J. M. FABERT Zaterdag 20 Januari 1912 No. 1730. Twee Bladen en Zondagsblad. lie marktventers. Gestikte dekens Molton dekens Gebreide goederen. Kokken zwarte wollen doeken gekleur de wollen doe ken Chèles baaien - fantasie bevers, sporthemden. Broeken [Mouwvesten Land- en Tuinbouw. De nieuwe Kiezerslijst. Uil de Pers. Binnenland. Reclames, Mededee- liiigcn enz. Jekkers Wollen [Overjassen OUDE TONGE. (Opgerlch* 1S85). Plaatselijk nieuws. Gemeenteraad. m IN HOC SIGNO WSES Dit nummer bestaat uit Beer. 't Is nu juist geen smakelijk onderwerp, hier boven aangeduid. Maar een boer en een tuinier zijn niet vie», uitgevallen, zooals men zegt, en waar men over mest spreekt, daar heeft men ziju belangstelling, want: „De mest en is geen heiligheid, Maar hjj doet wond'ren waar hij leit". Beer is een veel gebruikte meststof, inzonder heid in tuinen. Vele tuinbezitters hebben hem voorradig en zijn reeds daarom op het gebruik er van aangewezen. Dat gebruik levert ook ia den regel goede resultaten, maar deze verschil len naar gelang de samenstelling is van beer, en deze loopt in verschillende geval!en zeer uiteen Niet alleen de aard, het gehalte, van het voedset door den mensch gebruikt, is hierop van invloed, maar ook bewaring der uitwerpselen. Soms wor den deze bewaard ingaten,n den grond gegraven. Eene slechte manier van bewaring I Er gaat veel in den ondergrond verloren, en bovendien kunnen de wateraderen, die onze pompen voeden, lich telijk door ziektekiemen worden besmet. Een andere manier isbewaring in gemetselde bakken. Deze heeten waterdicht, maar veelal of meestal niet, ook al zijn ze goed gemetseld met „sterke tras". Ook hierbij kan derhalve besmet ting onzer wateraders voortkomen. Beter is het „tonnetjes-stelsel,. Onderzoek, bijv. van dr. Vogel te Berljjn, heeft doen zien, dat beer, opgevangen in tonnen, heel wet beter was dan die in bakken bewaard. Per kubieken Meter (10 Hectoliter) werd gevonden In tonnen: In gemetselde bakken: 3.24 K.G 2.6 K.G. organische stikstof 4.26 1,07 ammoniak 2.66 1,68 phosphorzuur 2.85 1,52 kali. Bij het tonnetjes stelsel was dus van alle voedingstoffen veel meer behouden gebleven, 't Verschil was inderdaad zeer groot. Een krachtig werkende meststof we zeiden het al kan beer zijn. Toch is hij op den duur niet doelmatig, omdat er naar verhouding, voor de behoeften der verschillende gewassen, te weinig kalk en te weinig kali in voor komt. Dat wreekt zich. Men krijgt geile, doch slappe gewassen, waar geen „pit" in zit. Ziekte als gevolg daarvan treedt niet zelden op. Enkele gewassen kunnen ten slotte niet, of niet goed, meer worden verbouwd. Kalk en kali moeten dus worden toegevoegd. Kalk in den vorm van mergel, of op zuren grond in dien van bijtende kalk. Ook turfasch, in ruime hoeveelheid, kan dienen. Men geve jaarlijks 8—10 kilo kalkmergel per Are (100 vierk. Meter) ze behoeft niet gebluscht te worden. En voorts moet nevens beer patent kali worden aangewend5 Kilo per Are. Aldus bemest men volledig, en kan men bij goede grondbewerking, alles telen. In sommige steden wordt „verdunde mest" van gemeentewege geleverd. De bemestingswaarde is veelal niet groot. Wij zagen dezer dagen een analyse van een monster uit Enschedé; zij luidde: 0.26 pCt. totaal stikstof, 0.02 pCt. phosphorzuur en 0.27 pCt. Kali. Dat is heelemaal geen normale be mesting: van stikstof en kali maar een kwart procent en van phosphorzuur zoo goed als niets. In Groninger compost komt wel 2 maal zooveel en meer stikstof voor, en anderhalf maal zooveel kali. Die „verdunde mest" kan dus slechts als een toevoegsel worden beschouwd. Op grasland aangewend,"moet hij worden aangevuld met eenige balen slakkenmeel (of super) en kainiet per H.A. Deze minerale bemesting is dan hoofdzaak. O. B. Sommelsdijb. Onze vroegere dorpsgenoot de heer G. van der Molen, landbouwonderwijzer en sedert I Jan. j. 1. Hooid