Zaterdag 30 Maart 1912 No 1750. Drie Bladen en Zondagsblad. Dit nummer bestaat, uit Officieel Gedeelte. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. IN HOC SIGNO WSES mm bud. BEKENDMAKING. Kerkvoogden der Herv. Kerk te Sommels- dijk maken bekend: dat de Rekening dezer administratie over 1911 en der Begrooting voor 1912 gedu rende acht dagen ter bezichtiging van stemgerechtigde leden in de Kerkekamer is nedergelegd des morgens van 9 tot 12 uur. Sommelsdijk, 28 Maart 1912. De Boekhouder, De Voorzitter, F. C. ARMSTRONG. C. J. MOSTERDIJK. INVORDERING 'is Rijks directe belasting. De Burgemeester der gemeente Midd.l- harnis maakt bekend dat het kohier No. lb der personeele belasting over het dienstjaar 1912 invorderbaar verklaard den 22 Maart 1912 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en dat ieder daarop voor komende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij den wet bepaal den voet te voldoen. Middelharnis, 25 Maart 1912. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. Tweede Kamerverkiezing in het district Iloorn. De lib. kiesvereenigingen hebben thans in de vac. P. B. J. Ferf (unie-lib defini tief gecandideerd den heer W. de JODg (unie hb.), vaD 's Gravenhage, die ook can- didaat was bij de jongste verkiezing in het K^merdiftrict Hilversum. In de vergadering van de candidaatstel- ling in het dissrict Hoorn verkreeg de heer De Jong io stemmen tegen 9 op Dr. Wiidenes Spaans. Het »Vad.« deelt nog mede. dat de oud Minister Mr. D. Fock, dis ook als vorrloopig candidaat was genoemd, gewei gerd heeft voor de candidaatstelling het dis trict te reizen en op verschillende plaat sen als spreker op te treden, zooals de heer De Jong heeft gedaan. De heer Fock heeft slechts eenmaal een politieke rede in h-i district gehoudeD, nl. te Hoorn en wel op verzoek van eenige kiezers in het dis trict. Sommelsdijk. Dinsdagavond omstreeks 11.15 brandde de z.g. roode schuur van den Heer J. Joppe Cz. geheel af. Drie run- deit-n van de wed. J. van der Wende kwa men in de vlammen om. Oorzaak onbekend. De twaalfjarige B. K. had het ongeluk in de haven te vallen toen hij een stoel van het schip var. den beurtschipper wilde dragen. Dooi hulp-aardige handen werd hij spoe dig op het droge gebracht. Het kohier der personeele belasting voor het dienstjaar 1912 is op 27 Maart j.'. :nvorderbaar verklaard en aan den ont vanger ter hand gesteld. Middelharnis. Van gemeentewege zal er openbare verhuring plaats hebben van Bouwland gelegen ten Noorden van de tramlijn achter de schuren van de heeren J. van der Slik en J. van der Koogh In schrijvingsbiljetten in te leveren voor Woens dag 3 April des voormiddags 11 uur ter gemeente-secretarie. Dinsdag had P. Grootenboer het ongeluk met een distel in zijn been te hakken waardoor hij zich ernstig verwonde en ge neeskundige hulp noodzakelijk was. Tot Bestuursleden van de hier opge richte timrjermansgezellen vereeniging zijn gekozen M. van Eek als voorzitter, en M, Brt ur, A. Mulder en W. Breur. Zondagavond kregen twee personen uit Dirksland op de Westdijk twist met eikanker 't welk al spoedig ten gevolge had dat er slagen vielen, ten slotte werd op aangifte van den eenen tegen den ander procesverbaal opgemaakt wegens mishan- dt-iing. Dinsdagavond werden door de politie 2 dronken landloopers onder een grooten toeloop volk in het Logement van