27 Jaargang N\ 1747. Woensdag 20 Maart 1912. Antirevolutionair Org aan voor de Zuidliolland^elie en Zeeuwselie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, SOMMELSD1JK. Advertentie® IC» cent per regel ea i/% snaai. Reclames 10 per regel. Boekaankondiging Cent per regel en V» «aal. Diengtaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Alle stokken voor de Redactie bestemd, Advertenties! en verdere Administratie franco toe te aeraden ami den Uifjpever. Stakingen. s Er is een sociale kwestie, zooals er een Schoolkwestie, een Politieke kwestie, een Oostersche kwestie, een Geldkwestie, een Godsdienstkwestie is. Wat is in 't algemeen gesproken een kwestie? Een ongeregelde, een onregelmatige toestand, waarvan men den oorsprong, de natuur en de ont wikkeling naspeurt, een toestand, waarvoor men de middelen zoekt tot verbetering en herstel. Zoo zijn er dus op allerlei terrein kwesties, die in het volksleven ingrijpendat leven be roeren en er onrust brouwen, die scheiding brengen tusschen voor- en tegenstanders en bijna zelden tot finale oplossing komen; soms wel tot eenige rust, maar tot oplossing zelden, omdat een der twee partijen zich niet steeds wenscht neer te leggen bij de macht en het overwicht der andere. Zoo blijft er wrijving van den overwonnene tegen den overwinnaar enz. en zoo blijft er onrust in de maatschappij, die echter, zooals we zeiden, wel getemperd kan worden, verzacht. Een dezer veel omvattende kwesties is de Sociale, waaraan we door de stakingswoede onzer dagen weer zoo krachtig herinnerd worden. De sociale kwestie is, 't is waar, niet alleen een maagkwestieniet alleen een vraag 'uaar meer broodze heeft ook een geestelijken ondergrond, een idealen achterkant; maar hoofdzakelijk is 't een strijd op economisch terrein. De godsdienst speelt er wel degelijk 'n rol inen de antithese komt er ook dage lijks in uit, zooals nu weer in Duitschland", waar de belijdende Chris tenen weigeren een algemeene staking uit te lokken in de kolenbekken op commando van de Engelscfie mijnar beiders waar de belijdende Christe nen weigeren om het werk neer te leggen uit solidariteit met de arbeiders in andere strekenmaar al is er een antithese zichtbaar onder de arbeiders zelfs in hun economisch optreden een scheiding tusschen Christelijken en Neutralen van godsdienstigen en on- ongodisten toch ia de Sociale kwestie meer économisch dan godsdienstig. En waarom? Omdat het geluk op aarde ook afhankelijk is van een zekere hoe veelheid goederen,die we bezitten. Er is noodzakelijk een bezit; een bezit tot bevrediging van eischen, die het huidige leven stelt. Voor allen vooruit gang, voor alle beschaving, voor alle maatschappelijk behoorlijk saamleven, in vrede in vriendschap, is onmisbaar voor ieder het eigendom, het bezit van een zeker aantal schatten, waarin die mensch zijn genot mag stellen en die hem de gelegenheid bieden van Gods schoone scheppingswerk zooveel mo gelijk te genieten en te profiteeren. Voor allen vooruitgang is noodig een goede verdeeling der goederen. De Ver deeling: zij is het kardinale punt in de sociale kwestie. Wat krijgt ieder wat de patroon wat de knecht als de productie geschied is De verdeeling der aardsche bezittingen en goederen dat is de hoofdgedachte in de Sociale kwestie. De productie is nuttig, nood zakelijkmaar ze schenkt geen wel vaart ze stapelt alleen de goederen opmaar de verdeeling tusschen arm en rijk van die opgestapelde goéderen die maakt den arme rijker en den rijke niet armer. En nu is ook bij de huidige