Woensdag 0 Maart 1912 27"" Jaargang N". 1743. voor «ie 25iiMli®llasifts©Iie en Keeawsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES De Schoolstrijd. W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle siukkesi voor «le Hedacfie bestemd-, Advertentlën eis verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Hoeveel koepokken Land- en Tuinbouw. Binnenland. Builenlanri RUSLAND. FINLAND. SPANJE. PORTUGAL HONGARIJE. Vereenigde Staten. In het Huis van Afgevaardigden nam de commissie voor de middelen de her zieningswet op het suikertarief aan, dat aan de goedkeuring van de democratische partijvergadering zal worden onderworpen. Men zegt, dat de wet het tarief een cent per pond zal verminderen, welk aanzienlijk verlies aan inkomsten zal worden vergoed door de verhooging van het tarief op zijden stoffen en andere luxe-artikelen. CHINA. Gemeenteraad. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Katerdag. Abonnementsprijs per drie maanden f? p. p. met Zondagsblad 75 Cent, a ronder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent, UITGEVER Telefoon Intercoatm. Mo. Advertentie» 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/g maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentie» worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nur. Wat beteekenen die woorden van den heer Roodhuizen? Een dreige ment van de Linkerzijde Hij zei 29 Febr. in de Kamer (bldz. 1727 der Hand.) »Zelfs een meerderheid moet niet vergeten, dat zij ook weer minderheid kan worden en dat, al heett deze meerderheid het in de hand telkens aan de wetKuyper meer uitbreiding te geven in plaats van deze een tijdlang te laten doorwerken, die meerderheid ze ker daardoor een vrijbrief geeft aan de ij veraars. die ook aan deze zijde niet geheel ontbreken, om represaille-maatregelen te nemen, zoodra zij daartoe in staat zuilen wezen. Ik vind het echter allerminst goed en zelfs heel ver keerd om dien vrijbrief uit te reiken, maar de aanneming van dit wetsontwerp zal een prece dent zijn om de wet-Kuyper niet onaangeroerd te laten. Daarmede zeg ik natuurlijk met, dat die wet-Kuyper nu voor goed moet vaststaan. Ik zeg alleen, dat wij nu eens een tijdperk moeten door loopen, zonder iets jaan de On derwijswet te veranderen en dat de Regeering niet telkens moet gehoor geven aan de zeloten in de coalitie, die vragen om ver hooging van subsidiën, een ver- hooging die altijd hooger wordt dan de Minister zelf vraagt. Hoewel 't bekend is, dat de heer Roodbuijzen behoort tot hen, die het goed recht van den schoolstrijd in be ginsel erkennen, en dat de subsidie- wet-Kuyper niet tegen zijn zin haar werking doet, waar ze grof onrecht heeft pogen weg te nemen, vinden we de uitlating van dezen spreker over de represaille-maatregelen zeer be denkelijk. Wii dit zeggen, dat de Lin kerzijde, als zij weer meerderheid wordt in 1913, aan de onderwijswet ten wil gaan knabbelendat zij uit weerwraak tegen onze Subsidien de Gemeenten zal willen gaan verrijken met nog hooger subsidie, dan ze nu reeds geniet als extra toelage. De heer Roodhuizen zegt alleen (zie boven), dat wij eens een tijdvak moeten gaan doorloopen zonder iets aan de onder wijswet te veranderen; zonder dat de Regeering gehoor zal geven aan de wenschen der zeloten of ijver aars, die maar altijd blijven vragen om verhoo ging. Maar dat is 't em nu juist De heer R. wil dat er een eind kome aan dat gevraag, maar dat zal niet, mijn heer J Roodhuizen! Zoolang er niet volkomen rechtsgelijkheid is op alle terrein van onderwijsgebied zal er geen rust komen en mag er geen rust zijn. Zoolang er tusschen de Open bare en Bij i. Scholen nog een ver schil van inkomsten is, al was 't maar van één cent, zullen de zeloten, de ijveraars voor de Christelijke School niét rusten. Want er is nog grooter verschil op 't oogenbiik dan één cent. De Gemeente is nog de melkkoe en dat beest moet droog; geen droppel melk mag die meer geven. En toch de heer Roodhuizen wil nu rust; geen verandering aan de wet Kuyper En komen die toch, dan zouden er door de Linkerzijde wel eens wraak- maatregelen kunnen genomen worden. Laten