UITERST GOEDKOOP Zaterdag 3 Februari 1912 No 1734. lOiSfROUWEN SAJETTEN Ja Ha FABERT 1 STERK KLEÖRHOÜDEID Twee Bladen en Zondagsblad. DIE B li EI EN, erkennen dat de van en daarbij zijn O Officieel Gedeelte. C Land- en Tuinbouw Uil de Pers. Reclames, Mededee- lingen en®. Een groot gevaar. De nierppen 1)0 bejaarde lieden, OUDE TONGE. Binnenland. Plaatselijk nieuws. IN HOC SIGNO WSES Dit nummer bestaat uit BEKENDMAKING. Het Bestuur der Polders loozeude op de Haven van Sommelsdijk zal trachten aan te besteden op Dinsdag 13 Februari 1912. de levering van plm. 1450 M3 goed ge- wassche niet al te fijne onderlioudsgrint, te leveren voor 1 Juli 1912 als volgt 1273 M3 franco op den wal te Sommelsdijk. 177 aan 't Sas van Dirksland, (Oostzijde.) Inschrijvers moeten den prijs opgeven berekend naar de betaling op 1 Juli en 1 November 1912, (gunning naar keuze van hetBestuur Bij te late levering wordt 10 ets. per M* gekort [met het recht aan anderen uit te besteden) en de meerdere kosten daar van te verhalen op den aannemer. Op zegel geschreven inschrijvingsbiljetten worden voor 13 Feb. ingewacht bij den Dijkgraaf alsmede, het rijden der grint naar de daarvoor bestemde plaatsen.. Gegadigden kunnen zich tot den Dijk graaf wenden om inlichtingen. De gunning wordt den volgenden dag bekend gemaakt. Sommelsdijk, 31 Jan. 1912. De Secretaris, De Voorzitter, F. C. Armstrong. K. de Graaff. WAARSCHUWING. De Comissaris van Politie der gemeente Velzen waarschuwen tegen het aangaan va* handels-relaties met personen woon achtig in de gemeente Velsen, zich noe mende C. Glas, K. Zoontjes, Mej. Verduin, ook wel C. K. Zoon-Glas, die alle moge lijke handelswaren zonder betaling trach ten te bekomen. Aangezien deze combinatie van personen welke meerdere medeplichtigen heeft, na kennisneming dezer waarschuwing, waar schijnlijk zullen trachten, op andere naam of namen handelswaren door bestelling zonder betaling te verkrijgen, raadt ge noemde Commissaris van Politie belang hebbenden aan met hun onbekende per sonen in deze Gemeente niet in handelre- laties te treden alvorens voldoende be trouwbare inlichtingen te hebben ingewon nen of eventueele handelswaren slechts onder rembours te zenden. Die combinatie woont thans verspreid over de Gemeente Velsen, bestaande uit de afdeelingen Velsen, Wijkeroog, Holland op zijn Smalst, Santpoort, Rozenstein, Jan Gijzenwaart of station Santpoort, Velser- oord en IJmuiden, naar welke plaatsen, alsmede naar de stations van de naburige gemeenten men de bestelde goederen laat zenden. De Commissaris van Politie, tevens Commissaris van Rijkspolitie der Gemeente Velsen voornoemd, Velsen, Januari 1912. D. DE RIDDER. Behandeling van planten ia de Woonkamer. I. Vaak hoort men van liefhebbers van 't houden en kweeken van bloemen in woon vertrekken de klacht, dat deze zoo kort duren, spoedig geel worden, geen nieuwe knoppen maken na te zijn uitgebloeid, lang en spichtig groeien, en na verloop van eenigen tijd sterven. Niet zelden wordt hier van de schuld op den kweeker en verkoo- per geworpen, óf men besluit mismoedig dat daar geen planten in het leven kunnen gehouden worden. Niet altoos gaat men verder en vraagt tevens zich zelf af welke oorzaken den groei en de gezondheid der planten verhinderen. In 't algemeen komen die hierop neerdat licht en lucht te veel worden onthoudendat de gewassen niet van 't s t o f worden gereinigd en daar tegen beveiligddat onregelmatig of onge past wordt begoten. Dikwijls worden in een kamer de planten achter neerhangende gordijnen, in bloemen tafels, op eenigen