Woensdag 25 October 1911. 269le Jaargang N°. 1705. yoor «1© Zaidliollanflsclie en Keenwüelie Eilanden. Qnvoorwasrdetijk gehoonaam. A n Mr em hi lion air Orgaan IN HOC SIGNO VINCES BIJVOEGSEL. W. BOEKHOVEN. SQMMELSDUK. BEKENDMAKING. Onder de roede. Deze Courant verschijnt eiken WeeB8d.Eg ©n Zaterdag. Albonsiossieutspryis per drie staaiadea fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent yt Z0Ilder 50 a Buitenland bij voeruitfeöMiïig met Zondagsblad ƒ7,50sonder ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke aimnmerg 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. ÜITÖEVEB Teleloosi IntereoMsa. aio. 2. AdvertentiëB 10 cent per regel en 3/j maal, Reclames SO per regel. Boekaankiimdigiiig 5 Gent per regel en maal. Bieragte&YFggett en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, Groot© letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die sij beslaan Advertesitiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nor. AïIe- sïaaRkesi voor de Medaeêle bestemd, Adveeienfiëii ess verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Bij dit nummer behoort een «ffieleeS Gedeelte. De S.houw vaa de polders »De Oost en Westplaten Flakkee* zal inplaats van op Donderdag 26 October 1911 gehouden worden op Donderdag, 23 November 1 91 1 nam. 2 uie. Namens het Bestuur, De Secretaris, J M. VAN PAASSCHEN. Hoe meer de geest van onverschil ligheid onder ons Volk baanbreekt, hoe krachtiger daartegenover moet geplaatst worden een onvoorwaardelijk vasthouden van 't Woord des Heeren. En in zulk onverschillige tijden is dat juist het moeilijkst. Neen, wanneer de vijand ons bestooktwanneer 't onge loof als een brieschende leeuw op ons afkomt; wanneer van uit de hooge- scholen en de lagere katheders in venijnige scherpte Gods Woords gehe keld en aangevoelden wordt, dan laait in 's christens hart een gloed van iietde op voor dat zoo fel bevochten en aan gevallen Woorddan begint 't oog te vlammen over de vermetelheid van sprekers en schrijvers, die dat Woord aanranden dan voelt 't hart vlijmende pijn, dat men de eeuwenoude waar heden des Evangelies en des Christen- doms, rotsen in de wereldzee monu menten van levenskracht en levens moed en levensenergie en van ster- vensvreugd met den moker zijner kritiek durft stukslaan, als men kon. En uit 't in den strijd geprangde ge moed bruist het, en 't hart schreeuwt 't uit: «Blijf af van dat Woord, gij heiligschenners.« Dan ontwaakt er in dat soms Hui merend hart een blakende Iietde voor dat Woord, nu men 't bespot, onder mijnt, van zijn pit, kracht en kern berooft en van de daken werpt men 't den tegenstanders in 't gezicht.cc Laat af met uw heillooze, afbrekende, de wereldverwoestende critiek en ge looft Dan worden de helden des ge- loofs geboren, die met een hoogeren geest geïnspireerd dag en nacht ge tuigen tegen dat slooperswerk en uit alle christenrijen gaat 't dringend ver langen op naar den HoogeWil af breken, 0 Heer die Uw Naam en Uw Woord gram zijn. Dan trekt men het zwaard des geestes uit de scheedoet het schild des vasten geloofs aan schoeit de voeten met de bereidwil ligheid des Evangelies en met Luther weerklinkt 't door de zalen Al waren er zooveel duivels als pannen op de daken, Gods Woord houdt stand in eeuwigheid, en zal geen duim breed wijken. Zoon tijd van geestelijke he- en ontroering maakt aller geest wakker; ieder bootsman, als in den storm, kijkt uitwaaktzoekt houvast opdat de winden en golven hem niet ten prooi memen. Dan tintelt 't leven. Dan is geestelijke vreugde te maken. Dan is er opstand in Christus kerk, maar eene als in Elia's dagen, toen op den Kar mei ten aanschouwe van 850 Baai priesters en priesters der hoogten, door wonderbaarlijke openbaringen uitge maakt werd, dat niet Baal, maar God God was. Maar, 0, als de geest van onverschil ligheid intreedt, Niemand bestrijdt u. Niemand valt u aan. Niemand hoort u Niemand lacht u uit. 