Zaterdag 17 Februari 1912. «assen. 1 26s'8 Jaargang JNi°. 1738. voor «le Ziiitlliollantlsclie en Zeenwsclie Skilanden. "1 mmmmmè Antirevolutionair Orgaan Igliaar. melsdijk IN HOC SIGNO VINCES mm nu gekering |le soorten Lwzaden. Jtroog-ele, en witte -d. )ge kiem- ige en andere 5486 ïz. enz. branden offie on- ikl, want loren. |offie, die Gehandeld dier ;Bs. in, inboedels enz. ijk. 544-1 al ik als ge- pjes- Rood- el brengen, iwers boven e nog geen aki hebben, Zijn. 5498 kant, iiLEPH. 5845. 9 ekend dat mijn ïreven worden ie bestaat. 4837 Deae Courant verschijnt eiken Woensdag ©n Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent,. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad 1,50zonder ƒ4,50 per jaar, Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. ïïïtgeyeb W. BOEKHOVEN. SOMMELSD1JK. felelaoB iBLtiereomm. Bi®, g. Advertentie?! 10 cent per regel ©m 3/s maal. Reclames iO per regel. Boekaankondiging 5 Gent per regel en fc/i ®aal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Oamt per plaatsing. Groot® letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertenties worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stssfefeen voor «ie Redactie feesfesBid, Advertesatlën en verdere Administratie franco toe te «©smScm aasi den SJit^ever. ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. De gehuwde ambtenares. Een wetsontwerp is vroeger door Minister Heemskerk ingediend, om elke vrouwelijke ambtenaar van Rijks wege aangesteld, en die in't huwelijk treedt; te ontslaan. Vrouw en ambte nares acht de Minister onmogelijk en en nog veel minder achtte hij moge lijk moeder te zijn en tevens op 't bureau te zitten. Vanzelf zijn daar stemmen tegen opgegaan van den Linkschen kant't was de vrijheid van de Nederlandsche staatsburgeres te na komen; als die vrouw haar plicht maar deed op 't bureau, dan ging 't den Minister niet aan, wat er in haar woning al of niet gebeurde of nagelaten werder waren er ook, die zeiden, dat de Ministe door die wetsvoordracht de ongeoorloofde samenleving zou bevorderen, want dan zou de ambtenares eenvoudig gaan »hokken« met den jongeling barer keuzedan was er geen kuwe lijk en de wet had geen vat op dat paar bureaulistenweer anderen zeiden, dat de Minister op die maaier het Nieuw-Malthusianisme bevorder de, want de getrouwde ambtenares zou wel zorgen, dat ze geen kinderen kreeg en baar taak op 't bureau trouw kon vervullen zonder den over last van kinderen die ze achterliet. En zoo had men nog al meer argu menten. Maar de minister houdt voet bij stuk in zijn Memorie van Antwoord het moederschap stelt hij op den voorgrond en juist daarom wil hij de ambtenares, die huwt ontslaan; ont slaan, opdat ze moeder kan zijn en niet tot de vuile praktijken van den N.-M. Bond haar toevlucht behoeve te nemen. De Overheid, zegt de Mi nister, mag niet, door het bestendigen in een dienstbetrekking onder die omstandigheden, de echtgenooten in hun huwelijksleven belemmeren op zoodanige wijze, dat zij het Karakter van het huwelijk als zoodanig niet ongeschonden laatzij moet aan het gezinsleven de gelegenheid laten zijn normalen loop te nemen en die is, naar de ordinantie Godshet ver wekken van kinderen en ze opvoeden afgedacht nog van de moeilijke om standigheden, om een zwangere vrouw zonder zieke dagen haar bureau arbeid te doen verrichten. En dan nog de bevalling met al den aankleve vóór en nahaar verzuim en haar huis houding 't Is in zulke dagen een getob. Daarom ondanks alle beden kingen handhaaft de Minister terwille des gezins om de eerbaarheid des huwelijks, zijn wetsontwerp. Het liberale standpunt. Naar aanleiding van den krachtigen aandrang onzer Rechtsche Eerste- Kamerleden om de School kwestie zoo spoedig mogelijk op te lossen en recht, volkomen recht te doen wedervaren aan de Bijz. Scholen komen de libe rale Bladen los voorop marcheert de N. Rott. Crt., die met zwaren trommelslag de getrouwen oproept om in 1913 op hun hoede te zijnals de Grondwet