Gemeenteraad. Ingezonden Slukken. rectificatie van dezen en dergenen toestand. 1 Het antwoord van den Voorz. isdat hij het zeer wél met den heer van Vliet ééns is, want dat ook z. i. de rioleering veel te wenschen over laat. En ofschoon de landbouw in al haren omvang voor hem als het ware vreemd is, acht hij ook het lossen van straatmest op de kaai, zeer in stiyd met het streven der Aid. naar eenen goeden gezondheidstoestand der ingezetenen. Tevens verklaart de Voorz. zich ook vóór het indienen van een request bü den Raad der Ge meente, en vraagt hieromtrent de opinie der vergadering. Gebleken zijnde, dat de ganscbe vergadering in deze eenzelfde meeningis toegedaan, wordt na eene korte discussie besloten, het bestuur der Afd. te machtigen tot het doen van denoodige stappen in de richting van bovenbedoelde ver betering. Alsnu komt de heer J. Veenatra aan 't woord. Hij vangt aan met de opmerking dat het bestuur (doch zeer terecht 1) zeer geijverd heeft voor het aanschaffen van verplegingsmateriaal alsligging enz. enz. richt vervolgens de vraag tot den voorz. of het niet wenschelijk zou zijn ook op andere wijze steun te verleenen aan de on- en minvermogenden, door n.l. versterkende middelen te verstrekken zooals melk en eieren. De Voorz. die deze sympathieke uiting van den heer Veenstra zeer op prijs stelt, deelt mede, dat er steeds of ten minste gernimen tijd versterkende middelen zijn versterkt, hoewel niet uit de kas der Afdeeling; beweert verder, dat de Afd. dat niet kon doen, om reden er een fonds bestaat dat zich met deze zaak inlaat. De heer Kleeuwens echter merkt hierbij op, dat dit fonds, hetwelk een jaar of 10 geleden ontstond, thans meer in naam bestaat, want dat hij, die steeds als boek houder fungeerde, sinds een jaar geen contributie betaalt heeft. Hij meent dat de oorzaak van deze liquidatie te vinden is in het enorm tekort dat het fonds telken jare ondervond. Nadat de heer Veenstra te kennen had gege ven dat hij van het al of niet bestaan van het fonds niets afwist, wordt na ampele discussie besloten, het fonds .versterkende middelen* toe te dienen om, zoo mogelijk bij voorkomende gelegenheid, actief op te treden. Fanze. Na de pauze wordt door den Voorz. een kleine cursus geven over het verleenen van eerste hulp bij ongelukken. Dat deze theorie op de aanwezigen een goeden indiuk maakte, bewees wel de gespannen aan dacht waarmee men Z. E. Gestr. in al zijn doen volgde. Na afloop daarvan wordt de Voorz. een woord van dank toegesproken door den heer Bisschop waarna de vergadering gesloten wordt door den Voorzitter. Verslag van het verhandelde in de Alg. Vergadering der Boe renleenbank »Ooltgensplaat< op Woensdag 28 Februari 1912 De vergadering wordt door den Voorzitter, den Heer A. Wagner geopend met een woord van welkom. Het verheugt hem, dat in het jaar 1911 geen der leden is overleden. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Als stemopnemers voor de te honden stemmirg worden benoemd de Heeren H. F. Waling en L. Donkersloot Wzn. De commissie belast met het nazien der rekening over 1911 brengt bij monde van den Heer M. Mooyaart verslag uit, waaruit blijkt, dat de rekening in de beste orde is bevonden. De rekening, door den Heer Slis voorgelezen is, zooals zij hieronder is afgedrukt. Rekening over 1911. Ontvangsten Kas 31 December 1910 f 1324.44 Ontv. Spaargelden 53107 90 Terugb. voorsshotten 26261.— Ontv. Centr. Bank f 37250.26 Afschrijvingen 16.