't Woord laat men intact, onaangeroerd Men spreekt er niet over Het kan niet schelen, of waterstaat, waarheid dan wel verdichting isin spiratie ol menschelijke fantazie, wer kelijkheid of legende. In zoo'n tijd heeft de Christen toe te zien, dat hij niet verslappe. Als 't water stil staat, zei vader Cats reeds, gaat 'truiken. Eu in zoo'n tijd van onver schilligheid voor Kerk en Godsdienst is er dubbele waakzaamheid noodig om ook niet met dien geest vanloom heid en geestelijke vadzigheid behept te worden Waar strijd is, is leven. Waar men u aanvalt, is men op tegenweer bedacht. Maar waar men tegenover u den onverschillige openbaart, daar wordt 't gevaar groot, dat 't wapen rusten d.i. roesten gaat, de geest des onder- zoeks gaat uitdooven de lust tot zelf verdediging wegkwijnt en dies aan den geestelijken inhoud der menschenziel onberekenbare schade „wordt toege bracht. Onvoorwaardelijke gehoorzaamheid is in zulke tijden meer dan ooit noodig. Want die geest van onverschilligheid bij anderen, kweekt onverschilligheid bij ons; verzet zich ten slotte, omdat er geen aanvechting is, tegen alle on derzoek en eer we 't weten, zijn we ten prooi dierzelfde onverschilligheid, die we in anderen moeten afkeuren. Onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan Gods Woord is altijd eisch en plicht, maar dan vooral, als men zoo goed is om u uw geloof te gunnen van harte; dan vooral als men u in uw meeningen graag wil eerbiedigen d .n vooral als men u prijst ais een stil, rustig vaderlander, die de rust zich zelf en ook aan anderen gunt. Dien tijd beleven we nu Er vaart een geest van onverschilligheid door de rijen der menschenkinderen. Ster ker nogde vijand zelfs gaat zich voordoen ais een engel des lichtstooit zich met witte das en zwarte rok en zo.kt zoo verloren invloedteherwinnen. Krachtige aanvallen op ons Geloof zijn uitzonderingen. Spot met 't heilige slechts in enkele socialistische kringen treft ge 't publiekelijk aan. Maar de geest van onverschilligheid maakt zich van duizenden meesterteleurgestelde hoop krenkt immers 't hart. Daarom van 's christenswegein zoo'n tijd, waarin men u op fluweeien voeten nadert, klinke luider 't Woord van Groen Onvo jrwaardelijkender werping aan Gods Woord Dan is er waarborg van gehoorzaamheid en van verzet tegen alle vijandige macht Het Liberalisme heeft zijn steunpunt verloren. En als een acrobaat, nog ongeoefend, helt het over en zoekt weer vastigheid maar op een verkeerde plaats. Als een klimop hecht het zich aan een muur met spleten, en slaat in de scheuren zijn teere ranken. De Oud Liberalen zijn een klein hoopske. De Unie Liberalen loeren op buit en zijn niet kieschkeurig in de mid delen om 't bereiken. De Vrij zinnig-Democraten zijn veld heeren zonder leger en beschuldigen de Oud-Liberalen dat ze lamlendig conservatie! zijn en den Unie Liberalen verwijten ze, dat ze politieke tinnegie ters zijn. Zoo staan daar de drie fractie's der eenmaal ééne, ondeelbare en roem- zieke partijafgetakeld verdeeld, elkaar bestrijdend en allen zoekend naar houvast, dat de Socialist hen geven wil, mits ze onder de roede willen doorgaan. Troelstra grijpt reeds naar de teugels van 't strijdpaard, dat, nu nog mak, eerlang steigeren zal, belust op victorie. En