J. M. FABERT DE OPENING liet najaar- en winteiseizoen. enorme partijen nouveaute's Oorlog tusschen Italië en Turkije. i J. Bienefelt f LANDBOUWERS WINTER 1911-12. Dames-, Meisjes- ee Kindermantels. G. SUISSE, Middelharnis. SIROOP VAN T BOERTJE, D. BIJLEVELD - liËÊffliS, Advertentien. Dat arme kind. Tv P- KASTELEIN S0MMELSDIJK F. G. ARMSTRONG, MmW&l Reclames, Itlededee- lingen enz. (20 Cents per regel.) OUDE TONGE. (Bjigerieht 1885). bericht hiermede, van II'II ontvingen zoowel in als in welke wij voor ZEER Buitenland. In verband hiermee wordt berioht, dat BELGIË DUITSCHLAND. BULGARIJE. AMERIKA. Gemengd IWieuws. Een gevaarlijke slaapplaats. Afgebrand. Tusschen de buffers. Lijken aangespoeld. De *Solo«. Ongeludkig vreugdeschot. Goed voorgaan Laffe jongens. Ontaarde ouders. Brutaal. het vanouds bekend Aanbevelend Zie dat kind eens huilen. Het wordt gekweld door dienvree- selijlcen kink- en slijmhoest waarvoor de ouders reeds alles geprobeerd hebben en waarvoor nieta hielp. Ouders, indien gij Uw kinderen spoedig van slijm- en kinkhoest wilt gene zen, dien hen dan de onschat bare Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo toe. Daardoor wordt de kwaal verlicht, de hoestaanvallen zullen minder krampachtig worden en de ademhaling, die zoo piepend was, wordt weer normaal. De Abdijsiroop bezit de wonder bare eigenschap de slijm op te lossen en doordat één lepel Abdijsiroop eene groote hoe veelheid slijm verwijderd, krij gen de kinderen na het gebruik van eiken lepel Abdijsiroop meer lucht en worden zij lusti- ger. Daar de kinkhoest tot de besmettelijke ziekten behoort, zullen de ouders goed doen tijdens een kinkhoestgeval steeds de Abdijsiroop te gebruiken, teneinde overerving te voorkomen. De Abdijsiroop kan door het kleinste kind met de groo'ste gerustheid worden ingenomen, daar zij geen scha delijke bestandeelen bevat. De heer H, Schipper, landb. te Moerkapelle, schrijft ons, dat zijn dochtertje Annegie, oud 5 jaar, het gedurende 2 jaar zeer benauwd op het bors tje had, zoodat zij niet kon slapen. Het was soms zoo erg, dat wij dachten, dat het kind in eene benauwdheid zou stik ken, daar zij dan geen adem kon halen. Na het gebruik van eenige llesschen Abdijsiroop gekocht bij den winkelier O. Strijdhorst, te Moercapelle Z.H. is zij volkomen genezen. 5156 Prijs per flacon, van 230 gram f 1.van 550 gr. f2.en van 1000 gr. f 3.50. Centraal-DepotL. I.AKKER, Rotterdam. Alom verkrijgbaar. I f WAGEN- cn LEDERSNEER, SMETPOEDER en GRAANZAKKEN Ontvangen een groote sorteering in 4668 tegen concurreerende pry zen 35ct SLAAT UWEN DROGIST SPREKEN.I 50ct «J---HIJ IS HET BESTE ATTEST,--• Lüü Vraag hem naar die duizenden, die hem hartgrondig dankeD, de mid» delen van 't Boertje te hebben aangeraden. Voor rheumatiek, jicht, podagra ('t pootje), brand- en snijwonden, verstuikingen, stramheid en kou in de ledematen, winterhanden en-voeten, bestaat er de BALSEM VAN 'T BOERTJE, laat geen oogenblik teloor gaan door ze te koopen, genezing is beslist. 5039 Prijs der Siroop 25, 50 et. f I,per flacon. Balsem 40 en 75 ct. per pot. Dei numm van J worde; Donde Hij laa 40cf. 95 cl. zuiver eiwit is van deze 3.8, Een mud droge eikels zullen plus minus 72.5 K.G. wegen. De voedering met eikels dient met voorzorg te geschieden. Zij bevatten namelijk nog, vooral in versclien toestand en in de bast, 68 pCt. looizuur (tannine) en een bitterstof quercit. Deze beide stoffen kunnen oorzaak zijn van hardnekkige verstoppingen bij paarden en runderen, hevige maagontste- kingen bij liet rundvee, bij schapen en geiten van belangrijke spijsverteringsstoornissen, gepaard gaande met