'JE, o I Iharnis. TWEEDE BLAL fa niet meer. J. IR. FABERT Zaterdag 13 Januari 1912. No. 1728. DEN ;a.rnis. Dll Twee Bladen en Zondagsblad. De PI Mens Gestikte dekens Molton dekens Gebreide goederen. Rokken zwarte wollen doeken gekleur de wollen doe ken Chèles baaien - fantasie bevers, spohtheiden. 1] -ggen 3 pCt. trsmet drie ggen 3 V2 pCt. oton. ir: worden »5 CENT. 75 es. Dit nummer bestaat uit Officieel Gedeelte. Land- en Tuinbouw. Kunstmest en Ongedierte. Verslag der Proefstations Ook in den boomgaard Bijenteelt. Uit de Pers. Onze scholen en de Gemeentefinan- ciën. Vorstelijk voorbeeld. Geld voor Emmen. De Christelijke onderwijzers in gebreke. Binneuland. Holnienws. Blijde gebeurtenis I Reclames, Mededee- lingen enz. Jekkers lollen jo?erjasseaJ OUDE TONGE. (Opgericht 1831»). Broeken Mouwvesten Plaatselijk nieuws. Sommelsdijk. Voor het examen tot het bekomen van een bewijs van voor ge oefendheid, gehouden te Middelharnis zijn geslaagd J. Schol, E. Knape, M. J. van Driel en L. Doorenheim. 4- maarn! op bet do hofmeester e hem iets in een kreet van en volgde den er was reden rbrez had, toen hut opengelaten aar binnen ge >on, een jongen doodstrijd van van den vader tein doodde de Geen wonder Balton hard- ervolg ooit meer boord te nf men. mis. >n, die bij het Noo deinde in eft Üinedag een gehad Gij werd ran die zich te- jjze op minaoh- de reden, waar stot d on ler heleche d iad w, dat hij moest den man mee itan politie waar sdag is hg naar rgebraeht, aan- eitsschennis. 't I-stoker van de latere. No. 9 I Rank puitenl. beurzen; tenl. Effecten illijke conditiën bepalingen, die 4399 kk. i Varkensbakken. len en stoepen in 5158 franco huis. .ebthuizen. pt prijsopgaaf jeaile |i f iiorolaad. tostelwerk iken, de mid- [den, borst en kken. Vraagt n snijwonden, |len en voeteD, renblik teloor 5039 urometers, .kken, Zit- alen. 5234 INHOC SIGNO WSES De BURGEMEESTER van Middelharnis brengt ter kennis dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heelt goedgevonden met ingang van 15 Jan. 1912 in te trekken zijne beschikking van 19 Aug. 1911. Directie van landbouw No. 9322* 3e. afdeeling (Ned. Staatscourant van 20 en 21 Aug. d.a. v. No. 195) waarbjj op het eiland Goeree en Overflakkee met betrekking tot het mond en klauwzeer bij de herkauwende dieren en varkens buiten toepassing werden gesteld de navolgende maatregelen 1 de verwijdering en de afzondering art. 2 sub. Ie en art. 34 van het gewijzigd koninklijk besluit van 10 Juli 1896 (staatsblad No. 104) 2 het onderzoek (art. 2 sub. 4e) 3 het plaatsen der kenteekenen art. 2 sub. 3e 4 het merken art. 2 sub. 4e 5 de afsluiting van hoeven enz. en het verbod van vervoer uit en naar a/gesloten kringen art. 2 sub. 6 e. en art. 39 6 de ontsmetting art. 2sub. 7e en art. 37,7 het verbod van vervoer naar besmette plaatsen art. 2 sub. 8 c en art. 38, Middelharnis, 10 Jan. 1912. De Burgemeester, ÜLBO J. MUS. Er valt aan den kunstmest veeljgoeds te zeggen, maar veelmaals wordt hierin ook overdreven. Jammer, want wie dit weet, wordt licht wan trouwend. Zoo iemand zal misschien nu mees muilen „Ah, is kunstmest ook al goed tegen ongedierte En toch is dit een feit en een feit van niet gering belang dat in streken, waar sedert jaren kunstmest wordt gebruikt, door niemand wordt betwijfeld. Soms was de vernietigende werking van den kunstmest in deze opvallend. Iemand zaaide op zfja klaver super, ol bestrooide zijn klaverland met kainiet au Thomasmeel, en den volgenden dag waren de slakken verdwenen. Maar zoo sterk sprak het niet overal, en niet altijd. Toch heet het velerwegen in den volksmond; „Hoe