Hoede- mans gebracht. sstad aan 't Haringvliet. Een openbare vergadering van den gemeente- ra.id is uilgeschreven legen Zaterdag 30 Maart a.s. Den Dommel. Toen L. Krijger Dins dagmorgen zijn ploegwerk zou hervatten bleek de ploeg voot dat moment onbruik baar te zijn gemaakt, doordat een onder deel daarvan ontvreemd was. De dader(s) van deze baldadigheid is, helaas niet be kend. Nog steeds schijnt de bouwschuur van mej. de wed. van P. een waar wrat ten-restauratie* te zijn. Een ooggetuige deelt mede' dat u en wanneer men des nachts de schuur binnen komt menig groepje kan zien »defileeren«. Ook werden Dins dagmorgen in een z.g. rattenkooi, op een maal 18 dezer exemplaren gevangen en on schadelijk gemaakt. J. Fokker trof het onge'uk dat een paard zoo hevig op zijn voet trapte dat hij geneesk. hulp moest inroepen. KI. Bakker, met een kruiwagen over een plank over den sloot liggende gaande geraakte door uitglijden te water. Zijn vader, het onheil bemerkende, snelde toe en wist hem spoedig te redden. Ter kennis van [belanghebbenden wordt gebracht dat een afschrift van het 2e suppletoir Kohier der Hoofdelijken Omslag, belasting over het dienstjaar 1911 gedurende vijf maanden n.l. van 25 Maart tot en met 25 Aug. 1912 ter Secr. voor een ieder ter visie ligt. L. 1. Donderdag is ten nadeele van Th. J. Segers een kalfkoe afgemaakt en het vleesch als onbruikbaar in den grond geste pt. Nog een kleine tijd en onze oude gemeenteveldwachter, de heer C. Hoeve nagel zal eervol buiten dienst zijn. Gedurende vijf en dertig jaren diende hij onze gemeente trouw als veldwachter kleine jongens, die het hem lastig maakten toen hij kwam, zijn man en vader gewor den, velen die hem als veldwachter wel kom geheeten hebben in den Bommel, zijn niet meer Daar zijn er veel gekomen en velen zijn heengegaan, sedert de dienaar van den heiligen Hermandad geroepen werd om de dorpsorde te handhaven. Velen zijn gegaan, en veel is veranderd, maar wat veranderde, onzen Hoevenagei niet! Ja, hij werd ouder! Zijne haren wer den langzamerhand grijs, en thans rust de ofticieele, gestrenge politiepet op een zil veren hoofdMaar anders neen hij bleef dezelfdehij die jong in ons dorp kwam is er alleen ouder geworden. En nu eene steeds verergerende doof heid hem npeer en meer bij het verrichten zijner werkzaamheden bemoeilijkte, besloot hij den dienst te verlaten. Zoo gaat hij dan op 1 April a.s. zijne welverdiende rust in. De Raad, erkentelijk voor zijne vele diensten eo gestrenge plichtsbetrachting, verleende hem een jaarlijksch pensioen, ten bedrage van f350 en stond hem toe, tegen eenige vergoeding zijne ambtswoning te blijven bewonen. Zoo zal hij dan nog in uniform ons dorp doorwandelen en de schrik blijven der straatjongens. Wie zal het zich dan kunnen voorstellen, dat deze vriendelijke oude man, vervaDgen is door een j >nge, frissche kracht, zooals hij eenmaal in de plaats trad van een anderen oud-gediende Ga uwe rust blijgemoed en onbezorgd tegemoet, oude Vriend. Dat het u gegeven zij, nog vele jaren die zoo zeer verdiende rust te mogen ge nieten 1 W. Nieuwe Tonge. De herberg te Batte- noord voorheen van A, Volfhrt dewelke het vorig jaar onderhands is verkocht aan W. Gebuis is nu wederom overgedaan aan L. v. d. Doel schipper te Dirksland. De aanleg der gasbuizen waarmede de vorige week van af Oude Tonge was begonnen is nu