Patronen. 'NING BOER. Woensdag 28 Februari 1912 Antirevolutionair 268le Jaargang N°. 1741. Orgaan voor de Znidliollaii<l»clie en Zeeuwsehe Eilanden. i, - té ïonp, i i STAM. inaelsdijk. oote RBANK IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, •NSUMPTIE. irs, enz. Msland, De verdeeling der goederen. |ioi3) Hoerzeilen, Zeil- en v Haardzeilen. patronen, ste prijzen, «linden franco. ie Steenhouwerij Telef. 1946. lijn 5. 5314. MUL Departement S enSOHHELSDM" ^FF I. Cz. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad 7,50; zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. SOMMELSDXJK. Advertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames SO per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken v©@r de Redactie bestemd, Adverteiatlën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. MOM 1 li" SouunelNdijk. ik farieï. veor alle doeleinden. IN te Dirksland, is in voorraad zijnde [ij wielen van diverse ïgekend lage prijzen 5183 ordeeli I Doei uw voordeel 'ing en Bereiding yan rende prijzen. 4668 tanbevolen. et ten, /loer- Vollen Tafel len, esarile ea enz. enz. jn „DE DUIF", ROTTERDAM. i*de®! van alle soorten 5537 De goederen worden voortgebracht door de natuurdoor de fabrieken, die de grondstoffen verwerkendoor den handel, die ze overal heen brengt en door 't kapitaal. Natuur en arbeid zijn de twee oorspronkelijke, onmid- delijke voortbrengers en het kapitaal is de derde in den bond. Wie brengen voort? De menschen door hun menschelijke kracht en hun verstand. Alleen kunstenaars brengen niet-economische dingen voortdienst- L boden geven hun persoonlijke diensten, die met de voortbrenging als zoo danig weinig te maken hebben, maar overigens zijn zoo ongeveer alle menschen hetzij rechtstreeks of zij delings bij die economische productie betrokken en vinden daarin hun brood. De voortbrengers hebben in de eerste plaats recht op het nut der voortbrenging: en daar de natuur voortbrengster is, heeft ,de grondeige naar recht op de voordeelen en daar het kapitaal voortbrenger is, heeft de kapitalist recht op de voordeelenen daar de arbeid voortbrenger is, heeft de arbeid recht op de voordeelen. Drie personen dus, ol wilt ge drie klassen van personen mogen de goederen verdeelende grondbezitters, de geldmannen en de arbeiders. Maar nu komt de zco moeilijke raag, die den strijd onzer dagen itmaakt (denk slechts om de Socia listische leer over de rijkdommen wat komt den grondeigenaar toe wat den kapitalistwat den arbeider. Waar de grondeigenaar bezitter is, heeft hij niets te doen, dan een over eenkomst aan te gaan met den kapitalist en den arbeidermet den eerste om het noodige geld te krij gen tot ontginning, tot opdelving en ontwoekering uit dien grond van wat erin zit, hetzij goud, of zilver of steenkolen of tarwe of wat .ook; met den tweeden, dus met den arbeider, heeft hij een overeenkomst aan te gaan om zijn krachten te koopen voor idem zooveel per dag en wat de grondbezitter na aftrek van al die uitgaven nog overhoudt, is 't zijne, rechtvaardig en rechtma tig. De bezitter van de natuurpro ducten moet dus betalen intrest en loon; de ondernemerswinst is voor hem. Maar nu voegt zich onmiddellijk een andere kwestie bij die verdeeling der goederen. Want, vaststaande, dat de eigenaar betaalt intrest aan zijn geldschieter en loon aan zijn werk lieden dan komt deze andere vraag, ook tegenwoordig de brandende kwes tie hoeveel intrest, hoe hoog loon. Want geeft de bezitter te laag loon aan zijn werkvolk, dan is zijn onder nemerswinst te groot en dan ge schiedt er onrecht, dan steelt hij van zijn arbeiders, dan verrijkt hij zich met wat hem ganseh niet toekomt. Wat mag dus de bezitter van zijn grond overhouden en wat moet een ander ervan hebbendat ishoeveel percent moet hij mtkeeren en hoe groot is 't arbeidsloon, dat hij geven moet. Geeft hij te veel loon, dan verarmt hij en verarmt zijn bezitting en verarmt daardoor de arbeider; dan legt hij ten slotte zijn zaak neer en produceert niet meer; dan staan duizenden arbeiders aan den dijk, zonder verdiensten. Geeft hij te wei nig loon, dan verarmt hij evenzo0 zijn bezitting, maar zijn geldbuidel alleen wordt voller ten kostte van't zweet en 't bloed en 't slaafachtig lijden en leven van zijn werkvolk. Hoeveel loon moet