Zaterdag 6 April 1912. 27sle Jaargang N". 1752. voor de Zuidliollandsclie en Zeeuwsclie Eilanden. PINK PILLEN Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. SOMMELSD1JK. Alle slakken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Wegens invallende Feestdagen zal ons Blad a s. Woensdag NIET verschijnen. Paschen, Nog maar nauwelijks heeft de Lente haar vriendelijk oog over de schepping laten gaan, en beginnen enkele trek vogels hun; nest weer op te zoeken; beginnen de weiden en de dijken met hun nieuwe groen te prijken of in de wereld der gedachten komt een oogen- blik van ongekenden luister. De Paasch zon bestraalt haar! Het licht der op standing schittert over haar. Weken te voren is de Christen reeds voorbe reid op dat majestieuze feestJezus Christus, zone Gods opgestaan uit den doode. Overwinnaar van den dood Vertreder van den kop des Satans. Drie en dertig jaar had Hij rond ge wandeld op aardeen een goddelijke autoriteit rustte op en in hem uit; ze blonk in de lofprijzing der Engelen, de aanbidding der wijzen uit 't Oosten, de macht des Woords en de macht der wonderen. Ja, Hij was God, maar toch, hoe voornaam, dat dit alles wasondanks al die wonderteekenen was er toch nog twijfel zelfs in 't hart van zijn ge trouwe discipelen. En met zalf en olie gaan ze er op uit om hem in den hof van Jozef de allerlaatste eer te bewij - zenze zullen hem zalvenmaar, Hij was er niet. Wat! anderen uit den dood opwekken was majestieuze krachtmaar zelf opgestaanZelf triomfeeren over den dood. Was deze niet waarlijk Gods Zoon. En als er ook iets is, dat ons bevestigt in de God heid van Christus, dan is 't zeker zijn opstanding. Hij heeft bewezen God te zijnheerscher over dood en graf. En de discipelen konden zich voor Jood en Heiden bij allerlei vraag over Jezus overal en altijd beroepen op deze op standing. Hij was opgestaan, dus Gods Zoon. Dat was hun kracht. Hun kracht des Evangelies en de kracht om won deren te doenom te lijdenom den dood te ondergaan hetzij aan 't kruis, hetzij voor de wilde dieren. Christus opstanding was 't bewijs dat hij leeft en dat Gods Woord, dat der profetiëen waarachtig was. Zoo zouden dan ook vervuld worden de wederkomst op de wolken om te oordeelen, de levenden en dooden; zoo ook vervuld de ver nieuwing en de verheffing der Kerk, door geen poorten der hel te over weldigen. Dat is de genade van 't Paaschfeest 1 Een nieuw levenEen nieuw leven geeft de Opgestane Christus aan alles wat Hij aanraakt. Nieuw leven inde Maatschappij, als ze buigen wil voor Hem, die na te wandelen de hoogste deugd is.Gered is de maatschappij, als (ze in dien opgestanen Christus gelooven wil. Op den eersten April 1872 ver scheen het eerste Standaardnummer op den driehonderdsten jaardag van de vrijheid van den Briel. Wat wilde de Standaard Het orgaan schreef in dit eerste nummer: Sinds drie eeuwen zijn over ons Volk en Vaderland heengegaan en geen brandstapel hoort ge meer knetteren, geen Alva trapt ons meer op de borst! En nu. Van Brielle's inneming weet elk kind nog op onze straten te zingen. Het feit was te machtig. De volksdeun van »Verloor Alva zijn Bri!« stierf nog niet weg. Maar wat wel bij de massa weg stierf is de herinnering aan het OranjewoordDit werk is niet uit menschen maar uit God. Men jubelt van revolutiemen eert de Geuzen van Rocbol en van Coppelstok weet weer elk te spreken. Maar waar blijft de eere, de dankzegging, de verootmoediging voor onzen God. Wat wel dreigt weg te sterven, het is die eigen nationale geest, die eens van 's Heeren wege onze natie in het hart en consciëntie geblazen werd. Wat reeds weer bedreigd wordt en gekrenkt het is juist die heilige gewetensvrijheid de vrijheid om in Kerk en School der Vaderen God naar Vaderen trant te dienen. Wat reeds bijna uitstierf, het is dat besef van zedelijke volksroeping, dat vooral Hollands natie verkoren is, om voor zichzelf en al Europa's volkeren, banierdraagster, niet maar der vrijheid, maar der vrijheid van consciëntie te zijn. Toch zijn er nog, die naar den eisch der historie dit kostelijk erf goed