27sle Jaargang N". 1745, voor die Zuidliollaiidsclte en ZSeeuwsche Eilanden. Oorlog tusschen Italië en Turkije. Woensdag 18 Maart 1912. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES De Schoolbouwtoelage. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden tv. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad 7,50zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEYBB W. BOEKHOVEN. SOMMELSD1JK. Telefoon faterconn. So. 9. Advertenties 10 sent per regel en snaai, Reclames 10 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per rggei oh maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. I Groot® letters en vignetten morden berekend naar de plaatsrnimte die zij beslaan i Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertenties en verdere Administratie franc© toe te eenden aan den Uitgever. Door de Kamerleden Van der Molen, Snoeck Henkemans en Van Wijnber gen (een antirev.een Chr. Hist en een Roomsch-K.) is een amendement ingediend op het wetsvoorstel van Minister Heemskerk, wiens bijdragen voor den Schoolbouw lager bleven dan die van de drie Kamerleden. Dit amen dement is door den Minister overge- - nomen en 't Wetsontwerp met die verbetering, aangenomen. We geven hier dus de cijfers, zoo als die in de toekomst zullen zijn, want de Eerste Kamer zal het ontwerp wel aannemen. VOORGESTELD AMENDEMENT. Ingezonden 28 Februari 1912. Ondergeteekenden hebben de eer voor te stellen het volgende amendement: In artikel I van het wetsontwerp. De bijdragen, bedoeld in art 59, vijfde lid A, sub 1°., der wet tot rege ling van het lager onderwijs, worden gesteld als volgt De bijdragen, bedoeld sub 2°. van art. 59, vijfde lid A, der wet tot re geling van het lager onderwijs, worden gesteld als volgt De bijdragen, bedoeld sub 3a van art. 59 vijfde lid A der wet tot rege ling van het lager onderwijs, worden gesteld als volgt Toelichting. Een uitvoerig onderzoek in verschil lende deelen des lands heelt aange toond, dat de maatstaf voor de bereke ning der kosten per leerling in de laatste twee groepen van gemeenten door de Regeering aangenomen, te laag is. Ons amendement strekt derhalve om de subsidiebedragen meer in overeen stemming te brengen met de werkelijke kosten. De berekening daartoe is als volgt. Voor de eerste categorie is de gemid delde bouwsom cp f 80 per leerling behouden, omdat dit bedrag in wer kelijkheid overeenstemt met wat de gemeenten behoorende tot de 6de, 7de 8ste en 9de klasse van de wet op de personeele belasting ongeveer gemid deld uitgeven voor stichting van nieuwe schoolgebouwen. oor de 2de categorie, in het wets ontwerp gesteld op f 90 per leerling, is thans f 120 per leerling berekend. De gemeenten behoorende tot de 3de, 4de en 5de klasse van de wet op de personeele belasting stichten hare schoolgebouwen tegen gemiddeld f 139,50 per leerling, maar worden gedacht wat duurder te bouwen dan particulieren. Voor de 3de categorie de grootste gemeenten is gerekend op f 160 per leerling. In werkelijkheid bedragen de kosten gemiddeld f 172,82 per leèrling. De memorie van toelichting op'het adres van de Vereeniging van Christelijk Onderwijzers c.s. geelt eenmiddencijfer aan van f 186 per leerling. Van de aldus verkregen bouwsom men 2l/i pet. nemende voor jaarlij ksche rente en aflossing komt men tot de in het amendement gestelde bedragen. VAN DER MOLEN. SNOECK HENKEMANS. VAN WIJNBERGEN We zijn den voorstellers dankbaar en den Minister niet minder dat hij een rechtvaardiger bedrag wil toeken nen. 't Is weer een stapje nader aan de rechtsgelijkheid. En of Links al schreeuwt van Dsubsidievretersa, en vstruikrooversarnendemenU, en van »ste- lersdie geen dieven willen heetem't baat allemaal niets de weg voor steeds hoogere subsidie ligt open, moet open blijven en alles wat Rechts is, zal dien blijven bewandelen ten einde toe. Eerst alles zien te krijgen, wat er van 't Rijk te halen is, en dan alles zien te halen, wat er van de Gemeente te krijgen. Den laatsten cent willen we hebben. Dan is er recht gedaan. Dat de Linkschen allemaal tegenstemden, 't getuigt van hun onnobel rechtsge voel en van hun bangheid. Want och, ze zijn toch zoo bang, dat hun invloed door de toeneming der Chr. Scholen zal afnemen, 't Is ook. zoo. 