"bericht. Woensdag M Februari 1912 26sle Jaargang N". 1737. Antirevolutionair Orgaan tooi* de Znidliollaiidsclif en %eemv*ehe Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Deze Courant verschijnt 'eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. n n zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. SOMMELSDÏJK. Telefo©» Mo. S. Advertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Dlenstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groot© letters en vignetten worden berekend naar de plaatsrnimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 unr. ASle' stukken voor «le Stedactle bestemd, Adverteiitfëu ess verdere Administratie franco toe fe eenden aan deii Uitgever. ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Zij die het Feuilleton hu willen Jaten inhSodeii gelieve het ons toe te zenden. Velen ontvangen we reeds, doch hoe meer er gelijk gemaakt kunnen wor den, hoe voordeeliger. Denk aan 15 Febr. Alsdan moeten de nieuwe kiezers zich hebben aan gemeld. De BELASTINGKIEZERS behoeven geen aangifte te doen, woning-, loon pensioen-, spaarbank- en examen- kiezers echter wel. Alle kiezers moeten voldoen aan de vereischten van te zijn mannelij ke ingezetenen dos rijks, tevens Ne derlanders, die voor of op 15 Mei 1912 den leeftijd van 25 jaar hebben be reikt. De Militie we t-C olij n, Slot. Op deze plaats moge er aan her innerd worden, op welke wijze de militaire dienst geregeld is van het Zwitsersche militieleger. Voor hen, die met de legervorming daar fe lande dwepen, om vooral van de oefenings tijden goede nota te nemen. De Zwitsersche militiesoldaat be hoort 14 jaren tot het eigenlijke leger. 7 jaren tot de landweer en 8 jaren tot' den landstorm De eerste oefen tijd bedraagt weliswaar maar 65 dagen, doch met de herhalingsoefeningen staat het anders. Gedurende den militie- tijd moet voor laatstgenoemde oefe ningen maal en in den landweertijd nog 8 maal opgekomen worden, te samen dus 9 herhalingsoefeningen. Bovendien zijn nog een 22 dagen ge moeid met wapeninspec ie. Vergelijkt men de regeling van den militiedienst in Zwitserland, met die welke bij uitvoerin'g van de wetten Colijn hier te lande zal in zwang zijn, dan behoeft het geen betoog, dat het overgroote deel van ons volk liever onder de nationale wet Colijn zal willen dienen, dan onder een copie van het Zwitsersche lagersysteem, dat voor ons land niet nationaal zou zijn. Maar nog krasser dan de regeling, die in Zwitserland is voorgeschreven, lijkt ons het legerstelsel, dat de Vrij zinnig democraten als het ideaal voor ons land zouden begeeren. De defensieparagraaf in het Vrij zinnig-democratisch program luidt a. weerplicht voor eiken Neder lander daartoe in staat, b. verplichte lichaamsoefening voor alle jongens tot he! 16e jaar, c. het s'ellen van regels bij de wet ten aanzien van lo. het voorbereidend locaal mili tair onderricht met verplichte deelneming van alle jongelieden van 16 -20 jaar 2o. het houden van schietoefenin gen en verplichte deelneming er aan tot het 44e en zoonoo- dig tot het 50e jaar; 3o. zoo kort mogelijk verblijf onder de wapenen; 4o. herhalingsoefeningen 5o vervanging van het stelsel van beroepsofficieren en beroeps kader door militie officieren en militie-kader. Het maken van een enkels kant- teekening op deze defensie-paragraaf moge ons veroorloofd zijn. De V D. vragen weerplicht voor eiken Neder lander daartoe instaat.f De opleiding tot weerbaar man begint bij de la gere school. De lichaamsoefening, daar aangevangen, wordt verplicht voort gezet tot het 16e jaar. Na het 16e tot het 20e levensjaar heeft de jon geman verplicht deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht. De regelen voor dit onderricht worden bij de iuet vastgesteld. Hoeveel uren met dit onderricht wekelijks zullen gemoeid zijn, wordt niet vermeld, evenmin wordt medegedeeld of het verzuim op het werk betaald wordt door het Rijk, 'den werkgever, dan wel of de a s. militiesoldaat zelf de schade zal hebben te dragen. Na 