BIJVOEGSEL. Oorlog tusschen Italië enTirkije. Woensdag 30 December 1011 0"'" Jaargang ft 1731. J ntirevolutiona IN HOCSIGNO VINCES tooi' fle ZiiitlliollaiMlscfic en Zeeuwse*lie Eilanden. Orgaan v antler 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. W. BOEKHOVEN, SOMMJËLSDIJK. Alle stukken voor de Bedacfie tiestemd, Advertentiëia en verdere Administratie fraaie© toe ï,e seenden aan den Uitgever. Uit de Pers. Buitenland. Gtemesigrt Nieuws. Desa Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. UITGEVER Telefoon Infercomm. 910. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3,n maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dr. Ruyper's rede. Wat ons eenigszins bevreetnt, is het feit, dat de antirev. pers tot dusverre zoo weinig heeft gezegd van de rede van Dr. Kuyper. Die rede werd vermeld, weergegeven, maar weinig beoordeeld. Nu kunnen wij hierin wel eenigermate inkomen. Men begrijpt nog niet waf plaats vond. Men durft daarom nog geen oordeel te vellen. Waarbij dan nog de vrees komt, dat wie misschien al te zeer de rede van Dr. Kuyper gunstig beoordeelt, zal worden aangezien voor een ^opposant* van het tegenwoordige Kabinet, of ook wie het opneemt voor dit Kabinet, a's tegenstander van Dr. Kuyper zal worden aangemerkt. Nu is er voor deze vrees toch al zeer weinig reden. Voor zoover wij de rede van Dr. Kuyper kunnen beoordeelen, is er niet de minste poging te ontdekken om eene antithese Kuyper-Heemskerk in het leven ie roepen. Wie de rede van D Kuyper onpartijdig naleest, zal moeten erkennen dat Dr. Kuyper door zijn waarschuw.ngen en wenken, veeleer het zi.lend Kabinet zoekt te versterken dan te verzwakken. Niet als vijand, maar als vriend trad Dr. Kuyper op, bedoelende het welzijn van Kabinet en partij. Dit heeft minister Heemskerk schijnbaar niet zoo heel goed begrepen Ztjn toon toch was lang niet vriendschappelijk. Iets wat ons leed doet. Laat men toch nooit ver geten dat wat Dr. Kuyper deed of doei, hij dit altijd deed in het belang van de zaak die hij dient, en van de beginselen, die hem lief zijn. En nu zal Dr. Kuyper zelf de eerste zijn, om te erkennen, dat de wijze waarop hij soms iets zeide, wel anders had kunnen zijn. dan zij was, doch dit doet aan het feit niets te kort, dat aan onze mannen nog steeds een hoog opzien past tegen den geestelijken vader van onze partij, tegen de en »grijzen vader* in Christus. Eu dat 't daarom altijd pijnlijk aandoet, wanneer men eens wil laten zien, dat men Dr. Kuy - per ook aandurft. Zeker, verschil van meening is mogelijk. En dit behoeft ook niet onder de banken weggestopt te worden. Doch de wijze van optreden, de toon waarop tegen Dr. Kuyper gesproken of geschreven wordt, doet er zoo veel aan toe. Wij vertrouwen, dat het onaangename in deze zaak, dat s> afschuwelijk misverstand* spoedig tot de geschiedenis zal behooren. Daarin ligt echter niet opgesloten, dat we wenschen, dat de rede van Dr. Kuyper zal vergeten worden. Integendeel. Het Ministerie mag deze rede allerminst vergeten. Wat Dr. Kuyper sprak, deed hij juist in het belang van het Kabinet. Dat dit de rede minder aangenaam vond, kunnen we begrijpen. Doch laat het Mini sterie niet vergeten, dat Dr. Kuyper ver tolkte, wat in het hart van het grootste deel onzer antirevolutionairen leeft. Onze antirevolutionaire Ministers komen thans niet zooveel meer in aanraking met ons antirevolutionair volk. De verandering van levenspositie is daarvan mee oorzaak. Dat kan nu eenmaal niet anders. Dr. Kuyper echter blijft nog steeds ten volle op de hoogte van wat in onze partij omgaat, maar ook rommelt. En de partij zal hem dan ook zonder twijfel zeer dankbaar zijn voor zijn vertolking van wat in hun midden leeft. Elk antirevolutionair zal niet anders dan met groote instemming de rede lezen en herlezen. Zeker 't is waa'-, dat het optreden van du Kabinet wet die bezi bng in onze ge lederen wekt, die wel gewekt kon worden. Dit Kabinet wil te gematigd zijn. 