der Afd. „Landbouw en Veeteelt" bij de N. V. „Hollandia" te Vlaardingen sprak in een voordracht te Nieuwesluis over den invloed van de bemesting op de kwaliteit van 't hooi. Spreker heeft daaromtrent enkele gegevens verzameld gedeeltelijk ontleend aan onder zijn toezicht genomen proeven en de betrekkelijke cijfers, gevonden aan het Rijkslandbouwproef station te Hoorn. Een en ander gaf aanleiding tot het ontstaan eener brochure over 't werk van wat chilisalpeter op hooiland, welk geschrift gratiB verspreidt wordt door de Chilisalpeter Delegation Keizerstraat 43 te Antwerpen. De eerste dagen van Februari naderen met zeer rasche schreden. Geen enkel antirevolutionair die kiezer zal kunnen word n, mag op de nieuwe lijst ontbreken. Gaarne drukken daarom ook wij de meest belangrijke bepal ngen van de Kieswet af en dringen er op aan, dat men in eigen buis en in eigen kring toch stiptelijk moge nagaan, op welke wijze men kiezer kan worden. Dat is voor verreweg de meesten moge lijk. Mits men maar voor of op den 15 den Mei 1912 den leeftijd hebben bereikt van 25 jaar. Op verschillende wijze kan men zich een plaatsje op de Kiezerslijst verzekeren. Het groote aantal zijn de Belastiagkiezers. Belastingkiezers zijn zij, die over het laatste dienstjaar al hun aanslagen in de Rijksbelastingen hebben voldaan Die belas tingen zijn: Personeele belasting, „Grond belasting, Vermogensbela ting en Bedrijfs belasting. Deze aanslagen behoeven niet le loopen over een vol dienstjaar men moet eenvoudig de belasting op tijdhebben be taald. De rijwielbelastiDg telt niet mee. Belastingkiezers behoeven zich niet aan te geven zij worden ambsthalve op de kiezers jijsten gebracht. Alleen zij, die mede-eigenaren zijn van onroerend goed, behoorende tot eene on verdeelde nalatenschap waarvoor in 1911 grondbelasting is betaald, terwijl hun aan deel in die belasting f 1 bedraagt behooren zich tusschen 1 en 15 Februari aan te geven op een formulier dat vuor 15 Fe bruari ingevuld en onderieekend moet wor den ingeleverd, met het belastingsbiljet. Wie verhuisde naar een andere gemeente en in -ijn vorige gemeente belasting betaal de dient zich eveuteDS aan te geven, met overlegging van het voldaan geteekend be lastingbiljet. Alle overige kiezers, d.w.z. de huur, loon- spaarbank en ex iirtenkiezers behooren z:ch aan te geien lusschen 1 en i5 Februari Ier secretarie. Zij ontvangen een formulier dat onderieekend en ingevuld moet worden ingeleverd. Huurkifzers. Huukezers zijn zij, die op den 3isien Januari sedert 1 Augustns van het vorige jaar in een huis of in een deel van een huis hebben gewoond van de huurwaarde, voor iedere gemeente bepaald. Men tnag in dien tijd ook eenmaal verhuisd zijn mits dan ieder der woningen dea huurprijs heeft door de wet vastgesteld. Doch nu komt er nog tets bij. Men kan ook kiezer worden wanneer het huis of een gedeelte van het huis, dat men bewoont, niet den geeischten huurprijs heeft, doch wanneer men iu zijn woonplaats grond ot lokalen of werkplaatsen in huur heelt, en daarmee het voor de gemeente geldende bedrag wordt verkregen Natuurlijk moet men dien grond of dat lokaal ot die werk plaats minstens net zoo lang in huur heb ben als het huis. De bepalingen voor de huurkiezers gelden ook voor de schippers zij moe'en alleen den vastgesielden tijd een schip in eigen dom of huur hebben gehad van 24 M3. in houd, ot 24000 K, G. laadvermogen. Zesduizend man Dat mag even herinnerd In het jaar 1911 heeft de Commissaris der Koningin in Gelderland aan ruim 5900 bijna zesduizend dus mannen be wijzen van Nederlandschap afgegeven, op- dal zij in Duitschland zouden kunnen gaan werken. Die hadden hier géén brood. Doch in Duitschland wel. »Het" land van protectie. En toch wil men 't maar al het volk opdringen, dat de meest onbeperkte vrij handel eigenlijk de grootste zegen zou zijn voor 'n land Weerzinwekkend. In