voortdurend braken, van afzetten der ongeboren vruchten bij drachtige dieren, Het looizuur geeft eveneens aan de eikels een bitteren smaak, waarom vele dieren ze niet of ongaarne etenvarkens maken hierop een uitzondering en schijnen ze zelfs aangenaam te vinden. Eigenlijk kunnen alleen de varkens voor een geregelde voede ring gedurende langen tijd met groene versche eikels in aanmerking komen. Voedert men ook andere dieren er mee, dan doet men wijs de eikels te branden of in een bakkersoven te drogenze zijn dan beter verteerbaar en men weert aldus de schimmels. Bij groene eikels tracht men het schimmelen te voorkomen door de eikels in dunne lagen op luchtige plaatsen uit te spreiden en geregeld oin te scheppen. Geroosterde eikels kunnen in kleine hoeveelheden tegen diarrliee, algemeene zwakte en bleekzucht bij sehapen worden aangewend. Ziet men tegen het roosteren op of is men daartoe niet in de gelegenheid, dan kan men de bittere, schadelijke stoffen ook gedeeltelijk ontrekken, door de eikels in water te zetten en dit vaak te ververschen. Ook gemalen worden de eikels soms ver- voederd, en ook wel als roggemeel en andere voederstoffen tot brood gebakken. Eindelijk kan men ze ook gekookt toedienen, en dit is bepaald noodig, wanneer ze onrijp en bij vochtig weer zijn ingezameld. Aan varkens mag wel een hoeveelheid tot 1 K.G. per dag worden gegevenverder ga men liefst niet. Met het oog op deze noodzakelijke be perking is het zeker niet gewensclit om, zooals wel gebeurt, de varkens onder de boomen te drijven. Geschilde' eikels kan ook het rundvee in tamelijke hoeveelheid verdragenaan mestvee voedert men ook wel ongeschilde, maar dan ga men een gift van 23 K.G. per 1000 K.G. levend ge wicht niet te boven. Aan schapen en geiten mag een half Kilo dagelijks worden ge geven. C. B. r zullen aanbieden. Uit Tripolis verneemt de „Vosaische Zeitung" dat men daar den indruk heeft, dat de militaire operaties der Italianen spoedig ten einde zullen loopen, daar de in de kolonies aanwezige Turksche troe pen te zamen met de ongedisciplineerden hoogstens 10.000 man bedragen kunnen. Als er weerstand geboden wordt, zal dit alleen in de bergen geschieden. Tegenover de fanfares van de Italiaan - sche regeering, dat er reeds 30.000 man ontscheept zouden zijn, taxeert de cor respondent der „Vosaische Zeitung" het getal op 18.000 man en spreekt hij van voorpostengevechten tnsscben aanvallende Turken en Italianen. Uit Rome wordt aan de „Frankfürter Zeiting" gemeld, dat in Romeinsche krin gen verklaard wordt, dat Italië van plan is, zoo Turkije nog lauger weerstand blijft bieden, drie eilanden in de Egeïsche Zee waaronder Mytilene, te bezetten om op Turkije pressie uit te oefenen. drie Italiaansche torpedobooten vuurden den léden October op de eilanden bij Aivalik. Een stoomde de Ooit van My- tilena binnen, terwijl de 2 andere langs de kust kruisten. Uit Rome spreekt echter een officiële nota de maritieme actie der Italiaansche vloot op de Ionische kusten tegen. Sinds uit de beschouwingen der Itali aansche pers gebleken is, dat het aan- knoopen der onderhandelingen slechts kan geschieden onder erkenning der annexatie van Tripolis door Italië, is een ommekeer ia Turkije tot stand gekomen. Het kabi net-Sa'id zal waarachijnljjk de Kamer voorstellen den oorlog voort te zetten, en hiervoor ongetwijfeld een groote meerder heid vinden. Het heeft daarom op het oogenblik geenszins den schijn, dat| de dringende wensch van Europa, dat de vrede spoedig hersteld zal worden, in vervulling gaat. Bij de gehouden gemeenteraadsverkie zingen heeft het kartel, d. i. de bond van liberalen en