achter hem aan, komen de banieren van Oud-Liberalen, Unie-Liberalen en Vrijzinnig-Democraten met de op schriften Algemeen KiesrechtGeen TariefwetStaatspensioneering. Mili- tieplaag. Troelstra heeft de leiding en voor zijn kornuiten, adres aan wat pas in den Amsterdamschen Baad gebeurd is, zucht n de bondgenooten. Baug voor hun zetel, die ze aan de Socialisten danken, hangen ze 't oor aan den Socialistischen mond en gaan opzitten en pootjes geven als Fidel, de trouwe hond, die nog kwispelstaart zelfs als z'n meester hem heeft geslagen Dat goede beestMet de roede gekas tijd en nog pootjes geven. lslaat§ellfl& fficiiw». Hoieuaietadijk. In het huis A No. 76 bewoond door den heer K. Doornbos al waar diphtheritis heeft geheerscht is de be smetting geweken, Hliddelharnis. Een jongen van de Am bachtschool J. Boer had Zaterdag bij de gymnastiekoefening het ongeluk zijn been te breken. Bij H. Krijtenberg doet zich een ge val van besmettelijke ziekte diphtheritis voor. Op één fairbank alhier aan den Oos telijken kaai is ruim 11/2 millioen K. G, suikerbieten gewogen, 't welk in de jaren dat Mans weger is nog niet is voorgeko men. Den Boimnel. Bij Mej. de Wed. van Prooij-'n alhier, werd onder de vele zware jaapjesbieten eene aangetroffen, die de kolossale wicht had van ruim 25 pond. Naar wij uit goede bron vernemen, rooide den Landbouwer J. K. aardappelen tegen 240 H.L. per gemet en zijn mede- cultivateur K., suikerbieten tegen 30.000 kilo per gemet. Wel zeldzaam! Vergadering van het Mannenkoor, ^Oefening baart KunsU, iederen Donderdag des avonds ten half zeven uur in de kerke- kamer der Ger. Kerk. De stoomboot »Voorne en Putteni, (ihans alhier in dienst) die Vrijdagmorgen j.l. van hier vertrok, liet des avonds tever geefs op zich wachten, ter oorzake van eventueële hapering aan boord. Zij arri veerde eerst Zaterdag op gewone tijd. In te. enstelling der verkeerde adviezen dat n.l, het metselaarsaffairen van wijlen Kardux is opgeheven, kan worden bericht, dat het voorloopig zal blijven voortbestaan. Naar verluidt, zal s. s. 2. Koningin Wilhelminas, onlangs door den storm op het droge geslagen, in den loop dezer week weder in dienst komen. Verslag van het verhandelde in de Algemeene Vergadering van de Afdeeling DEN BOMMEL der Zuid- Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis," op Woensdag 18 October 1911 des avonds ten half zeven ure. Afwezig de Voorz. (Dr. H. van der Meer) met kennisgeving, e. a. De vergadering wordt geopent door den vise- voorzitter, den Heer A.n. Jongeling. De notulen der vorige vergadering worden door den Secretaris voorgelezen, dewelke onver anderd worden goedgekeurd. Vervolgens komt aan de orde le. Het lezen der ingekomen stukken. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2e. Herziening Reglement. Het door het be stuur geconcepteerde Reglement wordt voorgele zen en den aanwezige leden teroverweging gege ven hetwelk algemeen wordt goedgekeurd. Daarna komt aan 't woord, de Heer L, Mijs en wel met de vraag, of het niet mogelijk is, de jaarlijksche October-Vergadering te houden dim wanneer het maanlicht den buiten wonende leden van dienst is. De Voorz. zegt: dit ten eenemale onmogelijk is, daar de verg. der Afd. geheel afhankelijk is van de Algem. vergadering van het Hoofdbestuur. Ook wordt door den Voorz. er op gewezen, dat voortaan de verg. der Afd. niet pertinent in de eerste helft der maand October zal gehouden worden, aangezien de Beschrijvingsbrief van het Hoofdbest. daartoe wel te laat alhier kan inko men. 3e. Begrooting Dienstjaar 1912. Wordt in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op: f165,86. 