— Op de reserve gebr. winst 291.12 37553.37 Rente voorschotten 2152.39 Rente loopende rekening 749.25 Buitengewone ontvangsten 24.85 Totaal t 124176.20 Uitgaven. Terugbet. Spaargelden Gegeven voorschotten Uitgaven Centrale Bank Rente Spaargelden Provisie en kosten loopende rekening Salaris Kassier Buitengewone uitgaven Op de reserve gebrachte winBt Kas 31 Deo. 1911 t 41844.08 89715.— 36009.25 2179.98 50.25 150.— 157.45 291.12 3778.17 Totaal f 124176.20 Balans. Actief of Vorderingen Kas 31 Dec. 1911. f 3778.17 Uitstaande voorschotten 60856. Te goed in loopende rekening a. van de Centrale Bank f 23200.51 b. aandeelen van de idem 50. c. meubilair 100.23350.51 Totaal f 87984.68 Passief of Schulden Saldo's Spaargelden f 85915.70 Reservefonds 1680.17 Winst 1911 388 81 Totaal f 87984 68 De Heer Korteweg brengt verslag nit van den Raad van Toezicht over het afgeloopen jaar, waaruit blijkt: 7 leden zijn toegelaten en 3 uit getreden, zoodat het aantal leden na is 138. 46 Spaarbankboekjes zijn uitgegeven, thans 375, waar van liet grootste is f 4072.52, kleinste f 0.39. Bij gekomen grootste inlage f 1500.—kleinste f 1.— Er was totaal ingelegd f 127760.68, terugbetaald f 41844.98, zoodat er nn uitstaat f 85915.70. Uit gegeven 9 voor schotboekjes, thans 127, grootste f 5000.—, kleinste f50.—.Er zijn twee hypotheken gesloten, van f 1600.— en f 12000.Er was uitgeleend 87117.—, terugbetaald f 26261.—, zoodat nu nog uitstaat f 60856.—. Er zijn 30 vergaderingen gehouden, wasrvan 15 do or het bestuur, 11 gecombineerd en 4 Raad van Toezicht. De Heer Korteweg dankt het bestuur en den kassier voor hun werkzaamheden. Hij hoopt dat het de leden in 1912 wel mag gaan, en allen werkzaam zijn iu den bloei der bank en tot hulp en steun der ledeD. Bij de daarna gehouden stemming, noodig door de aftreding van dhr. L. Hobbel als bestuurslid was de nitBlag dat de Heer Hobbel herbenoemd is met 76 van de 104 uitgebrachte stemmen. Als lid van de Raad van Toezicht is het aftre dende lid de Heer A. Mijs Gzn. herkozen met 84 van de 102 uitgebrachte stemmen. Vervolgens worden nog eeuige artikelen in het Huishoudelijke Reglement gewijzigd, o.a, dat de Kassier nu zitting zal houden Dinsdag- en Vrij dagavond van 6—8 uur. Den Heer Slis brengt verslag uit van de alge meene vergadering te Utrecht. Het salaris van den kassier wordt vastgesteld op f 150 met 76 stemmen, terwijl 24 Btemmen werden uitgebracht voor een salaris van f 175.—. Als leden der commissie tot ;het nazien der rekening over 1912 worden benoemd de Heeren H. de Geus, J. L. de Vos bd W. van Kempen. De Voorzitter sluit daarna de vergadering met e«n woord van dank. Oude Tonge. Dezer dagen viel voor de wagen alhier een paard dood van den Heer P. v Dis. Voorwaar een schadepost je vooral omreden het dier veulendragenc was, Met de matrialen voor de te bouwen Gasfabriek alhier is men druk bezig. Dirksland. De Maandag j.l. ingelijfde lotelingen zijn als volgt L. de Geus Vest, Art. Hellevoetsluis C. Matsinger Vest. Hel der, L. J. Labeur Grenadiers den Haag M. Zoon Vest, Art. Helder. Woensdagavond werd h'er reclame gemaakt door de Firma Wijnmalen&Haus- man uit Rotterdam met een motor met lectrisch licht dat tegelijk een zoeklicht ten aanschouwen gaf wat als 't ware het geheele dorp verlichtte en hond -tden totschouwers op de been tveld, Bij Bcs'uit van Gedeputeerde Staten van Z. H. zal beginnen met 30 Maart a.s. de Trambrug o-er de haven an Zaterdag avond 10 uur lot Maandag 4 