iak mm TWEEDE BLAH. Heeren- en Hinder IBNEENS COSIOUMS 'EN OËS \ïm. i, als csland Zaterdag 23 Maart 1912 No 1748. Kinderpakjes lor: Drie Illaden en Zondagsblad. Sank. igen 3 pCt. Fsmet drie \en SV2 pCt. 4399 Otterdam. rRG" ÜBG. f! aesa van de \en prima is, haren agent piraat, |t, en bij wien pel uitvoeren ïen en door 5536 Taitei). litrages, enz. srpakjes, in 5185 EcMe Santen. h f., rg. te draineeren, zijn dat zulks draineerwerk n allen tijde ns leveren wij g. 5514 ng verzekert IN HOC SIGNO WSES Dit nummer bestaat uit Plaatselijk Nieuws. Br.fVAK TOOREHBERGE». f Reclames, Mededee- lingen enz. (20 Cents per regel.) DASSEN - PRONTS - OVERHEMDEN. Gemeenteraad. *tere. Wo. |itenl. beurzen; Effecten lijke conditiën jiepalingen, die j, Faillisse- Indig advies 3 AM. rea voor NET prs vanaf f 0,60 aïme Leestafel. l, alsook Iver Diaman- es Barometers >r alle repara- DAM. CONTANT. Soinmelsdyk. Landweer vergoeding en ontheffing voor kostwinners. Zij die meenen aanspraak te kunnen maken op vergoeding of ontheffing worden verzoekt de hun daartoe strekkende verzoeken voor 31 Maart a.s. persoonlijk ter gemeente sec retarie in te leveren meer bepaald op Dins dag van 9 tot 12 uur v.m. De vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1212-13, benevens de alphabetische lijsten der namen en voornamen van hen die met beirekking tot een of meer der verkiezingen van de kiezerslijst zijn afge voerd en daarop zijn gebracht liggen van den 23 Maart tot en met den 21 April ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage en zijn tegen betating der kosten verkrijg baar gesteld. Donderdag 28 Maart a.s. zal des voormiddags te twee ure ten gemeente huize alhier gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inentiDgen en herinenting. Het inschrijvingsregister voor de lich ting van 1913 met het daaruit opgemaakt alphabetisch register zal van den 22 Maart tot en met den 29 Maart a s. ter gemeen te-secretarie voor een ieder ter lezing lig gen. Woensdag j.l. slaagde te 's Graven- hage mej, A. J. Joppe voor het examen nuttige handwerken. Middelharnis. Dinsdag zijn te 's Hage voor den militairen dienst afgekeurd de miliciens A. de Bloeme, J. Wervers en M. v. Gelder. ^oor de timmermansknechis alhier zal a.s. Maandagavond in de zaal van den heer BeDnemeer een verg. gehouden worden ten doel hebbende om een vereeniging op te richten. De Reservemachinist der R. T, M. dhr. M. Boertje is bevordert tot Machinist en overgeplaatst naar de lijn Hellevoelsluis Rotterdam. Dinsdag terwijl de stoomboot Goeree en Oveiflakkee in het Haringvliet koers zette op de buitenhaven geraakte hij door het hooge getij en het ruwe weder, buiten de haven aan den grond en kwam na een half uur weder vlot. Door den landbouwer J. Karaux worden hier dezen zomer proeven genomen met roode Duitsche aardappelen welke gecontracteerd zijn te leveren voor f 2. per Hectoliter. Volgens de nieuwe Militiewet zijn hier aan de jongelingen welke dit jaar moeten loten, biljetten ter inzage gegeven en dienten gevolge zijn 7 redenen van vrijstellingen aangegeven, deze behoeven aan de loting geen deel te nemen wanneer zij afgekeurd worden, daar nu voortaan de keuring voor de loting zal plaats hebbeD. De vischsloep ^Oranje Nassau« st. M. den Braber, komt in de Kaai te leggen omreden dat 6 matrozen bedankt hebben. Als dat onder de visscherij zoo voort moet blijven gaan. is de tijd niet ver meer af dat dezelve tot het verleden zal behooren. Stad aan 't Haringvliet. Het bestuur van de polder »Nieuwe Stad« zal op WoeDS- dag 3 April a s. namiddags 6 uur ter pol derkamer trachten aan te besteden ie de leveriDg van 450 M3 grint, groot 124 c