we aanstonds zeggen, dat we die wraakmaatregelen van de Liberale partij, al werd ze regeeringspartij in 1913, niet vreezen. Zij hebbe eens den moed om 't Christelijk onderwijs te gaan beknibbelen, dan zal ze daar op ondraaglijke wijze de treurige gevolgen van ondervinden dan re geert ze geen vier jaar. Neen de onderwijswet moet niet rusten volstrekt nietmaar de Re geering' diene wel degelijk gehoor te geven aan alle vootstanders van 't Chr, Onderwijs, om te komen tot een volkomen gelijke rechtsbedeeling. Dan komt de rustdie niet geschikt wordtmaar nu is ,t toch steeds, ge tuige het woord van Roodhuizen, een onrust, die gaande gemaakt wordt, zoodra maar een kleine poging ge waagd wordt om meer recht te krij gen. 't Is om de Gemeentekas te doen. Die melkkoe moet droog, dan komt en is er rust. Een belangstellend lezer van ons Blad, vroeg ons»hoeveel koepokken bij een kind, dat ter school moet, moe ten gezworen hebben en ol een dokter maar net zooveel mag inenten als hij wii.« Die vraag is meer gedaan en daarom zullen we onze meening ook in een driester zeggen. Art. 17 van de wet van 4 Dec. 1872 luidt Onderwijzers, Onderwijzeressen ol leerlingen, die niet, blijkens, verklaring van een geneeskundige met goed gevolg of meer dan eens de inenting der koepokken hebben ondergaan of aan de na tuurlijke kinderpokken hebben geleden, worden in de school niet toegelaten. De vorm, de plaats, de wijze van inlevering, bewaring en te ruggave der verklaringen worden bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur geregeld. De dokter moet, dus een verklaring afgeven, dat met goed gevolg 't kind de vaccinatie heett ondergaan. Wettelijk gesproken, kan hij dus onzes inziens verscheidene prikken geven, eer hij met den strafrechter in aanraking komt. Maar er is nog een ander dan't wet telijk recht. En dat is de humaniteit. En nu stellen we zooveel vertrouwen wel in onze medici, dat ze wel degelijk rekening zuilen houden met het ster kere of zwakkere tysielc van hun patient. Zien ze, dat hun patient ten gevolge van de vaccinatie en de daarop volgende koortsen of andere lichaams pijnen te zeer zal lijden, zullen ze met hun inenting wel zeer bescheiden zijn. Wanneer liet kindje reageert, dat is, wanneer de arm gaat zweren, is aan de wet voldaan en bij zwakke schepseltjes zal elke dokter wel spoedig tevreden zijn en een verklaring ot »pokkenbrielje« afgeven. Meer en ineer beginnen de boeren in te zien, dat in het voeder, dat ze aan hun beesten geven niet alleen het eiwit en het vet en 't zetmeel waarde hebben, maar dat ook het aschge- halte van 't rantzoen van grooten invloed is veelal. De asch toch moet de grondstof leveren van liet beenderstelsel, is 't niet zoo. En waar dus voer verstrekt wordt, dat niet rijk genoeg is aan bedoelde grondstof fen, daar wil het met den groei niet best en met de melkgift ook al niet. Want ook de melk houdt asch. Wanneer een koe zoo'n 20 L. melk geeft op 'n dag, dan gaat daarmee wel zeker 140 grammen asch het lichaam uit. Het spreekt zoo'n groot verlies dient trouw gedekt te worden, 't Is van belang, dat er de veeboer niet te luch tig overdenkt, dat hij ook op liet aschge- lialte let van liet rantsoen der dieren. En waar op heel wat boerderijen toch gewis liet gras e.i 't liooi het hoofdvoer altijd zijn, daar vraagt de boer, die op de koogté is des tijds, hoe kan ik in dat hoofdvoer het gehalte aan asch of minerale stoffen wat doen stijgen. Ons antwoord luidtdoor op uw wei- en hooiland ijverig kunstmest te gebruiken. Wij namen, nu een enkel jaar terug, een aantal proeven, welke in de eerste plaats ten doel hadden, na te gaan, welke invloed er geoefend werd door wat chilicalpeter op hooiland. Niet enkel op de kwantiteit (hoeveelheid) zou men letten, ook op de kwaliteit. En daarbij bleek de groote invloed van een weinig chili op den aard van 't hooi. Aan eiwit en aan vet werd hier en daar heel wat gewonnen, maar ook het aschgehalte steeg bijzon der, zoodat ook met het oog daarop van kwa liteitsverbetering wel gewaagd mocht wor den. Wij maakten er (gezien de betrekkelijke cijfers gevonden aan 't Rijkslandbouwproef