voof «le Knidhollandsche en Zeeuw^elie Eilanden. Woensdag 13 December 1911. Jaargang N#. 1719. An tirevotion air Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50zonder ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. oïtosvss W. BOEKHOVEN. SOMMELSD1JK. Advertentie® 10 osnt per regel en 3/j maal. Reclames 10 per rsgel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s saaal. Bienstaanvragen ®n Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Adverientiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen lO uur. Alle stukken voor «Ie Kedactle feesteiu«i, Aslverteuliëii ess verdere Administratie frasico toe te «enden san den Uitgever. AAIT ONZE L1ZEES hebben wij het genoegen te berichten, dat wij voor ons ZONDAGSBLAD, dat 1 Januari compleet is, een keuri- gen prachtband hebben gemaakt, dien we verkrijgbaar stellen voor slechts 35 Cent. Zij, die van de 52 ontvangen num mers dan een keurig boekdeel willen hebben, gelieve die afl. ons na num mer 52 toe te zenden en we zuilen voor de goede afwerking zorg dragen. Evenzoo voor ons FEUILLETON, dat zijn einde nadert, hebben we een prachtband geslagen, die er wezen mag. De prijs daarvan is slechts 25 Ce ist. Wie het Feuilleton dus nu blijvend wil maken, zende het ons toe en een keurig gebonden boek krijgt men terug. Voor wie enkele afleveringen mist, of zoek zijn, kunnen we, zoolang de voorraad strekt, bijpassen. Daar wij echter een beperkt aantal banden hebben gereed gemaakt, is spoedige opgaaf gewensebt. DE UITGEVER Aan Vooruit II. We hadden geschreven, dat ve verlangden naar den tijd, dat de Ge meentekas geen melkkoe meer zou zijn voor 't openbaar onderwijs. Voor uit antwoordt 1. Het zal kunnen gebeuren, dat er gemeentebesturen zijn, vooral waarin de voorstanders van kerke lijk onderwijs de baas zijn, dat ook de belangen van de openbare School opstal gezet worden. 2. Zal de redacteur durven ont kennen, dat er soms door tegen standers der openbare School gesold werd met hetgeen hun plicht is, hun eerste plicht. Dat kan hij niet en als eerlijk man durlt hij ook niet, want hij weet wel beter. 3. Het gaat niet aan dat men vraagt van gemeentewege, wat in 't belang is van de kerkelijke School. Zij, dat zijn de mannen van den Raad, hebben te vragen, wat in 't belang van 't kind van den arme is,, dat de Openbare School bezoekt Daar moeten zij zich naar richten, naar 't belang van den arbeider, vrij van alle politieke ijverzucht. Doen ze dat niet, dan schieten ze in hunne plichtsbetrachting te kort Een kort antwoord onzerzijds. De Grondwet eischt in art. 192, dat het openbaar onderwijs een voor werp is van de aanhoudende zorg der regeering, wat na 1888, na de subsidie wet van Mackay; en na de subsidie wet van minister Borgesius in 1900 en na de nog betere subsidiewet van 1905, die van dr. Kuyperbeteekent, dat 't Rijk voor de Christelijke Scho len evenveel zorg draagt als voor de openbare. Ieder, die de Wet op 't Lager Onderw. kent, weet dan ook. dat art. 59 voorschrijft, dat de Christelijke Scholen over elk dienstjaar een sub sidie krijgen volgens denzelfden maat staf als voor de Openbare School is aangelegd, en wel mist de christelijke School het voorrecht van art. 53 n.l. een buitengewone subsidie, maar overi gens staan ten opzichte van 't Rijk openbare en Bijz. scholen finantiëel gelijk. Het Rijk waardeert elke Chr. School evenzeer als een openbare. Zij staan voor 't Rijk precies gelijk. Maar en ziehier nu de groote fout, die Vooruit maakt nu mag de dorpsoverheid nooit in strijd han delen met een Rijkswet. En dus mag nooit de Raad eener gemeente de fiinantieele verhoudingen wijzigen door uit de Gemeentekas zooveel te nemen, dat de Christelijke School er 't slachtoffer van wordt. De dorps overheid moet hetzelfde standpunt innemen als de Rijksoverheid d i. Openbaar en Bijzonder onderwijs dojn deelen in dezelfde gunst. Op 't oogenblik is de toestand zoo niet. De raad der Gemeente bemoeit zich veel te veel met de Openbare, en veel te weinig met de Bijz. School. Ja, als die raad liberaal is in zijn meerderheid probeert hij zelfs om de Chr. School tegen te werken door laag schoolgeld te