aO"1" Jaargang N". 1717. voor de %uidIiollandselie en Xeeuw^elie Eilanden, BIJVOEGSEL. Oorlog tusschen Italië en Turkije. H;H. iBlselaarsjn Aannemers Hl LABDBOUlfEBS F. MM, Machinderij, I TROUW- ER 8 IVERLOVmGSRINGENg i .F. i Woensdag 6 December 1911 A n tirevo lutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Sint-Nicolaas. Adverteatien. Koepeenzaad, Wit Uienzaad, SOMMELSDIJK. Kipstraat 73 Rotterdam. W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle stuk 14en voor de Itedaetle bestemd, Advertentie» en verdere Administratie franeo toe te zenden aan den Uitgever. K. H. Land- en Tuinbouw. Yoor Tuinbezitters Btuttenland. Turksche gruwelen. Men had eenigen lange, dnnne palm- atammen door den hals gestoken en do DUITSCHLAND. ENGELAND. FAANKRIJK. ZWEDEN. ROEMENIË. PERZIE. CHINA. Glenieng'd Nieuws. extra lange roode Flakkeeschebene vens een restant 5312 kiemkracht 98 °/e eigen teelt, ünder controle Rijksproefstation. Adres C. ROEBEEING Jr., Nieuwe Tonge. Goedkoopste adres voor Waalsleen, Dakpannen, Tegels, Grésbuizen enz. is en blijft alleen bij 4348 C, ESSELINK. Stad aan 't Haringvliet, Agentuur in Bouwmaterialen. Vraagt prijs en monsters aan. zijn verkrijgbaar bij C. VIS Jz. Sommelsdijk Wilt ge een machine aanschaffen oi laten repareeren, Je ware adres is: MASSIEVE alle maten, soorten, prijzen in het bekende Telef. 5297. Goedkoop. Soiled. Inkoop en ruiling van oud S Goud en Zilver tegen de hoog- H Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent, n zonder 50 Buitenland bij vooraitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50; zonder 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Istercovn. No. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/j maai. Reclames 20 per regel. Soekaankondiging 5 Cent per regel 6n */s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 unr. We lezen in de >Vrije Wesifries« onder bovenstaand hoofdje het volgende Heden ia de dag voor den goeden S.nt weer aangebroken. Door velen, vooral onder de jeugd wordt er met verlangen naar uit gezien. 't Is een dag van blijde verrassingen (een dag van »het zenden van deelen aan elkaar*, als het Purimfeest onder de Joden). Er wordt dan verhaalt waar St. Nicolaas van daan komt, hoe hij komt, enz. En gretig zitten de kleinen er, naar te luisteren, met een kleur op de wangen. Groote kinderen krijgen twijfel aan de echtheid van dat alles, en nog anderen ontkennen ten eenen male het bestaan van den weldoenden heilige. Hoe komt men dan aan dat alles P Ziehier een vraag, waarover ik u iets wenscht te vertellen. In het begin der 4e eeuw na Christus, tijdens de regeering van Constantijn de Groote, werd Nicolaas geboren ergens in Klein-Azië. Zijn ouders die zeer rijk waren stierven aan de pest en lieten hun zoon alleen achter. Hij erfde toen de uitgebreide bezit tingen. In dezelfde stad woonde een arm edelman. Hij had drie dochters, die evenals hij vaak aan het allernoodigste gebrek hadden. De jonge Nicolaas wist dit. En daar hij een zeer milddadig hart had, w.erp hij 's nachts allerlei geschenken door het raam van de slaapkamer. Stilletjes sloop hij dan weer weg. Eens op een këèr wierp hij er een stuk goud door, dat net terecht kwam in een schoen van een der meisjes. Daar vinden we de oorsprong van het schoentje of klompje zetten en het geheimzinnige nach telijk vullen datrvan. Nicolaas gaf het grootste deel van zijn bezittingen weg. Daarna ging hij naar een klooster, maar dit beviel hem niet en spoedig verliet hij het weer. Toen ging hij naar een oom van hem, die bisschop was. Kort daarop overleed deze en Nicolaas volgde hem in die waardigheid op. Gewoonlijk wordt hij dan ook afgebeeld met een bis schopsmuts op. Daar N colaas op 6 Dec, geboren was, wordt het fees', naar hem genoemd, op dien datum gevierd. Er blijven evenwel nog vragen over. O. a. de te Waa-om wordt St.