Zaterdag 16 Maart 1912. 27ste Jaargang N°. 1746. CO voor de Zuidliollandsclie en Zeeuwselie Eilanden. harnis EEESTS m Antirevolutionair Orgaan -9 IJK, IN HOC SIGNO VINCES elsdijk W. BOEKHOVEN, SOMMELSDÏJK. en niet ïeer dan koffie- van het oordeel- tomen. [methode i minder bs b.v. 3 ze koffie lat niet- elheid U ïe krijgt, )AM. meuwing; ;sten der welk uit soorten door de 5497 inzage. S" zeer, den vee- |zijn de koeien merkt men kom b dit jaar kom t het na liet het navuil kalven heelt [itwerking en leu. Deze Conrant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooraitbetaling met Zondagsblad/7,50; zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/, maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal, Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsrnimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Horloges, in, want ijl voor de schriftelijke 5082 m. ik als ge- les- Rood- brengen, ers boven jnog geen t hebben, U. 5498 5 ons. Tariefwet. Het Anti-Tarief Comité maakt, wat haar recht is, drukke propaganda te gen 't Tarief en in de Liberale pers helaasook in de Antirev. pers zagen we enkele adverteties opgenomen van dat Comité uitgaand. Hoe eenigeRecht- che bladen tot die dwaasheid kamen '"óm geld te smeden uit een propagan da die nergens op doelt dan om 't Kabinet 't voetje te lichten in 1913 is ons een raadsel. Wie gaat er nu; om ziju partij af te laten breken, vij andige advertenties plaatsen, en dat om eenige onnoozele guldens, 't Is wel kras en afkeurenswaardig. En nu we ten we wel, dat die rechtsche bladen deze advertenties bestrijden op den voorkant, in hun hoofdartikel, terwijl op de achterkant de advertentie staat te prijken, maar zoo heeft heel deze zaak een nog bespottelijker voorkomen; zoo ontvangt men geld van zijn te genstander eenerzijds en slaat men hem om zijn ooren anderszijds. Hoe men 't ook wendthet blijft een zeer onbehaaglijk gezicht vijandige adver tenties op den achterkant terwille van - -vA'cele guldens en aan den voorkant de bestrijding dier geplaatste anon- ces. Doch genoeg. De lezer zal wel willen weten, wat die advertenties in houden. Ze zijn deze: De Tariefwet beteekent Een aanslag op de Welvaart. Een ander De Tariefwet beteekent Werkeloosheid in vele vakken. Een ander De Tariefwet beteekent Enkelen rijkervelen armer. Een ander De Tatiefwet beteekent Geen dag zonder belasting. Een ander: De Tariefwet beteekent Belemmering van den Invoer door Invoerrechten. Een ander De Tariefwet beteekent Belemmering van den uitvoer door hoo- ge prijzen. Meer hebben we er nog niet onder de oogen gehad. Komen ze, dan zullen we ze meedeelen. Niet omdat ze zoo belangrijk maar omdat ze zoo onbe langrijk zijn. En onze lezers mogen wel op de hoogte blijven met wat botte wa pentjes die vrijhandelaars in de Ad vertenties strijden. Geen zweem van bewijs Nergens een toelichting, waar om dat en dat door de tariefwet zal gebeuren. En let nu op 't vreemde: er staat niet de nieuwe tariefwet, maarde tarief wet. Toch bedoelt men 't wiewwetarief, het ontwerp van Min. Kolkman, want als ze dat niet bedoelden, zou het nog dommer dan dom zijn om al die korte spreuken op te noemen, waarom 1 Om de heel eenvoudige reden, dat de Liberale partij sinds jaar en dag met een tariefwet heeft geleefd en gere geerd en er profijt van getrokken en toen hoorde men van zoo'n agitatie niet. Als ze bedoelende huidige tarief wet, zooals die er sinds 50 jaar is; dan slaan ze zich zelf in 't gezicht. De huidige tariefwet brengt millioenen op voor de schatkisten die schaadt welvaartdie geeft werkeloosheid die maakt velen armer en enkelen rijkerenz. enz. Dan is die oude wet toch een prul. Bedoeld wordt dusals Minister Kolkman 10 millioen meer haalt uit de tariefwet, dan zullen die nieuwe 10 millioen een aanslag zijn op de welvaart. Die nieuwe 10 millioen geven wer keloosheid. Die nieuwe 10 millioen brengen geen dag