m en ram i Ze..zijn..er.. Zaterdag 2 Maart 1912. No 1742. Twee Bladen en Zondagsblad. lie MritN m Dit nummer bestaat uit Voor Huis en Hof. Uit de Pers. J. Reclames, Mededee- liugeo enz, de nieuwste JAPONSTOFFEN In zwart gewerïte stoffen liet nieuwste, Effen zwarte stoffen yanaf 40 et. per el prachtig en solide in 'tgetoit OPGERICHT 1825, OUDE TONGE. Birmeiiland. Plaatselijk Nieuws. lierkingen. Besturen van de polders St. Elizabeth en Oud Herkingen hebben bij hunnen secretaris gedurende 14 dagen vanaf 1 tot 15 Maart voor Ingelanden ter inzage neergelegd de begrooting 1912 en j rekening 1911 Stellendam. De ruim 80 jarige echt- genoote van A. d. G. alhier had verleden week het ongeluk over den dorpel van hare woning te vallen, waardoor ze een rib brak. Ingezonden Stukken. WHOCSIGHOWSES Kippenhokken schoonmaken. Hierbij zij men voorzichtig met sterk rie kende stoffen, omdat deze niet alleen op de gezondheid der dieren een nadeeligen invloed uitoefenen, maar ook wat even erg is, het vleesch der dieren een onaan gename lucht geven. Kalk, ijzervitriool en zeep zijn ontsmettingsmiddelen, die alle sterkriekende stoffen overbodig doen zijn want het is niet de sterke lucht, die de ziektekiemen dood ,maar[zindelijklieid licht en lucht. Afgeroomde melk vo or k ui- ken s. Een Fransch tijdschrift geeft een voorschrift om kuikens op te kweeken, dat in toepassing gebracht kan worden op boerderijen waar melk in overvloed is. Het voeder bestaat uitsluitend uit gerstemeel, met afgeroomde melk aangemaakt tot een dunne brij gekookt. Men krijgt zoodoende kuikens met fijn en heerlijk vleesch, die als ze twee maanden oud zijn, geschikt zijn voor de consumtie. Heeft men hiervan veel gegeven en zijn de jonge dieren voort durend en uitsluitendjmet melk gevoed, dan moeten ze op den leeftijd van zes weken ongeveer 350 gram wegen en met twee maanden 600 gram. Ze zijn dan zwaar en vleezig, en hun vleesch heeft veel weg van jonge patrijzen. Heeft de fokker een ge regelde jafname, dan kan deze manier van fokken een aardige *bron van inkomsten geven, omdat de prijs van vette kuikens nog al hoog is. Men stelle zich tot regel, eiken hond wekelijks eenmaal een lysolbad te geven hem daarna goed af te wrijven en dan met een niet te grove kam en een borstel het haar weer in orde te brengen. Daar door worden alle ziekten der huid in de kiem verstikt, het ongedierte vernietigd en de hond behoud steeds een schoone, glim mende huid. Men neme echter nooit een sterkere oplossing dan van 1 pCt., welke men gemakkelijk kan maken, omdat bij elk lysolfleschje een maatje wordt ge geven. Hiermee kan men gemakkelijk de noodige hoeveelheid per emmer vast stellen. Men ga daarbij steeds van het be ginsel uit liever wat te weinig te nemen, dan te veel. De temperatuur van 't water moet lauwwarm zijn. Is de hond erg vuil dan kan men ook wel groene zeep er bij nemen, wat evenwel niet volstrekt noo- dig is. Beenverweking bij biggen. Dikwijls ziet men bij biggen dat ze mis vormde pooten hebben en dat de ledema ten zich krommen. De dieren vermageren snel. Men noemt dit verweeking der been deren of Engelsche ziekte. De dieren hebben gebrek aan de stoffen, die de beenderen moeten vormen; en daarom geve men da gelijks 2 a 8 theelepeltjes beendermeel on der hun voeder gemengd. Het voedsel der jonge dieren moet altijd stevig zijn en be staan uit gekneusd ofjgebroken koren, melk enz. Zorgvuldige reinheid moet in 't