herzien wordt, moet dit niet en nooit door Rechts gebeuren, want deze partijen zullen haar her zien zóó, dat de volkomen gelijk steiling van Bijz. en Openbaar Onderwijs zoo vlug mogelijk geschiedt. Dusopge roepen worden alle man van Links om dat te beletten. En de toon, dien de N. R. Crt. aanslaat is heftigmen zou zeggen de klanken te hooren uit een ver verleden,toen 't liberalisme nog oppermachtig was en den moed bezat om allerlei leelijke woorden naar Rechts te slingeren. Laat het liberale orgaan echter niet meenen, dal de Rechtschen bang uit gevallen zijn voor een strijdkreet, die uit een gescheurden trompet knarsend en krakend de lucht doet beven. We gaan geen stap achteruitintegendeel, als 't Liberalisme zoo optreedt en tot ons zegt»Ge krijgt niets meer", dan roepen we die partijen kalm, rustig, maar beslist toe: Nu willen we alles, alles waarop we recht hebben. Wel premie. De Yrijz. Dem. Bond heeft weer vergaderd en vastgesteld de gedrags lijn te volgen voor de verzekering, zocals die 5 Nov. '11 reeds waren besproken. Men wil: 1. Ouderdoms-verzorging en Invali diteitsverzekering behoeven niet ge lijktijdig geregeld te worden. 2. Bij de regeling der Ouderdoms- verzekering behoort er tegen gewacht te worden, dat deze niet de invalidi teitsverzekering en de andere takken der sociale verzekering in gevaar brengen, door voor zich alle gelden op te eischen, die de Staat in afzien- baren tijd beschikbaar kan stellen. (Dus premie.) 3. Zoo mogelijk, als Ouderdoms- verzekering en invalditeitsverzekering niet samen kunnen gaan, dan het pensioen voorop. 4. De premie moet betaald docr allen die een inkomen bezitten boven een bij de wet te bepalen bestaans minimum. 5. Wie nu 65 jaar is, zal door den Staatgepensioneerd worden zonder premie. Onze partij heelt een program, dat van dat der Vrijz. Democraten in dit opzicht der verzekering weinig ver schilt. Van Staatspensioen afkeerig Het wereldspel. Spelende in de wereld zijns aard- rijks®. Zie Spreuken 8 vers 31. 't Is de opperste Wijsheid, die spreekt, die speelt. Die speelt het wereldspel Ontzettend woord 1 Vol aangrijpende beteekenis. Het wereldspel voor God en ook voor den mensch de ontzettende strijd tusschen Hem en Satan, tusschen licht en duisternis, tusschen straf en genadezegen en vloekvooruitgang en verdorringweelde en ellende zonde en reinheidkruis en kribbe. In dat wereldspel speelt ook elk mensch mee. Wel is hij een druppelke der zeeeen stofke aan de weeg schaaleen korrel der woestijn, maar toch in dat groote spel der eeuwen tusschen God en Satan, voor of tegen Zijn heerschappij, speelt de mensch mee. Hij heeft ook een rol, de koning zoowel als de bedelaar. Wie we ook zijn, we zijn medespelers. Gewis, slechts instrumenten om den wille Gods uit te voeren, onafhankelijk van 't lot, dat God wentelen laat om Zijn '.R D A M heilige vingeren, maar toch mede spelers. wat verantwoordelijkheid rust dan toch op den mensch. Heeft op hem gerust de eeuwen door. En in de toekomst. In dien machtigen strijd van Licht tegen Duisternis neemt de mensch een eerste plaats in. Maar wat is de wapenrusting, waarmee we strijden Wat zijn demiddelen waar we 't spel mee pogen te winnen. Eens zal 't wereldspel eindigen, als alles den Zoon zal overgegeven worden. Als de fundamenten der aarde zullen beven. Dan zal ons gevraagd worden naar het aandeel, dat we in dien strijd ge nomen hebben. Wee onzer, als we 't spel slechts hebben aangezien, zonder één vinger slechts uit te steken om te doen triomteeren Hem die van dat wereldspel middelpunt was. OP DEN UITRIJK. Jij moet 't weten ik heb er niets in te zeggen jij bent immers de baas Driftig grijpt vader in den zak, graast er 'n handvol centen uit en werpt er Jochem Voor Huis en Hof. Z Kleine Jochem stond te wachten. Als hij nu maar antwoord kreeg Hij wou wat hebben, ach 'n kleinigheid maar en was, gelijk negen van de tien kinderen gouden doen, er om naar z n moeder geloopen 'n kwestie van 'n paar centen en