in het hart dragen. O, dat ze dan niet vertragen, al is hun aantal weinig, klein hun kracht; klein was ook de vloot der Geuzen. Dat dan uit hun woningen op dezen dag dank en bede opklimme voor wat God aan ons lieve Vader land gaf en vergaf bovenal. Hun roeping is zoo schoonTe strijden niet slechts voor zichzelf en hun kinderen, maar ook voor hun landgenooten, ook voor Europa, ook voor de menschheid, opdat het Recht blijve, de consciëvrijheid niet gesmoord worde en het naar 's Prin sen leuze weer allereerst ga om de glorie onzes Gods. Dat is tot heden dan ook de grond toon geweest van ons hoofdorgaan, De Standaard. Veertig jaar heeft het van dag tot dag om de vrijheid van geweten gestreden er voor gestreden, om het in zichzelf zoo zelfvoldane volk in deugd en menschenliefde op te wekken om in de allereerste plaats na te laten den christenouders hun vijandschap te toonen in de dwing- landij, openbaar in hun verzet tegen het christelijk onderwijs. En De Standaard heeft gestreden, 40 jaar lang tegen de dwinglandij op school terrein en wat we nu bezitten is voor een zeer groot deel te danken aan de actie van De Standaard. Al spoedig na haar verschijnen vond het Blad in honderden gezinnen plaatshet vertolkte in die bange dagen tegen de vrijheid van geweten wat in duizenden harten leefde; de strijd op school terrein werd vuriger, dieper, inniger. Het krenkende der liberale bejegening werd hoe scherper gevoeld en 17 jaar na het eerste verschijnen van het Blad, werd de eerste Rijkssubsidie aan de Christelijke scholen gegeven. En rondom De Standaard hadden zich reeds duizenden geschaard, zoodat een Christelijk Kabinet opstaan kon. De Standaard is een machtig orgaan geweest in den strijd voor Vrijheid en voor Recht. En daarom onze ge- lukwenschen aan dat orgaan en den grijzen Redacteur, wel verouderd, maar nog niet opwel neergebogen, nog niet ingezonken. Moge De Standaard nog vele jaren onder haar eminenten, waardigen hoofdredacteur ons volk, naast de provinciale en kleinere pers, voor lichten in de dwalingen, die op Staat kundig terrein rondgedragen worden. Voorlichten in den strijd om begin selen op politiek terrein. Het katholieke sociale Weekblad had het over de Credietbank in het bisdom Den Bosch. 5 miliioen, dat zal dit jaar de om zet zijn van de nog slechts twee jaren bestaan 'e Hanzebank in 't bisdom Den Bosch Voorwaar een cijfer, dat op de schitterendste wijze getuigenis aflegt van 't welslagen der credietcooperatie door de middenstan ders. Ieder Hanzelid, dat van de Bank wil profiteeren, hehoeft slechts een aandeel van 50 gld. te nemen.J Het is evenwel niet noodig dit bedrag in eens te storten. Men be hoeft slechts 5 gld. te betalen en vervolge is elke maand 2 gulden en 50 cent, zoodat ook de kleinere middenstanders van de Bank pro fiteeren kunnen. Daarbij heeft de Bank nog een spaarkas, die eveneens met reuzen schreden vooruitgaat. Deze spaarkas vergoedt 3 pCt.men kan zijn geld vanaf 1 gld. disponeeren en met één dag opzegging tot een bedrag van 100 gld, terugvorden. Dus eveneens een practische en voordeelige in stelling Wie zal op Flakkee de koe eens bij de horens grijpen Er zijn midden standers genoeg, wien het aan bedrijfs kapitaal ontbreekt, die met de handen verward zitten, als de wissels komen, die zichzelf enorme schade berokke nen, door niet op krediet te kunnen koopen. Welke middenstander zal nu op Flakkee eens opstaan om al zijn volkje tot een groote vergadering op te roe pen in Middelharnis, als 't centrum en daar over de crediet-coöperatie eens te spreken. 