-Nicolaas altijd afgebeeld met een rooden mantel en rijdende op een schimmel Dat behoort toch niet btj de kleed.ng van een bisschop De oorzaak hiervan vinden we in een verwarring door onze voorouders van St.- Nicolaas met Wodan en Donar, een paar goden der Germanen. De laatste zweefde altijd in een vurigen mantel door het lucht ruim, terwijl Wodan steeds op een schimmel reed. In den loop der tijden dacht men beide toe aan den heilige Nicolaas, daar het aandenken aan de Germaansche goden uitsleet door de aanneming van het Chris tendom. Hoewel St.-Nicolaas dus uit Klein Azie afkomstig ia, word gewoonlijk Spanje als zijn vaderland beschouwd en hem daarom ook een zwarte knecht gegeven. (De Mooren hielden lang stand in Spanje De oorzaak daarvan is, dat men niet wist, waar de heilige geleefd had en hem een mooi land toedacht, een land van oranjeappelen en heerlijke zuidvruchten. Geen wonder, dat hij dus voor een Spanjaard werd gehouden. In andere landen denkt men hem vaak een andere woonplaats toe. In Frankrijk en Duitschland is hij nagenoeg onbekend. In laatstgenoemd land is het Kerstfeest het groote kinderfeest. knippen we het onderstaande uit een op stel, dat in 't kort de hoofdzaak van liet gebruik van kunstmest in den tuin be spreekt. Er wordt verteld van stikstof, phospliorzuur, van kali en van kalk. En verder zegt de schrijver, hoe men veeltijds wel wat chili al gebruikt en kalk en super, maar hoe kali wel eens wordt vergeten. Vooral als 't in een kleistreek is. De schrijver raadt ^ïh dezen aan en wij gaan hierin heelemaal accoord ge bruikt per D.M'. of are 5 of 6 K.G. patent kali. >Deze meststof wordt nog al eens achterwege gelaten,zoo vervolgt hij dan, vooral in kleistreken. Toch hebben tal van tuinbouwproefvelden bewezen, hoe naast stikstof, pkospliorzuut en kalkliou- dende meststoffen ook de kali op vele klei gronden beslist met voordeel kan worden gebruikt en belangrijken invloed oefent op de opbrengsten van 't produkt. Voor tuinen zouden we dus hier geldt het toch in den regel niet zulke groote oppervlakten en kunnen de kosten nooit groot zijn ook maar geregeld wat patentkali gebrui ken. Aan boomen en heesters zal dit gewis ook mooi ten goede komen. Zoo lazen we 't. En 't dacht ons goed, dat stukje onder meerdere oogen te doen komen. Dat velen er hun voordeel mede mogen doen. M. Bij den marsch die op de overwinning van den 26iten volgde, konden Itali- aansche troepen ta'rjjke daden van schrik wekkende wreedheden eonstateeren, die door de Turkache en Arabische troepen begaan zijn. Nabij de moskee van Hani, waar in den slag van den 26sten October een lazaret van de bersaglieri stond, werden 28 verschrikkelijk verminkte lijken van soldaten gevonden, die ge kruisigd, gewurgd, gespietst of wier lede- ma'en uit het lid gerukt waren. Onder hen bevond zioh ook het lijk van een ar.s van den generalen s'af. Op het in de nabijheid liggende Arabisohe kerkhof, dat door da éde compagnie der bergsag- liuri b^zet werd, werden de lijken van 7 soldaten gevonden, die levend begraven waren, zoodat slechts hnn hoofd nit den grond stak Bij een lijk, dat geïdentifi ceerd kon worden, waren de oogen uit gerukt en op het voorhoofd vastgenaaid. Door de krampachtige samentrekking der oogleden kon