J. joh. en W.v.d.Heijden H.J. van Dorp, 1.6E WINTER, - Oude Ttngt, „liaison ¥aiiTeefleieii R. H. BARTELS. ROTTERDAM. Blatelilords Kaivermeel Draineeren. AJ.KOfilüCo, Voorstraat 117 Middel». Advertentien. Wed. II Visser 134 J on kerfransstraat 136 GROOTSTE HUIS VOOR M. VERHEUL - Rotterdam C. J L. VERMEULEN, Gemengd INieuws. Groote Èitli. umm GOEDE CONSUMPTIE. DIERGAARDELAAN 36 ROTTERDAM. 5483 ïïacMnala Zuivering en Bereiding van Contante verkoopLage prijzen. 7 Foto's met proef vooraf f 1.00, pose naar Reuze. 4 Foto's, platina, in zwart of brnin, in luxe aflevering fl.OO. Onveranflerlülve vergrootingen in Salonformaat vanaf f3.00. flat fle DraineerMzen van ile firma C. A. Vertoteren, den lieer J. KOOIMAN te Halsteren OUD, iPlifiOOW® t® KOO&PIiU.® Nog goed afgeloopen. Schip gekanteld. Tragisch. Ontvoering per auto. Weddenschappen op paarden. Boor den hoogen vloed. Vergiftigd. Afgebrand. Er vandoor. levert nog" altijd voor JOE een goed Heerenrij- Iwd wiel, voor Dames 15.- hooger. Buitenbanden vanaf f2,60. Binnenbanden vanaf fl.60; verder alle soorten onderdeel en. 4898 BOGERMAN te Dirksland, is voornemens alle in voorraad zijnde splinternieuwe Rijwielen van diverse fabrikaten, tot ongekend lage prijzen op te ruimen. 5183 Komt, ziet en oordeelt Doet uw voordeel „H ARHOMi Bil" Langeweg, Sonmielsdijk. Billiik tarief. ZAAL TE HUUR voor alle doeleinden. 5179 Aanbevelend S. van Leeuwen. B._ Dirksland Geheel nieuwe sorteering Kast randen, Wit Kastpapier zeer zwaar per boek 35 eb Schilderijen en lijsten. Galanteriën en lederwaren. Eau de Cologne en Zeep J. C. Boldoot. Door den Staat gewaarborgd Goud- ep. Zilverwaren rechtstreeks uit de Fabriek te Schoon hoven. Lees- en Prentenboeken. Pa pierwaren enz. Zeer billijke prijzen Machinale breierij, Zaad- en Bloe menhandel. Pliotograaf, Grootste Inrichting van «te stad. IÖZES m HAAS. Vleeschhouwerij, §t Joris Doelstraat, Sominclsdijk. Fijn Rookvleesch en Boterhamworst. in Tapijten, Karpetten, Loopers, Vloerzeilen, Kleedjes, Kokos, en ge kleurde Matten enz. enz. Alles tegen billijke prijzen. Het ma ken en leggen der kleeden geschied kosteloos. 5674 80MMELSD1JK. Coneurreerende prijzen. 4668 Beleefd aau be welen. Mijn van f28,75 voldoet aan de eischen die men aan een rijwiel van f 45,mag stellen Prima gelakt, vernikkeld en gebiesd, stuur met 2 remmen, kogelfreewheel, pomp, bel, tasch, sleutel, oliekan; prima buiten- en binnenbanden. Elk rijwiel wordt gegarandeerd. (Inde Bjjwfelen worden ingeruild. KORTE PA NNEK0EKSTR A AT 9 ROTTERDAM. 5609 Telefoon 8870. 99 vervangt de dure koemelk geheel en mei succes. Yraagk brochure en attesten bij den Ailcén- verkooper voor Zuid-Holland en Zeeland üraehtvoeilerhandel. OosizeedHk 800. Laat U alleen FOTOGRAFEEHEN in het geheel nieuw PRACHT-ATELIER Coolsingel 22b5 en U krijgt het beste. Men overtuige zich van de aflevering en prijzen en oordeele zelf. Keuze van kartons zonder prijsverhooging. Gelijkenis onvoorwaardelijk gegarandeerd. Lift. Berging voor Rijwielen en Kinderwagens. DEM Ii.%A4w,ttJTfüiECMT, ROTTERDAM, Telefoon 1813. Telefoon ®50. Telefoon 9293. Grootste firma op dit gebied in Nederland Bij vooruit kennisgeving Opnamen met Kunstlicht voor Bals Masqué, Partijen etc. Ondervinding heeft bewezen, van prima Rwalifei! zijn. Inlichtingen worden verstrekt en bestellingen aangenomen door A. VAN ROSSUM te Ooltgensplaat P. VAN DEN BOOGERD te Oude Tonge H. C. VAN ROSSUM te Den Bommel, terwijl zij tevens steeds een bekwaam draineur tot hun dienst hebben. Op zeer billijke condities worden drainages door deskundige aangenomen en uitgevoerd. 