meer kunstmest, hoe minder vre ter ijl" En dat zeggen berust op ervaring. Dat spreekwoord ontstond, als we ons niet vergissen, in de Groninger Veenkoloniën. Men had daar nog al last van vreterij. Vooral de emelt en de ritnaald hielden in de haver en de aardappelen soms leeiijk huis. Gij weet toch, welke diertjes we hiermee be doelen? De emelt of de hamel is de larve van de emeitvlieg en heet ook wel knolworm en zwartwormde ritnaald, ook koperworm en hardworm genoemd, is de larve van de welbe kende Kniptor. Bij haver vreet de ritnaald onder den grond den pas ontkiemden stengel, terwijl de maische eerste blaadjes een lekkere spijs zijn voor de emelt. Bij aardappels werkt de ritnaald even eens in den grond, dat is in den aardappel. Op sterk geteisterd land kan men er soms 10 tot 20 bij den pootaardappel vinden. Ook andere ge wassen op den akker en in den hof worden er door aangetast. Dat was dan.ook in vrij erge mate in de Veenkoloniën het geval. De kunstmest heeft echter opruiming gehouden. Niet, dat nu alle vreterij weg is. O neen 1 Maar de verwoestingen ziju lang zoo groot niet meer als vroeger, toen men alleen met stalmest en stadscompost be mestte. Zou nu al dat gespuis door aanraking met een korreltje van zekere meststof gedood worden? Ik weet het niet, maar dat lijkt me wel wat gewaagd. Mogelijk, dat de diertjes er mee in aanraking gekomen, zich er van ver wijderen naar een onbesmette plaats. Wat ik wel geloof: dat het minder prettig en minder gezond voor hen wordt, als de kaiizouten en het Chilisalpeier in opgelosten toestand in den grond zich verspreiden. Vooral de kaiizouten zullen hen 't meeste kwaad doen. De jonge emelten en ritnaalden, die van de fijnere wor teltjes leven en niet zooveel kunnen lijden als de ouden, zullen het eerste te gronde gaan. En de eieren De kniptorren en emeltvliegen leggen heur eieren in den grond, moet ge weten. Zouden deze door aanraking met oplossingen van kunstmest niet ongeschikt kunnen worden ter voortbrenging var jonge larven Ik vraag slechts, want beslist weten doen we het niet. Maar hoe het zij, de ervaring heeft bewezen Kunstmest verdrijft ongedierte. C. B. (Slot.) Te Goes bleek, dat voor de bereiding van superphosphaten niet altijd de meest geschikte phosphaten gebruikt worden. Veel super bleek niet onder garantie van 14 pCt. in water oplos baar phosphorznur verkocht te kunnen worden nochtans werd aan onwetende koopers voorge houden, dat dit super beter was, omdat het phosphorzuur niet alleen in water, maar ook in citraat oplosbaar is. Men late zich niet bedotten Het monsternemen geschiedt niet altoos zorgvul dig, en toch is dit een dringende eisch. Te Wa- geningen stak men monsters op verschillende gedeelten van een wagon. Van de 16 monsters waren er 7 met een kali gehalte van 12—14pCt. 4 van 1112 pCt. 1 van 14.4 pCt. en 1 van 9.4 pCt. Dit liep dns zeer uiteen, en bewijst hoe noodzakelijk het is om opeen grootaantatplaat sen in den wagon de monsters te steken. Onderzocht werd een „Poeder voor het kweeken van jonge hyacinthen," in gebruik bij bloembollen kweekers; 't bestond uit 60 pOt. zand, 33 pCt. (dus één derde) koolzure kalk, een weinig vrije kalk, kalkzouten en vocht. Zeer vele monsters katoenzaadmeel hadden een tamelijk hoog gehalte aan schaaldeelen. De kooper eische daarom katoenzaadmeel van goede kwali teit d. w. z. met een laag gehalte aan schaalbe- standdeelen. Twee monsters grondnotenkoek en ■meel waren onvoldoende zuiver wegens groote hoeveelheid mijten, twee andere wegens aanwe zigheid van ricinus. Paardebrood, veebrood, voederbrood wordt uit de meest