Woensdag 31 Januari 1912. 26*^ Jaargang N°. 1733. A n li rem kt tion air IN HOCSIGNO VINCES voor tie Knfdliollandsclie Orgaan EiBaitdm. Oorlog lussshen itaiia sn Turkije. W. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK Alle stukken voor de Itedactie bestemd, Advertentie» ess verdere Administratie trance toe te Kenden aan den Uitgever. Officieel Gedeelte. Wat de Staatspensioeneerders of vrienden der Rijksbedeeling ook over Plaatselijk Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Uteleffosm lutercoraau E80. Advertenties 10 Cent por regel en maal. E0elan0.es 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal, Dieustaaiivragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groofe letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiëm worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. BEKENDMAKING. Dijkgraaf en Gezworens van den polder St. Christoffel onder SOMMELSDIJK maken bekend dat de Lijst der stemgerechtigde ingelanden is opgemaakt en voor belanghebbenden gedurende veertien dagen (vm. 9—12; nm. 2—4) op „den Doele" ter inzage is gelegd en dat bezwaren, welke ingelanden mochten hebben binnen den bepaalden tijd'schriftelijk kunnen worden inge leverd bij den Dijkgraaf. K. DE GRAAFF, Dijkgraaf. F. O. ARMSTRONG, Secretaris. Sommelsdijk, 27 Jan. 1912. BEKENDMAKING. Dijkgraaf en Gezworens van de POLDERS, loozende op de Haven van Sommelsdijk maken bekend: dat de lijsten dër stemgerechtigde in gelanden lijn opgemaakt en voor belanghebben den gedurende veertien dagen (vm. 9—12; nm. 2—4) op „den Doele" ter inzage zijn nedergelegd en dat bezwaren welke ingelanden mochten heb ben, binnen de hierboven bepaalden tijd schrif telijk kunnen worden ingeleverd bij den Dijk graaf. K. DE GRAAFF, Dijkgraaf. F. O. ARMSTRONG, Secretaris. Sommelsdijk, 26 Jan. 1912. AANBESTEDING GRINT. Dijkgraaf en Gezworens van de polders „DE OOST- en WESTPLATEN FLAKKEE," zullen bij inschrijving aanbesteden lo. de levering van 499 M3 onderhoudsgrint, waarvan te leveren voor den polder „De Oost plaat Flakkee" 225 M3 gedeeltelijk aan het wissel en op de kaai aan de Oostzijde van de haven van Middelharnis, voor „De Westplaat Flakkee" 128 M.3 aan het Wissel aan de Westzijde van de haven van Middelharnis, en 146 M3 op de kaai van Sommelsdijk. 2o. Het vervoer van bovengenoemde grint naar de daarvoor bestemde plaateeD. Inschrijvingsbiljetten worden ingewacht toten met Donderdag 15 Februari 1912, bij den Voor zitter KI. de Uraafl' te Sommelsdijk, waar ook nadere inlichtingen te bekomen zijn. Het bestuur van de polders „De Oost en West platen van Flakkee" KI. DE GRAAFF, Voorzitter J. M. VAN PAAööCHEN, Secretaris. Middelharnis, 28 Januari 1912 Invordering 's Rijks directe belastingen. Do Burgemeester der gemeente Middelhar nis maakt bekend, dal de kohier der Grond belasting over heidiensijaar 1911 invorderbaar verklaaad op den 24 Jan. 1912 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand ge steld en ieder daarop voorkomende belas tingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wel bepaalden voet, te voldoen. Middelharnis, den 20 Jan. 1912. De Burgemeester ULBO J. MIJS. De lameractie, De 2de Kamer komt weer spoedig bijeen. De Kerstvacantie heeft al langer dan een week geduurd, maar de rust tijd is nuttig besteed. De Commissie van voorbereiding voer de Verzeke ringswetten is ijverig bezig geweest- De Ziekte- en Kaderwetten zijn voor openbare behandeling gereed en thans houdt men zich met de Invaliditeitswet noodig De Christelijke arbeiders volgen met greote belangstelling den gang van zaken nog één jaar en dan is heel Nederland in de verkiezingsdruktede propagandisten reizen stad en land dan at en zullen dan probeeren om 't Rechtsche Kabinet, zoo mogelijk, in alles af te breken. En al zal er altijd op sociale wetten wat aan te merken zijn, omdat ze een zekere groep be- voordeelen en een andere daardoor wat in de schaduw stellen, als er so ciale wetten in 't Staatsblad staan, heeft eik kiezer een houvastheeft hij 't bewijs, dat een Kabinet niet te ver geefs gearbeid heeft. Wat zal dus de toekomst