TE LDER IK elsdijk t STAM. CIMM Prima Prima kwaliteiten van 80- 90-1001110 cent prei DAMES! J. i. FABERT 1 (lam TON. Zaterdag 16 Maart 1912. No 1746. Twee Bladen en Zondagsblad. .1 3n met andere. I deniers waren ERDAM. en kooplieden s 5358 rotte lOI. iotterdasn Coralen. d in voorraad jes, Broches, LING. 5üoó straat 4, it pr ef en ge cees 3727 f SO gld. DE DUIF", TERDAM. Dit nummer bestaat uit Officieel Gedeelte. Voor Huis en Hof. Uil de Pers. Binnenland. Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek PUTTERSHOEK te Puttershoek. Reclames, Mededee- lingen enz. (20 Cents per regel.) Zttijn ..li.. de nieuwste JAPONSTOFFEN 35 45 50 en 65 cent per el. 75 —80 90 en 110 cent per el. In zwart gewerïte stoffen het nieuwste, vanaf 65 cent tot f 1.75 per el. Effen zwarte stoffen yanaf 40 ct. per el Hiervan behoeven mijne Kwaliteiten van geen aanbevelingze zijn, zooals van ouds bekend is Drachtig en solide in 't gehruit. 't is dus in Uw voordeel, mijne stalen ter inzage te vragen of de JAPONSTOFFEN in den winkel te komen bezichtigen Aanbevelend OPGERICHT 1825, OUDE TONGE. Plaatselijk Meuws. Gemeenteraad. <1 1 1 11 ct. 113 10 35 35 3) 9 70—80—100. 12-13 Is -*8 1012 |u per fl. 28 55 i 62 50 60 en Open beeuen behandeling alle 5610 ti - laarvoor wordt I 5519 erk. ordplein, ssen heeft in IL1HEIV. »st met gesle- 12 pers., Toi- itafeltje, gesl. dikant 2 pers., 1 Nachtkastje merhlad, 2 bij- e Stoelen in ne of eiken. 4— ;oed koopt in het te houden, wordt edden vanaf 7.50 toomde veeren en O. Opruiming van n Massieve Slaap- een Beken of 3787 IN HOC SIGN0 WSES BEKENDMAKING* Het bestuur van het Waterschap da Oude polders loozende op de haven van Middel- harnis en het bestuur van de polders het Oudeland maken bekend dat de rekening over 1911 en de begrooting voor 1912 ge durende 14 dagen van af 12 dezer ter in zage van ingelanden zijn nedergelegd ten kantore van den Secretaris. Middelharnis 11 Maart 1912. De Secretaris, NiJGH. De Voorzitter, J. v. d. K00GH. Vele aardappels zijn door de strenge vorst die we gehad hebben, „zoet" geworden. Zoete aardappelen zijn slechts tijdelijk onbruikbaar; zij worden na eenigen tijd Van zelf weer goed. Als de koude over is, worden de knollen weer warmer, het celleven wordt sterker en de overmaat van suiker wordt spoedig verteerd. De natuur brengt het zelf weer terecht. Wie niet lang wachten kan, legge de aardappelen op een warme plaats. Over eenige weken zijn ze weer goed en even smakelijk als voorheen. Wie zoete aardap pelen heeft, moet tijdelijk niet zoete koo- pen. In April b.v. zal er hoegenaamd geen zoetheid meer aan te proeven zijn. Bevroren aardappels, waarin ijs gevormd is, worden nat bij het ontdooien en gaan rotten. Men moet ze spoedig uit de droge wegrapen en kan ze koken voor veevoeder. Bevroren poters zijn waardeloos, zoet geworden poters blijven geheel bruikbaar. Wie bevroren poters tusschen andere heeft, zoekt ze er zoo goed mogelijk uit en moet de overige op een warme plaats een beetje laten spruiten voor ze omstreeks April ge poot worden. Elke poter, die één of meer goede ,spruiten maakt, levert daardoor het bewijs, dat het een gezonde pootaardappel is. Hebt ge uw tuin al gereed? Niet ieder is met het kweeken en verzorgen van tuin vruchten op de hoogte. Daardoor worden niet zelden fouten gemaakt, zoowel wat het zaaien als de bemesting aangaat. Wie over stalmest kan beschikken be mest den tuingrond thans met stalmest, pl.m. 8 K.G. mest per vierkante M. of 800 K.G. per Are. De mest wordt zoo spoedig mogelijk ge strooid. Daarna den grond behoorlijk diep laten omspitten. Na het spitten niet direct harken. De