«6sle Jaargang N". 1701 voor dr Znidhollaiiilsclie en Zeewwsclie EHanden, zondsr 50 30 CENT Woensdag 11 October 1911. Orgaan A n tirevo IN HOC SIGNO VINCES B i J V O E G S E L. Oorlogskaart W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle stukken v©or «le Redactie Oesteii&d, Advertentiën en verdere Administratie tranen toe te zenden aan den Uitgever. Officieel €-«<edeelte. Stukjes land voor arbeiders. Binnenland. FlaataelUfc nieuws. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad 7,50zonder 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercoms®. Mo. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 inaal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groot© letters sa vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Diasdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Bij dit nummer behoort een Uitsluitend aan onze abonne's bieden wij aan een groote van Italië, Turkije, Tripoli enz. in kleurendruk voor slechts franco per post 32 Cent. Op deze oorlogskaart \iudt men de geheele Middellandsche Zee mot alle landen daaromheen, met de steden, rivieren enz. dus het ge heele terrein van den Italiaansch- Turkschen oorlog. Tegen inzending van postzegels volgt de toezending omgaand door De ADMINISTRATIE. Sommelsdijk. BEKENDMAKING. Generale schouw over de polders Oost- en WeslplüiU Fiükkee onder Middelharnis en Sommelsdijk, op Donderdag 26 Oo'. 1911 Dijkgraaf en Gezworens van voornoemde pol ders brengen oij dezo ;er kennis van eige naren en gebruikers van landen in genoemde polders dai op voorgeschreven dag des na middags 2 uur de tioven gemelde schouwing zal plaats hebben over de wateringen, toe drachten, dijk en wegslooien, zijlen dammen, hekken enz. Gelasten m s dien een ieder wien zulks aangaat dat de weg en scbeidslooten op behoorlijke diepte en breedte gebracht en wijders alles in goede orde worde opgeleverd een en ander overeenkomstig de Keuren dezer polders. Middelharnis 7 Oct. 1911. Het bestuur van de polders Oost- en West- plaat, Flakkee. De Secretaris, De Voorzitter, J. M. VAN PA ASSEN. K. DE GRAAFF. IV. Hebben we in de vorige artikelen gevt ezen op het doel der uitgifte en op haar voordeelen; op de twee stroo mingen onder de voorstanders van verpachting in 't klein, nu willen we met een enkel woord wijzen op de nadeelen, die opgesomd worden. Een eerste nadeel wordt geacht het drukken van 't loon. En 't is een feit, dat bet bezit van klein land die loonen omhoog kan voeren in drukke dagen van oogstwe wezen er reeds opmaar 'tis niet minder een feit, dat in slappe dagen 't loon blijft wat 't is. De boer redeneert zoo: Waarom zal ik'tloon verhoogende arbeider heeft 't al goed genoeghij heeft een stukje land, dat hem verleden jaar zoo en zooveel op bracht, en hij heeft dat en dat en dat en datergo de arbeider verdient voor zoo'n huishouden genoeg en dan volgt het slot; ik geef geen cent erbij. Het ligt niet in onze bedoeling om op deze redeneering gegronde aanmer kingen te maken hoewel die te maken zijn, omdat immers 't den boer niets en totaal niets aangaat, wat een ar beider er nog bij verdient met zijn vrouw en kinderen de boer heeft al leen maar te vragen wat werkt mijn arbeiderwat presteert hij wat komt er uit zijn handen wat is zijn arbeids kracht waard En daarnaar moet zijn loon geregeld worden. Maar we zullen daar nu niet verder op iDgaan. omdat we dan weer tot allerlei andere artikelen zouden moe ten komen n.l. de verhouding van boer en arbeiderde wet van vraag en aanbodde loonstandaard op 't platteland in verband met de dage- üjksche behoeften van den arbeider enz. enz. We constateeren dus alleen maar 't feit dat als nadeel van de stukjes land wordt opgegeven: 'c drukken, 't omlaaghouden van 't daggeld. Een tweede nadeel noemt men den grooter wordenden landhonger der arbeiders; zij zullen in mooie tijden hooge pachtprijzen betalen; concurree- ren met den grootsten