Woensdag 7 Februari 1912 26sl® Jaargang N°. 1735, A n tirevo Orgaan voor il© BSiiMltollfiiiflscSie en Keeuwiche Eilanden. Qoiluy tusschen itaiië en Turkije. IN HOC SIGNO VINCES De Militie we t-C o lij n. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder ƒ4.50 per jaar Afzonderlijke nnnimers 5 Cent. Mot Zondagsblad 7 Cent. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/, maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Gent per regel en 4/8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters ea vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 1.0 uur. Officieel GetSeelle. BEKENDMAKING BEKENDMAKING. AANBESTEDING. Het propaganda orgaan schrijft hierover het volgende Met 53 tegen 34 stemmen werd op 23 November 1911 in de Tweede Ka mer het wetsontwerp tot regel,ng van de verplichtingen ten aanzien van de militie aangenomen. Tot de voorstem mers behoorde de rechterzijde bene vens een drietal leden der vrij-liberale fractie; tot de tegenstemmers met uitzondering vïti deze drie leden, de geheele linkerzijde plus de R.K. afge vaardigde van Weert, die als voor stander van een eersten oefentijd van twee jaar, zich met een verblijf onder de wapenen van acht en een halve maand niet kon tevredeu stellen. Feitelijk stond het bij de stemming dus rechts tegen links. Alle aanwezige Unie liberalen, Vrijzinnig democraten en Sociaal-democraten verklaarden zich tegen het ontwerp-Colijn. Moet deze uitslag reeds om het po litiek karakter, dat door links daaraan gegeven werd, betreurd worden, in veel sterkere mate nog valt de stem die door Unieleden en Vrijzinnig de mocraten werd uitgebracht als een onverantwoordelijke daad af te keuren. Er was voor de Vrijzinnigen, althans voor de Liberale Unie, in geen en kel opzicht reden, om hunne stem aan het militie-ontwerp te onthouden. Het wetsontwerp was gebouwd op de basis van de in 1901 tijdens het Kabinet Pierson Borgesius tot stand gekomen legerwet. De hoofdbeginse len van deze wet werden geconsoli deerd. De bedoeling van de nieuwe regeling ging niet verder dan om alleen de gebreken, welke bij de uitvoering der Militiewet 1901 aan den dag wa ren gekomen weg te nemen De wij zigingen, die daartoe strekten, waren daarbij aan alle reactie gespeend. Bovendien deed het ontwerp met het verhoogde contingent nog een stap in de richting van wat de Liberale Unie in de legerparagraaf van haar program wil bereiken, n.l. «afschaffing van de lotingn. Voorts toonde Minister Colijn zich tot gemeen overleg bereid, van welke goede gezindheid deze bewinds man metterdaad meermalen blijken gaf. Het mag vin belang geacht wor den in dit verband er aan te herinne ren hoe de generaal Eland reeds op 25 Maart 1911 in een serie artikelen in het vrijzinnig orgaan «Het Vader lands: de indiening van het wetsont werp met instemming begroette. In het slotartikel schreef de afgevaardigde van Arnhem deze woorden«Al heb ik niet bij elk onderdeel goed- of af keuring uitgesproken, zoo zal men toch bij de lezing wel de gevolgtrek king hebben gemaakt, dat het thans aangebodene in mijn oog niet (wij cursiveeren) mag worden afgewezen". En van niet-minder gewicht lijkt ons de verklaringen, die bij de laatst gehouden beraadslagingen over de Uorlogsbegrooting d. w. z. op het tijdstip nadat het militie-ontwerp in de Tweede Kamer was aangenomen, door enkele voormannen derfractiën van de linkerzijde met betrekking tot het beleid van den Minister van Oorlog werden afgelegd. De heer Thomson zeide in de zitting van 21 December 1911, nadat hij zijne sympathie »die hij in menig opzicht voor den Minister koesterdehad uitgesproken: «Waar ik in dezen Minister zie een man van energie, van daadwil, wil ik hem niet de kans ontnemen, om te doen wat hij in het belang van het leger zal kunnen doenen daarom reken ik. mij en anderen denken er op dezelfde wijze over op het oogenblik verplicht om mijne stem aan begrooting niet te onthouden.Ook de heer Marchant de woordvoerder van de Vrijzinnig democraten sprak in deze zitting vleiende woorden aan het adres van Minister Colijn. Het verheugde dien afgevaardigde, dat hij den minister nu eens steunen kon op punten van veel belang, waarin de