vaak, dat wist Jochem, kwam hij niet. Eu moeder was wel ge schikt Maar dat was niet meegevallen. Moeders gezicht stond effen glad. »Moet je aan je vader vragen, jongen moet je niet voor bij mij zijn,« Dal vond Jochem zonderling. Ja, als er groote dingen gekocht moes ten worden als zus een nieuwe japon moest hebben of hij zelf een nieuwe winterjas, dan kwam vader er aan te pas. Maar met al die nesterijen moest hij niet bij 't aller hoogste kantoor zijn en dus aarzelde hij Juist kwam vader binnen. Jochem monstert pa's gelaat, waar de wijzer ook al niet op »blijmoedig« staat. Hij durft toch eigenlijk niet goed. Gelukkig, daar begint moeder er over en vraagt of 't van vader mag. Goeie moeder tochAlleen wat Jochem niet begrijpt is, dat moeder het zoo hard vraagt, net of ze eigenlijk 'n beetje boos is wat boos op vader? Vader geeft heel gewoon antwoord. »Ja, vrouw wat denk jij er van Maar toch Jochem moet vader ook es aankijkenVader zegt het gewoon en toch is 't niet gewoon 't klinkt zoo raar zoo'n heel klein beetje of vader cok boos is en zoo straks den een of ander 'n pak slaag gaat ge. en. Maar Jochem weet toch niets te bedenken, waarmee hij nu een j»pak« slaag zou heb ben ve diend Als moeder nu maar zeggen wil, dat 't goed is en 'na de centen geeftdan is 't uit. Maar moeder vindt 't niet goed. een paar van toe Hier, pak aan En maak dat je weg komt Jochem gaat. 'tLiep ongedacht goed af. Maar buiten de deur blijft hij even staan hij hoort vader met lu.de stem tegen moeder kijven dat is voor 't eerst, hij dacht dat die nooit twist'ten en 't altijd eens waren en moeder doet leelijk terug Tot eindelijk vader de deur uit storm! Jochem kan zich net nog gauw bergen en deze met een harden slag in 't slot gooit. Jochem is nog erg jong, maar hij be grijpt toch wel zoo ongeveer, dat het tusschen vader en moeder nu net staat als tusschen hem en z'n zusje, wanneer ze leelijke woorden tegen elkander zeggen om een prenteboek of zoo iets. Eu in z'n naïviteit vertelt Jochem aan z'n broer en aan 'n paar vriendjes, zoo op de manier van wie onmogelijkheden met eigen oogen gezien heeft, dat vader en moeder »ruzie« gehad hebben, omdat hij wat koopen wou zichzelf, naar kin derlijken trant in 't midden van 't roman netje plaatsend, dat zijn verbeelding er van spon. En toch leefden Jochem's ouders in een zeer gelukkig huwelijk Maar ze hadden hun gebreken. De een zoowel als de ander. Vader kou soms wat kortaf vallen, vooral als hij veei zaken aan 't hoofd had, In den regel liet hij moeder de huiselijke inkoo- pen over, maar ochgisteravond in een kregele bui had hij zich 'n paar bitse woorden laten ontvallen over 'n »pruts ding,« dat veel te duur gekocht was en dat ze maar kocht zonder er hem in te erken nen hij had het dan toch voor 't zeggen. En zij had niets geantwoordstil die woorden opgeraapt en op de marmeren tafel des harten geschreven Toen Jochem met z'n vraag kwam, was 'thaar tijd geweest, om »wraak« te nemen Och, neenzoo was 't in den grond der zaak niet bedoeld, maar om »manlief« eens even te herinneren aan zijn bewusten uitval van gisteravond. En zoo was de woordenwisseling begon nen. Zoolang de kleine jongen er nog bij was, gelukkig in den vorm vrij correct, maar 't eene woord lokt het andere uit toen hij weg was, naar zij meen den, waren er booze woorden gevallen die de kleine jongen opraapte, bewaarde, en .in z'n onnoozelheid anderen liet zien. Tot zoover dit klein-kinder-schetsje. Een sentimenteele lezeres vraagt bezorgd naar den afloop Dat ik haar gerussstelle 't W as werkelijk een zeer gelukkig huwelijk en 's avonds, verwonderd en beschaamd, keken de echtelieden elkaar aan, dat er plotseling zulk een on weder aan hun hui- selijken hemel was opgestoken. Eer ze samen neerknielden voor Gods aangezicht, was de verzoen ng tot stand gekomen. Maar 't kwaad, dat ze hadden gesticht in 't hart van hun kind, was daarmee niet nitgeroeid Ik verbaas me vaak, hoe weinig ook christenouders toonen, te weten wat ze