8 jaren week aan week verplicht te zijn geoefend, wordt de weerplichtige ingelijfd. Het verblijf onder de wa penen duurt zoo kort mogelijk. Daar na komen de herhalingsoefeningen naar het model van Zwitserland, 9 in getal en voorts om de gevechts- waarde van den soldaat te volmaken, het verplicht deelnemen aan schiet oefeningen tot het 44e en zoo noodig tot het 50e jaar. De kosten tenge volge van tijdverzuim, zoomede de ten behoeve van het vervoer naai de schietbaan te vergoeden öf door het Rijk, öf door den werkgever öf door de belanghebbenden zelf. Welk legerprogram de Sociaal democraten voorstaan, is niet bekend. Ook ten aanzien van het ontwikke len van een legersysteem staan zij sterker in het afbreken dan in het opbouwen. Toch achtte men de So ciaal democraten al willen zij daar liever niet aan herinnerd worden niet minder militair gezind dan de Vrijzinnig-democraten. Dit kan blijken uit het mililair program datdeFran- sche leider der Sociaal-democratie Jaurès voor zijne partij daar te lande heeft samengesteld. Artikel 1 van dit program begint met vast te stellen, dat alle «strijdbare» burgers van hun 20e tot hun 45e jaar verplicht zijn aan de nationale verdediging deel te nemen van hun 20e tot hun 34e jaar actief dienend, van hun 34e tot hun 40e jaar bij de reserve, daarna tot him 45e jaar ingedeeld hij het territoriale leger. De militaire oplei ding is verdeeld in drie fasen. Aller eerst vooroefeningen voor kinderen en jongelieden van 10. tot 20 jaren zij bepa'en zich tot gymnastische ontwikkeling en later tot schietonder- richt; beide geleid en gecontroleerd door de officieren en het kader van het regiment, dat uit de streek de recruteering is zuiver plaatselijk is gelicht en verder door de onderwijzers der openbare en bijzon dere scholen, door plaatselijke dokto ren en een plaatselijke commissie van 30 militaire leden. De onderwijzers die met deze voor oefeningen zijn belast, zullen een bijzonderen cursus hebben te door- loopen, om zich de noodige bekwaam heid eigen te maken. Voortdurende laksheid en onverschilligheid voor deze eerste oefeningen bij de jongens zullen worden gestraft met verlen ging van dezen oefentijd en bovendien met verbod om gedurende een be paalden tijd een ambt uit te oefenen. Vcor hen die daarentegen door ijverig en goed gedrag uitmunten, worden prijzen en andere belooningen in uitzicht" gesteld. De tweede oefentijd wordt in het meest nabij gelegen garnizoen door gebracht en duurt zes maanden. De derde oefen-periode wordt ge vormd door herhalingsoefeningenacht in getal, die op groo'e schaal zullen 10 dagen, die op kleine schaal zullen 6 dagen duren. Vergelijken wij nu al deze mili taire programma's onderlingde stelsels, die de Liberale Unie, de Vrijzinnig Democraten en de Sociaal Democraten, onder leiding van Jaurès, (hier te lande gevoelen de Sociaal- Democraten ongemeen veel voor het Zwitsersche militieleger) voor de landsverdediging begeerlijk achten, dan stemmen zij hierin allen overeen, dat ze i door de verplichte vooroefe ningen èn door het groot aantal herhalingsoefeningen niet alléén ntet- nationaal zijn, maar bovendien zulke onnoodig zware militaire lasten op het volk leggen, dat ze op den duur zullen blijken niet te dragen te zijn. Daarbij komt dan nog dat de kosten dier stelsels zeer hoog zijn. In de zitting van 24 October 1911 gaf Minister Colijn eene berekening der kosten zoowel wat betreft een leger vorming op de basis van het Zwit sersche stelsel, als van een regeling der levende strijdkrachten op de basis van het systeem Thomson-Marchant. Opgemerkt mag worden, dat van een combineeren van de legerpara graaf der Lib rale Unie met die van de Vrijzinnig Democraten moeielijk sprake kan zijn. Intusschen doet deze omstandigheid aan de berekening van den Minister niets af Minister Colijn be; ekende dan dat voor uitgaven van de eerste regeling in eens noodig zou zijn een bedrag van ongeveer 66 millioen gulden en dat jaarlijks benoodigd zou zijn een bedrag van