Woensdag 24 Januari 1912 ÏNG F. c 2öst* Jaargang N°. 1731. 1DEN ÖGS JACZ. Antirevolutionair 'J 1j|f Orgaan IN HOC SIGNO VINCES BIJVOEGSEL. W. BOEKHOVEN, 5. 1! A AS. MBELSMJK, lsdijk. LAND. jrdrecht. mcur- larnis- R KOPERWERK. es voor aiIe verwerken 1 voor ile Knidliollandsielie en Zeeuwselic Eilanden. SOMMELSDIJK. Alie stokken vo©r «Ie Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Officieel Gedeeiie. De Land- en Tuinbouw onge vallen Verzekering. Plaatselijk ftieuws. Ingezonden Slokken ■p Is met volko- n herste'd. h. latere. No. 9 ie Bank. n buitenl. beurzen auitenl. Effecten billijke conditiën :ns bepalingen, die pzeggen 3 pCt. aars; met drie zeggen pCt. 4399 rdi iwerij, Suinmelsdijk. ontm. No. S, prima kwaliteit veraoh verkrijgbaar. Rundvleesch, Boterhamworst. iaa! gesneden, t rolpens verkrijgbaar. Billijke prijzen. bevntsn 5010 AN DOORN, Oppert ROTTERDAM kracht, ibleaus, tijne ithuH van Uw Oudste Messen- magazijn Messen, Scharen rillen, Wapenen, icherm artikelen, irij, Geweermakerij ikend bij !>l)ELIïARNIS. rt 1840. prijzen worden anaf f 5,— aan- bij f 10, geheel. 5232 Deze Courant verschijnt elkea Woensdag en ZaterdsTg. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. s j» n zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f7,50; zonder f 4,50 per jaar Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercem». No. 8. Advertentiën 10 Cent per regel ®n maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Bij dit nummer behoort een Invordering Rijks directe belastingen. De Burgemeester der gemeente Middelhar- nis maakt bekend, dat de kohieren No. 3 en 4 derPersoneele belasting over het diens jaar 1911 invorderbaar verklaaad op den 18 Jan. 1912 aan den Ontvanger ter invordering is Ier hand gesteld en ieder daarop voorkomende belaslingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Middelharnis, den 30 Jan. 1913. De Burgemeester ULBO J. MIJS. in Wat goeds hebben de Eaiidboniv onderlinge en de Tninbouw-onderiiuge nu reeds ge daan In November 1901 is den land- en tuinarbeiders in de Tweede Kamer toegezegd, dat spoedig voor hen óók een Ongeval'enverzekering zou tot stand komen. Wij schrijven nu tien jaar later en nog steeds hebben de opeenvolgende regeeringen niets gedaan voor de land- en tuinar beiders. De statistiek wijst aan, dat in den land- en tuinbouw per jaar heel wat dooden vallenin de algeloopen tien jaar minstens eenige honderden. En voor de weduwen en weezen van deze bonderden dooden wordt van regeeringswege niets gedaan. Waren deze dooden, arbeiders in de industrie geweest, dan was er voor hun nabestaanden wel gezorgd. Men ziet hieruit van hoe groot belang het voor de land- en tuinarbeiders is, dat voor hen een Ongevallenver zekering wordt in het leven geroepen. Er nu spreken wij nog niet eens over de duizenden en duizenden ongevallen die niet met den dood eindigden, doch voor de betrokkenen zeer onaange name gevolgen hadden. Wat de opvolgende regeeringen tot heden hebben verzuimd, is door de land- en Tuinb.-Onderlinge ter hand genomen en nu is het wei interessant eens na te gaan, wat goeds deze orga nisaties reeds hebben gedaan in den korten tijd van haar bestaan. Wij herinneren er nog even aan, dat - af gescheiden van enkele kleine verschil len, die van geen beteekenis zijn - de Land- en Tuinbouw-Onderlinge aan de getroffen arbeiders dezelfde uit- keeringen doen als de Ongevallenwet. De knechts van de land- en tuin bouwers, die bij de Land- en Tuin- bouw-Onderlinge zijn aangesloten, zijn dus bijna even goed verzorgd alsof de Regeering voor hen een wet had gemaakt. Wat de regeering naliet daarvoor hebben de patrc ons, die bij de Land- en Tuinbouw Onderlinge zijn aangesloten, zelf gezorgd, op hun eigen kosten. Reeijs dit is een daad van groote sociale en moreele beteekenis. De 10689 land- en tuinbouwers, die bij de Land- en Tuinbouw-Onderlinge zijn aangesloten, worden in hun be drijf bijgestaan door ongeveer 45000 arbeidersvoor deze arbeiders is dus gezorgd. En dat dit wat beteekent blijkt uit het staatje van ongevallen, die plaats hadden in den korten tijd van het bestaan