Woensdag 10 Januari 1912. Antirevolutionair Orgaan voor lie Zuiillaollaiidselie en Xeeuwsche Eilanden. j IN HOC SIGNO VINCES BIJVOEGSEL. Economische goederen. «5 - SU g| L 1 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag» Abonnementsprijs per dri© maanden fr. p. p„ met Zondagsblad 75 Cent- ww 73 tb zonder 50 Buitenland bij voornitbetaling met Zondagsblad 7,50zonder ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. Boekaankondiging 5 Cent per regel en Dienstaaïivragen ®n Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Grooics letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Officieel Gedeelte. Inrichtingen welke schade of hinder knnnen veroorzaken. Hoewel water geen economische Eene welverdiende koninklijke onderscheiding] Plaatselijk Nieuws. Ooltgensplaat. Werkelijke bevolking op 31 Dec. van het vorige jaar li «as 1 I ill 26"u Jaargang N°. 1727. UITGEVER W. BOEKHOVEN. SOMMELSDUK. Telefoon Interconsi. 3So. 3. Adverteatiëil 10 cent per regel en 3/j maal, Reolames 20 per regel. Advertentie!! worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. ..411e stokken voor <fe Stedaclie tsesfemd, .Advertentlên ep ver«lere Jk«iwiiiiisf.rat;ie franco toe te zenden aan den Uitgever. Bij dit nummer behoort een BURGEMEESTER en WETHOUDER8 der ge meente Middelharnis brengen ter Openbare kennis dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van G. Nieuwland Wz. te Middelharnis om vergunning tot het oprichten vdn een Smederij in het gebouw staande op het perceel kadastraal bekend in Sectie B. No. 710 Op Donderdag den 18 Jan. 1912 des v.m. ten 11 uur zal ter gemeente secretarie gelegenheid be staan om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben kunnen gedurende drie dagen voor het bovengemelde tijdstip op de secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Middelharnis, 4 Jan. 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH.UBBO. J. MIJS. De economie houdt zich bezig met de stoffelijke dingen. Maar toch niet met alle. De lucht die we in ademen en 't licht der zon, maan en sterren zijn ook stoffelijke zaken, maar ze blijven buiten beschouwing om twee redenen; eerstens, dat ze in zoo on begrensde hoeveelheid aanwezig zijn dat 't niemand ook slechts de m'nste moeite kost ze te verkrijgen tweedens omdat ze op geen waarde, naar geen prijs kunnen getakseerd worden. Lucht en licht zijn onmisbaar voor aile leven goederen van 't allergrootste belang en 't meest practisch nut, maar noch tans zijn het geen economische goede ren. Wat zijn dan deze 't Zijn goe deren, die voor den mensch nuttig zijn om in eenige stoffelijke behoefte te kunnen voorzien en naar een ze kere waarde kunnen geschat worden. Alles wat nuttig is, is daarom nog geen economisch goed. Stroo is noo- dig, maar als de boer volop klampen heeft staan, en men wil hem één bos verkoopen, dan zal hij waarschijnlijk den verkooper glimlachend naar zijn eigen klampen wijzen en zeggen »Man ik heb zelf veel te veel, ik wou dat ik van mijn stroo af was, ik zoek koopers, maar ze komen niet.« Dat stroo is voor den boer nuttig, maar alleen om te verkoopenniet om er nog meer bij te koopen. Hij schat den bos, die hem aangeboden wordt ten verkoop, op geen waarde Iets, een economisch goed, moet dus nuttig zijn, maar 't moet ook waarde hebben Zoo kan het dan ook gebeuren, dat voor den een en mensch een goed economisch is, terwijl het't voor den ander niet is. De baker kan behoefte hebben aan een speld die heeft voor haar groote waarde om er den kleinen baby in te speldendie is voor haar noodzakelijkmaar in den speldenfabriek lachen ze, als er eens een speld van de werktafel valt. In de veenderijen ziet men niet op een turf; maar de arme vrouw uit de achterbuurt, bibberend van kou, smacht naar een turf om haar koude ledematen te verkwikken. Een economisch goed, is een goed dat in een stoffelijke behoefte voor ziet, dat nuttig is en dat waarde bezit Een cent is voor den bedelaar een economisch goed ;J voor den millionair van weinig