brengen. En dan hopen we in de eerste plaats, dat de motie Troelstra zoo gauw mogelijk in den doofpot gaat, want moet die uitgevoerd worden dan wachten we dit een totaal afbreken van 't Sociale werk. Dat men onder de bekoring komt van deze motie, we geven het toe, maar juist, omdat jze mooi lijkt is ze des te ge vaarlijker Troelstra wilde, in afwach ting dat de Invaliditeitswet in volledige werking was, al vast de 70 jarigen helpenslechts één artikel van dit ontwerp bekoelde onmiddellijk in toe passing te worden gebracht, en dan kou de Kamer, zoo redeneerde Troel stra, op haar gemak het overige der lnvaliedenverzekering afmaken. Nog eens: er ligt voor alle ouden van dagen, voor de heele Kamer, zoo oppervlakkig bekeken, bekoring in zoo'n voorstel, 't getuigt, zou men zeggen, van zoo'n barmhartigheid voor de 70 jarigen, dat men wel zoo hard als een kei moet zijn, om tegen die motie nog iets te durven zeggen. En toch zou 'i ons leed zijn, indien één rechtsch Kamerlid zich door 't mooie van dat voorstel bedrie gen liet. Welken angel zit dan aan dat vischtouw? Deze: eerstens: voor de in valieden doet de motie Troelstra niets. Er zijn oneindig meer in valieden dan ouden van dagen, en nu wil Troelstra de laatsten helpen. Maar de eersten, de invalieden ook zegt Troelstra, die alleen wat later En dit juist gelooven we niet. De Staatspensioneering hangt bij de Link- sche groepen aan 't zadelen 't is onze vaste overtuiging, dat als een maal de ouden van dagen, en zij alleen zoogenaamd voorloopig, geholpen wor den, die voorioopige toestand een bestendige zal worden, en dat heel de Invaliditeitsverzekering naar den kelder gaat. Hoe dat kan Heel een voudig: De 70 jarigen krijgen naar Troeistra wil, dadelijk geld maar over een paar jaar doet Troelstra het voor stel om de 65 jarigen al vast maar te helpen en laat de uitvoering der In validiteitswet wat al te lang op zich wachten, dan komt 't voorstel om de 60 jarigen al vast te helpen .en dan zie de Kamer en heel de arbei dersbevolking, voor ze er erg in heett, midden in de Saatsbedeeiirg. Maar kan de uitvoering der Invaliditeitswet zoolang talmen En de bespreking in de Kamer, en de uitvoering kunnen op alle wijzen gerekt wordenobstruc tie en honderden amendementen enz. enz. en allerlei nieuwe moties en Kamerkabaai kunnen de Invaliditeits wet in gevaar brengenen, zoodra Troelstra's motie er door is, natuurlijk, dan is voor de linksche groepen toch al 't mooie van de Inv swet af, omdat zij, met Staatspensioens denkbeelden al heel weinig voor de 40- 50 en 60 jarige invalieden willen en kunnen doen. Neenden zoogenaanjden xtijdelijkenci maatregel wil men vaster; maken Zon der premie de 70 jarigen helpen om zoo er toe te komen, om de 05 en 60 jarigen ook zonder premie te helpen. Maar ■wat komt er dan van de jongere in val eden nog terecht 1 Ons inziens ligt heel de wet in duigen. En daarom late men van Rechts, al zal 't in de Kamer wellicht daveren, als Troelstra aan 't razen gaat tegen die hardvoch tige Christenen in de Kamer, eenparig zich verzetten tegen die motie, want hoe mooi ook van buiten, ze is de dood in den pot voor de jongere invalieden. Een grief. Een der grieven tegen 't Staatspen sioen, die we hebben is dezedat de verhooging van loonen tegenwerkt. hun stelsel voor moois vertellen, dit Meelij ke is nooit weg te nemen ze houden de verhooging, der daggelden tegen. Da vrienden der Rijksbedeeling roe pen steedsde armen kunnen geea premie betalennu willen we niet vra gen sorteert de arbeiders eerst eens goed en wijst eerst eens goed aan wie arm zijn, wat ge dan arm noemt, neen, stel, dat alle arbeiders arm zijn maar dan is 't toch zoo duidelijk ais de dag, dat al die arme arbeiders door hun organisaties moeten zorgen, dat de premie uit hun daggeld komt. Die moet er komen, de arbeiders moeten niet rusten, voordat ze zoo'n flink daggeld verdienen, dat dat dubbeltje premie er af kan. Maar de Vrienden der Staatsbedee- ling willen dat dubbeltje enz. door 't Rijk laten betalen. Eilievewaar is dan de prikkel voor den arbeider om hooger loon te krijgen. Wie gaat hoo- ger