Woensdag 4 October 1911. MHte Jaargang N°. 1699. A n tirevo voor «Ie Orgaan en Keeuwiche EilaniSeii. BIJVOEGSEL, IN HOC SIGNO VINCES DE STOBM, ü&smj Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. i> a zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad 7,50zonder f 4,50 psr jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. W. BOEKHOVEN. I Advertenties 10 een* per regel en maal. Reclames 80 per regal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/g maal, Menst&anyrage® en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Alle stukken voor de Stcdaclse kesteuid, Adverteraflëu eu verdere Adiiiliaistraaie franco toe ie zenden aan «leis Uitgever. Land- esi Tuinbouw. KindelUk Uit Botterdam. De storm heeft Zaterdag te Rotterdam geducht huis gehouden. Overal ia het water gestegen tot een bedenkelijke hoogte die oorzaak was dat in de havens de scheepsrampen met hun hooge dekken en schooisteenen over de brugleuningen kwamen kijkenop den wal opgeslagen goederen hebben van het water te lijden gehad, het tramverkeer is op vele plaatsen tegengehouden kelders zijn ondergeloopen. Verscheidene schepen zijn losgeslagen en op drift geraakt; schoorsteenen zijn afgerukt, boomen ge knakt. In Kralingen is door klokgelui het dijkleger opgeroepen da Oude Plantage is geheel onder water gezet en aan het geboomte is veel schade toegebracht, ter wijl de dijk naar het Kralingsche Veer en ook de Kortekade door omgevallen boomen en afgerukte takken zijn ver sperd. Overal in de stad waren dekenteeke- nen van de geweldige kracht van den wind merkbaar. Aan de Gedempte Glas haven is een zeer groote boomtak afge knakt en neergevallen, echter zonder de geleiding van de tram te beschadigen aan de Westerkade waar de buitenkant van het Park bezaaid lag met afgebroken takken is de dikke stam van een der groote boomen in het midden geheel af geknapt. De gansche kruin is dwars over de rails van de tram gevallen en heeft daarbij de draden van de tramgeleiding gebroken. In het Park zelf heeft de storm eveneens ettelijke boomen vernield en bouw zijnde pand tegenover net Postkan toor afsluit het niet kunnen houden. De planken waren vaneengerukt de schut ting hing in een grooten boog naar ach teren heen en weer te schudden in den wind. Het verkeer op de lijnen der R. T. M. was geheel gestoord doordat op den Groenen Hiiledjjk zoowel aan het begin als aan het einde twee boomen dwars over de rails waren geworpen zoodat overne men van passagiers tot de onmogelijkhe den behoorde. Vooral in de buitenwijken der stad heeft men de enorme kracht waarmede de storm heeft gewoed onder vonden. Bakkerswagens werden daar om vergeworpen er behoorden een paar ster ke beeaen toe, om zich staande te hou den. Fietsende jongens maakten op zeer onzachte wijze kennis met het plaveisel, spiegelruiten vooral van op hoeken ge vestigde winkels zijn ingedrukt, uits'al- lingen door elkander gesmeten. In die wijken zag men de bewoners in hunne huizen overal bezig de gordjjneu tapijten enz, te beveiligen tegen het instroomen- de regenwater en met angstige gezichten een onderzoek instellen naar ramen en paaeelen. Bij de tramhalten stonden de mensehen zoo stevig mogelijk tegen de huizen gedtukt, en bij de pogingen een plaats ia de tramwagens te bemachtigen is menige dame door dea hevigen storm van de been geraakt. Op het berieht dat hot Zaterdag middag van hier naar Java vertrokken stoomschip Solo van Roterdamsche L'oyd gestrand was, hebben wij ons naar den Hoek van Holland begeven. Het scheen dat hoe meer wij den Hoek van Holland naderden de storm (NNW.) steeds woe dender werd. De spoorwagens schudden onheilspellend heen en weer. Op het korte traject van kter naar den Hoek had de trein een half uur ver traging. Aau den Hoek was 't bijna niet moge- iijk op den weg te loopen. Van welingelichte zijde vernamen wij dai het stoomschip Solo ongeveer 4 uur de pieren passeerde en even buiten zijn de het signaal toonde „ben in gevaar heb dringend hulp noodig". De reddingboot President Van Heel, spoedig gereed ging naar buiten doch kon het niet verder brengen dan de hoofden. De storm had inmiddels een kracht be reikt van 11 (dat is ongeveer 110 mijl in de minuut). De krachtige sleepbooten Roode Zee, Gouwzee en Schelde waren eveneens uit gegaan doch ook die booten moesien