ure gesloten zijn. Op vet zot k van schippers zal deze Zon- agmorgeu get pend worden van 7.30 tol 8 uur. He> Mannenkoor hield Donderdag avond haar laats e Repetities voor dezen winter. Herkiugen. Door de Rijkspolitie is tegen een tweetal personen in deze gemeente procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der ljkwet. Het Bestuur der Zangvereeuiging al hier is in dien zin gewijzigd dat het thans bestaat uit de Voorz. H Huizer. vicevoorz. E. Slis en Secretarispenm. W. Kievit Werd vorige jaren door den heer Jp. Warnaer alhier met een drietal hengsten het eiland rondgereisd, thans heefi genoemde eigenaar alleen maar beschikbaar gesteld de zware hengst »Togo« die in de praktijk heeft bewezen de meeste geschikste te zijn. MeliSBaiit. In deze gemeente is een ge mengde zangvereeniging opgericht, aanvan kelijk met 40 leden. Bestuursleden zijn de hoeren P. van der Wulp, voorz J.Nagle- gaal, secret. W. van der Werf, penningm. en Th van der Spaan, biblio.hecaris. De echtgenoote van P. Sandifort had d vorige week het ongeluk van den zolder te allen en ten arm te breker. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte ten behoeve van de nagelaten be trekkingen der slachiofti rs van de vischsloep te Middelharnis, heeft opgebracht f 20,50 Het kohier der personeele belasting belastingjaar1 1912, is invorderbaar ver klaard en aan den Ontvanger ter invorde riüg ter hand geste'd. De lotelingen M. Wiegel en C. Melis sant, zijn ingedeeld respectievelijk bij het R»g. Grenadiers en Jagers en Vest. Art te Den Haag. Stellendam. De voor eenige dageD geleden n„ar Leidt n vertrokken L. V. om aldaar een gevaarlijk hersenoperatie te ondergaan is gisteren met goed gevolg be handeld en bestaat thans veel hoop dat hij eerlang genezen terug komt. Donderdag kwam op ons dorp de electrische motor van Wijnmaten en Haus- man welk 's avonds een prachtig licht ver spreidde. De talrijke kleine gloeilampjes en het groote zoeklicht gaven in het dorp een prachtig efLct. De geheele Voorsttaat werd verlicht tot laat in den avond was hierdoor veel volk op de beeD. Ouddorp. Met de voorjaars werkzaam heden op het land loopt het op 't oogOn- blik nog niet mee. Voor gerst en erwtén is de tijd reeds aangebroken van de zaai. Voor de nieuwe vuurtoren is deze week een reusachtige gaskelel gearriveerd. Spijkenis *e. De minister van waterstaat en van justitie hebben hun bijzondere te vredenheid betuigd aan Abe de Groot, brugwachter; Paulus van den E-.gel, brug- knecht, beiden te SpijkenisseWillem Jc han Kolpa, brugknechtCornelis de Key „er brugknechtDirk Ber.ne, brugknecht, allen te HoogvlietW. Rodenburg, rijksveld wachter (brig, titulair), te RhconJan de Groot, kantoorbediende en Johannes de Groot, timmerman, beiden te Spijkenisse, ter zake van hun moed en beleid bij hel reddingswerk, tijdens dea hevigen storm van 30 September 1911, waarbij de pas sagierboot Oude Maas in aanvaring was gekomen met de brug over de Oude Maas tusschen Spijkenisse en Hoogvliet en daar door zoodanig beklemd was geraakt dat bemanning en passagiers in levensgevaar verkeerden. Vergadering van den Raarder ge meente STAD AAN 'T HARING VLIET op Woensdag 6 Maart 1912 des namiddags 1 uur. Present met den Voorzitter alle leden met uitzondering van den heer J. Koert Mzn Voorzitter de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering en vraagt voorlezing der notulen, die na eene kleine toelichting goedgekeurd worden. Aan de orde I. Ingekomen