loonen geven onder de boeren, als deze zien, dat toch de arbeiders geholpen worden door den Staat. Neen premieheffingen voor Inva- liedenverzekering, Ziekte verzekering Weduwen- en weezenverzekering, on gevallenverzekering houdt dearbeiders wakker prikkelt ze tot gedurige, blij vende loonstijgingen, zoo, dat ze uit dat loon al die premieskunnen voldoen. En juist de ioonacte is in de ar beiderswereld een mooi stuk werk. Die moeten ze steeds in de gaten hou den. Daar moeien ze zich voor orga niseeren en daar moeten ze kassen voor vormen. Maar de vrienden der Staatsbedeeling zien dat anders niet, onzesjinziens tot onberekenbare schade der arbeidersbevolking Bui Ion land Volgens aanvullende berichien, be treffende het gevecht bij Gasgareseh zouden de I abanen eenvoudig in de paa zijn gehakt, wanneer hun vlieg machine de omtrekkende bewegiag der Tui km niet tijdig had ontdekt. De Italianen kregen 50 dooden en 30 gewonden. De Italianen beschoten de havens van Liol en Buteiman en trachtten tever geefs, troepen aan land te zetten. IERLAND. Wat vroeger in Ierland grootgrond bezit was, zal over eenigen tijd allemaal eigendom van kleine boeren op dat ei and zijn geworden. Die Btille agrarische omwen eliag, wordt langzaam voortgezet. De landwet der conservatieve regeering vm hoi jiar 1903, stelde een staafecre- die van honderd mil ioen pond sterling b( schikbaar, om den Iersehoa landbouw grond v in de groo e eigenaars af te koopen en tegen jaarlijksche aflossing van de koopsom in kleine perceelentot eigendom dar Ierscha boeren te maken. Bij dat crediet voegde de Eogelsche staai tevens nog een bedrag van twimig miilioen pond, als premies voor de land- heeren, wier gronden onteigend waren. Ia GrootBrittanje schijnen de En- gelschen dien weg nu ook te willen opgaan. DUITSCIILAND. De herstemmingen hebben 't zwart blauwe bloc met een kleine meerderheid gebroken. Daar de volstrekte meerder heid van den Rijksdag 199 bedraagt en de linkerzijde plus 1 liberale Lotharin- ger en 2 R Marscha Boerenbonders precies 203 zetels bezetten, is de linkerzijde van Bassermann tot Bebel in de meerderheid gekomen. Wat de geheele linkerzijde slechts angstvallig durfde denken, is waarheid geworden. De linkerzijde heefe een kleine, doch besliste meerderheid in den Rijksdag gekregen. De rechterzijde heeft een gevoelige nederlaag te boeken. In het onoverwinnelijke Centrum zijn scheu ren gekomen, grooter dan allen verwacht hadden. Na Keulen is nu Dusseldorf De 110 mandaten der sociaal-demo cratie zijn een succes, dat zonder voor beeld staat in de geschiedenis van den DuitscheD Rijksdag. De ongekroonde koning von Heyde- brandt kan tevreden zijn met de 110 roode zetels in dan Rijksdag. RUSLAND. De Russische Dosma heeft in de dorde lezing 't ontwerp ongevallenverzekering voor arbeiders goedgekeurd, BELGIË. De Kamer sloot de debatten over de duurte der levensmiddelen en nam met 80 tegen 72 stemmen een motie van vertrouwen jegens de regeering aan, waarin wordt te kennen gegeven, dat de regeeiitgs de lotsverbetering der arbei dersklasse in de hand zal werken en de iandbouw-produciie zai weten te ver- ineedereD. LUXEMBURG. Het „Luxemburger Werk" meldt, dat de Italiaansche arbeiders in de ijzermijn aldaar ean manifestatie op touw zetten, als pro est tegen de loonaftrek voor de pas ingevoerde ouderdoms en ongevallen verzekering. Zij beukten met wagendissels de toe gangsdeuren der mijn s'uk en vernielden de in da buurt gdegen kantoreD. Toen uit de menigte schoten op de ter hulp geroepen gendarmen werden gelost, sefao ea dezen met scherp terug. Drie arbeiders werden gedood waaronder een Pranscbman. Er worden militairen uit Luxemburg verwacht. OOSTENRIJK. Graaf von Aehreuthal treedt als mini ster van Buiteniandsche Zaken al. Zijn gezondheidstoestand is zeer ernstig. ITALIË. In het Pransch-Italiaansche incident, tot pessimisme aanleiding gaf, heeft zich plotseling een wijziging ten goede voor gedaan. Te Rome is een formule gevonden, waarmee de Praneche Republiek genoe gen heeft genomen. De 29 Turken worden aan dePranschen uitgeleverd, en niet, zooals