ongeveer 39 millioen gulden, terwijl de kos'en van de laatste regeling eene uitgave voor eons van 53 millioen gulden en een jaarlijksche uitgave van 47 millioen zou vorderen. Uit deze cijfers blijkt, dat de verschillende stelsels van een militie leger naast de zeer zware persoonlijke druk, die ze op de bevolking leggen, ook nog financieel de draagkracht van het volk te boven gaan. Terecht beeft de meerderheid van de Kamer zich daarom aan de zijde van minister Colijn geplaatst en haar stem gegeven aan een ontwerp, dat aan die eischen voldoet, dat het de Weerbaarheid van ons volk belangrijk verhoogt, de persoonlijke druk niet verzwaart, maar meer gelijkelijk over de schouders van de dienstplichtigen verdeeld en de kosten niet te hoog opvoert. Bovendien draagt de wet een na tionaal karakter. Moge in de toekomst de verwach tingen van minister Colijn, die zich ook hier toonde de rechte man op de rechte plaats te zijn, niet beschaamd worden. De Militiewet 1912 strekke land en volk ten zegen. Hilversum. Hilversums verkiezing is een be denkelijk ve schijnsel voor Rechts en voor Links, Voor Rechts: omdat de zetel niet m eer zoo vast s taat als werd verrrced: ten eerste niet, omdat 't Gooi hoe lang zoo meer bevolkt wordt met Amsterdamsche forensen, die wel in deze stad hun kantoren hebben, maar eigenlijk met hun gezin een huis in 't Gooi hebben gehuurd deze kantoorheeren dragen in hun taschj e de rooie ideeën van Amsterdams radicalen en socialisten naar de dorpen van 't rustige Gooi mee. En hoemeer van die rooie verhuiswagens uit Am sterdam naar Hilversum en Bussum trekken, des te erger wordt het daar voor Rechts. Voeg erbij, dat in die dorpen vele zoogenaamde Christel ij k- Historischen wonen oud-liberaal en nieuw-orthodoks, d.w.z. ultra-Her vormd en giftig op de Gereformeer den, zooals meer van die menschen zoo'n kronischen ziekte onder hun leden hebben. Slotsom: voor Rechts is 't uitkijken. Maar voor Links ook. Want ondanks al dat geklepper tegen de Tarietwet, en het stoken tegen de Gereformeerden, en het geraas tegen de Roomschenen de witte das, die men onder de visschersbevolking van Huizen aandeed, hebben ze toch glans rijk verlorenze kunnen niet alles aan den kiezer op)den mouw spelden het gezond verstand heeft ook zijn rechten laten gelden. En ondanks alle drukte, alle eenzijdige voorstelling triomfeert de waarheid ten slotte toch. En hoe het zij Hilversum bleef rechts De Coalitie is met een flink man ver sterkt. De Kamerclub is een warm democraat rijker geworden. Propaganda onder de matrozen. Dr. Redeke, de directeur van het Zoölogisch Station te Den Helder hield 26 Jan. j.l. voor het minder marine personeel een rede over den voorhistorischen menschden mensch uit den aap voortgekomen. Voor hem stond 't als geleerd man vast, zei hij tot die eenvoudige matro zen voor hem was 't onomstcotelijk, dat de levende wezens in den loop der eeuwen pas geworden zijn, wat de mensch, als laatste schakel, nu is. Eerst was een mensch een plant, toen dier, toen ontwikkelde de aap, nu mensch. Maar eilieve! is 't dan te verwon deren, dat, als de Bijbel zoover werd weggeschoven en met de waarheden Gods uit de Schepping zoo wordt ge morst, de marine soldaten wel natuur lijk met een geest bezield worden, die hen tot materialistische Socialisten maakt, die dezelfde leer zijn toege daan. En voor dezen geleerden man ware 't wenschelijk, dat hij werd als een kindeke, vol vertrouwen in 't Woord des Heeren, dat niet liegt en den mensch rein doet komen en leven uit de hand zijns Scheppers en For meerders. Maar Gods Woord verwerpt men, en de duistere rede zal nu de gids zijn, die matrozen misleidt. Wat moet er zoo van onze Vloot terecht komen Land- en Tuinbouw. Phosphorzuurmeststoffen. UITGEVER Z Uitslag van de keuring van zaaizaden op Maandag 5 Februari 1912, in de Vei lingzaal der Koopmansbeurs te Amsterdam. Aangegeven werden 209 monsters, waar van 18 niet of niet tijdig werden inge zonden. De kwaliteit was uitstekend. De handel was