Woensdag 15 November 1911. 26ste Jaargang N°. 1711. An ti revo lion a Orgaan voor tie Zuitliiollaiiilsclie en Zeeuwsclie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES BIJVOEGSEL. Waarom leven we W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle bakken voor de Sted&ctle i>esiesai«3, Adverlenücn eis verdere Administratie franco toe te zenden aaei den Uitgever. Bij dit nummer behoort een ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. tlffictee! €»edeelte. Kohier van denlloofdelijken Omslag Uit het feit, dat een mensch in de Scheppingsorde een geheel afzonder lijke plaats inneemtuit de omstan digheid, dat hij boven dieren en planten oneindig ver is verheven uit de dage- lijksche ervaring, dat de mensch beeft verstand, wil, begeerte, hartstocht, gevoel voor 't schoone eri aantrekke lijke sympathie voor alles wat wei- luidt en afkeer aan al datgene, wat hem neerbuigt en zijn adel ontsiert, uit dat alles volgt dat de mensch een ingeschapen behoefte in zich omdraagt naar geluk. Nu zijn er echter twee factoren, die dat geluk tegenwerken Eerstens de wil en tweedens de harts tocht. Zoo mooi en kermachtig gezegd door een apostel Als ik 't goede wil doen, is11 kwade nabij, zoo sprak deze diepdenker en deze geleerde zielkundige't was Paulus die zoo ongeveer achter al de plooien van zijj hart een scherpen blik van onderzoek had geworpen en in al de naden en weefsels van zijn leven den woedenden strijd had opge merkt; meer nog, zelf gestreden en doorgemaakt had sterker nogdien strijd nog dagelijks voerde met af wisselend gevolg, zoo dat hij nu eens uitriepWie zal mij verlossen van dit lichaam des doods, en dan weerwe weten dat we een huis hebben niet met handen gemaakt, maar eeuwig in de hemelen. De mensch doei kwaad, en dat staat zijn geluk in den weg. Hij mag geen kwaad doen en zijn verstand en zijn Bijbel zegtSta af van ongerechtig heid, maar nu komen allerlei invloeden op dien wil werken, die hem naar alle kanten heentrekken. Slingerend van goed naar kwaad volgt hij zijn weg. Hoe nu die hartstochten te beheer- schen Die hartstochten, die zijn ver stand vaak in strijd acht met alle orde en betamelijkheiddie hartstochten naar geld, goed, genot, eer, zinnelust naar drank, naar wellust, naar pronk en praal, naar grootschheid des levens hoovaardij, enz. enz. enz. die harts tochten, waarvan de ziel in zijn beste oogenblikken vaak walgt. Als ik 't goede wil dóen, ligt 't kwade me nabij De wil om 't goede te doen is er bij eiken geloovige. Maar de harts tocht is er ook om dien wil te breken en haar invloed te vernietigen. En ziedaar nu de worsteling om geluk. Want tot geluk is die mensch aangelegd 1 En waarvoor leven we nu Om dien strijd door te maken van de wieg tot 't graf. Om aanhoudend als kind, als jongeling of jongedochter, man of vrouwals grijsaard of blonde jeugd te worstelen tegen de boosheden onzer natuur en de kwellende hartstochten, die ons dagelijks op allerlei wijs pij- 'gen. Want 't geluk wenkt. We willen 't zelf; we haken er naar. Elk zoekt geluk, ma»r talloos zijn de paden, waarlangs we zoekend grafwaarts gaan, heeft eens een dichter gezegd. Maar de geloovige zoekt het geluk Het geluk, omdat er voor hem maar één geluk is n.l. hier op deez aarde te leven naar de geboden Gods om als loon, niet door verdienste, maar uit Goddelijk welbehagen, de kroon der eere eens te mogen ontvangen hiernamaals. Dat is het geluk, 't Eenige. De hoofd zaak. De bron van alle ander geluk. Dat is 't einddoel van alle menschelijk leven, 's Menschen heele bestaan is mislukt, als hij dat doel mist. Zonder dat einddoel is de mensch niet alleen 't onverklaarbaarste wezen dat leeft, maar ook 't ongelukkigste Want in hem is 't heimwee naar verlossing en ach als 't na 70 of 80 jaar tobbens op deze wereld dan nog niet komt. Wat is dan toch eigenlijk een mensch geweest in al dien tijd Een slaaf een