Woensdag 8 November 1911. 26"" Jaargang N\ 1709. voor lie Knidliolland§riie en SReeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES B id VOEGSEL. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. b zonder 51? Bsiitenlasid bij vooruitbetaling met Zondagsblad f1,50zonder f 4,50 per jaar,; Afzonderlijke trammers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. SOMMEI, SD1JK. Teleiooa Inttercoima. Ie. 5?. j Advertenties 10 cent per regel en 3/j maal, Reolamee f0 per regel. Boekaankondiging Gent per regel en raaal. Menstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Gent per plaatsing. Groots lettere en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan I Advert en tiën worden ingewacht tot Dinsdag- en V rij dagmorgen 10 unr. lie stukken voor «Se Üefeeïie bestemd, Advertentieu e«s vertipre Adiiiioistratie franco ï«e te xende» aaa «Sen Uitgever. Bij dit nummer behoort een tiSïïeleel f?e<See9te. Gemeenteraadsvergadering. Verknoping Rietgewas Verkoophig Rietgewas. Vaa vriend een vijand der Zerk- Heeft de Sociaal-democraat zijn re denen om de Kerk te haten, helaas! onder de vrienden van den godsdienst zijn er, die met tegenzin ter Kerke gaan De aard en 't karakter van de Kerk brengen mee een band van eens gezindheid en samenwerking. Gij zijt allen broeders. Wie zich bij een Kerk aansluit doet dat omdat hij de belijde nis dier Kerk aanvaardt Zeker, 't is niet onbekend, dat door den doop buiten den wil van 't kind, dat kind reeds in een zeker kerkverband wordt opgenomen; dat door 'tgeduiig mee gaan met de ouders, naar die Kerk, door de catechisaties, door den om gang van den leeraar met die ouders reeds bij voorb at beslag gelegd wordt op een kind; zoodat er zeer velen zijn die absoluut onbewust van de beteekenis der belijdenisschriften en van de organisatie dier Kerk, onbe kend wat een ware en valsche Kerk is, meegaan met en meeleven 't leven dier Kerk, totdat ze worden »aange nomen® en ook ten slotte weer hun eigen kinderen bij die zelfde Kerk groot brengen. Vader heeft er gegaan en moeder gaat er, en ik ben er ge doopt enz. enz.zijn vaak de eenige beweegredenen, waarom men jonge menschen hun belijd- nis ziet afleggen zonder dat. ze verstandelijk het stand punt doorzien, waarop ze zich ge plaatst hebben. Maar als stelregel moeten we aan nemen, dat niemand belijdenis doet of hij weet terdege goed, waarom hij lid van die Kerk wordt. En dan een maal in dat lichaam opgenomen, mag hij verwachten al den zegen dier Kerk te erlangen Want die Kerk sticht vrede en liefde en verdraagzaamheid. Die Kerk brengt en houdt ieder onder de tucht des levens. Die Kerk predikt het geluk voor dit en 't volgend leven. Die Kerk waarschuwt, vermaant met de innigste liefde en de hartelijkste teederheid. Die Kerk beschouwt de oooden der leden in hun geestelijk en stoffelijk karakter. Peilt de wonden der huisgezinnen, der individuen, der maat schappij en treedt als de barmhartige Samaritaan op om dat leed te ver zachten de levenswonden te balsemen en de hardheid der tegenspoeden door een onderwerpend woord te vermin deren. De Kerk, waarvan zoo'n jongeman lid is geworden moet hem zijn een geestelijk ontspanningsoord na de week taak. Daar vallen eenige uren de zorgen weg, want met de honderden naast hem voelt hij zich door de woorden van den leeraar uitgetrokken uit de macht der zondige dingen dezer wereld, om als in een oase der woestijn uit te rusten onder de palmboomen en bij de waterputten. Hij, woestijnreiziger van dit leven, probeert in de Kerk zijn zware pak een wijle neer te leggen Hij wil rusten en genieten en huiswaarts keeren, ge sterkt, gesteund, verlicht. Hij, wandelaar in dit tranendal, wil daar ook zijn tranen vergieten, maar tranen van boete