EEBSIE SLAB. Zaterdag 20 J aimari 1912. Antirevolutionair 268le J aargang N*. 1730. Orgaan voor «Ie Zuidliollaiiilsclic en Zeeuw§clie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Ds Land- en Tuinbouw onge vallen Verzekering. BESSTER" Alle stokken voor de Kftedactie bestemd, Advertentiën ess verdere Administratie franco toe te zenden aan den Ulflgrever. MANTELMAGAZIJN Is de grootste Leveran cier voor de Zuid Holl. eilanden. OP DEN ÜITRIJK. Buitenland FRANKRIJK. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEYEK SOMMEL8DÏJK. Telefoon Interconm. lo. S. Advertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaa t, Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Welke velschillen bestaan er tusschen de I.and- en Tuinbouw Onderlinge en de Onge vallenwet en waarom zfjn die verschillen in het leven geroepen t Bij de oprichting van de Land- en Tuin bou w-Onderlinge heeft deze groote en grootsche gedachte voor gezeten, eene organisatie in het leven te roepen, die geheel passen zou voor het bedrijf. Daarvoor wasnocdig.dat die organisatie zou wortelen in het bedrijf, zich zou ontwikkelen naar het bedrijf, en worden bestuurd door de beoefenaars van het bedrijf. De orga nisatie zou dus uit het bedrijf opgroei en, en zou daardoor worden e. ne parctische organisatie, aansluitend aan het bedrijf. Is een wet uitgevaardigd, dan zien wij, dat de practijk van het leven, van het bedrijf, zich daaraan moet aanpas sen, en als dit nu niet gaat, dan ont staan er botsingen. Dan moet de wet worden herzien, doch omdat dit niet ieder oogenblik kan geschieden, de staatsmachine werkt niet snel, biijven vele gebreken zeer lang bestaan, en wekken daardoor ontevredenheid. Soms blijkt, dat de heele opzet van eene wet foutief is geweest, en dan wordt het nog erger. Dit alles voorkomt men, door zooals bij de Land- en Tuinbouw-Onderliuge is gedaan, de regeling te laten groeien uit het bedrijf op al groeiende ontstaat dan de boom, die van jongs af geleid is geworden. De fouten, die men maakt worden spoedig ontdekt en dadelijk hersteld, doch bij een wet gaat dat maar zoo niet. De wet begint van boven af, maar de Land- en Tuinbouw Onderlinge zijn begonnen van onder opvandaar de groote verschillen, waarop wij nu even willen wijzen, en waarbij dan vanzelf de goede kwaliteiten van de Land- en Tuinbouw-Onderlinge zullen uitkomen le De uitvoering van de Land-en Tuinbouw-Onderlinge is geheel in ban den van de land- en tuinbouwers zelf, van menschen dus, die het bedrijf en bet leven van de arbeiders door en door kennen. Omdat zij ook de plaat selijke toestanden zoo goed kennen, weten zij precies op welke wijze het best kan worden opgetreden. Het spreekt vanzelf, dat dit alles veel doelmatiger en sneller en goed- kooper gaat, dan wanneer dit moet geschieden door ambtenaren, die buiten het bedrijf, buiten het leven van de arbeiders staan, en niet bekend zijn met de plaatselijke omstandigheden. 2o, Omdat het werk voor de Land en Tuinbonw-Onderlinge verricht wordt door de leden zelf, behoeven deze werkzaamheden niet duurder te zijn dan de leden zelf willen. Worden ambtenaren door de regeering met deze werkzaamheden belast, dan kost dit in ieder geval heel wat meer. 3o. Bij de Land- en Tuinbouw- Onderlinge worden de onkosten na het einde van ieder jaar omgeslagen over de leden, zoodat alleen betaald worden de werkelijke onkosten, niet meer en niet minder. Deze betaling is ook de billijkste. Het rijk schat de vermoedelijke onkosten en omdat er geen te korten mogen ontstaan, schat de regeering wat ruim naar den veiligen kant voor haar, te meer, omdat zij reeds zooveel leergeld heeft gegeven. Gedurende de vijf eerste jaren, dat de Ongevallenwet heeft ge werkt, is een te kort ontstaan van vier millioen gulden. Wij kunnen er dan ook zeker van zijn, dat als de Regeering de land- en tuinbouw- ongevallenverzekering zou ter hand nemen, er hooge premiën zouden moeten betaald worden. 