't Wil lief zijn voor den tegenstander en den medestander, 't Wil zoo min mogelijk vat op zich geveD. Daarom worden de beginselen wel eens zoo zacht beleden, en worden de middelen zoo geprepareerd, dat men wel eens vraagt, of de verdunning niet wat te groot is. Het Kabinet Kuyper trad fjrsch op. Misschien wel eens al te forsch, maar dan toch zoo, dat men ailerwege besefte, dat men van doen had met mannen »die wisten wat zij wilden.* Terwijl dit Kabinet geen gedachte opwekt aan het strijdharnas, maar veel meer aan het zacht ritselend zijden gewaad. En dat zal bij de antirevolutionairen nooit veel bezieling wekken. Wij zijn ge boren strijders. Ons past beter de strijd- knots dan een zonuescherm. De gespoorde laars staat ons beter aan, dan het zachte dameslaarsje. Nu willen wij volstrekt niet ontkennen, dat gematigd optreden wel eens eisch van het oogenblik kan zijn. Wanneer dit ge matigd duurzaam wordt, dan krijgt ons volk er echter genoeg van. Laten wij daarbij nu eens afvragen, of het Kabinet inderdaad zooveel winste haalt uit dat gemitigde. De linkerzijde blijft positie tegen dit Kab net Demen. Nog niet een werd door het zachte gefluit gelokt. En de rech ei zijde De geschiedenis zal uitspraak doeD. Doch d t willen we wel uitspreken, dat de methode van optreden wei eenigermate zal moeten veranderen, zullen we in 1913 met geestdrift voor het Kabinet ten strijde trekken. Wat de beginselen beirelr, gelooven wij dat er volkomen overeenstemming is, en dat men dit Kabinet niet ten laste kan leggen, een afglijden van bet beginsel. Doch 't komt op de methode evenzoo aan. De juiste toch is van zeer groote waarde. »Htlver- en Vechtbode.» De oorlogscorrespondent van de „Kol- niache Zeitung" bespreekt de bezetting van Ain Zara. Had bezetting van Mesri met behulp van 10.000 man geregelde troepen plaats, voor den opmarech naar Ain Zara waren niet minder dan 30.000 man gerequireerd. Tegenover deze over macht stonden ongeveer 2500 Turken en Arabieren die zoo goed als geen weer stand boden. Nu ook de stad Tadsjoera in handen der Italianen is, |kan men iedoren tegenstand der Turken in de oase van Tripolis als onmogelijk be schouwen. Turksche of Arabische troepen, die zich op het oogenblik nog in de oase bevinden, zijn omsingeld. Retireert de Turksche legermacht niet spoedig naar het zuiden, dan komt zij in een zeer "moeilijke positie. De correspondent van de „Kölnische Zeitung" meent, dat zooals op het oogenblik de toestand zich ont wikkelt, de Arabieren, die eigendommen in de oase. hebben, zich spoedig aan Italië zullen onderwerpen. DCITSCI1LAND. In een door meer dan 2000 stakende kleermakers en kleermaaksters bezochte vergadering werd besloten de staking in de Berlijnsche damesconfectie branche onmiddelijk op te heffen en den arbeid geheel onder de oude voorwaarden weer te hervatten. ZWITSERLAND. Louis Forrer, die met 168 van de 193 stemmen gekozen is tot president van het Zwi'aersche Re^geijon'scbflp, werd e Idikon in he kanton Tu gevië ge boren en is advocaat van beroep. Hij heeft reeds jarenlang een belangrijke rol gespeeld en bekleedde achtereenvol gens hooge betrekkingen, waaronder die van president van het wetgevend lichaam. Sedert 1875 maakte hij deel uit van den nationalen raad waarin hij een schitterende plaats innam en weldra er kend werd als een der meest geziene leiders der Zwitsersche radicale partij. Ia 1902 werd hij aan de regeering geroepen en vier jaar later gekozen lot president van den Bondsraad. Het is das thans de tweede maal, dat hij deze hooge functie bekleedt. Forrer, die niet zoo heel jong meer is, is nog steeds een krachtige figuur en bij alle partijen gezien. Hij is een on vermoeid werker en nog steeds de radicale beginselen toegedaan. RUSLAND. Het internationale bureau van den vrede heeft zich met een adres gewend tot de mogendheden, die de Haagsche conventie hebben onderteekend, waarin zij hun met nadruk vragen op de Rus sische regeering invloed uit te oefenen, opdat deze de nieuwe militaire maatrege len, tegen Perzië