voor «ïe Zn i d tiollan d sclie en Zieeuwsclie Eilanden. EERSTE SLAB. Zaterdag 14 October 1911 Antirevolutionair Jaargang N". 1702. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Stukjes land voor arbeiders. W. BOEKHOVEN, SOMMELSDXJK. Alle stukken voor «le ffcedaciie bestemd, Advertentlëo en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. v. SM* imx UITI41J14. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f7,50; zonder 1,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Teleffooa SmtercoBan. Ko. 'S. Advertenties! 10 Cent per regel en 3/1 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zjj beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. (Slot). De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen is reeds in 1885 systematisch aan 't werk getogen om de departe menten te verzoeken hun aandacht ten volle te wijden aan de stukjes land. En die Maatschappij is niet in gebreken gebleven om 't hare te doen, opdat den arbeiders tuingrond zou kunnen worden verhuurd. Ze werkte aldus»De departementen beproefden eenig land in eigendom of in huur te verkrijgen; dit te verdeelen in tuinen ot akkers van niet te grooten omvangdeze door doelmatige af scheidingen van elkaar te scheiden en ze tegen matigen huurprijs te ver huren aan oppassende arbeiders, we duwen of kleine burgers en daarbij te bepalen, dat het loon eener goede be mesting en verzorging van den ge- huurden akker zou zijn, dat de huurder van 't vorige jaar kon rekenen op wederinhuring voor een volgend jaar. Sommige departementen gaven boven dien premiën op een goede verzorging, bestaande in tuingereedschappen of in geldelijke bedragen van 2 gld tot 50 cent, om den onderlingen wedijver tusschen de huurders van gewoonlijk nevens elkaar gelegen akkers te be vorderen. Hoe goed ook bedoeld, het werk der Maatschappij is nog van weinig be- teekenis. Maar ze heeft de brug ge legd en de gevolgen waren grooter dan ze zelf vermoedde. Want zij, die 't werk der Maatschappij gade sloegen, zagen eruit, dat er noodig was een krachtig vereeaigingsleven om 't zoo pover geslaagde werk van 't Nut tot zijn recht te doen komen, dat er, om den arbeider te helpen, door de rijken moest gesteund worden met groote kapitalen om land te koopen en door het vereenigingsleven om dat land te verdeelen en verstandig onder en met elkaar te beheeren, te bebouwen. Zelfs Gemeentebesturen richtte de oogen op 't Nut, en bekend is de Bilterkwestie in Friesland, waar, om armoe te weren, de Gemeenteraad gelden op de begroo ting bracht om voor haar armen land te koopen en dat te verhuren. Die manier van armoe-bestrijding heeft heel wat dispuut uitgelokt, geschrijf en gewrijf van Gedeputeerde Staten in Frieslandvan den Raad van State, totdat ten slotte bij Koninklijk Besluit van 28 Sept. 1900 is uitgemaakt, dat de Raad der Gemeente De Bildt goed deed om dat land te koopen en onder haar armen te verdeelen. Ook armbesturen (denk om Nieuwe Tonge op ons eiland) kennen sinds jaren al iets van de verlangens der arbeiders om stukjes land te bezitten. Heeft dus 't Nut gepoogd om op flinke wijze in de behoefte te voorzienis 't denkbeeld doorgedrongen in Ge meenteraden en Armbesturen om de bezittingen in klein bezit te verpachten; 't is alles nog maar in z'n opkomst; groot werk is nog door niet eene ver- eeniging geleverd. En algemeen is 't gevoelen van allen, die over 't vraagstuk hebben nagedacht en er over van gedachten gewisseld, dat, als de regeeringen het niet aan pakten, van heel dat zoogenaamde instituut, dat huren van kleine stukken lands, niets terecht zou komen. Die klacht is niet ééne Regeering onbekend geweest; maar 't is het Rechtsche Kabinet, dat luistert en de handen uit de mouwen steekt. Wat men dan ook bazele van dit Rechtsche Kabinet, we nagelen vast het feit, dat het een Wetsontwerp gereed heeft om den werkman econo misch, sociaal, stoffelijk en geestelijk