en berouw en bekee ring en verteedering en vernedering des harten voor Gods aangezicht. Hij wil uit 't stof een wijle uitgaan om met zijn heele ziel de Zon der Gerechtigheid te aanschouwen, onomneveld, helder, klaar, rein. Maar ach! ach! Wat teleurstelling. Wat onbeschaamde voet trapt op die ontluikende bloem. Van vriend wordt hij vijand. Hij hoopte de liefde te hooren prediken, en van des leeraars mond sist de haat, Hij hoopte dat de verdraagzaamheid als een zachte zuidenwind den hof doorwaaien zou; dat een zefir van teedere opwekkingen tot saambinding en aansluiting en boete en bekeering en onderwerping ruischen zou door 't kerkgewelf en 't is vlammen spuwen en boosheid braken en steken en stouten. Hij rekende op teederheid en zie, 't is hardheid. Op liefde en het is haat. Up teedere ernst en 'tis verwijt. Up ..aamwerking en vind: afstooting. Up recht en waarheid en hij vindt onrecht en leugen. Op gezamenlijke schuldbelijdenis voor God en elkander en hij vindt de hooghartigheid van den despoot. V Dan gaat men de kerk haten. En öf men zoekt het elders, öf men blijft thuis öf gaat zijn vertier vinden op plaatsen, waar men gewoonlijk den Zondag niet doorbrengt. Kapot getrapt is de mooie bloem. Wie zal ze weer oprichten Gekneusd de mooie vaas, wie zal ze heelen? Geschokt dat verlangende hart, wie zal het ruste geven? Geknakt het ver trouwen in de Kerk en wie zal het herstellen O, van den Leeraar en zijn Kerke- raad hangt zoo ontzettend veel af voor 't leven van een Volk. De Kerk is de voedster vrouwe der menschheid, maar als de levensregelen door haar ge-chon den worden; door haar ambtsdragers, dan is 't vergif in de aderen gegoten. Dan is de menschheid verloren. Moge de Socialist al haten de Kerk en 't Christelijk geloof, zij er onder de »hoofden« der Kerk een aitoosdurend waken om de ieeken van dat geloof geen vijanden te maken. En vooral in onzen tijd! Zij steeds de leeraar met zachtmoedigheid bekleed en mogen zijn helpers de ware leer beminnen! Dan is een dorp gezegendDan vloeit er heil! Land- en Tuffkibouw. Thoniassiakkenmeel. f*laat*elUfc Meisw». Middelbands. Maandagmorgen viel er van den heer J, W. uit Dirksland op het stoomboolsplein een varken in de kaai na veel moeite slaagde men met een roeiboot het dier op het drooge te brengen. Den Domme). Zaterdag j 1. kreeg een beest van W. R. een peenkop in de keel hetwelk den dood tengevolge had. Dirksiand, De voor de Militie inge schreven lotelingen die in geval van inlij ving ter volledige oefening in aanmerking wenschen te komen om bij een bereden korps te dienen moeten zich voor 30 Nov. ter Secretarie aanmelden. Goedereede. Zag het er in het begin der vorige week naar, dat de Noord- zeevisschers niets zouden verdienen, wegens den stetkeu wind, toch werd door hen in een getij van f 40 tot f 100 aan visch ge vangen. fjenieenteraad. Ingezonden Stukke n. üïTGEVES W. BOEKHOVEN. De Burgemeester der gemeente Ooligensplast maakt bekend, dat eeno openbare vergadering van den Raad is belegd tegen "Woensdag den 8 November 391L des n.m. ton 3 ure. Ooltgensplant den 3 Nov. 1911. De Burgemeester (get.) JOH. VAN PUTTEN. De Burgemeester der gemeente Ooltgens- maakt bekend dal bij op Donderdag den November 1911 des nam. ten 7 ure in bet Hotel Hobbel te Ooltgensplaal publiek zal verkoopen Hel Rietgewas, groeiende op het gorsje aan de haven alhier. Ooltgeneplaat, den 6 November 1911. De Burgemeester voornoemd, (get.) JOH. VAN PUTTEN. De Dijkgraaf van den polder het Rietveld onder Ooltgensp'aat zal op Donderdag den 9 November 1911 des nam. ten 7 ure in liet Hotel Hobbel te Oollgensplaat publiek verkoo pen Het Rietgewas, groeiende vóór de kaden van voornoemden polder, om te snijden in den aanstaanden winter. Zegt