4e. Beschrijvingsbrief der Algemeene Verg. De Heer Bisschop leest de op de Beschrfjvings- b iaf voorkomende onderwerpen voor,deze nader toelichtende en wel inzonderheid punt X, hande lende over het doen geven van cursussen in kraamvrouwenverzorging en zuigelingenbescher ming. In deze toelichting wordt o. m. gewezen op: I. Dat het doen geven van deze cursussen, waarvoor door het Hoofdbestuur f1000, be schikbaar gesteld wordt voor salaris van den leider (of leidster) dier cursussen, benevens f loo voor het aanschaffen van leermiddelen, oorzaak zal zijn, dat het quotum, vastgesteld op 10% ver hoogd wordt II Dat door onzen medicus (Dr. van der Meer) is aangeboden, zelf d6ze cursussen, gedurende den bepaalden tijd, te geven, waardoor de verhooging van het quotum onmiddelijk bestreden wordt, zeer in het belang der Afd. Wordt aan Bub II de voorkeur gegeven. 5e. Benoeming van een afgevaardigde ter Algem. Verg. en diens plaatsvervanger. In de daartoe gehouden stemming blijkt met algemeene stemmen te zijn gekozen tot afge vaardigde Dr H. van der Meer, terwfjl met groote meerderheid van stemmen is gekozen tot plaatsvervangend de Heer Aren Jongeling. 6e. Verkiezing van twee bestuursleden. Bij deze verkiezing worden de aigetreden best. - leden, de Heeren A. n. Jongeling en Adr. Zufjdijk met volsterkte meerderheid van stemmen weder herkozen. Beiden danken de Verg. voor het in hun gestelde vertrouwen, er aan toe voegende, deze benoeming weder aan te nemen. Te. Aanschaffing verplegingsartikelen. De opinie der vergadering is, dat het aanschaf fen der verplegiDgsart. niet beter kan geschie" den dan door een deskundigen. De Voorz. stelt voor, zulks over te laten aan 't bestuur. Wordt besloten. Verder niet meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangende sluit de Voorz. de vergadering. Oude Toilge. Zondag is alhier gestrand een hoogaarts gemerkt Bruinisse No. 127. Vanaf 21 October tot en met 22 November a. s. ligt ten kantore van den Secretaris een ontwerp besluit tot wijziging van het bijzonder reglement voor de pol ders loozende door den Sluispolder Gemeen te Oude Tonge ter inzage. Gedurende dien tijd kunnen bezwaren tegen het ontwerp aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provin cie schriftelijk worden kenbaar gemaakt, De rekening dezer Gemeente is van Heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurd terug ontvangen. Vrijdag werd alhier aan de markt aan gevoerd 20 stuks hoornvee handel vlug. Aan de Voorstraat alhier is een Northonpomp geslagen door den HeerJ. Vrij van Nieuw-Helvoet. Deze pomp voldoet aan de vereischten evenals die in de Nieuw- straat, Dirksland. De arbeider L, Kastelein had verleden week het ongeluk, bij het indragen van bieten, op de loopplank uit te glijden, en in het ruim van het schip te vallen. De man bezeerde zich zoodanig dat hij het werk heeft moeten staken. Een jongen van J. Kaslander kwam met zijn voet onder een beladen wagen met bieten terecht, 't Geval liep betrekke lijk nog goed af hoewel een hevigen pijn volgde Een meisje van P. Poortvliet kwam insgelijks onder een ledigen wagen terecht en kwam er ook met eenige schrammen af. Naar wij vernemen hoopt de Zang- vereeniging »ExceIsior«, Dir. W. D. Kaat, Maandag 30 Oct. een uitvoering le geven. Woensdag 25 Oct, des n.m. 3 uur zal een Openb. Gemeenteraadsverg. plaats hebben. Zondagavond stond C. v. d W. met nog eenige vrienden te praten, toen onge merkt een vonk van zijn sigaar tusschen zijn jas kwam. Door spoedige hulp van de zijde van zijne