grond moet een paar weken open blijven liggen. Het harken geeft wel een netter aanzicht aan den tuin, maar het [is veel beter, dat men het voorloopig niet doet. Tegen half Maart kan men beginnen met het poten en zaaien van de eerste groen ten. Voor boer en tuinman, alsook voor iederen tuinbezitter Bewerken is bemesten! Dit schijnt niet ieder klaar, Want velen ziet men hand'len, Of 't mesten alles waar'. Wie mest, maar 't werk verwaar loost, Al mest hij nog zoo goed, Hij zal geen oogst behalen, Zooals die wezen moet. Maar die het al behartigt: En mest en ploegt en wiedt, Die mest als 't ware dubbel, En d' oogst ontgaat hem niet. Om bloemen frisch te hou den: Wij lezen in een buitenlandsch tijdschrift de volgende raadgeving. Men be sprenkelt eerst een weinig den ruiker met versck water en zet hem dan in een vaas met zeepwater. Eiken ochtend haalt men hem hieruit en legt hem een paar minuten schuin neder met den steel in schoon wa ter. Daarna worden de bloemen op nieuw licht besprenkeld met versch water en de bouqet weer in zeepwater gezet. Hij is dan even frisch alsof hij pas geplukt is. Het zeepwater moet alle drie dagen verwisseld worden. Aldus behandeld, blijven de bou- qauten minstens een maand goed. Tegen de S1 akkenp1 a ag Straks komt in vele tuinen de slakkenplaag weer. Hoe die beesten te verdelgen Strooi hier en daar wat zemelen, een hoopje van een theeschoteltje vol. Is het papperig ge worden door den regen strooi er dan wat versche over heen. Ga een uur na zons ondergang met een lampje kijken en ge vindt vele snoepende slakkenvernietig ze op een of andere wijze. Ga na een uur weer kijken, herhaal uw bezoek zoo vaak als noodig zal blijken. Door schoteltjes met bier in den tuin, gelijk met de aarde of in 't gras te plaatsen, kan men de slakken eveneens wegvangen. Iemand die dit deed, vond den volgenden dag in vier schoteltjes respectievelijk 26, 23, 43 en 36 slakken. Na eenige dagen was hij van het tuig verlost. Gedachten: Een nijdig mensch wordt mager van zijn buurmans voorspoed. Drift en gramschap zijn gelijk een dubbel loops geweer, waarvan de eene loop op het slachtoffer, de andere op den schutter zelf wordt afgeschoten. Er wordt oneindig meer liefde geëischt om niet verbitterd te worden en om te verdragen, dan om mede deelzaam en goedertieren te zijn. Observator. Een scheldpartij, De pers van L:nks is alles behalve over de aanneming van het bouwwetje te spreker). Zij stort haar fiolen van toorn Diet wei nig over al wat rechts staat uit. Natuurlijk gaat Het Volk het sociaal democratisch dagblad, hierbij voorop. Dezer dagen vond men in dit uiterst vrij zinnige blad het volgende fijne staaltje. In de betrekkelijke weinige jaren van hun heerschappij hebben speciaal de anti revolutionairen zich ontpopt als de meest schaamtelooze subsidie- en Staatsruifvre ters. Juist hun partij is van korruptie, het bederf door gelddorst, het sterkst aangevreten. Men begrijpt nu wel, dat bovenvermelde scheldpartij haar rechtstreeksche aanleiding vindt in de behandeling van het bouwwetje. Dat de christelijke partijen naar rechts gelijkheid streven met anders dan naar rechtsgelijkheid doet de liberalen toor nen en de sociaiisien razen. Uil de grofheid der beschuldigingen blijkt, hoever men daarbij durft gaan en aan welke taal de lezers van socialistische organen be hoefte hebben. Terecht merkt Het Centrum op, dat bovenstaand staahje wat belooft tegen den tijd, dat de stembus nader in verschiet komt en speciaal voor 't geval liberalen en socialisten vereenigd, weer eens meerderheid mochten worden. Onder de zweep. Over de houding der liberale partij bij