EEESIE BLAD, Zaterdag 23 Maart 1012, Antirevolutionair 27slft Jaargang N°. 1748. Orgaan voor de Znidliollandsclie en Zecuwsclie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES „DE STER" W. BOEKHOVEN, De machtige arm EEN EEN V0UDIGSPEL. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames SO per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle slakken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitg-ever. De kolenbekkens rusten. En het nij pend gebrek van het zwarte brood voor de fabrieken doet zich allerwege ge voelen. De Engelsche regeering is, na 't afbreken der onderhandelingen tus schen de mijneigenaars en de werk lieden, er aan te pas gekomen en zal nu een wetsontwerp indienen op de minimumloonen. Verluid wordt, dat de eigenaars in afwachting zullen leven, of de regeering hun portemonai niet al te na komt. Hoe dit zijeen mach tig tafreel van kracht heeft zich ont plooid. De machtige arm Het gansche raderwerk staat stil, als die machtige arm het wileens is dit ook gezegd in 1903, toen we in Nederland de spoorwegstaking hadden. En aan den lijve voelt men het in Engeland, dat de werklieden in de mijnen een ontzettende macht kunnen openbaren. Een teeken des tijds, waarop gelet moet worden. Zeer zeker, men kan die zaak ook zoo bekijken en zeggen de arbeiders in de mijnen kunnnen het ook op den duur niet uithouden, als hun kassen uitgeput zijn [(en die raken ten slotte uitgeput) moeten zij het bijltje weer opnemen, want anders hebben ze ook niet meer te eten men .kan zeggende stakers zullen wel V gedwongen worden om te gaan ar beiden, want zij zullen aan eigen li chaam, in eigen huis, in eigen familie, in eigen omgeving, in eigen dorp al de weeën zijn van hun optreden afgedacht nog van de toekomstige el lende, die aan de uitgeslotenen te wachten staat. Zeker, zoo kan men redeneeren. Maar dat raakt wel 't ge volg, niet het verschijnsel zelf. En dit isdat de arbeiders, wat nooit gezien is, thans een macht ontplooien, waar voor een heel koninkrijk beven kan en waarvan naburige landen de treu rige gevolgen ervaren. En wat beving ging er door de Volken, toen de Bladen vermelden, dat Toontje Soli dair verschenen was't was of een nachtmerrie op de maatschappij viel, •Wat Engeland staakteen Duitsch- land zoe stakenen België en in al lerlei andere mijnen zou men staken, lotgemeen als men zich voelde met de Engelschen. Maar wat moest er dan terechtkomen van fabrieken, stoombooten, treinen, trams van handel en bedrijf en visch- vangst. Als de steenkolen opzijn,het vuur van alle leven en bedrijf onzer dagen, dan zou een neerzinken zijn van de maatschappij een verlies van goederen onberekenbaar en onherstel baar. Dat was de machtige arm, die dreigde. Waarlijk, de tijden zijn ernstig. En de Sociale kwestie bestaat niet meer in een beetje straatrumoer als in de jaren van 80 en 90, maar heel Euro pa is in beweging. De werklieden houden de kruk vast en de ma chine staat stil. De Sociale kwestie laat de volken niet meer los't is geen achterbuurtgekijf meer, maar de hoogste ernst dient aan 't woord te zijn bij allen, die over een ander gesteld zijn. Boeren, patroons, fa brieksbazen, grondbezitters, eigenaars van allerlei goederen van beteekenis, reeders, enz, enz. laat men er niet licht over heen loopende toestand is veel ernstiger dan men vermoedt. Het gerommel onder de aarde wijst op een vuurspuwenden berg en wee het Land, waar hij zijn lava neergiet. De machtige arm der arbeiders 1 De machtige arm der geldmannen Zal het hard tegen hard gaanO wee, Europa Mogen door den geest des Evan gelies, dien geest van vrede door Recht, de slechte verhoudingen ver beterd worden. Zoo niet: dan staan we binnen tien jaren voor rampen, die met verderf en ondergang zullen dreigen. De leuze, waaronder alle liberale fracties zullen moeten opgaan ten strij de in 1913, kan geen andere wezen dan tegen de clericalen. Zoodra men een andere leuze aan heft, is de band gebroken. Men mag in de de een of andere fractie propaganda maken voor Alge meen Kiesrecht, Vrijhandel en Staats- pensioneeringmen