socialisten in al de groote steden en in een menigte van dorpen de volstrekte meerderheid behaald, en de Katholieken uit de gemeenteraden ver dreven. Dat is het geval te Brussel, waar het kartel méér dan de twee derde van de stemmen behaalt.te Gent, waar het triom feert met 10,000 stemmen meerderheid te Luik, waar het ruim J 2,000 stemmen méér wint dan de Katholieken, en te Ant werpen, waar de kartelmeerderheid ook een 10,000 stemmen bedraagt. Maar een der meest beteekenende uit slagen is wel die van Leuven, waar de Katholieken minister Schollaert in persoon als candidaat hadden gesteld. Daar zege vieren de verbonden anti-clericale partijen met 1185 stemmen meerderheid. Van al de provinciehoofdsteden zijn c maar twee meer, die nog een Katholiek bestuur hebbenBrugge en Hasselt. Te Namen, waar ook de Katholieken meester waren, heeft het kartel de volstrekte meerderheid behaald en veroveren de vrij zinnigen dus het stadhuis. De uitslag dezer verkiezingen zal natuurlijk een zeer grooten invloed uit oefenen op de algeheele politiek van het land. Dit voorspel ziet er voor het Kabinet- De Broqueville kwaad uit, want er moet in Mei voor de Kamer gekozen worden in de helft van het land, en hebben de vrijzinnigen maar drie zetels meer te win nen, om de regeering op regelmatige en normale wijze te doen vallen. De Rijksdag hervatte, na een zomer reces van vijf en een halve maand, weer den arbeid. Van de wetsoutwerpeu, die in de herfstzitting moeten worden afge daan, zijn de belangrijkste, de ontwerpen betreflénde, de scheepvaarttollen, die over de hervorming van het strafrecht, de ver zekering van beambte, en de misstanden op heelkundig gebied. De Rijkskanselier gaf zijn bereidwillig heid te kennen om, zoodra de politieke toestand zulks veroorlooft, de interpellaties betreffende buitenlandscbe kwesties in den Rijksdag te beantwoorden. Hij deed dit in een schrijven aan den president van den Rijksdag, waarin het heet, dat de Regeering op het huidige oogenblik niet kan deelnemen aan een debat over de buitenlandsche politiek. Van een algemeene bespreking der bui tenlandsche politiek zou de kwestie aan gaande de houding der Regeering inzake de Marokkaansehe aangelegenheid niet gescheiden kunnen worden. Daarover kan de Regeering zich echter, met het oog op de nog hangende onderhandelingen niet uitlaten zonder het gevaar te loopen de Duitsche belangen ernstig te schaden. Ditzelfde zou evenzeer gelden voor het betrekken der Tripolis-kwestie in 't debat_ Er beslaat in het land een steeds sterker wordende strooming, die de defi nitieve oplossing der geschillen met Tar- kije verlangt. Ten eerste de kwestie van de verbinding tusschen de Turksche en Bulgaarsche spoorwegen, sedert lang door Turkije toegezegd, maar nog niet verwezenlijkt. Ten tweede de kwestie der scholen in Macedonië ten opzichte waarvan Bulgarije groote faciliteiten verlangt, en ten derde de intrekking van de privilegiën der Mowhadiris in Macedonië. Dit zijn Turk sche kolonisten, door de Ottomaansche regeering in Macadonië neergezet als te genwicht tegen de Bulgaarsche bevolking Hun boerderijen liggen altijd in de on middellijke nabijheid van die der Bulgaren en zij maken zich altijd volgens de lezing dezer laatsten aan zulke ex cessen schuldig, dat de Macedonische bevolking het leven ondragelijk wordt gem&akt en zij tot uitwijking wordt ge dwongen. In Bulgarije zonden zieh op dit oogenblik 30 000 landverhuizers tegen wil en dank bevinden. Deze toestand, zegt men te Sofia, is niet duldbaar, maar in weerwil van baar herhaalde vertoogen te Constantinopel, heeft de Bulgaarsche regeering op dit punt geen