Stukken. a Een schrijven van den heer A. BraberMz plaatsvervangend telefoonhouder alhier, be helzende het verzoek om traktementsver- hooging. Wordt besloten dit adres in handen van het Dagelijksch Bestuur te stellen tot uit- Urenging van advies hierover in de eerst volgende vergadering. b.' Eene missive ten geleide van de Reke ning van de Grintwegcommissie Ooltgens plaat, Oude Tonge, Middelharnis en Stad aan 't Haringvliet, notificatie. c. Een schrijven van HH. Ged, Staten berichtende dat door hun College geen termen zijn gevonden om den aanslag in de Hoofdelijken Omslag van L, Soldaat te verlagen. Notificatie. d. Eene missive van voornoemd College waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het Kohier van de Hondenbelasting. Noti ficatie. e. Een schrijven van genoemd College waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden een raadsbesluit tot het doen van eene af- n overschrijving. f. Bericht van het nieuwbenoemd hoofd der Openbare Lagere School alhier, dat hij zijne betrekking niet voor 15 Mei e.k. kan aanvangen. g. Verzoek van den Algemeen Nederland schen Wielrijdersbond, om don naam van het dorp op alle openbare gebouwen te plaatsen. Daar deze gemeente toch geen doorgang is voor touristen enz. wordt besloten op dit verzoek afwijzend te beschikken. h. Eene dankbetuiging van het bestuur van de Zangvereeniging „Concordia" voor het verleende lokaal. De missive's e, f en li worden voor ken nisgeving aangenomen. II. Adres van den heer Dr. A. W. van Tooreneubergen arts te dezer plaatse tot wijziging van art. 85 der politieverorde ning. De Voorzitter deelt de Heeren mede dat het dagelijksch Bestuur gemeend heeft op dit adres afwijzend te beschikken. De heer Van Paasse vraagt of de uren tot het ledigen van privaten niet verzet kunnen worden b.v. om des avonds 011110 uur te mogen beginnen. De voorzitter antwoordt den heer Paasse dat hij wijziging der politieverordening voor een uur niet noodig acht. Alsnu wordt besloten liet voorstel van het Dagelijksch Bestuur aan te nemen. III Wordt besloten krachtens artikel 53 der Lageronderwijswet eene subsidie aan- te vragen groot f 2850. IV De Voorzitter deelt den Raad mede dat het Dagelijksch Bestuur besloten heeft 4 lantaarns op het dorp meer te plaatsen en wel: 1 op den Zeedijk, 1 op den Sto- vendijk en 2 op den Molendijk, tevens deelt de Voorzitter mede dat de Gascommissie terreinen heeft aangekocht te Oude Tonge, waarmede de raad accoord gaat. V De Burgemeester zegt dat er klachten zijn ingekomen van Dr. A. W. van Toore neubergen, dat het doktershuis doorlekt. De Voorzitter merkt op dat de gemeente opzichter eene begrooting heeft gegeven voor het metselwerk, dat ongeveer bedraagt f 65,Wordt besloten de aan te gane handelingen over te laten aan het Dage lijksch Bestuur. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering en gaat zij over in gesloten zitting tot opmaking van het Kohier van den- Hoofdelijken Omslag. Verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van Raad der Gemeente DEN BOM MEL op Woensdag 6 Maart des namiddags 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en leest vervolgens de notulen der vorige vergadering voor, welke onveran derd worden goedgekeurd. Daarna doet de voorzitter voorlezing van enkele ingekomen stukken, waar onder van H.H. Gedeputeerde Staten goedgekeurd terug ontvangen', af en overschrijving 1911'12. Een schrijven van den Heer Stolk hoofd der O.L. School no. 2 