MS. Prils f 45- I 2 m MM JDER OEE. Woensdag 3 April I9 t a Jaargang N°. 1751. Antirevolutionair Orgaan voor «le Zuidliollaiidsclie en Zeeuwüclte Eilanden. PDffl IN HOC SIGNO VINCES BIJVOEGSEL. N BOMMEL W. BOEKHOVEN. Kipstraat 34a ISA 11. 5432 nieuwste 85 85 ft aizen van de leren prima is, ot haren agent thstraat, kt, en bij wien heel uitvoeren lomen en door 5536 ud en Sevres. 11 APRIL. 1<S f 18,- (gen Doie sorteering assen en was jes. 5510 nke partij eeren :e Tonge. totlerdam n - 1 in voorraad -ING. 5258 5 314- oncur- ïarnis. 5443 Deze Courant verschjjnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. i» n zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50zonder ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. Advertentiën 10 esnt per regel en maal, fteelaiaea 2U per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel m 4/» «aai. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij oeauu Advertentiëli worden ingewacht, tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen nar Bij dit nummer behoort een De verplichte verzekering f. Geen partij is ontstaan of ze had verplichte verzekering in haar pro gram. Dat de Unieliberalen in de laatste jaren dit program gewijzigd hebben is bekenddie partij staat er trouwens voor belaamd, dat ze 't huikje naar den wind hangen als Cf om een zeteltje te doen is, zijn vz"e" vandaag voor verplichte verzeke ring en morgen voor staatspensioen en overmorgen voor staatspensioen met vrije1 woning en tuinal naar de wind waait, draaien deze weer hanen. Ze zijn dan ook al genoeg gesignaleerd in de bladen, dan dat aan deze kapers een verder woord moet gewijdwie 't meeste biedt heeft ze en waar zc 't meest mee kunnen winnen, al is dat in strijd met pas beleden beginselen, dat grijpen ze aan. Maar overigens begint elke ernstige partij met verplichte verzekering op den voorgrond te schuiven. Eu met recht. De verant woordelijkheid voor den goeden ouden dag rust niet op de gemeenschap, maar op den persoon zelf. Wie betaalt mijn brandassurantie Ik slf. Heelt dan mijn buurman en 't heele dorp er geen belang bij, dat ik niet afbrand Natuurlijkmijn buurman vooralmaar terecht kan hij mij toevoegen ik burn man, heb er belang bijmaar gij, bezitter en eigenaar oneindig veel meer. De gemeenschap heeft alleen belang bij hen, die op dit oogenblik geen premie betaald hebben en toch oud en arm zijn, en dus geholpen moeten worden. Maar de gemeenschap moet niet de verantwoordelijkheid wegnemen, die op iemand rust, maar hem die be wust maken. Dat versterkt den pre miebetaler en ook de gemeenschap V Middelharnis. We Zien de toekomst van dit dorp donker in. Gaat 't den landbouw goed, dan kan nog veel verlies gedekt worden maar de achteruitgang der visscherij is voor dit dorp een betreurenswaar dig verschijnsel. Er bestaan in sommige Gemeenten Commissies, die uit alle burgers saam- gesteld, beoogen den vooruitgang van 't i'orp. Zou er nu op ons dorp, onder pi e- sidium van den Burgemeester of van andere mannen, niet een vereeniging opgericht kunnen worden bestaande uit allerlei personen, die zich ten doel stellen alle pogingen in 't werk te stellen om Middelharnis weer tot dien bloei te brengen, dien het eertijd heeft gekend. Antirevolutionair, liberaal, roomsch ol Israëlietwe zijn allen burgers van hetzelfde d n'p en samenwerking is mogelijk. Waar een wil is, is een weg. De vraag is maarwie pakt de koe bij de horens. Waar zit in Men neersche de man, die in vol'e liefde voor zijn armelijk dorp zijn tijd voor