zwoeger, een tobber, een lastdrager zeulende van week tot week zware vrachten van moeiten en zorgen over zichzelf, zijn gezin, zijn goederen, zijn familie enz. enz. Och, wat een stumperd is dan toch zoo'n mensch, die 't leven inkomt met smart en 't dan ten slotte nog uitmoet met smart. Ware hij dan maar nooit geboren, dan was hem alles bespaard gebleven Maar hij is nu eenmaal geboren en hij leeft nu eenmaal zijn leven uit Hij voelt den dorst naar geluk. En die dorst wordt niet verzadigd Dan uit deze Bron de geboden Gods vol brengend in wiens kracht hij ze vol brengen wil dat is een tweede vraag Niet door zichzelf, maar door Hooger Macht. Daaromwe leven om geluk deel achtig te worden het geluk voor ons zelf, voor de maatschappij, voor ons Volk. Het geluk nl. de volkomen be trachting van Gods ordinantiën op alle terrein des levens in 's Heeren kracht, door Zijn geest daartoe in staat gesteld. Te weten, waarvoor we leven, is de weg om te weten te komen, wat er op deze aarde in 't persoonlijk, huiselijk, school- en kerkelijk leven, in 't maatschappelijk en Staatsleven gebeuren moet, om den mensch tot dat geluk te brengen. En welke be lemmeringen hij in dit leven overal vindt Is dat doel des levens bekend, dan kunnen we den blik laten gaan over 't menschenleven en op den hoogen heuveltop gadeslaan al dat mensche lijk streven in 't dal, al dat gewoel en gedraaf en die onrust en die strijd van beginselen en belaDgen, en ons zelf voor de vraag plaatsen wat is er nu in al dit dagelijksch doen en laten der individuen en der gemeenschap, dat mijn geluk bevorderen kanmij dichter brengt bij den hemel en nader tot de veilige haven des behouds. W at is er, dat mij struikelblokken op mijn weg ligt. Zoo moeten we dus van uit 't oog punt van 't doel des levens, de men- schelijke samenleving gaan overzien. Een reuzenwerkGewisMaar een andere methode is er niet. Hoe wordt ons geluk bevorderd en welke machten zoeken 't te vertreden, hier, in en door onze samenleving. Ziedaar de wijd- strekkende vraag. De Militiewet afgehandeld. Dat is een succes voor Minister Colijn, den Minister van Oorlog. Ook voor 't Kabinet Heemskerk. Ook voor de Rechterzijde en die liberalen van Links, die van den beginne af niet aan de obstructie (afbreking) hebben mee gedaan, maar met welwillendheid den Minister zijn tegemoet getreden. Noch de ellenlange redevoeringen van Ter Laan, noch de vurige tegen stand van den heer Thomson hebben de plannen kunnen verijdelen om de Militiewet tot een goed eind te bren gen nog voor de Indische Begrooting aan de orde was. Met taai en volhardend geduld heeft de Rechterzijde de bestoking van 't ontwerp aangezienmet onverdroten ijver de dag- en nachtvergaderingen bijgewoond; met geëischte trouw den Minister gesteund, waar 't om de hoofdzaken ging. En de Minister zelf: Alle liberale hoofdbladen, Handelsblad, Nieuwe Ct., Nieuwe Rott. Ctgeven hem de eere, die hem rechtmatig toekomt, als een Minister, zooals er in de laatste tien jaar nog geen aan de groene tafel heeft gezetenvastberaden, volhar dend, niets toegevend op de hoofd zaken, meegaande in de critiek op de onderdeelen van 't ont a erp en dan de Kamer haar zin gevende; kort en bondig in zijn taalhelder als kristal de stof volkomen meester tot in de kleinste onderdeelen; geduldig luis terend steeds, zelfs als Ter Laan een paar uur aan 't herkauwen was. Hier ter plaatse een woord van lof aan den Minister Colijn. En een gelukwensch aan ons Ka binet, dat één der hoofdpunten van zijn programherziening der Militie wet uitstekend ten einde bracht. Nu nog de Sociale wettenPen sioen voorop ISinnenSaiBd. Pl&atselük Aieuws. ■Souimelsrïijk. Tegen W. S. te Mid delharnis is proces verbaal opgemaakt wegens het opgraven van beenderen van runderen die in 1908 aan miltvuur gestor ven waren. Middelharnis. Lijk opgevischt. Stad aan 't Haringvliet. Door het Bestuur van de