waarde. Brood is voor allen van waarde. De grond is van waarde. Fabrieken hebben waarde De arbeidskracht heeft waarde. waarde heelt, kan het toch die wel krijgen. Wanneer de vruchten door de droogte geen groei hebben, is een regenbui duizenden guldens waard. Wanneer de woestijnreiziger geen water vindt, sterft hij. De omstandig heden, waarin een mensch verkeert, maken een stoffelijk goed tot waarde en tot nut en dan, is 't daardoor economisch. Zet naast een levende een kist met geld't heeft waarde en nutzet ze naast een stervende't is zonder waarde. We meenen nu duidelijk genoeg ge weest te zijn in de verklaring, wat we onder economische goederen verstaan. Maar dan begrijpt ieder, dat men ze ook in twee soorten verdeelen kan, n.l. in natuur- en in arboids goede ren. Wat de landbouw produceert is natuurgoedevenzoo wat de veeteelt voortbrengt; evenzoo wat uit de zout- goud- zilver- koper- tin- en steenko lenmijnen komt. Maar de arbeidsgoe- deren zijn: de huizen, fabrieken en allerlei werkplaatsen, dewerktuigen en instrumenten in hun duizend- en dui zendtallen, in aantal legio in soort en waarde geheel verscheiden. Een spijker is een arbeidsgoed een spoortrein idem een spoorbrug idem, maar hoe verschillend in beteekenis voor 't leven. De economische goederen zijn pro ductie of consumptie goederen. Fa brieken produceerenmaar wat ze soms fabriceeren, kan worden opge geten. Steenkolen zijn productie-goederen, omdat men ze uit den grond haalt maar tevens weer consumptie goed, omdat we ze in de kachel gebruiken. Niet altijd dus is de scheidslijn tus- schen productie-goederen en die van consumptie nauwkeurig te trekken, 't hangt van 't gebruik en de bestem ming af. Kapitaal noemt men den voorraad goederen, die voortgebracht zijn en tot nieuwe voortbrenging leiden. *t* Comité van Verweer. De tegenstanders van de Tariefwet weren zich dapper. Allerlei verzoeken van belanghebbenden fabrieken liggen ter griffie der 2e kamer, Het Vrije Ruilverkeer schrijft er tegen vrouwen loopen rond om handteekeningen te verzamelen op een verzoekschrift om de tariefwet in den doofpot te stoppen en nu verluidt 'tdat er een groote organisatie is gesticht, een Comité van Verweer om met alle macht te velde te trekken tegen de genoemde Wet. Die ijver is te prijzen Wie meent bezwaren te hebben, ernstige bezwaren moet, en vooral in Nederland, dage- lijksch de groote trom roeren en re clame maken, steeds hameren op'tzelfde aanbeeld. Toch maakt heel 't zaakje op ons een eigenaardigen indruk. We geloo- ven, dat achter de schermen de politiek loert. Zie, 1913 nadert en de liberale frac ties zijn nog verdeeld, de Socialisten staan nog alleen. Had men nu als in 1905 den Kuij- per-boeman, dan zou je van de Tarief wet weinig hooren Dr. Kuijper alleen is in staat om al de liberalen tot een heid te brengen; hoe verdeeld ook, als dr. Kuijper zijn vinger opsteekt worden ze benauwd en gauw, gauw, alle veeten vergeten, en saam ten strijde tegen een man dr. Kuijper. Maar deze zit niet in 't kabinet, en dus men heeft geen wapen. Hoe moet men nu de liberalen bij elkaar krijgen Algemeen kiesrecht is ook geen leus, die zoo erg meer pakt. Openbare School Och neen die is heelemaal niet meer te gebrui ken als strijdmateriaal tegen Rechts. Hoe moeten ze dan in 1913 een van z n voor 't front verschijnen Door de Tariefwet: de echte liberaal, je hoort dat algemeen, is vrijhandelaar. Mis schien dat de leus Protectie hen baten kan. 