het Bouwwetje gaf de Nederlander Vrij dagavond dit scherpe maar rake artikel De eenmaal machtige liberale partij, met haar achterhoede de vrije hberaleD, en haar voorhoede, de vrijzinnige demo craten' opgeroepen om te trekken voor de zegekar van den heer Troelstra, zij buigt het hoofd en trekt. Opnieuw heeft zij gisteren gewilligzij het sidderend wellichtgebogen onder de zweep van Troelstra, gelijk zij telkens weer buigt, als zij, te zwak van kracht om alleen te staan, de hulp vau den rooden broeder aanvaardt, die wel weet wat hij doet en geen diensten bewijst zonder op wederdienst te rekenen. Opnieuw Was het vorige week haar onfortuin lijk noodlot reeds dadelijk, bij de eerste stemming in de nieuwe perido, zich voeg zaam te scharen achter Troelstra's banier toen deze 't volksmisleidende voorstel tot »pensioneering der ouden van dagen* den voorrang in den parlementairen ar beid wilde verzekerd zien, speelde zij reeds toen met de eer van haar naam als ernstige groep. Woensdag heeft zij het reccord nog verbeterd en heelt, den grooten leider krampachtig vasthoudend aan de slippen van het revisionistisch- revolutionair gewaad, >door dik en dun* gestemd, zelfs voor het dwaze voorstel om het in openbare discussie doodge- prate »bouwwetteke« nog eens driedub bel dood te praten in de afdeelingen. O, Goeman Borgesius, waar waart gij Waarom bracht uw althans niet immer door anti-clericalisme beneveld brein niet een weinig bezinning in de hoofden der schapen zonder herder. O, groote Treub, waarom deedt gij uw waarschuwende stem niet hooren te gen deze schaapachtige gedweeheid der uwen aan een meester, die de hunne niet is, al is hij aller meesier in parade en vertoon in listigheid en parlementaire geslepenheid Spreekt voortaan vrij van de onna tuurlijke eenheid der rechtsche coalitie, heeren van de linkerzijde 1 Ziet hier, Nederlandhet schouwspel eener aaneengesloten oppositie, die het onderling oneens is op alle punten, maar aaneengesloten ter bereiking van dit eene doel dat de bijzondere, de Christelijke school, die gij, Nederlandsche Christenen uit eigen zak hebt betaald en jaren lang zonder eenigen steun van Staatswege hebt in stand gehouden, toch vooral niet meer uit de Staatskas bekome, dan hetgeen zij zich in taaie worsteling tegen uw hartelijken behoudszin weet te ver overen. Wij zullen, mijne heeren, dezen dag onthouden, als gij weer spreekt, spreken durft, van uwe erkenning onzer rechten. Wij zullen ze onthouden, ai de bezwaren al de uiivluchtjes, al de excepties, die gij aangevoerd hebt, om te ontkomen aan de consequenties uwer betuiging van eetbiediging van den historisch geworden toestand wij zullen vooral uw stem op den 6en Maart 19x2, voor het voorstel Troelstra onthouden. Niet omdat de aanneming van dit voorstel aan onze, op zichzelf rechtvaardige zaak eenig kwaad zou hebben kunnen berokkenen, maar omdat gij in uw stem voor dit voorstel gemainifesteerd hebt al wat er in u leeft aan vijandschap tegen het bijzonder on derwijs dat ons hart leeft. Maar wat zeggen wij Het zal niet jnoodig )zijn dat wij er u aan her inneren. Het zal u worden ingepeperd door de sociaal democraten zeiven. Ga voort, mijne heeren, u te onderwerpen aan hunne leiding, stel u daardoor mede verantwoordelijk voor alle misleiding, waaraan zij zich ten opzichte van ons volk, in de Kamer en in de Pers schul dig maken kust de roede, die ock u geeselt als 't zoo te pas komt en gaai ter overwinning in 1913 onder de roode banier de dag der afrekening zal komen als Troelstra en Schaper, Hugen- holtz en Duys, hun aandeel zullen opei- schen van den buit, die in veel meer dan