het voort. x II. Wij willen nu eenige opmerkingen maken omtrent de werking en liet gebruik dezer meststof. Het Thomasslakkenmeel is de meststof der zand- en veengronden en werkt vooral goed op zure bodems. Het is niet als supe'rphosphaat in water oplosbaar, werkt- dus niet zoo snel, en wordt daarom vroegtijdig aangewend, liefst in 't najaar reeds. Goed gebruikt levert het volstrekt niet mindere resultaten dan het superphosphaat. Bij een reeks van proef nemingen in Kempenzand, voortgezet «pp 5 oogsten, waarbij men van beide meststoffen 1 gram toediende, kreeg men bij super 36 gram haver (droog), 67 gr. spurrie (droog) 38 gr. haver, 107 gr. boekweit (groen) en 15 gr. mosterd (groen)bij Thomasphos- phaat achtereenvolgens 30 gr. 67, 35, 124 en 20 gram. Super won het dus bij den len oogst, stond bij den 2en oogst met slakken- meel gelijk, doch de nawerking er van werd in de volgende jaren steeds minder dan bij Thomaspliosphaat. Ook bij verschillende proefnemingen in den vrijen grond gaven de uitkomsten een verschil, soms een vrij belangrijk verschil, ten gunste van het Thomasmeel. Zoo bij de proefnemingen van Von Werenskiold, gedaan op 10 verschillende hoeven. Hij gebruikte 10 K.G. super tegen 20 K.G. Tho masmeel en verkreeg' achtereenvolgens van het eerste le jaar 75 K.G. gerst, 2e jaar 59 K.G, gerst, 3e jaar 22 K.G. hooi, 4e jaar 6 K.G. hooi. Het slakkenmeel gaf in die jaren 137 K.G. gerst, 84 K.G. gerst, 77 K.G. hooi en nog eens 77 K.G. hooi. Deelen we de laatste getallen middendoor, omdat de hoeveelheid slak 2-maal zoo groot genomen was (men krijgt dan 68 42, 38), 38) K G dan zien we. dat de beide eerste jaren en vooral het 2e jaar de eenheid phosphorzuur na het super meer gaf, doch dat in het 3e en inzonderheid in het 4e jaar de nawerking van het slakkenmeel die van 't super verre overtrof. (Het prijsverschil dienen we bij deze proeven ook in het oog te houden.) Kort samengevat, kunnen we zeggen Thomasslakkenmeel blijkt in zeer vele ge vallen beslist de voorkeur te verdienen op zand- en veengronden is het de goed koopste phosphorzuurbemesting. Een ieder onderzoeke intusschen, welke meststof op zijn grond het best, het voordeeligst is. Ook, hoe hoog men met voordeel de bemes ting kan opvoeren. Waar men als gemid delde hoeveelheid slak op grasland per H.A. geeft 6—8 baal, bij graan 8—10 baal, bij ontginningen 10 baal, in moestuinen evenveel, daar kan men dikwijls bij die gewassen en andere, bijv. voederbieten, een grootere gift met winst toepassen. Wij moeten evenwel waarschuwen tegen het aanbrengen van kolossale hoeveelheden phosphorzuur, bedoeld voor eenige jaren, zooals vroeger veel plaats vond en nog wordt aangeraden. Dr. Liebscher te Göttin- gen heeft er tegen gewaarschuwd. Hij had bemest met 20000 K.G. Thomasslakken meel, berekend voor een heelen pachttijd, maar na 3 jaar zag hij daarvan geen groo- ter resultaten dan van een bemesting met 800 of 1000 K.G Ook andere nadeelige gevolgen zag men van zoo'n overvloedige phosphorzuurbemestingbieten en mangels werden te spoedig rijp en het graan ver schroeide. Men houde zich dus aan een geregeld jaarlijks mesten met een behoor lijke hoeveelheid Thomasmeel. - SSommelgdyk. De 75 jatige landbou wer C. E. j 1. Zaterdag bezig zijnde op een met. paaiden bespannen wagen eenige enkele werkzaamheden te verichten had daarbij het ongeluk, doordien de paaiden doorliepen achterover van de wagen te val len. Het laat zich wel indenken met welk een kracht genoemde E. op de grond te recht kwam. Geneeskundige hulp spoedig aanwezig zijnde constateerde dat het dijbeen uit de heupkom was. Men beweerde zelfs ernstig gekneusd. Zateidag viel het zoontje van A. van Gelder al spelende op den grond met het gevolg dat