polders loozende door de Oude Stad is bekend gemaakt dat inge volge art. 6 der politieverordening op den 14 November a.s. schouw zal worden ge dreven over slooten, dammen en zeilen enz. Den Bommel' Het orgel der Herv. Kerk alhier, hetwelk in de laatste weken een algeheele schoonmaak onderging, moest tevens ook aanzienlijke verandering onder gaan. Nieuwe Tonge. De aangekondigde ver- kcoping van boomen op Woensdag 8 Nov. op het achterste gedeelte van de Algemeene begraafplaats, kon wegens gebrek aan koo- pers niet doorgaan, het is nu uitgesteld op Woensdag 6 Dec. Dirksland. Maandagavond waren hier een heele troep menschen, meest jongelui, getuige van de alleiGodslasterlijkste woorden die werden uitgebraakt door een beschonken kerel, uit een woonwagen welke, wij er reeds eenige dagen, een paar aan den ingang van het dorp (Noordzijde) zien staan. De oorzaak waarom de man deze uitbraakseien deed, scheen afgunst te zijn, daar zijn col lega wiens vrouw, Zaterdagavond bevallen was, door meedelijdende burgers, van eten werd voorzien. De politie maakte gelukkig een einde aan het schandaal. Het is te hopen dat we voortaan van zulk bezoek verschoond' blijven, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. A-bonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder n 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad 7,50; zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Interconn. Ulo. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/3 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar do plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. z BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Middelharnis maken bekend, dat een af schrik van het aanvuliiDgskohier vandenHoof- (Jelijken Oans'ag voor het Dienstjaar 1911, gedu rende vijf maanden, van den 13 Nov. 1911 toten met den 12 April 1912 ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Middtlbarnia 11 Nov. 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, HUGH. ULBO J. MIJS. 2>Half December zal door NIJGH VAN DITMAR'S Uitgeversmaatschappij Rot terdam in den handel worden gebracht een nieuw portret van H. K. H. Prinses Juliana en wei in eene opdracht van H, M. de Koning n do.»r de beken ie (i ma L. van Leer Co. te Ams'e-dam ervaardigde kleurt nprodcirie in groo; formaat (64 cM, X 84 cM., beeldgroote 40 X 56) Daar eene wonderwel gelukte ph 1 graphische opname van Hare Majesteit Dit por tret is van eene tr. ffencle gelijkenis de Prinses staat in eene airdig-onge dwongen houding het vriendelijk gezicht je en face. de pas g -plukte zonnebloemen in de handjes houd nd, voor eene groep rhododendrons in de decoratieve parkom geving van den tuin van Het Loo. De reproductie (die in een twaalftal kleuren geschiedt) wordt uitgevoerd in een tot dus ver in ons land nog niet aangewend pro cédé van fotolithographie, een zoo fraai resultaat gevend dat men waant eene aquarel voor zich te hebben. »Als eene bijzonderheid moge nog gelden dat, waar tot dusver elke portretuitgave van de Prinses veel van hare waarde verloor, doordat een zeker soort uitgevers en druk kers er direct minderwaardige reproductiën van ging maken, deze uitgave zal geschieden op eene wijze, die haar onder de bescher ming der wet op het auteursrecht doet vallenhij die het portret desniettegenstaade reproduceert, stelt zich dus bloot aan ern stige vervolging van den strafrechter. Het aandeel der te leveren manschappen voor de Nat. Mil. (lichting 1912) is voor onders'aande gemeenten het volgende aantal Te Volledige Korte leveren oefening oefening Sommelsdijk 8 5 3 Middelharnis 14 10 4 Stad a. 