verschillende grondstoffen gebakken. De samenstelling is niet steeds in overeenstemming met het voederdoel, er wordt blijkbaar meer op een concurreerend gehalte aan eiwit en vet, dan op een doelmatige samenstelling gelet. Garantie van zuiverheid kan bij mengvoeders ook niet bestaan. Alleen gemakzucht van de zijde der koopers bestendigt het gebruik. Brabo's, zuiver lynvoedermeel, lijnkrachtvoeder bleek in hoofdzaak te bestaan uit rijstvoederineel en lijnmeel. De naam is misleidenddeze diende aan te geven de bestanddeelen van het artikel. Onderden naamphosphorzure voederlcalk worden verschillende zeer minderwaardige artikelen ver kocht. Lukt de verkoop niet onder den waren naam, dan heet men ze „kalfsvoedsol," jveepoe- der," enz. Een partij, bestaande hoofdzakelijk uit beendermeel, werd voor f 15,50 per 100 Kilo verkocht. Onderzoek zaaizadenDe zuiverheid van roode klaver was redelijk goed, die van Zweedsche klaver liet niets, die van Witte klaver slechts een enkele maal iets te wenschen over. Met de kiemkracht was het minder gunstig, deze was zelfs bij witte klaver vaak abnormaal laag, daalde tot 3 pCt. bij roode klaver tot 20 pCt. bij Zweedsche klaver tot 68 pCt. Mangelzaad bevat soms veel onvrucht bare korrels: in 4 gevallen meer dan 50 pCt., in 22 gevallen 40—50 en in 22 gevallen 30—40 pCt. en soms zelfs 85 pOt. De zuiverheid was middelmatig. Ook hier blijkt dus onderzoek zeer gewenscht. C. B. moet meneene bemesting met kali op z'n tijd toe dienen. We zeiden dit reeds vroeger en wezen toen op 't feit, hoe Prof. Dr. Ritzema Pos zegt, dat haharme boomen en bessenstruiken zeer vat baar zijn voor alleilei parasitaire ziekten. In ver band hiermede willen we thans een enkel woord aanhalen uit een werk van den Rijkstuinbouw- leeraar Camman, welk werk tot titel draagt „Onze vruchtboomen", Om het groote belang van het kali voor onze vruchtboomen staat de schrijver daar wat uitvoeriger bij stil en doet mededeelingen van een schrijven uit de prak tijk. De heer 0. Vis van de fruitplantage „De Dolfijn" te Dirksland schreef (n.l. in Augustus 1910, hoe bij hem al jaren, ongeveer 400 boomen van Zoete Ermgaarde, aangetast waren doorz.g. honingdauw, zojdat de laatste jaren de boomen geregeld reeds met Augustus bijna bladerloos waren. Van alles wat door den heer Via beproefd bespuiting met kopervitriool, bemesting met compost, met kalk, met superphoaphaat, met chilisalpster alles echter zonder resultaat. „Kali werd mij gezegd", aldus de heer Vis, „had mijn grond niet noodig, trouwens op suikerbieten en aardappelen bleef een flinke kalibemesting zonder uitwerking.„Verleden jaar (1909; omstreeks Febr. besloot ik tot een laatste poging. Een gedeelte heb ik toen flink bemest met zeer puike stal mest, waarin veel bloed zat en onder,slagaderaf- val en een ander gedeelte gaf ik kali en chili- salpeter. Per boom 1 K.G. patentkali en 1 K.G. chili: Velleden jaar merkte ik hier al eenige ver betering, doch thans zien de boomen, die kali gekregen hebben er bijna normaal uit. Mjj is dan eindelijk gebleken, dat de partij Ermgaarde behoefte heeft aan kali. Ik wenschte wel zegt de heer Vis tot den heer Camman dat u ze eens zag." 