tot deze gemeente gena derd. Herkingen. Deze week werd door de heeren A. v. R. postbode en L. K. smid alhier onder deze gemeente een hollend paard voor een kar gespannen, tot stilstand gebracht en gegrepen, hetgeen bleek foe te behooren aan landbouwer C. Kardux te Diiksland en bij het leeren zijn geleiders was ontsnapt, Bij publicatie is bekend gemaakt het veek, ook o.a. dat van den polder Diedeiik tot de z g.n. «Stelle", gedurende het loopende jaar aanspoelende, bij in schrijving zal worden verkocht. Briefjes worden ingewacht voor 1 April a.s. bij den secretaris van »De Dijkring* C. J. H. v. d. Broek te Middelharnis alwaar meerdere inlichtingen zijn te bekomeD. Zij die meenen aanspraak te mogen maken op vergoeding van Rijkswege voor den tijd door hen onder de wapeDen door te brengen kunnen hunne verzoekeD daar toe ter gemeente-secretarie bekendmaken. Dirksland. De timmermansknecht J. Vermeulen verwonde ijn hand zoodanig met een beitel dat hij zich onder geneesk. behandeling moest stellen. De landbouwer G. L. Warnaer behaalde op de Dinsdag j 1. gehouden tentoonstelling te Rotterdam de 2de prijs vour den fijnaten en zwaarsten os, met hard voeder gemest, terwijl G. L. Warnaer Jz. den 2den prijs verkreeg voor koudbloed merriepaarden, geboren in 1910. Dinsdag 2 April zal worden aanbe steed de te bouwen Gasfabriek met bijbe- hooren. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de hotelhouder, P. Brooshoofd zijn zaak overgedaan aan J. v, d. Doel te Som melsdijk. Woensdag 3 April des n.m. 4 ure zal ten gemeentehuize gelegenheid gegeten worden tot inëni'ng voor kinderen. De slager A. Luijendijk heeft wederom flink gezorgd voor vleeschconsuairie bij gelegenheid met de Paaschdagen. Er werden Donderdag een tweetal beesten ter bezich tiging het dorp rondgeleid, te zamen wegende niet minder dan 1845 Kilo's die respect. Zaterdag en Woensdag e.k. voor het gebruik gereed zullen zijn. Beide dieren zijn op de veetentoonstelling te Rotterdam aangekocht ook van den slager de Haas uit Sommelsdijk werd zoo'n dito beest, ons dorp rondgeleid. illelissailt. Onder leiding van dhr. P. van der Wulp heeft Woensdag j.l. de gemengde zangvereeniging hare repetities aangevangen. Door mej. E. Kleiji.enberg en M. Dale is met gunsrig gevolg het toelatings examen afgelegd voor de Rijksnormaal school te Middelharnis-, Door P. C. Coenradie is vergun ning aangevraagd voor den verkoop van sterken drank in 't klein, in het lokaal, gelegen aan de Scheidijk onder deze gemeente. Stellendam.* Tot het bekomen van zoet water voor het vee zal door Jac. Vrij uit Nreuw-Helvoet, op het gors onder deze gemeente een NorthoDpomp geslagen -worden. Ter secretarie ligt tot 12 April voor ieder ter inzage, zooals het door Gedep. Staten is vastgesteld, het reglement van de nieuwe Molengorspolder, onder deze gemeente. Ouddorp. Voor de Nationale Militie zijn 34 jongelieden ingeschreven. De voerman J. T. had dezer dagen het ongeluk dat zijn paarden met ledige wagen op hol gingen, waardoor'zij met eenige toegebrachte schade bij het erf van den landbouwer P. B. tot staan wer den gebracht. Door het tegenloopen van de weersgesteldheid moeten thans enkele voorjaarswerkzaamheden op het land, n.l. zaaien van uien en erwten wachten op beter gelegenheid. Goedereede De kiezerslijst 191213 is van 23 Maart2t April a.s. ter secre tarie ter inzage