't Is er zelfs om te doen. En Recht én vermindering van liberalen invloed! De Ambachtsschool. Weer verscheen 't Jaarverslag. Bloei is er in de School weinig. Wel wordt er door 't onderwijzend personeel flink gewerkt, en' toonen ze veel ambitie voor de zaakwel heeft zelfs de direc teur »energiek« een kapotten schoor steen en dak gerepareerd met den timmerman na den bekenden storm; maar toch 't aantal begun stigers verminderde, 't aantal leden steeg niet en 'tj aantal leerlingen nam niet rustbarend toe. De geldmid delen waren niet ongunstig; de ijver der leerlingen niet zwak; maar toch, 't kon beter gaan met den vooruitgang der School. Zóó althans is deindruk, dien wij van 't Verslag krijgen. Onder de Flakkeesche toestanden (die gege ven), is de conclussie van 't Bestuur tevreden, maar niet voldaan. Zoo blijft er dus nog ruimte voor 't bereiken van 't ideaal en de idealen vast te houden ze goed te omklemmen, is een eisch voor wie op Flakkée woont. Houdt ze maar goed vast, want anders zou je soms op menig terrein moede loos en troosteloos worden. Men kan hier op ons eiland met mooie idealen aanlanden, maar als je niet oppast, er zeil voor en overwaakt over die teere ideaaltjes, dan raakt je ze kwijt, als je ze een jaar of tien getroeteld hebt. Dezen troost wenschen we 't Bestuur en de Leeraren ook toehoudt uw ideaal maar vast, dat de Ambachts school op Flakkee nog wel eens zal gaan bloeien dat geeft levensmoed en onderwijskracht. De rest geeft ge maar over aan de omstandigheden. De wijzers achteruit? Prof. Eerdman is in de voorste rijen der genen, die de Liberalen in de Herv. Kerk ten strijde oproept om als eer tijds 't Modernisme in zijn bruutsten vorm, de Kerk te gaan gebruiken als machtsmiddel voor de Liberale politiek Hij ziet, dat de Liberalen 't onderspit delven in den Staat en nu is zijn pogen om de Kerk te spannen in 't gareel van de politiek. Heeft hij de liberalen in de Kerk bijeengetrommeld, dan heeft hij een kern, en dan moet het licht dezer Kerkelijken verder schijnen over de staatkundige vraag stukken. De Liberalen in de Kerk gaan dan de Kerk als instrument ge bruiken voor hun politiek en de Liberalen zonder Kerk zullen probee- ren om door stembusgeschetter de macht te herinneren. Ze gaan hun gang: maar de professor heeft be weerd, dat hij den handschoen tegen de Gereformeerden, de Calvinisten opgenomen heeft, omdat deze de wijzers van den tijd aehteruitzetten. Onze tijd is de tijd van de'liberale vrijheid en de liberale verdraagzaamheid, maar de vrijheid der Calvinisten is dwang en hun hart is onverdraagzaam. U vergist U, professor! Als er één partij of fractie is, die de wijzers voor uit zetten wil, dan is 't die der Calvi nisten Maar onze klok wil niet harder loopen dan de Hemelklok aanwijst en die gaat op tijd, Hooggeleerde Heer Wat de Liberalen in en buiten de Hervormde Kerk doen't isveel harder hun klok laten gaan dan de Hemelklok dat eischt. »Uw woord is mij een lamp voor den voet en een licht op 't pad«, zoo sprak een dichter en die had de Hemelklok in 't oog. De Calvinist spreekt hem deze woor den na en poogt zijn horloge gelijk te houden met den besten tijdaanwijzer, die er op aarde is. Is dat verkeerd? Land- en Tuinbouw. - Kleine vijanden van de Duiven. Buitenland ENGELAND. DÜITSCHLAND. NOORWEGEN. OOSTENRIJK. HONGARIJE. CRETA. CHINA. -Ar van 40 en minder leerlingen f 80,— 41-90 131,— 91-144 235,- 145—199 344,— 200-254 454, 255—809 564,- 310-364 574'- 365-419 420—474 475-529 530—en meer 784,— 894,— 1 004,— 1114, van 40 en minder leerlingen f 120,—' „41-90 196,50 91-144 352,50 145—199 516,— 200-254 681,— 255-309 