stakin gen die klemmende vraag der Sociale kwestie in al haar hoogen ernst weer aan de orde. Een staking is een stuk strijd over de verdeeling der inkomsten en dringt de hoofdvraag met angstige zorg naar boven. We leven in een tijd van onophou delijke stakingenoveral, door heel Europawat bewijst, dat er wel dege lijk een sociale kwestie bestaatwat bewijst, dat het niet een paar markt schreeuwers zijn en baliekluivers, die wat meer loon willen hebben vooreen borrelmaar dat het heele volksleven zucht onder de groote levensvraag: hoe moeten de inkomsten der produc tie verdeeld worden onder arbeider en kapitalist. Daarom is die strijd zoo zwaar vallen er »dooden«moet politie en jnstitie regeering en volksvertegen woordiging er aan te pas komen want 't raakt het heele volks- en Staats leven de rust in de maatschappijde vrede onder de volkeren de welvaart en beschaving van het geheele Vader land. Een staking is de bioscopische voor stelling van de sociale kwestie. Zie op 't doek de arbeiders worstelend om een betere verdeeling. Laixl- en Tuinbouw. Voor Huis en Hot'. Buitenland Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden, fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent-. n n zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50zonder f 4,50 per jaar, Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITOEV1B Teleiooa IntercoieuN. IWo. Qroots letters en vignetten -worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertenties worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. 1 1 Nawerking van patentkalie. De lieer A. van Manen te Everdingen nam in 1910 een Bemestingproef op liaver, welke ten doel had, de nawerking na te gaan van de in beide vorige proefjaren aan gewende meststoffen. Het onderstaand staatje geeft een over zicht van een en ander Perc. Aardappelen in 1908 Voederbieten in 1909 Haver in 1910 1 Onbemest Onbemest Onbemest 2 S. S. en Ch. S. en Ch. 3 S. en Z. A. S., Ch en Pk. S. en Ch. 4 S., Pk. en Za. S. en Ch. 8. en Ch. Ter toelichting nog dit S. is 600 K.G. superphospliaat, Za. is 3C0 K.G. zwavelzure Ammoniak, Pk. is 400 K.G. patentkali, Ch. voor 1909 300 en voor 1910 200 K.G. chilisalpeter. Over de oogstresultaten, betreffende het laatst bedoelde proefjaar geven we dit ver- zamelstaatje OH Opbrengst in KG. lesrt. 2esrt. 3e srt H. L. gewicht Geldelijke opbrengst 1900 1980 2400 2360 300 340 250 240 5500 5800 5200 5100 45 K.G. 45 K. G. 48 K.G. 48 K. G. 274 gulden 288 gulden 306 gulden 300,40 gulden Het officieele Rapport van den Rijksland- bouwleeraar over) deze proef besluit aldus »Daar de bemesting dit jaar voor de per- ceelen 2, 3 en 4 gelijk was zal de hoogere opbrengst op de perceelen 3 en 4 boven perceel 2 beschouwd mogen worden als een gevolg der nawerking van de in 1908 en 1909 aangewende patentkali. Eigenaardig, dat de nawerking zich uit in eene verhoogde graanopbrengst en een geringere boeveelheid stroo. Ook eigenaar dig, dat na een tweetal gewassen, die veel kali vragen nog nawerking werd geconsta teerd, op kleigrond, waarvan velen nog altijd zeggen, dat er geen behoefte is aan kali. De Russische Orel Klaver. (Trifolium Pratense var. foliosum.) Roode Klaver is door haar groote voe dingswaarde en wegens haar stikstofver- zamelend vermogen een der meest belang. rijkste gewassen voor (den landbouw. Er wordt echter in de laatste jaren nog al eens geklaagd over de minder gunstige eigen schappen van dit gewas de weinige win- tervastheid, geringer opbrengst, weinig bladvorming, enz. Het gebrek aan winter- vastheid