vindt er elkander niet meeomdat alle drie onder werpen in den boezem der Linksehen nog nooit een goede eenstemmigheid hebben gevonden. Vóór de Openbare School danOch neen, dat heelemaal niet. Die zal op 't stembusprogram niet veel plaats in - nemen en dan nog zullen de woorden zeer voorzichtig gekozen zijn. Wat is 't dan, dat de Liberale par tijen zal saambinden alleen de vijand schap (politiek gesproken) tegen Rechts En waarom 1 Omdat rechts de macht heeft? Ook daarom. Maar hoofdzake lijk, omdat elke Liberaal in zijn icuer- lijk wezen, hoe mooi hij zich ook voor doet, verzet aanteekent tegen 't gezag van Gods Woord. Hij wil dat Woord niet verheffen boven zijn Redezie daar de kwestie. En wie dat nujwel doet, moet in zijn oog bestreden wor den, want die verlaagt daarmee Volk en Maatschappij. Er wordt in ons land over Vrouwen kiesrecht weinig gesproken, 't Staat wel op sommiger program, maar niet èén politicus van beteekenis gaat er propaganda van maken de vrucht is nog onrijp; de bolster nog groen; 't zonnetje emoet er nog eens op schroeien. Wie dan ook naar Engeland ziet, wordt wel wat benauwd voor dat Vrouwen kiesrecht als de hoogstaande vrouwen van beschaving en verstand zich zoö gedragen zoo hun harstocht denteugel vieren, dat ze met haar kiesrechtbe- toogingen een heele stad op stelten zet ten de straten versperren en onveilig makende ruiten ingooientot hand tastelijkheden overgaandan zou men natuurlijk smeeken och, behoed ons voor 't vrouwenkiesrecht; want de vrouw wordt een furie, als ze haar zin niet krijgt, En wat moet er dan bij de stembus, als alle menschen al in een soort roes verkeeren, in een opwinding; wat moet er dan van te rechtkomen, als de vrouwen als opge wonden standjes kiezers moeten gaan opzoeken en meetings moeten houden enz. Dan wordt 't een warboer en een herrie, die alle perken te buiten gaat. Vrouwenkiesrecht kan bestaan maar dan eerst eenige bedachtzame proeven. Zeer voorzichtig. Want als de passie werkt, owee dan is de vrouw gauwer uit den band dan de man. MANTELMAGAZIJN fêroots bugel Heine prijzen. OP DEN UITKIJK. Reclames, Mededee- liugcn enz. (20 Cents per regel.) Land- en Tuinbouw. s 99 9 ji zonder B 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50; zonder f 50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom»». Silo. 2. Anti-Clericaal. De dwazen. HOOGSTRAAT 172. »Het is en blijft 'n vréémd kind!* Dat was de slotsom, waartoe vader Thomassen kwam, nadat hij vertrouwelijk 'n uurtje met mij had zitten praten. Zoo af en toe kwam hij eens Vaak gebeurde dat niet, want de man had druk zijn werk en 'n druk gezin. Dan is er voor een huisvader, die z'n plicht verstaat, niet veel tijd over om er 'n avondje uit te gaan. Dan is hij liefst thuis, om zijn vrouw de taak wat te verlichten, want een ï>taak« is het in den regel, om het jonge volk in orde en vrede elk aan zijn eigen werk te houden 1 Vader 's wichtig woord moet dan soms moeder 's gezag steuneD. En al is dit niet noodig, dan kan hij zich niet zelden als ^huiselijk behulpsel* verdienstelijk maken ook al gaat het hem krom en won- derlijf af, de echte vrouw weet toch reeds het streven op prijs te stellen van den man, die toont te begrijpen, hoe zijn vrouw onder de zorgen gebukt gaat en die haar op zijn manier wat verlichten wil. Ot ook de gaven zijn verschillend papa weet in de avonduren door noesten arbeid het tekort op 't huiselijk budget te dekken Kortom, een huisvader met vrouw en kinderen zit in den regel te mid den der zijnen. Maar de regel kent uitzonderingen. En zoo gebeurde 't dan heel enkel, dat papa Thomassen wat bij me praten kwam in den regel had hij dan ook niet 'n 2>praatje«, maar 'n »gesprek«. Nu ging het over zijn Lize, Zeker dat was 'n vreemd kind. Het leek op vader noch moeder en had ook wein;g gelijkenis met de jongere generatie der Thomassen. Naar lichaam noch geest. Ze was een echte »buitenbeener«. Met andere kinderen bemoeide ze zich weinig. Niet uit hoogmoedniet om de aandacht te trekkenniet uit nuk of gril neenze voelde zich niet met hen op haar gemakze was beschroomd vond in hun spelletjes geen behagenliep liever drootnend, alléén, door 't land. 