846,— 310-364 1011,— 365—419 1 176,— 420—474 1341,— 475—529 1,506— 530 en meer 1671, van 40 en minder leerlingen 41-90 f 160,- 262,— 470,— 688,— 908,— 1128, 1 848,— 1 568, 1 788 2 008,- 2 228—, 91—144 145—199 200—254 255—309 810-364 365—419 420-474 475—529 530 en meer Groote en kleine vijanden hebben de,dui ven. Van de eerste noemen we de katten en bunzings, (ulken) die bet rustigs leven der duiven op zeer onaangename wijze kun nen verstoren, en bet geheele duivenbestand zelfs kunnen vernietigen. Maar over deze spreken we hier nietwij hebben thans kleinere vijanden op het oog, die niettemin groote schade kunnen veroor zaken die 't duivenslag tot bun woning kiezen, zich daar nestelen en ten kost# der duiven leven. Wij denken allereerst aan een kleine parasiet, die groote verwoestingen onder de jonge duiven kan aanrichten de dui ven teek, aan de meeste fokkers wel bekend. Zij kruipt in de reten en spleten der houtdeelen, waar zij zich overdag schuil houdt, om 's nachts haar rooftochten te beginnen en voor de jonge duiven in het nest een erge kwelgeest te worden. De duiventeek is tamelijk vlug en zoekt haar slachtoffer te besluipen om zich voor een geruimen tijd daaraan vast te hechten met haar pooten met dubbele klauwen of haken hecht ze zich aan 't lichaam der duif vast, maakt daarmee wonden en zuigt het door haar bezochte dier het bloed uit. Zij laat daarbij eenigszins giftig sap in de wond achter, welke later hevig ontsto ken wordt. De gevolgen van deze teistering blijven niet uitde duif wordt in hooge mate zenuwachtig en verliest gaandeweg haar krachten. Niet zelden is het einde de dood, dewijl de teek haar prooi niet loslaat, aleer de laatste droppel bloed is uitgezogen. Deze kleine gevaarlijke vijand kan de koop van den fokker geheel vernietigen en daarom is noodzakelijk dit woekerdier voortdurend op te zoeken en te dooden. Men kan het 's avonds vinden als men plotseling met licht in 't duivenslag komt en de gespleten balken of houten wanden nazoekt. Bij de minste aanraking trekt de teek, evenals de spinsoorten de pooten in, laat zich vallen en blijft bewegenloos schijn baar dood liggen. Dit is echter maar schijn, en men moet dus het dooden niet nalaten. De wanden en reten besprenkele men ter deeg met karbolzuur men atrooie in de nesten en onder de vleugels der duiven salecylzuur, en herhale een en ander meer malen. Reiniging van het slag is verder dringend noodig. Andere kleine kwelgeesten der duiven zijn de wandluizen en de vogel- m ij t, die evenzeer door bloedafhalen de duiven van lieur kracht berooven. De grootste zindelijkheid is ook hier, benevens aanwending van bovengenoemde middelen, de beste remedie, om het »tuigf< zoo spoe dig mogelijk kwijt te raken. Nog een kleine duivenvijand is er de zoogenaamde spektor. De larven hiervan de voorloopers van de meerwormen, door boren de huid der jonge duiven en op deze wijze sterft het jonge goed. De spektor wordt vooral daar gevonden waar de dui ven op 't slag gevoederd worden, en ook daar, waar de duivenmest lang op 't slag blijft liggen. Menig fokker heeft de jonge duiven dood in 't nest gevonden, zonder te begrijpen, waardoor de dood veroorzaakt werd, en in vele gevallen was de larve van den spector daarvan de oorzaak. Wanneer men het slachtoffer nauwkeurig beziet, vindt men dikwijls de oorzaak een klein cirkelrond gat, vooral aan buik of hals, door de larve van den spektor geboerd. Vrij wat grooter was vaak de schade, door deze larve veroorzaakt, dan de yvinst door de fokkers verkregen door 't verzamelen van meelwormen op hun duivenslag. Dit erkende menigeen, die na geleden schade zorgde voor 't schoonmaken en ontsmetten van zijn slag hij was dan spoedig van de plaag bevrijd en de jonge duiven bleven in 't leven. Men verneemt uit gezaghebbende bron, dat de hardnekkige weigering van Tur kije een interventie der mogendheden onmogelijk heeft gemaakt. Italië rekent thans niet meer op