vooruit te helpen. Dat is geen democratie in woorden- pronk, zooals je die bij de Linksche mannen zoo herhaaldelijk aantreft; geen schetteren met dat woord „demo- cratie«, zooals we dat van Links ge woon zijn, zonder dat je ooit democra tische daden zietneen ons Kabinet praat niet over democratiemaar men lette op z'n daden die zeggen genoeg voor ieder die werkelijk democratisch bloed in de trage Hollandsche aderen voelt vloeien. Daarom, een woord van lof aan dit Kabinet. ArbeidersDe Liberalen en Socia listen paaien met 10 vogels in de lucht, 't Spreekwoord kent ge. Het Rechtsche Kabinet geeft er u één in uw hand. Daar heb je meer aan. Die Kuyper O, die Kuyper is toch zoo'n vlegel. De liberale kranten hebben door heel Nederland 't uitgebazuind. Daar heeft tie me in Brussel in z'n naakte hemd door zijn logeerkamer geloopen- en is door de politie naar 't bureau gebracht, zoo maar, in dat naakte hemd. Wat een vlegel, die Kuyper. Schaamte kent tie niet Ge ijst, lezer of klaagt over dat liberale ondier, dat overal heen kruipt, en laster, vuile, vieze laster heet, Ja, ze waren vuige lasteraars, die liberale inktkoelies, de papierklad deraars en venijnzuigers, die zóó op traden. Want 't is alles, alles leugen. Lage, gemeene leugen. Dat kleine liberale blaadjes, die men met den nijptang aanpakt zoo iets nabouwen, is verklaarbaar; 't zit er niet dieper en schetterende fanfares is hun eenige kabaal. Maar dat de groote Pers daar nog aan meedoet. Eidoch de waarheid breekt door. Nu reeds zijn er groote liberale bladen, die erkennenwat van Kuyper verteld is, is laster en staat allen min, die er aan meegedaan hebben om een zoo groot tegenstander zoo uit politieken haat, te belasteren. Gelukkig, dat de Nederlandsche li berale Pers, de groote (de kleine tellen we niet) nog mannen telt, wien de laster campagne 't geweten bezwaart. We dachten, dat, als 't Kuyper gold, ze geen geweten meer hadden.'t Valt nog meeze hebben nog durf om den leugen den oorlog te verklaren en dr. Kuyper recht te doen wedervaren. Maar o wee! tegen 1913. Wat zul len ze dan Ze doen heggetje! Wie? Kamerleden van Rechts, wordt er beweerd. Er is een klacht geopenbaard dat in de Afdeelingen verschillende Rechtsche leden niet tegenwoordig zijn. Maar dat mag niet. 't Is wel waar, dat door 't lage sala ris, dat onze Kamerleden krijgen, maar 2000 gld. per jaar, velen allerlei baantjes erbij moeten waarnemen, en dat die bijbaantjes veel tijdrooven. Maar 't is ook waar dat een Kamer lid, die 't te druk heeft, dan maar óf zijn lidmaatschap der Kamer moet opzeggen óf zijn bijbaantjes neerleg gen Een van twee. Maar om 20Ü0 gld. in den zak te steken, en dan de noodzakelijk Af- deelingsvergaderingen niet bij te wo nen, dat is ons al te bar. Geen heggetje doen, asjeblieft. Maar op post en deelnemen aan de beraadslagingen in de Secties. Melissant en de aftredende Secretaris. In Melissant zal met '1 Jan. de Se cretaris, na jaren lang de Gemeente gediend te hebben, moeten aftreden. Onder welke omstandigheden msg be kend worden verondersteld, 't Doet ons altijd leed, als zoo iemand, Anti of Liberaal dat doet er niet toe (en deze Secretaris is liberaal) op zijn ouden dag verplicht wordt om 'cbijltje erbij te moeten leggen. Hoe dan ook, B. en W. hebben dan een tweetal opgemaakt. Een tweetal 1 Twee liberale sollici tanten. Een is de zoon van den ouden Se cretaris, liberaal. De ander is een employé uit Her- kingen, ook dito. Zonder oproepingzoo maar stie- kum. Nota benein een overwegend Antirev. dorp zal men zoo stiekum, zonder oproep, één van die twee libe rale sollicitanten wellicht benoemen .als de Rechtsche Raad daar niet vierkant tegen over gaat staan. Zal de Melissantsche Raad nu een reuzendwaasheid begaan, om zoomaar, zonder dat er één Antirev. Sollicitant heeft kunnen dingen naar dat Secre tariaat zal de Rechtsche Raad dat nu zoo maar slikken. Maar dat gaat