hok heerschen ook moeten ze dikwijls buiten kunnen loopen. Door deze maatregelen in acht te nemen kan men zooal niet de ziekte voorkomen, dan toch de genezing bespoedigen. Voortdurende besproeiing van kamerplanten. Een zeer een voudig middel wordt door een Fransch tijdschrift medegedeeld om geregeld de pot planten het noodige vocht te verschaffen, en berust op het beginsel der capillariteit. Het bestaat daarin door eenvoudig een groote pit in den pot te brengen, door het gat, dat onder in den pot is. Men plaatst den pot op een bak met water en hierin hangt de pit (evenals de pit eener lamp in de olie hangt.) Het wa ter stijgt nu door de pit omhoog en komt in aanraking met de wortels der plant. Deze handelwijze heeft het voordeel dat de planten voortdurend het noodige vocht krij gen, wat ze behoeven, en men er toch niet naar behoeft om te zien. De aarde in den pot zal steeds de noodige vochtigheid heb ben, nooit te vochtig worden en evenmin door gebrek aan water uitdrogen. Observator. Nederlandsche werklieden naar Duitschiand. Over dit onderwerp zegtde Gelderlander: »Dat zoovelen onzer werklieden, hier in 't land geen werk vindende, het in 't naburige Duitschiand moeten gaan zoeken, wordt vaak aangevoerd als een bewijs voor de nadeelige werking van ons zoogenaamd vrijhandelstelsel tegen over de voordeelèn van een beschermend tarief, zooals door Duitschiand wordt toegepast. Volkomen ten onrechte, meent een schrijver in het Handelsblad. Volgens hem toch zijn de groote meerderheid der personen, die in Duitsch iand gaan werken, boerenarbeiders en arbeiders bij de veenderijen. Uit den aard der zaak is daar niet het heelè jaar werk voor hen te vinden en vroe ger waren zij in den winter dan ook meestal tot last van het armbestuur. Maar nu zijn ze wijzer geworden en gaan, als er thuis niets te verdienen is, in Duitschiand werken, en komen tegen den winter dikwijls met een mooi over gespaard sommetje terug. In plaats van een betreurenswaardig verschijnsel, is volgens de schrijver in 't Handelsblad dat werkzoeken in Duitschiand veeleer een reden tot ver heugenis Men moet maar optimist wezen Aangenomen voor een oogenbiik, dat de in Duitschiand werkzoekenden hoofd zakelijk boerenarbeiders zouden zijn, lijkt het toch een allesbehalve ve.biijdend verschijnsel dat die in hun eigen land geen voldoende werk en brood kunnen vinden. Vroeger was het omgekeerd en kwamen de Duitsche boerenarbeider?, met name de zoogenaamde >hanneke- maaiers", bij heele scharen de grenzen over om her, in het toenmalige »reiche Holland*, een goed stuk brood te ver dienen. Thans komen, ten gevolge der schromelijk veranderde toestanden, in Duitschiand de handen en bij ons het werk te kort ook voor de boeren arbeiders. Maar het zijn lang niet enkel boe renarbeiders, die in Duitschiand werk gaan zoeken. Als de schrijver in het Handelsblad de volle treinen zag, die hier eiken morgen met werklieden naar Duitschiand stoomen, zou hij wel anders spreken. Bij honderden trekken zij eiken morgen naar de groote fabrieken, die daar, in het land der protectie, als uit den grond verrijzen en aan duizenden werk en welvaart verschaffen. Waarom zijn zelfs groote Nederl. firma's als Van den Berg, Blooker enz. ver plicht geweest, haar fabrieken over de grenzen te vestigen Omdat in Nederland, tengevolge van .het koppig doorgedreven vrijhandelsstel sel, de nijverheid ombeschermd bleef en Duitschiand zijn grenzen onverbidde lijk voor de Nederlandsche fabrikaten gesloten hield. Wij hopen dat de hervorming van het tarief in de naaste toekomst daarin ver andering moge brengen, en dank aan een gezonde bescherming ook de Neder landsche nijverheid zich zoo krachtig ontwikkelen moge, dat de Nederlandsche werklieden ook hier ruim hun brood kunnen vinden en het niet over de grenzen hoeven te gaan zoeken.