gelegd. Verbeteringen kunnen worden aangebracht tot 15 April a.s. De lijsten van 'Stemgerechtigde in gelanden van de polders «Ouden-Oost- dijk» en «Bokkepolder.» welke op n Maart zijn vastgesteld, zullen gedurende 14 dagen bij den secretaris dier polders ter inzage liggen. Verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente MID DELHARNIS op Woensdag 27 Maart 1912 des nam 2.30 uur. Aanwezig 10 leden. Afwezig den heer J. v. der Baan met kennisgeving. De Voorz. opent de vergadering. Alvorens tot de gewone werkzaamheden over te gaan spreekt de Voorz. eerst eenige woorden ter nagedach tenis aan de rampen welke de gemeente in den tijd van 2 jaar trol door het vergaan van 2 visch- sloepen 't welk in de eerste plaats de weduwen en weezen heeft getroffen, daarna de reeders en de gemeente. Want de gemeente heeft velejaren zijn welvaart te danken aan de visschery en waar deze gemeente het centrum is van dit eiland, sprak de Voorz. de wensch uit] dat het weder zoo moge worden met de visseherij als voorheen. Hierna verzocht de Voorz. den Secretaris de notulen voor te lezen en wordt dezelfde daarna onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is Ingekomen stukken. 1. De volgende verslagen a. van de gas-com- missie, b. van de school-commissie voor het herhalings onderwijs, c. van de commissie tot wering van schoolverzuim. 2. Een verztek van Mej. A. Meijer, inhoudende om tegen 1 Mei eervol ontslagen te worden, 't Welk de Voorz. den raad voorsteld 't gevraagde ontslag tegen 1 Mei eervol te verleenen. De heer J. Vroegindewei vraagt den Voorz. of er een onderzoek, namelijk een geneeskundig onderzoek heeft plaats gehad of Mej. Meijer die tegenwoordig haar betrekking niet meer waar neemt, werkelijk ziek is omreden hij bij geruch ten vernomen heeft als zou Mej. Meijer zichzelf ziek houden, doch het in werkelijkheid niet is. De Voorz. antwoord hierop dat de heer Vroeg indewei dan verkeerd is ingelicht, hoewel er van gemeentewege wel geen geneeskundig onder- derzoek heeft plaats gehad, doch dat genoemde Juffrouw Meijer werkelijk ongesteld is. 3. Procesverbaal van de boeken en kas van de gemeenteontvanger. 4. Ontvangen van Ged. Staten een afschrift van het koninklijk besluit inhoudende dat de gemeente Middelharnis aangewezen is tot onder houd van den armlastigen krankzinnigen Rijks veldwachter Koudijs. 5. OntvBDgen een afschrift van het koninklijk besluit inhoudende dat aan de bouwvereeniging is toegestaan f7830. 6. Een verzoek van P. de Labye, 't welk inhoud, daar destijds door de Labye aanvaard is om voor eijn zoon, welk in eenkrankzinnigen gesticht, 't welk toen op last van den officier van justitie, daarin geplaatst is de heft der kosten ten bedrage van flfiO te betalen. Doch 't welk dit jaar, daar genoemd persoon tweemaal verplaatst is, eerst' naar Gastel daarna te Bergen op Zoom gestegen is tot f420, dus de helft daarvan is f210,'t welk voor hem wel wat te zwaar is en verzoekt hij hierin door de gemeente eenige tegemoet koming. De Voorz. steld voor dit met f 40 te verhoogen. Dhr. Vroegindewei vraagt aan den Voorz. of er nog meer krankzinnigen uit deze gemeente' verpleegd worden waarin door familie in de kosten wordt geholpen te betalen. De Voorz. zegt hierop, dat door Peeman daar ook aan wordt geholpen. Dat de zuster van Gebroeders Vermaas ook verpleegt wordt, doch daar wordt niet door Gebroeders Vermaas in bij gestaan, hoewel daar meermalen door de Raad op aangedrongen is daar genoemde toch op 't oog welvarende burgers zijn welke daar wel aan konden helpen. 