der Land- en Tuinbouw On derlinge. Er werden 24 arbeiders gedood door een ongeval 16 arbeiders werden levenslang invalide dus ongeschikt om verder hun brood te verdienen 722 ongevallen duurden korter dan 10 dagen 1373 ongevallen duurde langer dan 10 dagen en korter dan 2 maanden 108 ongevallen duurden langer dan 2 maanden. Totaal 2344 ongevallen. De gestorven arbeiders lieten 41 weduwen en 16 kinderen beneden 16 jaar na. Deze weduwen hebben nu levenslang een pensioen gekregen, terwijl de kinderen worden gesteund tot zij 16 jaar zijn. De 16 arbeiders die levenslang in valide werden, hebben eveneens een pensioen gekregen. Bij elkaar zijn er dus door de Land- en Tuinbouw-On derlinge 27 mannen en vrouwen ge- pensionneerd. De 722 arbeiders wier ongeval korter^ duurde dan 10 dagen hebben, voor zooverre daaraan behoefte had den, gratis geneeskuudige hulp ver kregen. Hierdoor is wellicht erger voorkomen, want bij kleine kwetsuren gaat een arbeider niet spoedig naar een geneesheer. Aan de 1373 getroffenen, wier onge val langer dan 10 dagen en korter dan 2 maanden duurde, en aan de 108 arbeiders, wier ongeval langer duurde dan 2 maanden, werd, behalve gratis geneeskundige hulp, ook gedu rende al dien tijd, vanaf den eersten dag, een geldelijke uitkeering gegeven. Drie arbeiders ontvingen een som in eens voor een ongeval met minder dan 10°/0 arbeidsongeschiktheid, ter wijl één blijvende rente, hooger dan 10% werd afgekocht. En hoeveel geld is voor al deze ongevallen besteed Men zie het volgende staatje f, 10.863,22 is uitgekeeid aan genees kundige hulp 1.24.589,56 was noodig voor tijdelijke uitkeeringen voor de eerste 2 maan den f.6.356,60 is gebruikt voor tijdelijke uitkeeringen na 2 maanden en f.42 000.- is gereserveerd voor de uitkeeringen aan de weduwen,, wee zen en blijvende invaliden, Totaal een bedrag van f86 809 38. Dit bedrag is door de land- en tuinbouwers vrijwillig gestort, om daarmede hun knechts te steunen als zij een ongeval in het bedrijf krijgen. En waren de Land- en Tuinbouw- Onderling nu niet opgericht, dan wa ren de weduwen, weezen en getroffe nen geheel aan hun lot overgelaten. Door de Land en Tuinbouw-Onder linge is dus heel wat ellende gelenigd. De Land- en Tuinbouw-Onderlinge hebben dus reeds heel wat goeds gedaan door het vtrleeuen van hulp en steun aan de knechts en hun na gelaten betrekkingen. Maar zij zijn op andere wijze ook indirect nuttig geweest. In de eerste plaats hebben wij aangetoond, hoe hoog noodig het is, dat voor de land- en tuinarbeiders een ongevallenverzekering iu 't leven wordt geroepen. Als bij de 10689 land en tuinbouwers, die bij de Land- en Tuinbouw - Onderlinge zijn aangesloten in ruim anderhalf jaar 2344 onge vallen plaats hadden, dan kan men eens nagaan hoeveel ongevallen erin ons geheele land in den land en tuinbouw geschieden, als wij weten dat er in 't geheel iets meer dan 200.000 land eu tuinbouwers zijn. Volgens een matige berekening zou dit minstens worden een 17 a 18000 ongevallen per jaar. Verder is aan de Regeering getoond hoe op de practische wijze een doel matige land- en tuinbcuwongevallen- verzekering moet worden ingericht. En ten slotte hebben de Land- en Tuinbouw-Onderlinge bij de land-en tuinbouwers de overtuiging gewekt, dat door onderlinge samenwerking inde daad grootsche dingen kunnen tot stand komen. Nog nimmer namen de werkgevers, in welk bedrijf ook_zulk een onder neming op hun schouders; en dit werk is schitterend bekroond. De arbeiders tot zegen, de land en tuinbouwers tot voordeel en de Regeering tot voorbeeld dat zijn de gelukkige gevolgen van de doelmatige werking van de Land- en Tuinbouw-Onderlinge. Soiimielsdljk. Eene openb. vergadeiirg van den taad dezer gemeente is belegd tegen Donderdag 25 Januari a.s, Voor de Nauouaie Militie hebben zich alhier 23 personen aangemeld. Maandagmorgen werd het ro-jarig knaapje A. O. onder geleide van den briga dier dezer gemeente naar het parket van den Officier van Justitie te Rotterdam gebracht teneinde van daar naar een der Rijksverbeteringsgestichten vervoerd te wor den. ftliddelhariiis. De heer