afstand van hét raam geplaatst, en hebben hierdoor gebrek aan licht. Door dit gemis ontbreekt ook de groote prikkel, waardoor de in- en uitade- ming, de ontleding der voedende Dichtstof fen wordt bewerkstelligd. Natuurlijk moet de gezondheid der plant door deze onthou ding lijden langzamerhand worden de bla deren geel, in dien toestand ontleden zij weinig koolzuur, en evenmin als een mensch onder die omstandigheden zou kunnen leven, kan ook de plant haar bestaan langer rek ken zij leeft, of liever kwijnt, totdat de haar gebleven levenskrachten geheel zijn uitgeput. Ook hebben zeer vele in woonvertrekken geplaatste gewassen gebrek aan lucht. En toch, het voedsel, dat de bladeren uit de lucht tot zich trekken, de vloeistoffen die zij hieruit door middel van de huid mondjes opnemen, behooren zeker niet tot de- minstvoedende stoffen, welke voor de instandhouding van het geheel dienstbaar zijn. Dat echter de behoefte hieraan bij som mige planten grooter is dan bij andere, leert de natuur zelf ons. Men treft immers planten aan in dichte bosschen, waar slechts weinig licht en nimmer zon doordringt, en daar welig tieren, terwijl andere in barre zandwoestijnen en op naakte rotsen lieur voedsel zoeken waar geen loovertje eenige schaduw geeft. Zulke, die 't minste behoefte hebben aan licht en lucht, zullen het best geschikt zijn om in woonvertrekken te worden geplaatst. Ook de begieting is dikwijls ongere geld. Sommige liefhebbers (liefhebsters) heb ben de verkeerde gewoonte de planten in met water gevulde bakjes te plaatsen de wortels zijn hierdoor altijd nat en kil, hebben meer vocht dan zij kunnen opslor pen en opvoeren, ook meer dan de bladeren in dien toestand kunnen uitwasemen, ver rotten eindelijk en ziedaar de plant reeds onder en boven in zijn hoofdorganen gekrenkt. Andere kweekers verzuimen eeni gen tijd den planten water te geven, en hebben haar dus langer of korter van dit onmisbaar voedsel beroofd. Nu volgt op dit verzuim een overvloedige begieting, die voor de, door de ontbering ontwende orga nen even schadelijk zal zijn als het geleden water- en voedselgemis slechts langza merhand moeten ze zich weder aan het voedsel gewennen. Welke de voorwaarden zijn, waaraan de kweeker moet voldoen, zal hij zijn planten in het woonvertrek in 't leven, gezond en fleurig houden, vertellen we in een tweede artikeltje. Onder de rood» zweep. Zooals onze lezers weten is de heer W. de Jong, bij ons geen onbekende, de can- didaat der Vrijzinnigen in Hilversum. Deze trad j.l, week op te Watergraafs meer waar ook de sociahsiischen candidaat in debat kwam. De »Giaafschapper" schrijft Teekenend is de slotsom, waartoe de heer De Jong bij zijn antwoord aan de debaters kwam. In het verslag in het Handelsbl. leest men Spr. besloot met den raad den can- d:daat der S. D. A. P, niet den scheurmaker der S. D. P. of den candidaat der vrijzinnigen te kiezen, den candidaat der vrijzinnigen, zoo men overtuigd is, dat van de vrijzinnigen nog veel te verwachten is en dat zij hun idealen nog niet hebben verloren. Dit is ongetwijfeld kras. De liberale candidaat raadt den kiezers aan, te stemmen op hem, of op den man der S. D. A. P. Tusschen liberaal en sociaal democraat schijnt dus bij hem niet veel verschil meer te bestaan. Als dit geen staaltje van politieke karakter loosheid is, dan begrijpen wij er niets meer van. En dit te meer, omdat de sociaal-demo cratische debater, de heer De Roode, dezen liberalen spreker, wegens diens poging om daar sociaal democratisch te willen doen in zijn eerste rede, geducht in het