't Spreekt van zelf, dat het Landbouwkundig Bureau van het Kali-Syndikaat zulk een soort mededeelingen gaarne gebruikt voor 't maken van reclame. In een pas verschenen werkje „De bemesting der boomgaarden," door P. Hekken, secretaris der Lanb. Vereen. Serooskerke welk werkje gratis wordt verspreid door't straks genoemde syndikaat, wordt er van verteld. Wij vinden het desalniettemin van voldoende belang, vooral ook omdat we toevallig den heer Vis- hennen, die in dezen de man der praktijk is, om een en ander in ruimeren kriDg te helpen verspreiden. Wie 't genoemde werkje wenscht te bezitten, vrage 't aan bij 't Bureau van 't Kali-Syndikaat te Utrecht. Over den toorn der bij vervolgt Maeterlinch aldus (wij geven vrij en verkort weer) Wee echter hem, die de arme korven aanraaktOp het eind van den winter als de wintervoorraad der meeste korven is uit geput, bunnen de volken gevaarlijk worden. Kook heeft dan vaak weinig invloed nauwe lijks hebt ge de eerste rook wolken uitgebla zen, of heet de bevolking komt, als venijnige, woedende duivels, uitvliegen. Ja, dan kunnen de bijen gevaarlijk worden zij kunnen uwe handen bedekken uw oogen blind steken, uw gezicht tot een zwarte massa maken. Geen levend wezen, behalve zooals men zegt, de beer en de Sphinz Atropo3, kan dan de woe de der gepantserde legioenen weerstaan. Tracht niet u te verweren de woede zou ook op de andere kolonies overslaan. Er is geen ander middel tot redding dan een overhaaste vlucht in de struiken. Zelden vervolgt de bij haar vijand. Is vluchten onmogelijk, dan kan al leen volkomen onbeweg'iijkheid haar kalmeeren of van het spoor brengen. Zij vreest en be strijdt alleen te plotselinge bewegingen, maar vergeeft dadelijk wat zich niet meer beweegt. Algemeen meent men, dat de imker den berooker gebruikt om de bijen te verdooven of balf te verstikken om zich zoodoende toe gang te verschaffen, begunstigd door een weer- loozen slaap tot het paleis van de ontelbare, schoone slaapsters. Ook vele imkers meenen nog, dat dit hun taak moet zijn, en zij roo- ken en dampen er lustig op los. Die meening is onjuist de rook dient om de dorpelwach ters die altijd waaksch en gereed tot den aanval zijn terug le drijven, twee, drie rook wolken verspreiden een paniek onder de werksters die paniek veroorzaakt die geheim zinnige slemppartij in ons vorig artikel be schreven en die slempartij hulpeloosheid. Zoo is het feit verklaard dat men met bloote ar men en onbeschermd gelaat de dichtbevolkte korven kan openen, de raten kan nazien, de bijen kan afschudden, ze uitspreiden op den grond, ze opstapelen, ze kan uitstrooien als korrels graan en rustig den honig kan ver zamelen, te midden van een dichte wolk van verjaagde werksters, zonder een enkelen steek te krijgen. üe arme volken leven of liever sterven bij den dag, en 't is omdat zij geen honig in hun kelders hebben, dat rook geen indruk op hen maakt. Ze kunnen zich niet voldrin- ken zooals haar zusters, die tot welvarender stam behoorende mogelijkheid op een toe komstige stad bestaat voor hen niet, en zoo wordt ook hun woede dus niet afgeleid. Hun eenige gedachte is te sterven op den gewel- dadig overtreden drempel, en mager, ver schrompeld, vlug en door niets weerhouden (om heur onderlij! te buigen en den angel te gebruiken), verdedigen zij dien met on- geboorden heldenmoed en wanhoop. Daarom zal de voorzichtige imker nimmer arme, slecht voorziene korven verplaatsen, zonder een voorafgaand offer aan de hongerige furies te brengendit ofi'er is een honigraat. Daarop komen ze haastig aan, en dan, als de rook er bij komt zetten ze zich uit en maken zich dronken. En ziet, ze zijn geheel tot hulpe loosheid gebracht, evenals de burgeressen der rijke cellen. C. B. We lezen in de Standaard Om scherp te doen uitkomen, hoe hoog noodzakelijk het is, dat hoe eer hoe beter de onhoudbare verhouding tusschen de Gemeenteftnanciën en onze Christeljjke lagere scholen veranderd worde, wijzen we op wat men ons uit Menaldumadeel bericht In de gemeente Manaldumadeel