waarbij hij, met het oog op zijn verhoogde jaarwedde (van f 1075,op f 1200,den Raad der Ge meente zijnen dank betuigd. Verslag schoolverzuim. Uit dit verslag blijkt, dat liet schoolverzuim in 1911 aan merkelijk minder is geweest dan in vorige jaren. In 1911 werden genoteerd 23 ver zuimen tegen in vorige jaren 3234, Voor 't grootst gedeelte bleken behoeftige om standigheden in de betrokken gezinnen, oorzaak van 't verzuim geweest te zijn. Een schrijven van den Heer H. van Rossura. Deze verzoekt den Raad een onderzoek te willen instellen naar de achter zijn woning gelegen rioleering, welke, naar hij meent, niet in orde is. Wordt besloten B. en W. te machtigen tot hot instellen van bedoeld onderzoek. Een schrijven van H.H. Gedeputeerde Staten waarin den Raad gewezen wordt op een onjuistheid in de regeling der schoolgeld-heffing. Na de bestaande rege ling ingezien en besproken te hebben, stolt de voorzitter de regeling aldus voorvoor le kind (per maandl 15 cent, 2e kind 10 cent derde kind en meerdere kinderen 5 cent. De Heer Knoop vraagt of 't niet anders zou kunnen b.v. le kind 10 cent, 2e kind 5 cent en 3e kind 2£ cent. De Heer van Weel steunt de door den heer Knoop voorgestelde heffing. De voorzitter wijzende op de 2| cent, meent, dat- dit bedrag wel wat vreemd cijfer is. De Heer Jongeling zegt: als het maar goedgekeurd wordt, dan hindert dat niet terwijl de heer Knoop er aan toevoegten als 't niet goedgekeurd wordt,, dan is 't nog tijds ge noeg dat te verand'ren. De voorzitter zich intusschen bedacht hebbende, vraagt, of het niet goed zou zijn de heffing aldus te regelen n.l.le kind 10 cent, 2e kind 7\ cent en 3e kind 5 cent. Dit voorstel vindt algemeene bijval. Alsnu brengt |de voor zitter in rondvraag de heffing 15105 cent. Wordt verworpen. Daarna wordt in rondvraag gebracht de heffing 105 cent. Wordt aangenomen. Vervolgens wordt door den voorzitter ter tafel gebracht, een schrijven van den Heer B. Brees, hoofd der Openbare Lagere School no. 1, alsmede een request van de Heeren P Bisschop, J Kleeuwens en mej K K de Lange, mede behoorende tot het onderwijzers-personeel aan school no 1 en 2, daarbij den Raad in overweging gevende, de onderwijzers- tractementen eventueel te verhoogen De Heer Bergdorff stelt voor, deze zaak in geheime zitting te behandelen, waartoe wordt besloten Na de gebruikelijke rond vraag komt de Heer Jongeling aan 't woord Hij wendt zich tot den voorzitter met de vraag of de kaai, die tot heden toe nog niet van vuil gereinigd werd, die beurt nog krijgt De voorzitter antwoord hierop, dat hij meermalen alle mogelijke moeite gedaan heeft om de kaai geschuurd te krijgen, doch dat al zijn pogen vruch teloos was. Hij belooft te zullen trachten zoo spoedig mogelijk het verlangen van Jongeling te bevredigen De Heer Borgdorff weuscht nog eenige inlichting omtrent de scheidsmuur tusschen het perceel van J van der Sande en de woning van C van Vliet, behoorende aan het Burgelijk Arm bestuur De voorzitter deélt mede, dat er wel sprake was van een scheiding door middel van een heining, maar niet door een scheids muur De lieer Borgdorff adviseerd verder, om met de reparatie van de privaat, be hoorende aan de woning van Van Vliet, niet aan te vangen, voor en aleer een onderzoek is ingesteld naar de te plaatsen heining Hij beweert op grond der gezeg- dens van den timmerman, dat van der Sande niet toestaat dat bedoelde privaat tegen den muur van zijn woning staat, als niet het