onverrichtterzake terug. Verder vernamen wij dat de Solo na bij de westkrik bjj ïerheyden cd Monster ongeveer 1000 a 1500 mater uit den wal in diep water geankerd ligt. Het roer is defect en een anker is reeds wegge Aan het Beursplein heeft de groote schutting die het terrein van het in aan De storm die inmiddels meer noorde lijk was geworden is niet bepaald ongun stig voor het schip. Indien de ankers houden zal er hoogstwaarschijnlijk niets ernstigs met het schip gebeuren doch in het tegenovergestelde geval zoo zeide men ons zou het schip hoogstwaarschijnlijk in de buurt van Scheveningen op het strand loopen, De Solo, een vrachtschip groot bruto 3553 en netto 2275 reg. ton heeft een bemanning van ruim 30 kop (N.R.Ct.) De stranding van de „Solo." Het feit, dat tengevolge van het storm weer vau Zaterdag de telegrafische en telefonische gemeenschap tusschen Hoek van Holland, Maassluis en Rotterdam volkomen gestoord was, maakte het uiterst De Harwichboot Munich, die Zater dagavond naar Londen moest vertrekken, heeft het hard te verantwoorden gehad. Door de hevige wiudstooten ia het stoom schip op drift geslagen en naar den zuid- wal gedreven, waar het nu geankerd ligt. Door de richiing van den storm is het niet mogelijk het schip langs den steiger te halen. Het vertrek werd uit gesteld. De Batavier, die Zaterdagmiddag van hier is vertrokken, is aan Muüer's steiger ook op drift geslagen en in de zoogenaamde siinksloo* geraakt Na ruim oen uur arbeid heeft men het stoomschip weer slaags kunnen brengen. Later is het naar zee gestoomd. Yan een baggermolen, die in het kanaal iag, heeft men de bemanning, 6 personen, per bootje moeten afhalen, omdat het vaartuig water begon temaken. De groote transporteur Harpen, van de Steenkolenhandelsvereenigiog, is, toen zij bezig was het atoomschip Kinderdijk aan het kolenstation van de Bteenkolen- handelsvereeniging te Viaardingen ta bunkeren, door den storm losgeslagen en op den Zuidoever vastgeraakt. Er zijn sleepbooten heengegaan om assistentie te verleenen. Te Scheveningen heeft de storm in de Vier menschen verdronken. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p, met Zondagsblad 75 Cent. tJiTeiYEBj SOMMELSD1JK. Yelefiö«ia IntsrensKJ».. Bi®. Groote letters es vignetten worden berekend naar d© plaatsruimte die zij beslaan Advertenties worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. kwam er dan eens wat regen. En al was't ook nog niet zooveel als we gaarne hadden gezien, toch bleek er de wei althans 011- middelijk uiterst dankbaar voor te zijn. En voor vele boeren begon de hoop op 'tnog wat doorgroeien van de bieten aanstonds te herleven. „Wel man, wanneer de grond wat vochtig is en 't weer in 't lest van Sept. en begin Oct. een beetje mee wil helpen, dan kunnen de bieten nog zoo mooi wat wicht maken." Aldus vernamen we uit meer dan eenen mond. En soms werd daar dan nog aan toegevoegd. „Je hoeft geen baast te maken immers met 't delven, 'k Houd er wel van, 't wintergraan, dat ik m'n bieten vaak laat volgen als 't kan op tijd te zaaien doch als 'tniet anders wil, dan moet dat werk een enkelen dag maar later vallen, 'k Geef immers vast een beetje chili toe, dat ben ik zoo gewoon. En 'tzal toch heuscli een kleine moeite zijn en ook zooveel niet kosten, om, nu 't wat later wordt wellicht met zaaien, van het salpeterzout een enkelen handvol meer te geve*." We vonden deze redeneering wel heel aardig uit den mond van eenen practicus, en voegden er een wemig theorie aan toe. We zeidenals de bieten nu nog een paar weken blijven staan en ook nog groeien, dan zal er voor het graangewas, dat aan stonds komen moet, al luttel stikstof dis ponibel zijn, inzonderheid salpeterstikstof, stikstof, die terstond de plantjes helpen kan om nog een beetje ferm te worden, vóór het winter wordt. Wij achten liet dus goed gezien, vast maar te zorgen, dat ge zoo straks een baaltje of wat chilisalpeter klaar hebt staan. Doch meer dan 75 K.G. per bunder zouden we maar niet geven. We kunnen immers in de Lente nader zien. Het al te hard aanzetten, voor de vorst begint, is niet verkieslijk. Dat werd bewezen weer door de praktijk. Nader bericht: moeilijk, zoo niet onmogelijk omtrent het lot van de Solo, die bij Terheyde en Mon ster in diep water voor anker lag, iets naders te vernemen. Zoo