7. Een schrijven van Sempre Crescendo inhou dende dat zij de bijdrage aanvaard. 8. Ontvangen van Ged. Staten, goedkeuring vorig raadsbesluit a. wijziging gemeente begrooting b. regeling gasfabriek, c. besluit kaaigeid en weegloon. 9. a Ontvangen een schrijven van de heeren Nuij en Nippius dat zij hun benoeming, eerst genoemde als plaatsvervangend lid, en no. 2 als lid der gascommissie hebben aangenomen b. Een schrijven van den heer Roelo/sen dat hij zijn benoeming als onderwijzer heeft aaDge nomen en 1 April in functie hoopt te treden. c. Een adres inhoudende verzoek tot verbreeding van de z.g. dronkensmanspad ten zuiden der nieuwstraat en uitkomende aan de westelijke achterweg, 't welk op verzoek van den Voorz. door den Secretaris wordt voorgelezen. De Voorz. deeld hierop aan den Raad mede dat dit al meermalen in den Raad besproken is, en steld de Voorz. den Raad voor hier maar niet verder op in te gaan, en wordt namens B. en W. den Raad voor gesteld om tot verbreeding van de weg over te gaan op het door den heer Born gevraagde I3i erfpacht 't weik door den Raad wordt goedgekeurd. De Voorz. er is ingekom n een adres van het gesticht voor verpleeging van ooglijders te Rot terdam om eene jaarlijksche subsidie. En steld de Voorz. den Raad voor met 't oog dat daar doo.- verschillende ingezetenen gebruik van wordt gemaakt, ook dit gesticht, waar Dr. Mol het hoofd is, tot weder opzegging, zoowel als het gesticht van Dr. de Haas waar ook al enkele jaren eene subsidie van f10 wordt gegeven, dit ook dit gesticht te geven, waartoe wordt besloten. De Voorz. deelt mede dat nog is ingekomen een adres tot herstel der kermis door de Ned. KeimiB- vakvereenigiDg en dat door enkele ingezetenen daarmede instemming is betuigt. De Voorz. stelt voor, namens B. en W. dat de raad hier afwijzend over beschikke, 't welk door den Raad word gedaan De heer Vroegindewei vraagt aan de Voorz. of het niet is tegen te gaan dat de burrerij niet zoo wordt lastig gevallen door die soort negotieanten of bedelaars welke ten slotte 's avonds hun centen aan den drank uitgeveD. De Voorz. zegt hierop dat tegen die negotieanten niet veel te doen is, wel tegen bedelaars. Doch wanneer de Burgerij eenvoudig niet gaf, dat dat het beste middel is om dat volkje te verwjjdereD. De Voorz. deelt mede dat nu aan de orde is de benoeming van een regent van het weeshuis en dat op de voordracht zijn geplaatst de heeren P. van Oudgaarden en B. Tiggeiman. De heer Vroegindewei vraagt of er ook buiten de voordracht gestemd mag worden, omreden dit personen zijn die niet godsdienstig zijn, daar dit met 't oog op de kinderen wei terdege noodig is. De Voorz. zegt dat het reglement vordert niet buiten de voordracht om te gaan, waarop de heer Bom zegt dat het dan wel hoog noodig word dit reglement te wijzigen, want dat het altijd, of zij bekwaam zijn of niet, er van de linker zijde zijn die op de voordracht geplaatst worden. 