een deel afslaan wil om de Gemeente vooruit te brengen. Waar is die man V Geldhandel. Het is voor geen tegenspraak vat baar, dat twee factoren den geldhandel en de speculatie bevorderen. Eei stens de aangeboren zucht van 't Neder- landsche Volk om te dobbelen en tweedens de lage tarieven. Het Nederlandsche Volk verloochent zijn afkomst van de oude Germaansche dobbelaars niet en waar 't maar kans ziet, speelt, het, loot het, dobbelt het publiekelijk of in 't geheimin 't klein en in 't grof De staatsloterij getuige het en de allerlei soorten van dobbelarij onder wat vorm ge ze in de bladen ontmoet. Maar lage tarieven werken dien Geldhandel in Je hand. Zoodra geen industrie levensvatbaar blijkt, op eigen bodem, omdat de vreemdeling reeds de markt heeft bezet, gaat men zijn geld daar plaatsen, waar het wel percenten afwerpt, dus in den vreemde. Een dubbele ellende alzoohet Ne derlandsche geld gaat naar den vreemdedaar richt men er fabrieken mee opspoorwegen legt men er mee aan, booten iaat men er door varendie de vreemde ar tikelen op onze markt brengen tot schade van eigen landgenoot, Dubbel kwaad werkt dus dal aan vreemden uitgeleende geld. En een hooger tarief kan niet anders dan den be- ruchten geldhandel tegengaan, om dien om te scheppen in een levendiger en omvattender industrie op eigen bodem. V vRij ment weer Hij Wie Wel, natuurlijk dr. Kuyper. Als er in de liberale bladen sprake is van »hij«, dan worden daar nooit mee bedeeld de liberale kopstukken, nooit Borgesius, nooit Drukker, nooit Roodhuizen, nooit Patijn, en de Klerk haelemaal niet, maar dan is „hij" dr. Kuyper. Hij ment weer. Dat voelen zedaar zijn ze bang voorals hij de teugels vast heeft, gaat het er recht door heen; geen smoesjes, geen gelijm, geen water en vuur, maar vuur Vuur in hem en in zijn paarden 1 'Hij inent weer. Hij brengt het be ginsel weer kloek naar vorenhij durft ze allen aan en staat voor niemand, als het de antirev. beginselen en de eere van Gods Woord bedoelt. Hij ment weer. Hij waarschuwt het Kabinet als er getreuzeld wordt, want zijn hart blaakt van liefde voor den werkman. Hij waarschuwt de heele Rechtsche groep en vuurt ze aan opdat de vijand niet triomfeere! Hij schrijf: en spreekt en belijdt, wat eiken Antirev. zoo uit 't hart gegrepen is. Blijf nog vele jaren mennen, voer man I Het Land zal er wel bij varen. In en huiten de Kamer. Buitenland. Mijnwerkersstaking in Engeland. Mijn werkersstaking in Bohemen. Vereenig de Staten. De geldschatten der Oceana". DUITSCÜLAND. ITALIË. CHINIA. AMERIKA. Officieel Gedeelte. Waterschap de Dijkring Flakkee, Plaatselijk Nieuws. IUIVELBEREIDING of Burie en met of hines met aanaard- naardploegen vanaf trooiers en Brekers, aaiers. Jhaee moto- vanaf f300,2'/, P.K n of versleten, wor- 30 lang bij mij in a. Stoomwasch- en nz. akkee. rijsopgaaf N van igen geen nacht per rijtuig 2de tels en restaurants. 53.— ertentie uitgeknipt ran f 3,inschrij- lezers van dit blad. reati De Globe, 15, Amsterdam, stant van de reis- m dit blad 45 gul- April voldaan zijn. NEMING aag gratis. Tjjken en monsters orden op aanvraag door oralen. es, Broclies, enz, emhouwerij '3,175 Telef. 1946. ÜI'MIVEB SOMMBLSD1JK. Mefooa IntercoMn. Ho. 3. 