5570 groot brengen, dan zouden ze zich nog niet van hun zondig leven afkeeren Die gedachte late men varen. Maar dan verderEen mensch met gewone' hersens vraagt zich af, wat ter wereld iemand nu kan inbrengen tegen zulk een kinder-toeslag 't Is een gezond beginsel, op een gezonde wijze in toepas sing gebracht. Als 't op betalen aankomt, dan zeggen onze radikaleD altijd: Je moet het geld halen waar 't iswaar 't het best kan worden gemist. Maar als men nu omgekeerd bij 't salariëeren zegtBreng het geld nu ook, waar 't noodig isdan geven die heeren niet thuisdan passen zij. 'tZou heerlijk zijn, als ook in't gewone leven der maatschappij de regel kon worden ingevoerd, dat de baas zijn knecht betaalt naar behoeftewaarbij dus in de eerste plaats met 't aantal minderjarige kinderen werd gerekend. Maar ieder weetdat gaat niet De concurrentie laat dit niet toe. En de vaders van groote gezinnen zouden er zè'f 't meeste scha van hebben, want de baas huurde hem dan 't laatst, omdat zij het duurst zijn. In dat opzicht hadden de »slaven« van Abraham, Izak en Jacob het ongetwijfeld beter dan onze hedendaagsche vrije* ar beiders, Die slaven kregen woning, voedsel en kleeding, naar gelang ze noodig hadden, naar de behoeften van hun gezin. Maar wat de particulier niet doen kan vanwege de concurrentie, behoeft de over heid, die geen concurrentie te vragen heeft, nog niet te schuwen Trouwens hier komt nog iets bij. De verhouding tusschen Overheid en Ambtenaar is niet precies dezelfde als tus schen baas en knecht, tusschen werkgever en werknemer. De ambtenaar is meer gebonden. De gewone arbeiders-Jiebben het recht zich in vakvereenigingen sterk te maken, desnoods tegen den werkgever. De ambte naar mist het recht.'De overheid treedt met een vakorganisatie van ambtenaren niet in bespreking en onderhandeling. Staking door ambtenaren is een ongeoorloofde zaak. Ook mogen zij vaak in hun eigen vrijen tijd niet doen wat zij willen. Een onderwijzer, die in zijn eigen uren iets wil doen om voor zijn vele kinderen er wat bij te verdienen, moet als 't iets buiten 't geven van onderwijs is daarvoor in den regel eerst verlof vragen, enz. Wat blijkt nu uit dit alles Immers, dat de Overheid den ganschen persoon met al zijn tijd voor zich opeischt, tenminste in meerdere mate dan de patroon het den arbeider doen kan. Maar dan heeft die medaille ook een keerzijde. Dan volgt daar ook uit, dat de Overheid den ambtenaar, in veel sterker mate dan de »baas« den »knecht,« zoo voor haar rekening neemt dat de man leven kan. En in dien gedachtengang heeft zij wel degelijk te maken met zijn behoeften en in verband daarmee ook met het aantal kindereD, dat hij heeft. Zulk een »kinder-toeslag* als een fok premie* of een »kinderpotje« belachelijk te maken, is een bespottelijke verwaandheid Hoogst respectabele mannen worden op soortgelijke manier gehonoreerd. Met ver- acheidene predikanten staat het zoo, dat ze voor elk kind beneden de 18 jaar f50, toeslag van hun gemeente krijgen. En als ik me niet vergis, is door de jonste synode der Geref, kerken ook een »kinder toeslag* gegeven aan de hoogleeraren der Theolo gische school te Kampen. Er is dan ook zeer veel goeds in. 't Houdt verband met het leven. Links zet men de dingen op hun kop als we 't goed beschouwen. Ze zijn er mordieus tegen, om de hu wende ambtenares te ontslaan. Neen, die moet in dienst blijven. Hij naar 't kantoor of de school en zij ook. Dubbel geld ver dienen en dan »een modern huwelijk, dan kan er lekker geleefd en heerlijk gepot I Dan lacht men ons, fijnen uit. Wij willen de vrouw nog als huisvrouw en achten dat haar roeping in de huiska mer is en dat zij niet op de kruk hoort, als ze gehuwd is. Ook trouwen wij niet »mo- dern*. En als er dan van kindertoeslag* sprake komt, is dat uit den booze t Dan lachen de ^modernen* ons uit. Zij, met hun dubbele verdiensten en min der uitgaven. Maar de tijd, dat we ons. zoo laten be- stoffelen, is gelukkig voorbij UITKIJK. Maandagmorgen ging