zijn 11 scholen voor openbaar onderwijs, waarop even over de 8oo kinderen onderwijs ont vangen, welke in 1910 een uitgaaf vorderden van p.m. f38500. Van het Rijk kwam hiertoe in p. m. f 23500. Blijft dus voor de gemeente p.m. f15000. Dit is nog buiten hetgeen aan rente en aflossing wordt betaald voor opgenomen gelden voor schooolbouw en onderwijzerswoningen. Aan schoolgeld van al deze kinderen werd ontvangen, voor lager onderwijs f 329.70 en voor het herhalingsonderwijs f84.75, zoodat door de belastingplichtigen in den H. Omslag hiervoor moest worden opgebracht p.m. f14600. Nu zijn in deze gemeente 8 scholen voor bizonder of Chr. ongerwijs. waarop circa 600 kinderen lager onderwijs ontvangen, waartoe uit de gemeentekas geen cent komt. Naar percentage van het kindergetal gerekend, moeten dus de voorstanders van Chr. onderwijs alhier, voor de voorstanders van Openbaar onderwijs alle jaren extra betalen p, m. f 6250, terwijl zij voor hun eigen scholen alles moeten bijpassen wat door het rijk niet wordt vergoed. Hierdoor ontstaat deze wanverhouding, dat deze kmderen op de openbare school door elkander per week per kind p. m. 1 cent betalen en op de Chr. school, per week per kind, meer dan 25 ets. Kan zulk een gruwelijk onrecht, vraagt de schrijver, niet opgeheven worden Dat ik, zoo vervolgt hij, van de 18 jaren dat ik lid ben van den Raad, waarvan 15 jaren alleen als voorstander van chr. onder wijs daar zitting hebbende, alle jaren op het onrechtvaardige van zulk een schoolgeld- heffing tevergeefs heb gewezen, is wel ontmoedigend. Waarneer ik doorpleit en tot hen zeg slndien de voorstanders van Chr. onderwijs zulk eene behandeling eens deden aan de voorstanders van openbaar onderwijs, wat zij dan daarvan zouden zeggen dan antwoorden zij wel, dat zulks niet recht zou wezen, maar dat wij ons met het openbaar onderwijs hebban tevreden te stellen, gelijk zij misschien dan met het Chr. onderwijs zouden doen. Wanneer ik verder pleit, om gelijk recht voor allen, dan antwoorden zij: 2-Welnu, gijlieden hebt nu de meerderheid, en de regeering is op uwe hand, dan moet die maar zorgen dat er gelijk recht worde ingevoerd doch zoolang wij op deze wijze de openbare school kunnen bevoordeelen, doen wij het zooveel wij kunnen.« Zulks komt ook uit in de samenstelling van de plaatselijke schoolcommissieVan de 9 leden is er één voorstander van Chr. onderwijs, en deze is er nog als bij verrassing ingekomen. Zijn zulke toestanden houdbaar En toch duren ze in tal van groote en kleine gemeenten nog altoos voort. Reeds meer dan een jaar wezen we hier met klem en nadruk op. Hoog tijd wordt het, dat we ons als één man om deze zoo ernstige quaestie vereenigen. Zij gingen beiden te voet. Ook deze week, zoo meldden de Haagsche bladen, gingen de Koningin en de Prins te voet uit het paleis in 't Noordeinde naar de Kloosterkerk, om aldaar de godsdienst oefening bij te wor.eD. 't ls te hopen, dat het Haagsche straat publiek thans fatsoenlijker geweest zij, dan met Kerstmis en begrepen hebbe, dat het juist het d o e 1 is der vorstelijke per sonen, om onopgemerkt zoo héél gewoon den dienst des Woords in Gods Huis bij te wonen. De Vorstelijke personen geven hier een goed voorbeeld. In de samenkomst der gemeente zijn we allen g e 1 ij k. Daar is geen verschil of onderscheid en de afstand tusschen de //hooge banken// en de varmenkrukjes» is ons altijd veel te groot geweest. Ook het aanrollen van equipages, het druk gedoe der liverei bedienden, al die zwierige statie is niet in overeenstemming met den eenvoud van onzen eeredienst om nu nog maar te zwijgen