30 CENT J. NL FABERT Zaterdag 7 October 1911. An tirevoIn tion air Org aan Oorlogskaart enorme partijen nouveaute's IN HOC SIGNO VINCES 2 v»or tie Zuidliollaiiflsclie en Zeeuwsclië Eilaiisleii. Drie Bladen en Zondagsblad. DE0PEN1NG 26s"5 Jaargang JN". 1700. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. SOMMELSDIJK. Officieel Gedeelte. lifjenteeH. OUDE TONGE. bericht, biermede, Tan liet najaai- ea winterseizoen. zoowel in welke wij voor ZEER Faatseilffc IVlm w Gemeenteraad. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50 zonder ƒ4,50 per jaar. IfgQT^derlijke nniamera 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. ÜITGEV®» W. BOEKHOVEN Teleiottn Intercoms*. Ss. 3. Advertentiën 10 oent po? regel en maal. Raoiaiaes ?0 per regal Boekaankondiging 5 Cent per regel en V» staal. Dienstaanrragen ©n dienstaanbiedingen 50 Oent per plaatsing. Groot© letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertenties! worden ingewacht tot Dinsdag- on Vrijdagmorgen 10 uur. lie stukken voor de Rtedacfie bestemd, .4dvertentiëo en eerdere Administratie franco toe te «ernieo aan den Ultfsrever. Dit nummer bestaat uit mmïM Uitsluitend aan onze abonne's bieden wij aan een groote van Italië, Turkije, Tripoli enz. in kleurendruk voor slechts franco per post 32 Cent. Op deze oorlogskaart vindt men de geheele Middellandsche Zee met alle landen daaromheen, met de steden, rivieren enz. dus het ge heele terrein van den Italiaansch- Tifkschen oorlog. Tegen inzending van postzegels \ulgt de toezending omgaand door De ADMINISTRATIE. Sommelsdijk. Hekendmaking. Kerkvoogden der Herv. Kerk te Sommelsdijk maken bekend dat nog goede zitplaatsen te huur zijn in bovengenoemde Kerk, te bevragen bij den Boek houder. Dat het ten strengste verboden is bij Godsdienst oefeningen op onverhuurda plaatsen te zitten zonder medeweten van Kerkvoogden. Sommelsdijk, 3 Oct. 1911. Namens Kerkvoogden voornoemd, de Boekhouder, de Voorzitter, F. C. ARMSTRONG. C. J. MOSTERDIJK. Üver 't algemeen valt er dan op den lionigoogst ook dit jaar weder niet te roemen. Alleen in enkele deelen des lands waar men zich in een voorjaars- en voor- zömergewin mag verheugen, is de dracht goed geweest, en heeft men hier en daar zelfs, 't zij op de klaver of op het koolzaad, een belangrijke hoeveelheid honig gewonnen. Zoo schreef een Zeeuwsch ymkerbroeder in het orgaan onzer Vereeniging, dat hij op 28 en 29 Aug. voor de derde maal honig uitslingerde: 410 pond, in de drie keeren te zamen 1590 pond. Onze vriend was den zomer tegemoet gegaan met 28 volken, welke alle 't zij terloops gezegd uitstekend op suiker hadden overwinterd. Dat was dus wel zeer de moeite waard Ook op enkele lage gedeelten der heide was het gewin bevredigend, de meeste heideimkers zijn echter slecht weggekomen en leggen er dit jaar geld bij. Wie een tamelijken stal heeft, zal heel wat suiker behoeven, om zijn volken behoorlijk op winterprovisie te kunnen zetten, en de meeste imkers zul len eer aan inkrimping van het aantal op zetters denken dan aan uitbreiding. Begrijpe lijkerwijze is dan ook de handel in winter- korven flauw. Zij, die zoo gelukkig waren nog wat heidehonig te winnen, zullen best doen door dien uit te nemen, gedeeltelijk althans, en door suiker te vervangen. Zij kunnen voor den honig een goeden prijs maken, terwijl de suiker, welke men accijnsvrij, dus goedkoop, kan bekomen, een winter voedsel is, waarbij de bijen zich uitstekend houden, beter zelfs dan bij heidehonig. Dit is voor de bijen een voedsel, een konig- soort van minder goede hoedanigheid, zoo dat daarvan in de ingewanden der bijen meer dan van andere soorten achterblijft; blijven de bijen lang opgesloten, daii