't Ia wel zoo sterk, zegt Born, dat Knops eens tegen hem zeide, bij alsdien er van de rechtsche kant op de voordracht geplaatst werden, de regenten eenparig hun ontslag namen. De Voorz. verlangt de discussie niet verder voort te zetten, en gaat over om de heeren Van der Koogh en Zaaijer te benoemen als sternop- nemers. De uitslag der stemming is dat uitge bracht worden op den heer P. van Oudgaarden 5 stemmen, B. Tiggeiman 2, J. Vroegindewei] 1 en C. 0. Bruggeman 1 stem, en een blanco. Alzoo gekozen den heer P. van Oudgaarden. Daarna gaat men over tot het benoemen van een ondeiwijzer. Op de voordracht zijn geplaatst Nn. 1 .T. Klemmens te Den Bommel, No. 2 L. Breur te Zwollekerspel, en No. 3 Mej. J. Snijder te Bodegraven. Benoemd word den heer J. Klemmens te den Bommel. De Voorz. deelt mede dat er in de gemeente begrooting eenige af- en overschrijvingen heeft plaats moeteD hebber, 't welk door den 8ecretari» wordt voorgelezen. Er blijkt dat er is afgeschreven f 1610 en overgeschreven f 1610. Hierna vraagt de Voorz. namens B. en W. den raad machtiging te verleenen daar met 1 Juli a.s. den tijd verstreken is van de asch en vuilnisop haler, om zoo noodig dezelfde te verhuren, publiek of onderhandsch. De heer Born was er tegen om onderhandsch te verpachten, doch bij publieke inschrijving. Na eenige discussie wordt hiertoe besloteD. Ten slotte wordt door den Voorz. gevraagd of iemand nog iets heeft te vragen, waarop den heer Vroegindewei]' vraagt of er niets te doen is om dat z.g. voetballen, 't welk zelfs volgens mede- deeling Zondagmorgen cp de Westdijk plaats had, of dat volgens de Zondagwet niet te verbieden was doch de Voorz. antwoordde, dat daar in de Zondagwet niets van voor kwam. De heer Bom stelde voor een artikel in de politieverordening te plaatsen, om dat te verbieden, waaruit zich tusschen den heer Born en de Voorz. een dusdanige discussie ontstond, dat de Voorz het noodig oordeelde, de vergadering maar te sluiten. Verslag van het verhandelde in de Open bare Ve.gadering van den Raad der Gemeente DIRKbLAND, op 27 Maart des nam. ten 2 ure. Voorz. de EdelAchtb. Heer Burgemeester. Tegenwoordig olie leden. De Voorz. opent de vergadering met gebed. Daarna worden de Notulen der vorige vergade ring gelezen en onveranderd vastgesteld. I. Ingekomen stukken. Missive van H. H. Ged. Staten waarbij zij bericht de ontvangst van de wijziging in de Algemeene Politieverordening. Missive alsboven waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden de aan te brengen Wijzigingen in de Begrootingen dienst 1911 en 1912. Missive van hetzeltde College waarbij goedkeurig word gehecht aan het besluit tot verhooging van de koopprijs van de Wed. van dhr. Brooshoofd. Missive alsboven waarbij goedgekeurd word te ruggezonden het Raadsbesluit tot aankoop van grond van dhr. Bosschieter. Missive van B. en W. van Sommelsdijk daarbij berichtend, als dat de Raad in haar vergadering van 1 Maart besloten heeft om op het aanbod van de Gemeente Dirksland in te gaan, tot ver lichting van Kralingen, onder voorbehoud dat B. en W. in overeenstemming zal komen waar zij de lantaarns verlangt. Missive van B. en W. van Melissant waarbij wordt medegedeeld, dat] de Raad derzelve Cas satie verleend betreffende de Bouwverordening. Een schrijven van het Bestuur van de Gemeene Uitwatering der Gemeente Dirksland betreffende de doorlatiDg van schepen van 15 Sept. tot 31 December 1912. Voorz. In de volgende Vergadering zullen B. en W. er nader op terugkomen, daar zij zich nog niet voldoende op de hoogte heeft kunnen stellen wat aangaat de verschillende vraagstuk ken welke zich daarin voordoen. Een schrijven van dhr. Boslooper dat hij een maand te veel in den Hoofdei. Omsl. is aange slagen. Besloten wordt deze maand afschrijving te verleenen. 