te Hoek van Hol land een zestel bakken van de firma Bos naar buiten om een zinkstuk te laten zinken. Voor de Zanderdam dreven de bakken door de toenemenden wind af en geraakte in de branding. Op iederen bak bevond zich een persoon. Van vijf der bakken werden de zich daarin bevindenden door sleepbooten gered, terwijl die van den laatsten bak door de reddingsboot, die intusschen was uitge gaan, behouden werd binnengebracht. De bakken werden op het strand gesla gen. Een er van is gezonken. Maandagochtend kwam de garnalenboot »Sch. 6c uit zee de visschershaven van Scheveningen binnen, toen een vloedgolf gepaard met een hevigen rukwind hetsclieep- je opnam en een eind verder in de haven neerwierp, waarbij het kantelde. De be manning, bestaande uit vier personen werd van boord geworpen en lag voor de oogen der verschrikte toeschouwers met den dood te worstelen. Spoedig was een aantal roei bootjes bemand om de drenkelingen te hulp te komen en mocht men er op die wijze in slagen drie hunner te redden. Zij werden binnengebracht in het seinhuis van de vis schershaven waar de politieinspecteur Blok en later de eerste hulpdienst de levens geesten der bewusteloozen opwekte. Een der vier visschers een broeder van een der geredden, verdween in de diepte voor men hem kon bereiken. De stoomred- dingboot voer terstond^ uit om nog hulp te bieden, maar mocht daarin niet slagen. Het lijk van den man, een 40-jarig weduw naar vader van twee kinderen, is nog niet gevonden. De redding door middel van de roeibootjes was volgens ooggetuigen een zeer gevaarlijk werk, dat door desaamge- stroomde menschen in angstige spanning werd gadegeslagen. Maandagmorgen is te Arnhem onder tra gische omstandigheden verdronken een jong- mensch genaamd M. De jongen die ideoot was is de Rijnbrug afgesprongen en had zich aan een ketting vastgegrepen doch hing reeds gedeeltelijk in het water. Een brug- knecht, die een en ander zag riep hem toe „Houd je goed vast, ik kom«, waarop de jongeman liet liooren „Dan moet je even wachten en meteen liet hij de ketting los en verdween ten aanzien van velen in de golven. Na eenig dreggen werd het lijk spoedig opgevischt. In den avond van Zondag op Maandag heeft men getracht een meisje per auto te ontvoeren. Omstreeks negen uur hield een grijze auto voor de deur van de familie S,, aan de Weteringdwarsstraat stil. Een heer schel de aan en vroeg, of de dochter Johanna thuis was. De ouders antwoordden, dat zij niet wisten wie aan de deur was en dat zij dus geen antwoord op de vraag wilden geven. De heer sloeg daarna de deur dicht met de woorden: direct opneming in het Binnen-Gasthuis«. De ouders waren door deze woorden hevig verschrikt en stelden alles in het werk om te weten, wie die onbekende heer was en hoe hij wist dat zij een dochter Johanna hadden. De dochter is verloofd met den heer W.sP,, beambte bij de posterijen, die reeds vroeg in den avond met haar was uitgegaan. Omstreeks elf uur in den avond wandel den deze beiden op de Weesperzijde, toen achter hen een auto kwam aanrijden, die stil hield. Blijkbaar dezelfde heer, die in den vooravond bij de ouders van het meisje was geweest, stapte uit, bedreigde den jongen man die met het meisje liep, greep zijn meisje beet, duwde haar in den auto, en in volle vaart reed deze weg in de richting vas de stad. Het meisje schreeuwde en gilde luid. Haar verloofde bleef een tijdje verbluft staan, doch spoedde]zich toen onmiddelijk naar een politiebureau, waar hij van het gebeurde kennis gaf. Ook de ouders en de broer van het meisje werden gewaarschuwd, die er op uit gingen, daar zij als vermoedelijken dader zekeren C. M. verdachten. De broer zocht dezen op. C. M. was thuis en deelde mede, dat het meisje niet bij hem was en dat hij van het geval niets af wist. Door de