11 BUI JB NL FABERT Zaterdag 25 November 1911. 26wïe Jaargang N°. 1714. Antirevo tionair Orgaan voor lie Zuidliollandsclie en Zeeuwsclie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES Drie Bladen en Zondagsblad. Winterjekkers W. BOEKHOVEN. Langs welke lijn? ReclamesMededee^ lingen enz. Zeer mooie OVERJASSEN, mans- maten f 5.50. Prachtige kwaliteiten OVERJAS SEN voor 8 en 10 gulden, Voorhanden in alle mansmaten. >B ongens-®ce*' jasjes en Miemies. f7.50 Men onze Mende zware mm BROEK en VESTEN. Rechtszaken. BJiislag Veikooping-. üoekbeoordeeling-. I Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abomsenfientgprljs per dri® maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder n 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50 zonder ƒ4,50 per jaar. Wonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. CITOKYER SOMMELSDDK. "ffeletooB Ita#ereo2»*a. So. 8. Adrertestlëa 10 cent per regel en Vj maal. Reclames ?0 per rsgei Boekaankondiging Cent per regel en V» ®aal. Menstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 öent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die /li'He Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 qnr. •au Alle stwfeBiess vc«i Metïaeöe bestemd, Adwertentiën esi verdere Administratie franco toe te aenden aaa den Uitgever. Dit nummer bestaat uit itSFieieel CJedeelte. Invordering 's Rijks directe be belasting. Do Burgemeester der gemeente Middelharnis maakt bekend dat het Kohier der personeele belasting no.3 over het 3e Kwart, dienstjaar I9i2 invorderbaar verklaard den 18 Nov. aan den Ontvanger is ter hand gesteld en dat ieder daar op voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag op de bij den wet bepaalden voet te voldoen. Middelharnis, 18 Nov. De Burgemeester, TJLBO J. MIJS. Het levensdoel van alle mensch ligt hooger dan de aarde En 't aardsche, hoe heerlijk en begeerlijk zich dit ook mag voordoen, kan nooit zijn en mag niet wezen 't eenig ideaal van een redelijk wezen. Hier is 't Land der ruste niet. Maar al ligt dus 't levns- floel van ieder menschenkind ver boven wolkenboog en sterrenuitspansei, en al moet alles bij dat doel achterstaan, alles aan dat doel worden opgeofferd, (och staat die mensch sinds zes duizend jaar rondom in de goederen der wereld en kan hij zich niet, en mag hij zich niet van die bezitting los maken. En onder die goederen zijn geestelijke en stoffelijke. Geestelijke ontwikkeling en beschaving is een verheffing, verhoo ging, een volmaking van den mensch een goed van de hoogste beteekenis voor 't geluk van eiken sterve'ing. Waartoe heeft de Schepper dat edel vermogen geschonken Waartoe die ingeschapen dorst naar kunde en kennis Waartoe heeft de Schepper in de nog zoo in vele opzichten geheim zinnige natuur raadselen verborgen, waaronder de diepste denkers der eeuwen gezucht hebben. Waartoe heeft de Almachtige reeds zes duizend jaar lang den mensch geplaatst voor allerlei vraagstuk van aard en hemel, zon en maan, ster en dampkring; voor allerlei onderzoek van natuurkracht en natuurdrift. En heeft God geen welgevallen in de.'vorderingen der wetenschap, die de zeeën overbrugt, zoodat er geen af standen meer zijn, die den mensch door de machinerieën tot wondere scheppingen brengt. Kunst en kracht en genie hebben ze niet altijd in min dere of meerdere mate geschitterd, en was 'tniet door Gods bestel, dat het menschenkind, dat een heele wereld van haar vondsten profiteerde en genoot. Geestelijke ontwikkeling is een goed, dat niet te versmaden is, maar de wereld brengt op een hooger punt van beschaving Dat goed moet be waard, verzorgd, verrijkt worden. Daarvoor de scholen, de kerken en alle inrichting van onderwijs, daarvoor de drukpers en de boekhandeldaar voor de schilderkunst en de dichtkunst; daarvoor