zonnetje had gezet. Wij lezen toch in het verslag Ook thans leverde de heer De Jong een pleidooi ten gunste van hei alge meen kiesrecht en van toekenning van het kiesrecht ook aan de vrouw, waar van in geen geval een dameskiesrecht gemaakt mag wordenten gunste van Staatspensioneering de kosten te vinden uit de directe belastingen. Waarop de heer De Roode antwoordde De rede van den heer De Jong hooren- de, moet men tot de slotsom komen wat is die man sociaal, wat is die man democraat. Misschien heeft iemand wel gedacht, is die man wel sociaal-demo craat. Dat is echter niet het geval. Hoe komt het dat hier iemand van de liberalen spreekt met de leuze der sociaal-democraten Dat bomt omdat de liberalen, evenals de clericalen, een eigen economisch politiek besef misseD. Spfc. zette daarop uiteen, dat èn op kiesrechtgebied èn op het gebied van het Staatspensioen de liberalen door de sociaal democraten gedwongen zijn om hunne leuzen over te nemen. Wil men dat het in den geest der sociaal democraten verder gaat, dan moet men den sociaal demccratischen candidaat kiezen. En zie nu na deze afstraffing van de beginselloosheid der liberalen en den liberalen candidaat, komt de spreker van dezen avond den afstr&ffer als een hond, die van zijn meester met de zweep heeft gehad, tegemoet om hem de hand te lekken. Akeliger kan 't waarlijk niet De roode zweep wordt blijkbaar in het liberale kamp wel gevoeld. Be verkiezing in Hilversum. In het ochtendblad van het vrij-hberale Vaderland lezen wij omtrent den uitslag der eerste stemming o.m, het volgende: Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de inspanning der vrijzinnigen in Hilversum niet zonder aanvankelijk succes is ge bleven. Wat bij ons weten in dat district tot dusverre nog niet was gelukt, is nu gebeurt, de candidaat der vrijzinnigen is met een aanzienlijk stemmencijfer in her stemming gekomen met den candidaat van rechts. Ongetwijfeld is deze uitslag vooral te danken aan het onvermoeide vlagvertoon van den vrijzinnigen candidaat Allereerst heeft deze uitslag in dit door de onzen reeds opgegeven district dan ook moreeie beieekenis Vergeleken met het voor de coal.tie gunstigste jaar in Hilversum, 1905. is haar stemmen- aantal niet noemenswaard vooruitgegaan, ja zelfs verhoudingsgewijze achteruitge gaan, nl, indien men in aanmerking neemt, dat het aantal kiezers sedert met circa 1400 gestegen is. Ook de sociaKsien ziju niet in getalsterkte toe genomen. Alleen de vrijzinnigen namen in stemmenaantal toe Of het mogelijk zal zijn, onzen can didaat bij herstemming gekozen te krij gen, is een vraag, waarop het antwoord door verschillende factoren wordt be- heerscht. Hoe deze echter moge zijn, hei giste ren behaalde aanvankelijk succes stemt tot tevredenheid. Het is meer dan wij hadden verwacht. Van de reehtsche bladen, kan alleen nog de r. katholieke Masslode zich uiten Zij merkt het volgende op Wij mogen over dezen uinkg Uwe den zijn. Door het uitvallen van den candidal der Christelijk-Historisch en komt Mr, V. H. Rutgers thans in her stemming met den candidaat der Vrijzin nig. den heer W. de Jong. Hierdoor wordt zijne overwinning bij de herstemming nagenoeg zeker, want, wij kunnen toch niet aannemen dat de Christelijb-Htstorischen ook thans nog zullen weigeren hun stem uit te brengen op den candidaat der Antirevolutionairen en Katholieken. Te meer niet, nu tegen over Mr. Rurgers bij deze herstemming als candidaat zal staan een onbeteeke- nend persoontje als de redicaal-liberale propagandist der liberale Unie, de heer W. de Jong. Het Tarief