heffen. De Gemeen tekas is er goed voor. Dat mag die liberale raad niet doen, dan handelt hij in strijd met de Rijkswet, die eischt gelijke waar - deering en erkenning van 't goed recht en ivettig bestaan van alle scholen hetzij openbaar, hetzij Protestantsch, hetzij Joodsch, hetzij Roomsch. En omdat liberale raadsleden vijan den zijn van de Chr. School en ze door 't lage schoolgeld de Bijz. School willen neerdrukken, wat door heel Nederland al 50 jaar bekend is, daar om handhaven we in onzen eisch de School liever Rijkszaak, maar nooit der Gemeente. Daar zitten de liberale (de antirevol. mannen zijn zoo niet raadsleden, niet vrij van alle politieke ijverzuchtmaar juist andersomvol van onder tot boven, van 't hoofd tot de teenen, vol van politieke vijandschap tegen de oprichting, stichting en in standhouding eener Christ. School. Daar de innige haat tegen 't Chr. school- en geloofsleven Wat, wil Vooruit onze mannen be schuldigen van politieke ijverzucht? Laat de historie van de laatste 5060 jaar rechter zijn in dit geding. Eu dan staat op elke bladzij van de Schoolgeschiedenis in 't vrije Neder land een aanklacht tegen de liberale Raadsleden, die met de dommekracht van 't Gemeentegeld de Christ, school hebben onderdrukt. En nog vult zich dagelijks die historie aan met he meltergende teiten door liberale Raads leden bedreven, om de Christelijke School te nekken. Er zijn gemeenten in ons Vaderland, waar de honden belasting nog hooger is dan het geza menlijk bedrag van alle Schoolgelden. Is 't, niet treurig Deze liberale Raads leden willen daardoor een Christ. School weghouden of haar bestaan vernie tigen. De melkkoe of Gemeentekas staat daar niet op stal, noch is ze droog I Wat? heeft Vooruit den treurigen moed, na een Schoolstrijd van 60 jaar tegen onrecht en dwang van liberale Ministers, liberale Commissarissen, liberale burgemeesters en liberale raadsleden den moed om onze raads leden met politieke ijverzucht te be kladden. Op 't orakel te Delfi, in 't oude Griekenland, stond met gouden letters: »Ken u zelf«. We adresseeren die schoone waarheid U. redactieKen u zelfzie in den spiegel van 't ver leden en aanschouw dan eens wie ge waarten vraag dan u zelf ook af wie ben ik nu. En dan geven wij U ons antwoordgij zijt nog net eender als voor 50 jaar, maar ge hebt zoo den kans niet meer om uw politieke ijver zucht al te bot te openbaren. Als ge 't nu nog doet, doet ge 't op flu wee- len voetenvroeger deed ge 't op klompentoen hoorden de menschen u, en toen is de tijd dan ook geko men, dat ge als partij gezonken zijt. liet volk hoorde en doorzag u. Het liberale regime van ouden stempel was uit Neen onze Raadsleden zullen geen politieke ijverzucht openbaren; maar ze zullen ook niet een onwaardigen strijd gaan voeren door middel van de Schoolgeldheffing, tegen de Christ. School of andersom. De openbare School moet door den Raad geholpen worden, dat eischt de Grondwetgever maar nooit om door die hulp een christelijk levenselement te dooden. Nooit om de Gemeentekas te plunde ren ten koste van lui, die 't best be talen kunnennooit om den Christen vaders een hak te zettennooit om door 't lage schoolgeld de kiezers te lokken om op de Liberalen te stem men en nooit om der liberalen toeleg te bevorderen om door middel van 'tOpenb. Onderwijs jonge liberalen te kweeken, die straks, gewillig loopend in 't Socialistische gareel, Gezag en Overheid gaan verachten en der Ker ken verwoeden vijand worden. Land- cm Tuinbouw. Grepen uit het Verslag der Landbouwproefveiden in Noord- Holland, over 1910. froor SBwis en Hof. Uil de Pers. Teleiooro. laetercoBSffli. IBo. 8. Een mooi verslag, waaruit weer veel te leeren valtOok voor landbouwers in andere streken. Wij willen er hier en daar een greep uit doen. 1. Variëieitsproeven. Te Anna-Pauwlowna, bij L. van Zandwijk, werd op zandgrond een vergelijking gemaakt met een 6-tal aardappel- variëteiien Roode Star, Frisius, Eigenhei mers, Geldersehe Kralen, Fransohen Blauwen uit eigen boerderij. Uit de cijfers in het Verslag blijkt, dat de Roode S'ar in opbrengst ver boven de andere varië eiten uitb'onk, en dat Frieius, Eigenheimers, Geldersehe