station te Hoorn) dit lijstje van Proefnemer Woonplaats Aantal percen ten aschbe- «tanddeelen in de droge stof. N. Barendregt J. Beekenkamp H.van der Knoop A. Langstraten J. van der Eijk P. Hoogendam Rozenburg Maasland Vlaardingen Schipluiden Schipluiden Vlaardingen van z.der chili v. met chili 9,46 7,33 9,48 7.99 8,32 9,91 10,15 .7,81 9,84 8,56 9,01 10,26 Niet waar, de in dit staatje opgegeven cijfers zeggen liet ons klaar genoeg, dat ook in dezen een baal cliili voor den boer nog aardigjes wat waarde heeft. Naast kalk en Thomasslakken en wat kalimest is ook 't salpeterzout op wei- en hooiland heel vaak zeer voordeelig. Men strooie 't eerste drietal liefst heel vroeg; de chili sluit de rij. Die komt pas als de groei begint. Doch nu maar vast besteld Volgens het jaarverslag óver 1911 be slaan er op 1 Jan. 1912 reeds 1036 Christelijke scholen met 163.807 leerlmgeD. Van deze 1036 scholen zijn er 335 aangesloten bij de Vereen, voor C. N. S waai van er 49 worden gesubsidiëerd tot een bedrag van f 2300.Bij het »Gere- formeerd Schoolverband« zijn 207 scholen aal gesloten. Bij de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs zijn 184 scholen aangesloten, terwijl bij den Schoolraad 728 scholen zijn aangesloten. Deze 1036 scholen vertegenwoordigen een waarde van f 10.360 000.wijl de gemiddelde prijs per school op ongeveer f lo.ooo.kan gesteld worden. Voor de 163807 leerlingen, die onze scholen bezoeken, werd ia het afgeloopen jaar (berekend tegen f 30.min. f20.— aan Rijkssubsidé f 10 per kind onge- geveer f 1.638.070door de ouders en andere belangstellenden in de School met den Bijbel vrijwillig te zamen gebracht. De Rijkssubsidie bedraagt over het af geloopen jaar ongeveer f 3.276.140. Het aantal onderwijzers en onderwijzer essen (de hoofden niet medegerekend) op 1 Januari 19 r 2 aan de Scholen met den Bijbel werkzaam, bedraagt 3607 (tegen 3412 op r Januari 191 r). In Z911 hebben 414 kweekelingen de akte van onderwij zeres) verkregen (legen 321 in het vorige jaar). Op den islen Januari 19 r 2 bedroeg het aantal kweekelingen 3512 tegen 3196 op r Januari r 9 r r Op i Januari I9t2 waren aan onze scholen 20 vacaturen tegen 50 op 1 Jan. 1911. Het aantal Scholen met den Bijbel, waaraan alleen het hoofd, dus zonder on derwijzer van bijstand, werkzaam is, be draagt slechts 4. Er zijn thans reeds 22 scholen met den Bijbel in aanbouw. ENGELAND, Tegen veler verwachting in is in alle kolenmijnen in Engeland thans 'het werk gestaakt. Over het algemeen gedragen de stakers zich zeer rustig. Een millioen mijnwerkers heeft den arbeid neergelegd. De ^onderhandelingen zijn nog niet geëindigd en de conferenties tusschen de regeering en de mijnbezitters en mijnwerkers worden deze week voort gezet. In een krachtige redevoering tot de vertegenwoordigers der mijnwerkers deelde de heer Asquith mede, dat 60% der mijneigenaars toegestemd heeft in de voorstellen der regeering, betreffende een minimum-loon en dat het niet in de bedoeling der regeering lag om toe te laten, dat een steeds kleiner wordende minderheid van mijnbezitters, het tot stand komen van een wet te dien op zichte zou belemmeren. Maar de mijn werkers zelve moesten ook aantoonen, dat hun cijfers, welke zij als minimum noemden, juist waren. De noodige maatregelen zijn getroffen, dat een voldoend aantal arbeiders op hun post blijft om de mijnen in orde te houden voor het geval, dat het werk hervat mocht worden. De meeste paarden zijn evenwel uit de mijnen gehaald. Algemeen wordt verwacht, dat de staking van geen langen duur zal zijn. Uit Petersburg wordt geseind, dat bij een proces over omkoopiüg en afpersing van hoogere regeeringsambtenaren, overste Glotacoff, assessor Alexeff en de kapitein Mordcanoff, ieder tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld werden. Uit Helsingfors seint men, dat de Einsche loodsen staken, omdat de Rus sische regeering hen wil inlijven bij de Russische marine. De Eransch-Spaansche Marokko onder handelingen willen niet vlotten. De be sprekingen zijn geheim en de juiste oorzaken, die een vergelijk in den weg staan, kent men. Tegenover den