Woensdag 22 November 1911. voor de ^iiiiflliolflandsclie en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair 26"" jaargang JN°. 1713. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES BIJVOEGSEL. W. BOEKHOVEN. SOMMELSDWK. Jle stukken voor de Reslseftie teesteiisdl, Adverlenllëa eis vertier© Administratie franco foe te geaailen aasi gieat aJitgyever. officieel twedecife. jgjste en LIJST Drie - en- dertigste Unie Collecte, HinnenSaiHi. PlaatflelUli Mleuws. Ingezonden Stukken. lerBioofilitgess. Die school, de vrucht van zooveel Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f7,50zonder f 4,50 per jaar.| Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. 'ÜITOÏÏVEB VelefooK latere®»»». Si®. 8. Advertentiëa 10 oent per tegel en 3/, maal, Reolaraes 0 per regel, j Boekaankondiging 5 Cent per regel m 4/» maai. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan Advertentie» worden ingewacht tot Dinsdag- on Vrijdagmorgen 10 uur. Bij dit nummer behoort een Zij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze ma,and verschijnende nummers gratis. SCHOUW. Het Bestuur van het Waterschap de Oude polders loozende op de haven van Middelharnis maakt bekend dat het op Maandag 27 Nov. 1911 en volgende dagen zal doen ejne schouw over het kroozen en schoonmaken van al de in bet Wa'erschap gelegen dijk- en wegslooten. Het bestuur gelast mitsdien alle eigenaren van landen in het waterschap gelegen poldersom voor 26 Nov, 1911 alle dijk- en wegslooten tot den bovenkant toe goed schoon te maken van alle ruigte en vuil en het riet en alle verdere daarin groeiende planten tot op den bodem uit te hakken alsmede om de zijlen en de dammen goed schoon en gangbaar te muken terwijl al het uitkomende vuil en riet dat op den weg word geworpen onmiddelijk moet worden opgeruimd. Bij niet voldoening word boete toegepast. Middelharnis 18 Nov. 1911. Voorz. Secretaris J.v.B.KOOGH. NIJGH. VAN DE 33ste JAAR-COLLECTE VOOR DE SCHOLEN WIET DEN BIJBEL. Transport. f 64 907.71 Oostwoid (Oldambt) met Oosler- wo!derpolder, Midwolda,Fir.S'er- wo.de en Fnisierwolderpolder 241.20 Cubaard (G. K.)4.60 Hemelum* met Bakhuizen, Mirns en Eijsu 25. Stavoren (Kerken)14.25 Wijhe met Tongeren G. K. en giften 22.10 Eibergtn met Eekken i/ 232.80 Utrecht li 1.341.71 Amsterdam I (oud Amsterdam) u 1.947 60 Amsterdam IL ^Overtoom en om liggende buurten met ged. Sloten)// 569.02£ Koog-Zaandijk71.23^ Spaarndam5.35 Boskoop192.51 Goedereede (giften)11 50 Goudswaard102.30 's-Gravenhage1.427.65 Hillegora157.64£ Ouderkerk aan den IJsel 1.043.25 Botterdam I (oud Botterdam) 1.573.36 Botterdam II (oud Kralingen) 218.15 Botterdam III (oud Delfshaven 402.35 Botterdam IV (oud Charlois) 220. Botterdam V (oud Katendrecht en Hillesluis) (G. K.)182.47 Botterdam VI (Feijnoord 160.46£ Botterdam VII (Kralingsehe Veer c. a.) (giften)40.50 Vlaardingen311.67 Boerakker c. a40.