hij een zijner vingers brak en geneeskundige hulp noodzakelijk was. Maandagavond werd met de stoom boot het stoffelijk overschot van wijlen den heer P L. Slis overleden te's-Hage over gebracht, om alhier ter aarde te worden besteld. Voorzeker ook wel zeldzaam dat v. d. M. 30 voer jaapjespeen van 't gemet oogstte. Dondetdag 9 Nov. is het hier de laat ste zitting voor de Personeele belasting. Vergadering van den Raad der ge meente STAD AAN 'T HA RINGVLIET op Zaterdag 4 Nov. 1911 des nam. ten een ure. Present met den Voorz. de heeren M. H. van Paassen, J. Koert Mzn. en 1). Huizer. Voorz. de Burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde. I. Ingekomen Stukken. a. Een schrijven van den gemeente-veldwach ter om zijne jaarwedde als gemeente bode met fö te verhoogen en ook om zijn jaarwedde als sehoonhouder van Secretarie en Raadzaal met f 5 te verhoogen, desnoods wil hij dan het „vrij dok t r hebben" missen. üe Voorz. zegt dat het dagelijkseh bestuur gemeend heeft op dit schrijven niet in te gaan en dus geene verhooging aan den Raad voor te stellen. dhr. Koert merkt op, dat de gemeente-veld wachter „het vrij dokteren" wil missen, en wel hierom, dat hij niet overweg kan met den plaatselijken geneesheer, waarom dhr. Koert dan ook voorstelt geene verhooging toe te kennen, aangezien de gemeente dan schade er bij zou hebben, omdat de gemeente-veldwachter een an dere dokter heeft. Met algemeene stemmen wordt nu besloten f.eene verhooging toe te kennen. b. Een schrijven van heeren Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring in, van eene wij ziging die in de gemeeute-begrooting is aange bracht. Notificatie. c. Een schrijven van voornoemd College hou dende goedkeuring der besluiten van de inzake te bouwen gasfabriek voorzooverre betreft pacht overeenkomst enz. Notificatie. Naar aanleiding van oJit schrijven merkt de Voorz. op dat voor de Commissie van toezicht der gasfabriek een lid en plaatsvervangend iid mt et worden benoemd waarom h(j voorstelt dit nu te doen. Na gehouden stemming blijkt dat tot lid is benoemd dhr. J. Koert Ezn., en tot plaatsver- Tangend lid dhr. D. Huizer, IL Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid dlir. A. Koppenaal. De Voorz. merkt op, dat de geloofsbrief door de commissie van onderzoek in orde is bevonden waarom h(j dan ook voorstelt tot toelating te beschikken. Met algemeene stemmen wordt nu tot toelating besloten. III. De Voorz. deelt mede dat nog een schrijven is ingekomen van J. Nieuwland, waarin hij vraagt hoe het komt dat door een timmerman smids- werk wordt verricht. De Voorz. merkt naar aanleiding hiervan op dat er een pomp moest gerepareerd worden bij dhr. J. C. Elvé, dat toen de smid J. Nieuwland tweemalen hiervoor aan het werk is geweast hetwelk echter Diet baatte, dat toen op advies van den gemeente opzichter het nakijken van die pomp is opgedragen aan den timmerman J. Maliepaard, die het noodig achtte een nieuwe buis te laten leggen, dat dit toen door den timmerman is gedaan en dat na afloop van zijn werk bleek dat de pomp weer in orde was. dhr. Huizer vraagt het woord hierover en vindt het zeer onbillijk dat het smidswerk niet door den smid wordt gedaan, en ook dat de ge meente opzichter te veel te zeggen heeft in de gemeente, hij vindt dat dit aan Burgemeester en Wethouders moet worden overgelaten, en niet aan den gemeente opzichter, wiens macht veel te onbeperkt is. dhr. Koert merkte op dat Burgemeester en Wethouders niets geweten hebben daarvan. De Voorz. stelt voor van dit punt af te stappen. dhr. Huizer is hier voor, mits het gemeente werk beter verdeeld wordt en den opzichter over de gemeente werken niet zooveel heeft te zeggen. Hiertoe besloten. IV. Eene benoeming is noodig