Fit Ai Zaterdag 13 April 1912, 27s le Jaargang N°. 1754. voor de Zuidhollandselie en Zeeuwsehe Eilanden. Hoe ik my genezen heb Ij li I i Antirevolutionair Orgaan PinK Pillen I IN HOC SIGNO VINCES anle aar- laar TARN IS, IZ. W. BOEKHOVEN. Altijd zullen er armen zijn mi T'" oor- lames ebben fralis 255 I Is Spui asmarkt efe. ieton. llsluitend am \tzeedijk. ridel ordrecht. 5632 erk. itraat A, LL.MEJ*. ra jzen. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f7,50zonder f 4,50 per jaar. ifzonderlijhe nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEYEB Telefeoa Intercom*. Ko. 9. Advertentiën 10 cent per regel en i/1 maal. Reolames 30 per regel. Boekaankondiging 6 Cent per regel en V» Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. ISSe stnkken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Zij, die zoo graag zich de Sociale kwestie van het lijf schudden en er liefst niet over hooren willen spreken, komen nog eens al aandragen met het praatjeAltijd zullen er armen zijn. En dan beroepen zich daarbij nog op 't woord des Heerende armen hebt ge altijd bij u, maar Mij hebt ge niet altijd. O, zeer zekereen groote waar heid is, dat er altijd armen geweest zijn, en tot in t eind der dagen armen wezen zullen. De zonde is ook hier één der grondoorzaken. Armoe wordt ver oorzaakt bij de meest ideale toestanden in de maatschappij door eigen schuld al was er gansch geen sociale kwestie, al was alles op aarde sociaal in orde, al waren a,lle verhoudingen tusschen kapitaal en arbeid allergunstigst, toch zouden er armen zijn. Er zijn dronk aards; er zijn luiaards; er zijn klap- looperser zijn praatsmakers en ruziezoekers onder de menschenin de huisgezinnen zijn er vrouwen, die meer uitgeven dan er verdiend wordt opmaaksters, schuldmaaksters, pronk- I zuchtigen enz. enz. Hoe mooi de ver- houdingen ook waren tusschen boer en patroonvrouw en dienstbode fabrieksarbeider en meestersknecht altijd en overal zullen er door allerlei omstandigheden, door de menschen zelf om hunner zonden en gebreken wil, armen zijn. Nog daargelaten dekreu pelen, lammen, blinden, die van aal moezen moeten leven. Nog daargelaten de weduwen en weezen, die hulpbehoevend de wereld doormoeten, als anderen zich niet over haar bekommeren. Armen zullen er altijd zijn. Maar dat is juist de Scciale kwestie niet. Dat is een gansch verkeerd begrip. Met deze armen door eigen schuld of door Gods almachtigen wil beroofd van hun kostwinner heeft de Sociale kwestie niets te maken. Al die genoemde armen zijn en worden een voorwerp der barmhartigheid, nooit een onderwerp der Sociale wetten. Over die armen gaat de liefde der naasten, de filantropie, en in de aller eerste plaats de Kerk. De Kerk, zij laat haar zoeten balsem vallen in de wenden geslagen door de ellende der menschelijke fouten en zwakheden. Zij treedt op voor den verdrukte; voor weduw en weessteunt nog den blinde, lamme, doove en door ernstige krankheden van lichaam en ziel aan getasten. En de liefdadigheid buiten de Kerk steunt haar. Maar dit alles is geen Sociale kwestie. De Sociale kwestie loopt over ar moe en ellende van mannen, die twee handen aan 't lijf hebben en goede oogen hebben en goede ooren, die alles van hun God gekregen hebben om hun patroon te kunnen dienen, maar die zich geen dag, geen uur, geen minuut verzekerd weten of ze hun loon van vandaag morgen ook zullen ver dienen onder dezelfde omstandigheden. De Sociale kwestie is niet het op lossen der vraag hoe moet een blinde geholpen worden, maar hoe moet een huisvader gered worden uit de onze kerheid van zijn bestaan. Heden brood, morgen broodeloos 1 Heden voorspoed, morgen ellende, zonder geld, brood, hulp! De Sociale kwestie vraagt: hoe voorkom ik, dat de maatschappij vol poopers komtvol proletariërsdat is: hoe voorkom ik, dat menschen, die werken kunnen, werken willen, tot de armoe vervallen, in schulden zich moe ten gaan steken en als jonge vaders reeds in droeve levensomstandigheden gaan verkeeren, terwijl daarnaast, naast dien armen, jijverigen vaderen die uitstekende, naarstige, ijverige