Gem Bestuur liet besluit neemt dat de nog te plaatsen heining voor reke ning der Gemeente komt Van der Sande. aldus de Heer Borgdorff, heeft gezegd dat hij reeds een meter of 10 van de heining voor eigen rekening heeft aangebracht, zoodat z i de Gemeente de rest wel doen kan Nadat de heer van Weel er met na druk op gewezen had. dat genoemde pri vaat ten spoedigste dient gerepareerd te worden, wordt besloten, B. en Wethouders machtiging te verleenen om de zaak te onderzoeken in 't goede spoor te leiden Daarna vraagt den heer Jongeling of de afrit, nabij de hofstee van den heer Joh van Weel, niet in een beteren staat ge bracht kan worden, daar die z i wel wat gevaarlijk is voor de daar afrijdende voer tuigen De Heer Borgdorff meent dat, dat gevaar nog zoo groot niet is maar dat de voerlui over 't algemeen te laat het midden van den afrit kiezen, wat oorzaak geeft dat de eene kant van den wagen dan te hoog aan den dijk blijft en vanzelf veel overhangt Wordt aan B en W over gelaten, een en ander hieromtrent te onder zoeken Vervolgens vraagt de Heer Jongeling of de voorzitter het niet goed zou vinden, dat die rommel op »Lombok" (acliterkaai) ook eens opgeruimd wordt Voorzitter zegt spoedig te zullen doen opruimen Verder deelt de heer Jongeling mede dat hij uit goede bron vernomen heeft, dat uir. Van Weel te Ooltgensplaat de grond, t'ot ophooging van den Spuidijk, tegen billijken prijs afstaan wil en dringt er op aan, dat er van Gemeentewege spoedig over gespro ken zal worden met Mr. Van Weel, om, zoo mogelijk, tot een eindbeslissing te komen. De voorzitter zegt, met den dijk graaf te zullen onderhandelen Alsnu komt de heer Van Weel met de vraag of er, met het oog op 't gaslicht reeds opgaaf gedaan is van de straatlantaarns, Het antwoord van den voorz. is reeds opgaaf gedaan te hebben en dat de lan taarns in de gemeente (kom) zijnde 22 in getal, met 3 vermeerdert zullen* worden, terwijl de 6 lantaarns in Zuidzijde ver meerdert zullen worden met 1 lantaarn De heer van Weel acht het vermeerderen met 1 lantaarn.van weinig beteekenis en vraagt, om in Zuidzijde in plaats van 1 lantaarn er drie bij te plaatsen Na eenige discussie wordt met algemeen goedvinden besloten, te Zuidzijde 4 lantaarns bij te plaatsen, zoodat er in de Gem (kom) 25 zullen zijn en in de Zuidzijde 10 Ten slotte komt aan de ordeden verkoop van boom takken, (snoei) De voorz deelt mede, dat den verkoop van bedoeld hout, wanneer dat gebeurd op die wijze zooals onlangs is besloten, meer ten nadeele dan wel ten voordeele der gemeentekas zou zijn, stelt daarom voor, om dat bij inschrijving aan den man te brengen Daar dit eens ieders goedkeuring wegdraagt, wordt besloten een dag te zullen stellen, waarop ieder zijn inschrijvingsbiljet zal kunnen indienen, om alsdan het hout aan den hoogsten inschrij ver te gunnen Daarna, niets meer te verhandelen zijnde, wordt de openbare vergadering door den voorzitter gesloten en gaat de Raad over in geheime zitting De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn. wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Geachte Redactie. In een vorig nummer van uw Blad stond een verslag van de vergadering der leden van de 8ehool met den Bijbel te Ouddorp. Nu werd op die vergadering er ook over gehandeld waarom het Bestuur Ds. Verduin op zijn verzoek niet als lid wilde aannemen, omdat ook de Doleerenden hun kinderen op school hebben van de Christel. Nationale en dat is toch niet