doodelijk verwond. Hij werd overgebracht naar de rijksklinieken te Utrecht. Maandagavond was hij nog in le ven. De dader, een 19-jarige Duitscher, af komstig uit een woonwagen te 's Graveland is voortvluchtig.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3