L. Koote, sedert eenigen tijd te Utrecht, slaagde j.l. Zaterdag voor Conducteur der brievenmalen. Stad aan 't Slarlngvliet. De heer W. Mieuwland aih'er heeft zijn smederij verkocht aan Hendriks van Scherpenisse voor de somma van f7500, Zaterdag j.l. zijn in deze gemeente niet mmder dan 21 jongens door het ijs gezakt. Vier er van gingen te gelijk met hun sleden door het ijs, waarvan een met moeite gered kon worden. Ben Rommel. Zaterdag j.l. zakte het zoontje van C. C, L. en L, d. J. door het ijs, op het z. g, tietveld. Ze mogen van geluk spreken dat n. 1. schipper C. J. terstond op de plaats des onheils was, die hen van een wissen dood redde. Bezig zijnde met bieten snijden, kwam de hand van P. J, zoodanig met de messen der machine in aanraking, dat ze deerlijk verwond werd en bij zich terstond onder heelkundige behandeling moest stellen. Maandagmiddag is het 2-jarig zoontje van Jb. Polie, in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Naar wij vernemen heeft de hond, die vermoedelijk den eendenhouders zooveel schade berokkende, zich bij een landbouwer in een naburig gehucht, in een klem gevangen gezet. Men beweert dat het dier ongenaak baar wa3 en als gevolg daarvan door een geweeischot moest worden gedood. öoltgensplaat. De 4 boomen welke Zaterdag 1.1. door het Gemeentebestuur verkocht zijn hebben opgebracht in totaal f 2S-2S Door Burgemeester en Wethouders zal op Zaterdag den 27 Januari a.s. worden aanbesteed het' vervoeren per scheepsge legenheid van R otterdam naar de Sluissche haven van 40 M3 basaltslag. Eene vergadering van den Raad is belegd op Woensdag 24 Januari a.s. des nam. 2% uur. Toen de landbouwer J. van Oorschot Zaterdagmorgen bij zijn kippenhok kwam zag hij, dat de hond, die vermoedelijk in den laatsten tijd eenden en konijnen bij vele personen doodde in een klem gevan gen zat. Spoedig werd het beest afgemaakt door den onbez. rijksveldwachter Putker. Nieuwe Tonge. De gladheid der straten van Donderdag j.l. heeft ook hier zijn offers geeischt. Op Battenoord waren kinderen met een slede van een baanije aan het rijden twee daarvan kwamen in de kaai terecht maa konden spoedig gered worden de vrouw van P. v. Z. had het ongeluk te vallen waardoor zij een paar ribben brak J. de J. viel zoodanig dat zijn pols ernstig gekneusd was, benevens verscheidenun andere perso nen die tegen hun wil met de straat in aan raking kwam. Dirksland. De zitdagen door den Rijks ontvanger zullen alhier gehouden worden op den 2 den Donderdag van elke maand van des v.m. 10 ure tot des n.m. 2 ure. In de maanden, Januati Febtuari en De cember zal te Dlrksland geen Zitdag wor den gehouden. Zij die willen inschrijven naar de in 4 verschillende liggende Perceelen peen- aarde kunnen dit doen, bij den Voorzitter der polder Dirksland den Heer G. Bos- schieter tot uiteisi Zaterdag 27 Januari des v.m. 12 ure. (Zie aanplakbord.) Dat er met een ruimen oogst wat voor de lezers over blijft is te begrijpen. Als men echter 5% Heet. koren bijeen verzameld kan du zeker wel veel genoemd worden. Zooveel zamelde verleden zomer de vrouw van A. P. op. Ilerkingeil. Heeren veehouders wor den opmerkzaam gemaakt op de publicatie gedaan bij beschikking van Z. Exc. den Min ster van Landbouw, dat met 15 Jan. 11. alle verbodsbepalingen betreffende de wet op de besmettelijke ziekte Mond- en Klauwzeer zijn opgeheven Dat de alhier onlangs opgerichte Afd. van het »Groene Kruisaller sympha- tie heeft blijkt wel hieruit, dat nog steeds meerderen als lid toetreden. iDlusschen zij den leden nog bekend gemaakt, dat door het Bestuur verschillende verplegings- artike len zijn aangeschaft, d. w. z. zoover de krachten reikten, en is de gelegenheid dus open, deze aan leden in bruikleen af te staan. De jongeheer C. W. alhier heeft zich een z. g. n. speurhond aangeschaft welke hij met groote energie tracht af te richten abzoodanig waatbij hij al tamelijk goed slagen moet. Daar deze dteren ter bestrijding van het kwaad zeer nuttig, ja zelfs onmis baar kunnen zijn wenschen wij hem veel suc ces en hoopen dat deze hond een plaats mag innemen onder die soori, die