voldoening kunnen krijgen. Onder een brug van de Southern Pacific Line Carpinteria werden zes en dertig dynamietpatronen gevonden, kort voordat de trein, waarin zich president Taft bevond, passeerde. Men meldt ons uit Arnhem Een schildersknecht, die Maandag eens een ouderwetschen Maandag hield, kwam na het middahschafiuur aardig beschon ken op zijn werk. Toevalilg werk'e de man boven aan den lijst van een win kelhuis, 4 hoog, en onze „p9intro" klom op zijn manier zeer voorzichtig naar bo ven, zich niet storend aan de sommatie die een politieagent tot hem richtte om beneden te komen. Boven gekomen, was hem de lange reis op den ladder bepaald in beenen of hoofd geschoten en kreeg hij plotseling zoo'n slaap, dat hij in de dakgoot ging liggen en weldra in Morpheus' armen was verzonken. De toeschouwers op straat dachten niet anders dan elk oogenblik zou hij omlaag tuimelen, de man sliep echter zoolang vast, totdat een zijner collega's bijgestaan door een politieagent hem van zijne ge vaarljjke slaapplaats door een dakraam naar binnen kon „loodaeni, waar hij spoe dig weder tot bezinning kwam. Wat een dronken mensch al niet kan Te VIachtwedderv9ldhuis, gemeente Ylachtwedde (Gr.) is Dinsdagmorgen af gebrand de boerderij van mej. de wed. H. Rotgers. De oorzaak wordt toegeschre ven aan het gebruik van een stoomdorsch- machine, die mede verbrand is, evenals een turfschuur nabij het boerenhuis. Er werd zoo goed als niets gered. Op het station Swalmen is Maandag de arbeider B. tusschen de buffers be kneld geraakt, met het gevolg dat zijn rechterarm verbrijzeld, en de linkerarm gebroken werd. B, is naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht, Zondagmiddag is aan het strand nabij het fort Ronduit te Kaarden uit de Zui derzee komen aandrijven het lijk van een lll/2 a 3-jarig meisje, gekleed met wit katoenen hemd, wit gebreiden ka toenen borstrok, blauw gestreepte nacht pon en een wollen jurkje, en aan het rechterbeen een zwarte kous. De kleeding- stnkken zijn alle ongemerkt. Het lijkje verkeert reeds in staat van ontbinding. De burgemeester van Naarden verzoekt ieder die eenige inlichtingen kan ver strekken omtrent dit lijk, zich ten spoe digste te vervoegen te gemeente-secreta rie raadhuis te Kaarden. Aangezien bij den laatsten storm de tjalk „Ons Genoegen* met al de opvaren den nabjj Muijderberg verging is dit kind waarschijnlijk van die tjalk afkomstig. Dinsdagmorgen reeds spoelden de lijken aaD van de 28-jarige schippersvrouw Froukje Kamp en haar 4-jarig zoontje. Zaterdag werd op het strand bij Muider- berg het lijkje gevonden van een eenja rig kind, zeer waarschijnlijk ook omge komen bij het vergaan van de tjalk „Ons Genoegen*'. De lijken van den schipper Romke Wolda en een kind alsmede van een loods uit Amsterdam die het schip geleidde zijn nog niet gevonden. Hoe primitief op sommige plaatsen de toestanden nog zijn blijkt uit het feit dat op Muiderberg geen lijkenhuisje aan wezig is, zoodat de aangespoelde dooden nota bene per vuilniskar naar Maiden werden vervoerd. Met de lossiDg van de „Solo" gaat het naar wensch. Een groot deel der la ding is reeds afgebracht en blijft het weer goed, dan is het spoedig gedaan. Zaterdagavond werd te Onde-Pekela een bruiloft gevierd, waarbij de gebruikelijke vreugdeschoten niet ontbraken. Ook nu weer had dat schieten noodlottige ge volgen. De papiermaker J. Saathof- die voor de fabriek „Wilhelmina" stond, werd door een schot in het aangezicht getrof fen. Hij moest naar zijn woning te Kieuwe-Pekela worden vervoerd, waar direct heelkundige hulp werd ingeroepen, De dader is niet bekend. Rijks- en ge meente