* O? wee De redactie van de vrijzinnige Middel burgsche Crnt. heeft een circulaire van de firma Bergman en Co. onder oogen gehad. Deze Duitsche firma bericht aan hare afnemers, dat zij een parfurmerie en toiletzeepfabriek te Arnhem heeft opge richt. Dit staat zeer zeker in verband ruet de voorgestelde wijziging van ons tarief. Men verwacht, dat dergelijke fabrieken als paddestoelen in ons land zullen ver rijzen. In haar drift tegen de voorgestelde taiiefwijziging gaat de Middelbargsche ook dit wapen tegen deze wijziging aan wenden. Loopt de Middelburgsche in haar drift zich zelve niet voorbij Ze wondt zich zelve met dit wapen. Wat blijkt uit de oprichting van deze fabriek en van dat tal van andere «pad destoelen*. j^Dat hier fabrieken komen. Dat hier dus werk komt. Dat wat vroeger in het buitenland ge fabriceerd werd, thans in ons land gemaakt wordt. Waaraan vroeger Duitsche arbeiders werkten, kunnen nu Nederlandsche arbei ders werken. De tariefswijziging brengt dus werk. En daarmee geld en brood. En daarmee verhooging de volkswel vaart. Een tastbaar feit is overtuigender dan het welsprekendste betoog. En dat, wijl de burgemeester van Schiedam weigerde de Schiedamsche aanplakborden te laten „ontheiligen" met de aankondiging van een spreekbeurt voor den N. M. Bond Die burgemeester is roomsch. En dat krijgt-ie op z'n brood. Ons dunkt, dat die roomsche burge meester hier aan vele protestantsche collega's een beschamend voorbeeld geeft. Te ongelukkiger ure is die Bond een erkende vereeniging geworden. En nu rede neeren de mannen van de ^tweeërlei moraal"; Laat ieder op zijn eigen manier 2>zedelijk" zijn en de Overheid houde zich er buiteD. Tot op zekere hoogte waar. De Overheid kan en mag niet de per soonlijke vrijheid aantasten, om de men- schen te dvüingen zedelijk" te zijn. Daar moet ieder voor zich en voor God weten, wat hij al of niet zedelijk acht. Maar op 't publiek terrein is er wel degelijk een vaste, christelijke moraal, waarnaar de Overheid zich te gedragen heeft. En daarom deed die burgemeester wél, door op de publieke aanplakborden geen annonces te dulden, die met de christelijke zedeleer in strijd zijn. (20 Cents per regel.) 35 45 50 en 65 cent per el. 75 80 90 en 110 cent per el. vanaf 65 cent tot f 1,75 per el. Hiervan behoeven mijne Kwaliteiten van geen aanbeveling; ze zijn, zooals van. ouds bekend is 't is dus in Uw voordeel, mijne stalen ter inzage te vragen of de JAPONSTOFFEN in den winkel te komen bezichtigen Aanbevelend Manufacturen Confectie. >Domperij«. »Klerikale domperij", zóó zegt meD. »Het Volk", wel te verstaan. „Een nationaal belang". Ondergeteekenden gevoelen zich gedron gen het Nederlandsche publiek in te lich ten over het werk van de door den heer C. Graafstal gestichte organisatie »Een Na tionaal belang (waarin begrepen het maand blad Een Nationaal Belang) in zake den Christelijken arbeid onder de Ned. Indische Militairen, Indo Europeesche mannen en vrouwen, jongens en meisjes*, voor welke organisatie reeds sedert meerdere jaren gel