alles de leiding Dat mag wel- worden gezegd. Troelstra met zijn vrienden hebben hier hier te lande 't eerst ingevoerd de par lementaire obstructie de opzettelijke ver traging en belemmering van den arbeid der Kamer. In zijn Kerstrede", einde 1911, heeft hij hierover geen berouw getoond, maar gedreigd »dat er maar weinig belemmering van het vrije woord noodig zal wezen, om bij de behandeling der Tariefwet weer obstructie te doen ontstaan." Den boel in de war sturen dusdat schijnt zoo de parlementare sport te worden waarmee de roode heeren zich gaan vermaken. Als nu de vrijzinnigen nog eenige ge zonde vrijheid in hun po'itieken pink hadden overgehouden, dan moeslen ze op dat punt met ons accoord gaan via' er ook gébeu e, de goede gang van de parle mentaire machine mag nooit belemmtrd worden. Want dit-is een landsbelang. Maar zoo doen zij niet. In het orgaan der Liberale Unie, de Vaderlanderwordt n.l. wel in 't alge meen afkeer van obstructie uitgesproken, maar de vruchten van den verboden boom kunnen zoo zoet zijn. »Als door obstructie die Tarieframp nog van het Nederlandsche vo'k kon afgevoerd worden, in dien zin, dat de kiezers in de gelegenheid zullen gesteld worden in 1913 te beslissen of zij waar lijk de invoering van het verhoogde Tarief wenschen, dan zou ze bijna plicht worden." Weerzinwekkenender coquetterie met wat erkend wordt kwaad te zijn, hebben we zelden of nooit gezien (Onze Courant Ce gezondheidstoestand van H. M. de Koningin. De Haagsche correspondent van de „Tel." schrijft: In verband met de gisteren verstrekte mededeeling omtrent de loopende ge ruchten in zake de teleurstelling eener hoopvolle verwachting in de Koninklij ke familie, zijn we thans gelukkig in staat een meer optimistischen klank te doen hooren. Inderdaad bestond er eenige aanlei ding tot het verspreiden van de gisteren geplubliceerde geruchten, doordat Prins Hendrik nog Dinsdagavond laat onver wachts in de residentie terugkeerde, terwijl middelerwijl H. M. de Koningin- Moeder laat in den nacht naar het paleis in het Noordeinde werd geroepen, alwaar zich reeds Dr. Roessingh en later ook Prof. Kouwer bevonden. Reeds verscheidene dagen voelde H. M. zich minder goed. Dindagavond achtte H. M's omgeving het raadzaam, Z. K. H. Prins Hendrik te waarschuwen, terwijl inderdaad van Dinsdag op Woensdag nacht H. M. vrij ernstig ongesteld bleek te zijn. ongewone drukte van het af- en aanrijden, het voortdurend aan wezig zijn van H. M. de Koningin- Moeder henevens der genoemde medici ten paleize, waren een voldoende aan leiding, dat men zich in de residentie ongerust maakte, met tot resultaat het gisteren alom met teleurstelling vernomen gerucht. Gisteravond deelde men ons echter mede, dat alhoewel H. M. de Koningin inderdaad, zij het dan ook gelukkig niet ernstig, ongesteld is, er kans bestaat, dat men in de hoopvolle verwachting niet teleurgesteld zal behoeven te wor den. Prof. Kouwer en zeer waarschijn lijk ook Dr. Roessingh waren voornemens ook dezen nacht ten paleize te verblij ven. E.erst heden zal, indien zulks nood zakelijk zal blijken, een officieele me dedeeling aangaande H. M's gezond heidstoestand verschijnen. Aan den Heer C. Wind van Merkesieijn werd op diens verzoek met ingang van 15 Januari door de Rotte; damsche Tramweg maatschappij onder dankbetuiging voor de vele diensten eervol ontslag verleend uit de betrekking vau Chef van Exploitatie Bij deze gelegenheid werd hem j.l. Dinsdag op zijn kantoor eene treffende hulde gebracht door het personeel, dat eene depu'atievan een veertiental hoofdambtenaren en ambte naren der vertrekkeüden Chef hun aller groeten liet overbrengen. Als blijk van groote waardeering en sympathie werd den Heer Wind een keurig geschenk in goud en eene herinneripgsmedaille aangeboden als souvenir aan den langen en aangenamen tijd van samenwerking met het personeel. Zeer