moe der, maar nu in de misère terwijl daarnaast de millioenen der rijken blijven klinken en de Kapita listen hun vreugde onverminderd blij ven genieten. Altijd zullen er armen zijn! Zeer zeker Maar welke En nu is dit het groote probleem welken vorm moet de maatschappij hebben om aan den flinken werkman altijd te kunnen verzekeren zijn loon als wedervergelding voor de krachten, die hij aan de maatschappij geven wil. De Sociale kwestie is een Rechtskwes tie, geen humaniteitsuiting. En wat is nu Recht Voor God en menschen Dr. Knyper geëerd. Het is een heerlijke dag geweest, die dr. Kuyper in 't Noorden heeft doorgebracht. Lees de bladen, die daar verschijnen van onze zijde en zij roemen om 't zeerst den hoogen jubel, die er heerschte in de verga deringen, waar hij optradbij zijn komst aan 't station en bij zijn ver trek. Hooggestemde vreugde onder ons volk! Enthousiasme allerwege in onze kringen. Grijsaards en jon gelingen, mannen en vrouwen, van allen leeftijd was present en met in gehouden adem ving men zijn woor den op. Uit alle deelen der provin cie waren ze gekomen, mannen met petten en hooge hoedenadvocaten en boeren en arbeiders; heeren en knechts om onzen politieken leider eens te zien, nog eens te hooren. En zij keerden huiswaarts met 't besef dat de antirev. partij den Heere mag danken dezen grooten man nog te bezitten, die den weg weet te wijzen in de toekomst; geleerd door 't ver- ledene. Dr. Kuypers tocht was een glorie- tocht. En we verheugen ons daar uitermate in. Wat is die man in de laatste jaren beschimpt door zijne vijanden. Alle fiolen van hun toorn hebben ze op zijn hoofd uitgegoten. Waar ze hem maar treffen konden, hebben ze hem met modder en slijk nageworpen. Het heeft hem niet gedeerdhet heeft ons gedeerd, zijn volgelingen, dat men dien beroemden staatsman zoo bejegende. En geen wonder dan ook, dat men dien met modder nagegooiden man eens een hartelijk blijk van zijn on verkochte liefde geven wou. Het hart des vriends moest ge lucht na zooveel ontaarde beschim ping door zijn vernederde vijanden. Want dat was 't em alleenDr. Kuyper heeft 't Liberalisme verne derd van uit de hoogte is die partij gezonken in de laagte; zij, de mach tige, is een schim bij vroeger ver geleken een verwarde hoop, die met de Socialisten iets, zonder hen niets meer beteekenen. En die vernedering vergeven ze aan Kuyper nooit. Daarom echter hebben de Christenen den leider lief. En in 't Noorden bleek 't wat die liefde nog vermag. OP DM UITKIJK. Reclames, Mededeelingen enz. (20 Cents per regel.) Verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f 9,— per 6doozen,bij hetGeneraal- Depot der Pink Pillen van Eeghenlaan 22, Amsterdam. voor Goedereede Overflakkee, firma Dijkema Doornbos te Som- melsdijk. -A 1 -I *4 T! I ÜJ W-. I 1 T I -'i-r I jiJ' j x - n Varkenabakken. ten en stoepen in 5158 s franco huis. ithuizen. A. VAN rat prijsopgaaf aarvoor wordt 5519 irdplein, aaen heeft in SOMMELSD1JK. »En wie zal dat betalen Ziedaar de vraag, die onwillekeurig bij mij opkwam. Ik had gelezen van de Engelsche kolen- staking en vond daarbij een optelling, naar ruwe schatting, van de millioenen, die hier bij verloren waren. Dat drukt natuurlijk in de eerste plaats op de beide partijen, die in den strijd zijn geweest. De mijnwerkers hebben vele weken loon gemist, hebben hun weerstandskassen uitgeput, hebben zichzelf 'n heel eind achter uit gewerkt. Ook de eigenaars der mijnen hebben hun geregelde winst moeten missen; de mijnen zelf zijn niet in orde gehouden, zoo als het moestze hebben misschien in het buitenland groote afnemers verloren.Kort om, de twee strijdende partijen hebben de grootste verliezen geleden. Natuurlijk zijn er ook menschen, die door de staking winst maakten. Uit den aard der zaak zeggen ze dat in deze o ogenblikken niet. Eerst over eenigen tijd zal men merken dat ze in een grooter huis gaan wonen, dat ze hun zaken uitbreiden of ook wel zich geheel uit die zaken terugtrekken. En misschien willen ze dan in een vrienden kring, zoo aan het nagerecht, weieens er kennen, dat