hij dus geven Zooveel, dat de arbeider zijn mensch- waardig bestaan heeft en dat noch tans de bezitter kan voldoen aan zijn verplichtingen jegens zich zelf en den kapitalist, met wiens geld hij werkt. Drie groepen moeten van denzelfden schotel etenmaar wie heeft in onzen tijd de grootste portie. Dat is de Sociale kwestie onzer dagen. De Tweede Kamer heeft verworpen het plan om de motie Troelstra het eerst te behandelen, n.l. om de ouden van dagen al vast te helpen, in afwachting van de komende pensioenwet. In een vorig artikel hebben we deze motie reeds besproken en haar gekwalificeerd als een propaganda, een reclamemiddel. Dat 't, zooals sommige organen wilden, een middel van ob structie zou zijn; een middel om de pensioenwet tegen te houden, op te houden, wil er bij ons nog niet in. Men moge nog zoo'n voorstander zijn van Staatspensioneering, maar bij de wetenschap, dat dit Kabinet de bran dende kwestie van 't pensioen niet langs die lijn van Staatspensioen wil oplossen, zou 't een zoo ongehoorde, schandelijke daad zijn, en zoo de de mocratie onwaardig, indien men de pensioenwet totaal wilde bederven, dat we niet kunnen gelooven, dat ooit eenig Consciëntieuse staatsman tot zoo'n obstructie zich leenen zou, Elk staatsman grijpt wat rijpten grijpt, wat hij krijgen kanbetreurende dat 't niet meer ismaar toch hij grijpt. En het pensioen voor invalieden en ouden is zelfs meer dan het Staats pensioen alleen over de premie be staat verschil. De Tweede Kamer heeft wel gedaan de urgentie van de motie te ontken nen en we wachten met ongeduld naar de Pensioenwet, Voortvaren Liberaal en Antirevolutionair; Links en Rechts heeft al van 1888 af getobd om wat tot stand te brengen in dien geeststeeds misluktLaat er nu toch eens wat komenDan praat men over dit stelsel, en dan weer over dat maar daden zie je niet! En de arbei der is 't wachten moe. In de Tweede Kamer stonden de Linkschen vijandig tegenover de Mi- litiewet. In de Eerste Kamer gingen ze met den Minister mee. In de Tweede Kamer stonden de Rechtschen flink voor het bijslagwetje. In de Eerste Kamer werd 't door behulp van Rechtschen verworpen. Maar dat klopt niet, Zoo'n scheuring! Alle menschen behoeven ook in eenzelfde partijverband niet hetzelfde te denken we zijn geen marionnetten ot poppener mag en moet zelfs wrijving van gedachten zijn in het partijleven. Maar dat men en bij Links en bij Rechts zóó uit den band springt, dat dé Tweede Kamer een ja zegt, terwijl de eerste, neendoet hooren, dat strookt niet erg met partij discipline, en dat maakt naar buiten een aller- zotsten indruk, We hopen voor zulke stemmingen voortaan bewaard te blijvenDat er eenheid zij in optreden 1 Of heeft de Eerste Kamer willen toonen, dat zij de rem wil zijn voor al te democra tische bewegingen. Dan heeft zij zich deerlijk in den vinger gesneden want zoo democratisch was dat bijslagwetje niet. 't Lag er nog* maar dunnetjes op. Hoe 't ook zij eenheid van optreden is steeds gewenscht. Land- en Tuinbouw. Nieuwe Aardappel-variëteiten. Buitenland ENGELAND. DUITSCHLAND. BELGIE. LUXEMBURG. FRANKRIJK. ITALIË. OOSTENRIJK. TURKIJE, Uit de Pers. Een teekenend geval. Drankbestrijding. tïl, 173,175 appfj tot !¥ut van (gemeen, gelden op tegen $°/0 inbreng- en terngbeta- op Maandag, Dinsdag, n derdag van 912, be vond van 6—7 uur, ton F hesanrier- Boekhouder Middelkarnig. T UITGEVER Telefoon Intercom**. Slo. 2. 1 anbevelend, |n Leeuwen. Jmtf- ge prijzen eddegoed koopt in het gang te houden, wordt pok Bedden vanaf 7.50 I gestoomde veeren en f 2.5©. Opruiming van rde en Massieve Slaap- den een Deken of elend 3787 rflakkee van r Voortvaren Dat klopt niet Wij ontvingen de naam- en prijslijst van de nieuwe aardappel-varieteiten, gekweekt op de Landbouwproefvelden te Sappemeer. Dit geeft aanleiding iets te schrijven over het Centraal veenkoloniaal proefveld te Sappemeer, waar door den heer G. Vecn- Veenhuizen door kruising uit zaad nieuwe aardappelsoorten worden gekweekt. Reeds lang had men in de veenkoloniën de ervaring opgedaan, dat van elders in gevoerde soorten dikwijls niet aan de ver wachting beantwoordden, dat soorten die eerst goed voldeden, spoedig in producti viteit achteruit gingen en dat haar weer standsvermogen tegen de ziekte vermin derde. Daardoor werd de heer