Minister ten goede werkte. En de Sociaal democratie Om nu ook een stem van deze zijde te doen hooren, mogen wij er op wijzen dat het niemand minder dan mr, Troelstra was, die in zijne jaarlijksche rede op 25 December te Amsterdam gehouden, dit zeide: «Minister Colijn is knap en handig Het proleta riaat zal er voor moeten zorgen, dat allengs dergelijke figur. n machten worden, die ons volk vooruitbrengen op den weg van humaniteit en sociale ontwikkelingcc. En toch stemden alie Unie liberalen, Vrijzinnig-democraten, en Sociaal democraten tegen de Militiewet van een minister, die aller sympathie en ook veler vertrouwen bezat. Het advies van generaal Eland, dat het wetsontwerp niet mocht afgewezen worden, had blijkbaar geen indruk ge maakt, Er waren andere redenen die de geheele linkerzijde noopten hare stem tegen het vcorsteluit te brengen. Maar nog in sterker mate dan dat het te betreuren viel dat aan de stem ming een politiek karakter gegeven werd is het votum dat door de lin kerzijde werd uitgebracht, als een onverantwoordelijke daad te boeken Immers het kan door niemand ontkend worden, dat de toestand waarin ons leger op dit oogenblik verkeert, verre van gunstig is, en dat de strijdwaarde van dat leger niet zoo is als deze behoort te zijn en bij goede oefeningen ook kan wezen dit juist zijnde, is het een onverant woordelijke daad, als men weigert om mede te werken een wet tot stand te brengen, die het hoogste goed, het onafhankelijk voortbestaan van het land, moe: waarborgen. Mr. Troelstra herinnerde in zijn reeds, genoemde rede van 25 December aan het feit dat wat in de Parlementen van Europa opeb'aarn is geworden omtrent de Marokko crisis, bewijst dat slechts door een toeval dezen zomèr een Eu- ropeeschen oorlog niet is uitgebroken en de heer Schaper, die op hetzelfde uur in «Handwerkers Vriendenkring« oreerde, borduurde op hetzelfde stra mien, toen hij verklaarde dat het een haar heeft ge cheel l of om Marokko was een Furopeesehe oorlog uitge broken waar Nederland misschien (wij zeggen gewis/cok niet buiten gebleven was. En wanneer men dan lettende op het groote gevaar, dat ons volk boven het hoofd heeft gehangen, een gevaar dat zich weer telkens kan voordoen is het dan te stout gesproken het vo - tum der linkerzijdemet betrekking tot de militiewet uitgebracht, te kwa lificeèren als een onveranüvoordelijke daad Voor Huis en Hof. 3. Men overlade zijn étalagekast nimmer, en decoreere ook niet zoo hoog naar boven, dat het geëtaleerde alleen door een mensch van .abnormale afmeting" kan worden ge zien. ENGELAND. FRANKRIJK. OOSTENRIJK. PORTUGAL. SERVIË. MONTENEGRO. CHINA. De »trotsche dwaas». II n'g a pas de Dieu, (D.i.Er is geen God Het Centrumwaar we dit staaltje van verregaande vijandschap in lazen, ach zich nog geroepen, daartegen in te brengen zonder s 50 UITGEVER W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Telefoon SrslereossssB. Mo 9. Alle stukken voor «Se ISedacfSe foesfetatl, Adverfenfiën ets verdere Admlnl§trat1e franco toe te seisden aan den Uitgever. Het bestuur van het waterschap de Oude polders loozende op de haven vau Middelharnis maakt bekend dat de opgemaakte lijst der stemgerech tigde ingelanden gedurende de zitdagen van af 30 Jan. 1912 ter inzage van ingelanden is neder- gelegd ten Kantore van den Secretaris. Middelharnis 29 Jan. 1912. De Secretaris, De Voorzitter, NIJGH. J. v. d. KOOGH. Het bestuur van den polder het Oudeland maakt bekend dat de opgemaakte lyst der stem gerechtigde ingelanden gedurende 14 dagen van af 30 Jan 1912 ter inzage van ingelanden is neder- gelegd ten kantore van deu Secretaris. Middelharnis. 29 Januari 1912. De Secretaris, De Voorzitter, NIJGH. J. v. d. KOOGH. Dijkgraaf en Gezworenen van de polder De Oost en Westplaat Flakkee zullen bij inschrijving aanbesteden 1ste levering van 499 M1 oudsr- houdsgrint waarvan te leveren voor de polder de Oostplaat 225 M' op de kaai aan de Oostzijde van de haven van Middelharnis voor de West plaat 128 M3 aan het wissel aan de Westzijde van idem, 146 M3 op de baai te SommelBdijk. 