wat vrijheid van beweging voor bijzon dere scholen, die in de \iijheid van heel uw maatschappelijk leven zal bestaan Dan zult gij te laat u herinneren uw on politieke, uw onberedeneerde, on vergefelijke domheden, die u zoover heb ben gebracht, en daaronder ook die van den dag van gisteren. Dan zult gij het lachen verleerd htbben, al v ie de pre mier van hei eerste roode Kabinet de heer Roodhuyzen zelf. Wij hebben u gewaarschuwd! Een legende. In hei Utr. Dgbl. heeft Dr. J. M. van 't Hofï, te Zeist, een artikel geschreven, dat nogal aan Calvinistenhaat laboreert en door de Stichtsche Ct. deswege niet be antwoord wordt. Maar op ééne bewering er in vat de Stichtsche vuur, op deze nl„ als zou Minister Heemskerk zich van alles maar met een grapje afmaken en den beginselstrijd ontwijken. Die beschuldiging noemt het blad onwaar en onwaardig. We hebben wel eens een eersten minister gehad, die zich van vele kwesties afmaakte wel niet met een grapje, maar met een toast het was de liberale minister Pierson, met wien zelfs Dr. Kuyper geen politiek debat kon voereD, eenvoudig omdat de minister de politieke beginselen en tegenstellingen ont week. Maar minister Heemskerk doet dit niet. Trouwens geen waar Antirevolutionair is gewoon den beginselstrijd te ontwijken. Wie dat doen zijn de Liberalen, die tot zelfs vele hunner eerste mannen maken zich daaraan schuldig, althans in verkiezings dagen over de principiëele tegenstellingen liefst zwijgen, en daartegen hun kracht zoeken in ophitserijen van de Hervormden tegen de »Doleerenden« of tegen de Room- schen, óf hun mond vol hebben over dure petten of klompen. Al is minister Heemskerk een vriend van scherts en humor, het heeft er niets van, dat hij die gebruikt als een middel om zich van de zaken af te maken. Wie de Hande lingen kent, weet wel beter. 't Is waar, dat minister Heemskerk niet gewoon is om zonder noodzaak pricipiëel op de vraagstukken in te gaan. Maar hoe dit zij, ligt het op den weg onzer tegenstanders om zich op dit punt over minister Heemskerk te beklagen Wij hebben nooit kunnen merken, dat zij minister Kuyper heel erg dankbaar waren, als hij zoo in den wortel der zaken afdaalde. Heette dat toen niethet op de spits drijven van de antithese, het doen oplaaien van den godsdiensthaat, en wat dies meer zij 1 Och ja, het is den heeren moeilijk naar den zin te maken 't is ook maar het beste om daar niet naar te trachten zelfs. Heden had in het Algemeen Verkooplokaal te Rotterdam de aangekondigde vergadering plaats van personen, die zich 31 Januari j.l. bij notarieele acte verbonden hadden tot het oprichten eener coöperatieve beet wortelsuikerfabriek te Puttershoek over te De vergadering was doar bijna alle on derteekenaars der oprichtingsakte bezocht. De Heer G. de Vos opende de vergadering en zette in het kort nogmaals uiteen de feiten die tot deze plannen aanleiding heb ben gegeven, waarna hij het woord gaf aan Mr. E. J. J. van der Heijden, die verdere besprekingen leidde. Aan de orde was de verkiezing van een bestuur. Bij eerste stemming werden gekozen de Heeren G. de Vos Tiengemeten. D. de Snoo Geervliet. W. H. de Vos Dordrecht. P. Schouwenburg Strijen. Jb. Koert Mz. Stad aan 't Haringvl. G. E. Knook Klundert Jb. Breen Pz. Ouddorp. At. Schaberg Poortugaal. H. Groeneveld Dussen. P. Naaktgeboren Mz. 