behoeft niette verwonderen bijna al het Roode-klaverzaad wordt hier te lande aangeboden als Rood Brabantsch, onverschillig of het geoogst is in Frankrijk Bohemen of Engeland 't is dus zeer be grijpelijk dat zaden, welke bun oorsprong hebben in de mildere luchtstreken van Italië of Frankrijk, bier in ons klimaat nietwin- tervast kunnen zijn. Wij willen daarom de aandacht vestigen op de hierbovengenoemde nieuwe klaversoort, ook in ons land reeds geïmporteerd, welke aanbeveling schijnt te verdienen. De Orel Klaver is afkomstig uit bet Oos telijk deel van het Orel gouvernement, waai de beste klavergewassen van Rusland ge oogst worden. De rivieren zijn daar ge middeld 119 dagen in het jaartoegevroren van begin December tot begin Aprilsneeuw stormen zijn daar in den winter een gewoon verschijnsel Met bet oog hierop kunnen wij wel aannemen, dat bet klaverzaad in zulk een streek gewonnen, glansrijk een Nederlandscb wintertje moet overleven. „The Department of Agriculture" (Land- bouwdepartement) te Washington heeft met de Russische Orel Klaver en andere Klaver soorten verschillende vergelijkende proeven genomen. De Amerikaansche klaversoorten zijn wegens de bebaarde stengels en ge ringe bladvorming minder gewensclite va riëteiten door baar boutachtigen behaarden stengel wordt de Amerikaansche klaver door bet vee ongaarne gegetenhet hooi is door die behaardheid stoffiger en in den handel minderwaardig, terwijl het, aan hoornvee gevoederd, daardoor ook meer gasvorming (winderigheid) veroorzaakt. Toch konden de gladstengelige, uit Eu ropa ingevoerde soorten, in Amerika niet voldoen, wegens de geringe wintervastlieid of kleinere opbrengst. Vandaar de proef nemingen door genoemd departement met klaversoorten, afkomstig uit verschillende provincies van bet groote Czarenrijk. Bij die proefnemingen is de Russische Orel Klaver zeer voortreffelijk gebleken. Meestal stond ze van de 20 of meer soorten in opbrengst bovenaan. Een enkele maal gaf ze minder dan andere soorten, maar dan werd dit toegeschreven hieraan, dat die andere soorten reeds volop in bloei stonden, terwijl de Orel Klaver bij bet maaien nog geen bloempje vertoonde, en dus niet was uitgegroeid. Waar men baar nog 1014 dagen liet staan, overtrof ze meest al de andere klavers. De verschillende rapporten spreken alle van: le de groote opbrengst; 2e de algeheele onbehaardheid van stengel en blad3e baar reclitopgroeiende stand 4e baar overvloedige bladvorming; 5e haar gemis aan houterige stengels, zoodat de geheele opbrengst kon vervoederd worden. Zeer belangrijk is, wat Mr. John Young in zijn Rapport over de drie jaar oude proefvelden te Fargo verklaarde. De Rus sische Orel Klaver was daar de eenige der 22 soorten, welke een volledig gewas ver toonde. Terwijl van de andere 21 soorten op een oppervlakte van pl. m. 10 vierk voet steebts één of twee planten te zien waren, vertoonde de Orel Klaver zich als een prachtig gewas, in flink opgroeienden stand en fluweelachtig zacht, als ware het jonge planten, ofschoon aan bet wortelge stel duidelijk te zien was, dat.alles van den uitzaai 1904 was. De Orel Kiaver bleek te zijn wintervast en met recht overblijvend,, terwijl alle gunstige eigenschappen, in liet eerste jaar der proef geconstateerd, constant bleven, zoodat deze soort in alle opzichten ver te verkiezen was boven al de andere variëteiten. C. B. Verslag van de door het Rijk en de Provincie gesubsidieerde Land- bouwproefveiden in Fries land over 1911. II. Het 2e gedeelte van het Verslag handelt over vergelijkende bemesting proeven op bouwland tusschen kunstmest, stalmest en half om half. Wij geven een korte samen vatting der uitkómsten van de 7 velden 1. Proefveld Gj. v. d Mei te Murmer- woude zandgrondOver den geheelen proeftijd(19011911) gerekend, staat kunst mest bovenaan. Dan volgt half om half en daarna stalmest. De stalmest beeft bet mee ste gekost. De verschillen tusschen de gel delijke opbrengsten en debemestingskosten hebben bedragen bij kunstmest f3324, bij stalmest f 3200, bij half om half f 3276. 