christelijk om zoo te doen. En toen zei de secretaris dat de dolee renden er vroeger zelf uit weggeloopen waren en altijd twist gemaakt hadden en niets over hadden voor de school, ja zelfs haast geen contributie wilden betalen, nu wilden ze hen er ook niet meer in hebben. Misachten nog wel als deze eerst schuld bekenden, dan kunnen ze weer komen, wat zeker wel gewenscht zon wezen, want eendracht maakt macht, en waar liefde woont, gebiedt de Heere toch zijn zegen. Mocht (r maar ware broederlijke liefde blyven en dit schrijven er toe moge bijdragen,is de wensch van UW BE5TENDIGE LEZER. Ouddorp. [Zijn de doleerenden in Ouddorp zulke ruziezoekers en wegloopers en vrekken Dan wordt 't tijd dat de sujetten verbannen worden. Wellicht weet de schrijver wel een goed plekjeOf zit de zaak soms gansch anders We wilden wel eens een andere lezing van dit onderwerp door een bevoegde hand. Red.] Aan de Redactie van de Maas- en Scheldebode. Mijnheer de Redacteur Onderstaand stukje gaf ik aan dhr. Boomsma, uitgever van „Vooruit" zeer vroegtijdig ter plaatsing in zijn blad. Ik stelde er prijs op, dat het in de Vooruit zou verschijnen tegelijk met de rede van dhr. Patijn. Daarom gaf ik dhr. B. kennis van mijn voornemen op Maandagmorgen en bezorgde den volgenden dag dus Dins dag reeds vroegtijdig het stuk. Hoewel vlak nabij de drukkerij wonende en of schoon ik dien dag dhr. B. nog een paar keer ontmoette, liet hij mij in den waan, dat het stuk geplaatst zou worden. Toen ik bij het verschijnen van de Vooruit bij hem een nummer daarvan wilde afhalen, werd mij medegedeeld, dat het stuk niet geplaatst was, onder voorwendsel er geen plaats voor te hebben, hoewel hij mij geen tóezegging deed het de volgende week in de Vooruit te zullen opnemen. In veiband met het bovenstaande ver zoek ik de Redactie van de Maas- en Scheldebode het stuk nog deze week in haar blad op te nemen, daar ik er prijs op stel om liet ingezondene zoo spoedig mogelijk onder de oogen van liet publiek te brengen, nu velen zich nog zullen herinneren wat dhr. Patijn in zijn repliek heeft geantwoord, wat over een paar weken, wanneer de Redactie van de Vooruit liet stuk misschien zou willen plaatsen, niet meer het geval zou kunnen zijn. Er niet aan twijfelende of de Redactie van de Maas- en Scheldebode zal wel aan mijn verzoek willen voldoen teekent Hoogachtend Uw dienstw. J. L. VINK. Mijnheer de Redacteur! Mag ik in uw blad, „het Orgaan van de Vrijzinnige Kiesvereeniging op dit eiland, welker leden voor het meerendeel tegen woordig waren bij de politieke rede van dhr. Patijn op 28 Februari 1.1. te Som- melsdijk gehouden, een plaatsje verzoeken om dhr. P. van weder antwoord te dienen op zijn repliek op het door mij gesprokene op die vergadering. Gaarno had ik toen het volgende nog willen zeggen, doch de gelegenheid daartoe werd mij niet meer gegeven. Doch ter zake: le. De heer Patijn heeft mij een „Heer" genoemd, die niet meer dan hij gerechtigd is een oordeel uit te spreken over den toestand der arbeiders, daar ik volgens mijne maatschappelijke positie (molenaar- rentenier) eene plaats inneem aan zijne zijde. Ik ben echter zoo vrij daarin van meening te verschillen. Ten eerste ben ik geen rentenier, want dan hield ik er geen winkel op na voor den verkoop van wijn- en gedistilleerd, ter noodzakelijke aanvulling mijner inkomstenen ten tweede ben ik afkomstig van een koornmolenaars familie, welke met de arbeidersbevolking veel omgang heeft