belangwekkend is de soort van koop lieden die de markten afreizen. Hun bedrijf is niet bijster voordeelig en daarbij aan velerlei goede en kwade kansen onderhevig. Is het weer gunstig, dan is de ontvangst goed, regent het, is het koud of stormt het, dan zijn de klanten schaarsch. De straatventer gaat dikwijls huiswaarts met een slecht gevulde beurs en loopt nog bovendien door allerlei tocht een borstkwaal, of rheumatiek door de aanhoudende regens op. Die rheumatiek dwingt hem mis schien weken lang thuis te blijven en dat is de ondergang voor den kleinen koopman, die alleen geld kan verdienen door er op uit te gaan. De Pink Pillen staan in hooge gunst bij de straatventers omdat zij genezen en vooral omdat zij spoedig genezen. Wij vermelden heden het geval van den heer Hendrik Kooien, marktventer. Hij reist verschillende markten af, verkoopt heden hier, morgen elders, brillen, neusknijpers, kijkglazen voor hen die een slecht gezicht hebben. Zoo hij al in dat reizend bedrijf geen fortuin van belang verzameld had, had hij er een zeer pijnlijke rheumatiek mee opge- loopen die zeer hinderlijk was voor de koopman die geen winkel heeft. Gij zult zien hoe de Pink Pillen hem hebben genezen. De Heer Hendrik Kooien. De heer Hendrik Kooien, wonende Vogelen zang 44, te Rotterdam, schrijft iSedert twee jaren was ik in het geheel niet goed. Ik had dikwijls benauwdheden, 't ontbrak mij aan eetlust en ik kan zeggen, dat het eten mij eerder tegenstond dan mij aanlokte. Daarbij leed ik aan rheumatische pijnen, vooral in de beenen, zoo hevig, dat ik dikwerf niet loopen kon. De benauwdheid dwong mij dan, mijn bed te verlaten en ik was verplicht op krukken te loopen. Na vele middelen zonder succes te hebben gebruikt, heb ik de Pink Pillen be proefd. Ik verklaar uit volle overtuiging, dat ik eerst twee doosjes te Gorinchem, toen twee doosjes te Dordeecht en eindelijk tw:e doosjes te Rotterdam heb genomen. Ik ben dadelijk genezen. Ik loop nu met het grootste gemak, ik eet goed, ik ben niet meer benauwd en ben nu gezond. Verkrijgbaar k f1.75 Per doos> en f9 per zes doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22 Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Fa. DIJKEMA DOORNBOS te Sommelsdijk. Sommelsdijk. Woensdag had de vrouw van J. Soldaat, het ongeluk zoodanig te vallen dat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Kort verslag der Lezing van Mr. de Wilde in het Zondagschoolgebouw op 17 Jan. 1912. Na de inleiding door den Voorzitter en 't zingen van Ps. 1 4 sprak m- ri VY.i e De wetenschap heeft e n c e vlucht genomen en onder haar bereik ts bijna alles gekomen wat men meten en wegen kan. Maar onder alles wat die wetenschap onder zich betrekt, onder al het grootsch een majestieuze wat zij wrocht, blijft en is altijd geweest de mensch het middelpunt. En wat zijn stoffelijk en wat zijn geestelijk leven betreft. Wat gaat er om in een menschenziel Die vraag alleen heeft de geleerden en denkers van alle eeuwen beziggehouden en ze is moeilijk, omdat die ziel een samenstelling is zoo lijn bewerktuigd en met zoo velerlei openbaring naar buiten en binnen, dat 't onderzoek den heelen mensch vordert. En omdat nu de mensch het middel punt is van de schepping, bestaat uit lichaam en ziel, daarom geeft ook elke Overheid met die tweeledige bestaansopenbaring, rekening te houden. Daarom zijn er ook in hoofdzaak twee hoofdgedachten bij alle beleid der Overheid ten eerste: wat moeten wij, als Overheid doen voor 't stoffelijk bestaan van dien mensch en in welke verhouding m eten wij staan tot de ziels-, tot de geestelijke uitingen, die in een volk zich openbaren. Dit leidt tol dus tot tweeërlei roe ping der Overheid. Wat het geestelijke element betreft, heeft de Overheid vrijheid te schenken aan alle richtin gen en 't blijft steeds den L;beralen partijen als fout aangerekend, dat