zonder belasting. Die nieuwe 10 millioen belemmeren den invoer door invoerrechten. Die nieuwe 10 millioen brengen hooge prijzen. Maar eilievemoet men nu toch niet glimlachen om de kool, die de heeren verkoopen Stel je voorEr komen 2 pantser schepen van do werfze kosten samen 10 millioen en nu komt heel 't Libe- ralendom vertellen De twee pantser schepen zijn een aanslag op de wel vaart geen dag zonder belasting enz. enz., zou er iemand zoo zot zijn, om er naar te luisteren. En die 10 milli oen voor die twee pantserschepen moe ten toch ook uit de zakken komen van de Nederlanders. Hoe 't betaald wordt, doet er niet toede 10 mil lioen moeten er komen. Maar 10 millioen voor de pantser schepen dat mag; je hoort er geen propaganda tegen voeren. Maar 10 millioen door verhooging van 't in voerrecht dat mag niet. Doch zoo'n bestrijding van een tarief klopt niet. Zegt menWeg met alle tarief Weg met alle pantsersGeen belas ting dan voor 't hoog noodzakelijke daar zit systeem, beginsel in. Maar schetteren tegen 't Tarief als geld- uit-den-zak-klopperij en zijn mond houden, als er andere dure uitgaven te bekostigen zijn: dat is inkonsekwent. Alle belasting drukt een volkalle belasting belemmert de welvaartalle belasting belemmert de werkgevers en helt naar minderwerkgeving. Maar om nu eenzijdig de Tariefwet de schuld te geven van alle kwalen, is dwaasheid. Laat blaffen De dwingeland, die in Nederland heerschte tientallen jaren her, is nog maar in enkele der middelen, waar mee hij zijn tyrannie uitoefende, be dwongen. Het Liberalisme heeft op Schoolter rein zijn invloed verloren. En nu bast het en blaft 't, dat 't een lust is om te hooren. Want 't gaat pas goed in Nederland, als de Linkschen de vuis ten ballen en schelden en razen. O wee! als ze zoolief zijn tegen je: dan ben je gesjochteDan zit je in hun schuitje en dan moet je met hen mee varen. Ja, maardan vaar je verkeerd eu kom je op de klippen Dank je, stuurman van Links, da&r zitten we liever niet. We willen de open zee in en recht er doorheen. Laat ze blaffen op de subsidie ver hooging Ze is er en ze gaat nooit meer uit de wet. Integendeeler kan nog bijkomen. Zoo wordt steen voor steen van on der de voeten der Linkschen wegge trokken. In de Kerk vermindert hun macht 1 In de School vermindert hun invloed. Door 't Kiesrecht zijn ze al achteruitgegaan. Door de Staatspensi- oneering loopen ze bij eiken welden- kenden arbeider als »slimmelingen« en «politieke tinnegieters« in de gaten. Kijk, dó ar om schreeuwen ze ook zoo over dat ééne Ooilam, dat ze nog heb ben 't Tarief. Als ze dat ook kwijt raken, zijn ze alles kwijt. Laat ze blaffen Niet helder. De Christelijk-Historischen zijn vij anden, zeggen ze, van de antirevolu tionaire partij organisatie. Wel erkennen ze, dat de organisatie den invloed van eiken kiezer bevordert, maar ze willen, dat elk kiezer eok zelfstandig een eigen oordeel uitspreke en zich voe gen moet bij hem, dien hij op een ge geven moment den meest vertrouwen candidaat acht. Niet duidelijk voor ons. De organisatie keurt de Chr.-Hist. partij goed, maar de zelfstandigheid van den kiezer acht ze ook goed. Versta dat, die kan Wie zich in een organisatie laat opnemen, doet dit, met de zekere we tenschap, dat hij zich onderwerpen moet aan de uitspraak der meerderheid. Hij doet dit, omdat ziju eigen invloed grooter wordt (want wat is een mensch alleenen ook, om den invloed van allen naar buiten te versterkende eendracht maakt machtDoch, die eigen invloed, en die ééndracht sluit onverbiddelijk in zich een zich onder werpen aan de meerderheid een ver lies dus van een stukje zelfstandigheid voor een winst van een stukje rijker macht in en buiten de organisaties. Tegenover verlies staat winst. Maar hoe men in de organisatie kan zijn en volkomen «vrijs kan blijven, is ons een raadsel. Men verliest wat, maar men wint wat ook. En de winst is grooter dan 't verlies. Daarom orga nisatie I OP DEN UITKIJK. arbeidsvoorwaarden in geding. En als de beide partijen eens een veertien dagen zich schrap hebben gezet, dan laten ze beiden wat van hun eischen vallen en ze vinden elkaar. En millioenen arbeidzame mannen gaat trouwens het luieren en lan terfanten ook sneller tegenstaan dan ze zelf wel denken. Land- en Tuinbouw. Het welslagen van een ontginning. I miiHm P. J. Bal en M. 8. Fa. Dij kern a en ?er Neuzen Fa. A. UITGEVER Telefoon Intercom**. No. 2. handelsmerk Poots. Eosteron. jaager )ostenferngge. 