— Garrelsweer met Wirdum 188.30 Nieuwolda met 't Waar 225.25 Nieuwe Pekeia met Ommelan derwij en Zuidwending 120.25 Stadskanaal 182.k Beetgum met Beetgumermolen, Engelum, Marssum, Dijkstra huizen, Menaldum, Siappeterp en Schingen189.60 Broek op Akkerwoude 34. Franeker met Zweins, Bied, Boer, Schahum, Dongjum, Herbaijum en Peins198.92 Boornbergum met Kortehemmen, Olterterp, Beetsterzwaag, Beets, Wilgen en Smalle Ee 52.50 Witmarsum70. Schonebeek (Oud en Nieuw) 268.05 Hardenbergmet Venebrugge, Bade- wijk, Baaider en de Brink 78. Doetinchem (Stad en Ambt) 59.20 EPaii 119.45 Wichmond met Vierakker en Hengeloosehe Broek 61,42 Uzerlo (gem. Aalten) 106 Zutphen416.50| Schalkwijk en het. Goy (giften) 3 50 Benswoude64.03| Watergraafsmeer121.96 Hillegersberg (dorp)105. Moordrecht met, Gouderak 60.15 Zuidland met Simonshaven, Bieit en Hekelingen (h. en G. K.) 81.42 Vlissingen171 28 Sittard (giften)2.— To'aal van 550 Locale Comité's f 78 358.27 Waar niets staat aangegeven is de Collecte aan de huizen gehouden. Onder de Unie-co'lecte te Wijhe zijn f 7.10 aan giften begrepen. Te Eioergen is behalve de Unie-Collecte in het afgeloopen jaar nog f97 25 in de Iierv. Kerk gecollecteerd voor de Chr. school aldaar. Onder de Unie-Collecte te Utrecht zijn f 14.39 aan nagiften begrepen. Onder de Unie-collecte te 's-Gravenhage zijn f 27.75 aan nagif en begrepen. Onder de Unie-collecte te Botterdam zijn f53.80 begrepen aan voorgiften en f 135.47 aan nagiften. De correspondenten gelieven te denken aan de tweede lijst van de nagitten. Behalve de Unie-collecte is te Nieuwe Pe keia voor een nieuwe Cbr. School te Boven Pekela ingeteekend voor ongeveer f2200. De Unie-collecte bedroeg te Boetgumer- molen f 115.50, te Beetgum f40.45, te En gelum f21,90, te Mai'sum 14.75 en te Menaldum f 7. B. DEBKSEN Secretaris der Unie. Even als in de vorige jaren zal weder of is reeds door ons gansehe Vaderland een inzameling gehouden van liefdegaven, welke alle vrienden van de School met den Bijbel voor het Christelijk onderwijs over hebben. Onze scholen hebben het zoonoodig Wel wordt thans een groot deel der kosten van regeeringswege ge dragen maar juist dientengevolge zijn ons verplich iugen opgelegd van welker nakoming de regeeringsbij- drage afhankelijk is. De meerdere voorrechten brachten zwaardere lasten. Maar bovendien de Unie Collecte is geen gedwongen heffing Haar gewichtige beteekenis is U bekend Geboren uit de gevaren, waarmee de Schoolwet van '78 het Christelijk onderwijs bedreigde, werd zij in 's Heeren hand het middel, waardoor de moed in de harten van duizenden werd verlevendigd en vele anderen werden opgewekt, weder den strijd voor de vrije school aan te binden. Was zij oorspronkelijk een protest tegen het onr cht ons met bedoelde wet aangedaan, eerlang kon zij wor den een dankbare herinnering aan de krachtige samenwerking van zoo- veleu in den strijd, voor de rechten van ons Christenvolk. Naarmate de druk lichter werd en het Christelijk onderwijs toenam in kracht, veranderde ook het karakter onzer jaarlijksche inzameling. Maar, wat ook veranderde, de toe- weiding van hen die tot dit werk ge roepen waren, bleef Jaarlijks maakten zij zich op om, vaak met veel moeite en opoffe ring het werk der liefde te verrichten. De Unie Collecte bleef, ook waar de nood minder dringend werd. Dat komt, omdat de liefde voor de School met den Bijbel bij ons volk standvastig is. gebed en strijd, van zooveel moeiten en zorgen, heeft het hart van ons Christenvolk Wat ons ook moge scheiden of ver- deelen in de liefde voor de school zijn we één en ondeelbaar. Met inspanning van al onze krachten hebben we onder biddend opzien tot God, voet voor voet het gebied van ons Christelijk onderwijs