M. Levering vanaf 1 Mei tot uiterlijk 8 Juni as. 2e de levering van 100 M3 grint groot 1 3 M. Levering vanaf ro Juni tot Uiterljjk 1 Juli. InsrhrijvingsbiljeUen op Zegel voor of op den 3e April in te leveren tij den secreta ris J. G. Born, Verdere voorwaarde te bekomen bij den voorzitter J. Koert Czrt. Bij publicatie is bekend gemaakt dat het kohier no. 1 der Personeele Belasting over het belastingjaar 1912, den 18 Maart j.l. invorderbaar is verklaard. Voor de voorbereidende klasse A der Rijksnormaalschool te Middelharnis, slaagde Woensdag uit deze gemeente P. J. Esselink, leerling der Bijz. School alhier. Het inschrijvingsregister en de alpha betische lijst van de lichting 1913, ligt van den 21 sten tot en met den 2 8 sten dezer voor een ieder ter secretarie ter in zage. Deze week had A, Arendsman M.Pz. het ongeluk van een wagen te vallen, waar door hij op een bietenmachine terecht kwam. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk in geroepen, om den gewonde te verbinden. Voor de betrekking van geneesheer worden in deze gemeente sollicitanten op geroepen. De inlevering van stukken moet geschieden voor 31 dezer bij den Burgemeester In het vorig nummer deelden we mede dat pnze geneesheer dhr. Dr. A. W. van Toorenenbergea zeer onverwacht overleden was. Plotseling ging de tijding in ons dorp van huis tot huis door dat onze dokter ontslapen was. Het was de nuchtere weike- lijkhe.d, die ons werd meedegedeeld, of schoon het moei ijk viel, zich de waarheid van het bericht in te dehken. Wie onzer, die 's daags te voren de over ledene nog ontmoette, met hem sprak en schertste, kan zich rekenschap geven van den vollen ernst van dit zoo ongedachte sterfgeval Zien voorstellen hoe plotseling het leven beëindigd werd van den nog sterken en zoo levenslustige» man die zoo velen hulp en bijstand verleend heeft in bange en ernstige oogenblikken Neen het was schier onmogelijk te ge- looven, dat hij ons dorp niet meer zou doorwandelen, onze zieken niet meer bijstaan en zich niet meer in den vriendenkring verloonen zou Dr. van Toorenenbergen promoveerde den io Mei 1880 als doctor in de medi cijnen aan de universiteit te Groningen. Zijn eerste standplaats was Tienhoven, daarna kwam hij te Oosterhout, welke gemeente hij ook weer verliet om zich te vestigen te Almkerk. In deze gemeente wonende was hij ge- ruimen tijd belast met de geneeskundige praktijk te Woudrichem, waarom hij zich ©ok aldaar metterwoon vestigde. Toen werd de nu overledene met ingang van 1 Oct. 1905 tot gemeentegeneesheer van Stad aan 't Haringvliet benoemd. Zoo is de dokter ongeveer 6 en een half jaar in de practijk te dezer plaatse geweest. Velen weten zijne diensten te waarderen, zijne bekwaamheid en ervaring op prijs te stellen en dankbaar te zijn voor de toewijding aan zijne patiënten. Zij zijn het, die het diep ernstige van het verlies ten volle kunnen beseffenDie medegevoelen met de achtergeblevenen het groote gemis van den ontslapene. Dinsdag had de teraardebestelling plaats. Hoe zeer de overledene bij velen was gezien en bemind, bleek wel uit de groote belang stelling die daarbij getoond werd. - Om half twaalf zette de droeve stoet zich in beweging. Behalve de familieleden, die de baar volgden, merkten we nog op den Burgemeester en de leden van den Raad, verschillende collega's van den overledene, leden van het pestuur van de vereeniging »Het Groene Kruis« en vele vrienden. Bij het kerkhof aangekomen sloten zich ook vele belangstellenden aan. Aan de geopende groeve werd allereerst het woord gevoerd door Ds. Esselink, die in het kort herinnerde aan het plotselinge van dit sterfgeval, dat ons allen zoo