ze, hoewel de vlag der vrijheid meenende te dragen dan alle geestes richting geen recht hebben doen weervaren. Deze gedachte verder omwikkelend, kwam de spreker op de onderwijskwestie in vroeger dagen en heden. Wat de stoffelijke zijde betreft, heeft de Over heid te zorgen voor publiekrechterlijke organi- s>.tie's, opdat het techt kunne heerschen en niet de macht. Want dit is de Sociale kwestie en al haar scherpte ibans, dat het recht niet triomfeeren kan, dat de macht heerschappij voert, nu eens van de arbeiders, dan weer vtn de patroons roet al de (reurige gevolgen van werks'aking en hongerlijden en uitslui tingen enz. Zoolang de arbeid zoo leeft als thans, zonder organisatie, die bet Recht in zijn vlag draagt, zal de strijd hevig zijn en blijven. En de Overheid moet nu dit bedoelen om de organen te scheppen, met wettelijke en dus bindende kracht, om de geschillen in den boezem van Arbeid en Kapitaal op vreedzame wijze op te lossen. Hier wijdde de spreker verder overuit door te wijzen op de stelsels der Oud-Liberalen, Unie-Liberalen en Vrijzinnig-Democraten en Socialisten. Wat deze partijen wilden en hoe ze zich de oplossing der Sociale kwestie dachten. Vooral breedvoerig stond- hij s'il bij de Sociaal-Democratische partij, wier grond beginselen hij blootlegde en wier grondfouten in hun stelsel hij aantoonde. Voor de Antirev. was en bleef Gods Woord de basis van geloof. Het Socialisme was ook een geloof, maar een geloof aan menschelijk werk, aan een toekomst, die waarschijnlijk nooit komt. De Antirev. heeft een geloof in een Goddelijk werk der eeuwen en der toekomst, zijn basis van geloof is dus sterker. Na deze keurige rede met gloed uitgesproken eindigde de begaafde spreker met een opwek king om het Woord des Heeren als vasten grondslag te behouden. Daarna een debat met den heer Vink uit Middelharnis, waarna de spreker met dankzegging sloot. IVIiddelharnis. Door de buitengewone lag.-n waterstand is de stoomboot Woens dagmorgen in de ha'en aan den grond gevaren en alzoo d:en dag de reis naar Rotterdam schuldig gebleven. In een gezin wonende aan de sasdijk doet zich een geval van besmettelijke ziekte »Diphteritis« voor. Daartoe voor eenige jongelingen uit- genoodigd, reed de jonge dochter L. V. met een bakslede aan de Largeweg. Door de gladheid kwam zij in de sloot terecht en was zij genoodzaakt met een nat pak huiswaarts te keeren. 't Is altijd wat. Donderdagavond zou men bij A. K. eens een gezellig avondje houden (een mensch moet toch eens wat hebben), toen de gasten aan tafel gezeten waren, zou de vrouw des huizes de poters opdisschen, doch wat werd zij gewaar, in dien tusschentijd had men de pan met spek weggehaald. Dus was moeder de vrouw, wilde zij haar gasten niet mager onthalen, genoodzaakt weer ander spek uit te bakkeD. Mud aan 't Haringvliet. Op Zater dag 27 Januari a.s. des namidag ten 2 ure zal er gelegenheid bestaan tot koste- looze in- en herineEting ten huize van Dr. A. W. van Toorenenbergen alhier. Nadat de menschen Woensdag morgen al geruimen tijd op de Bommelsche hadden zitien wachten, kwam er ten laatste bericht, dat de boot niet uit de haven kon komen wegens te weinig water. Ook pleizierig, als men daarvoor zoo vroeg op staat. Donderdag waren hier reeds enkelen aan het schaatsenrijden. Dat het ijs echter mg niet betrouwbaar was, ondervond G. d.e er door zakte, en met een nat pak huiswaarts moest. Den Bommel. De Chr. Zangvereeniging j>Excersior« alhier, zal op 22 JaD. maar wel, D V. op 29 Jan. a.s. een open bare uitvoering geven. L.l. Woensdag moest de stoomboot ^Koningin ^Vilhelmina«, ter oorzake van den lagen waterstand, half in de haven blij ven steken, waarom de reis naar Rotter dam voor dien dag werd u tgesteld. OudeTongt'.BijdeGebr Heeste rmansvond men j.l. Zaterdagmorgen een koe dood in den stal, wat een minder aangename ontmoeting voor hen was. Nieuwe