moeten wm- nen. Verrassend zijn de vruchten, welke die jarenlange worsteling ons in den schoot wierp. Ons land is in zijn lengte en zijn breedte als met Christelijke scholen overdekt. En thans, nu we mogen schouwen op zooveel zegen na zooveel strijd, willen we niet verflauwen. De samenwerking, die zulke heer lijke vruchten bracht, mag niet ver broken worden Ook in het waken voor onze school blijven we één en ondeelbaar! En mocht ooit haar bestaan ernstig worden bedreigd, dan zouden we weer staan als een eenig man, schouder aan schouder en de grootste opoffering zou ons niet te zwaar vallen. Daarom blijft de jaarlijksche in zameling bestaan. Daaraan is het ook toe te schrijven, dat de opbrengst steeds klimmende blijft, zoodat zij de vorige maal de tonne gouds schier bereikte. Meer dan dertig malen werd de Unie-Collecte reeds gehouden. De mannen, die het werk aanvin gen zijn voor een groot gedeelte niet meer. Slechts enkelen hunner bleven ons nog gespaard. Een nieuw geslacht stond op, dat de jaren van den zwaarsten druk slechts bij name kent. Maar de Unie Collecte vermindert niet, ja leverde steeds hooger op brengst Deze week zal men te Sommelsdijk een offer vragen voor de School met den Bijhei voor de kinderen van ons volk. Want die school is een pand, dat God ons heeft toevertrouwd tot heil van Neerlands jeugd. En die School heeft de liefde van ons Christenvolk En zoolang die liefde blijft leven in de harten der duizenden, zoolang zal de Unie-Collecte gehouden worden in ons Vaderland I'rov. Staten rail £ui;l Holland. Door Gedep. Staten van Zu d Holland wordt voorgesteld f500 subsid.e te geven voor stalwedstrijd vanwege de H /ilandsche Mpij. van Lindbouw in het stalseicoen 1911 1912 het subudie aan de vakteeken-chool te Albb'asserdam van f 250 op f300 te breng n het reglement op de wegen en te wijzigen, hoofdzakelijk m h-u belang van het in goeden staat houden der kunstwe gen gedurende 3 jaren tegen vergoeding van f 1600 per jaar en bijdrage door het Rijk van de helft der meerdere kostm het onderhoud der haven te Stellendam op zich te nemen een algemeene regeliDg vast te stellen van de bezoldigingen van het personeel bij den Prov. Waterstaatgoed te keuren, dat de exploitatie der lijnen van de Holl. Electr. Spoorwegmij. wordt op - gedragen aan de Westlandsche Stoomtram mij. een termijn van f 100.000 renteloos voorschot uit te keeren, nu de baan Delft- Maasluis bijna geheel is aangelegd en ver moedelijk in den aanvang van 1912 de lijn Maaslandsche Dam Maassluis in explo- tatie zal komen ten behoeve der restaura tie van de Groote of St. Jacobskerk te 's Gravenhage (waardoor het Rijk f 110.000 subsidie geeft) f 15000 subsidie te verlee- in 15 jaarlijksche termijnen van f 1000. Sommelsdijk. Tegen de voigende personen zijn proces-verbaal opgemaakt ie. tegen J. de K. te Oud-Beijerland, we gens baldadig slaan tegen deuren en ramen van verschillende woningen aan den Oost- dijk alhier. 