zeer had geschokt, voorts wees hij op de groote gaven die den overledene als dokter waren geschonken in het nauwkeurig vaststellen van de diagnose, het kiezen der juiste middeleD, waardoor hij in Gods hand, voor velen het middel van herstel was, bracht verder in herinnering den moed die hem kenmerkte, om trots dikwijls zware zorgen en moeiten tegen den levensstroom op te roeien, hoeveel hij thans moest achterlaten en hoe groot zijn verlies is, inzonderheid voor zijn gade en kinderen. En eindelijk welke ernstige sprake uit dit plotselinge sterven ons tegen klinkt. De heer C. J. Sterk voerde daarna als burgemeester het woord en herdacht den overledene als gemeentegeneesheer, er op wijzend welke ledige plaats hij hier op Stad zou achterlaten en hoe ook in den medischen kring zijn gemis zou gevoeld worden, en hoe dit sterven ons doet denken aan het bekendeHeden gij, morgen ik«, waarvoor ieder mensch bereid moest zijn. Voorts schelste de heer van der Sterre, den omstanders (daarbij in het bijzonder de kinderen aansprekend) onzen dokter als een liefhebbend en voorbeeldig vader, die steeds zijn kinderen in hun werk behulpzaam was en leiding gaf aan hun studie, de kinderen verder op het hart bindend, door gehoorzaamheid aan de ouders hun voorrecht van hen nog te bezitten in woord en daad te toonen. De zoon van den overledene de heer A. van Toorenenbergen dankte ook namens zijn moeder en verdere familieleden hierna allen voor de laatste eer aan zijn vader bewezen waarna men huiswaarts keerde, diep onder den indruk van deze droeve plechtigheid. Den Bommel. De op heden vastgestelde Kiezerslijst voor 't jaar 191213benevens de alphabetische lijsten der namen en voor namen \an hen die met betrekking tot eene of meetdere verkiezingen van de kiezers lijst zijn afgevoerd en daarop zijn gebracht, is van 23 Maart tot 21 April as. op de Secr. voor een ieder ter inzage. Genoemde lijsten zijn tegen betaling der kosien, in afschrift of afdruk ter Secr. ver krijgbaar tot 1 s April a.s. Toen Jan Kievit Dinsdagmorgen een os naar het dorp leidde, schrok het dier en sprong met zijn leider in de sloot. K., die daarbij zijn borst ernstig bezeerde en zelfs tot vijf keer de sloot doorwaadde, trachtte tevergeefs de os op het droge te brengen. Eerst nadat eenigen tijd later de noodige hulp was komen opdagen konden beiden uit hun netelige positie gered worden. Terwijl een knecht van D. Mijs Dins dagmiddag de Voors raai afreed, sloeg het paard eensklaps op hol. Het dier liep in volle vaart tegen het hek van de pasiorie, met het gevolg dat beide achterpooten verwond werden. Het hek werd grooten- deels ontzet, terwijl de barachet geducht beschadigd werd. De knecht bleef onge deerd. Op de voorloopig vastgestelde Kie- zevlijst 1912/13 komen voor: 258 kiezers voor de Tweede Kamer, 257 voor de Prov. Staten en 216 voor den Gemeente raad. Ooltgengplaat. Bij publicatie zijn belanghebbenden in herinnering gebracht, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over 1911 voor 1 Juli bij de betrokken be sturen moeten zijn ingediend. Ter gem. secretarie zijn kosteloos verkrijgbaar blanco aanvragen ter bekoming van jacht- en vischïkten. Het inschrijvingsregister voor de lichting 1913 met het daaruit opgemaakte alphabetbch register liggen gedurende acht dagen en wel van den 23 Maart tot en met 30 Maart a.s. ter gem. scoeUrie voor een ieder ter lezing. De op 22 Maart vastgestelde kie zerslijst voor het jaar 191213, beiicv. ns de alphabetische lijsten der camtn en voornamen van hen, die met betrekking tot één of meer der verkiezingen zijn afgevoerd en daarop zijn gebracht liggen van 23 Maart tot en met 2I April as. op de gem. secretarie ter inzage en zijn tegen betaling der kosten in afschrift ver krijgbaar gesteld. Nieuwe Tonge. De schaapherder C. Guliam is zeer waarschijnlijk Zaterdag met het s.s. Nieuw-Amsterdam naar Amerika vertrokken, een broer van hem uit St. Philipsland is hier geweest om orde te stellen over het achtergelatene. Oude Tonge. Op de voordracht van Penningmeester van de Polders loozende door het Oudeland van O.