van de ontheiliging van des Heeren Dag, die hier 't gevolg van is. Te voet naar de kerk Zoo ging //Vader Willem» ook, als hij zich zette te midden zijner //kleine luydeu». t Doet ons goed, dat onze Koningin, gaande naar des Heeren Hnis, eveneens alle ppaal en zwier veracht. Voor God staan we allen gelijk Emmen werd in de kamer genoemd. Een Oost-Drentsche gemeente tegen de grenzen van Duitschland aan. Een van die gemeenten in opkomst, die groeien met den dag en waar veenderij, landbouw enz. de menschen heentrekken. Maar zij heeft hetzelfde euvel van al dergelijke opkomende plaatsen Er zit geen geld, dat zeggen wil. Vandaar dat ze telkens om groote sommen extra school- subsidie bij de Regeering komt aankloppen Min. Heemskerk zelf zei er van //Met wagens vol wordt het geld naar Emmen gereden.» Aller voor de Openbare School- Twee nieuwe scholen, de 27e en 28e zullen, te Emmercompascuum en te Oran jedorp worden bijgebouwd. Wederom ziet men hieraan, hoe stief moederlijk nog altijd het biz. onderwijs bedeeld is. De voorstanders der Chr. School in de gemeente Emmen zouden wat graag ook eens flink uit den hoek komen. Ze hebben kinderen in menigte. Willen ook wel behoorlijk schoolgeld betalen. Maar er is geen geld. Net zoo min als voor nieuwe openbare scholen. En ziehier nn de ongelijkheid Voor de openb. school zorgt de Staat. Voor de bizniemand, //Met wagens vol» wordt het geld naar Emmen gereden, om er openbare scholen van te bouwen. De biz. school krijgt niets. Zij moet maar zien, hoe ze zich redt. Eu anders wegblijven. Billijk mag men zoo vragen (Onze Courant.) i>De Bondsbode«, orgaan van den »Chr. VereenigingsboDdoc te Rotterdam, maakt de opmerking, dat »het inderdaad opmerkelijk is, hoe weinig in onzen tijd het gros der Chr. onderwijzers zich beweegt op openbaar terrein. »Het feit, zoo schrijft genoemd orgaan, valt niet weg te redeneeren, dat in de jaren, die moeilijker waren voor het Bizonder onderwijs, dan onze dagen, de onderwijzers meer meeleefden met het volk, waaruit zij voortkwamen. Het blad eind-gd met dezen wensch >En ofschoon wij niet zouden wenschen, dat de onderwijzers overal de lakens hadden uit te delen, zouden wij toch den tijd wel terug willen zien, dat zij zich gaven met hun krachten en talen'-en ten voordeele der Chr. actie op elk terrein des levens. Wat het politieke terrein betreft, is deze klacht niet ongegrond. Wat hiervan de oor zaak mag zijn Rust hier alle schuld bij de onderwijzers Of ligt er ook elders schuld En moet dan niet worden erkend, dat er heel wat besturen zijn, die waar de politieke verhoudingen zoo aanzienlijk ge wijzigd zijn, liever niet zien, dat de onder wijzer zich met de politiek inlaat Er zijn wat men meent, heel wat gemengde scholeD. Wanneer de eene onderwijzer zich het vuur uit de sloffen loopt voor de antirevoluti onairen, en de andere voor de Christelijke historischen, dan is men zoo spoedig bevreesd, dat dit verkeerd zal werken, en een van beide politieke richtingen onder bestuurders en leden minder aangenaam zal aandoen. Er zijn nu eenmaal menschen, die bevreesd zijn zich aan koud water te branden. Die vrees mag echter niet den boventoon voeren. We hebben onze onderwijzers op openb. terrein noodig. Voorheen streden en beleden zij met kracht en bezieling, en mee aan hun wakker optreden was menige overwinning te danken. Zulke voorvallen als met den heer Vink in Scheveningen worden echter maar al te spoedig een koude waterstraal, die tot voorzichtigheid maant. Toch moeten onze onderwijzers zich daar om nog niet terugtrekken. De Christelijke actie op elk terrein des levens