politie werd on middelijk het signalement van het meisje verspreid met het gevolg dat zij reeds Maandag kon worden aangehouden. Zij vertelde aan de politie, wie de persoon was en inderdaad bleek het te zijn de ver dachte M., een gehuwd man van beroep kok. Een brutale diefstal. Een bende dieven die voorzien is ge weest van het noodige gereedschap, heeft Zaterdagavond of Zondagmorgen vroeg een brutale inbraak gepleegd in een huis aan de Regentstreet te Londen, waarheen zij zich van uit een theewinkel in de nabij heid door dikke muren had weten te wer ken, De brandkast waarin zich de gezochte juweel en en andere zaken van groote waarde bevonden werd geopend een arbeid, die vele uren gekost moet hebben en zoo is voor een bedrag meegenomen, dat voor- loopig op 13,000 p.st. geschat is. De bende moet betrekkelijk talrijk geweest zijn en in ploegen gewerkt hebben. Een volledige uitrusting van inbrekerswerktui gen is achtergelaten. De recherche te 's Gravenhage heeft ter beschikking van de justitie gesteld zekeren D. agent van een buitenlandsche bookma kersfirma, die er zijn werk van maakte in of bij het postkantoor aldaar weddenschap pen af te sluiten op paarden rennende in de Fransche wedloopen. Er werd een groot aantal paris bij hem in beslag genomen. In de nieuwe Zedelijkheidswet zijn, gelijk men weet, zoowel de wedders als de book makers strafbaar gesteld. Te Reiderwolde (Gr.) is Dinsdagnacht door den hoogen vloed een schip op den uiterdijk van den Dollard geelagen. Het gezin van den loodgieter Wallenberg te Nijmegen bleek Maandag na gebruik van bruineboonen met spek vergiftigend te zijn. Van de tien kinderen werden er zeven in het Wilhelminaziekenhuis opgenomen, waar een van hen, vier jaar oud, Dinsdagnacht is overleden. De zes overige gevoelen zich op het oogenfclik veel beter. Ook de ouders die eerst onpasselijk geweest waren, zijn nu buiten gevaar. De politie doet onder zoek. Te Hoofddorp is Maandagavond de broodbakkerij van J. Lans, bakkerij, win kel en woonhuis benevens een aangebouwde schuur, tot den grond toe afgebrand. Door het hevige stormweer bestond er groot ge vaar voor een heele reeks huizen, die er dicht aangrensden, doch met groote kracht inspanning mocht het de brandweer geluk ken dit onheil te voorkomen. Oorzaak on bekend. Verzekering dekt de schade. De loopknecht van de firma v. d. B. in assurantiën, te Breda, is er vandoor met f 1500 van zijn patroon. De man heeft zijn vrouw met vijf kinderen achtergelaten. heeft In groote voorraad voorhanden, tegen zeer concnrreerende prijzen Zware Pyramiede, Halfstam, Leiboom, Struik vorm Appels, Peren, Perziken, Morellen en Pruimenboomen. Frambozen, Kruisbes, Roode, Witte en Zwarte Bessenstruiken. (Deze boomen en struiken zijn volop met vruchtknop bezet.) Sier en Bloemheesters, in mooie soorten. Stam, Struik, Klim en Treurrozen, in mooie soorten. Vaste Bloemplanten, Haagplantsóen, Klimplanten, Aardbeziënplanten,- enz. enz. Houdt zich aanbevolen voor het aanleggen van Boomgaard, Sier en Vruchtentuinen, 3728 Inlichtingen gratis. Telefoon Intercomm. No. 8, lederen Donderdag prima kwaliteit versoh KALFSVLEESCH verkrijgbaar. Dagelijks eerste kwaliteit Rundvleesch, Alles wordt Machinaal gesneden. Vanaf heden prima kwaliteit rolpens verkrijgbaar. Nette bediening. Billijke prjjzen. Beleefd aanbevolen 5010 Dames- ei) Kinderhoeder). adres voor: Juweelen, Goud en Zilver, Regulateurs, Wekkers, Barometers, Medailles, Insignes voor sport en andere gelegenheden, Dirigeerstokken, Zil veren Lauwerkransen, enz. - Enorme keuze horloges In alle metalen. 5234 Je adres voor het Galvanisch vergnlden (soppen) van Krullen. Reparatie-Inrichting van Goud, Zilver en Horloges. Dagelyks aan huis te ontbieden. Aanbevelend,

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 2