's-Gravendeel. S. Overwater Strijen. H. C. Snethlage Rotterdam. In de daarna gehouden Bestuursverga dering worden tot leden van het dagelijksch Bestuur gekozen de Heeren: W. H. de Vos Dordrecht, Voorzitter G. de Vos Tiengemeten,2e Voorzitter P. Schouwenburg Strijen, Secretaris D. de Snoo Geervliet, 1 Jb. Koert Mz. Stad aan 't H. Leden- De Voorzitter deelde mede, dat nu de gelegenheid open stond om als lid toe te treden. Men kan zich daarvoor bij ieder Be stuurslid opgeven en bovendien zal voor loopig iederen Maandag en Dinsdag het leden register ter teekening liggen in hetHotel Coomans te Rotterdam. „Credietbank voor Nederland". Naar wij vernemen zal aan de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders dezer Bank een dividend van 6 pCt. (v. j. 6 pCt.) over het boekjaar 1911 worden voorgesteld. Manufacturen Confectie. Soininelsdijk. Bij Kon. Besluit van 12 dezer is benoemd tot dijkraad van het wa terschap de Dijkring Flakkee A. A. Mijs, alhier. In de gezinnen van J. D. J. Spaan en J. v. d. Sluijs alwaar diphteritus heeft geheerscht is die ziekte geweken en zijn de goederen van de lijderessen onder poli tie-toezicht verbrand. Woensdag verloor het dochtertje van den heer S. Koote een gouden oor belletje. De(n) eerlijke(n) vinder wordt ver zocht die bij den omroeper te bezorgen, De verlofgangers J. Dubbeld en J. Holleman beiden van de lichting 1911 zijn tegen 28 Maart a.s. opgeroepen om bij het blijvend gedeelte cp te komen. Middelharnis. Donderdag reed de knecht van Gebr. Gideon met zijn wagen achter de kaai tegen een vat siroop, met het gevolg dat het vat te berste viel op een drijver in de kaai '1 welk een schade veroorzaakte van f 60, Tot helpster in de bewaarschool is aangesteld in de plaats van Mej. Trommel Mej. L. Vroegindewei. De mihcienverlofganger Jac. Wie laard van de lichting 1911, moet op 28 Maart a.s. voor herhalingsoefeningen in zijn garnizoen aanwezig zijn. Door G. Nieuwland Wz. is het huis en de smederij staande aan de ring gekocht voor de som van f 5990. Er doet zich hier weder een geval van besmettelijke ziekte Diphteritus voor in de woning van de Wed. A. Dupre. Alhier is een Metselaarsvereeniging opgericht met 40 leden, voorzitter den heer C. Pijl. Stad aan 't Haringvliet. Tot Di recteur van deBoerenleenbank is benoemd de heer C, Arensman alhier, Heden morgen 3 uur overleed alhier plotseling de WelEd. Heer Dr. A. W. van Toorenenbergen arts te dezer plaatse in den ouderdom van 59 jaar. Den Bommel. Tengevolge van de mijn werkersstaking in Engeland, is de stoom- bootdienst voorloopig gewijzigd. Zeker wel niet alledaagsch, dat bij L. Melissant een schaap 3 jongen wierp. Deze week arriveerde alhier een »kast« om aardappelen te laden die, afgeladen zijnde 8000 H.L. aan boord zal hebben. Naar verluidt is dit de grootste die ooit hier binnenliep. Bij A, Zuidijk ontdekte men een kip die aan iedere poot 5 teenen draagt. Door het onverwacht afbreken van een knoest verloor C. v. d. Meide het evenwicht en sloeg voorover in den mod dersloot. Hij wist zich echter weer spoedig daaruit op te werken en kon hij met een bemodderde en gescheurde plunje op huis aan. Ooltgensplaat. Op Woensdag 10 Apri1 a.s. des nam. 2 uur zal worden aanbesteed het maken van een los- en laadkade aan den Schrappolder. Aanwijzing 6 April a.s. des nam. 2 uur. Het dempen der sloot aan den Zuid achterweg zal worden aanbesteed op 27 Maart a s. des nam. 2 uur. Ook in deze gemeente is de ^Gardner* motor vaD de firma Wijnmalen Haus- mann tentoongesteld en wel Woensdagavond j.l (zie voor bijzonderheden Maas en Schel- debode van 9 dezer). Door de besturen van de polders onder deze gemeente zal op Zaterdag 30 Maart a.s. n.m. 3 uur worden aanbesteed de levering van circa 1585 M3 onderhouds- gtint, terwijl het rijden van die grint ook op 30 dezer zal worden aanbesteed. Door de besturen van de polders onder de gemeente Den Bommel zal op Zaterdag 30 Maart a s. n.m. 