boer, zooals dat tegenwoordig ook al werkelijk plaats heeft; een concurrence, daar de keu terboeren zelf over klagendaar ze zelf zoo onder elkaar ach en wee overroepen een concurrentie, daar ze zelf met bang gemoed aan meedoen, maar toch meedoen aan 't loven en bieden, omdat ze ot land, of vruchten willen pachten. Maar o wee als ze duur gepacht hebben en de markt loopt tegen en 't weer loopt tegen wie zal dan 't eindje van den last dragen Dan zitten ze met de handen in t haar Dan zitten ze op lasten te zwaar om te dragen en is treurige zorg er schuldenlast 't noodzakelijk gevolg. We zullen ook op dit zeer ernstige nadeel niet ingaan 't Is ernstig, dat geven we toe; maar de fout zit em niet in 't stelsel zeil't zit em in de dwaasheid der overmoedigheid 'f Is een ieelijke uitwas van de begeerte en die zeer zeker afgesneden moet worden. Zóó wordt een stukje grond geen zegen, maar een vloek een blok. een ijzeren, loodzware blok aan'tbeen; en de arbeider, eertijds betrekkelijk een vrij man, wordt em gebondene aan den notaris, aan de Boerenleen bank, aan de familie, die moeten in springen om te helpen. Een derde nadeel noemt men den roofbouw en dus de uitmergeling van den nationalen bodem. Nu, wie zal ontkennen, dat een pachterije probeert om er uit te halen uit den grond wd, kan; om zooveel mogelijk te genieten voor een beetje onkosten. Ieder mensch probeert dat. 't Moet weinig kosten en men wil veel verdienen. Maar zoo dom is een Keuterboer niet, of hij begrijpt, dat op den duur de grond niet meer geeft, als hij dien laat ver armen. Hij probeert dus om welde gelijk te mesten en dank de kunstmeststoffen kan bij thans zijn doel veel beter bereiken dan eertijds 't Is de kunstmest, die dat opgesomde na deel van roofbouw bij vroeger ver geleken, heel wat vermindert. Een ieder, die rondom zich kijkt, weet dan ook, dat de kunstmest voor't keuter boertje (en voor den grooten boer ook een ware zegen en uitredding is. Een vierde nadeel noemt men den langen arbeidsdag. En jadat is een waarheid als een koe. Voor dag en dauw opEn tot 's avonds laat »in de hofies.cc 't Is werken voor zulke men- schen. Maar, en dat wordt wel eens vergeten, hoelang duurt zoo'n over spanning. Niet ai te lang, want dan kon geen schepsel dat uit houden. En in den winter kan men een maand of vier minstens uitrusten, 't Is waar, dat een arbeider op zoo'n manier, geen volle arbeider meer is, als hij op 't land vau den boer komt. We hebben eens hooren zeggen die en die arbei der komt bij mij om uit rustenVoor z'n eigen werkt hij van 's ochtends 3 uur af en als hij om 5 uur bij mij komt, is hij al moe van zijn ochtend- gezwoeg. Een vijfde nadeel noemt men den Vrouwenarbeid en als zesde den Zon- dagsarbeid. En als zevendede opeen- hooping van klein bezit En als achtste doch genoeg We hebóen de voordeelen en nadee len opgesomd. En zullen 't daarbij laten, om in ons slotartikel nog te wijzen op het komend wetsontwerp, waarmee deze Regeering de arbeiders verrijken zal. Want dit staat vastde Regeering van Rechts bewijst een weldaad aan Flakkee en aan heel 't platteland, waarvoor de »arbeiderij« niet genoeg kan dankbaar zijn. 't Groot grondbezit aanpakken is een durf van deze Regeering, en alles,behalveConser vatief; echt de mocratisch en sympat- tiek voor den minderen man. Slot volgt. Air. G„ J. Goekoop. f Zaterdag is te 's Gravenhage op éó- jarigen leeftijd overleden het oud-lid der Tweede Kamer de heer Mr. G. J. Goekoop. Mr. Goekoop promoveerde in 1870 te Leiden, \estigde zich in zijn geboorteplaats Goedereede en trad op als ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Sommels dijk. Van 1872 tot 1879 was hij Burge meester van Goedereede en Stellendam en in eerstgenoemd j tar werd hij ook lid der Prov. Siaten van Zuid Holland. In 1879 gek zen tot Gedeputeerde, vervulde hij dit ambt meer dan 25 jaar. Van 1884 tot 1904 heelt Mr. Goekoop onafgebroken zitting