5o. Zoodra de land- en tuinbouwers zich geheel hebben ingeleefd iu de .organisatie en de uitvoering van de Land en Tuinbouw Onderlinge, en dat hebben zij meestal spoedig, dan geschiedt de behandeling der Onge vallen zeer vlugwat vooral daardoor wordt bevorderd, dat de behandeling plaatselijk geschiedt. 5o. Het plaatselijk karakter van de Land- en Tuinbouw-Onderlinge brengt ook mede, dat de controle zeer eenvondig en doelmatig is en boven dien niets kost, omdat de patroons gemakkelijk op de hoogte kunnen blijven van den toestand van de ge troffenen. 6e Het is in het belang zoowel van de knechts als van de patroons, dat er zoo wTeinig mogelijk ongevallen gebeuren. Afgescheiden van zijn pijn lijk lichamelijk letsel, ontvangt de arbeider toch hoogstens maar 7/10 van zijn daggeld, zoodat elk ongeval hem achteruit brengt. Ook den patroons kosten de ongevallen geld, omdat zij de onkosten moeten betalen. Daarom zuilen de land- en tuinbou wers zooveel mogelijk beveiligingen in hun bedrijf aanbrengen, en dit ge schiedt dan ook reeds. Door de Land en Tuinbouw Onderlinge is reeds de aandacht gevestigd op beveiligingen die aan dorsch- en hakselmachines kunnen worden aangebracht en op een con- sctructie voor eene beveiliging aan den voet van ladders. In deze richting wordt voortgewerkt, zoodat het gevaar voor de knechts minder wordt. 7e" Van niet minder belang is het feit, dat de Land- en Tuinbouw-Onder linge opvoedend werken, omdat zij de aangesloten land en tuinbouwers leeren zelf hun eigen bedrijf te regelen en zelf de lasten te dragen, die bet bedrijf medebrengt. Daardoor komen krachten tot ontwikkeling, die anders sluimerend bleven, en nu weer aan leiding geven tot anderen arbeid, het bedrijfsleven rakend. Maar het aller grootste voordeel is, dat men door de ervaring, die men nu reeds met de Land- en Tuinbouw Onderlinge heeft opgedaan, gekomen is tot een land- en tuinbouwongeval len verzekering, die geheel aanpast aan het bedrijf en waarover werkgever en arbeider in hooge mate tevreden zijn. De Land- en Tuinbouw-Onderlinge is eene sociale regeling, opgekomen en getoetst aan de practijk van bet bedrijf, en daardoor eene regeling bij uitne mendheid. De toestand is dan ook zóó, dat de Land- en Tuinbouw-Onderlinge thans voorbeelden zijn voor de Regeering, hoe men sociale regelingen practisch in elkaar moet zetten. Als de Tweede Kamer de regeling van de Land- en Tuinbouw-Onderlinge aanneemt voor steun van arbeiders die ongevallen in het land- en tuinbouwbedrijf krijgen, dan heeft men de meest bruikbare land- en tuinbouw-ongevallenwet. Hebben wij in het voorgaande de groote beginselen besproken, waarop de Land enj Tuinbouw-Onderlinge zijn gebouwd, en waardoor zij zooveel deugdelijker zijn voor de patroons en HOOGSTRAAT 172. voor de knechts dan de Ongevallen wet, hoewel de uitvoering toch veel goedkooper is, thans resten ons nog een paar kleine verschilpunten op te noemen, die wel van niet veel be- teekenis zijn, doch ook nog aantoonen hoe rationeel de Land en Tuinbouw- Onderlinge zijn. Het komt herhaaldelijk voor, dat aan industrie-arbeiders door de Onge vallenwet zeer kleine bedragen als blijvende rente worden uitgekeerd. Zoo zijn er arbeiders, die om de veer tien dagen per postwissel slechts enkele centen ontvangen. Dat is na tuurlijk,.een belachelijke toestand. De Land( en Tuinbouw Onderlinge geven in zoo'n geval een som in eens. Daar aan heeft de getroffene ten minste nog wat. De Ongevallenwet geeft bij blijvende invaliditeit steeds eene rente. Op ver zoek van den arbeider kunnen de Land en Tuinbouw Onderlinge hem, als blijk dat dit in het belang van den arbeider is, een som ineens uitkeeren. Op deze wijze kan een arbeider dan heel wat beter geholpen worden door de Land- en Tuinbouw-Onderlinge