goed. Bekroond werden met een diploma: Jb. Lodder Czn., te Goedereede, voor kortstroo kroonerwten. J. Timmers, te Middelharnis, voor kort stroo gelezen schokkers. Jb. Lodder Czn., te Goedereede, voor zegohaver, Jb. Lodder Czn., te Goedereede, voor strübehaver. Wij ontvingen ter kennismaking, een brochure, door den groothandel gratis ver spreid, getiteld„Thomas-slakkenmeel en anderePbosphorzuurmeststoffen." Dekennis- making met dit geschrift kunnen wij ten zeerste aanbevelen, want het geeft op be trouwbare wijze inlichtingen omtrent enkele meststoffen, welker aard en werking aan zeer vele land- en tuinbouwers§nog vrij wel onbekend zijn. Vooral handelt het over de phosphor zuurmeststoffen van den lateren tijd, aller eerst over 't~ Algiersch Phosphaat en 't Agricultuurphosphaat. De minderwaardig heid dezer meststoffen, vergeleken met Thomasmeel en superphasphaat, wordt aan de hand van vergelijkende proefnemingen op onzen vaderlandschen bodem, in het licht gesteld, en de aankoop er van ont raden ook op dezen gronddat men nooit weet wat men krijgt, omdat de echtheid er van door Proefstations niet is te constateeren Terecht heet het dus in de brochure: »Een dwaas is, die het zekere prijs geeft voor het onzekere." Niet minder daii 10 bladzijden zijn voorts gewijd aan de bespreking van de Phospliaat- meststof „Bernard". Deze nieuwe meststof, waarvoor in de laatste maanden ook in ons land in annonces en artikelen nog al reclame is gemaakt, heeft het zeer te ver duren, en 't wil ons voorkomen, na lezing der brochure, dat de kunstmestgebruiker verstandig zal doen, met zich vooreerst althans te houden aan de oude, beproefde mestsoorten, totdat ook van dë nieuwere, als „Bernard", uit officieele, alleszins deugdelijke proeven, de praktische bruik baarheid is gebleken. „Bernard" heet een gebrand ruw krijt- phosphaat, afkomstig uit Belgie. Aan de verhitting op een hooge temperatuur, welke het phosphaat volgens den verkooper heeft ondergaan, wordt door dezen groote waarde gehecht: 'hierdoor zou het phosphorzuur beter door de wortels der gewassen kunnen worden opgenomen. Maar de heeren Molinari en Ligot van liet Staatsproefstation te Luik komen bij de onlangs door hen gepubli ceerde uitkomsten tot de volgende slot som »De gebrande ruwe phosphaten, gemalen, bij haver aangewend, hebben voor den praktischen landbouw, noch in den grond, noch in zandcultuur, beduiden de resultaten gegeven terwijl de Thomas slakken zich geheel en al werkzaam toonden. De proev enmet het gegloeide phosphaat zijn dus volkomen negatief uitgevallen. Vooral verdient opmerking, dat door ver schillende buitenlandsche Proefstations sterke twijfel is uitgedrukt op grond der samenstelling van onderzochte monsters „Bernard" of deze meststof wel gegloeid is»De geheele uitvinding schijnt in 't algemeen slechts in een omdooping van het van ouds bekende Belgische krijt- phosphaat te bestaan, met het doel om de landbouwers te bedriegen", zoo luidt het krasse oordeel van het Verbond der Land- bouw-proefstations in Oostenrijk. No. 1. Het Landbouwstation te Yonne zegt: „Het aanwezig zijn van 37% koolzure kalk (in het onderzochte monster) is het bewijs, dat dit phosphaat niet gebrand werd." En de heer Grégoire, Directeur van het Proefstation te Gembloux, concludeert na uitgebreide potproeven: „De Bernard phos phaten zijn dus als zonder eenige be- mestingswerking in normale bodems te brandmerken.. De brochure bevat op een iirlegsel nog een mededeeling van het Centraal Bureau te Enschedé, dat opkomt tegen de publi ceering door den verkooper van het „Bernard- Phosphaat", den heer IdeDe Wilde, van de uitkomsten der vergelijkende proeven, in 1911 door 't Centraal Bureau met de meststof „Bernard" verkregen. Het slot dier mededeeling, waarmee we dit artikeltje besluiten, laat aan duidelijkheid niets te wenschen over: En wanneer wij dus in het ver volg nog eens weer zijn bekendmakingen in vakbladen tegenkomen, waarbij op de

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1