den zijn ingezameld. Uit een van verschillende zijden ingesteld onderzoek en uit de mededeelingen van den heer Graafstal zeiven is hun n.l. gebleken, dat het tot nu toe nog niet tot eenigen Christelijken arbeid in Indië, van welken aard ook, door of van wege die Organi satie is gekomendat het Maandblad al geruimen tijd niet meer verschijntdat het beheer van ontvangsten en uitgaven niet onder eenige controle staat dat er geen verantwoording geschiedt en dat de tot nu toe ontvangen gelden (contributies), welke reeds in de duizenden loopeD, uitsluitend of althans bijna geheel hebben gesirekt ter bestrijding van de kosten van op- en in richting der organisatie? en tot betaling van loon, dat de beheerder der organisatie voor zich en zijnen medewerker in rekening/brengt. Daar het aan ondergeteekenden gebleken is, dat meer dan een contribuant zich een gansch andere voorstelling van den arbeid dezer organisatie maakt, hebben gemeend in het algemeen be'aog en bizonderlijk in dat van den Nederlandschephilantropischen arbeid aan het vorenstaande door publicatie bekendheid te moeten geven. G. F. CALLENBACH Jr Uitgever. A. JURL1NG, Opzichter der gemeentewerken G. MOLL, Voorz. der Vereeniging voor Geref. Schoolonderwijs, J. v. d. WAALS, Hoofd der school voor Geref. Schoolonderwijs. Nijkerk 23 Februari 1912. Sommclsdijk. Een openbare vergade ring van den Raad dezer gemeente is belegd tegen heden (Vrijdag) des 's avonds te 7 uur. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat men nog deze week bezig was cichorei te delven. Tegen twee minderjarige jongeDS M. H. en H. V. is proces-verbaal opgemaakt wegens inbraak en diefstal van koperen ke tels uit schuurtjes onder deze gemeente. Onze vroegere dorpsgenooten de heer C. Snoep is tot controleur van de petroleum Mij. en de Heer P. L. Snoep tot gemeente veldwachter te Oud-Terbreg- ge benoemd. Middeiharnis. Door den heer A. Struik Sr. is een stuk land gelegen in de Oost polder ondershands gekocht van den wel eerwaarden heer Ds. van Dam. De heer Bennemeer welke eerstdaags het hotel Havenzicht verlaat zal opgevolgd worden door den Heer M. Brinkman aihier. Alhier doet zich weder een geval van besmettelijke ziekte j-Diphtirites* voor in de woning van J. v. Zetten, Tot bestuursleden van het ziekenfonds Middeiharnis en Sommelsdijk zijn gekozen de heeren L, v. d. Weide, G. v. Ek en K Doornbos. Stad aan '1 Haringvliet. Daar de tegenwoordige omroeper nog a! eens weg is, om zijn werk als postbode te verrichten, is aangewezen tot assistent omroeper K. de Leeuw. De tuin van Jacob Braber is onder hands verkocht aan Gebr. Both. Naar men ons mededeelde zal de tuin gebruikt worden om daar eenige arbeiderswoningen op te plaatsen. Wegens het bedanken van den heer P. Nieuwland tot secretaris der zangver- eenigmg Ha!ieiujah« is met groote meer derheid van stemmen hiertoe gekozen, de heer C. Witvliet, die zijne benoemmg heeft aangenomen. De loielingen W. van der Valk is opgeroepen, om tusschen het tijdperk van 1631 Mei te worden ingelijfd. Door het Dageiijksch Bestuur dezer gemeente is bekend gemaakt dat het kohier der Hondenbelasting van den 27 Febr. 27 April voor een ieder ter inzage ligt. De oude timmermanswinkel van A. C. Korvink is gekocht door P. J. Dorsman, en zal nu als schilderswerkplaats, worden ingericht. Den Dommel. Naar verluidt, heeft de strenge winterkou bij velen nog al schade toegebracht aan de buiten liggende aar