2e tegen J. W, C. R, te Leiden wegens het venten met koopwaren zonder vergunning, en 3e. tegen H. N., A. T. en J. V. wegens jachtovertreding. Heden werd door den omroeper be kend gemaakt dat een dame, komende van de stoomboot niet minder dan een hoed en een bont verloren had zonder dit bemerkt te hebben. Een varken van M. Groenendijk moest in nood geslacht worden Voor de con sumptie is het goedgekeurd. Middelharnis. De Maassluische visch- sloep »De Arie« st. S. de Ruiter, bemand met Middelharnische visschers waar men ernstig ongerust over werd wegens het lang uitblijven na den srorm is gelukkig Maan dagmorgen te Maassluis binengekomen met 17 last haring en alles wel tot groote blijd schap van de betrokkene families. Zondagavond had op het poiron der R.T.M. op 't hoofd een ernstig ongeluk plaats. De jonge dochter L. v d. Velde zou in een der waggons stappen terwijl de tram reeds in bsvveging was en werd zij volgens haar mededeeling door een persoon achteruit getrokken met het ongelukkig ge volg dat zij 1 usschen het perron en de waggon bekneld raakte. Door haar angstig gillen hield de tram direct stil en werd zij d )or vele hulpvaar dige handen van onder de waggon gehaald helaas met een gebroken been. Met de zelfde tram vervoerde men haar naar de ouderlijke woning, Door het kerkbesiuur der Ned. Herv. kerk te Sommelsdijk is aan het besiuur van het ziekenfonds MiddelharnisSom melsdijk alhier de som van f 15 voor 't jaar 1912 toegezegd. Aan de gezamenlijke fairbacken alhier zijn dit jaar ongeveer 10,000000 kilo's suikerbieten gewogen, zoodat er circa 3,000000 meer aangevoerd zijn als 't vorige jaar. Den Boiniuei. Dit jaar werd op de weegbrug no. I gewogen 4352,019 Kg. suikeibieten, en naar wij vernemen op weegbrug no. II ruim 3 miilioen Kg. Nieuwe Touge. Van Zondag op Maan dagnacht was de motor van de beurtschipper A. C. O. de kaai uilgevaren, om met gunstig getij naar Rotterdam te varen, op de rivier zijnde scheen er hapering aan de schroef te zijn gekomen, alihans des middags warerr de knechts genoodzaakt om de nood lag te hijschen om zoodoende hulp te krijgen. Ilerkingen. Onbenulligheden Men schijnt in onze gemeente den om roeper een dagloon je te willen bezorgen. Was het eerst een ol.ejas, daarna een vrouwenzak, dez e week was liet een zak doek die gevonden was en waarvan door den omroeper kennis werd gegeven. Op de fairbank der vereeniging >De Eendracht^ vullen dit jaar tusschen de 6'/2 en 7 miilioen K.G. suikerbieten zijn gewogen. Slechts enkele voeren zijn nog aan te brengen. Da copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij nog eenige ruimte in Uw blad tot weder antwoord aan de Stellendamsche Corr. U begint met te zeggen dat ik zeer onchriste lijk gehandeld heb met u te wijzen op uw ontrouw beter zou het geweest zijn om u persoonlijk daarover te onderhonden zou daarin volkomen gelijk hebben, als u iemand was die door onkunde of misleiding op het dwaalspoor was geraakt, maar dat was bij u niet het geval, en al heb ik er niet persoonlijk met u over gesproken daar zijn er toch anderen genoeg geweest die er met u over gesproken hebben, maar u was niet te overtuigen, u zal het mij wel tce moeten stemmen als een persoon een geschiedenis achter zich heeft op schoolgebied als u, dat men dan liefst zoo weinig mogelijk met hem in aanraking komt. Ik begrijp niet dat u nog van christelijk en on christelijk durft te gewagen; was uw handelwijze in kwestie, niet door en door onchristelijk, om geheel in strijd met uw belijdenis, openlijk in een Blad propaganda te voeren voor het neutraal onderwijs? Dat was juist oorzaak dat ik de pen opnam om u in uw ware