-Tonge staat no. 1 M. Witiekoek en no. 2 M. de Looze, Dirkbl.snd. Bij het vervoer van aarde aan den Havendijk reed den bestuurder v. d. G. te ver in den lossen grond, waardoor wagen met paarden vast raakten met gevolg een paard omver tuimelde en den dijk afzakte. Met vereende krachten slaagde men er in het dier uit de haven te houden en weer op den vasten wal te brengen, Het Bestuur van den Polder Dirksland maakt bekend dat de rekening der onfvan- sien en uitgaven over 1911, en de begroo ting voor 1912 van af 19 Maart tot 2 April voor ingelanden ten visie ligt ten kantore des Sec. des Polders. Heriringen. De commissie van winter- bedeeling in deze gemeente heeft haar wekeüjksche bedeelingen voor dezen winter gestaakt. Nadat de laatste week aan alle bedeelden nog iets exira's was toegevoegd. Met dank aan allen d.e hen het bedeeien hebben mogelijk gemaakt, is het werk dier commissie voor dezen winter weer ïen einde gebracht. Van Zaterdag op Zondagnacht 1.1 werden niet weinigen op den Molendijk' opgeschrikt doordat eenige jonge paarden van den Heer J. Gebuijs onze gemeente kwamen bezoeken. De dieien hadden de siuiting der staldeur losgeschuuri en kwamen door het openstaand hek der mestvaalt een en andermaal het dorp oprennen. Des morgens werd dit door de knechts ontdekt en de dieren op stal gebracht. Alhier is door den heer J. H. een witten houd met zwarte kop opgevangen, die dwalende de gemeente rondliep. Daar niemand zich als eigenaar vertoont is hij bij een onzer inwoners onder dak genomen. Dit is binnen eenige weken de tweede die blijkbaar zonder eigenaar alhier ronddoolde. De onder deze gemeente gelegen zeedijken zijn bij aanbesteding gegund aan de Heeren "Volker te Sliedrecht wat be treft de Klinkerlandschen, en aan Geluk van Tholen wat betreft de Oud-Herkingsche zeewering. Deze werkzaamheden zullen ook dus den a.s. zomer veel bedrijvigheid te zien geven. Melissant. Door den gemeenteraad is aan de pas opgerichte gemengde zang- vereeniging alhier vergunning verleend tot het houden der zang-repetities in de open bare school. Het inschrijvingsregister met de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst militie lichting 1913liggen gedurende 8 dagen ter gemeente-secretarie ter inzage. De vastgestelde kiezerslijst voor 1912/13 met de alphabetische lijsten van afgevoerde en nieuwe kiezers, liggen ter gemeente-secretarie ter inzage. Stellendam. Donderdag arriveerde al hier de nieuwe bel voor de torenklok, ter vervanging van de vorige, die, hoewel nog geen twee jaar gebruikt, als gebarsten zijnde moest worden verwijderd. Ouddorp. De Chr. Jongedochters-ver- eeniging van de Herv. Kerk heeft dezer dagen haar laatste uitdeeling van een groote honderd kleedingstukken enz. gehouden. Want helaasde vereeniging is thans wat klein en daar men niet weet wie de leiding op zich kan en wii nemen is men tot ont binding der vereeniging overgegaan. Ongeluk bij het vlassersbedrijf I De werkman H, T. trof Woensdagmid dag het ongeluk, dat hij met zijn hand tusschen een braakmachine bekneld ge raakte, waardoor enkele vingers gedeelie- lijk werden afgeknepen. De verwonde is nog den zelfden avond naar «Eudocia» getransporteerd om aldaar te worden verpleegd. *De