kun nen zij zich niet op tijd reinigen en worden ziek. Om dit bezwaar te vermijden, kan de imker de middelste met heidehonig be zette ramen uit zijn kasten wegnemen en deze vervangen door ledige raten, welke men doer de bijen met suikerstroop kan doen vullen. In de maand October is het gewoonlijk nog warm genoeg om dit vloei baar voedsel toe te dienen, zoodat de bijen de gevulde cellen nog kunnen verzegelen. Twee punten dienen hierbij in acht te wor den genomenle men make de stroop niet te waterachtig2e men moet ze 's avonds toedienen, in een zoodanige hooveelheid, dat deze in één nacht kan worden wegge haald, en vernieuwt de hoeveelheid zoo vaak als het noodig is. Wordt het koud of is het seizoen ver gevorderd, dan geve men geen vloeibaar voedsel meer, doch suiker in deegvorm hierop komen wij nog wel terug. In October stellen wij onze volken in staat van overwintering. Wij hebben in elke kast, naar de bevolking, 7 tot 10 ramen staan. Nevens deze plaatsen wij de afsluitingsplank, echter niet te dicht, om schimmelen te voorkomen, en vullen de ruimte tusschen planken en wand aan met papier of wel mos, stroo of oude zakken. Zijn de kasten met plankjes gedekt, dan late men deze liggen en legge het winter- kussen er bovenop. Bestaat het dek der ramen uit een doek, dan komen onder dit doek eenige stokjes dwars over de ramen, opdat de bijen van het eene raam naar het andere kunnen verhuizen om voedsel te zoeken, In plaats van een kussen kan ook een toegevouwde zak gebezigd worden. Bescherm uw koloniën tegen vochthet dak van den stal en van de woningen moet waterdicht zijn, en de korven en kasten mogen niet te dicht bij den grond staan. Weer de muizen! Sluit de frissche lucht niet te veel afC. B. HecSames, ifiededee- linffen enz. (20 Cents per regel.) (Opgericht I89S). %V|j ontvingen als in t xuilen aanbieden. Sommelsdijk. Een schadepostje. Woensdagmorgen kwam B. Kransse lot de o-aangename ontdekking das zijn varken, dat blijkbaar leed aan vlekziekte, doad in het hok )ag. De f'p 18 Sept. j.t. ingelijfde loteling Pit ter Ti oost is afgekeurd. Hed^n veitrok Jb. Kievit naar Ame rika om le trachten daar een beter bes'aans- recht te krijgen en waarheen zijn gezin hem later hoopt te volgen. Als een bewijs hoe krachtig de storm van j.l. Zaterdag was, kan dienen, dat, naar wij vernamen een stuk zink van het wees huis, terecht is gekomen op het erf van Kamerling, en zeker met zulk een kracht in den grond geslagen dat het niet ineer te viBden was. üliddeihat'iiis. Het wo mhuis van Mej. de Wed. P, Zaaijer is door haar orideih-uids verkocht aan Joh de Vogel. O/er het derde kwartaal, r.ijn alhier geschut 525 vaartu.gen met een inhoud van 37765 tonnen. De schade door den plaats gehad hebbenden storm bedraagt voor de. Dijkring Flakkee ruim f 41000. Donderdag viel een kind in de kaai van L. Hartog. De zoon van J. de Korte had het geluk het kind van een anders wissen dood te redden. Stad aan 't Haringvliet. Dcor de antirevolutionaire- en vrijzinnige kitsver- eeniging zijn respectievelijk tot candidaten gesteld, de Gebroeders A. Koppenaal en J. Koppenaal. Woensdagavond j.l. werd de heer J. v. d. Sterre bij de herdenking van zijn geboortedag, een prachtige koperen hang lamp aangeboden door de Chr. Zangver- eeniging »Halléluja«. De zitting van den militieraad zal voor deze gemeente gehouden worden te Dirksland op 13 October a.s, des nam. 1.30 ure, Op 14 October as. des nam ten 2 ure zal een kostelooze inenting plaats hebben ten hu'ze van Dr. A. W. van Too- renenbetgen, arts alhier. De loteling L. Huizer is Dinsdag j 1. ook voor Ged. Staten afgek.urd. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de aaDgifte voor de Zeemilitie gedaan kan worden eiken werkdag van 9 12 u. voorm. tot 1 Nov. a.s. en meer iu 't bij zonder op Donderdag 19 Oct, a.s. des voorm. van 9 11 ure. Ontvingen alle familieleden alhier be richt dat de schippers geen ongeluk hadden gehad met den storm van Zaterdag j.l.; van schipper van Eindhoven heeft men noch taal noch teeken gehad. Dat zijn vrouw en dochter in doodelijken angst ver- keeren laat zich begrijpen. Den Bommel Was in het jongste Dum- mer het stormbericht zeer beknopt, thans wenschen we den lezer meer in breeder vorm mede ,c deelen, welke sporen het nood-veet van 30 Sep', j.l. achter list. Te beginnen met den Westelijken Zeedijk deze heeft het hard te verantwoor den gi had. Op verscheidene plaatsen was de dijk zoo diep weggeslagen, dal het een een wonder mag heeten dat zij niet is doorge broken. De op de kaai liggende bieten, waren door het omtuimige water schier totaal weggevoerd, die bij laag water in de haven werden teruggevonden Aangaande de gebouwen we zouden haast zeggen dat geen huis of schuur onge deerd bleef. Inzonderheid zij d.e hun ge- ouwen aan den Oostdijk hidden, leden veel schade. Bij enkelen dier dijkbewoners werden de achtermuren weggerukt en wt rd ein groot deel hunner inventaris door de golven zoek gemaakt. Ook de O. L. School no I heeft ver bazend veel geleden. Benevens al het an dere werden 3 schoorsteenen omver ge worpen, die op verschillende plaatsen het dak vetbrij elden en pim. 300 pannen ver gruisden. Het was in één woord een ruïne, een verwoesting Van het vee, dat men op de gorzen aan weer eD wind moest prijs geven, is één beest verdronken, dat al spoedig in de nabijheid van 't dorp aan wal spoeldp. Menschenlevens zijn gelukkig in onze gemeente niet te betreuren en ook geen peisooulijke ongelukken hadden er plaats, OultgeiibpEaat. Het lijk van den schip per T. Leeuwenstein Czn. en zijne vrouw, welk e Zaterdag 1.1. verdronken zijn, zijn te Dinteloord aangespoeld. De lijken van de twee zoons zijn nog niet gevonden. Men is druk bezig om de door de storm van Zaterdag aangebrachte schade aan de dijken te herstellen. De soldaten welke in bezetting lagen op het fort alhier, zijn Vrijdag vertrokken, Reeds eerder is een gedeelte vertrokken. De bieteuaanvoer met den tram 11 ar de kaai alhier is iu vollen gang. Oud© Tong©. Onder het vee van de landbouwers W. Slis en M. A.Jacobsheerscht Mond- en Klauwzeer. Het jaarlijks onderzoek der verlofgan gers van de Landweer dezer Gemeente zal worden gehouden te Oude Tonge, in de openbare lagere school, op Zaterdag 11 November 1911 n.m. 3Y2 uur- Dirksland. Dag op dag is men in de weer om het door den storm vernielde te herstellen, en op te ruimen. Er komen handen te kort en daar ook voor alles, geen ge noegzame vooriaad materieël aanwezig is, zal het nog wel een heele poos duren eer alles, hersteld is. Voortdurend hoort men nog van allerlei gevallen welke als ze niet zoo droevig wa ren dezelve komiek zoude noemen. Zoo moest een Weduwe met haar zoon, wiens woning dreigde in te storteD, in een varkens hok vluchten en aldaar van af elf uur des nachts tot des moigens 5 uur in doorbrengen. llerkingen. Aan de zeeweeringen onder deze gemeente is de schade zoo groot, dat naar men verneemt de Dijkringbesloten heeft de gevaarlijkste plaatsen met spoed te repereeren en overigens het tot een volgend jaar uit te stellen. Het beloofd, wat betreft de pogingen om alhier een flink ledental voor de Afd. ^Groenen Kruis« te verkrijgen, wel te zullen vlotten. Velen treden als lid toeentoonen daardoor de behoefte van zulk een vereeni ging alhier in !e zien, ftlelissant. De hevige storm die Zaterdag woedde heeft ook in deze gemeente heel wat verwoestingen