een dergelijke tus- schenkomst en is van plan een beslissenden slag ter zee te leveren. Een belangrijk feit heeft zich in het mijnwerkersconflict voorgedaanDe re- geeriug verzocht beiden partijen een gemeenschappelijke bespreking te houden. Het stakingscomité der mijnwerkers is bereid zoo spoedig als mogelijk dit regeeiingsvoorstel aan eea nationale con ferentie van mijnwerkers te onderwerpen, maar verklaarde zich niet in staat, aan neming er van aan te raden, als niet het principe van minimumloon uitgesloten wordt van de besprekingen. Een officieel "bericht zegt, dat de regeering haar reeds aan beide partijen gedane voorstellen beschouwt als het beste middel om tot een schikking te komen, Bovenvermelde stap werd echter gedaan met het oog op den langzamen voortgang der onderhandelingen, zonder gemeenschappelijke bespreking. In den Rijksdag heerscht weer buiten gewone opwinding over de verkiezing van het presidium. Het Huis is stampvol. Bijna alle Rijksdagleden zijn tegenwoor dig. Bij de verkiezing van den president, werden 383 stemmen uitgebracht, waar van 192 op Kiimpff (vrijzinnig) en 187 op Spahn (centrum) vier stemmen waren verdeeld. Kampfl' neemt zijn benoeming aan. De nat'onaal-liberaal dr. P a a s c h e is gekozen tot len vice-president met 197 stemmen. De soc.-dem. Schei de- man n verkreeg 155 stemmen. De strijd om het presidium in den Rijksdag is ten einde. Dove, vrijzinnig, werd met 209 stemmen tot tweeden vice-president gekozen, terwijl Scheide- mann, sociaal-democraat, 147 stemmen verkreeg. In hef nieuwe Rijksdagpresidium heeft dus geen sociaal-democraat zitting meer. Uit Christiania seint men, dat in den zitting van het Storthing te Christiania door de aanwezige leden hulde werd ge bracht aau den Zuidpool-ontdekker Roald Amundsen. Direct bij de opening hield de president van het Storthing, Konow, een toespraak, waarin hij o.a. zeide #Wij beginnen lieden onze parlementairen arbeid met het uitspreken van onze dankbaarheid en bewondering voor Amnndsen, die met zijn trouwe volgelingen de Noorsche vlag aan de Zuidpool geplant heeft. Wij zijn er trotsch op, dat deze ontdekker, die den naam van Noorwegen met glans doet stralen over de ganscbe beschaafde wereld, een zoon is van het Noorsche volk. Uit Weenen seint men, dat het verloop van de onderhandelingen der regeering met de mijnwerkers een gunstig resultaat doet verwachten. De slaking in de mijn Scharn- horst te Essen is zoo goed als algemeen. Van de 1500 arbeiders werken nog slechts 250. Uit Gleiwitz, wordt bericht, dat de mijn arbeiders in Opper-Silezië plotseling een bonactie zijn begonnen. Zij verlangen eén loonsverhooging van 15 pCt. De beweging gaat uit zoowel van de christelijke als van de sociaal-democratische arbeidersvereeni- gingen. De president van den ministerraad, graaf Khuen, deelde in de Kamer mede, dat keizer Erans Joseph het ontslag van het kabinet heeft aangenomen. De Kamer werd hierop verdaagd. Naar verluidt zouden de beschermende mogendheden van een nieuwe militaire be zetting van Creta hebben afgezien, tenge volge van de krachtige maatregelen, welke de regeering van Creta heeft genomen, tot tot het handhaven der orde en het bescher men der Mohammedanen. Uit Peking wordt gemeld, dat de voor naamste mogendheden, die de grootste belangen hebben in China, thans tot over eenstemming zijn gekomen over de voor waarden van een groote Cbineesche leening teneinde de positie van Yoean-Sji-Kai te versterkeu en het instellen van een hecht gouvernement mogelijk te maken. Zaterdag heeft de minister van Financiën te Peking de banken van het vier mogendheden-syn- dicaat medegedeeld dat onmiddellijk een som van een millioen taels noodig was, om de Chineesche legaties in het buitenland te betalen, in de achterstallige soldij van het leger te voorzien en tevens een reserveka- pitaal te formeeren voor de volgende 14 dagen.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1