niet, vrienden 1 Moeten onze Antirev. secretarissen dan al weer gepasseerd worden krij gen ze zelfs geen kans om in Melissant te komen. Rechtsche vrienden 1 op je tellen passen Eerst een oproep 1 Een adver tentie. Wat moet dat nu worden In 't zoo Antir. Melissant een liberale Secretaris. Neen, de Burgemeester is Liberaal, laat de Secretaris nu eens Anti zijn. En sterft de liberale burgemeester, of gaat hij eens weg, dan kan Melissant krijgen een Antirev. Secretaris, die tevens Ant. Burgemeester is. En dat is goed. Neen 't is geen letter te kras Zij vergiftigen het volk door hun laffe leugentaal, de sociaal-democraten, zoo in ons land als daar buiten. Blijkbaar verkeeten zij in den gemoeds toestand van den man, wien het tegenliep in zakenwiens berekeningen faalden wiens speculaties een verkeerden loop namen en die zich nu wreekt door zijn overbuur en concurrent allerlei laster van achter op z'n kleed en 's nachts op z'n deur te smeren. Want er was tegenslag. Het kiesrecht adres is niet geweest het reuzen-succes, waarop mr. Troelstra en de zijnen hadden gehoopt. Ondanks de driehonderd en zooveel duizend handteekeningen op zichzelf nog een mooi getalletje, dat men niet uitvlakken magik wil dat graag toegeven. Maar het eigenlijke succes bleef uit. Ondanks alweer de twintigduizend bede vaartgangers, die in Den Haag mee het kiesrecht smeekschrift kwamen aanbieden. Vooreersthet getal viel tegen. Dat wascht al het water van Duys' j>Roode Zee* niet af. Zelf erkende Bet Volk nog, vlak voor de aanbieding Er is wel 'n mooi, 'n groot, 'n hoog cijfer bereikt, maar 't is toch niet dat. 't Is, kou men tusschen de regels lezen in al zijn mooiheid nog een tegenvaller. Maar 't is 't cijfer n-.et alleen Er is de laatste weken meermalen een parallel getrokken tusschen ons petitionne ment in 1878 om »een School met den Bijbel* en dat van de socialisten om »al- gemeen stemrecht.* Ook wij deden daaraan mede. Voelende dat de vergelijking voor hun actie niet voordeelig was, tracht'ten ze de beweg.ng van '78 op allerlei wijze te ver kleinen, waardoor ze zichzelf genoeg bloot gaven Nu laat ik de cijfers rusten. Ook daarmee loog Ret Volk. Het ver gat hoe in '78 bijna geen vrouwen teeken denhoe de roomschen een apart adres zonden, hoe de bevolking sinds met twee milhoen toenam Maar dit was 'n groot verschil. Wie de dagen van '78 mee doorleefde, weet wat een machtige emotie de christe lijke volksgroepen had bevangen, 't Adres van toen was een volkszaak. Daarvoor stroomden de duizenden tot den bidstond. Veel meer handen boden zich aan om 't werk te doen, dan noodig waren. Uit eigen beweging kwamen de honderden en dui zenden leekenen. De groote massa hoefde niet nageloopenDaar was trouwens in drie, vier dagen geen tijd voor. En na de indiening van 't Adres, tot aan dien i7en Augustus, toen de Wet geteekend werd, was de vraag van tienduizenden, ook in 't gewone huiselijke saamleven: Wat zal de Koning doen, leekenen of niet 't Was een beweging toen, die opkwam uit een levensbeginsel. En al had ze toen evenmin succes als de kiesrecht-bewegiDg thans, toch had ze kracht genoeg, om de christelijke volksmassa in actie te brengen vele jaren lang offervaardig te houden tot eindetijk de oyerwinning werd behaald, Dat is nu zoo niet De vlammende geestdrift, de diepe be roering des harten, het spannend mede leven en medestrijden was er thans niet. Bij de massa in geen geval. En wat de sprekers op meetings aan bliezen, was een stroovuurtje, dat even op- siste, wat knapte en weer uitging. 