vrienden was dit ongeval vlug overwonnen. Dit neemt niet weg, dat genoemde kleedingstuk, voor een »Zondags« pak wel onbruikbaar zal zijn. Ilerkiiigen. Met onwillige honden is het kwaad hazen vangen. Maar ook met hitten vangen kan men onaangenaamheden overkomen. Dat ondervond deze week M. Melissant alhier die daarbij zeer vroegin den morgen te water geraakte. Met een nat pak liep dit ongeval evenwel nog goed af. Ouddorp. De vorige week is alhier op hoogen leeftijd overleden de heer Willem Voogd, die sedert tal van jaren als raadslid, en voornamelijk als kerkvoogd, diaken en ouderling, en lid yan het bestuur der Chr, School, met de gaven, die de Heere hem geschonken had, het waarachtig welzijn van ouden en jongen heeft gezocht. Groot was de belangstelling bij de begrafenis op 1,1. Zaierdag. Het lijk, gedragen door kerkyoogdij en kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, werd door vei over de 100 personen gevolgd. Onder ernstige stilte werd geluisterd naar hetgeen door Ds. v. d. Kooij, predikant der Herv. Kerk, naar aanleiding van het leven en van het heengaan van den door velen geliefden doode kon en moest gezegd worden Evenzoo een brief, door den vorigen predikant Ds. Bos gezonden, en bij het graf voorgelezen, maakte diepen indruk. En zulks is niet te verwonderen, daar Willem Voogd niet vruchteloos heeft geleefd In elk opzicht heeft hij met woord en daad zijn ongeveinsde liefde voor kerk en school geloond. Lief had hij Gods volk, lief het volk, in welks midden hij woonde, lief de kinderen des volks. En die liefde, zijn offervaardigheid en zijn ijver waren de vrucht en openbaring zijner innige liefde tot zijn God en Heiland. Voogd's vertrouwen was enkel en alleen op de volkomen genoegdoening en borgge- rechtigheid van den Heere Jezus Christus. Een eenvoudige steen in de nieuwe Chr. School, eenvoudig als de man zelve was, hem aanwijzende als deugen e, die den eersten steen van dit gebouw heeft gelegd, zal een blijvende herinnering zijn aan den zachtmoe- digen en blijmoedigen man. Doch over dit alles klinke het luide »De gedachtenis des rechtvaardigen zal tot zegening zijn en Zalig zijn de dooden, die in den Heere stervendat zij rusten van hun arbeid en hun werken volgen met hen.« Moge dit eenmaal van nog vele Ouddorpers gezegd kunnen worden. Op Zondag 15 Oct. is in de Herv. kerk bij derden omgang voor de Bruinisser vis- schers gecollecteerd ruim f 127. Was er dezer dagen in onze pers gewaarschuwd tegen een zeker individu wel ke zich noemde Herman Roos, thans heeft naar het gegeven signalement dezelfde persoon ook hier Zaterdag zijn slag gesla gen. Tot het bereiken van zijn doel was hij zeer godsdienstig' in zijn spreken, en wist het medelijden van enkele burgers te ver werven, doordat hij zich behoeftig voordeed. Als operatie basis had hij de leden der Gereformeerde kerk uilgekozen terwijl hij ook voorgaf lid te zijn van de Geref. kerk van Harderwijk. Men zij dus voor deze naar schatting 70 jarige oplichter gekleed in manchestercos- tuum gewaarschuwd. Zondagmiddag hadden een tweetal kinderen van A. S. het ongeluk om door een vallende theepot brandwonden aan armen en beenen te bekomen. demeeiiteraad VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der gemeente S0MMELS- DIJK, op Woensdag 18 Oct. nam. 7 uur. (VERVOLG. 8. Behandeling der Gem. Begrooting 1912. De Voorz doet voorlezing van de verschillende posten daarin voorkomende. dhr. Mijs. Onderhoud lantaarns en verdere kosten van verlichting wat is dat of wat wordt daarmee bedoeld.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1