W. J. KRUIS, ÊËW li MEM, T. 5ME00KD ZE ZIJN ER |EiFsynjira|Tim OorloB tusschen Italië en Turkije. Advertentiea. Üj. van Zetten Zoon, KNOOP HET IR W OOR Abdijsiroop mm Lig- en Badstoelen E. DAVIDSON, GROSSIER lÉffllS, De NIEUWSTE GEBR. HOLLEN, Sommelsdijk T Buitenland. Over de jongste gevechten voor Tripolis spreekt een eigen telegram van de //Lokal Anzeiger". Zondagmorgen om 5 uur be gon het gevecht met het oprukken van den linkervleugel. De Italianen stieten hierbij op geregelde Turksche infanterie, die oogenschijnlijk eveneens tot een aan val wilde overgaan. Om 7 uur kwam het hier en daar tot een treilen van man tegen man. Het scheepsgeschut greep wederom in, natuurlijk zonder gevolg. Eerst, toen achter het vijandelijk front een ballon captif opgelaten was, kon het vuur beter gedirigeerd worden. Van 8 tot 9 uur had een zeer verwoed artilleriegevecht plaats. Aan beide zijden werd met grooten moed gestreden.. De Turken en Arabieren hebben schijnbaar groote verliezen geleden, maar ook die der Italianen waren niet gering. Bij het doorzoeken der oase vond men meer dan 100 lijken van Turken, gevallen bij het treffen van 26 November. Velen moeten er nog liggen onder de puinhoopen der neergehaalde huizen, of die, welke men in de lucht liet vliegen. Ook de geregelde troepen, in de woestijn, in doodgraven liggend, kregen aanzienlijke verliezen. ENGELAND Er werd zelden met grootere spanning naar de verklaring van een staatsman uit gezien, dan naar Sir Edward Grey's speech over de buitenlandsche politiek van Enge land inzonderheid tegenover Duitschland. De gehouden rede luidde echter zeer ge ruststellend. Engeland wenscht op goedeu en op ge lijken voet met Duitschland te leven. En gewichtig was Grey's verklaring, dat er geen andere verdragen met Erankrijk dan de geplubliceerde bestaan, dat Engeland nimmer hulp zou verleenen aan eenige provoceerende actie tegen Duitschland en dat Groot-Bnttanië haar macht nu zoo weinig mogelijk dient uit te breiden, en zeker niet in Afrika. In de uitlatingen der Engelsche pers over de redevoering van sir Edward Grey is deze merkwaardige ommekeer te con- stateeren: Waar tot voor korten tijd eenige Engelsche kranten na elk debat over buitenlandsche zaken hun commentaren steeds peperden met opmerkingen omtrent Duitschland, doen zij nu allen om strijd hun best om zoo vriendelijk mogelijk te zijn en zorgvuldig elke hatelijkheid te vermijden. De bladen keuren in koor Grey's redevoering goed. De conservatieve organen zijn evenwel kwistiger in hun lof dan de liberale. Ook in de buitenlandsche pers wordt deze rede druk besproken. Een der Eransche bladen n.l. de //Figaro" zegt: vis de redevoering van sir Edward Grey vredelievend Ja, zeker. Is zij vriendelijk jegens Duitschland Zonder twijfel. Is zij hartelijk jegens Erankrijk? —L Stellig. «Maar vóór alles is zij Engelsch, uit sluitend Engelsch, edelaardig Engelsch, hevig Engelsch, Eu daarover kan niemand verbaasd zijn, noch teleurgesteld, noch verontrust." DUITSCHLAND. De Rjjksdag hield zich bezig met de amendementen van de vrijzinnige volks partij op de scheepvaarttollenwet, waar over in de laatste zitting, waarin de tweede lezing formeel werd aangenomen, niet meer gestemd kon worden wegens onvoltalligheid van het Huis. Beide amendementen werden verworpen, BELGIE De Yereeniging van Belgische Ree- derft ging op bjjna alle eiaohen der zee lieden in, op voorwaarde, dat dezen zich verbinden, om geen enkele wijziging in de bepalingen der nieuwe overeenkomst te vorderen, en zich van alle staking te onthouden voor den duur van drie jaren. Dit besluit is aan de zeelieden mede gedeeld. FRANKRIJK. De