't Leeren ging maar zoo zoo Doch in enkele vakken, met name teekenen en vrouwelijke handwerken was Lize zeer er varen en beslist allen ver vooruit. Dan was 't een lust, ze te zien. De juffrouw op school had haar voor de aardigheid ook in de beginselen der fraaie handwerken ingeleid en 't was ver wonderlijk op te merken, wat ze op dit gebied uit zichzelf al niet bedacht. 'n Dróómster, noemden de ouders haar. Moeder had er zoo graag 'n flinke hulp van gemaakt in de huishouding, maar 't had haar al wat zuchten en Lize wat tranen gekost, 't Kind kon zoo raar doen. Volijverig ging ze de kamer stoffen, maar als ze dan haar blik, vol stof en kruimels, buiten zou gaan ledigen, dan liet ze 't in gedachten schuin hangen, dat ze onderweg in de gang alles verloor, wat ze in de ka- mer opgeveegd had. En zoo was 't met alles, 'n Huishoudster werd ze niet. Vader had haar ook wel graag onder onderwijzeres gemaakt. Maar dat ging heelemaal niet. In sommige »vakken« was ze knap. 'n Opstel kon ze Kuken, dat je er de tranen van in de oogen kreeg. Maar van haar ^sommen* maakte ze niets. En sommen moet je kunnen kraken als noten, anders deug je voor on derwijzeres zeker niet 'n Vréémd kmd, dat was ze. En m'n vriend Thomassen liet zich, iet wat moedeloos, ontvallen>'k wou toch weieens weten, waar ze die vreemdigheid vandaan haalt 'k Weet niet, hce 't me zoo ingegeven werd, maar ik liet er onmiddellijk op vol gen 'k Denk haast, dat de Schepper van hemel en aarde er haar mee begiftigd heeft.* Daar kregen we toen een gesprek over. Ik ben altijd bang voor menschen, die wat de opvoeding betreft hunner kinderen, sterk rijn in eigen kracht en veel van zich zelf verwachteD. Wij hadden er al vier m'n vrouw en ik toen we bezoek kregen van een paar, dat op trouwen stond en als bruidspaar ons met zijn tegenwoordigheid vereerde. Het aanstaande gezinshoofd was een goede beste man. Tenminste in den grond niet kwaad. Maar hij was wat bedorven en over 't paard getild, waartoe zijn aanstaande vrouw, die deemoedig tot hem opzag, als de wijze woorden over zijn lippen kwamen, niet weinig had bijgedragen. Die had in alle bescheidenheid 1 zoo op mijn vier telgen nog al wat aan te merken en verkondigde de verbluffende leer »AIs je ze maar vróég en góéd aanpakt, heusch dan kun je er van maken wat je wilt Ik zei weinig. Vroeg 'm alléén of-ie gereformeerd was. Jawel, dat was-ie. »Denk dan vooral aan de voortgaande re formatie*, merkte ik op. Nu heeft de baas zelf vier telgen. Maar zijn wijsheid is van hem gewekengelukkig Ik wil maar zeggen dat wij ja onze kinderen moeten opvoeden met een trouw en ijver alsof wij er van maken konden, wat wij willen. Maar wij weten het wel beter Voor negen-tienden gaat tenslotte de vraag, hoe met onze kinderen de uitkomst zal zijn, buiten onze opvoeding om. Allereerst beslist de vraag, wat God in onze kinderen gelegd en gewerk heeft. Wij, met al ons opvoeden, kunnen er niet iets in leggen of brengen, dat er niet in kiem was. Zoomin als we ooit met snoeien en mesten en oppassen aan een vijg druiven kunnen laten groeien. Wij zijn mede-arbeiders* Gods. Ook in de Kinder-opvoeding. En dat is al meer dan mooi. Dat werk is voor onze zwakke handen nog soms te zwaar Wij kunnen tenslotte niet meer, dan tot ontwikkeling brengen, wat God, in kiem, in het kinderhart en kinderleven heeft inge legd en ingebracht. En dan is er zooveel meer. Dan zijn daar de omstandigheden, de omgeving, de straat, de buren, de vrienden, de kennissen, de vijanden allemaal Hactoren*. die wij niet in onze macht hebben en die op de opvoeding en ontwikkeling van ons kind vaak zoo grooten invloed oefenen. Dat alles moet ons klein maken. En uitdrijven tot het gebed. Onze afhankelijkheid is zoo groot gelukkig zoo grootwant als 't waarlijk gelijk men soms meent, in eersten instantie afhing van onze opvoeding, wat er van onze kinderen worden zou dan hadden we haast geen leven en zouden we onder 't gewicht van zóó zware verantwoordelijkheid