4528 't Is 't eerste, waar ik naar kijk Niet naar 't verloop van den 3>oorlog«, want die gaat zijn slakkengang en misschien zullen onze kinderen na ons kennis krijgen van de eindbeslissing: aan wie nu eigelijk de woestijn Tripolis behoort, aan deTur- ken, aan de Italianen, ofaan 't wild gedierte van de Sahara Niet naar de nieuwste kunststukjes, die op en met de vliegmachine worden uitgevoerd, want wij raken aan wonderlijke dingen ge woon en kijken er niet eens meer gek van op, als iemand te Londen na zijn ontbijt opstijgt, om te Parijs te gaan koffie drinken. 't Eerste waar ik de gansche week naar kijk, is naar den stand der 2-staking >Hoe staat het met de staking Ik voeg er niet eens bij, welke staking ik op 't oog heb, want er is er op 't oogen- blik maar eene, die meuteltééne, waarbij alle andere in 't niet verzinken en dat is de mijnwerkersstaking. De staking in Engeland in Duitschland. Zij is een der enstigste verschijnselen uit onzen tijd. Er zijn twee groote oorlogen, die inde toekomst dreigen en die 't bestaan zelf van onze Europeesche cultuur op 't spel zullen zetten. Wie oogen heeft kan dat zien. De eene dreigende oorlog, als hij komt, zal gaan oca de opperheerschappij, de hoogste macht, in Europa. Dat zal zijn de groote krijg, waarin de millioenen, die de verschillende mogendheden sinds jaren oefe nen, tegen elkander in 't veld zullen komen om elkander te vernielen met al de hulp middelen, die onze moderne tijd kent, om het vernielingswerk te bespoedigen. En als dan na volkomen uitputting 't verwoest Europa vrede sluit, zal men pas tot bezinmng komen, en zien, hoe roeke loos het menschelijk geslacht is bezig ge weest, zichzelf te verderven en zijn toekomst te vernietigen. Maar 't kan zijn, dat die oorlog door een anderen wordt onmogelijk gemaakt. En wel door den grooten, socialen krijg om de macht over de gansche liniede krijg tusschen werkgevers en arbeiders. Het is een zeer ernstig verschijnsel, dat ongeveer een millioen arbeiders in Enge land allen aan een wachtwoord gehoorzamen, allen een lijn trekkenop een bevel het werk neerleggenop een bevel het ook weer zullen opvatten. Dat is nu »solidariteiu. Men heeft daar wel eens op gescholden. Er den gek mee gestoken. Van ^Toontje Solidaire gesproken. Maar er is iets moois, er is iets grootsch in, iets om met ontzag tegen op te zien. Men proeft er de geesten uit. Verstandelijk krijgt ge zoo iets nooit klaar. Om verstandelijke overwegingen alleen zullen geen duizend maal duizend arbeiders zich laten vinden tot zulk een eensgezind heid. - Wat hebt ge dan met een simpele hon derd al een moeite Neen, hier is 't hart in gemoeid. Het ^diepst van 't gemoedi. In hun gemoed meer nog dan in hun verstand, zijn die arbeiders er van over tuigd, dat alleen de grootst mogelijke so lidariteit hen helpen kan. Net als 't met een natie kan zijn. Die kan wonderlijk eensgezind wezen in critieke dagen, als de eer, het belang of bestaan des volks op 't spel staat. Dan is ook zij in 't diepst haars gemoeds beroerd. Zoo is het ook met deze arbeiders. Een zijn zeeen voelen ze zich. En dia eenheid toont zich thans in groote eenheid van actie. Maar wat is nu 't verontrustende Ditdat ieder voor zijn oogen ziet, hoe deze eene groep van arbeiders het in zijn macht heeft, om het gansche leven der maatschappij in de war te sturen, ja te