Ma- dridsehe correspondent van de //Figaro», verdedigde de Spaansche minister-president de houding zijner regeeringo.m. be klaagde hij zich over de Fransche pers of ten minste over het ongeduld van sommige dagbladen, die het Spaansche kabinet verwijten doen over langzaamheid der onderhandelingen. Hij verklaart, dat Spanje haast maakt met het regelen der zaken en dat er van zijn kant van tegenhouden geen sprake is. Door het gerechtshof te Lissabon is een bevel tot inhechtenisneming uitge vaardigd tegen den patriarch van Lissabon, zoo deze niet bereid is een borgtocht te stellen. Yerzekerd wordt, dat de patriarch de eerste zal ziju, die voor het gerecht gedaagd zal worden, terwijl na hem twse aartsbisschoppen en zes bisschoppen even eens voor de rechtbank zullen moeten verschijnen. Yoor het oogenbiik hebben alleen de bisschoppen van Braganza en Ev. ra zich nog niet het ongenoegen van het repu- blikeinsche gouvernement op den hals De prelaten beklagen zich er over, dat, terwijl de Minister van Justitie hen reeds voor twee jaar uit hun diocesen verdre ven heeft, zij nu eerst voor de rechtbank worden gedaagd. De verwachtingen, dat de obstructie zou eindigen, zijn teleurgesteld. De oppo sitie ging gisteren over tot een z.g. technische obstructie. Er waren een aan tal verzoeken tot tijdelijk verlof inge komen, doch daar de president Navay zich tegen deze aanvragen verzette, daar zij met de Kamerverordening ia strijd waren, ontwikkelde zich hierover een langdurig debat, met een gesloten zitting. Ten slotte verklaarde zich de meerderheid tegen het toestaan der aanvragen, maar met dit onnut debat had de oppositie 'u in behandeling nemen der militaire wetten wederom belet. Eenige honderden soldaten van Yoean- Sji-Kai sloegen in Peking aan het muiten. Zij openden een levendig vuur en ver woestten verscheidene huizen. In het wilde bleven zij maar doorschieten. Du zenden soldaten, die uit Peking ver trokken waren, werden teruggeroepen om de orde te herstellen. De muitelingen tellen ongeveer &000 koppen. De officieren doen moeite om hen tot kalmte te brengen. De toes and wordt langzamerhand rus tiger. Binnen de stad is hevig geschoten. Buiten de Porseleinen Poort, in de buurt van de legatiegebouwen, zijn hon derden winkels geplunderd. De soldaten verklaarden, dat zij, daar zij geen soldij ontvingen, besloten hadden zich door plunderen schadeloos te stellen. De orde is hersteld. Verslag van het verhandelde ter Openbare vergadering van den Raad der gemeente SOMMELS- DIJK, op Vrijdag 1 Maart nam. 7 uur. Voorz. de EdelAchtb. beer Burgemeester. De notulen der vorige vergadering werden door den Secretaris gelezen, en nadat de Voorz. een vraag van den heer de Qraaff beantwoord had, werden deze onveranderd vastgesteld. 1. IngeKomen stukken. Missive van H,H. Ged. Staten, waarbij bet. Raadsbesluit van 25 Jan. tot wijziging der Be grooting dienst 1911 en 1912 goedgekeurd wordt ternggezonden. Missive als boven, waarbij de gemeenschap pelijke regeling der Gasfabriek goedgekeurd wordt teruggezonden. Missive als boren, waarbij goedkeuring wordt gehecht aan het besluit van den Raad op 25 Jan. tot het geven van grond in erfpacht aan den heer D. de Mooij. Missive als boven, waarbij het Kohier van den H. Omslag goedgekeurd terugontvangen is. Missive van B. en W. van Middelharnis, waarbij bericht wordt, dat de heeren O. A. Kolft" en J. Knöps voor hun benoeming als lid en plaatsvervangend lid van de commissie der gasfabriek hebben bedankt en dat thans respec tievelijk zijn benoemd de heeren T, J. Nipius en C. Nuij. Missive van H. H. ©ed. Staten, waarbij behou- {fens een paar wijzigingen de Minister zich kan vereenigen met de Verordening op het school geld gebaseerd op den H. Omslag. B. en W. stellen daarom voor, de verlangde wijzigingen aan te brengen, waartoe wordt besloten om met 1 April aan tejvangen. 2. Voorstel van B. en W. tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de Begrooting van 1911 en 1912. dhr. De Graaft. Ik hoor daar van de Korthon- 1 pomp f 101,—. Hoe staan die zaken daarmee?

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1