collecte in de Herv. Kerk voor de nagelaten betrekkingen der sloep «Anna» gehouden bedraagt f125. GROOTE KEUZE LAGE PRIJZEN. ZWARTE HEEREN-COSTUMES. Zwart Kamgaren 12 gulden, Zwart Satin Kamgaren 18 Zwart Drapé18 Zwart Satin (effen) 18 Zwart Drapé (prima) 20 in de nieuwste dessins voorhanden. MIJNE RECLAME COSTUMES VAN ZUIVER WOLLEN STOFFEN S—ÏO esa 19Va 4Ki*lcI«ia. Zeer fijne kwaliteiten: 1516$ tot 20 GULDEN. (voor leeftijd 8 tot 15 jaar), vanaf 4 tot 12 GULDEN. alle maten en kleuren vanaf 2 gulden. Verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente 00LT- GENSPLAAT op Woensdag 20 Maart 1912 Voorz. de Burgemeester. Afwezig de Heer A. Wagner met Kennis geving. Na opening worden de Notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is eene beslissing te nemen of le de gemeente de Brandvaat zelf laat dempen en dan de grond voor bouwterrein te verkoopen, 2e of haar te verkoopen en dan de kooper laten dempen. De Heer van Weel wil dat de gemeente laat dempen, dan zal er veel meer geld voor komen, als dat de kooper dat moet doen. De Voorz. deelt mede dat B. en W. eerst voor zouden stellen om de Brandvaat zoo te verkoopen zoo als zij nu is, doch van dat voorstel zijn zij terug gekomen en stellen nu voor om haar van gemeentewege te doen dempen. De Heer Jacobs kan zich daar niet mede vereenigen. Het dempen zSl voor de ge meente veel meer kosten dan dat particu lieren het laten doen. De Voorz. zegt dat het dan beter is het werk aan te besteden. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van het gemeentebestuur aangenomen en zal het dempen geschieden tusschen 15 Mei en 1 Juli a.s. Komt nu aan de orde het bouwen van arbeiderswoningen aan het Boomgaardpad. Uit de bespreking bleek dat de Raad erkent de wenschelijkheid om te voorzieu in den in de Gemeente heerschenden wo ningnood, vooral van arbeiderswoningen. Besloten werd B. en W. te machtigen om te onderzoeken of de benoodigde grond kan verkregen worden hetzij de tuinen van de Boedel Bigge aan het Boomgaardpad, hetzij van anderen. De openbare vergadering wordt nu ge sloten, om in eene zitting met gesloten deuren over te gaan. Verslag van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der gemeenteNIEUWE TONGE op 20 Maart des v.m. ten 10 ure. Voorz. de Ed. Achtb. Heer Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve dhr. Houtaar. De voorzitter doet voorlezing van een schrijven van den heer Houtaar, dat hij wegens ongesteldheid verhinderd is, de vergadering van den Raad bij te wonen. Alsnu worden de notulen der vorige ver gadering door den secr. gelezen en onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Missive van de Comm. der Koningin dat B. en W. wederom worden aangesteld als de commissie tot wering van school verzuim. Missive van H.H. tGed. Staten waarbij zij goedgekeurd terugzend het Raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening, Missieve van den heer A. Holleman dat hij zijn benoeming als onderwijzer aan de O. L. School alhier aanneemt. Missive van dezelfde dat hij 15 April a.s. in functie hoopt te treden. Missive van H, H. Ged, Staten, waarbij goedgekeurd word terug gezonden het Raadsbesluit tot het aan brengen van eenige Wijzigingen in de Begrootiug dienst 1911 en 1912. 2 B. en W. bieden aan het Verslag der V olkshuis vesting, 8 Voorstel B. en W. tot het doen van eenige overschrijvingen op de begrooting dienst 1911 en 1912 wordt goedgekeurd. 4 Voorstel B. en W. om de aangevraagde termijn voor de onbewoonbaar verklaarde woningen met 6 maanden te verlengen. Word goedgekeurd. 