ondernomen, stake. ROEMENIË. Uit Weenen wordt geseind, dat er een aanslag gepleegd werd op de koningin van Roemenië, in de nabijheid van het station Raab. Da veasters.van het'rrjtuig werden verbrijzeld. Eohter zonder iemand te treffen. TURKIJE. Tengevolge van een onderhoud, dat de Russische gezant met den minister van Buitenlandsche Zaken had, wordt al hetgeen aangaande den doortocht van Bosporus en Dardanellen was gesproken, beschouwd als niet te hebben plaats ge had. CHINA Uit de laatste ontvangen telegrammen blijkt, dat niet alle aanvoerders, zoowel van de keizerlijke troepen als van die der opstandelingen op de hoogte waren gebracht van het bestaan en van de ver lenging van den wapenstilstand, wat voor kan komen in een land, zoo uitgestrekt als China, waar bovendien de telegraaf lijnen, voor zoover die er zijn, zullen zijn doorgesneden en waar toch nog altijd eenigzins verouderde toestandenjbestaan. Daardoor worden dan ook de gevechten opgehelderd, die dezer dagen nog hebben plaats gehad tusschen de keizerlijke troepen en de opstandelingen. Thans echter zal ,t wel algemeen be kend zijn, dat de vredesconferentie ^aan staande is en zullen de verschillende ge wapende troepen, in afwachting van de dingen, die komen zullen, in hun ver schillende kampementen dienen te blijven. In diezelfde telegrammen wordt ook ge sproken van een leening, die zon kunnen worden gesloten met het buitenland, in dien de afloop der onderhandelingen gunstig was. In afwaehting daarvan schijnen rijke Chineezen de regeering met geld te helpen. Brug aangevaren. Men meldt ons nit Katwijk Bij het passeeren van een sleepboot met logger van de Noordwijker brug, beter bekend onder den naam van Roovers- brag werd de K.W. 143 schipper C. Schaap Hz. niet goed gestaard, zoodat deze tegen de steunpeilers opliep en deze geheel omver dnwde. Als riethalmen bo gen deze door. Gelukkig dat het remming werk nog nieuw was. Daardoor kou de brug daarop steunen, anders zou d brug te water zjjn gegaan. De logger bekwam weinig schade. Het Waterschap Rij aland waartoe deze brug behoort behoeft geen kosten te dragen, aangezien de heer KI. Parlevliet of deassurant Mij. deze moeten dekken. Deschadebeioopsongeveerf 1050 Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Men zij gewaarschuwd De hoofdcommissaris van politie te R'dam brengt ter kennis in het bjjzon- der van brigade commandan en der Rijks veldwaeht en 'der marechaussee in de kleinere gemeenten dat de bekende fles- sohenlrekker G. A. Jdnsingb, aldaar, wo nende Benthuizerstraat No. 69b. tegen wien reeds bij herhaling in de dagbladen is gewaarschuwd, nog stetdsvoor'gaat onder den naam „Algemeene Nederland- ache Consumptiewaren en Scheepsvictuali- ënhandel „Wilhelmina" slachtoffers te ma ken. Jansiogh maakt er zijn werk van advertenties in kleine vakbladen te plaat sen en op advertenties in die bladen voor komende te schrijven en geeft als refe rentie op het „Algemeene Zuid-Hollands Administratie cd Verzekeringsburau* aan het Oosteinde No. 43b te Rotterdam waarvan zijn eveneens slechtbekendstaaa- de zoon J M. Jansiogh de z. g. admini strateur ie. Zeer gaarna zal worden gezien dat de neringdoenden in iedere klei.-.e gemeente ook door middel van de plaat selijke bladendoor voormelde politie beambten zooveel mogelijk gewaarschuwd worden niet met deze z.g. Vennootschap in relatie te treden. Kwaad willigheid F Te Doetinchem is Donderdagavond de trein, die daar om 10.41 uit Ruurloo aankomt, nabij de in aanbouw zijnde coöperatieve zuivelfabriek de Oude IJsel, op een goederenwagen geloopen waar door de locomotief werd beschadigd. Men denkt aan kwaadwilligheid. In verband hiermede heeft de marechaussee een on derzoek ingesteld. Het is gebleken, dat de goederenwagen van een rangeerenden trein was losgehaakt en de seinlichten waren verplaatst. De moord te Standaardbuiten. Wij hebben reeds gemeld, dat de in structie tegen den van den moord op mej. Schook te Standaardbuiten ver dachten K. aldaar, was gesloten. De ten