alle actie van menschen, die met rijke gaven bedeeld zijn om 't den eenvoudige door woord en teekening, door lied en penseel aan 't verstand te brengen, wat schoon heden God de Heere neergelegd heeft in de natuur en op zoo velerlei terrein, dat voor den eenvoudige nog onbekende grond was waar hij niet over droomde, niet over denken kon, omdat hij niet wist, dat 't bestond. Hij had er nooit van gehoord, hoe zou hij verstaan En dan wordt het een wonder in zijn oogen. Soms ver moedde hij wonderen, maar hij kon 't niet grijpen. Totdat de geleerden, groot of klein hem een tipske van 't geheim oplichten Dan komt er licht in zijn duisternis Maar hij heeft ook te waken voor zijn tijdelijke goederen. Eerstens om dat ze met 't bezit van geestelijke goederen onafscheidenlijk verbonden zijn. Tweedens omdat ze dienen tot instandhouding van zijn lichaam, van zijn geslacht, van zijn gezin, zijn school, zijn kerk, de maatschappij en den Staat, tot verrijking der aarde, tot haar meerdere schittering. Kan de hongerige knaap, bibberend van kou, in zijn zolderkamertje, waar de gure noordenwind snerpt en de sneeuwvlokken op zijn tafel vallen, met genot neerzitten en lezen, schrij ven en denken? Heeft de huismoeder, gedrukt door geldelijke zorgen en zwaar huiselijk leed lust om den Bijbel ter hand te nemen of eenig ander boek Gaat niet menig vader naar de kroeg om zijn zorgen weg te drinken? Wel terdege staat dus 't bezit van tijdelijk goed in onmiddellijk verband met 't geestelijk leven. Arme jongens, hoe knap ook ge ziet ze niet of zelden tot hooge posten komen. Rijke jon gens, hoe dom soms ook. ze krijgen een positie in de wereld, 't Geld dat stom is. maakt recht dat krom is. Met geld en goed kom je door de wereld. En heb je geen tijdelijke goederen, dan lijdt het geestelijke leven enorme schade Koop eens hoe ben, als je geen centen hebt. Lees eens kranten, als dag en nacht uw lichaam naast de machine ingespan nen staat. De tijdelijke goederen zijn dus heer lijke voorrechten om den mensch te vervolmaken en zijn geestelijk leven op te heffen. Maar ze dienen ook tot ins'and- houding en verrijking der wereld Waar de woestijnen in vruchtbare akkers worden herschapende moe rassen tot lustoorden; de plassen en modderkreken tot wandelplaatsen de heiden en ruwe zandvlakten tot mooie oogsten worden gecultiveerddaar wordt de wereld verrijkt, het leven veraangenaamd, 't geluk verhoogd en aan Gode meerdere eere toegebracht, die den mensch in staat stelde zulke mooie werken te ontwerpen en uitte voeren. Want bij al dat werk is Hij alleen de Almachtige, om wiens hei ligen vinger alle poging der menschen- kinderen draait. Die tijdelijke en geestelijke goederen moeten beheerd worden. Met verstand, beleid, voorzichtigheid. Steeds in het oog houdende 't doel, waarvoor ze er zijnde verheerlijking Gods en de verhooging van 's menschen geluk. Langs welke lijn moet dat beheer plaats hebben Langs den weg van de zedelijke verordeningen, die niet de mensch maakt maar die God heeft gegeven. Alleen langs die lijn. Nooit langs een andere. Maar wat zijn dat die zedelijke verordeningen (20 sCents per regel.) iUDE TONGE. (Dpgerieiit 188©). Maiismaten 3 75 4 4.50, 5,50 6.50, 8 gld. enz. Jongensmaten 2, 2.10. 2.20, 2.30, 2,40 tot 4 gld. Maten 17 van 2.10 tot 5 50 gulden in zwart, grijs en gekleurd Maten 813 van 3.25 tot 8 gld. 3644 4 9 Enorme keuze broeken (mans- en jongens) in bruin en gestreept pilow en man chester, mouwvesten, boeze roens, truien enz. PracMso rtee rin g- in §;>orthemden, alle maten. Uit de Dat gaat naar Parijs toe Ze reizen nu tweede klasse. De socialisten die bij de directie van Het Volk een spaarpotje maken oen in 1912 een reisje te ondernemen naar Parijs. De derde soms te »ordinair« Best mogelijk. Daarin reizen slechts »af- gescheiden dominees« 2>christelijke school- meesters« en dergelijke. Ook belooft Het Volk dat er nog meer zorg besteed za! worden aan hotels en menu's. 