dan door de Ongevallenwet. Vatten wij het voorgaande samen, dan blijkt dat de Land- en Tuinbouw- Onderlinge twee organisaties zijn, die zoowel voor de patroons als voor de knechts verre te verkiezen zijn boven de Ongevallenwet. Bij de Land en Tuinbouw Onder linge worden ongevallen vlug behan deld, de patroons werken in hun eigen belang mede tot eene correcte uitvoering, door het aanbrengen van beveiligingen tracht men ongevallen te voorkomen, en doordat de land en tuinbouwers zelf de uitvoering ver richten, kunnen zij de administratie kosten zoo klein mogelijk maken. Daarom is de ongevallenregeling, zooals die is neergelegd in de Land en Tuinbouw Onderlinge voor den land en tuinbouw de meest gewenschte In een slotstukje zullen wij eens nagaan, hoeveel goeds er reeds door de land en tuinbouw onderlinge is tot stand gebracht. Wie nu »unkijkt*, ziet Hilversum: Waar de winterkoude eindelijk gekomen is, daar kan men zich in 't Gooi aan 't verkiezingsvuur warmen. Het vuur brandt er fel. Dat was in den beginne niet te verwachten geweest. Hilversum, vooreerst, is een zéér vast Rechts district, zoodat het waarlijk geen verbazing gewekt zou hebben, indien de vrijzinnigen het bij déze stembus stil aan óns hadden overgelaten, om eerst in 1913 hun kans te wagen. Rest' U dan de socialisten. Die echter in dat district den strijd nog niet »ernstig« maken. Het is echter even anders geloopen. De vrijzinnigen besloten in elk geval appél te houden en al was er dan geen kans op winst de troepen werden alvast geoefend tegen het volgende jaarze leerden den weg en den vijand kennen. Méér werd er niet verwacht. Plotseling echter veranderde het tooneel en de L'nkerzijde gaat nu in vollen ernst aan den strijd deelnemen met het vaste doel, zoo mogelijk, tot een herstemming te komen, waarbij er een kleine kans is op winst. Bij een herstemming, toch wéét men nu eenmaal niets, hoe eeti sfuivertje rollen kan en het kón dan eens in 't vrijzinnige kuiltje komen misschien. Wat is er dan gebeurd Aan de Rechterzijde schijnt geen eenheid te zijn van Links heeft men dit vol vreugde geconstateerd en staat men al dagen lang met de blaaspijp gereed, om elk twistvonkje, dat mocht openbaar worden, zoo mogelijk tot een flinke vlam aan blazen. Het loont de moeite, eenigszins uitvoe riger hierbij stil te staan, want het kon gebeuren, dat de Hilversumsche verkiezing van meer dan gewone beteekenis werd voor onze vaderlandsche politiek. Zeker in orde is 't Rechts niet. In orde zou het geweest zijn, als de Chr. Hist, en R. Kathol, partijen van meet af gezegd hadden tot ons »Gij stelt uw candidaat, wijl het een antirevolutionaire vacature is en wij zullen hem krachtig steunen Doch dit is niet precies zoo gegaan. Van roomsche zijde liep alles vrij goed. Alleen werd in enkele locale kiesvereni gingen de steun afhankelijk gemaakt van den persoon, die gesteld zou worden. Dat liep natuurlijk fout. Men mag in een onder onsje eens een hartig woordje over den candidaat spreken zoodra de verbonden partij hem eenmaal heeft gestéld, wordt hij gesteund en daarmee uit. Dat eischt goede samenwerking. En daaraan hebben de roomsch katho lieken dan ook voldaan, want van hun Cen trale hebben we niet anders gehoord, dan het besluit om den candidaat der antirevo lutionairen, Mr. V. K. Rutgers, krachtig te steunen. Die zaak is dus in orde. Maar niet in orde is, dat nu de «vrij zinnigen* gaan, ^stoken*. Zij zetten nu de roomsche kiezers tegen Mr. Rutgers op. Op zeer onedele wijze. Mr. Rutgers is voorstander van een ^openbare leeszaal* en heeft dat te Hil versum ook getóónd. Ja, naar dén aard van jonge, strijdkrachtige figuren,hakte hij er wei eens harder op in, dan noodig was wellicht. Wij, antirevol., staan hier verdeeld. Een »algemeene opinie* over de >open bare leeszaal* is er bij ons niet, al worden over 't gemeen de