dappels en legpoters. Dinsdag geraakte G. Goemaat al spelende in den sloot. Nadat hij, al spar telende. de overzijde bereikt had, slaagde hij er in weer spoedig op het droge te komen. Pat men alhier het groote nut der Zuidh. Vereenig. »Het Groene Kruis* steeds meer begint in te zien kan hieruit worden afgeleid, dat er in 't afgeloopen jaar luim 40 personen als lid van de Afd. »LJen Bommel* toetraden. Ten derde maie OdLTGENSPLAAT ia 1813. VERBALEN VAN OORLOG. OOLTGENSPLAAT, 5 Dec. 1813. De gewezen maire van Ooltgensplaat (y. Putten) aan den Souv. Vorst. Ik heb de eer Uw D. te berichten, dat op heden de Franschen door de brave troepen, die zich vrijwillig in Uwen dienst hebben begeven, alsmede door de wakkere inwoners van dit eiland hun geretrancheerd kamp rondom deze plaats, en uit het ge wichtige fort Duquesne zijn verjaagd. Dit stelt Uw D. in het bezit van een geducht sterk fort en van omtrent 100 stukken geschut, waarvan de meeste metalen zijn, benevens eene ontzettende menigte oorlogs- en levensbehoeften. Dat eene zoo gewichtige plaats kan onmogelijk door ongeoefende lieden worden verdedigd, indien onze algemeene vijand beproeven mogt tot eene herneming. Wij verzoeken derhalve op het aller nederigst en instantelijkst om onderstand van troepen. Uw D. zal er te meer nood zakelijkheid van gevoelen, wanneer ik de eer mag hebben, Uw D. te zeggen, dat in dit zoo gewichtig fort een sergeant de oppercommando heeft enz. HELLEVOETSLUIS, 28 Dec. H. M. Dibbets aan Co. G. v. O. Eng(elsche) Brik met 15000 stuks mon teeringen hier aangekomen. Diegene, welke met de bezorging der gemelde monieering- stukken beiast is, gaat morgenochtend in persoon naar de Willemstad om nader orde van den Eng. Gen. Graham te vragen. Heden zijn hier nog binnengekomen 16 transportschepen, meest met zeer schoone cavalerie. Afgedaan, 29 Dec. Opzenden (mon- teeriDgen naar den Haag. {Weekblad.) Dirksland. Woensdag weidende Politie beambten opnieuw door den Burgemeester ten Geineentehuize beëedigd. Door den Raad der Gemeente is tegen Zaterdag 2 Maart v.m. 9.30 uur eene openbare vergadering belegd. Dezer dagen is bij R. Bruggeman alhier een blauwe hond aangekomen welke schijnbaar niet meer van daar wenscht te vertrekken. Belanghebbenden die daarop aanspraak meenen te kunnen maken, kun nen hem aldaar aantreffen. Een aardige vertooning werd ons dezer dagen te zien gegeven door de jeugd. Men had n.l, een lampion met brandende kaars met een vlieger opgelaten die tot groot vermaak der jeugd een geruimen tijd in het luchtruim bleef branden. Melissant. Wegens verhindering van de zangvereenigingen van Middeiharnis en Dirksland, kan de uitvoering in de Herv. Kerk op Donderdag 22 Febr. j.l, niet doorgaan. Tegen een ingezetene dezer gemeente is procesverbaal opgemaakt, wegens over treding der wet op de maten en gewichten. Zondag a s. zal in de Herv. Kerk een collecte worden gehouden ten bate van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de vischsloep „Anna" te Middeiharnis, Vrijdag 1,1. had de vrouw van A. B. het ongeluk, dat bij 't aanstrijken van een lucifer de geheele doos in brand vloog. Zij brandde daarbij haar hand zoodanig dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Zaterdag 1,1. vergaderde ten Gemeen tehuize alhier de besturen van 't Groene Kruis uit Stellendam. Goeree en Ouddorp ter bespreking van een plan tot verkrijging van een pleegzuster. Terwijl Goeree zich als