't Zal alles in de puntjes zijn En de duizenden »proletairiërs« die dit dag op dag baardlikkend lezen krijgen tot troost, dat ze zich door een gezonde va- cantie ook maar de weelde naar Parijs ver werven moeten. »Ach, ja!« zucht de arbeidersvrouw en smeert de margarine nog wat dunner op 't brood, omdat alles zoo duur wordt Teekenend geval. 't Was weer een teekenend geval. Een groote fotografen firma te Rotterdam zoo maakt zij 'tper advertentie bekend had na herhaalde waarschuwing iemand ontsla gen die absoluut ongeschikt was voor z'n wtrk. 't Geheele personeel gaf dit foe. Erkende het rondweg. En dan verhaa't de firma verder ^Niettegenstaande dat mijn personeel dus het ontslag volkomen moest rechtvaar digen, hebben zij op last van den Neder- landsche fotografen-bedtendenbond (dus op hooger bevelgestaakt.i Dat is nu toch brutale tyrannie. Zoo echt de socialistische vak-actie. En dat roemt dan in en brult over vrij heid en verwijt ons dat wij marionnetten zijn Men zegt dat in de moderne industrie de arbeider een sluk van de machine wordt, 't Kan zijn. Maar in de socialistische vakoe- weging is hij verlaagd to; een tand aan 't rad der organisatie. Mee moet hij, als 't rad draait. Elk spoor van zeifstandigheid ia weg. (»Onze Court. SPtaatseSffk Aleuw*. 8oinmelsdijk. Het algemeen straat- schuren in deze gemeente zal op Vrijdag 1 December a.s. plaats hebben, Dank zij de heldere verlichting die de R.T.M. ons aan de tramhalte alhier bezorgtliep een reiziger van Amsterdam in een volle sloot met water. Door den heer A. J. van Hemert, die ook van de halte kwam werd hij spoedig op den kant ge bracht. Middelharnis. De heer F. Meijer Pzn. eene vroegere dorpsgenoot is te Leiden geslaagd voor het tweede gedeelte van het Candidaats examen in de godgeleerdheid. 8tad aan 't Haringvliet. Den nacht wacht F. Driesprong is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als zoodanig met ingang van 1 Januari a.s. Belanghebbenden kunnen dus naar deze betrekking sollicitee- ren. De Frellesteeg in deze gemeente is naar men verneemt onderhands door den eigenaar G. v. Wageningen verkocht aan den heer W. Nieuwland alhier voor de som van f5000. Als men bedenkt dat er 18 huisjes in de Frellesteeg staan kan zoo'n som toch zeker niet groot geacht worden. Toen de metselaar J. Knoop deze week een ladder beklom om eenige reparatie op het dak van een huis (e doen, had hij het ongeluk van den ladder te glijdeen met het noodlottige gevolg dat zijn voet tusschen de sporten van ladder bleef sle ken waardoor hij zijn been brak. In deernis wekkende toestand moest hij naar ijn wo ning worden vervoerd. Het Riet van dë gorzen onder deze gemeente is verkocht aan Dubbeldam van Schelluiuen voor den som van f 2400. zijede ongeveer f 600 meer dan votige jaren. Het Kohier der bedrijvingsbelasting no. 6 voor het belastingjaar 1911 is den 18 Nov. invorderbaar verklaart en denzelf den datum aan den ontvanger te Oude Tonge ter hand gesteld. Mejuffrouw Kamp had deze week het ongeluk van de trap te vallen. Genees kundige hulp die inmiddels werd ingeroepen bleek dat het been was gebroken. Den Bommel. »Gratie«Bij een landbouwer onder deze gemeente was de slager ontboden tot het slachten van een zwijn. De man verscheen. Het dier werd uit zijn hok gehaald, naar de slachtplaats geleid en met een behendigheid die een geroutineerd slager eigen is, omver gehaald Nog enkele oogenblikken, en het leven gf vloden neen gratie geschonken De slager had z'n mes vergeteD. Winterboeien. De wilde ganzen vertoonen zich hier bij honderden; ook werden dezer dagen reeds wilde zwanen, of 7 g. Deenen waargenomen. Aan het