2. Verzoek van de inrichting voor Ooglijders te Rotterdam, om een jaarlijksche Subsidie uit de Gemeentekas, waarbij tevens een overzicht wordt gegeven, hoeveel patiënten uit de Gemeente Dirksland, het vorige jaar en de daaraan vooraf gaande verpleegd werden. Voorz. De Heeren zullen wel zien dat er nog al enkele patiënten verpleegd worden in de Ooglijderskliniek. Het is dan ook een nuttige instelling waar zij voor heel weinig geld behandeld worden. Maar die heeren zijn een weinig kort in hun geld, zoodat het afgeloopen jaar gesloten is met een nadeelig slot van f 500. Geen wonder dan ook, dat zij zich tot die ge meenten wenden, zooals zij gezegd hebben, waar nog al heel wat personen van verpleegd worden wat ook met de Gemeente Dirksland het geval geweest is. Het komt B. en W. voor, dat zij ook in dit geval niet achter mogen blijven om een bijdrage te verstrekken, daar er door onze inge zetenen nog al gebruik van gemaakt wordt, waarom zij dan ook voorstelt tot wederopzegging toe een jaarlijksche Subsidie te verleenen] van f 15. dhr. Van der Sluis. Die Vereeniging heeft die steeds alleen hare ontvangsten. Voorz. Hoofdzakelijk wel, behalve Verpleeg- geld enz. ]buitengesloten. Ik geloof dat er alle aanleiding bestaat de gevraagde subsidie te ver leenen. dhr. Warnaer. Ik ben ook zeer wel van het nut dier inrichting overtuigd, maar als ik de Statistiek zoo eens naga, vindt ik de toelage van f 15 voor onze Gemeente wel wat hoog. Werden er verleden jaar 19 personen verpleegd, in 1908 waren er Blechts 4 patiënten in *19101. Nu geloof ik dat wij geen maatstaf mogen nemen aan het aantal behoeftigen, die zich in die kliniek in observatie Btelten. Er zijn grootere Gemeenten in Zuid Holland welke heel wat minder geven, b. v. Schiedam geeft maar 10. Lekkerkerk f5. Bleskensgraaf 's Gravenzande f 5. St. Annaland f 5. Zwartewaal f 2. Ik zou voorstellen f 10 te geven, dan staan wij tenminste gelijk met Get meenten zooals Krimpen a.d. IJsel, Krimena.d. Lek, Ondekerk a. d. IJsel. enz. Ik geloof niet, dat wij de subsidie moeten regelen naar het aantal patiënten. Ik zeg het nog eens ik ben wel van het nut overtuigd, maar de subsidie komt mij wel wat hoog voor. Voorz. Wat Schiedam geeft is ook mear een schijntje, maar,wij hebben er ook over gepraat en het aantal patiënten ia blijkbaar zeer stijgende uit onze Gemeente, en waar dan ook werkelijk de Gemeente Dirksland, wel wat missen kan, daar die menschen noode blijven zitten met f 5 10 slecht slot, moeten wij op geen f 5 zien. Wij wilden het eerst nog hooger doen. Ik voor mij vind dat die andere Gemeenten heel weinig geven, maar laten wij hiervoor een behoorlijke som beschikbaar stellen. dhr. Warnaer. Het motief dat het aantal patiënten toegenoman is, mag geen maatstaf zijn, waar wij jaren teruggaande, deze zeer wisse lend zijn. Het kan van het jaar voorkomen dat Dirksland ook jminder patiënten heeft. Mijn motiveering komt hierop neer dat men de bij drage niet zoo hoog nwet stellen. Voorz. Gij zult wel gevoelen, dat debijdiagen over het algemeen niet hoog genomen worden en waar wij als kieine Gemeente nu f 15 willen geven, is het misschien voor andere Gemeenten ook een aansporing om meer te geven. dhr. H. Kooman. Ik zou zeggen, aan deMus- schengilde geven we wel f25 aan Ambachtschool enz. ook wat, en nu geloof ik dat wij de Poli kliniek niet met minder mogen bedeelen. Voorz. VerlaDgt dhr. Warnaer hoofdelijke stemming dhr. Warnaer. Ik kan me niet vereenigen met het voorstel van B. en W. om f 15 subsidie te verleenen. De Voorz. brengt het voorstel van B. en W. in stemming, hetwelk wordt aangenomen met 6 stemmen. 