vastgesteld worden, dat de soldaat nog in leven was, toen deze gruweldaad gepleegd werd. Een ander lijk was gecastreerd. Bij weer een ander was een uit den grond stekende arm afgehakt. Andere lijken vertoonden eveneens sporen van schandelijke mishandeling. De berichten over de ijzingwekkende gruwelen, door Turksche militairen en Arabieren aan gewonde en gevangen ge nomen I aliaansche soldaten bedreven, vinden opnieuw bevestiging in hetgeen Houel, de correspondent van „Le Jour nal", mededeelt. „Ik ben hedenmorgen te Hanni teruggekeerd", zoo schrijft hij, maar ontsteld en ziek. Hetgeen ik aan schouwd heb, overtreft in afgrijselijkheid alles wat de verbeelding kan scheppen in de kunst om den mensch te laten lijden. De ijselijkheden der Turksche fol teringen gaau het menschelijk begrip te boven. In een moskee waren zeventien Italianen gekruisigd de lichamen hingen nu in vormelooze flarden, maar de ge zichten hadden nog de sporen van hun in helsche pijnen volbrachten doodstrijd bewaard. armen rustten op zulk een stam men had er aan den muur gespijkerd en hen boven een zacht vuur onder duivelsche kwel lingen laten doodbranden. Een ander ge val was dat van een gekruisigde, wien men, omdat hij een officier was, de oogen had dichtgenaaid. Alle lijken waren op onbeschrijfelijke wijze verminkt en lagen naakt, als overblijfselen van dieren- iichameu." En dan geeft Houel nog een bevesti ging van het vinden der levend inge graven en van honger en dorst omge komen soldaten, om ten slotte te verklaren „Het was een ontzettende lijdensberg, dien ik stap voor stap had bestegen. De Rijksdag nam in derde leziDg het ontwerp aan, betreffende het voltooien van de Duilsche waterwegen en het heifen van scheepvaarttolleD. Frank (soc.-dem.) trok nog eens krach tig tegen het ontwerp te velde. Hij zeide bij de gespannen verhouding met Frank rijk en Engeland en de zonderlings stellingname tegenover Italië komt nu neg het verstoren van onze betrekkin gen met Oostenrijk. Door onze CoDgo- politiek levert België het schouwspel op van een opgeschrikten bijenkorf, en thans dagen wij ook nog Nederland tegen ons in het harnas, en dat om slechts een wet van twijfelachtigen aard tot stand te brengeD. Er gaan geruchten van een leening voor den vlootbouw van 30 millioen pond Sterling. Het is zelfs mogelijk, dat een nog grooter bedrag zal worden uitge trokken, waarvan een groot gedeelte zal dienen, om geschikte dokken voor Draednoughts te bonwen. De afgevaardigde Hubert heeft eene motie ingediend strekkende tot het laten aannemen van de Fransch-Duitscbe over eenkomst zonder eenig debat en tot ver daging van al de besprekingen, die deze diplomatieke acte zou kunnen uitlokken, tot op het oogenblik, dat de verschillende interoellaties over de buitenlandsohe po litiek zullen behandeld worden. De radi cale linkerzjjde en de democratische linkerzijde hebben hun vertegenwoordi gers opdracht gegeven zich zooveel mo gelijk aan te sluiten bij al wat zon kunnen gedaan worden om deze motie te doen aannemen, maar de afgevaar digden der socialistioch-repnblikeinsche groep hebben zich reeds vijandig legen het voorstel verklaard. Het is dus van nu af zeker, dat dit laatste niet met algemeene stemmen wordt aangenomen, op welke voorwaarde alleen het eenige kans van slagen had. De Frausch- Duit- sche overeenkomst zal dus in elk geval in de Ramer besproken worden. Men verwacht dat de debatten zullen beginnen ongeveer den llden of 12dcn December. De regearing besloot, vier commissies te baooeman, die over de fiiancieele draagkracht