tramstation alhier, was de nettogewicht der aangevoerde suikerpeen 1.500,923 K.G. Naar wij vernemen levert het chichoreiproduct geen groot beschot. Men beweert dat de wortel kort is en niet zwaar. Oude Touge. De Heer J. C. H. van der Snoek heeft bedankt als voorzitter van de Armcommissie (door ongesteldheid en en vertrek naar elders). Deze week is een ongedachte gift van f 200 aan de kerk gezonden door iemand die onbekend wenscht te blijven. Daar er geen ligplaats voor de groote hoeveelheid suikerbieten op de kaai was, is er groot gedeelte aan den Molenpol- derschen dijk bij K. Dingemans en aan de Spuidijk gereden nu zal er een aanbesteding plaats hebben om ze naar de kaai te vervoeren. Melissant. In drie weken tijds zijn in deze gemeente twee gevallen van raeniu- gitis (hersenvlies- en ruggemergontsteking) voorgekomen met doodelijken afloop. Beide zijn jongedochters van 20 jaren, De suikerbietenoogst is in de gemeente zoo goed als afgeloopen. Op enkele wagen vrach'en na liggen alle bieten aan de havens. Gewicht en gehalte zijn over het geheel erg meegevallen, Het kohier no. 3 der personeele belasting, dienst 1911, is invorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter invor dering ter hand gesteld. Door den Heer J. Coenradie alhier is vergunning aangevraagd voor den verkoop van sterken drank in 't klein, in het café »Fortuin«. Ouddorp. Tegen Zaterdag 25 dezer 's nam. 3 uur is door den Burgemeester eene vergadering belegd voor den Gemeen teraad. ArrondissemeKfs-Reclitbank. (Kamer van strafzaken.) Zitting van Dinsdag 21 November. J. V., 40 jaar, arbeider te Den Bom mel, wegens verduistering indienstbetrekbicg van een hoeveelheid aardappelen, tot veer tien dagen gevangenisstraf. Het huis, schuur en erf, van den Heer S Nipius werd Donderdag ingezet cioor den Heer G. Joppe Cz. voor f 2345. Van den heer Callenbach ontvingen we weder een keurige collectie boeken en boekjes ter uit- deeling op Zondagscholen voor kinderen van verschillenden leeftijd. Allen in aantrekkelijken omslag, keurig afga- werkt, zooals we dat van die uitgever gewoon zfjn. Sommige van deze boekjes beleven reeds de 5de druk, anderen de 2de of 3de wel een bewya hoe ze gewild zijn. Laten we ze even nader bezien, en beginnen we met; VREEWALD's HOLEN door W. SCHIPPEES Ben keurig jongensboek, vol goede wenken en raadgevingen. Den schrijver had het boek even goed „eindelijk gered* of „kwade omgang bederven goede zeden" kunnen noemen. De hoofdfiguren als Hendrik en Gijs Post zijn goed, al is het dat ons het losbandige leven wel wat aantrekkelijk wordt geteekend. Is Vreewald's Molen voor jongens, DE MACHT DER LIEFDE door IDA KELLER, 2de druk, is een keurig meisjesboek. Meta, is een sieraad. Waar zij zich beweegt, in haar huis of te Londen, overal is zij het zonnetje der liefde en velen ten zegen. Vooral de tegenstelling Meta en Ethel is schoon. Een boekje dat zeer aan te bevelen is. GRETA VAN DEN DOMINE door E. HAAR BECK. Een mooie geschiedenis, vooral de verstand houding tnssehen Ellen en Gretha is zeer leerrijk voor kinderen. HET TESTAMENT VAN ZONNEHOEVE door IDA KELLER. Neen, ze had geen vrede, de huishoudster, toen ze het echte testament had verstopt, ze moest het voor haar dood bekennen. Gelukkig God regeerd, kon de erfgename zeggen.Voor Zondagsscholen, ter uitdeeling, zeer aan te bevelen. Het nuttige met het aangename weet de schrijver heel mooi te vereenigen. DE PVRENESN OVER door A. v. d. FLIER,. Gescheidenis is en blijft toch altijd het mooiste en het leerrijkst. Mej. v. d. Fiier heeft zeker reeds menigeen aan zich verplicht door dergelijke werkjes, dat mede een vervolgverhaal is. Napoleon, onzen Prins van Oranja, en anderen ze doet ons een blik slaan in Spanje, een mooie

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 5