41 Ir stukken voer sir Redactie besieand, Advertentie» en verdere? Administratie franco toe te. zenden aan den Uitgever. De Kamerleden hebben bet in de laatste dagen druk gehad met de behandeling van de Vogel wet.Ik wil eerlijk bekennen dat ik over twee dingen verbaasd heb gestaan nl. over de groote kennis van de vogelen wereld en over bet spraakvermogen van de beschermers en van de heele of halve vijanden van de vogels. Het bleek mij echter dat de kennis nog niet onfeilbaar is. Een jaartelling der vogels" ware niet ongewenscht. De een sprak dat de vogels in aantal afnamen, een ander beriep zich op de mannen van wetenschap, die con stateerden dat dit niet het geval was. Wie gelijk heeft, weet ik niet. Zooveel weet ik, dat het zeer te betreuren is, wanneer de vogels op zoo'n wreede wijze worden ver volgd. Het nut dat zij brengen staat voor mij nog altijd boven het nadeel. Zoo iets lees ik niet uit boeken, maar uit de natuur. Wanneer ik de spreeuw in het voorjaar zie, ben ik altijd blij. Eerlijk gezegd, »alle trekvogels deelen in het bijzonder in mijn voorliefde. Om u te vertellen hoe de sprekers over de vogels dachten, is mij niet mogelijk. De heeren waren mij te wijs,'of beter gezegd, te »langdraderig.« Deindruk, alsof in veel heid der woorden wijsheid stak, wil er bij mij nog niet in. Het meest heb ik bewonderd Minister Talma. Op alle aanvallen wist hij spijkers met koppen te slaan. Hij bleek op de hoogte te zijn. De vroegere dominee geeft blijk meer te kunnen dan »preeken.« Maar nadat men dagen heeft geredeneerd, en tijd ver morst, zitten wij nog op de eindstemming te wachten. Wanneer deze zal plaats hebben? Na tuurlijk binnenkort. Toch is er nog iets dat niet van beteekenis is ontbloot. Er is nog een amendement-Rink c. s. ten doel hebbende, om de bepalingen in de wet genoemd, niet op gelijken datum in wer king te doen treden. Ik hoop van harte dat de heeren het kort zullen maken. Want als zij weer aan het woord komen, vrees ik dat er weer zooveel verschil zal zijn over de nota, dat het zaakje niet ten einde komt. En zie, dat zou me spijten. Er is nog zooveel te doen. De wetsvoorstellen welke nog behandeld moeten worden, zul len heel wat meer tijd vragen. De socialisten hebben in het verleden een bewijs geleverd op welke wijze zij meenen dat landsbelang behartigd moet worden. De heer Ter Laan heeft voor eenigen tijd ais onderwijzer voor de klasse een les gegeven. Kletsen heeft hij geleerd. De vrees is alles behalve gewettigd dat het pad van obstructie weer bewandeld zal worden. De dreigementen zijn er. Om die reden zie ik gaarne dat ieder ander zich beperkt, en leert beperken in zijn woorden, opdat alleen de socialisten met de eer gaan strijken tot de groote kletsers te behooren. Bombast zonder beteekenis. Mij dunkt, het volk zal langzamerhand genoeg krijgen van deze soort verdedigers van land- en volksbe langen. Ik weet zeer goed, dat ik mij meermalen heb vergist. Voorheen dacht ik dat de liberalen, zich noemende het den kend deel der natie,als het denkend deel der natiezich zouden schamen, om in bond met de socialisten op te trekken. Ik heb mij vergist. Als de heeren socialisten hun haat tegen al wat christelijk is openbaren, dan houden zij de buik vast van lachen. Zij wrijven van pleizier in de handen. Ik heb mij ver gist, gelijk ik zeide. Toch had ik het kunnen begrijpen, wan neer ik maar gedacht had aan het woord >liet bloed kruipt waar het niet gaan kan.