gehad, de noode"_\ daarvan heeft leeren kennen en die du^É( die kennis niet heeft ontleend, zooals dhr. P. van hooren zeggen. Wat mijne tegen woordige maatschappelijke positie betreft, deze is geenszins het gevolg vau uitbuiting of van overmatige winsten uit het mole naarsbedrijf verkregen. Dhr. P. trachtte mij met mijne tegenwoordige positie op een bespottelijk standpunt te plaatsen, door te zeggen, dat, afgaande op mijne en zijne positie in de maatschappij, gelijksoortige menscken als de heeren Troelstra, Duijs, Van der Goes evenmin voor de arbeiders partij 'konden optreden want ik had het zelf gezegd „Heeren konden de belangen van de arbeiders niet voorstaan", maar ik had er bij moeten voegen„Tenzij zij bereid zijn de beginselverklaring der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij te onderteekenen." Wie daartoe, evenals Troelstra c.s. kan besluiten, is niet alleen verplichtmaar moet krachtens deze ver klaring, steeds de belangen der arbeiders klasse op den voorgrond plaatsen. Ond de arbeidersklasse verstaat de S. D. A. partij, ieder, die door loondienst of handenarbeid in zijn onderhoud moet voorzien, zoowel de gewone land- en industriearbeiders, als alle lagere ambte naren, z.a. onderwijzers, commiezen, en alle kleine burgers, dus minstens 'h. of 90 7» der bevolking van ons land. De heer P. behoort tot de arristocra- tische partij, evenals bijna alle afgevaar digden der liberale en antirevolutio*aire partij. Kunnen zulke menschen overgaan tot billijke wetgeving, zooals het afschaffen der accijnzen op suiker, vleesch, azijn, zout enz welke belasting in 1911 62 millioen gulden opbracht, en bijna geheel door het arbeidende volk wordt opge bracht Het antwoord hierop moet beslist neen zijn. 2e. De heer Patijn, wiens teergevoe ligheid wel argumenten wist te vinden voor salarisverhooging van officieren, (dat zijn menschen van stand!) stemde tegen den duurtetoeslag voor lagere ambtenaren, en verdedigde zijne houding door te beweren, dat er van geen duurte sprake is geweest. Wat nu hiervan te denken, als men de aan den voet van dit stuk geplaatste staatjes raadpleegt De heer De Jong, redacteur van „Vooruit", de man, die het weet, volgens den heer Patijns woorden, keurt in zijn blad van 28 Februari j.l. in zijn artikel „Zij kunnen niet wachten", in scherpe bewoordingen de houding af van de 35 clericalen en 13 vrijzinnigen, die tegen de vooropstelling der bakkerswet stemdenonder die 13 vrijzinnigen behoorde de heer Patijn. In hetzelde blad het artikel. »Hoe zij wor den voorgelicht*, hekelt hij de Eerste Kamerleden, die den duurtetoesUg hebben verworpen. De Hr. Patijn stemde in de Tweede Kamer eveneens tegen. De Heer Patijn is volgens zijn zeggen Oranjeklant*, heeft dus destijds bewil ligd" bij de schenking van f 300.000 voor de stallen van H. M. de Koningin, en zal bij de a.s. grondswetsherziening er weer voor zijn, om het salaris der Koningin met f 200 000 jaarlijks te verhoogen, plus f 50.000 voor onderhoud .der paleizen, be nevens nog f 100 000 jaarlijksche toelage voor elke oranjetelg, welke den leeftijd van 18 jaren heeft bereikt. Is het wonder, lezers, als men ziet, dat zulke vrijzinnigen het veld moeten ruimen voor de Soc.-Democraten, en het hier te lande wel evenzoo zal gaan als in Duitsch- land Een volksvertegenwoordiger, die zoo royaal is voor eene rijke vorstin, maar tegen de duurtetoeslag voor rijksbeambten

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 4