dezen lijd zooveel van zich doen spreken. Dat het j.l. week ontegenzeggelijk hard gevroren heeft, mag wel hieruit blijken, dat niet alieen op het tamelijk ondiepe paardtgat, doch ook op de pas schoon gemaakte Molenkreek -veel gebtuik is ge maakt van schaatsenrijden, al is het dat dan ook velen mei natte voeten enz. hebben kennis gemaakt, De beurtschipper De Korte had j.l. week Donderdag zoozeer moeite met veel voor den wal zittend drijfijs dat hij zich genoodzaakt zag, het binnenkomen tot den volgenden morgen uit te stellen. De aangekondigde verkooping van sparrehout op Donderdag 18 Jan. 1.1. heeft door de invallenden vorst niet kunDen plaats hebben en is nu een week uitgesteld. De commissie van winlerbedeeling alhier, zal aan behoeftigen evenals vorige jaren wekelijks een som gelds verstrekken in verband met het verbod van het z. g. n. nieuwjaarswecschen. Door Z.Ew. Ds. J. W. J, Addink is op ve zoek van enkelen een aannemings catechisatie geopend, waartoe zij die daar aan wenschen deel te nemen worden uit— genoodigd zich aan te melden Woensdag dus hedenavond 7 uur aan de Pastorie. Goedertede. Bij de Nationale Milit. zijn ingeschreven Ch. Bruggemau, C. v. Heest Kz., H. v. Heest Jz„ W. E. Overbeeke, J. v. d. Tol, P. Tams Jz., T. Tanis Wz., J. Non, J. Roos en G. v. d. Wal. In een gezin, wonende aan de Katha- rinastraat, doet zich een geval van de besmettelijke ziekte Febris Thyphoidea voor. Ouddorp. De Muziekvereeniging „Wil- helmina" Directeur de heer T. v. d. Wende is voornemens om op Dinsdag 30 Jan. e.k. in de zaal van de heer Akershoek alhier eene uitvoering te geven. Twee cichoreifabrieken alhier zijn thans klaar met hunne werkzaamheden. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur Gedurende de laatste jaren heerschte er in den Aardappelhandel door minder over vloedige oogsten en vooral door de groote vraag van het buitenland in de meeste tijden een willige stemming. Dit en nog meer is de reden dat er mis bruiken ingeslopen zijn ®bij de aflevering der aardappelen van den boer aan den koopman, die ernstig ons bedrijf schaden en zelfs met ondergang bedreigen, indien daaraan geen paal en perk gesteld wordt. Allereerst dient dan gewezen te worden op de slechte sorteering. Tegenwoordig heeft het er soms veel van of men veldgewas koopt, inplaats van leverbare aardappelen. Op groenen, poters en bonken wordt niet meer gelet. Hoogstens mag de handelaar ze er voor zijn eigen rekening bij liet laden uitzoeken. Het is echter een ver- eischte dat de boer dit laat doen, en aard appelen levert, die goed gepoterd zijn, donder groenen en zonder bonken. Ook het instellen van weegbruggen (fair- banks) heeft aanleiding gegeven tot groote misbruiken. Vroeger ontving men in de prov. Zeeland op de kleine bascule en kon iedereen het gewicht controleeren. Door de weegbruggen (hoe goed de be doeling daarvan oorspronkelijk ook was) is het aan de gezindheid van den weger overgelaten of de koopman zijn gevyicht krijgt of niet. Vooral als er 2 weegbruggen op een plaats zijn, wordt alles gedaan om den boer ter wille te zijn. Waren het staats weegbruggen met door den staat bezoldigde en beeedigde wegers, veel zou niet voorkomen, wat nu geschiedt. Op som mige plaatsen is het euvel zoo sterk, dat er soms 30 a 40 Heel. ondermaat op een lading is van 800 Heel. De handelaar is de dupe en lijdt enorme schade. Nog zijn er meerdere grieven, niet alleen in de prov. Zeeland, doch ook in andere provincies, waaronder voornamelijk Zuid-Holland. Om deze ernstige grieven te bespreken en te verbeteren noodigen wij u dringend uit tot bijwoning eener groote vergadering van alle kooplieden uit de provinciën Noord- Holland, Zuid-Holland, Utrecht, en Fries land, op Woensdag 31 Jan. 1912, des middags 2 uur iu café „De Pool" Damrak 43 (3 minuten van het Centraal Station te Amsterdam.) Slechts met uw aller medewerking zijn bovenstaande wantoestanden te verbeteren. Heeren kooplieden, die onverhoopt deze vergadering niet bij kunnen wonen, worden toch in ieder geval verzocht schriftelijk

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1