Kralen niet zoo heel voei van elkander verschillen, terwijl de Eranschen en voorai de Blauwen een minder goe l figuur maken. I)e opbrengst liep bij iedere variëteit op de verschillende bedden (een 7-tal) nog vrij wat uiteen bij Roode Star van 67 tot 58 KG. grooten per 7-? Are: bij Frisius van 53 tot 42 K.G.bij Eigenheimers van 61 tot 38 K G.bij Geldersehe Kralen van 49 tot 38 K.G.bij Pranscben van 50 tot 27 K.G. bij Blauwen uit eigen boerderij van 33 lot 20. De verschillen zijn echter niet zoo groot, dat zij den uitslag der proef twijfelachtig maken. De kwaliteit van alle 6 varieieiten is uil— stekend, volgens het oordeel van den proef- nemei. Da Blauwen en Eranschen zijn vast, Doch de andere variëteiten koken af, indien ze niet oplettend worden behandeld. 2. Ook te Terschelling werd op gelijke grond- grondsoort, bij J. J. Smit te Eormerum, een varië eilsproet met aardappelen genomen. Zij ving aan in 1908. Twee soorten de Eranschen en Geld. Kralen werden van (oen af' voort- gekweekt en hebben wat de kwaliteit betreft, heel goed vo'daan, vooral de Geld. Kralen. Deze stonden in opbrengst alle 3 jaren boven de Franschen. De Terschellinger Rooden, die in 1910 voor het eerst in de de vergelijking werden opgenomen, maakten tegenover de andere een zeer goed figuur, maar de R ode Star, ook voor het eerst in 1910 beproefd, stond ook hier ver boven alle andere varië teiten (behalve de genoemde werd ook Fri sius verbouwd) wat de opbrengst betrof. De Frisius was slecht van kwaliteit en //kringerig//. De overige variëteiten waren best. 3. Diepe grondbewerking. Om den invloed hiervan na - te gaan, werd in 1908 bij C. Rentenaar te Wijdenes. op zware klei, een proefveld aangelegd. Van 2 gelijke akkers, elk pl.m. 9 are groot werd één akker na het gewone ploegen nog gewoeldde andere werd alleen geploegd. In den herfst van 1909 zijn beide akkers gewoon geploegd en in 't volgend voorjaar geëgd. Zij bleven onbemest. In 1910 werden haver, peulen en voeder bieten verbouwd, elk op 'h van het veld. De gemiddelde opbrengst per Hectare was op 't gewoelde perceel bijna f 667, op't on gewoelde f 507. Wel een groot verschilDe uilkomsten waren dus in 1910 zeer in het voordeel van de diepe grondbewerking. In het vorige jaar toen eveneens drie gewassen werden verbouwd, was de uitkomst evenzoo. De uitkomst roept derhalve aan landbouwers en tuinders luide toe Maakt uw grond diep los! 4. Zaad van vruchtbare planten. Bij K. Molenaar te Wijdenes, opjzavelgrond, werden de resultaten vergeleken bij bruine boonen van gewoon zaad, boonen uit de zaadrijkste peulen. Per Hectare was de uitslag HL. K.G. Gelds- boonen stroo waarde Uitgez. zaad 45'A 1050 f 681 Gew. zaad 43'/* 980 f 647 Gevolgtrekking: Het uitzoeken der beste planten gaf dus bij bruine boonen geldelijk voordeel. In 1909 luidde de conclusie voor spinaziezaad en bruine boonen evenzoo, en in 1908 voor bruine boonen ook G. B. (Wordt vervflgd). Is menschenbescherming een hooger doel, we behoeven de dierenbescherming er niet om na te laten. Bepaald zijn het in den winter onze vogels, inzonderheid de kleine, de zangvogels, die het dan slecht hebben. Met hoegenaamd geen moeite, met geen kosten in eenig opzicht kunnen we hen helpen. Koevele kruimkens blijven er op onze tafel liggen, waar we niets mee uit kunnen richten, 't Is een kleine moeite die kruimpjes te verzamelen. Ligt er sneeuw veeg een plekje bloot eu strooi daarop neer de door li vergaarde overgeschoten deelen.. Korten tijd na het strooien komen al vo- gels opdagen en hun getal neemt bijna eiken I dag toe. Huismoeders, bezit ge een hooikist? Wat is dat Niets anders dan een houten kist, langs deksel en wanden dik gevoerd met hooi. Men kan er zelf een maken, maar men kan ze ook koopen. Waartoe men de kist gebruikt Men maakt een gerecht aan de kook en plaatst het dan onmiddellijk in de hooikist, die men goed sluitde tempe ratuur in de pan zal wel wat dalen, om dat aan het hooi warmte wordt afgestaan maar de warmtegraad blijft toch zóó hoog, dat de spijzen gaar worden, wanneer men ze er maar lang genoeg in laat staan. Als de huisvrouw 's morgens haar etenspan