5 Benoeming plaatsvervangend lid der Gascommissie, aftredend dhr. L. Nelisse Lz. Na stemming zijn uitgebracht 6 stemmen waarvan 5 op dhr. Nelisse en 1 blanco. Alzoo herkozen dhr. Nelisse, welke ver klaart zijn herbenoeming aan te nemen. 6 Benoeming karreman. Voorz.Oorspronkelijk waren 4 solli citaties ingekomen, maar het is thans reeds ingekrompen tot twee, nl. dhr. E. Kornet en dhr. H. Veldbourg. Dhr. Prince Terwijl ik naar de Raads zitting ging, kwam ik Veldbsurg tegen, en die zeide mij dat hij niet wenschte benoemd te worden, op het salaris van vroeger. Ik vroeg hem, of hij dat ook aan B. en W. medegedeeld had, maar hij zeide dat hij daar niets van gezegd had. Hij zeide dat de geldelijke kwestie een zorg was van later, maar voor f300, wilde hij het dan toch w.el doen. Tot stemming overgegaan zijnde, wordt met algemeene stemmen benoemd dhr. E. Kornet, welke met zijn benoeming in kennis zal worden gesteld. 7 Voorz.B. en W. hebben meteen vertegenwoordiger van Maatschappij die de Gasfabriek in pacht heeft, opgenomen, waar en hoeveel straatlantaarns hier noo- dig zijn. Op het oogenblik zijn er 19. Nu moeten er van den Molen tot ongeveer den boek van de Langeweg 7 lantaarns bij komen, van de molen tot aan het Raad huis 2 en verder aan den dijk 1 meer, zoodat er dan 29 lantaarns zijn. Nu wilde ik de Heeren vragen, of zij er geen bezwaar tegen hadden om de zaak op die manier aan te pakken. Dhr. Breesnee. Is dat niet wat veel, 7 lantaarns meer. Voorz. Dan is er nog 80 M. tusschen- ruimte, wat de maximum afstand is. Dhr. Prince. Is dat nu de minste be rekening Voorz. Als men het heel goed wilde hebben, zou er tusschen elke lantaarn, nog een bij behooren. Dhr. Nelisse. Op den Stovendijk is het daar voldoende, als er maar één lantaarn staat Dhr. Dorst. Ik heb gezegd, zoo gauw als de Gemeentefinancien het toelaten zou er één bij moeten, maar door de groote uitbreiding, welke toch al aan de verlich ting gegeven wordt, zouden wij het thans maar moeten laten. Voorz. Als er over niet al te langen tijd toch bijgebracht moeten worden, kun- ken we het beter nu doën, daar de lan taarns nu betaald worden uit het stich tingskapitaal. Toch zal het vermoedelijk voorloopig wel gaan, men kan er later toch nog wel bijzetten. Dhr. Nelisse. Zijn de kosten dan zwaar der als men er later lantaarns bij moet zette* Voorz. Neen dat niet, maar dan moet men ze uit de gewone middelen betalen. Willen de heeren echter hebben dat B. en W. het nog eens overwegen, om er daar nog een te zetten, waar zij het noodig achten, dan kunnen zij alsnog machtiging vragen om het te doen. 8 Thans willen wij voorstellen, dat de Gemeenteraad het besluit tot grondaankoop goedgekeurd, zooals de Commissie van Toezicht op de Gasfabriek uitgevoerd heeft. De preciese Sectienummers zijn nog niet te zeggen, daar de Kadastrale kaart nog nog in Den Briel is. Dit kunnen we echter meedeelen, Oude Tonge heeft een terrein gekocht, groot 6400 M1 a f 1.25, Achthui zen enz. Nu willen we de Heeren voorstellen dat de gemeenteraad van Nieuwe-Tonge besliste de 400 M3 van de in erfpacht ge nomen grond der Diaconie aan de gasfa briek over te geven tegen betaling der erfpachtsom en beneficie welke wij daar voor hebben moeten geven. Word goedge keurd. 9 Naar aanleiding van dat terreintje, willen wij tevens machtiging vragen, om een gedeelte te bestemmen voor dorpsmest vaalt, dan kunnen B en W. het achterste gedeelte van dat terrein, zoo goed mogelijk verhuren, want er zal toch altijd nog wel wat overblijven. Hiertoe word besloten. 10 Thans stellen B. en W. wederom aan de orde het in de vorige vergadering aangehouden voorstel van B. en W. tot opening van de vergadering van den Ge- ==3=

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3