't Heele zaakje, en die drukte ruikt ons erg naar de politiek, 1913 zit in de lucht. Nochtans, 'tzal goed zijn, als voor standers der Tariefwet wat flinker uit den hoek komen. Z, M. Koning George van Engeland heeft in den adelstand verheven, den heer Joseph Beecham, 't hoofd der welkende febriek van wereldberoemde Beechams Pil len. Evenals in Holland wordt eene dergelij ke onderscheiding slechts verleend aan hen die zich op de een of andere wijze ver dienstelijk hebben gemaakt, tis om dien reden, dat deze onderscheiding aan den heer Beecham eene bijzondere beteekenis heeft, omdat daarin eene erkenning van de Engelsche regeering ligt opgesloten, waar bij zij den uitvinder van dit prachtig ge neesmiddel, ook onzen lezers welbekend een blik heeft willen geven van hare er kentelijkheid. De heer Beecham is bovendien reeds voor de 4e maal tot majoor van St. Helens benoemd en heeft zich daarenboven op velerlei gebied, zeer verdienstelijk ge maakt, terwijl hij in geheel Langashire, be kend staat als een weldoener van behoef tige kinderen en ouden van dagen. Soinnieisdyk. Onze vroegere dorps genoot de heer P. C. van Dorsser is be noemd tot adjunct-commies op het stad huis te Rotterdam. Zaterdagmorgen ontstond er bij den heer D. Joppe een schoorsteenbrand welke echter spoedig gebluscht werd, Zij, die nog oude arbeidskaarten hebben en den leeftijd van 17 jaar nog niet bereikt hebben moeten zich zoo spoe dig mogelijk van nieuwe kaarten voorzien. Tevens kunnen wij melden, dat de werk gevers nieuwe arbeidslijsten en registers moeten hebben. Tegen A. v. d. W. werkman te Dirksland is proces-verbaal opgemaakt wegens jachtsovertreding onder deze ge meente. Sedert eenige dagen is hier een af- deeling opgericht van den Flakkeeschen bond van landbouwknechts die den naam draagt »Ons aller belang". Hun streven is om door gemeen schappelijk optreden lo'.sverbetering te krijgen. Woensdag over 8 dagen, 17 dezer hoopt in de Zondagsschool alhier op te treden den Heer Mr. J. A. de Wilde van 's Gravenhage om een politieke rede te houden, met debat. Het onderwerp zal zijn»De twee Hoofdvragen«, Middelharnis. Zaterdag viel het zoontje van C. K. in de kaai. Daar spoedig hulp aanwezig was had men hem weldra op den kant. Ten huize zijner dochter is alhier overleden J. Slinger van Nieuwe-Tonge. Het stoffelijk]overschot zal van hier vervoerd worden om aldaar ter aarde te wprden be steld. Aihambra flottant. Volgens achterstaande advertentie zal binnen enkele dagen een geheel nieuwe bioscoop te zien zijn. Uit Leiden wordt dienaangaande hierover geschreven We hebben gisteren, daartoe uitge- noodigd door de directie, een bezoek gebracht aan het Aihambra flottant te Leiderdorp. Wie zou denken, dat men hier te doen heeft met de residentie van den een of anderen Moorschen Koning, heeft het mis. Dit Aihambra is eigenlijk in het geheel geen Aihambra, het is uit bruine zandsteen gebouwd, niet op een berg bij Granada, maar op de scheep swerf bij Gebrs. Boot te Leiderdorp geen koninklijk verblijf, maar een bioscoop-theater. De aanblik er van is indrukwekkendde lengte bedraagt 50, de breedte 7.25 en de hoogte 5.5 meter. De ingang leidt over een houten brug van 5 M. lang en 3 M. breed, met een baldakijk van Perzische tapijten voorzien. Bovenop verheffen zich een groote ronde, blauw geverfde koepel en twee kleine koepels. De voorhof is in Arabischen trant gebouwd. De zaal, waar de voorstellingen worden gegeven, bevat ruimte voor 430 zitplaatsen. De wanden zijn beschilderd met Moorsche karakters. De bekleeding is van asbest, de wanden zijn van ijzer. Achter de zaal is een buffet met een ruime drinkgelegenheid. De machinekamer, die alleen voor de bioscoop en het elecSrisch licht dient, want het vaartuig wordt niet door eigen mechanische kracht voortbewogen, heeft een vloer van gewapend beton van 40 cM. dikte, waardoor trilling zoo goed als is buitengesloten. Ook de vloer in de zaal is van gewapend beton, en men kan niet bemerken, dat men zich in een d r ij v e n d bioscooptheater bevindt. Het Aihambra flottant, dat ettelijke tienduizenden guldens gekost heeft, zal eerst ons eigen land, daarna Europa af reizen. Stad aan 't Haringvliet. De ge- meentebegrooting over het dienstjaar 1912, is goedgekeurd terug ontvangen. Meldden zich bij het begin van den cursus voor militaire voorgeoefendheid een 26 tal jongelingen aan, thans moest de cursus echter worden gestaakt wegens te weinig deelname. In de roef van het schip »Spessalutis" eigenaar schipper W. P. Jelier, ontstond deze week een begin van brand. Door