Tonge. J.l. Maandag reed de zoon van J. Verweij Gz.achteruit met een met aardappelen geladen worgen de kaai in met 't geiolg dat de paarden met leider en aardappelen in de halfvolle kaai met water terecht kwamen en de wagen nog al mate- riëele schade opliep.Hoewelgeenpersoonlijke ongelukken, bracht dn ongeluk nog al eenige ontsteltenis op 't dorp te weeg, daar de paarden eerst de volle kaai moesten over zwemmen voor of aleer ze uit hunnen be narden toestand konden gered worden. Dirkslaiid. (Help u zelf.) Dit wordt ook door den Landbouwer G, L. W. aan den Oudendijk in toepassing gebracht. Deze heeft op zijn hoeve een hoefstal voor de paarden opgericht en voorziet ze zeil van beslag. Dondérdag zag men de Postbode van Herkingen op schaatsen de Post ver voeren en wel, boven over den dijk. Voor waar geen alledaagsche gewoonte. Herhaaldelijk worden hier Porte- monnaies met geld verloren. Wat in den regel door den omroeper bekend gemaakt wordt met de mededeeÜDg dat bij teiug- bezorging een goede belooniug volgt. Van het laatste hoort men helaas zelden. .Besi&sant. Op de lijst, bedoeld in art. 18 ie lid der Leerplichtwet, komen 246 kinderen voor. Voor de opnemingen tot vaststelling der huurwaarde van perceelen voor de personeele belasting voor het belastingjaar 1912, zijn voor deze gemeente aangewezen de heeren A. M. L, Baron Mulert te Helle- voetsiuis en J. J. Kok, te Middelharnis. Verslag van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad dergemeenteNIEUWE TO'NGE op 17 Jan. des voorm. 10 ure. Voorz. de Ed. Achtb. Heer Burgemeester. Tegenwoordig alle leden behalve dhr. Vreeswijk. Voorz. Waar dit de eerste vergadering is in bet jaar 1912 wil ik U en IJwe gezinnen Gods besten zegen toewenscben, en dat het ons gege ven moge zijn, om samen in bet belang der Ge meente Nieuwe ToDge werkzaam te zijn. Vervolgens worden de Notulen der vorige vergadering gelezen, en onveranderd goedgekeurd en geteekend. Missive van H. H. Ged. Staten, daarbij berich tend alsdat de Gemeente voor het Lager Onderw. te vorderen heeft, over 1909 de 80m van f 75,10s, tevens berichtend wat de laatste uitkeering zal bedragen. Vervolgens is B. en W. wederom voor 3 maan den aangewezen, voor de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 2. Verzoek van dhr. L. vau Putten om hem met 1 Maart a.s. eervol ontslag te verleenen, wegens zijn benoeming als zoodanig te Stiens. Overeenkomstig bet voorstel van B. en W. om dit ontslag met 1 Maart eervol te verleenen, wordt besloten. 3. Voorz. B. en W. hebben stappen gedaan bij het Hooldbestuur der Posterijen en Tele grafie, om het Hulppost- en Telegraafkantoor te veranderen in een Post- en Telegraai kantoor. Ik vermoed dat die onderhandelingen, nog al eenigen tijd in beslag zullen nemen, en nu is mij bekend, dat de Kantoorhouder Holleman, in ver houding van zffn werk te weinig Salaris geniet. Nu stellen B. en W. voor, om aan Hollemans verzoek te voldoen, n. I. om met 1 Jan. 1.1. die vergoeding te brengen op f200. In 1908 zijn verzonden 2669 Telegrammen, dat is nog maar 3 jaar geleden, en in 1911, meer als 5500 telegrammen, zoodat het reeds meer als verdubbeld is. Maar in ieder geval moet het salaris aan an deren oordeel worden onderwerpen. Het is werke lijk waar, in verhouding van het aantal telegram men, is bet tractement niet bijstel boog. dhr. Overdorp. Ik wenschte wel in herinnering te breDgen, dat ik ook bij de Telefoon aange sloten ben, zoodat ik eenigszins een oordeel kan vellen, over de werkzaamheden van Telefonist. Nu zou ik zeggen, dat er bijna geen betrek king is, welke zoo slecht bezoldigt wordt als deze, en als we dan de werkzaamheden in aan merking nemen, die hij ervoor doet, moet toch dienen, dat hij toch aan het kantoor verbon den is, maar thans zouden wij niemand voor dat salaris kunnen vinden.

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3