gedaante het publiek voor te stellen. Ik deed dat niet uit leedver maak of lust tot plagen, maar de beginselen die hier bij betrokken zijn noopten er toe. De zake lijke inhoud van uw antwoord komt kort ge nomen hier op neerdat u de feiten die ik u ten laste legde tracht te ontkennen en mij natuurlijk meteen voor leugenaar stelt. Laat ik u mogen verzekeren dat u dit niet gelukken zalik be- hoei daar niet verder op in te gaan, de verklaring van mijn mede bestuursleden voorkomende in dit nummer zal u daar wel van overtuigen. Over de wijze waarop u zich tracht te redden nog een enkel woord. Met klimmende veront waardiging las ik hoe u den treurigen moed had om onzen vroegeren zeer geliefden en helaas zoo jeugdig ontslapen Ds. A. A. Koppe hier niet alleen te noemen maar de schuld op zijn Weieerw. rekening te zetten. Kan u niet begrijpen dat u volstrekt geen kans zou hebben om een derge lijke lasterlijke aantijging bij iemand die zijn Weieerw. gekend heeft iDgaug te doen vinden f Iemand opgeven als lid der Christelijke school- vereeniging baiten zijn weten en tegen zijn wilu gevoelt toch zelf wel, dat heeft volstrekt geen zin. Ik zeg toch zeker niet te veel, als ik ver klaar, dat u op dit punt volkomen fiasco maak Het was van mij toch wel juist gezien, als ik de vorige maal zeide, dat uw handelwijze wel wat draaierig was u schijnt voor draaien en ver draaien bijzonder aanleg te hebben, dat komt weer uit in uw laatste stukje. U zegt„ik ben niet tegen het Chr. onderwijs", maar ik zeg u dat u er zeer sterk tegen zijt. U zegt, „ik ben hat geheel eens met den heer Holtman," maar ik zeg u, u bent het volstrekt niet eens met den heer Holtman, u staat lijnrecht tegenover hem, dat zullen dan ook de lezers wel hebben opgemerkt. Ik zal mij onthouden om uw ergerlijke han delwijze verder te kwalificeeren, in het vertrouwen dat het publiek een dergelijke handelwijze naar verdienste zal weten te brandmerken. U mijnheer de Redacteur dankzeggend voor de opname teeken ik mij J. VAN SETERS Wz, Stellendam, 20 Nov. 1911. Geachte Redactie. Vergun ons een klein plaatsje in Uw veelgelezen Blad voor de volgende verkla ring als protest tegen liet stuk van den Stellendamschen Corr. voorkomende in Uw Blad van 18 Nov. 1911. Ondergeteekenden allen bestuursleden van de «Vereeniging tot Stichting en In standhouding van een School met den Bijbel te Stellendame, verklaren: dat het ingezonden stuk van de hand van J. van Seters Wzn., voorkomende in Uw Blad van 15 Nov. 1911 de volledige waarheid en niets dan de waarheid bevat. U mijnheer de Redacteur dankzeggend voor de opname teekenen wij ons M. SCHAAFF, Secretaris. A. VAN DAM, Penningm. J. v. d. VLUGT, Vice- Voorz, M. v. OOSTENBRUGGE, Corr. Op Donderdag 23 Nov. inzet) Op Donderdag 30 Nov. afslag) avonds 7 uur in 't Hotel Spee te Sommelsdijk van het huis, waarin sedert tal van jaren met succes een kruidenierswinkel werd gehouden s'aande aan de Oostzijde van den Dubbelen Bing te Sommelsdijk. Huis. schuur en erf groot 1 are 27 centiaren, ten verzoeke van den Heer Simon Nipius te Sommelsdijk. Notaris P. A. VAN BUUEEN. Donderdug 14 December veiling en Donderdag 21 December afslag des namiddags 2 uur in het hotel Hobbel van 19.2690 Hectaren bouwland in het Oudeland

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1