en de Verkiezingen. Wij lezen in de ^Uitgaven der Tarief- vereeniging* het volgende Onze »groote perse, die bijna uit sluitend ten dienste is van het vrijzinnige deel van ons volk, heeft boven alles deze tactiek gedurende jaren toegepastwat door de vrijzinnigheid wordt voor gestaan, is eigenlijk het eenig goede het wettenschappeiijk vastgelegde stelsel, waarbij ieder zich heeft neer te leggen. In het opleggen van deze overtuiging bij hare lezers, heeft zij het ver gebracht vooral op het terrein van onze handels politiek. Dat de richting daarvan niets te maken heeft met politieke kleur men kan het iederen dag lezen, maar onder wijl worden de leuzen ^vrijhandel* en >vtij ruilverkeer*, zoo handig geëxploi teerd, dat men wel een verstokt conser vatief of aarts domper moet zijn om niet met deze leuze mee te gaan. In het vertrouwen, dat velen zich buiten de:en kring van dompers en conservatieven zullen stellen, wordt dan verder als eene uitgemaakte zaak aangenomen, dat de groote meerderheid' van ons volk zich verklaard heeft voor nu ja waar voor weet men eigenlijk niet, maar in elk geval tegen het ontwerp van Minister Kolkman tot verhooging van de Tarief- wet. De groote meerderheid van ons volk. Hoe men tot deze wetenschap komt, het is niet vrijzinnig er naar te vragen, het is uitgetfiaakt En omdat het uitgemaakt is, stelt men thans voor, desnoods wel het ont werp Kolkman te behandelen, maar de eindstemming te verschuiven tot na de generale verkiezing van 1913. Hierbij wordt een beroep op Engeland gedaan maar verzwegen dat de omstandigheden hier en "in Engeland geheel ongelijk zijn. Reeds in 1901 is Tariefsverhooging door links gebruikt, als een wapen bij de verkiezing. De uitslag was een groote rechsche meerderheid en een Kabinet- Kuyper. In 1905 werd het ontwerp-Harte be streden, en naast deze bestrijding het anti- Kuyper-kabaal gebruikt, om een linksche meerderheid te verkrijgen. In 1907 was bij de Prov, Siaten-ver- kiezing het Tarief schering en inslag, maar de uitslag was een groote meerderheid in de Eerste Kamer. In 1909, ging de strijd tegen het intusschen optreden Kabinet-Heemskerk en de uitslag was een nog grootere meerderheid rechts dan in 1901. Eu evenals in 1901, heeft de leuze vrijhan del, dienst gedaan om in 1909 het Kabi net-Heemskerk, dat de herziening van het Tarief op zijn program had ge plaatst, te bestrijden. Men moet door erge ^vrijzinnigheid* bevangen zijn, om nu nog vol te hou den, dat »de groote meerderheid* is tegen het onlwerp-Kolkman. (20 Cents per regel.) De nierpijnen komen meer voor bij bejaarde lieden dan bij de jongen. Dat ia erkend en dat ia zeer begrijpelijk. Het is de slijting van dat orgaan, die oorzaak is van de pijnen die hij ons doet verduren en hoe ouder het is, des te meer is het vergleteD. Denk aan den zwaren arbeid dien de nieren zonder ophouden, dagen nacht, verrichten. Denk dat het de nieren zijn, die belast zijn het bloed te zuiveren en alle vergiften, door de voeding achtergelaten, af te voeren. Denk ook dat, wanneer dit orgaan, befast vergiften af te voeren, niet meer werkt o^fonvolkomen werkt, een gedeelte dier niet afgevoerde vergiften in het organisme blijft en het licüftam vergiftigt. Men moet dus op zijne weren letten en zoodra men lendepijn of pijneB in den rug voelt, wanneer men, moeite onaervindt om zich op te richten, wanneer de urise troebel is, moet men tot zichzelf zeggen dat#e nieren aangetast zijn en dat men ze moet veffiorgen. Om ze te verzor gen, om haar de krach# weer te geven behoorlijk haar filtreerwerk te jlben, zal het