voor een lid der commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding van den heer J. v. d. Sterre. De voordracht door Burgemeester en Wethou ders opgemaakt luidt no. X. J. v. d. Sterre, no. 2. O. Koole. Na gehouden stemming blijkt dat met alge meene stemmen is herkozen dhr. J. van der Sterre. V. Instructie gemeente secretaris. De Voorz. zegt dat Burgemeesters en Wethou ders hebben gemeend den Raad voor te stellen de instructie onveranderd goed te keuren, en alleen art. 1 zoo te wijzigen, dat het kantoor Zaterdagsmiddags gesloten is. Met algemeene stemmen wordt besloten de verordening vast te stellen. VI. Jaarwedde lantaarnopsteker. De Voorz. deelt mede, dat er naar aile waar schijnlijkheid het volgend jaar gas zal zijn, waar om hij vraagt hoe de Raad het tractement van den lantaarnopsteker wil uitkeeren. Burgemees ter en Wethouders stellen voor de jaarwedde van M. Borgdorflf slechts voor de helft uit te keeren. Met algemeene stemmen wordt bet voor stel van Burgemeester en Wethouders aangeno men. VII. De Voorz. zegt dat het voorstel tot wij ziging der begrafenisrechten wordt ingetrokken en ook dat Burgemeester en Wethouders hebben besloten voortaan geen afgevaardigde te zenden naar Ged. Staten, wanneer het betreft reclame van den Hoofdelijken Omslag. Ten laatste vraagt de Voorz. of een der hee ren nog het woord verlarigt. Dhr. Huizer maakt hiervan gebruik en vraagt of er niets aan te doen is, dat de kaai zoo be- modderd is, of dat het komt dat het tractamsnt van den Gem. reiniger zoo klein is. Dhr. Paasse vindt het voor den karreman te veel werk waarom hij den Raad zou willen voor stellen den karreman, daarbij de behulpzame hand te bieden. Burgemeester vraagt welke maatregelen de heeren wenschen te treffen. III Dhr. Huizer zegt dat het wel beter zou zijn wanneer telken jare er een paar mannetjes zoo nu en dan bijkomeD. Dhr. Koert vraagt nu het woord en zegt dat e^rat uitgemaakt moet worden of M. Borgdorfif zijn taak wel voldoende uitvoert of dat misschien het tractement te klein is, waarom hij dan ook voorstelt dat Burgemeester en Wethouders een onderzoek zullen in stellen en in de eerstvolgende raadsvergadering daarvan rapport zullen uit brengen. Wordt besloten op het voorstel van dhr. Koert in te gaan, en nu reeds een man er bij te geven. Hierna vraagt de heer Paasse het woord en vraagt of er wel voldoende middelen worden genomen bij het heerschen van een besmettelijke ziekte, dhr. Paasse bedoelt hier het typhus ge val dat in de vrel voort komt, waardoor hem zelf is gezieD, dat de bussen in geen 3 dagen werden geledigd. De Voorz, merkt op dat de bussen om de twee dagen geledigd worden. Dhr. Koert zou ook het beter vinden wanneer de bussen in zoo'n be volkrijken buurt eiken dag werden geledigd. De Voorz. zegt den Raad toe er met den arts over te spreken, en wanneer ook de dokter het noodig oordeelt, de bussen eiken dag zullen wor den geledigt. Niets meer te behandelen zjjnde sluit de Voorz. de Vergadering. (Ongecorriceerd). De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijD, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.j Geachte Redactie. Met verwondering las ik in Uw blad van 4 Nov. 1.1. een bericht uit Stellendam. Er werd in dat berichtje melding gemaakt van het 25-jarig jubileum van den Heer Touw, als Hoofd der O. S. De correspondent selireef, dat 't een feest dag was voor Stellendam liever zou ik willen zeggen, voor een groot gedeelte van Stellendam, Het zullen inderdaad een paar genoeglijke dagen voor den Heer Touw geweest zijn. Hoe kan het anders. Tot op den laatsten regel na is er, mijns inzien, geen bezwaar tegen het inzenden van dergelijke berichtjes.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1