't Feit staat vast, om maar iets te noe men, dat aan den vooravond van den ^grooten Dag,« den Mooden Dinsdag, men sprekers en spreeksters te grif krijgen kon, maar dat er 't heele land door geen dertig werden gevraagd. En dan moesten op meer dan eene plaats nog tooneel- en zanguitvoeringen wat kleur geven aan de samenkonasteD. Of men er lang over praat of kort er is »mooi werk* geleverd, maar de groote, grootsche, schitterende manifestatie van het ^proletariaat,* waarop mr. Troelstra had gehoopt, dat is de adresbeweging niet geweest. Die tegenslag maakte giftig. En men kan gerust gelooven, dat de socialisten in politieken zin nooit zoo ge vaarlijk zijn geweest, als na dezen tegenslag. Hun stemming is verbitterd. Dat blijkt bv. uit de schandelijke wijze, waarop ze de laatste weken dr. Kuyper hebben belasterd. En nog durf ik hopen, dat er onder hen een nobele geest opstaan zal, die zijn eigen geestverwanten scherp bestraffen durft. Ieder weet nu, welk een onschuldig ongeluk dr. Kuyper te Brussel overkwam, toen hij, meenend niet gezien te kunnen worden, de voorschriften van zijn genees heer uitvoeide, zonder de voorzorg te nemen de gordijnen goed te sluiten. Sinds hebben èn Het Volk èn De Notenkraker, op de smerigste wijze dit doodgewone incidentje dat ieder overkomen kan, geëxploiteerd, om (Adam) Kuyper door 't slijk te sleureD. En iM-gemeen bleven ze met hun spelde- prikken, schandelijke toespelingen en tee- keningen voortgaan, ook nadat zonneklaar gebleken was, dat de waarheid opzettelijk was verminkt. Dat doet mee de teleurstelling. Die vergiftigt eerst de teleurgestelde ziel, die dan op .haar beurt weer om zich heen de gemoederen vergittigen gaat. De Adres-actie is vrijwel verloopen. En om nu toch het volk in beweging te brengen, zijn ze de obstructie begonnen, met al den leugen en laffen laster in de Pers. Die obstructie moet goedmaken de reke ning van het Petitionnementdie in letter lijken en in figuurlijken zin met een groot tekort sloot. Er is bij die obstructie 'n heel klein beetje natuurlijke verontwaardi ging en een groote dosis kunstmatige opwinding. Vandaar dat de woorden, die ze ge bruiken al dikker worden en Duys strabs zoover is, dat hij ze niet meer uit z'n mond blazen kan Hij heeft het over »Heemskerk's lomp heid en onbeschoftheids Over >Lohman's gewelddaad*. Over »de bende* in de Ka mer. »Die heele klerikale bende moest aan elkaar geplakt worden.* Het zijn daar apolitieke apachen.* Zoo wordt de ziel des volks vergiftigd. En als dan 's avonds een wezenlijke >bende< onze Kamerleden opwacht, om hen op socialistische manieren >thuis te brengen,* dan juichen hun leiders dat toeDat zal dan zoo ongeveer zijn een spontane op welling van de edelste gevoelens der natie. Zoo wordt het volk vergiftigd Te Utrecht, in Tivoli, waren de partij- genooten in grooten getale bijeen. Ook daar kwam de obstructie ter sprake. Schaper deelde mede, dat er nog fijne potjes te vuur stonden. Wie van Kamer- schandaaltjes houdt en meent, dat daarmee 's Lands belangen is gediend, kan zich alvast de lippen likken I De obstructie zal worden voortgezet. En de heer Vliegen 'n spreker kan van die oogenklikken van profetische ver voering krijgen beduidde der vergade ring, dat hetgeen thans in de Kamer was voorgevallen en straks verder voorvallen zou, slechts een voorpostengevecht was van den grooten strijd, die te komen stond van den grooten slag, die welhaast zou geleverd worden tusschen het kapitalisme en het proletariaatdat is (zoo schreeuwde deze spreker) de voorbereiding van de komst van het socialisme. Ziezoo, nu weet men het. De obstructie in de Tweede Kamer is 't begin van het einde. En dat einde zal zijn de komst van het socialisme »De vrienden* eten dat alles voor zoete koek op. Natuurlijk is 't een dikke leugen. Die obstructie heeft met het socialisme niets te makeD. Zij kan de Staatsmachine stop zetteD. Dat is alles. Maar alleen een kind kan zich blij maken met de gedachte, dat er dan een roode machinist geroepen zou worden, om haar weer op gaog te brengen I Er is iets ergers dan 't vergiftigen van waterbronnen. Dat is het vergiftigen van de ziel des volks. Daarmee is het socialisme thans ijverig bezig 1 UITKIJK.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1