3. Wijzigingen Brandweer-verordening. Onder deze Wijzigingen komen de Artikels 1,5, 7, 8, 10, Art. 10a, word er aan toegevoegd, ver volgens Art. 15, 19, 21, 27 en 29. Deze wijzigingen treden in werking, op een door de Raad nader te bepalen tijdstip. dhr. Warnaer. In de vorige vergadering is het besluit genomen, dat men van Spuit No 3. een zuigpomp zou probeeren te maken, zou het nu niet beter ziju tevens, omdat er zulke groote onkosten aan verbonden zijn die ook nog maar op te ruimen Voorz. Ik wil er gaarne met den heer Bickers over spreken maar dat kleine spuitje is anders zoo makkelijk' om in kleine gangetjes of krotjes te kruipen, ik zou er op dezen grond niet voor zqn. dhr. Warnaer. Ik zou denken, met de thans bestaande spuiten kan men niet zoover komen, maar de Motorspuit geeft een koilosala massa water en men kan er dan ook verder mee komen. Voorz. De kwestie is, dat we dan nog maar twee stralen water hebben, en dat kleine spuitje is ook makkelijk te verwerken. dhr. Kooman. De kosten zullen misschien f75 beloopen, en dat kleine spuitje is toch een groot gemak. Ik zag vanmorgen nog in Sommelsdijk een paar man pompen aan dat kleine spuitje en de brandende restant blusschen. Hiermede is deze discussie gesloten. 4. Wijziging Bouwverordening. Dit betreft Art. 14 en wel achter het 4e lid toe te voegen, dat in de regenbak een 'filter moet zijn aangebracht, en van een stevig deksel voorzien. Deze Wijzigingen]zijn in de praktijk heel goed geblekeD. dhr. Bosschieter. Weet u ook wat de goed koopste constructie is? Voorz. Als de Verordening aangenomen is, zullen we wel zien, wat het goedkoopste is in ieder geval zijn ze niet duur. Deze wijzigigingen worden aangebracht op advies der Gezoi.dheids-Commissie. Wordt goed gekeurd. 5. Wijziging Politie—Verordening, wat aangaat de Artikels 23 en 30. Wordt goedgevonden. 6. Verordening van de jaarwedde van Onder wijzers. Voorz. Ik wil in de eerste plaats dhr. Warnaer meedeelen da- Mej.Penninggedurende 4maanden tijdelijk onderwijzeres zai blijven, dat dan de termijn zal zijn afgeloopen en dan moet er eeu onderwijzer benoemd zijn en deze moet dan ook zijn betrekking reeds hebben aanvaard. Dan wil ik in het algemeen dit zeggen. Dat de aanvang- salarissen reeds lang niet meer inovereenstemming zijn met de betrekking van daar ook het gering aanbod randen kant der onderwijzers. Vervolgen» is in de meeste Gemeenten het minimum al verhoogd, en nn is gebleken, dat voor f659 weinig sollicitanten zijn. Maar wij hebben ook in de Gemeente andere onderwijzers welke wij verhoo ging moeten toekennen, omdat het hier tegen woordig goed gaat in Dirksland. Nu hebben de onderwijzers een niet te hoog tractement, en ook deze mogen wei deelen in den algemeenen wel stand. Zooals de heeren weten, hebben we de laatste jaren f 2000 overgelegd. Het zal de Gemeente f 260 kosten per jaar.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3