gebruik der Pink Pillen u de best# diensten bewijzen. Ziehier een bewijs daarvan: De heer J. G. Piajpoud 62 jaren, wonende te Zwolle, Achterom Jt3 heeft ons de volgeitde verklaring gezonde: „Ik verklaar dat fc veel aan pijnen in den rug, aan lendepijnen erf hoofdpijnen heb geleden. Na zonder succes vel^middelen te hebben beproefd, heb ik de Pink Piifen gebruikt, en ik kan getuigen dat dit uitmunfende middel zoo goed mijne kwalen heeft verminderd, dat ik reeds een volledige genezitfg voorzie. Verkrijgbaar/ 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bihet Generaal Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22 Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Fa.DIJKEMA DOORNBOS te Sommelsdijk. Kamerverkiezing in het district Hilversum. Bij de Woensdag gehouden stem ming waren uitgebracht 8299 geldige stemmen, waarvan op de heeren mr. H. Th. s' Jacob (C.-H.) 1736, W. de Jong (U. L.) 2092, mr. V. H. Rutgers (A.-R.) 3584. dr. Th. van der Waerden (S.D.A P.) 784 en D. Wijnkoop (S.D.P.) 103 stemmen, zoodat h e r s t e m- ming moet plaats hebben tusschen de heeren Rutgers en De Jong. Sommelsdijk.* In het Algemeen ver kooplokaal te Rotterdam werd op 3i Januari j.l, gehouden de oprichtingsverga dering van de Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek >Puttershoek« te Putiershoek, Het voorloopig Comité bestaande uit de Heeren G. de Vos te Tiengemeten, Voor zitter, D. de Snoo te Geervliet, W, H. de Vos te Dordrecht, P. Schouwenburg te Strijen Secretaris en J, Koert te Stad aan 't Haringvliet bracht in behandelrng de door haar ontworpen statuten. De behan deling daarvan had plaats onder leiding van een rechtskundigen adviseur der Ver- eeniging Mr. A, van der Spek, advocaat hier ter stede. De vergadering, die druk bezocht was, was zeer geanimeerd. Na vaststelling der Staluten werd staande de vergadering voor 869 aandeelen van f500, in de nieuwe vereenigÏDg irigeteebeDd. Zoodra de statuten in de Staatscourant zullen verschenen zijn zal de verkiezing van het definitieve Bestuur plaats hebben, uiterlijk in de maand Maart a.s. Gedurende de maand Januari, zijn alhier 9 sterfgevallen voorgekomen, iets wat sedert 1885 niet het geval is geweest. De Rijksveldwachter Van Es is tijde lijk gedetacheerd te Rotterdam. Ter gemeente-secretarie alhier, is verkrijgbaar gesteld, een afschrift van het geen naar het burgerlijk recht eigendom der gemeente is, tegen betaling der kosten. Gedurende de maand Februari ligt op de gemeente-secretarie alhier voor een ieder ter inzage een alphabetische lijst van eigenaars of beheerders van terinvordering dienstplichtige paarden. Binnen enkele dagen zal de klap van de nachtwacht tot de oudheden kunnen worden gerekend. Van Alphen is dus te niet gedaan en voor den 2'iclapperi be hoeft men niet meer bevreesd te wezen. Mfddclharni*. A'hier is nog een vrij zinnige kiesvereenigiDg opgericht en zijn tot bestuursleden gekozen de heeren J. v. der Koogh, Boomsma e. a. Door onderscheidene landbouwers van Middelharnis - Sommelsdijk is een dekhengst aangekocht voor f 6400 welke gestald wordt bij den landbouwer K. v. Es onder Middel harnis. Door den heer C. Noordijk is een woonhuis staande aan de Westzijde van de Westdijk onderhands verkocht aan P. Vroegindewei D.z. Dirk gland. De Rijksveldwachter J. M. Elenbaas d:e vcor korten tijd te Rotterdam gedetacheerd is geweest is heden weer in zijn standplaats alhier terruggekeerd. De opbrengst ten bate voor Broeder en Zuster Koudijzer uit Middeihatnis tijdens de Zanguitvoering Donderdagavond was f21.50. &t«d aan 't