den vreeselijken rook kon men eerst de plaats des onheils niet bereiken Na eenige in spanning, mocht men teD laatste toch het genoegen smaken, den brand met eenige emmers water te blusschen. De Chr. Zangvereeniging „Hallelujah" hoopt Donderdag a.s, baar ie Jaarver gadering feestelijk te herdenken. Behoudens het zingen van het repetoir, zullen ook nog eenige voordrachten en samenspraken ten beste worden gegeven. Degenen die zich willen onderwerpen aan het examen, fer verkrijging van een bewijs van militaire voorgeoefend heid, moeten daarvoor verschijnen op Woensdag 10 Januari a.s. in de Bewaar school te Middelharnis. Door het onstuimige weder van Zaterdagnacht, liepen bij vele menschende kelders enz. blank. Ook het water op het land staat zóó hoog dat verschillende putten met aardappelen en ajuin rondom in het water staan Het ergste is echter dat het water niet weggemalen kon worden, daar het overal even hoog staat. Den Bommel. De Chr. Zangver. ^Excelsior" alhier, is voornemens op 22 Januari a.s., eene openbare uitvoering te geven. Bezig zijnde met sloopwerk, werd metselaar J. Maat, door een brok steen dat uit een muur viel zoodanig aan zijn hoofd verwond, dat hij zich onmiddelijk onder heelkundige behandeling moest stellen terwijl A. W. v, d. Meij, lichte kwetsuren bekwam. In den loop der vorige week werd bij schipper C. Jongeling circa een half mud aardappelen en pl.m. 20 Kilo juin uit het ruim gestolen. Hoe gaarne hij ook de dankbaarheid der dieven tegemoet zag, ze laten nog steeds op zich wachten. M. V. Beide gesl. 1389 1409 2798 Vermeerdering gedurende het jaar door geboorte en vestiging M. V. Beide gesl. in 102 213 Vermindering gedurende het jaar door sterfte en vertrek: M. V. Beide gesl, 73 89 162 Bevolking op 31 Dec. 1911 M. V. Beide gesl. 1427 1422 2849 Getal huwelijken 24. De stand der bevolking bedroeg op 1 Jan. 1.1, in totaal 827 personen waarvan 416 m. en 411 vr. Op 1 JaD. 1911 bedroeg daf 403 vr, en 398 m. Geb. werden 11 m. en 6 vr. Ingekomen 26 m. en 26 vr. Vertrokken 15 m. en 22 vr. Overleden 4 m. en 2 vr. Zoodat de bevolking is gestegen met 26 personen. Memento Morie Nieuwe Tonge, Maandagmiddag, om streeks 2 uur, terwijl de man afwezig was, zeeg de ongeveer 40-jarige vrouw van H. van Griethuijsen, terwijl zij aan haar werk was, plotseling ineen en was onmiddelijk een lijk. Door het geschreeuw der 3 jeugdige kinderen, opmerkzaam gemaakt, kwamen eenige buren te hulp. De spoedig aanwezige medice hulp, ;kon alleen de dood constateeren. Dirksland. Vrijdag l.lj had de Openb, Verg. plaats, waarin als spreekster optrad zuster Van Hulst uit Harlingen, met het onderwerpWijkverpleging*. Een talrijke schare was opgekomen, waarvan het aantal dames echter klein was. Op boeiende wijze schetste de geachte spreekster het ontstaan der Wijkverpleging in Engeland en zette daarna uiteen hoe ze ook in ons land baan brak. Zij wees er op dat de beste wijze van Wijkverpleging kon uitgaan van de Groene Kruis Vereeniging, omdat haar de vies is »Door allen, voor allen.* Na de pauze stelde zij op aanschouwelijke wijze voor, aan de hand van enkele ziekte ge vallen, hoe de wijkverpleging werkte. Voor al dit deel van haar rede wekte groote belangstelling. Aan het einde vroeg Ds. Steenbeek, of in eene gemeente als de onze wel genoeg werk zoude zijn voor een Wijkzuster hetgeen zusterVan Hulst met een volmondig Ja, beantwoordde. Zij sprak als haar vaste overtuiging uit, dat in de ge meente Dirksland, volop werk zou zijn voor eene Wijkzuster en zij hoopte dat spoedig de Wijkverpleging ?ou tot stand komen. In de Pauze gaven een dertig-tal zich aan als lid van »Het Groene Kruis« terwijl an deren hun jaarlijksche bijdragen verhoogde met het oog op de totstandkoming, als bovengenoemd. Tengevolge van de vele regen in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l, liepen in de laag gelegen landerijen vele slooten en greppels vol en geraakte som mige wegen onder water. Vele regenbakken

Maas- en Scheldebode | 1912 | | pagina 1