gevaren sterker geschat dan de voordeelen. Maar de roomschen zijn er nu eenmaal mordicus tegen. In plaats, dat nu de Vrijzinnigen* in dezen mr. Rutgers róémen, wijl ze aan hem met name te Hilversum, voor die ^openbare leeszaal* een krachtiger steun hebben ge had, zette ze de roomschen tegen hem óp en spelen diezelfde leeszaal-kwestie thans tégen mr. Rutgers uit-t Is dat nu misselijk, of niet En daarom stelt zelfs een blad als de N. R. C, haar kolommen open Voor de ónzen een reden, om met dub belen ijver mr. Ru'gers te steunen. Nu hij eenmaal candidaat gesteld is, kunnen we hem gerust ook in de Pers be spreken en onze partij in Hilversum geluk- wenschen met haar keuze. Zeker hij had zijn tegenstanders Ook in onze eigen gelederen. Doch, wat wil men p Een Kamerclub van wassen-beelden of van mannen Een »trian« is mr. Rutgers. Die er een e'gen meeciDg op na houdt en deze meesterlijk weet te verdedigen, al zal de bedachtzaamheid van den rijperen leeftijd hem in later jaren in die verdediging wat minder scherp en warm makeD. Zóó kreeg hij in zijn woonplaats en in zijn omgeving natuurlijk onder de geest- Verwanten zijne mannen, met wie hij 't eveneens aan den siok heeft gehad. Een »b!anco< candidaat van »buiten« heeft altijd iels vóór, ook de politieke profeet is doorgaans 't minst geëerd in zijn eigen vaderland! En ^daarom te meer verheugt het ons, dat mr. Rutgers tenslotte met een flinke, groote meerderheid tot candidaat gekozen werd. Hun is nagegeven, dat hij wat »rood« zou zijn. Dat zegt men méér onder ons. 't Moest niet gebeuren »Rood is nu eenmaal de kleur van het socialisme en men kan een antirevolutionair geen grooten on eer aandoen, dan dat men hem verdenkt ook maar één glaasken in de socialistische estaminet te hebben gedronken Men bedóélt het dan anders. Men bedoelt, dat mr. Rutgers wat meer democratisch* voelt, dan een deel onzer partij. Of 't zoo is ik weet er niets van. Maar als 't zoo is, dan zeg ik Allons 1 Als dat oók een reden moest worden, om iemand niet te stellen, dan konden wij de partij wel gaan begraven Ds. Sikkel, in >Ho!landia« zegt, dat het een publiek geheim is, hoe zelfs de minis ters de hulp van mr. Rutgers waardeereu en hoe hij met name bij de voorbereiding der sociale verzekeringswetten flnk heeft meegeholpen. 'k Had er noait iets van gehoord, maar in Amsterdam zit men wat dichter bij 't vuur en dan is 't altijd goed, als er zoo eens van die publieke geheimen verklapt worden u zou dan zoo zeggenDan hoort mr. Rutgers thans meer dan ooit ia de Kamer Opzettelijk heb ik nu gezwegen over de Chr. Historischen. Ik kan nog niet aanne men, dat zij den naam van mr. 's Jacob werkelijk op den dag ter candidaatstelling zullen inleveren. 't Zou zijn spelen met vuur. De maat zou dan, na het gebeurde te Schiedam vóór 1909 en te Ede in 1909, voor ons wel vol zijn Evenwel een wacht voor den mond Tot het voornemen werkelijk mocht uit gevoerd. Dan zou ik er 't mijne óók van te zeggen hebben. UITKIJK. ENGELAND. De conferentie tusschen patroons en arbeiders, die wilde trachten de uitslui ting in de katoenindustrie in der minne te doen eindigen, besloot haar voorstel len ter oplossing van het geschil aan den betreffenden arbeidersbond voor te leggen, en in zake de kwesties, die niet- georganiseerden betreffen, een wapen stilstand van zes maanden aan te gaan. Daarna werd de conferentie tot 19 Januari verdaagd. Het nieuwe ministerie, dat van Poin- caré, is er gauwer, dan men algemeen dacht. De ministerieele verklaring, d. w. z. het prospectus der nieuwe regeering is slechts kort. Noodzakelijkheid de Fransch-Duitsehe overeenkomst zoo spoedig mogelijk te ratificeen a Noodzakelijkheid het budget voor 1912 zoo spoedig mogelijk te stemmen Noodzakelijkheid der kieswethervor ming (in proportionnalistischen geest

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1