2e. Het vervoer van bovengenoemde grint naar de daarvoor bestemde plaatsen. Inschrijvings biljetten worden Ingewacht tot,en met Donderdag 15 Febr. 1912 bij den Voorzitter den heer K.de Graaff te Sommelsdijk waarook nadere inlichtin gen te bekomen zijn. Middelharnis 28 Jan. 1912. Het bestuur van de Polders de Oost-en West plaat Flakkee. De Secretaris, De Voorzitter, J, M. v. PA AS SEN. K. DE GRAAFF. i, en riiwielba u- Sne euwwater clen: De Kampioen brengt nog eens in her innering, dat sneeuwwater op tweeërlei wijze een schadelijken invloed op do banden uitoefent. Het dringt door tusschen de buiten- en binnenbanden en wordt daar geabsorbeerd door den canvas-binnenwand. Worden derhalve de buitenbanden niet tijdig afgenomen, dan begint het canvas te verteren en kan een buitenband een on- uoodig vroegtijdig einde worden voorspeld. Het is daarom aan te bevelen, in het bij zonder voor transportrijwielen, dat men steeds een reserveband voorhanden heeft om dezen te gebruiken, wanneer de ge bruikte afgenomen is om te drogen. Het tweede nadeel van sneeuwwater is, dat het roest op de velgrandea en hier op wordt veel te weinig gelet aan de binnenzijde van de velg veroorzaakt. Zooals bekend is, is roest een vijand van rubber. Wordt het roest niet tijdig en zorg vuldig verwijderd, dan wordt de band zoo danig aangetast, dat hij na verloop van korten tijd bezwakt. Overschoenen. In dezen tijd van regen en sneeuw is goede verzorging van overschoenen wel geenszins overbodig. Door gummie-overschoenen te behandelen als gewone schoenen kan men ze licht be derven. Vooreerst mogen ze nooit aan groote warmte worden blootgesteld, en dus nimmer vlak bij de kachel worden gezet. Voorts moet men ze met een voclitigen doek schoonmaken en daarna met een drogen afwrijven. Vooral moet worden na gelaten ze met eenige olie te behandelen, omdat olie voor gummie slecht is, het zelfs doet oplossen. Wil men aan oudere overschoenen wat glans maken, dan mag men hoogstens een paar druppels olie hier voor gebruiken. Het is echter beter een soort gummilak hiervoor aan te wenden, dat men in goed gesorteerde winkels klaar kan koopen. Maar bij nieuwe schoenen moet men ook dit niet gebruiken. Bij het bewaren van overschoenen moet men meer zorg hebben, dan vaak het ge val is. Te dikwijls worden ze tusschen andere schoenen gezet, en deuken dan in. Het beste is wel, dat men ze op de een of andere manier, b.v. met oude kousen opvult, en zoo alle indeuken voorkomt. Voor winkeliers geven we hier enkele regelen voor de étalagekast 1. Zorg altijd voor een zindelijke étalage- kast. De étalage wordt dikwijls als het oog! het gezicht van den winkel beschouwd, en zooals men zich minstens éénmaal per dag het gelaat wascht, zoo zal men ook abso luut eiken dag de étalage schoonhouden, resp. afstoffen. 2. Ongeacht of de étalagekast groot of klein is, zij moet door glas of houtbe schutting zijn afgesloten. Daardoor houdt men er veel stof uit. 4. Maak van tijd tot tijd eenbeids- decoratie's, van artikelen van één soort, en zoo mogelijk van één prijs. Dit werkt den verkoop zeer in de hand. 5. Men gebruike altijd fraaie étalage- kaarten, en eenvoudige prijskaartjes. Voor een kleine zaak verdient het altijd aanbe veling, de artikelen steeds geprijsd te éta- leeren. 6. Etaleer nooit goederen buiten de étalagekast, op de straat. Eerstens lijden de artikelen daar erg van, en ten tweede maakt het een minder goeden indruk. Gedachten Geen enkele soort vau on deugd noch hebzucht, noch dronkenschap, draagt zooveel bij om het leven onaange naam te maken, dan het slecht humeur van een der echtgenooten. OBSERVATOR. Huitenlanri Te Tobroek steeg de aviateur Rossie, met kapitein Monti als passagier, met zijn vliegmachiene op. De laatste wierp bommen op een groot kamp van Arabie ren, die op de machine schoten. Vier pro jectielen raakten de vliegmachine. Montu werd licht gewond. Uit Italiaansche bron wordt gemeld, dat 400 Bedoeiuen een heftigeu aanval deden op de Italiaansche verdedigingslinie bij de putten van Togat. Ze werden te ruggeslagen en lieten 12 dooden op het slagveld achter. De Italianen verloren 4 gesueuvelden. Uit Portsmouth wordt gemeld, dat de onderzeeboot //A 3// gezonken is, na in aanvaring te zijn geweest bij het eiland Wight met de kanonneerboot //Hazard//. Als bijzonderheden over de ramp met de onderzeeboot w.,rdt gemeld, dat het schip Portsmouth verliet, om temanoeuvree ren met de kanonneerboot //Hazard//. Ge durende de manoeuvres in de nabijheid van het eiland Wight kwam de onderzeeer in aanvaring met de Hazard en zonk on middellijk. De schok was zeer sterk, ter wijl het ontsnappen van de lucht het wa ter toestond binnen de boot te driegen, waardoor de kansen op redding zeer klein werden. De bout had aan boord twee officieren en negen matrozen De Hazard zond een draadloos telegram naar Ports mouth om hulp te vragen. Sleepbooten en kruisers vertrokken naar het tooneel van de ramp. Volgens de //Figaro// zou het niet on mogelijk zijn dat de behandeling van 't Fransch-üuitsclie Marokko acoord in den senaat opnieuw uitgesteld is en dat zij eerst tegen het midden van Februari weer voortgezet zal worden. Men hoopt, dat dan de Fransch Spaansche onderhandelin gen afgeloopen zijn en minister president Poincare in slaat is bij de discussie over de overeenkomst ook inlichtingen te geven omtrent de in Marokko tusschen Frank- rijk «n Spanje bestaande verhouding. Over den toestand van keizer Frans Jozef wordt gemeld van een zijde die vaak in de gelegenheid is den grijzen vorst van nabij gade te slaan dat de gezondheid van den keizer buitengewoon goed is. Allen die hem in den laatsten tijd hebben gezien zijn het er over eens, dat in zijn uiterlijk en in zijn bewegingen geen spoor te vinden is van eenige vermoeidheid. Zijn gang is elastisch, zijn bewegingen en zijn gesprek ken zijn levendig. De stakingen te Lissabon zijn geëindigd. De regeering is meester van den toestand. De Kamer keurde met algemeene stemmen het wetsontwerp goed betreffen de de rechtspleging van gearresteerde per sonen. Er is censuur ingesteld op de dag bladen. Uit Belgrado wordt geseind :Hel minis terie Milanovitch heeft zijn ontslag in gediend. In een brief aan den koning wordt gezegd, dat de regeering met de Skoepstina niet werken kan, daar er fgeen voldoende meerderheid is. De koning heeft voorgesteld, de Skoepstina te ont binden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Op dit oogenblik heeft de ko ning het ontslag nog niet aangenomen, De Turksche politie heeft te Constan- tinopel 'n Montenegrin gearresseerd, Bou- lanvicli genaamd, lid van een revolution- nair commilé dat zijn zetels heeft in Amerika en te Belgrado. Boulanvich be reidde den moordaanslag voor op de leden van de tegenwoordige Montenegrijnsche regeering. Hij werd negen jaar geleden in Montenegro veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Twee jaar geleden ontsnapte hij. Hij heeft thans aan de Turksche po litie de namen van twintig medeplichti gen opgegeven, die deels in Turkije deels in het buitenland wonen. De onderhandelingen over de voorwaar den waaronder de Mantsjoe-dynastie bereid is afstand te doen van den troon, maken goeden voortgang. De voornaamste eisch door het keizerlijke huis gesteld, is, dat na -uitroeping der republiek de Mansjoe- dynastie haar erflijke titels en reiigieuse waardigheden zal behouden. Wordt het door Yoean Sjl Kai ontworpen plan wer kelijkheid dan is de keizer voortaan niet meer het politieke, maar het reiigieuse opperhoofd van het Hemelsche rijk. Uil de Pers. We zijn in een lagere school. In een Fransch provinciestadje, ergens in de Ardennen, De school, die -als bekend is nu al eenige jaren lang is losgemaakt van God en godsdienst en waar zelfs de Naam Gods zorgvuldig uit alle leer- en leesboekjes is weggeschrapt. Men wil er »neutraal" zijn. Welnu de onderwijzer in zulk een school (zoo verhaalt het Centrum) voelde zich onlangs geroepen om voor de klas te gaan bewijzen, dat er geen God is. Hij nam met plechtig gebaar een stuk krijt, schreed naar het bord en schreef Toen nam hij zijn horloge, keek er op en sprak«Ik geef God vijf minuten om te komen uitvegen wat ik geschreven heb.i Met het zelfbewustzijn van de overwinning wachtte hij. «Ziezoo, het bewijs is dus geleverd.« «Die heer zou zijn proefnemingen kunnen voortzetten, bijv. een brief schrijven aan president F a 11 i r e s«ik verklaar dat

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1