uitgeroepen taxi au'o's staking is zoo goed als algemeen. Van de ongeveer 7000 huur auto's zijn volgens oflicieele opgaven, die in dergelijke gevallen eer te lang dan te hoog schatten, ruim 6500 in staking. De wagenbes'uurders ver langen 33% van de bruto-opbrengst der ritten, in plaats van 25. De Kamer-commissie voor Bui en- Iandsche Zaken besloot, op 15 Februari a.s. de ratificatie van het Franech Duit- sche verdrag te doen plaats hebben. RUSLAND. De Russische minister van Justitie beeft een onderzoek begonnen tegen den direc teur der gevangenis te Krasnojarsk, die van gruwelijke foltering zijner gevan genen wordt beschuldigd. De bloedver wanten van een gevangene, die zich nota bene nog slechts in voorarrest be vond, wendden zich tot den minister met een telegram, waariD zij mededeelden, dat de directeur der gevangenis vier gevangenen op gloeiende eetketels bad laten zitten, hen met gloeiende naalden doen steken, hen d8 ledematen doen uittrekken en dergelijke gruwelen had doen ondergaan. Een der gevangenen is tengevolge dezer folteringen reeds over leden, terwijl een andere krankzinnig is geworden. De minister van Justitie zond een beambte van het ministerie naar Drasnojark, die een onderzoek zal instel len. ITALIË. Tengevolge van de eendrachtige hou ding der mogendheden heeft de Italiaan- sche regeering besloten, definitief van de blokkade der Dardanellen af te zien De Russische nota bevat geen verwijten tegen Italië, maar vroeg de neutrale mogendheden slechts om haar oordeel over de bescherming van de belangen dier mogendheden, ingeval van een blok kade door Italië of van een sluiting door Turkije. De nota beroept zich op art. 3 van het Londensche verdrag, dat de vrij heid voor alle handelsvloten van en naar de Zwarte Zee vastlegt. Dit artikel werd indertijd in een door Italië opgestelden vorm aangenomen. Vervolgens zegt de nota, dat volgens do Haagsche conferentie van 1907, de blokkade van een vijan delijke haven niet op die wijze mag geschieden, dat daardoor tegelijkertijd de havens van neutrale mogendheden ge blokkeerd worden. Dit zou het geval zij n bij de blokkade der Dardanellen, daar bierdoor te geljjkertijd het verkeer met de Russische, Roemeensche en Bulgaar- sche havens afgesneden wordt. CIIINA. De generaal der keizerlijken Feng- Kwo-Tsjang seint dat zijn troepen geheel Hanjang bezet hebben. Woetejang capi tuleerde ook. NOORD-AMERIKA. Er wordt nit New-York geseind Theodore Roosevelt heeft een verklaring gepubliceerd, die iedere mogelijkheid van zijn candidatuur voor het president schap uitsluit. Roosevelt verzekert tege lijkertijd dat hij in de aanstaande cam pagne voor geen anderen candidaat zal optreden, en oonstateert, dat hij Taft nooit eenigen steun belooft heeft. Hij wijst alle uit de verschillende deelen der Unie tot hem gerichte verzoeken dat hij zichzelf candidaat zal stellen, beBlist van de hand. Roosevelt's verzekering, dat Taft niet op zijn steun kan rekenen, is niet vijandig tegen Taft bedoeld, dan wel als een verklaring, dat Roseveltbij de aanstaande verkiezingen absoluut niet jeïateresseerd is. Gemengd Nieuws. Verdronken. Dinsdag is een meisje van twee jaar in een regenput op het Maarland te Briel- le verdronken. Aangehouden. De politie te Haarlem heeft aange houden twee beruchte souteneurs, D en v. VI. die uit de huiskamer van den kastelein der Kleine Vereeniging geld hebben ontvreemd. v. VI. ontkent, doch D. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Overreden Een goedertrein heeft heden tusschen Coevorden en Stadskanaal een 82-jarige vrouw overreden. Zij was terstond dood. Gevallen. Zondagmorgen is de veehouder S. Nan- ne, uit Schoorl (N. Hvan een melk wagen gevallen en spoedig daarna gestor ven. Een weduwe met zes jonge kinde ren big ven aohter. Dinsdagmorgen is te Utrecht de dienstbode van den oonoierge aan 's Rijks munt uit het zolderraam gevallen op de straat. Zij was onmiddelijk dood. Branden. Bjj de schilder J. Leen te Oudesohild is heden door onbekende oorzaak brand ontstaan. Hnis en inboedel zijn verbrand. Verzekering dekt de schade. Te Grave heeft Maandag een he vige brand gewoed in de Ned. Herv. Kerk. Vooral het orgel heeft veel geleden. De kerk wordt des Zondags verwarmd, en men vermoedt dat het vuur is ont staan door een uit de schoorsteen ont snapte vonk. Te Aerdenhout, gemeente Bloemen- daal is naar de Tel. meldt, Maandag een felle brand uitgebroken in villa Rase Glorane aan den Doodweg. De vlammen sloegen aan den voor en aan den achterkan; gelijktijdig uit en tastten ook de villa Duinholt onmiddelijk met groofe hevigheid aan. Duinholt wordt bewoond door dm heer P. J. da Grauw en gezin bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen die onmid delijk de villa verlieten, nadat zij zelven en eenige omstanders een gedeelte van den inboedel aan de achtorzijde in vei ligheid hadden gebracht. Villa Rose Glorane was onbewoond en slechts gedeeltelijk gemeubileerd. Ver zekering dekt de schade. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men nog in het onzekere. De politie denkt echter aan kwaad willigheid. De familie Klabon was Dins dagmiddag nog even op Rose Glorane geweest terwijl ze den laatsten tijd bij familie te Amsterdam vertoefde. De burgemeester van Bloemendaai heeft de hulpofficier van justitie de voorloopi- ge aanhouding van de familie gelast. Het einde van een sociaal democraat. Paul Lafarque, schoonzoon van Karl Marx den grondlegger der sociaal demo cratie oudsocialitisch afgevaardigde heeft Maandag met zijn vrouw zelfmoord ge pleegd door middel van inspuiting met vergif onder de huid. In een brief dien hij heeft nagelaten verklaart Lataique zijn daad „Gezond naar lichaam en geest pleeg ik zelfmoord voordat de ombarm- hartige onderdom mij een voor een de genoegens van mijn bestaan wegneemt en mij mijn physieken en mijne krachten ontrooft verlammend mjjn energie en brekend mijn wilskracht zoodat ik een last voor mij en anderen word. Sedert jaren had ik besloten niet ouder te worden dan zeventig jaar. Ik heb den tijd van het jaar van mijn heengaan uit het leven vastgesteld en ik heb de wijze van onderhnidsehe inspuiting van syaanwaterstofzuur voorbereid. Ik sterf met de hoogste vreugde in de zeker heid dat in de naaste toekomst de zaak waaraan ik mij sedert 45 jaar gewijd heb eens zal triomfeeren. Leve het commu nisme leve het internationale socialisme. Aldus sterft een der voormannen der sociaaldemooraten. Vroeselijk ontwaken voor dezulken Dat onze mannen er toch uit leeren waartoe de sociaal-democratie voert!! Ook andere familieleden van Marx o.a. Fleonore vrouw van den Eagelsehen so cialisten Aveling heeft in 1897 zelfmoord gepleegd door vergif in te nemen. Roodvonk. De Roomsch-Katholieke scholen voor jongens en meisjes te Purmerend zijn wegens hot heerschen van roodvonk ge- slo en. Een onderwijzeres, werkzaam op de jongensschool was in zoo hevige male aangetast dat zij binnen eenige da gen is overleden. Ook een onderwijzer van dezelfde school heeft roodvonk. Knochendokter. De roem van den knochendokter die eiken Woensdag te Gronau zitting houdt is wel ver doorgediODgen tenminste eene Amerikaansche dame, uit de s'aat Michi gan, waarschjjnlijk door een Hollandsoh blad ingelicht omtrent de bekwaamheid van dezen