ver schuldigd zijn aan hun kinderen. Toch verwaarloozen zij ze niet! Ze zouden u aanvliegen, als ge zooiets durfdet zeggeD. Het voedsel, dat hun kinderen krijgen, ze zijn er wat keurig en secuur op. En wat de kleederen betreftgeen vlek of scheur mag er in gevonden worden. Daar valt niets op te zeggen Maar zich afvragen, wat al of niet voor de ooren der kinderen is bestemd, dat doen ze niet. In 't geval bovengenoemd hielden ze zich nog »in,« zoolang de jongen er bij was. Maar niet zoo, of hij voelde wel, dat 't mis was en werd geprikkeld tot luisteren. Niet zelden echter geven man en vrouw, die toch anders wel innig aan elkaar ver bonden zijn, toe aan een oogenblikkelijke opwelling van boosheid of bitterheid, zon der te vragen of de kinderen er bij zijn of niet. Dwaas is het al, wanneer vader de kin deren naar moeder stuu t, en omgekeerd. Voor 't bewustzijn der kinderen, dient het bij vader en moeder volmaakt één kantoor te zijn, waar beiden de handtee- kening der firma voereD. Als moeder wat toestaat, wat vader niet kan goedkeuren, zonder dat het nu juist zonde is, dan doet hij opvoedkundig beter moeders wil te laten gelden, dan daar in 't bijzijn der kmderen tegen op te komen. Hij kan dan onder twee monden 't zijne wel zeggen. Er moet eigenlijk in een gezin nooit sprake van komen allerminst ten overstaan der kinderen, dat vader het »hoofd« is. Zeker hij is het. Hij moet ook als zoodanig optreden. Maar de echte huisva der dóét dat, zonder er ooit opzeitelijk aan te herinneren of zich nu eens als de »baas« aan te stellen. En hij is dan juist 't best »hoofd« van zijn gezin, als hij moeders gezag hoog houdt tegenover de kinderen en in hun bijzijn eigen gezag daar wel ter ondersteuning naast, doch er nooit boven plaatst. De echte christelijke huisvrouw zal er hem te hooger om achten. Haar is 't met te doen, om te heer- schenzij is geiukkig, als ze om Gods wil dienen kan. Haar man zijn arbeid mogelijk en aangenaam maken. En de kinderen groot brengen in eerbied en liefde voor den vader. Ze zal hem in de kleine muizezaakjes van 't dagelijksc'n leven niet verwikkelen, maar die zelf afdoen.* Doch zoodra er een beslissing moet genomen, die iets dieper ingrijpt, zal ze er hem vanzelf wel in kennen. Doch buiten de kinderen om. Voor hen behoort n vader en moeder een paar wonderlijke wezens Ie zijn, die zonder ooit te overleggen, nog veel minder te kib belen, 't vanzelf eens zijn UITKIJK. Dr. Alex Haig, de bekende Engelsche medicus heeft in het „Britsch medical Journal" eenige mededeelingen gedaan betreffende het verband tusschen kanker en vleesclrvoeding. Het toont met cijfers aan, dat in de rijkste en welvarendste gedeelten van het Koninkrijk de meeste sterfgevallen aan kanker voorkomen1 op 8, 9 of 10 veel minder in de volksbuurten en streken: 1 op 20, in de arme provincie steden 1 op 30. Naar de meening van Dr. Haig is het met kanker in Engeland even eens gesteld als met de jicht in Perzië het is „de ziekte der rijkelui". Tuberculose is een besmettelijke, niet erfelijke ziekte, veroorzaakt door den tuberkelbacil, die het lichaam alleen bin nendringt, als men er vatbaar voor is. Die vatbaarheid voor gezonde menschen ontstaat vooral door het wonen in onge zonde, slecht gereinigde en geventileerde woningen, ongezond beroep, drankmisbruik, enz. Op een gezonde wijze te leven, is dus een der voornaamste voorwaarden, om de tuberculose te ontgaan. Het volgende neme men o, m. daartoe in achtStof is ge vaarlijk voor de longen. Prissche lucht is een eerste levensbehoefte. Wees zindelijk op uw lichaam, vooral op uw handen. Laat lucht en zonlicht toe in woon- en slaapvertrek, enz. enz. Tuberculose bij geiten: Al gemeen wordt verkondigd zegt De Veldbode dat tuberculose bij geiten zoo goed als niet voorkomt. Deze bewering wordt zelfs gebruikt ter aanbeveling van geitenmelk als zuigelingen-voedsel. Dat de gevreesde ziekte onder de geiten veel meer -TT-

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1