politie stellen een onderzoek ia. Ia de Buitensociteit te Zutphen is Zendagavond door de politie op heeter- daad betrapt op diefstal van een tafel kleed de bewaarder van de cellu laire gevangenis aldaar, G. W. D. Dinsdagavond werd te Ambt Almelo weer eens van het mes gebruik gemaakt. Toen J. T., uit Albergen, ongeveer half elf van zijn meisje, wonende aan het Rapperswegje op het Sluitersveld, huis waarts keerde, werd hij door een 5 tal jongens opgewacht, waarvan een hem met een tak om de ooren sloeg. Yoorloopig bleef het daarbij, doch toen hij op den Oostmarsumschen weg kwam, ontmoette hij hen weer. Het duurde niet lang of men was handgemeen. T. trok zijn mea en sloeg daarmede van zieh af, met het gevolg dat zekere M. niet minder dan zeven steekwonden in arm, hoofd en schouder bekwam. Dr. Hyman verleende geneeskundige hulp. Evenmin als in zoovele streken, kun nen de jongens in deze buurt zien, dat iemand van elders verkeering heeft met een meisje uit hunne omgeving. Dezer dagen logeerde in het volkslo- gement „De reizende Man", van J Freij- kers te Oudenboseh een man en een vrouw J. Enweis en C Cornet, met twee kinderen. Den 2dan October vertrokken man en vrouw volgers hun zeggen naar België, om een erfenis te deelen. Zij zouden den 9den weer terrg zijn, waar om zij den logementhouder verzochten, hun kinderen, het eene van 13 maanden en het andere van 6 jaar, zoolang te verzorgen. De logementhouder zou voor die dagen goed betaald worden. Tot heden toe hebben vader en moe der nog niets van zich laten hooren. Freijkers die ongerust werd, ging Dins dag naar den burgemeester, om onderdak vragen voor de kinderen, daar hij ze niet kon houden. Door toedoen van den burgemeester, zjjn de kinderen nu in het gasthuis ge plaatst. Uit het bijpostkantoor aan de Prins Maurutekade in Dea Haag is Dinsdag een rijwiel gestolen, waarop een beambte eenige oogenblikken later, zooals volgens dienstvoorschrift iederen avond geschie den moet, de aan het kantoor in kas zijnde gelden zou overbrengen naar het hoofdkantoor. Het kasgeld was reeds ge borgen in een zak, die aan het rijwiel was gehangen en en is eveneens ver dwenen. heeft in groote voorraad voorhanden, tegen teer roneurreerende prijzen Zware Pyramiede, Halfstam, Leiboom, Struik vorm, Appels, Peren, Perziken, Morellen en Pruimenboomen. Frambozen, Kruisbes, Boode, Witte en Zwarte Bessenstruiken. (Deze boomen en struiken zijn volop met vruchtknop bezet.) Sier en Bioemheesters, in mooie soorten. Stam, Struik, Klim en Treurrozen, in mooie soorten. Vaste Bloemplanten, Haagplantsoen, Klimplanten, Aard beziën plan tén, enz. enz. Houdt zich aanbevolen voor het aanleggen van Boomgaard, Sier en VruchtentuineD. S728 Inlichtingen gratis. Sel Volge Oorlog een schi Pampus van lich gemaakt richting! (79°) tol waarop een roo begin d< oefeningj op deze Batteiije batterij Muidenl wordt dadelijk en overal geleverd door Ir Alsmede een groote keuze in is goud waard voor hen, die lijdende zijn aan benauwdheden, borst en asthma, zij die dreigden in hunne hoest en slijmen te verstikken. Vraagt het den gebruikers. Son is onde i Nov kantooi Directii Rottere neemt van Ml gedrevt zaken i E. H. opgem oiv.hou' heer A tige Bi de Nat melsdij De vatten gerech hechte voor een va vee, v; Mid ten s dijk a de Ha te R(| met n< bij ft T. M tussch wagen zijner gevang T. v. ernstig hulp Sla de of| vour ture D. A stemm stemm op A. op J, gekoze A. K< mond uitgeb Alleenverkoop voor Overflakkee en Goedereede een et alle vi van rs er bov te kun OnJ de pa;| ware eenige zoo t vloer dagelij steeds

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 2