eerst werd voorgesteld maar door den premier Poiccaré geweigerd, door de Italianen zei ren naar Tripolis vervoerd. Sommelsdijk. Het aantal leerplich ige kinderen bediaagt in deze gemeente 497. In Wijk A, No, 72 doet zich in het gezin van G. v. den Nieuwendijk een ge al van diphtheritis voor. J.l. Vrijdagavond hield de vereen, tot stichting en in standhouding van een School met den Bijbel alhier haar eerste jaarvergadering. Uit de gehouden verslagen van Vooizitier Secretaris en Penningmeester bleek dat de School door 115 kinderen werd bezocht en dit aantal steeds toenam. Het aantal leden steeg van 9t op 120, De bijdragen hadden mildslijk gevloeid en zelfs tot viermaal toe werd de vereeniging verblijd met een aanzienlijken gift, van gevers die onbekend wenschte le blijven. Er was stof om den Heere te loven voor de onverdiende zegeningen geschonken. Na de verslagen hield de heer Hartsema Hoofd der School een rede over de ver standhouding van de ouders tot de School en de Schooi tot de ouders en leerlingen. Een genoegelijk debat was daarvan 't gevolg wat niet weinig bijdroeg tot op wekking. Het was een recht gezellige avond. Middelharnis. De aanbesteding voor een alhier te bouwen post en telegraafkan toor zal plaats hebben op Vrijdag 9 Febr, 1912, in een der lokalen van het Hoofd bestuur der posterijen Paikstraat 2a, 's Gra- venhage. Maandag geraakte het 3 jarig zoon tje van J. v. St. Annaland al spelende onder een daar aankomende wagen. Door een voorbijganger werd het kind er van onder gehaald en in de ouderlijke woning gebracht, aldaar bleek bij geneeskundig onderzoek dat er in de knie eene bloedspatting was ontstaan zoodat dit incident nog goed af liep. Men begint zich hier ernstig ongerust te maken over het laDg uitblijven van de vischslocp »Anna« van de firma Kolfl Zn. stuurman Ant. den Braber. De hoope van terugzien is zeer gering Deo Built mei. Vrijdag j.l. had L. d, B. het ongeluk zoodanig met een beitel in de hand te steken, dat hij genoodzaakt was heelk. hulp in te roepen. Het Kohier der Person, belasting no. s over het belastingsjaar 19)1, is den 24 Jan. 1912 invorderbaar den ontvanger ter invordering ter har.d gesteld. Den Rijks-Veldwachter Piqullet zal een gratificatie worden toegekend groot f 25.— Maandag 1.1. is door den landbou wer P. van Weel alhier, op verzoek van den eigenaar D, Bruinsel van Oude Ton- ge, een tweejarige koe doodgeschoten, om reden het beest wild geworden en derhalve ongenaakbaar was, Maandag 29 dezer, gaf de Chr. Zangvereeniging »Exelsior« onder directie van dhr. J. Veenstra, voor een talrijk pu bliek een openbare uitvoering. Een inlei dend woord werd gesproken door dhr. Hack die in zijn welwillendheid de plaats innam van den eere-voorzitter Ds Emmen, die wegens ongesteldheid verhinderd was, bij de uitvoering tegenwoordig te zijn. Vervolgens toonde »Exelsior« die zich vrij wel van haar plicht heeft gekweten, bij vernieuwing dat oefening kunst baart, waardoor ook haren directeur zijn onver- moeiden en vurigen ijver met goede vruch ten beloond zag. Dat deze vereeniging steeds in groei ea bloei moge toenemen, zal ongetwijfeld wel de wensch zijn van velen. Rii'kslanrf. Donderdag 1 Februari zal door het Mannenkoor (Oir, C. M. Greven- stuk) een publieke uitvoering gegeven wor« den in het koor der kerk, waarbij de be kende broeder en zuster Koudijzer uit Middelharnis, benevens een Zanggezelschap uit Sommelsdijk hunne medewerking zullen verleenen. De7,e zal gehouden worden ten voordeele van genoemde Koudijver. Gaarne voege n wij hier een enkel woord aan toe, en hopen dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken en een penninkske afzonderen aan hem met wiens lot men door het ge mis van het gezicht hunner oogen bewogen zij. Bewijzen van toegang a 10 ct zijn te bekomen bij het bestuur en aan den in gang van het lokaal vanaf 6 uur 's avonds. Herkingen. Bij da Wed, Jb Bolluut alhier ontstond j.l. week een begin van brand door het vlam vatten eener schoorsteenlijst. Daar de vrouw zelve hulpbehoevend is was

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1