nadeele van den vermoorde gestolen f 130 bleven nog steeds zoek. Donderdagmiddag nu hebban twe8 personen, die in den polder onder Stan daardbuiten aan het visschen waren, dicht bij de plaats daar indertijd de moord gepleegd werd, de portemonnaie van het vermoorde meisje opgevisehL Al het geld, dat zij te Oudenboscg ontvangen had, zat er nog in. De familie heeft de portemonnaie herkend. K. had het betrokken visch water daags na den moord balpen schoonmaken. Hij is daar ook gearresteerd. Een jonge oplichter. Te Vlissingen is aangehouden de 13- jarige J. S. uit Voorburg, bediende bij den boekhandelaar Ruysch aldaar, die zich met f 30, het bedrag van een voor zijn patroon geïnde kwitantie, uit de voeten had gemaakt. Hes geld was nog in zijn bezP. Hij is naar Voorburg overgebracht. Leelijke val. Men schrijft ons uit Bolnes Toen Vrjdagavond 8 uur bij het eindi gen van den werktijd de jzerworker T. Huizer zich van het 2e dak van een in aanbouw zijnde groote boot naar beneden b^vaf, stortte hij vaneen hoogte van41/2 M. omlaag, mei het gevolg, d a genoaoj- de bijna zestig jarige werkman op de kattesporen terecht kwam en waarscbijn- lijk 2 ribben brak en zijn dijbeen erg kneusde. Staking van Krantenloopers. De loopers en loopsters van het dag blad do "Courant* te Amsterdam hebben Donderdagavond het bijl'je er bij neer gelegd. Het betref', hier een loongeschil. De directie, gehoor gevende aan de klachten van ral vaa lezers die hun krant te laat ontvingen, had de loopwij- ken wat kleiner gemaakt. Dit had ten gevolge, dat da bezorgers minder bladen te bezorgen kregen en daarom minder verdienen, Dit was niet naar hun zin en sjj staakten den arbeid. Scheepsrampen. Reuter seint uit Emden Drie haringloggers da Jacob van de Neptuifi cherei, de Braunschweig en da Emdener Heringftscherei en daDeifflin- ger van de Heriugfiicherei Groszer Kur tursi die tospeetievelijk 18, 19 en 27 Oct. uitgeloopen wsren. zijn nog niet terug- gekeeid. Dö bemanning van da „Jacob* (13 koppen) bestaat uitsluitend uit Neder landers. Goed voorbeeld. Sedert eenige dagen is de gis fabrica ge aan de gist- en spiritusfabriek te Sappemeer die aan de N. V. gist- en spiritusfabrieken ts Delft is verkocht stop gezet. De omslagen werklieden hebben van de nieuwe eigenares nog een loon uitbetaald gekregen van 412 maanden naar gelnng van den diensttjd. Een gevaarlijk misdadiger ontvlucht. Uit de gevangenis te Wiihelmshav8n is in een der vorige nachten ontvlucht de 27 jarige gevangene Wilhelm Glauss, van beroep politieagent en die als een gevaarljk misdadiger te boek s'aat. Hij is kenbaar aan den rood stoppeligen baard. Daar hij vermoedelijk naar Holland is gevlucht is aan de Nederlandsche politie autoriteiten telegrafisch zijne aanhouding gevraagd. Op een locomotief gereden Zaterdagavond ongeveer half zeven is een sneltrein nabj het station Oldenzaal op een locomotief met een wagen gereden. Beide locomotieven zijn zwaar beschadigd. De machinist van dan sneltrein werdt licht gewond aaa den arm. Het signaal stond veilig. Aangereden door een auto. Vrijdagnamiddag werd aan de brand weerkazerne Nieuwe Achtergracht te Ams'erdam telefonisch bericht ontvangen, dat tusschen Abcoude en Baambrugge een brandweerman zwaar gewond lag. On middelijk werd uit de kazerne de auto van dr. Esser ontboden en toen deze op de aangewezen plaats kwam bleek het dat de 34 jarige brandweerman W. G. Schwartz zeer ernsig was aangereden. Hj wilde per fiets familie bezoeken te Maarseu en is op den weg aangereden door een auto. De daarin gezeten bejaarde dame was ontzettend ontdaan over het ongeval, waarvan de oorzaak nog niet precies bekend is, en heeft aangebeden de verplegingskosten te betalen. De gewonde brandweerman is naar het N. v. N. mededeelt, in het Binnen gasthuis ter verpleging opgenomen. Hij is zoo zwaar gewond, dat men ernstig vreest voor zijn herstel. Hij is nog steeds buiten kennis. Schwarts is gehuwd en heelt drie kinderen.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1