van het land, in verband met een deugdelijk defensie-plan, zullen Naar in diplomatieke kringen verteld wordt, is tussehen Roemenië en Bulga rije een overeenkomst over de handhaving van de status quo in den Balkan tot stand gekomen. De onderhandelingen werden gedurende de laatste maand te Sofia gevoerd tusschen den Bnlgiarschen minister-president Geschoff en den Roe- meenschen gezant. Het sluiten van de overeenkomst werd met een groot ban ket gevierd, De Perzische regeering deelde den Rnssischen gezant mede, dat het parle ment, de Rnssifoha eischen afgewezen had. De Russi ch9 regeering gaf dien tengevolge bevel aan de te Resjt samen getrokken troepenafdeeling om op Tehera aan te marcheeten, Volgens een offioieel telegram is in Zuid Mandsjoerije een gevecht, geleverd, waarin de opstandelingen een overwin ning behaalden op de keizerlijken die een groot aantal dooden hadden. De be velhebber der keizerlijken werd ge vangen en genomen onthoofd. Brand. Vrijdagavond te twaalf uur heeft te Amsterdam een zware binnenbrand ge woed in bet magazijn van linoleums, ta pijten manufacturen enz. der firma J. T. Wijers, Nieuwe Zijds Voorburgwal 79 aldaar. De brandweer wist den brand te beperken tot de eerste verdiep'ng. Het middengedeelte brandde geheel uit de linkervleugel voor een gedeelte. De oorzaak van den brand is onbekend daar bij het uitbreken niemand in de maga zijnen aanwezig was. Aangespoeld. Aan het strand te Scheveningen is Zaterdagmorgen het lijk van een man van ongeveer 30 jaar aangespoeld. Arrestatie. De burgemeester van Diepenveen en een wachtmeester der marechaussee zeke ren W., gewezen onder directeur van de boïertabriek te Koot wij kerb roek verdacht van te zijn batrokken bij een diefstal met inbraak dezer dagen in eerstgenoem de gemeente gepleegd. Ten huize van den aangehoudene zijn verschillende voorwerpen in beslag geno men. Droevig ongeluk te Oud-Reeuwijk. Donderdagmiddag zijn de weduwe Van Os en haar ongeveer 25-jarige dochter onder Oud Reeuwijk met paard en tent wagen in een diepe sloot geraakt. Wel dra toegeschoten hulp bracht de oude weduwe die achter in den tentwagon en geheel onder water zat bewusteloos op het droge. Door toepassing van de be kende middelen mocht het gelukken haar weder tot bewustzijn te brengen. Haar dochter Bertha werd levenloos uit het water opgehaald. Het paard is eveneens verdronken. Een zeer droevig ongeluk. Aan den Middelweg te Leiden had hedenmorgen een droevig ongeval plaafs. Vrouw H. zou even een boodschap doen en liet haar vierjarig dochtertje alleen in huis achter. In dien tusschentijd schijnt de kleine een doosje lucifers te hebben bemachtigd, al'hans een voorbijganger zag de kleine, die in haar stoeltje zat in lichtte laaie staao. Door het stukslaan van eenige ruiten wist hij zich toegang tot de woning te verschaffen en mocht er in slagen het vuur te dooven. Deer lijk over het geheele lichaam met brand wonden bedekt werd de kleine naar het Elisabethsgesticht waar de eerste genees kundige hulp werd verleend en vervol gens naar bet Academisch Ziekenhuis vervoerd. De toestand is hoogst zorgelijk. Doodgevallen. De werkman J. V. is Vrijdag op de werf van de scheepsbouwmeesters Gebr. v. d Rijken te Waspik doodgevallen. Hij laat een weduwe met vijf nog jeugdige kinderen achler. Ramp Bruinisse. Door de Uitgeversfirma Oosterbaan le Cointre Goes, is thans voor de tweede maal f 1000 als bate van hun uitgave „De Stormramp'' aan het Domilé te Bruinise a'gedragen. Aangeboden DE EUDTE

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 5