2. Proefveld G. de Jong te Buren hooge zandgrond. Over den geheelen proeftijd (1904-1911) staat bet kunstmest-perceel in opbrengt boven bet stalmest-perceel. Per Hectare waren de geldelijke opbrengsten bij stalmest f2861.bij kunstmest f 3033. 8. Proefveld J. Mosterman te Buren hoo ge zandgrond Over de 11 proefjaren is er tusschen de verschillende perceelen slechts zeer weinig verschil. De bemestingen zijn in hooge mate rentabel geweest. 4. Proefveld K. de Boer te Ee hooge kleigrond Uit de cijfer- blijkt, dat de kunstmest zeer rentabel heeft gewerkt. On- bemest gaf per H.A. van 19011910 de geldelijke opbrengst van f 2805.kunst mest f 4471.—, half bij half f 4182, stalmest f3729. In 1911 mislukte bet aardappelge was. 5. Proefveld G. Brouwer te Hollum, hoo ge zandgrond aangelegd in 1900. 't Verslag geeft geen samenvatting of conclusie. Uit de vermelde cijfers, loopende van 1905— 1911 blijkt dat over die jaren half bet wint van den stalmest. 6. Proefveld I. Kijlstra te Oudega hooge zandgrond aangelegd in 1901. Het Verslag zegt, dat ook in 1911, evenals in vorige, jaren half om half het meest opbracht daar op volgt stalmest, dan kunstmest. 7. Proefveld J S. de Vries Oudehorne, aangelegd in 1909 op hoogen zandgrond In de beide jaren gaf kunstmest de hoogere opbrengst, daarna half en half. 8. Uit, de resultatenzoo zegt de Verslaggever»die vooral veel waarde be zitten omdat vele velden reeds verscheidene jaren in exploitatatie zijn, is dus weer over tuigend gebleken, dat bij een te kleine voorraad van stalmest met zeer veel voor deel bet tekort met behulp van kunstmest aangevuld kan worden. Deze wetenschap die dank zij vooral den eersten stoot, dien de. proefvelden gegeven hebben en nog ge- yenmeer en meer bet eigendom der land bouwende bevolking begint te worden, is van zooveel beteekenis, omdat er nog zoo veel bedrijven zijn, waar te weinig mest gebruikt wordt, dikwijls zonder dat de ge bruikers van den bodem het voldoende be seffen. C. B. Brandwonden. Wanneer men zich gebrand beeft, zelfs zeer ernstig, en het gebrande deel, hetzij arm of voet, zoo spoe dig mogelijk in een verzadigde oplossing van onder-zwaveligzure soda steekt, is de uitkomst zeer verrassendDe brandende pijn is direct weg en door het gebrande lichaamsdeel lang genoeg in bovenstaande vloeistof te houden, bemerkt men niet eens blaren. Wanneer in ieder buisgezin een Keulscbe pot met een verzadigde oplossing van on der-zwaveligzure soda aanwezig was, zou men bij voorkomende gevallen dadelijk ge holpen zijn. Een uitstekende groente is spinazie, inzonderheid voor bloedarme personen, of liever voor patiënten, wier bloed ijzerarm is, en die daarvoor tevergeefs allerlei staal- preparaten gebruiken. De scheikunde beeft geleerd, dat spinazie een aanzienlijke hoe veelheid ijzer bevat, die door bet bloed zeer gemakkelijk wordt opgenomen. Het ijzergehalte van deze groente is grooter dan dat van eidooier en na het eidooier volgen eerst rundvleesch, appelen, aalbessen, witte boonen, doperwten, aardappelen