aan de kook brengt en dan in de kist zet, haalt zij de spijs er 's middags uit gaar en warm. Tegen honden ziek te: Wij vinden in de Ned. Sport hierover o.m. het volgen de Van alle middelen, die men tegen hon denziekte aanbeveelt, hebben wij er nog geen enkel ontdekt, waarop men onbepaald kan rekenen, en wij beschouwen een zoo warm mogelijk bad nog als het beste. Men plaatst den hond in een vat met lauw water en giet er dan kokend water bij, zorg dragende den hond niet te rakenmen kan daarbij gaan tot 40 graden Celsius, Dan neemt men den hond er uit, wikkelt hem in een wollen deken en legt hem in een goed verwarmd vertrek. Die kuur moet 2-maal daags worden herhaald, en wanneer men er tijdig mee begint, dan is het succes verzekerd. Kaas heeft hooger voedingswaarde dan algemeen wordt gedacht. De kaas bevat meer eiwit dan andere voedingsmiddelen, vooral de witte, verscfie kaas, zegt Mole- schott. In de volgende tabel vindt men de hoeveelheden verteerbaar eiwit aangegeven, voorkomende in verschillende voedingsmid- 50 versch vleeschll.O 50 erwten 7.0 50 boonen 11.5 50 versche kaas 12.0 Oudere rijpere kaassoorten worden alle goed verteerd, als zij lang gekauwd en goed bespeekseld worden. Niettegenstaande ditt is het niet aan te raden 's avonds kor vóór het naar bet gaan zulke kaas te eten delen 50 K.G. aardappelen 1.0 H.G. (ons) 50 rijst 3.5 50 boekweit 4.5 50 maïs 5.0 50 roggemeel 5.0 50 tarwemeel 5.0 LEEFREGEL 't Hoofd zij koud, de voeten warm, En stop te veel niet in den darm Dit maakt den besten dokter arm. (ISTaar Boerhave). Observator. Partijpolitiek. De houding der Uniehberalen ten op zichte van de Militiewet, waartegen zij, naar meii weet, stemden heeft hier en daar recht matige verontwaardiging gewekt. Wat bewoog, zoo vraagt de heer J. H. Gunning Wz,, in het Hbl., de Liberale Uniegeroep tot deze even zonderlinge als laakbare houding. Wilde zij soms het Odium van deze wet, welker aanneming zij niet kon ver hinderen, op de rechterzijde ieggen Dit is immers dwaasheid want de rechterzijde heeft ditmaal het land een grooten dienst bewezen. Er moest toch iets gebeuren Eq heefs zelfs oud-minister Staal niet erkend dat de binnen te halen winst niet gering was en voorstemmen meer dan wettigde Moest deze wet tot een 'anti-nationa le gestempeld worden door de onthou ding van alle partijen, die niet tot de Regeeringsmeerderheid behoorden Een wet, die meer dan eenig andere in aan merking kwam om tot een nationale ge stempeld te worden, zelfs al was zij nog onvolmaakter dan zij is en al voldeed zij nog veel minder aan personelijke voor liefdes en politie strijdprogromma's dan zij doet Heeft de grootste groep der liberale partij zoodanig de justitie politieke voel hoorns verloren, dat zij, trots de waar schuwingen die haar in haar eigen orga nen zijn toegediend niet begrepen heeft hoezeer zij haar partij met deze houding compromitteerde de ware gevoelens van het volk miskende en haar paedagogische roeping om het volk tot meer offervaar digheid voor zijn hoogste belangen op te leiden verzaakte Rekende zij vraagt de schrijver verder mis schien op de nationale onaandoenlijkheden die nu ook weer aan den dag komt in de kalmte, waarmee men links en rechts deze zaak opneemt En toch zoo gaat de schrijver voort En toch, wie kan zich een oogenblik zonder siddering denken wat ons te wach ten staat wanneer straks de Engelsche en Duitsche kanonnen »van zelf« losbranden. En is ook afgezien van ontniddelijk drei gend landsgevaar versterking van 's lands weerbaarheid niet een plicht welks ver vuiling hoog boven politiek gedoe en be ginselruiterij uitgaat Wordt het dan niet meer dan tijd dat niet politici den inheemschen schroom om zich te uiten overwinnen en den po litici die de leiding van hun partij in handen hebben duidelijk te verstaan geven dat zij op den verkeerden weg zijn 1 Mogen de unieliberaien in de Eerste Kamer de gelegenheid de eenige om nog iets goed te maken niet verzuimen en royaal en met een blij gezicht voor de wet stemmen. De Nieuwe Zutph. Crt. spreekt van 2>el'crdige partijpolitiek" en zegt o, m,

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1