mao, heeft hem per brief doen weten dat zij voornemens is de reis van Michigan naar Gronau te ondernemen om zich onder zijn behandeling te stel len. Tuinlieden te Middelharui8, II 11 De Bank leent gelden aan leden tegen 4Vb %'sjaars._ Zij neemt gelden op tegen 3 'sjaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks wor den aangevraagd bij een der leden van het bestuur. Kantooruren Vrijdags 6—8 uur en Zaterdag van 2—3 uur. 5182 Kassier: H, KOOMAN, Dirksland. Gij lijders aan asthma, horst en longaandoeningen, voor U bestaat er maar één geneesmiddel dat U van uw vreeselijke kwaal kan afhelpen. Slechts 1 genees middel kan u redden. Dat genees middel is de KLOOSTER SANCTA PAULO. *Jaren sukkelde ik aan eene horstaandoeningschrijft ons de heer Jan Geldof, oud 66 jaar, wonende te Serooskerke Walche ren Ik stond soms zulke benauwd heden uit, dat ik dacht, dat ik er in stikken zou. De meeste nachten bracht ik slapeloos door en over dag kon ik mijn werk bijna niet verrichten. Door een boekje werd ik opmerkzaam gemaakt op de goede hoedanigheden van de Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, die ik kocht bij W. van den Broeke, te Vrouwenpolder. De Abdijsiroop heeft gedaan wat ik er van verwacht heb, namelijk mij genezen. De slijm, die mij altijd zoo vast zat, kwam gemak kelijk los en de slapelooze nach ten, die ik vroeger doorbracht, veranderden in rustige nachten. Ik ben blijde, dat ik kennis heb gemaakt met de Abdijsiroop, want zij heeft van mij, de zieke, afgetobde man, weer een gezond, mensch gemaakt. Teneinde zeker te zijn, gebruik ik dan ook geregeld iederen ochlendenavond een lepel Abdijsiroop. Mijne verklaring mpogt u overal publi ceer en. IOZES DE HAAS. Vleeschhouwerij, St Joris Doelstraat, Sommelsdijk. Fijn Rookvleesch en Boterliamworst. HANG «6, bij de Groote Markt, rotterdam. Groote keuze i Man i:' mtUml REIS- en WASCHMANDEN Westóijk 263 liielliarnis. Steeds groote voorraad Ilorlogeft, Regulateurs en Wekkers lleukelltandei West dijk 262 MIHilüLH t»NÏS. Kinderwagens rieten en bouten Promenade wagens en Sportkarren, Ntalionie- en Notekasten en Tafels eiken en gescMlfierde Meubelen. Aanbevelend, WINKELIERS en KOOPLIEDEN in GEëMAILLEERDE HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN: Het oudstesoliedste en goedkoopste adres is: Oppert 112 en Binnenrotte 101, ROTTERDAM. Telefoon Intercommunaal 3975. Vraag nze Prijscourant, welke franco wordt toegezonden. On ze d zijn zorge den groot blad in de teelt wakl Van geho Wi den Ditm het V and, groot stelle de v Aust toege jaar zetti en aang in ie werd toest oog schiet en de bloemsteel zich krach iger ont- wikke't. Het vertrek, waarin de potten later worden gebracht, moet vorstvrij, doch niet te warm zijn de beste plaats is aan een veaster en ver van het vuur. Zijn er dubbele vensters in de kamer, dan worden de bollen daartusschen geplaatst. Het schoonst zijn de hyacinten, wanneer men ze in trekkasten of daarvoor aangelegde bakken vervroegt, nadat ze geplant en behandeld zijn als boven is aangegeven. Waar ze echter ook worden ge trokken, in bak, kast of kamer, die plaats mag niet te warm worden gehouden. En bevochtigen doet men alleen dan, wanneer de plant het noodig heeftdat is, wanneer de aarde begint te drogen. Het gietwaler plaatse men te voren in 't vertrek, opdat het van gelijken warmtegraad zij als de lucht in 't vertrek. Tulpen. Van de gewone Tuin-Tulp (Tulipa Gesniriana) heeft men vroege en late soorten. De eerste kunnen worden ge trokken als de hyacinten. Gewoonlijk plaatst men 4 tulpen in een pot. Wil men ze in kast of bak vervroegen, dan wacht men hier mee tot de overige bolgewassen in vollen bloei zijn. De tulpen moeten zeer langzaam bij matige warmte getrokken worden. De Due van Thol maakt hierop een uitzondering, men kan haar even vroeg als de hyacinten in bloei hebben. Narcissen. Wil men deze bolgewassen vervroegen, dan plante men ze in potten, iets grooter dan die der hyacinten, 2 of 3 in eiken potvan de Jonquillen 6 tot 10. 