3 uur worden aanbesteed de levering van circa 700 M3 onderhoudsgrint terwijl het rijden van die grint ook 30 dezer zal worden aar besteed. Oude Tonge. Dezer dagen viel een beste kalfkoe van Wed. L. van Markenstein dood in den slal. Voorzeker een ramp voor haar omdat die niet verzekerd was. Dinsdagavond hebben wij ook hier de Motor met hare verlichting van de heeren Wijnmalen Hausman gehad. Het is maar jammer dat wij nu een Gasfabriek krijgen anders hadden wij ook kans op de nieuwere verlichting want dat is toch de leus van onzen lijd. Veiling der gebouwen van P. C. van Kempen hebben opgebracht bij den inzet f 2845 door J. A. Salla. Nieuwe Tonge. Van hier zal met hef stoomschip »Nieuw Amsterdam* een jong gezel vertrekken om zijn geluk in Amerika te beproeven. Herkingen. Woensdag 11. ging een paard met een wielkar van den heer D. Gebuijs alhier er van door zijn berijder in de vaart achterlatend. Het dier werd onder Nieuwe Tonge gegrepen. De heer Gebuijs zelve beliep hierbij een bezeerde voet. Onder veel belangstelling had alhier deze week de aanwijzing plaats der werken aan de zeeweringen onder deze gemeente waartoe men nu tot aanbesteding zal over gaan en de drukte met het werk spoedig beginnen zal. Het inschrijvensregister voor de Nat. Militie is met Maart II. gesloten met t5 namen die dit jaar aan de loting zullen deelnemen. Voor de loting zal voortaan eene keuring plaats hebben zoodat voor velen de onzekerheid word weggenomen van voor een ander te moeten dienen. Ook zal niemand een volgend jaar worden opgeroepen nog voor een vorig jaar te moeten dienen. Stellendam. Nadat een best paard van J, M. Donderdagnacht een veulen had ge worpen, werd het dier plotseling onwel en alvorens de veearts ter plaatse was, was het paard reeds dood. Een andere drachtige merrie (van denzelfden landbouwer), waar mede de veearts was gehaald kreeg 's mor gens een beroerte. Naar men verneemt was het paard 's avond iets beter. Beide paar den zijn verzekerd. Denzelfden dag trof W. P. het ODgeluk een koe, die hij de vorige week voor f300 had gekocht, ook na het kalven door den dood te verliezen, dit beest was niet ver zekerd. Ouddorp. Tegen Zaterdagmorgen 9.80 uur is hier een vergadering belegd voor den gemeenteraad. Vooruitgang Onze gemeente is deze week bezocht door de rondreizende tooneelspelers familie Bakker, die hier en kele avonden hunne opvoeringen zullen geven. We meeneD, dat thans de taak van de ware toonaangevende Christenbelijders) is, om steeds meer te gaan letten op de ver wording der f eesten en geen aanleidingen te geven, dat den Chris', ene aam tot een carricaluur worde gemaakt. üuidiaud. Bij Kon. besluit van 12 de zer is benoemd tot heemraad v?n den pol der Zuidland, A. van der Burgh, alhier. Verslag van het verhandelde in de Vergadering van den Raad der gemeente Ooltgensplaat op Woensdag 13 Maart 1912. Voorzitter de Burgemeester. Alle leden aanwezig le. Na opening worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 2e. Heeft nu de stemming plaats over het voorstel van het gemeentebestuur tot demping der z.g. brandvaat, over welk voorstel de stem men in de vorige vergadering staakten. De uitslag is, dat met 4 voor en 3 tegen besloten wordt tot demping. 3?. Doet de Voorzitter mededeeling van een ingekomen schrijven van D. Korteweg en J. van Ree, waarbij zij de Julianastraat, bun in eigen dom toebeboorende, de gemeente zonder eenige vergoeding aanbieden, mits de gemeente dan de verlichting en het onderhoud der rioleering voor haar rekening neemt. Na eene kleine bespreking L'.ü' li jtll 'i

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3