vernietigen. Engeland toont dit duidelijk. De eene fabriek na de andere moet sluiten en behalve de millioen mijnwerkers liepen Zaterdag nog eens een half millioen fabrieksarbeiders rond, wier vuren gedoofd waren, omdat er geen steenkool was. Nu is er kans op een oplossing. Maar stel nu eens, dat zulk een staking nog enkele weken voortduurt, wat is dan 't gevolg? Dan vaart er geen boot meer. Dan rijdt er geen trein, i Dan kan geen vertrek meer verwarmd wo den. Dan geeft de gasfabriek geen gas meer. Dan kan geen graan meer vervoerd. Geen brood ge bakken. Dan staat het gansche raderwerk van ons maatschappelijk samenleven stil. Dan is de maatschappij bezig zichzelf te vernietigen en onder te gaan. 't Hoeft nog maar een stap verder te komeD. Zoodra de mijnwerkers b.v. zich in ternationaal net zoo gaan aaneensluiten als ze 't nu in Engeland nationaal deden, hebben ze 't in hun macht de maatschappij te vernietigen, zoodra ze 't willeD, Dat is 't gevaar dier solidariteit. Nu zal het ditmaal nog niet zulk een gevaar loopen. Want thans zijn slechts de De schade is ook dan wel groot. Maar 't eind is toch te zien. Gevaarlijker echter wordt hef, zoodra hierbij politieke patronen in 't spel komen. Indien 't er es ooit om te doen ging, langs dezen weg aan de tegenwoordige in richting onzer maatschappij een einde te maken. Als ooit een bepaalde groep of partij zulk een massa-staking gebruiken ging, om 't volk tot wanhoop te brengen en dan de wanhopige, hongerige, razelooze massa's in beweging te zetten tegen 't ge zag, om dit met een slag te doen neder- storten. We beleven ernstige tijden I En meer dan ooit hebben de christen arbeiders van welke belijdenis ook de roe ping, om wél toe te zien. De verleiding is groot. Macht wil ieder graag hebben Is 't niet voor zijn persoon dan toch voor zijn groep of organisatie. Groot is dus de verleiding, om te kunnen zeggen Ik behoor tot een groep arbeiders die als zij willen, de wereld regeeren Maar voor onze christen-arbeiders komt het er op aan de geesten te beproeven. Ongetwijfeld, mogen zij lotsverbetering vragen. Desnoods er voor staken. Maar hun plicht is ook, een macht te vormen in de arbeiderswereld, waarmee zij, die onze maatschappij gram zijn, te reke nen hebben. Zooals b v. de christen- mijn werkers in het Duitsche Rurhbekken het rondweg zeiden, dat thans te staken zou zijn »een onverantwoordelijke gewetenloos heid^ waardoor alleen de sociaal-demo craten voordeel zouden hebben. Kras en kranig gezegd Mochten de christen-arbeiders te allen tijde en overal zulk een kloekhartige taal tegen de volksverleiders bij uitnemendheid durven voeren. UITKIJK. Onze tijd staat in het teeken der ontgin ning. Overal is men bezig woeste gronden in cultuur te brengen en honderden Hecta res heide worden jaarlijks herschapen in vruchtbare graslanden en akkers. Het is een genot om dat alles waar te nemen, zooals wij dat dagelijks kunnen doen in onze omgeving; te zien hoe de algemeene welvaart toeneemt door grootere producti viteit van den bodem, die vroeger slechts een schrale plag of schad leverde voor strooisel in de stallen; te mogen consta- teeren, dat gronden die vroeger voor f 50. a f 100.per bunder werden verkocht, thans Baf 400,kunnen opbrengen en na ontginning, 'zelfs een waarde van 700, 800 gulden en meer per Hectare vertegen woordigen. Maar ook vaak moeten we ons bedroeven over de fouten, welke bij het ontginnings werk worden gemaaktfouten, die maken, dat teleurstelling moeilijk kan uitblijven, in ieder geval de winst in de eerste jaren zeer verminderen of achterwege doen blijven. Eén der groote fouten is vaakde groote haast, die men maakt. Alles gaat rep-je scheer-je, met den Franschen slag dus men gunt den grond geen tijd om te „beko men" en geen wonder is het dan, als er niets wil groeien. Dan meent men ook niet - m'U-uw =r—T - xu>

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1