G. Veenhuizen, in 1888 aangewezen als leider van een ge woon proefveld der landbouw-vereeniging Borger- en Tripscompagnie en Kleinemeer, er toe gebracht zelf te trachten nieuwe soorten uit zaad te kweeken. Hij had daar mee spoedig zooveel succes, dat de explo itatie in 1893 door den Veenkoloiralen Boerenbond werd overgenomen. Het aldus gevormde Centraal Proefveld te Sappemeer gesteund* door het Rijk, de firma W. A. Scholten en enkele anderen, heeft een groote vermaardheid verworven. Zeker 80 pCt. van alle aardappelen, welke in de veenkoloniën verbouwd worden, zijn van daar afkomstig terwijl verschillende kweekpro ducten van den heer Veenhuizen ook ver buiten de pro vinciale landgrenzen een goeden naam hebben verkregen en reeds veel worden verbouwd. Naast het voortbrengen van nieuwe soorten (eigenlijk rassen of variëteiten, doch het spraakgebruik kent alleen soorten), worden, op het proefveld ook steeds ver gelijkende proeven genomen met verschillen de reeds langer algemeen verbouwde soor ten, zoogenaamde hoofdsoorten, met nieuwe van eigen kweekerij en uit den vreemde. Ook wordt nog een belangrijk deel inge nomen door bemestings-proeven. De meeste soorten worden verkregen door kunstmatige bevruchting. Hierbij tracht men in de eerste plaats door de geslachtelijke voortplanting nieuwe krachtige individuen te scheppen, en door het enorm groote ge tal nieuwe individuen een zeer ruime keuze te verkrijgen bij het uitzoeken van de besten Men tracht hierbij door een doelmatige keuze der ouderplanten de kans op het be reiken van een bepaald doel te vergrooten. Hoe het kweeken geschiedt, vertellen we mogelijk later eens in een nader artikel thans is het er ons voornamelijk om te doen op de resultaten te wijzen. Op de Haagsche tentoonstelling in 1907 verwierf de heer Veenhuizen den lsten prijs voor het aankweeken van nieuwe aardap pelsoorten, terwijl hem in 1910 op de Wereldtentoonstelling te Brussel (Interna tionaal Concours van kweekers van Zaai zaden) een groote Gouden Medaille, bene vens een erkenningspremie van 150 francs werd toegekend. De proefvelden te Sappe meer hebben de hooggestelde verwachtin gen dan ook niet beschaamdmeer dan het twee derde deel der grondstof voor de 35 aardappelmeelfabrieken ïn de Veenko loniën en in de Noordelijke Provinciën, welke jaarlijks meer dan 10 millioen HL. verwerken, bestaat uit de daar gekweekte soorten. Uit den aard der zaak is de keuze der soorten steeds gericht op goede fabrieks aardappelen met een hooge opbrengst en hoog zetmeelgehalte evenwel is het in de laatste jaren aan den heer V. gelukt deze goede eigenschappen te vereenigen met de voor goede eetaardappelen gestelde eischen. Door het leveren van soort-eeht, orgi- neel pootgoed wordt de aardappelbouw in ons land in belang.ïijke mate bevorderd de Eigenheimer is overal bekend, mjllioenen Hectoliters worden er van verbouwd; op zware gronden neemt de verbouw der Bra vo en Matador steeds toe, op zandgrond van de Avenir en Fortuna, in de Veen koloniën van de_ Euréka, Landskroon en Paul Kruger. De soorten, uit Sappemeer afkomstig, nemen vrij zekor meer plaats in dan alle andere te zamen. (Slot volgt). C. B. De mijneigenaars en mijnwerkers hebben afzonderlijk vergaderd, teneinde over den toestand te beraadslagen. De patroons brachten vervolgens een bezoek op het departement van Buiten- landscbe Zaken, waar zij met de ministers confereerden. Een mijneigenaar uit Wales verklaarde aan een dagbladreporter, dat de conferentie is uitgesteld, zonder dat er eenige voort gang kon worden geconstateerd. De bondsraad keurde in zijn zitting het voorstel tot tijdelijke opheffing der invoer rechten op aardappelen goed. Dit besluit is zeker voor onzen aardap- pelkandel op Duitschland zeer belangrijk. De koning nam het ontslag van den minister van Oorlog aan. Volgens de bladen, wa3 de minster van Oorlog sinds geruimen tijd voornemens, zich uit het politieke leven terug te trekken. Aan den anderen kant had de minister president aan het parlement zijn nauw keurig omschreven voornemens te kennen gegeven aangaande de reorganisatie van het leger, die hij nu zelf zal verwezenlijken, daar hij ad interim de portefeuille van Oorlog voor zijn rekening neemt. Het hoesten van den groothertog ver mindert. Men neemt echter in lichte