« Ze behooren tot dezelfde familie. De fa milietrek blijft. Boven het denkend deel der natiehebben zich langzamerhand »de bewustem als de meerdere geplaatst, en de meerdere heerscht over de mindere. Als dus de socialisten ellenlange redevoeringen houden, zullen de liberalen als volgelingen, het wel niet zoo lang maken, maar toch zullen zij mededoen om de wetgeving van het Christelijk ministerie tegen te werken. We zullen echter voorloopig een afwach tende houding aannemen, en in het ver- trouwen leven, dat het verstand met de jaren komt. Als het »bewustzijn« bij de »bewusten« maar niet te veel werkt, zal het wel gaan. Niet dat mij de vrees bekruipt dat het kwaad kan voor 1918 Ons volk is te goed overtuigd, dat er van links onder leiding van de bewusten niets is te wachten, en dat de onwil van werken van dezen, niet gewreken mag worden op hen die willen werken, doch door de luienworden tegengehouden. Geloof me, ik zie 1913 zoo donker nog niet in. Comediespel geeft geen bevrediging, maar stuit ieder tegen de borst die een oog heeft voor de levensbehoefte en de levensnooden. Zoo zal het in dezen gaan. Marnix. Heclm wijzen overal teekenenen op een geleidelijke hervatting van het werk, zelfs in Zuiu-Waies en Schotland. Een groot aantal arbeiders daalde in de mijnen af. Zij veiontschu'digden zich door te beweren, dat zij van honger omkomen en nu tenminste eenig geld zullen beuren. De secretaris der mlnwerkersfederatie Ashton, raadt den arbeiders aan, te stem men voor de hervatting van den arbeid. De staking in de steenkolenmijnen van Bohemen blijft voortduren en breidt zich hier en daar nog steeds uit. Men verwacht dat de staking "weldra algemeen zal zijn. Mijnwerkersstaking in de Door de vereemgde mijnwerkers van Ame rika is, begonnen met den lsten April, de staking geproclameerd voor alle steenkolen mijnen. ENGELAND. Bij de tweede lezing werd in hei Lager huis het wetsontwerp om de vrouwen het kiesrecht te verleenen, verworpen met 222 tegen 203 stemmen. Deze wet, welke door leden der beide staatspartijen werd gesteund, was verleden jaar bij tweede lezing aan genomen met 'n meerderheid van 167 stemmen. Het jongste onbeschaamde op treden der suffiagettes heeft er zeer veel toe bijgedragen, om de meening te doen veranderen. De duikersarbeid, eenige dagen geleden aangevangen ode geldschatten van de gezonken //Ooeanav naar boven te brengen, kan reeds op eenig succes bogen. Kapitein Young met de leiding van het duikers- werk belast, deelt mede, dat de duikers er iu geslaagd zijn een kist met specie uit liet voorgedeelte en twee staven zilver uit het achtergedeelte van het schip naar boven te brengen. Een der duikers was er in geslaagd de sleutels der brandkasten uit de hut van den kapitein machtig te worden, waardoor het mogelijk was het geld uit de zware kisten te halen, Een an dere duiker, die afgedaald was op liet achter schip constateerde, dat een groote hoe veelheid wrakhout op het dek verspreid lag, waardoor hij slechts met groote moeite er in geslaagd was de deur der schitka- mer te bereiken. Iutusschen koestert men de gegronde hoop, alle geld waarden te bergen, als het weer goed blijft. BELGIË. In de Gentsche havens is eene staking der werklieden uitgebroken. Er zijn thans meer dan 2200 stakers en werkloozen. De patroons, stuwadoors, cargadoors eu handelaren beslo'en huu verzet te hand haven en 500 Duitsehe havenarbeiders te laten komen. De ondergrondsspoorweg in Berlijn, waaraan men reeds geruimeu tijd bezig is s te arbeiden, liep de vorige week plotseling j vol water. Het ongeluk wordt toegeschre - ven aan een grondverschuiving, waardoor in het reeds gereed zijnde gedeelte van de tunnel onder de Spree een groote scheur is gekomen. Dat het wabr uit de Spr e komt, bewijst het groote aautal kleine vissciieu, dat opgepompt wordt. De veronderstelling, dat men alleen met grondwater te doen had, blijkt dus