heeft ook hunne krachten en talenten noodig. Die mogen ze ons niet onthouden. Laat ons daarom hopen dat spoedig j-De Bondsbode* van eene verandering ten goede zal kunnen spreken. En dat niet alleen in het belang van de Christelijke actie, maar ook ten voordeele van onze onderwijzers zelf. Een krachtig meeleveh en meedoen verruimt den blik en verrijkt het leven. Onze actie is van zoodanig gewicht, dat een verblijven in de tenten of een optrekken in de achterhoede van onze onderwijzers, die zulk een grooten invloed kunnen oefenen, geoorloofd zou zijn. (Hilver en Vechibode.) Onze mededeeling van een gerucht over een aanstaande blijde gebeurtenis ten Hove behoeft nog niet tegengesproken te worden. Wel is er nog geen oflicieele bevestiging, maar het gerucht blijft toch aanhouden. Zelfs moet, naar verluidt, een onzer hoogsie autoriteiten in beperkte kringen zich over het bericht in bevestigende zin hebben uitgelaten. Nog meerdoor hem is in dien kring medegedeeld dat de blijde gebeurtenis in het Koninklijk Gezin tegen begin Juli kan worden tegemoet gezien. Moge nu spoedig de officieele mededee ling komen (20 Cents per regel.) Dat zeggen wij aan allen die lijden. In vele huizen waar men leed en waar men weende hebben de Pink Pillen gezondheid en vreugde gebracht. Wanneer de Pink Pillen in een huis binnen komen, gaat de ziekte er uit weg. Mejuf. D. Geerts, wonende te Amsterdam, 106, Wilhelminastraat, heeft or.s geschreven nik kan getuigen van de groote krachtda digheid der Pink Pillen. Ik heb van dat uit muntende middel gebruik gemaakt om mij van bijna aanhoudende hoofdpijnen te genezen en tegen maagpijnen en groote zenuwzwakte. De Pink Pillen hebben goed aan mijne ver wachtingen voldaan en zij hebben mij gene zen.* Mejuffrouw C. de Groen, geboren van Gas tel, wonende Langeweg no. 118 C. te Kruis land, heeft ons geschreven »Ik heb gedurende langen tijd aan maag pijnen en een slechte spijsverteering geleden. Na iederen maaltijd leed ik veel en gedurende meerdere uren. Ik had geen nut van mijn voedsel door'dat ik het slecht verteerde en ik vermagerde en verzwakte. De Pink Pillen heb ben mij volkomen \an mijne maagpijnen ge nezen en hebben mijne gezondheid geheel en al hersteld.» Mevrouw R. Wolters, geboren Vorenhout wonende 45, Bethlehemweg te Utrecht, heeft ons geschreven: «Reeds vele jaren jgëleden, toen ik door bloedarmoede zeer yjsrzwakt was, had ik de Pink pillen gebruiljt en de vreugde gehad waar te nemen zij mij zeer versterkt en mijn gezotfdheid Weergegeven hadden. Gedu rende lange jarejf is mijn gezondheid uitste kend geblevenJnaar in de laatste tijden liet zij op nieuw tjf wenschen over. Ik was op nieuw zwak, s'jp en door vermoeienis uitgeput ik heb weer <ffe Pink Pillen genomen die mij reeds zoo goed hadden gedaan en zij hebben mij op nieuw van mijne kwalen verIost«. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen de ziekten die de bloedarmoede en de zwakte der zenuwen tot oorsprong hebben. Verkrijgbaar fi.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22 Amsterdam. Voor Goedereede en Overflakkee de Fa.DIJKEMA DOORNBOS te Sommelsdijk. Wegens den hoogen waterstand in de polders, was de wasinrichting deze week genoodzaakt den arbeid gedurende eenigen tijd te staken. In plaats van den heer Havinga is benoemd tot Chef-Machinist bij de R.T.M< alhier de heer *Freeke van St. Philipsland Zooals voorgaande jaren, is ook in dit jaar op Koppermaandag brood uitge deeld aan behoeftige ingezetenen door het bestuur der Sociëteit >den Doele«. v. ill -- itfT 1—

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 3