mate een hartzwakte waar. De polsslag en de ademhaling zijn onregelmatig. De kanker heeft de tong en de keel van den zieke ernstig aangetast. Hij gebruikt zoo goed als geen voedsel. De Kamer besloot het ontwerp in be handeling te nemen, waarbij het recht van den president der republiek om met vreemde mogendheden over verdragen te onderhandelen en deze te sluiten, ge wijzigd wordt. De Kamer nam met 431 tegen 33 stemmen een door de regeering overge nomen motie van den afgevaardigde Carcano aan, houdende, dat de Kamer, overtuigd zijnde dat zij aldus het algemeene gevoelen in den lande vertolkt, de beraadslaging over het wetsontwerp tot bekrachtiging van het annexatie-besluit achterwege laat, Te Weenen loopen er ongunstige ge ruchten over den toestand van den keizer, die wederom aan verkoudheid schijnt te lijden. Niettemin heeft hij den nieuwen minister van Financiën beëedigd. In Albanië is het opnieuw onrustig. Zoo seint men, dat een bende Albaneezen hij Jarkofs geregelde Turksche troepen aanvielen. Yan de Turken werden 15 man gedood. De gouverneur van Ipek overviel de Albaneezen en nam er 350 gevangen. De aanvoerder der bende, Abdoel, moet onder de gevangenen behooren. Men vreest voor verdere onlusten. Wij lezen in het Centrum Zooals men weet, hebben de sociaal democraten reeds een candidaat gesteld voor... 1913 Mr Mendels, die langen tijd weifelde tusschen de S. D. P. en de S. D, A. P. is de gelukkige. Hij wordt candidaat dér S. D. A. P. voor Schoterland. En dit is s nu het eigenaardige, dat het éérste district, waarvoor van socia listische zijde een candidaat wordt aan gewezen, een vrijzinnig district is. De heer Mr. Limburg heeft daarvoor zitting in de Tweede Kamer. Anderhalf jaar voordat zijn mandaat verstreken is, wordt hem door de roode heeren beduid, dat hij in 1913 heeft op te staan en zijn zetel te rui men voor een der hunnen. Een teekenend geval Aaneensluiting en samenwerking, ook, ja vooral met de sociaal-democraten, roepen de heeren Colenbrander en Bos. Maar intusschen maken diezelfde sociaal-democraten, als boDdgenooien begeerd, zich nu reeds op, om de vrijzinnigen van hun zetels te verdrij ven. En ten overvloede recruteeren de roode propagandisten dan nog het grootste deel hunner kiezers uit de vrijzinnige gelederen zooals de Zut- phensche Crt. dezer dagen waarschuwde. Aangenaam vooruitzicht van samen werking UIT CANADA. Weder had met den aanvang des jaars, op 1 Januari, in de provincie Ontario de volkstemming betreffende local option plaats. Deze provincie telt 802 gemeenten. Van deze zijn er reeds 422 drankvrijin de overige 880 wordt nog bedwelmende drank verkocht. De wet geeft jaarlijks aan een bepaald getal gemeenten vrijheid, om een volksstemming te houden over het al of niet verkoopen van alcoholhoudende dran ken. Deze stemming kon nu plaats hebben in 178 „droge" en in 244 „natte" gemeenten. Slechts weinige hebben er echter van dit recht gebruik gemaakt15 van de eerste en 69 van de laatste. Bij de 15 gemeenten, waar de vraag moest worden beantwoord, of drankverkoop er weder geoorloofd zou zijn, was er niet een die deze vraag toestemmend beantwoordde. Evenals het vorige jaar blijft »droog« wat „droog" was. Anders was de uitslag in de 69 natte gemeenten. Van vier van deze is hij nog niet bekend. De drankverdedigers behaalden de meerderheid in 26, de drankbestrijders in 39 gemeenten. Om den bestaandcn toe stand te veranderen, is echter een volstrekte meerderheid niet voldoende. De wet ver- eischt drie vijfden van het stemmental. En zóó ver brachten de verbodsmannen het* slechts in 18 gemeenten. In deze worden nu den eersten Mei a.s. de drankhuizen gesloten. EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING. In verscheidene Zwitschersche nieuwsbla den kon men kort geleden tegelijkertijd een eigenaardige advertentie lezen. Een zekere dame, Margaretha Anderson, wilde gaarne met haar ervaring de ongelukkige mensch- lieid dienen. Haar man was namelijk een slachtoffer van de drankzucht, maar nu volkomen genezen, en de dankbare vrouw verklaarde zich nu bereid, aan allen, die het haar zouden vragen, mede te deelen op wat wijze haar echtgenoot genezen was. Zij gaf in de advertentie dan ook haar adres te New-York op.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1