't Vervroegen geschiedt als bij de Hyacinten. De dubbele Jonquilen gelukken het best, als men ze dicht bij een venster zet en geregeld vochtig houdt. Crocussen. (Crocus Vernus). Ze ver- eischen weinig zorg. Wanneer men ze wil verzorgen, denke men er aan, dat zij weinig warmte kannen verdragen. C. B. (ijHbl.") Bieden aan alle soorten van Vruchtboomen, Halfstam Appelen en Peren Hooge en lage leiboomen van allerlei soort. Verder ook voorhanden Goede soorten van Roode en Zwarte Bessen, Frambozen (Hornet- en Superlatief). Voor den bloementuin voorhandenalle soorten van Bolgewassen, vaste planten, Struik en Stamrozen enz. enz. Heesters, Den- en Sierboomen. Haagplantsoen worden voor den minst mogelijken prijs verkocht. 3737 Houden zich aanbevolen voor het aanleggen van tuinen en boomgaarden. Overal te ontbieden. De Abdijetroop, Klooster Sancta Paulo, kost per flacon van 230 gram f 1. per flacon van 550 gram f2.en per flacon van 1000 gram f3.50. Eischt den rooden band met qandteeteniug van den Generaal-Agent L. I. AKKER, Rotter dam. Verkrijgbaar bijDIJKEMA DOORNBOS, Sommelsdijk; A. v REU EN. Achthuizen Wed. VAN DER SLUIJS, Deli Bommel ;L. W. ZA AUER, Dirksland; Wed. A. VaN DER TAK- Schaddelee, Goedereede; Wed. 1'. BAKKER. Hekelingen J. WIT V LI K T, Herkingen; A. V. D. SPAAN Tz., Melis sant J. B. N UCHTEREN, Nieuwe Tjnge A. L. HOBBEL, Ooligeneplaa' J KURVINK, Ouddorp; M. KANTKUS Abmzn. en L. KOSTEN, Oude Tonge C. BARENDREG1', SpijkenieseWed. A. BRABER, Stad aan 't Haringvliet; J. BAKKER en M, NOORDHOEK, Stellendam, en bjj alle Drogisten en de meeste apothekers. Telefoon Intercoiuui. No. 8, lederen Moederdag prima kwaliteit veranh KALFSVLEESCH verkrijgbaar. Dagelijks eerste kwaliteit Kutiilvlcesell, Alles wordt Maohinaal gesneden. Vanaf heden prima kwaliteit rolpens verkrijgbaar. Nette bediening. Billijke prijzen. rel©efd 5010 heeft in groote voorraad voorhanden, tegen zeer concurreerende prijzen Zware Pyramiede, Halfstam, Leiboom, Struik- vorm, Appels, Peren, Perziken, Morellen en Pruimenboomen. Frambozen, Kruisbes, Roode, Witte en Zwarte BessenstrnikeD. (Deze boomen en struiken zijn volop met vruchtknop bezet.) Sier en Bloemheesters, in mooie soorten. Stam, Struik, Klim en TreurrozeD, in mooie soorten. Vaste Bloemplanten, Haagplantsoen, Klimplanten, Aardbeziënplanten, enz. enz. Houdt zich aanbevolen voor het aanleggen van Boomgaard, Sier en Vruchtentuinen. 3728 Inlichtingen gratis. Ilorloger en Goudsmid, KLOKKEN -PENDULES, Cloud- en Zilverwerk, Koralen. Soliede Artikelen. Billijke prijzen. Oud Goud en Zilver werd tegen de hoogste waarde gekocht en geruild. 5014 Bericht de ontvangst van eene groote partij groote voorraad Prima werk (en droog) in verschillende soorten en prijzen, spiegels en schilderijen naar keuze. Ledikanten in soorten kiuderledikantjes vanaf f3,75 stroo, zeegras en kapokmatrassen tegen concureerende prijzen. Levering franco naaste Btation contant. 4311 en ar' hand Insc te lev plaat 20sten Voorw tegen Ooit Bur De A. gemee hen i Vrij alie meent gesch Uolt Bur De A. ven appe luik beha kom tig niets viele E boo vele ontb maa voor stuif soor vruc wel krijg van. ten stui bess cult D is v enk ven uit had den heb Ter den 28 de den dad ten

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 2