de kolenstaking van Maart 1912 voor hen is geweest de groote bron van winst, waardoor ze »binnenc kwamen. Dat zijn de menschen, wier voelhorens goed werkten en die vlak voor de staking groote hoeveelheden van het >zwarte goud* hadden ingeslagen en dat nu in de laatste weken met reuzen winst van de hand heb ben gedaan. Maar om op de beide strijdende partijen terug te komen. Die zullen hun verlies trachten te dekken door het »af te wentelen*. Door anderen mee een deel en liefst een groot deel van dat verlies te laten betalen. Die anderen kunnen dan slechts zijn het publiek in zijn vollen omgang. De mijnwerkers hoe 't ook uitvalt ten slotte, krijgen nu meer loon. Hun loon was niet slecht. Al is ook de arbeid zwaar. Doch 't zal nu nog beter worden, welke uitwijzing komt uit de brandkast der pa troons, die ondervinden zal, dat vele kleintjes een groote maken, ook wat betreft de loonsverhooging hunner werklieden. Als dus de arbeiders verstandig zijn en hun verhooging niet bij den waard gaan verteren, maar bij moeder de vrouw bren gen, dan komen zij na eenigen tijd de gevolgen der staking wel te boven. Zij kunnen ze afwentelen*. De patroons zijn er goed voor. Doch ook bij hendehoop opafwentelen*. Zij ook willen ^afwentelen*, zooveel zij kunnenen hun eigen verlies en het verlies der arbeiders. En trachten dit te doen op den rug van het publiek. Door verhooging der prijzen. Ze zijp daartoe in de beste gelegenheid. Door de staking zijn de prijzen enorm op gedreven en al is nu de staking geëindigd, ieder begrijpt, dat de prijs eerst langzamer hand dalen kan. Men kan het narekenen. Thans is de voorraad uiterst gering. En van alle kanten klimt de vraag. Om fabrieken, schepen, treinen enz. Er blijft dus nog geruimen tijd een groote schaarschte bestaan aan kolen. En zooals altijd, geldt ook hier de wet van vraag en aanbod; de prijzen worden hier door in de hoogte gedreveD. Onder zulke omstandigheden is 't na tuurlijk voor de mijneigenaars zeer gemak kelijk, om de prijzen zoo in de hoogte te houden, dat ongemerkt een groot deel van hun verlies op het publiek wordt afgewen teld. Of dat billijk is? Ja, moeilijker vraagstuk is er wel niette bedenken Er zijn drie partijen, die moeten worden tevreden gesteld, voor wij staken kunnen. Ten eerste de eigenaars van de mijnen die een behoorlijke winst wenschen. In de tweede plaats de kolendelvers, die flink arbeidsloon vragen en ten derde de han delaars, die op een goede handeltver- dienste staan. In den prijs, dien wij voor onze kolen betalen, moet voor alle drie deze partijen wat zitten. Maar wat is nu 't geval 't Is wel geen mooie, maar toch een echt menschelijke eigenschap, dat elk zich zelf het naast is, ook elke partij is zich zelf het naast. En ieder zoekt zijn eigen winst en verdienste zoo groot mogelijk te doen zijn. Alleen het publiek mag betalen. Het publiek, hoe men 't ook wendt of keert, zit altijd in het hoekje, waar de DE HEEB E. VAN BERKEL Het is de heer E. vaffFBerkel, eigenaar van een bekend hotel te Tilburg, Willemsplejm n° 7, die ons schryft Eenigen tyd geleden heb ik my in een ongunstigen gezondheids toestand bevondemJïk was altyd vermoeid en terneergeslagen, en dit zonder reden. Des morgens als ik opstond, wanneer ik frisch had moeten zyn, had ik integendeel overal pynmyne beenen deden my pyn, myn hoofd was zwaar en ik gevoelde my zeer onaangemjÉm. Die vermoeidheid duurde voort, en als de avond kwam j-on ik niet meer. Ik had geen eetlust en kon niet op gang komend Ik heb versterkende en opwekkende middelen gebruikt maaar zonder eenige verlichting te ondervinden, zonder eenige verandering in myn toestand waar te nemen. Eindelyk heb ik den gooien inval gehad.de Pink Pillen te nemen, en van dien dag af is myn herstel begonnen. De Pink Pillen hebben my veel goed gedaan, zy hebben my krachten, eetlust en een goede spysvertering gegeven en alle vermoeidheid doen verdwynen De Pink Pillen worden verkocht op aanbeveling der menschen die zy genezen hebben - Mi i' H fi a-' *v

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1