gehad in de Tweede Kamer voor het district Brielle, Op 17 December 1904 werd hij tot lid der Rekenkamer benoemd. Bij de firma Ojsterbaan en Le Cointre te Goes zal binnen enkele dagen verschijnen eene beschrijving van de rampen, veroor zaakt door den storm van 30 Sept. op 1 Oct. Deze beschrijving zal voorzien worden van foto 's van de meest geteisterde punten het koninklijk bezoek te Bruinisse enz. De bate dezer uitgave zal worden afgedragen aan het; comité voor de slachtoffers te Bruinisse. Wie in het belang van de slachtoffers iets wil doen, vrage een lijst bij de uitge vers aan tot het verzamelen van inteeke- Sommelsdijk. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat bij den heer A A. Mijs, twee aardappelen gedolven zijn waar van de een 11 en de ander 9 ons woog tezamen dus 2 Kilo. Zondagmorgen moest het varken van J. Biurveld dat leed aan ziekte geslacht worden. De consumptie werd nog goedgekeurd. Hiddeiharni?. De lotelingen van de lichting 191 2 welke zich aan wenschen te melden voor de zeemilitie kunnen zich daarvoor ter Gemeente-secretarie aanmelden en wel meer bepaaldelijk op Dinsdag 17 Oct. 1911 des voormiddags 10 uur. Zondagmiddag viel de zoon van K. Verhage doordat hij door een opening viel vau de brug (welke zich op het eind van het Westhavenhoofd bevind) in het Haringvliet, gelukkig voor hem dat de vloed ging en hij met de sterke stroom in de buitenhaven terecht kwam en zich tegen de steenen op de kant wist te werken zoo doende kwam hij er met een nat pak af. Als een bizonderheid kunnen wij melden dat door A. Oosterling van 7 roeden hofland 200 mud Koepeen zijn gedolven. De postbode C. Vol werk uit Som melsdijk die Maandagmorgen op de boot wilde stappen toen deze reeds van de wal ging, werd daarvoor voor de keus geplaatst om of platgedrukt te worden of zich in de kaai te laten vallen. Hij verkoos het laatste en was geholpen door omstanders weer vlug op de wal om inplaats van naar Rot terdam met een nat pak huiswaarts te gaan, Vrijdag reed de vrachtrijder P. Pee man aan de Molenweg, alwaar zijn paarden schrikten, op zij u tsprongen en wagen en voerman in de sloot terecht kwamen. Daar spoedig hulp aanwezig was liep dit incident met eenige materieele schade af'. Stad aan 't Haringvliet. Door het afkeuren van den loteling L. Huizer is nu aan de beurt van oproeping de loteling W. van der Valk, getrokken hebbende no 7 Melden wij in het vorig nummer dat van schipper van Eindhoven nog geen tijding was gekomen, het laatst van de vorige week is echter bericht ontvangen dat hij te Breda ligt. Vermoedelijk is een brief niet te recht gekomen. Het voorbereidend militair onderricht wordt in deze gemeente bezocht door 23 jongelieden. Een vijftal personen, die zich bij den aanvang van de cursus aanmeldden werden niet toegelaten. Toen de landbouwersknecht C. K., Maandag j.l. met een wagen draineerbuizen over den achterdijk reed, brak de as van den wagen waardoor deze kantelde. Dat er nu meer stukken waren dan wanneer er een wagen met bieten omvalt, laat zich begrijpen. Toen D. v. T. j.l. Zaterdag een mand met aardappelen over een plank droeg, had hij het ongeiuk uit te glijden waardoor hij in een sloot terecht kwam. Druipnat en bemodderd kwam hij thuis, waar zijn broertje al stond, die een zelfde lot was overkomen. Toen de landbouwer J B. met een span paarden Zaterdagmorgen 5 uur over den Zeedijk reed schrokken de paarden, waardoor zij gingen steigeren. De arbeiders die er op zaten sprongen er af, en juist was de laatste er af, toen de wagen met de paar den met helsch laawaai van den hoogen dijk viel Een troepje andere menschen die onder aan den dijk liepen, hoorden den wagen vallen, en zette het op een loopen, doch de vrouw van S. M. struikelde en kreeg de wagen op haar lijf. De paarden keerden weer om en holden met den wagen achter z:ch het dorp over, naar de boerderij waar zij in een sloot terecht kwamen. De dokter constateerde dat de vrouw een rib had gebroken, Ik'ii Bommel. Bij het verrichten harer werkzaamheden had da vrouw van W. d. G. het ongeluk een splinter van een teerton in de hand te krijgen,, waarvan bloedvergifti ging het gevolg was. Bij den landbouwer v. d, M, werd een paard zoo hevig door buikkramp aan getast, dat het binnen weinige oogenblik- ken daaraan stierf. Naar wij vernemen zal in den loop dezer maand weder een gezin van hier naar Noord-Amerika vertrekken. üoltgensplaat. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de lotelingen der lichting 1912 die verlangen bij de zeemilitie te dienen, worden uitgenoodigd zich voor 1 November e.k. ter gemeente-secretarie aan te melden. Dezen winter zal er op de openbare scholen herhalingsonderwijs worden gege ven. Ouders wier kinderen wenschen deel te nemen moeten voor 21 October a.s. op gave daarvan doen ter gemeente Secretarie. Eene openbar» vergadering van de Raad dezer gemeente is belegd tegen Woens dag 11 Oct. a.s. nam. 2 uur. Aan de Universiteit te Leiden slaagde uit deze gemeente de Heer F. Hers. J.Az. voor zijn theoretisch Geneeskundig examen. Oude Tonge. Door den Heer Burge meester is een openbare vergadering van den raad belegd tegen Woensdag 11 Oc tober 1911, 6Y2 uur n.m. Het schip van schipper Van den Doel dat door de storm van 1.1. Zaterdag bij het sluisje omhoog is gevaren is Maandag j.l. met veel inspanning en moeite vlot ge komen, Dirksland. Op Maandag 16 en op Dinsdag 17 October des namiddags 6 tot 7 uur kunnen belanghebbenden ter gemeente secretarie aangifte doen van de namen en het aantal der kinderen die zij gedurende den winter kosteloos de Openbare School willen doen bezoeken. Tevens kan dan aanmelding geschieden van de leerlingen voor de herhalingsschool. Op Woensdag 18 Oct. a.s. des namiddags 4 uur wordt ten gemeentehuizc gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting. Het kohier No. 3 der Bedrijfsbelasting 1911 1912 is den 4 Oct. aan den ont vanger Ier hand gesteld. Zij die bij de Zeemilitie wenschen te dienen moeten zich daarvoor aangeven voor 1 Nov, of meer bepaaldelijk 26 Oct. a.s. des v.m. 10 ure. Onze mededorpsbewoonster Mejuf. N. Boogerd Echtgenoote van J. Nagtegaal is voornemens zich Vrijdag a.s. naar Amerika te begeven. Ilerkingen. Zij die dezen winter, alhier kinderen kosteloos of tegen verminderden prijs de O. L, School wenschen te doen bezoeken, worden verzocht bij publicatie daarvan op 17 Oct. a.s, aangifte te doen ten gemeente-secretarie. Wordende ook bedoeld, zij die reeds kosteloos dezen zomer de school bezochten. Militieplichtigen ter aanvulling 1911 en ook die bestemd voor 1912 en die wenschen te worden ingelijfd bij de Zee militie worden meer bepaald verzocht op 24 Oct. a.s. des voorm. 10 ure daarvan aaDgifte te doen alhier bij B. en Wefh, De zitting voor den Militieraad zal a.s. 13 Oct. te Dirksland plaats hebben des voorm. 11 ure. Zij die een dienstplich tig nummer trokken en reden tot vrijstel ling meenen te bezitten dienen aldaar te verschijnen en daarmede rekening te houden. Het onderzoek of inspectie der ver lofgangers der Landweer zal voor deze gemeente worden gehouden op 7 Nov. a.s, te Dirksland des nam. 1.30 uur. Goedes'eede. Van de op de zandbank zittende Zweedsche bark Wakefieldzijn Zaterdag wederom 2 blazerschuiten met hout op de kade gelost. Nader zij gemeld dat de Zweedsche bark tusschen Zaterdag en Zondag is stuk ge slagen. Wrakstukken en lading spoelen aan het strand. Zij die in aanmerking wenschen te ko men om bij de zeemilitie te worden inge lijfd moeten zich voor 1 Nov. a.s. ter ge meente secretarie aanmelden. Zverdag lag het varken van P. v. d. Houte <1 ,od in het hok. Het cadaver is onder den grond gestopt daar het voor de consumptie ongeschikt was. Wegens gebrek aan dakpannen zijn de gaten in de daken in lang niet gestopt,

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1