enz. Koe melk staat wat ijzergehalte betreft, onder aan de lijst. Het vleesch van jonge dieren bevat veel meer ijzer dan dat van oude runderen zoodat de klassieke munu »kalfs- vleesch met spinazie bij uitstek -geschikt is voor bloedarme personen, die noodzake lijk hun verzwakt bloed door ijzer moeten versterken. Een aardige kamerversie ring kan men krijgen, als men in den tijd van den snoei der vruclitboomen het bloe sembout, dat bier en daar weggesnoeid moet worden, verzamelt. De takken worden in toepasselijken vorm afgesneden en vervolgens in vazen of potten gezet met wat lauw water, waarbij wat keukenzout is gevoegd. In warme kamers plaatse men ze dicht bij het raam. Het water moet rïa 3 of 4 dagen vernieuwd worden, en dagelijks besproeie men de takken. Vooral zijn 't appel- en kerseboom- takken^die reeds na eenige weken bun heer lijke bloesems ontplooien. De groote waarde van eierscb alen wordt door velen in 't geheel niet geacht. Gewoonlijk worden de eierschalen wegge worpen, zonder te vermoeden, dat ze nog met voordeel gebruikt kunnen worden. Wijl ze rijk zijn aan kalk- en pbospborzouten, vormen ze, onder bet voeder vermengd, een uitstekend voedingsmiddel voor het jonge vee. Te dien einde klopt men de schalen fijn en mengt ze onder 't gewone voeder. Eierschalen mogen dus niet in den vuil nisbak geworpen worden. Bij 't fokken van kalveren, veulens, enz., en ook door het voeder van de hoenders zelf, ter vorming van nieuwe schalen, kunnen ze uitnemend dienst doen. Wij zagen laatst aangeraden, om, als een paard is gevallen en erg onrustig en ang stig is, op het dier te gaan zitten, op bet plat op den grond liggende hoofd, tot de tuigdeeien los zijn. Mij dunkt dit een slechte raad, zeer geschikt om de oogkassen en oogen te beschadigen of te verwonden. Beter achten wij den volgende, door een inzender in »Ned. L, W.» gegeven: Als het liggende paard onrustig is, gaat men bij bet liggende hoofd op de knieën liggen, of in gebogen houding staan, plaatst één band ter hoogte van het oor en de andere band bij den mond, er voor wakende niet aan dat oor trekken of de neusgaten dicht te drukken. Intusschen spreekt men bet dier kalmeerend, niet te bard roepend toe, en men zal een prachtig resultaat heb ben. Het onrustige dier wordt rustig, en dat laat zich begrijpen, beter, dan dat men een onrustig liggend paard een persoon van 60 a 70 K.G. op het hoofd zet, om hem te kalmeeren, nota bene Wij spreken bier uit ondervinding. Dikwijls ook worden onrustige paarden eensklaps kalm (betzij dat ze liggen of staan) als men hen wat- in 't oor fluistert, althans zacht in 't oor spreekt. Het is te probeeren, kost niets. Ter overweging: De gierigaard heeft armoede, de verkwister roept de armoede, de spaarzame weert de ar moede. Door hetgeen buitensbuis wordt genoten, wordt binnensbuis veel geleden en ontbeerd. Die wat eet en wat spaart, kan tweemaal zijn tafel dekken. Observator. ENGELAND. De onderhandelingen tusschen mijn eigenaars en werklieden zijn afgebroken. De mijnwerkersfedratie deelt mede, dat tengevolge van het afbreken der onder handelingen tusschen de mijneigenaars en de werklieden, de regeering een ontwerp zal indienen tot wettelijke regeling van een minimumloon. De federatie zal dit wetsontwerp af wachten en niet aanraden het werk te her vatten, voor dat het wetsontwerp een vas ten vorm heeft verkregen. DUITSCHLAND. Terwijl in het Ruhrgebied de stakings - beweging een teruggang aanwijst, begint

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1