't Ha. 4 3 1 Den Bommel 7 5 2 Ooltgensplaat 9 6 3 Oude Tonge 7 5 2 Nieuwe Tonge en Herkingen 7 5 2 Dirksland 8 5 3 Melissant 7 5 2 Stellendam en Goedereede 6 4 2 Ouddorp 10 7 3 Brielle 9 7 2 Oostvoorne 7 5 2 Heenvliet 5 3 2 Zwartew.enVierp.6 4 2 Geervliet 3 2 1 Abbenbroek 3 2 1 Rozenburg 7 5 2 Spijkenisse 6 4 2 Hekelingen 4 3 1 Hellevoetsluis 8 5 3 Nieuw-Helvoet 8 6 2 Nieuwenhoorn 6 4 2 Zuidland en Oudenhoorn 7 5 2 Rockanje 8 6 2 Het aandeel door de geheele provincie Zuid-Holland te leveren manschappen bedraagt 4164, waarvan voor volledige oefening 2927 en voor korte oefening 1237. Voor de zeemilitie hebben zich in deze gemeente geene lotelingen aangemeld. Ongeveer ter hoogte van Doggersbank is door de logger M. A. 78. Schipper D. Spanjenberg van de reederij Klinge Poortman Maass'uis varende met visschers uit deze gemeente, opgevischt, het lijk van een manspersoon dat in verren staat van ontbinding verkeerde. De kenteekenen op het lijk aanwezig warenOp den rechter arm een vrouwenhoofd, op den linkerarm bo ven de beeltenis van Buffallo Bill met diens naam er onder, op de pols een matroos met gekruiste beenen. Verders had hij een blauw pakje aan, een paar zwarte sokken en rijgschoenen. Nadat het lijk ongeveer een uur op het dek heeft gelegen, is het weer aan de zee toevertrouwd. Heden Dinsdag herdacht onze oudste ingezetene de heer A. Koudijzer zijn 94ste geboortedag. De oude man mag zich nog verheugen in het bezit te zijn van al zijn zintuigen. De nachtwacht J. Driesprong heeft tegen 1 Januari a s, als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Tot regent van het weeshuis is be- Doemd de heer Arie Koppenaal alhier. Aan A. B Jzn. en M. B. Lzn. is eene tegemoetkoming van rijkswege verstrekt wegens geleden schade als gevolg van de toepassing der maatregelen tegen mond en klauwzeer. In het huis Wijk A. no. 57 komt een tweede geval voor van de besmette lijke ziekte Febris-Typhoïdëa. O.a. werd het register >Quint« vervangen door het schoon klinkend register »Voix Célesle.* De houten stoppen, welke zich in het boveneind der pijpen bevonden zijn weggenomen en in de plaats daarvan me talen hoedjes aangebracht. De ijzeren pennen zijn vervangen door koperen terwijl de vernielen opnieuw beleerd zijn. Naast de verschillende kleinere verbete ringen die zijn aangebracht, is bijzonder veel zorg besteed aan de z.g. intonatie. Deze is buitengewoon goed gelukt, waar door ieder register zijn eigen karakter heeft gekregen en een zeer schoon klankgehalte is verworven. Zondag j.l. werd het weder in gebruik genomen. Terwijl de gemeente de kerk binnentrad, drongen de schoonklinkende tonen haar reeds in de ooren, die door de vaardige hand van onzen geachten organist, dhr. Kleeuwens, aan het instrument ontlokt wierden. Het eerste wat gespeeld werd, was»Noctnrne« van Mendelsohn. Bij het uitgaan der kerk werd, in aan sluiting bij dc prediking gespeelds>De eere Gods in de natuur van L. v. Beet hoven. Geprezen zij dan ook het werk van den orgelmaker J. v. Gelder, te Leiden, die zooveel verbetering in het orgel wist aan te brengen. Moge de Gemeente zich nog lange jaren verheugen in het bezit van bovengenoemd instrument, alsmede van den o.ganist, die reeds zoovele jaren met de meeste toe- weiding en liefde het kerkgezang met orgel spel begeleidde. En inzonderheid een woord van dank aan h.h. Kerkvoogden en Notabelen, die het groote nut dier verbeteringen hebben ingezien, en geen kosten gespaard hebben om die verbeteringen aan te brengen, Onder de2e gemeente zijn weder ge vallen van mond- en Klauwzeer gecon- stateeid. Naar wij vernemen, zullen in den loop dezer week de laatste suikerpeen op de kaai worden aangevoerd. De aangerichte schade aan den toren door de storm van 30 September, begint weer langzamerhand klaar te komen, althans het kruis met het gouden haantje staat alwe der te prijken. liérkingei). De timmermansknecht A. Nieuwland van hier Zaterdag 1.1 werkzaam aan een woning te Middelharnis van zijn baas Snijder alhier en staande ten deele in de goot en op de ladder tuimelde door uitglijden van de ladder naar beneden.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1