onjuist geweest te zijn. Zes pompen met een capaciteit van 130 liter per seconde werken dag en nacht. Men is van plan nog 15 pompen meer in werking te stellen, met een gezamenlijke capaciteit van 2000 liter per seconde. Uit Napels wordt geseind, dat bij de opgravingen te Pompeji, de gevel van een huis werd bloofgelegd, Gezegd wordt, dat dit een der schoonste stukken van an.ieke kunst is, die er tot nog foe in Pompeji gevonden zijn. De gevel is met prachtige fre.coL be.childerd eu versierd me, borst stukken in wit marmer. Telegrammen uit Nanking melden, dat daar heden ernstige onlusten voorkwamen. Soldaten maken zich op groote schaal aan plundering schuldig. Soms een nieuw soldatenoproer Over de economische gevolgen, die de opneming van het Panama-kanaal zal heb ben, wordt veel geredeneerd. Nu weer schrijft men „De Noord-Westelijke Europeesche han- deisstaten, üuitschland, Engeland en Bel gië en Nederland zullen voor hun verkeer met het Verre Oosten en Australië niet veel aanleiding hebben om van het Panama kanaal gebruik te maken, in plaats van het Suez-kanaal, want tot Sidney is de weg over Suez de kortste. Het zou ook een dwaling zijn bij het berekenen van den invloed, dien het Panama kanaal op den wereldhandel zH hebben, alleen te letten op den weg. Iu het goede renvervoer ter zee spelen duizend zeemijlen en meer slechts een tweeden rol. Een reeks andere omstandigheden zijn van meer ge wicht eu pleiten ten voordeele van het Suez kanaal. Vooreerst zijn de sluizen van het Panama-kanaal een nadeel, want zij hebben een grooter risico en een hoogere verzekeringspremie 'en gevolge. Voor zeil schepen heeft het kanaal in het geheel geen beteekenis wegeus de windstilte, welke in de beide Oceanen heerscht. Bovendien gaat de weg van Europa over Suez naar Oost Azie langs vele cultuur landen en biedt voor den bande! belangrijke tusscheustatiuns. Op een s'oomschip van Hamburg naar Yokohama verandert de lading zoo dikwijl dat aan het einde der reis dikwijl* geen stuk van de eerste vracht meer over is. Daarentegen ligt het Panama- kanaal tusschen twee groote waterwoestijnen Vandaar dat de nieuwe verkeersweg nooit de internationale betee'enis van hetSuez- kanaal zal verkrijgen en iu hoofdzaak slechts een locale waterweg voor het verkeer met West-Amerika blijven. Het bestuur van het waterschap de dijkring Flakkee maakt ingevolge Art. 79 van het alge meen regelement voor de polders van Zuid- Holland bekend dat de bij koninklijk besluit van den 8 Maart 1912 goedgekeurde keur op het dijkbeheer gedurende 3 maanden van den 29 Maart tot den 29 Juli 1912 ten kantore van den Secretaris-penningmeester den heer C. J. H, van den Broek voor een ieder ter inzage is nederge- legd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Middelharnis 29 Maart 1912. Het bestuur van het Waterschap de Dijkring Flakkee, De Secretaris, De Voorzitter, C. J. H. v. d. BROEK. K. P. ROÖDZANT. Sommelsclijk.* De os van dhr. War- naer te Dirksland die op de Veetentoon stelling te Rotterdam den 2e prijs verwierf, is aingekocht door de Gebr, de Haas. Tijdens den brand van j.l. week heb ben er-k-Ge »hulpvaardige« handen de winkelvoorraad van Mcj. de Wed, Spee, direct grenzende aan het brandende perceel, in ve iigheid gebracht. Dit op zichzelf be schouwd een edele daad. Maar wat nu, van achteren beschouwd, een »laag« en »min« karakter geeft aan de redd ng der inventaris is, dal na den brand v oorzoover ons bekend,enkeleflesschen

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1