Haringvliet. De om roeper A. Keijzer, heeft eervol ontslag aangevra agd wegens drukke werkzaamheden, Door het dagelijksch Bestuur dezer gemeente is bekend gemaakt dat de alpha betische lijst, bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van een of meer ter vordering aan te bieden paarden ge durende deze maand voor een ieder op de secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd. Den Bommel. Bezig zijnde een wagen te laden met draineerbuizen, schoof eensklaps een onderdeel van den wagen uit de richting, waardoor ongeveer 200 dier buizen verbrijzeld en beschadigd werden, Bij J. den Braber heeft een kip een ei gelegd ter zwaarte van 11 lood, Terwijl J, Smits met nog 2 arbeiders bezig was met het vervoeren van grint door middel van een wielsleê, pikte de de burrij uit en liep het voertuig met de 2 arbeiders te water. Waren ze druipnat, persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Het aantal lotelingen voor de lichting I9T2, bedraagt 22, Bevolking op 31 Deq. 1910: M. V. Totaal 818 830 1648. Ingekomen: 39 40 79. Geboren20 26 46. Samen: 877 896 1778. Vertrokken: 37 55 92. Overleden: 10 16 26. Samen 47 71 I18. Werkelijke bev. op 31 Dec. 1911: 830 M. en 825 V. Totaal 1655. Qoitgensplaat. Bij publicatie is ter openbare kennis gebracht, dat de lijsten der stemgerechtigde ingelanden van de polders onder deze gemeente zijn herzien en vanaf 2 Februari tot en met 15 Feb. a s. ter inzage van ingelanden zullen liggen ter gemeente secretarie. Het aandeel dezer gemeente in de lichting van 1912 is door Heeren Ged, Staten bepaald op 9, waarvan 6 ter vol ledige oefening zullen worden ingelijfd en 3 voor korte oefening. Een gedeelte der lotelingen van de lich ting 1912 zal worden ingelijfd op 4 Maart a.s. des voormiddags 10 uur te Rotterdam. Het aantal ingeschrevenen der lichting 1913 bedraagt 38. Het kohier der grondbelasting over het dienstjaar 1912 is invorderbaar ver klaard op 24 Januari 1912 en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Verslag van het verhandelde op de alge- meene vergadering van de ziektevereeniging „Steunt Elkander" alhier op Dinsdag 30 Janu ari 1912 in het Hotel Hobbel. De vergadering werd door den Voor zitter, den heer Bol, geopend met een woord van dank aan de 27 opgekomen leden. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag over 1911 van den secreta ris blijkt dat het aantal leden verminderde met 4, waarvan 2 wegens overlijden en 1 wegens ver trek, terwijl 1 lid bedankte. 2 Personen traden toe als lid. Het aantal leden bedraagt na 39, terwijl er 10 donateurs en 25 begunstigers zijn. De heer A. Mijs brengt verBlag uit over het gehouden onderzoek van de rekening van den Penningmeester over 1J11 en deelt mede dat alles in orde bevonden is. Uit die rekening blijkt dat aan 10 personen is uitgekeerd f 77.(9. De rekening wordt goedgekeurd in ontvangsten op f 481.90 en uitgaven op f 96.28, alzoo een batig saldo van f 388. 62. De aftredende bestunrsleden de heeren J. G. van Putten, W. J. Donkersloot, A. van Rossum en C. van Putten worden met bijna algemeene stemmen herkozen. Worden nu genoemd als leden der commissie tot het nazien der rekening van den penning meester over 1912 de heeren A. L. Hobbel, M. van Oostenbrugge en G. van Nimwegen. Bij rondvraag stelt de heer Van Oostenbrugge voor |om art. 27 van het reglement zoodanig te wijzigen, dat nu aan personen, welke bij een on geval een uitkeering krijgen van de rijksverze- keringbank, ook een uitkeering van de vereeni- ging te geven, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3