aangebracht. Duize den pannen werden van de daken gerukt en verbrijzeld, terwijl ook tal van schoorsteenen het moesten ontgelden. In verscheidene daken woeien gaten of erger nog, werden geheele stukkeu afgerukt. Zelfs kon ten woning de kracht van den storm niet weerstaan en stortte met groot geraas in. Gelukkig was de bewoner nog intijds gevlucht. Ook de boomen hebben ontze tend geleden. Vele zijn uit den grond gerukt een groote kluit aarde medenemend, and re braken midden d or of verloren gedeehelhk hun kroon. Vei schrikkelijk beukten ook de golven U gen de zeedijken. Ofschoon verscheidene gaten in de dijken van de polders Roxenisse en D.ederik werden geslagen weerstonden deze gelukkig den aa-drang van het wa er. Zondagmorgen vroeg trok reeds een ploeg werkvolk uit om de gevaarlijke plaatsen zooveel mogelijk te verzekeren. Minder goed brachten het de Kronings- en Bospolder er af. Daar sloeg de hooge zee over de kaden en stroomden de polders spoedig vol. Het vee dat er geweid werd kon niet tijdig worden gered en een 9 tal koeien en paarden kwam jammerlijk in de golven om. De zitting voor de militieraad zal voor deze gemeente worden gehouden te Dirksland op Vrijdag 13 Oct. a.s. des v.m. 11.45 uur- Bij publicatie is bekend gemaakt dat de lolelingen die in aanmerking wenschen ie komen om te dienen bij de zeemilitie, zich daartoe voor 1 Nov. a.s. moeten aan melden ter gemeentesecretarie. Het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der landweer zal voor deze gemeente plaats hebben te Dirksland in de openbare school, op Dinsdag 7 Nov. a.s. des n.m. 12.30 uur. De levering van petroleum voor deze gemeente gedurende den a.s. winter is gegund aan J. Goedegebuur voor 9 cent per liter. Mej. J. C. Nooteboom is aangesteld tot het aansteken en schoonhouden der kachels in de openbare school. Goedereede. Zondag werden van den veehouder D. B. 4 kalveren dood in een sloot gevenden. De storm zal ook van dit ongeval wel de oorzaak zijn. Bij de aandeelhouders der coöpera tieve beetwortelsuikerfakriek, is bericht in gekomen tot nader order geen bieten te rooien wegens zware beschadiging aan de fabriek, ontstaan door de storm van Zater dag jJ. Was men alhier in het onzekere over de blazerschuit G. O. 37 met bemanning, die de vorige week Donderdag met bieten geladen was vertrokken, eerst Dinsdagavond kwam bericht dat zij nog half geladen voor de fabriek lag en allen welvarend. De zifting voor den Militieraad, zal plaats hebben le Dirksland op Vrijdag 13 Oct. des voorm. 11.45. Van den Deensche bark, die op den zandbank 2-Ooster« omhoog zit, zijn door een tweetal blazerschuiten van de lading, die uit hout bestaat, een gedeelte alhier aangebracht. Bij goed weder zal er waar schijnlijk nog meer zijn te bergen. Ouddorp Nog steeds komen de ver woestende gevolgen der storm aan het licht. De schade aan gebouwen aangericht is onberekenbaar. Voor bouwlieden geeft dat nu handen vol werk. Bij Aut. Verhage prijkte dezer dagen in zijn tuin een reujen-pompoen welke het gewicht had van 88 halve Kilo 's. Voor K. G., wiens huis door den storm zoodanig werd geteisterd, dat het onbewoonbaar is worden thaus pogingen ge daan om door middelen van publieke lief dadigheid, hem in deze schade tegemoet te komen. Het voorbereidend militair onder richt wordt door een 30-tal jongelieden bijgewoond. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeeneraad van Oude Tonge, op 28 September 1911 v.m, 10 ure. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering door den Voorz. worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedge keurd. Ten eerste wordt bij loting uitgomaak

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 3