bezwijken. Nu is God, als steeds, de eerste. En onze taak is méé, in onze kinderen stil na te speuren, wat God is doende, op elk gebied. Om daarnaar onze opvoeding in te richten. Afbiddend den zegen des Heeren UITKIJK. Het is een spel voor de Pink Pillen, de herstel lenden, de bloedarmen de verzwakten tol gezond heid te brengen. Of het zij ten gevolge van een ziekte die het lichaam heeft verzwakt, of dat het aan weerstands kracht te kort komt door eenige andere reden, de weg die gevolgd moet worden, blijft altijd de zelfde. Het bloed is uitgeput, de zenuwen zijn als gebroken. Een wederbelsver van het bloed, een versterker der zenuwen 3s noodig. Dat is het oogenblik om de Pink Pilleffte nemen. Met de Pink Pillen te nemen, spaarfe gij uw tijd en uw geld uit. Gij hebt de zekerhefd te genezen, want de bewijzen van genezing zijn overvloedig, terwijl, door u te wenden tot eejt middel zonder waarde, de hernieuwing van eep* geneeswijze die u geen resultaat opleverde u zeer duur zou kosten en u daarbij even ziek zou laten. Mejuffrouw A. M. Engelsma, wonende bfj hare ouders, Jacob van Lennepstraat 235, Amsterdam, heeft het onderscheid waargenomen tusschen andere middelen en de Pink Pillen. „Ik was bloedarm en iwak, schrijft zij. Mijne bezigheden waren mij zeer lastig geworden. Jk had geen eetlust meer en leed bijna alle dagen aan schele hoofdpijnen. Ik had verschillende ge neeswijzen zonder succes beproefd en wist niet meer wat te doen, toen ik den inval kreeg uwe Pink Pillen tegebruikeD. Van af de eertte doosjes heb ik mij beter gevoeld en mijn herstelling is spoedig volkomen geweest." Verkrijgbaar f 1 75 per doos, en f9,—per zes doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, van Eeghenlaan 22, Amsterdam. Voor Goedereede en jOverflakkee, firma Dijkema en Doornbos te Sommelsdijk. Ook Chiiicalpeter op het Hooiland 't Wordt door de meesten onzer veehou ders als een niet te weerspreken waarheid beschouwd, dat hooiland geen stikstofbe mesting behoeft, dat de klavers wel vol doende zorgen voor de stikstofbehoefte der grassen, en dat een aparte stikstofaanwen ding daar verkwisting is. Dit is een dwaling. En wel een dwaling, die voorzeker in menig geval de oorzaak is van belangrijke schade, van aanmerkelijk minder voordeel. Wij zullen allerminst beweren, dat men ten allen tijde en onder alle omstandigheden Chilisalpeter op hooiland moet uitstrooien, en de stikstof daar onvoorwaardelijk is aan te bevelen. Dan zouden we tegen eigen ervaring in spreken en de waarheid, zooals de praktijk deze deed kennen, te kort doen. Maar evenzeer is het in strijd met onze eigen ondervinding en met die, welke men bij veeljarige officieele proeven heeft opge daan, dat men steeds met een minerale bemesting met kainiet en Thomasslakken- meel, benevens kalk in sommige gevallen, zou kunnen volstaan. Niet altoos loont de Chili-aanwending, 't is waar; de meeropbrengst, door die meststof verkregen, heeft ook niet altoos de waarde, welke de bemesting kost, want Chilisalpeter is, helaas, duur. Dat was zoo lezen wij in het jongste Verslag der Friesche proefvelden, bijv. te Scharl en te Ter Idzard het geval. Maar vele andere gevallen, in hetzelfde Verslag vermeld, staan daartegenover. En die betreffen alle veel jarige proeven, welker uitkomsten dus de meeste zekerheid geven. Zoo lezen we, dat een proefveld te Buren over 11 proef jaren de Chili met flinke winst werd aan gewend. Stalmest produceerde iets meer hooi dan kunstmest zonder Chili, doch veel minder dan kunstmest met Chilide Chili moest het derhalve goed maken. In 1911 werkte op een proefveld te Ballum de Chili verbazend gunstigover 12 proef jaren gaf de meststof nog een kleine winst. Van een 2e proefveld te Ballum wordt gemeld, dat vooral volle kunstmest, bestaan de uit slak, kainiet én Chili, over 13 proefjaren zich gunstig onderscheidde, Dat was op zandgrasland. Maar ook van klei-proefvelden behelst het Verslag uitkom sten, die spreken van een gunstige, voor- deelige Chili-werkingte Molkwerum, te

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1