't Is uw eigen belang, mannen en vrouwen uit den winkelstand uw eigen welvaart, kleine handwerksman Waarom dan probeert ge niet! OP DEN UITRUK. Reclames, Medejleelingen enz. (20 Cents per regel.) \V.U\JELS INK OUR ERSONNES ALES EEL wat menschen wier gezondheid benij denswaard is, danl#n de goede werking van geheel hun orggÉisme aan het feit dat zij bij iedere verétndering van jaargetijde een kleine versterkende en zuisfërende kuur doen. Deze ver sterkende en zuiverende ^üur bevrijdt het licham van alle onzuiverheden die er? in zijn opgehoopt en versterkt alle organen. Het isf een nieuw n op-dreef-brengen dat de beste resultaten geeft. Deze versterkende en zuive rende kuur is in Jfèt bijzonder aanbevolen voor de lente, en de personen^ die zorg hebben voor hun gezondheid, laten niet na hdn lentekuur te doen met de Pink Pillen die een uitstékend zuiverend en versterkend middel zijn. De Pink gillen geven bloed en krachten, zij wekken de eetlust op én bezorgen een uitmuntende spijsvertering. Zij wekken acne organen op en bevorderen alzoo de uitdrij ving der1 vergiften die gedurende het slechte jaargetijde in ons jichaam zijn opgehoopt. D^ Pink Pillen zuiveren het bloed en doen de roode vlakkèn, puisten en zweren verdwijnen. Verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f 9,per 6 doozen, bij het Generaal- Depot der Pink Pillen van Eeghenlaan 22, Amsterdam. Voor Goedereede Overflakkee, firma Dijkema Doornbos te Som- melsdijk. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. I Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. i i i zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50zonder fA,50 per jaar. Ifzonderlyke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom*. Ulo. Z. Advertentiën 10 cent per regel en s/j maal. Reclames §0 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en ®aal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaa». Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Standaardfeest. De CredietbanJc voor den Midden stand. Daar is 't laatste woord nog niet over gesproken, kan men gerust zeggen 1 't Is eigenaardig, hoe men één zaak verschillende namen geven kan. De een sprak van «Kinder-loeslag.« En de ander van «fok-premie. De laatste was haar kwalijkde eerste wél gezind. Tóch betrof het één en dezelfde zaak, om n.l. aan de onderwijzers met meer dan twee kinderen eenige ver_ booging van traktement toe te kennen, om de zeer voor de hand liggende reden, dat ju;st zij het in den regel 't méést noodig hebben. Iets geheel nieuws was het niet. Eenige maanden geleden heeft min. Regout gelden aangevraagd en verkregen, om een toelage te geven aan post- en telegraaibeambten voor de kinderen boven het eerste tweetal tot den 18-jarigen leef tijd en nog pas kwam in de bladen een bericht, dat ook de brievengaarders hier mee verbüjd zullen worden. En wat was nu opmerkelijk Dat men Links algemeen tégen dit denkbeeld is gekant, terwijl het Bechts nogal instemming vondalleen de heer De Geer, zoover we merkten, sprak er tegen. Wat mag hier achter zitten Is er een beginsel in 't spel Of is 't een kwestie van nuttigheid De gedachte zou kunnen reizen, dat zulk een «kinder-toeslag» zou kunnen tegengaan de aanwending van N. Malthu- siaansche praktijken. Maar dat dunkt mij uitgesloten. Diep kan ik daar niet op ingaan, maar iets wil ik er toch van zeggen. Dergelijke praktijken worden niet in de eerste plaats aangewend uit vrees voor ar moede, maar uit gemak, en genotzucht. Men ziet tegen de schrik op. Kinderen binden de handen zoo. Ze maken, dat de ouders en met name de moeder, er"'t best van de jaren «niets aan huD leven hebben». Ja,waarlijkzóó wordt er gesproken en gedacht. Alsof er reiner genot ware, dan als vader en moeder in eigen huisgezin te zitten, met z'n jongens en meisjes «als olijfplanten» rondom zijn tafel 't Moderne leven spot daarmee. In 't jongste nummer van de «Midder nachtzendeling» komen staaltjes voor, uit het leven gegrepen, die allertreurigst zijn. Een jonge vrouw, die zonder blikken of blozen tot haar kennissen zegt, als iets, dat vanzelf spreekt: Wij trouwen mo dern» En die dan tóch nog, dat is onbeschaamdde kerkelijke inzegening zoekt en den zegen van God, wiens or dinantiën de gehuwden met voeten ver treden. Een jonge moeder, die kennis geeft van de geboorte harer eersteling, met de boodschapFeliciteer me maar niet, daar is geen reden voor Al zouden zulke «moderne« ouders voor elk kind zulk een toeslag krijgen, dat ze het zonder meerdere kosten konden PU P P W rL.L.!/KMS>

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1