een vurig voorstander liet kennen, waren Stellendam en Ouddorp blijkbaar tegen standers. Binnenkort zal in ieder der plaatselijke vereenigingen de zaak ter sprake gebracht worden. De Voortuin van de Herv. pastorie wordt geheel met den grond gelijk gemaakt. Weldra zal de ploeg den grond doorklie ven en zullen er suikerbieten gezaaid worden. Het weinige natuurschoon van ons dorp ontvangt daardoor een gevoelige knik. Ouddorp De werkzaamheden aan den nieuwen vuurtoren alhier zijn thans zoover gevorderd, dat thans de licht opstand reeds geplaatst is. De cjchoreifabripk »Ceres" is deze week klaar gekomen met hare werkzaam heden en wacht thans op verkoop van haar product. Zuidland, JJ. Dinsdag slaagde te 's- Gravenhsge o.m. voor acte nuttige hand werken Mej. P. de Hoog alhier, leerlinge der Geref. Kweekschool te Rotterdam. Verleden jaar kocht de heer G. Spoon een Stierkalf bij den landbouwer S. de Hoog alhier afkomstig van een stamboek Koe en wiens vader de welbekende stier Pelknol VIII te Hekelingen was Thans is door eene Commissie deze jeugdige Slier gekocht voor de som van 500 gulden. Deze week had een treurig ongeluk plaats. De zoon van den arbeider de Pijper alhier, had het ongeluk bij het afschieten van een geweer zijn tweede vinger gehee af te schieten en de derde ten ergste te verminken. De landbouwer Jk. Lammerse aihier had deze week geen voorspoedige dag. Een zijner beste paarden moest, daar het niet kon werpeD, «worden afgemaakt. Wat een dier al niet leeren kan blijkt in zeker huisgezin in deze gemeente, waar een poes, na op het bed een poosje ge slapen te hebben, de knop der bedstededeur zóó weet om te draaien, dat ze zich ont sluit en poeslief daarna opstaat. Historisch. Heden Vrijdag zal weder een persoon uit deze gemeente vertrekken om zijn fortuin in het nieuwe werelddeel Amerika te gaan beproeven. In de laatste tweetal jaren zijn reeds verscheidene personen zich met ver woon van hier daar gaan vestigen. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Eedactie en Uitgever. Middeiharnis, 28 Februari 1912. Mijnheer de Redacteur! Vergun ons nog een kort en, naar wij hopen laatste woord, naar aanleiding van de jongste pennevrucht van den heer J. C. BORN. Toen deze in zijn eerste ingezonden stukje eene poging deed om ons visschersfonds in discrediet te brengen, hebben wij daarop geantwoord enkel en alleen ter wille en in het belang van het door hem met ruwe hand aangevochten fonds en allerminst uit persoonlijke gevoeligheid over de strekking van het stukje ten opzichte van de beheer ders. Waai' nu echter de heer BORN, na onze repliek, blijkbaar zelf is gaan gevoelen hoe onbeslagen hij ten ijs kwam toen hij te kwader ure een terrein betrad, waarop hij beter gedaan had zich niet te wagen, nu hij, in plaats van dankbaar te zijn voor de terechtwijzing, zich in zijne eigenliefde gekwetst acht, boos is, en bitter en grof wordt, kunnen wij gevoegelijk zijn verder geschrijf stizwijgend voorbijgaan, daar het ons niet lust in discussie te treden met iemand die, zonder behoorlijk onderzoek, zich meermalen een oordeel aanmatigt over zaken en toestanden, waarvan zelfs de meest elementaire begrippen nauwelijks tot hem doorgedrongen zijn Alleen kunnen wij den heer BORN de verzekering geven, dat wij zijne ontboeze mingen in ruimen kring zullen verspreiden, evenals wij dit met zijn eerste stukje deden.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3