was, toen wij liet vermoeden uit spraken, dat het schip, indien de storm aanhield, en de nog niet weggeslagen ankers niet hielden, wel op de kust zou loopen, dit dan ook inderdaad reeds gebeurd lJe Solo is Zaterdagavond bii Terheyde gestrand. Omstreeks 7 uur sloeg het schip, waar van het roer defect was, vau zij n tweede anker en dreef in noordelijke richting, tot de geweldig liooge zeeën het tusschen Terhoyde en Monster op het strand zetten. Op de noodseinen, die van boord gegeven weiden, ging de reddingsboot van Terheyde, onder bevel van schipper Tuk, er op uit om te trachten de bemanning van boord te halen, maar de duisternis eu de storm maakten het onmogelijk iets uit te richten. Zondagmorgen, zoodra het licht was, is de reddingsboot opnieuw in zee gegaan. Met b^Jiulp van, met het redding.-morlier van den wal uit over het schip heen ge schoten lijnen heeft men toen de verbin ding' tusschen den wal en bet schip ver kregen. Eu met groote inspanning en overleg is het gelukt langs deze twee lijnen de Solo te bereiken en in drie tochten de bemanning, bestaande uit 39 koppen, veilig en wel aan land te brengen. Allen zijn ongedeerd, behalve de kapitein, die door een stortzee opgeuomeu en in de bak geworpen is, tengevolge waarvan bij een lichte hoofdwot.d opliep, en twee stokers, die beenwonden hebben. Na van droge kleeren te zijn voorzien, zijn allen schipbreukelingen per rijtuig naar Hoek van Holland gebracht en om 1,45 uur naar Rotterdam vertrokken. De Solo zit dicht bij de kust met den kop op defi Noord en dwars met lichte slagzijde uaar zee. De lading, die uit stukgoed, brugdeelen, pijpen, spoorstaven, enz. bestaat, zal zoo spoedig mogelijk uit het schip gehaald worden. Yoor het bergen van schip en lading is een contract gesloten met de Nieuwe Bergiugsmaatschappij te Maassluis. Op bet gerucht vau de stranding, waren er Zondagmorgen al heel vroeg talrijke kijklus'igen naar den Hoek gestroomd. Ook aan het strand bij Terheyde was het een ongewone volte van belangstellenden, visschersgeziunen groote ongerustheid ge wekt over het lot san de bemanning van de visschersvloot, die reeds eenige weken op zee is en juist iu deze dagen terugver wacht wordt. Uit Loosduinen Van de broeiramen, het z.g. platte glas, zijn er duizenden de lucht in gegaan, ook vele serres en warenhuizen zijn ingedrukt. Langs den Haag weg liggen meer dan dertig zware boomen en naar den kant van Mon ster wel zestig. De stoomtram had 4 uur werk van Den Haag naar Loosduinen, een afstand van drie kwartier, want van afstand tot afstand moesten boomen door gezaagd en op zij gewerkt worden. De telegraaf- en telefoondraden zijn alle ver nield. Ook de draden van de electiische ver lichting zijn op vele plaatsen verbroken, waardoor die gedeelten zonder licht en zonder stroom zijn voor de pompmotors in de tuinen. Een paard voor een molenaars wagen kwam in aanraking met een gebroken draad en storife terstond dood neer. Een 12 jarige jongen werd van een brug afgedrongen en verdronk. Verbazend groot was bet aantal auto's dat Zondag door Loosduinen naar Ter Heijde toog om te kijken naar het gestrande stoomschip. Er is slechts één man aan boord, de nieuwsgierigen liepen bij ebbe tot vlak bij 't vaartuig. Te Haarlem is Zaterdagavond een boom op een draad van de Eerste Ned. Electr. Tram wegmaatschappij aan de Paviljoens- laan geslagen. De draad viel op een paard en doodde dit. Het verkeer op de Ceintuur baan slond geheel stil. Op den Zijlweg vielen zeven boomeD omook daar was het verkeer gestremd voor alle voertuigen. Uit Huizen De Huizermeent langs de Zuiderzee is ondergeloopen. De boeren hebben met groote moeite de meeste koeien en paarden gered. Een koe van dhr. Rebel is verdronken. Uit Nieuwediep: Over de Ziterdag van hier uitgevaren loodskoiters nummer 1 en 4 maakt men zich ongerust, De loodstransportboot Am sterdam zou, indien het weer dit toeliet, op onderzoek uitgaan. Sleepbooten hadden Zondag niets van de kotters bespeurd. De uit zee gekomen sleepboot Hercules heeft houten luiken zien drijven. Van Terschelling Een schoener, van welke nationaliteit is nog onbekend, is in de branding omgeslagen, liet volk zit op het wrak. Van Den Burg (Texel) Een tweemast stoomschip is op het Balg- zand gestrand het noodsein in den vuortop. Op den Noordoosthoek van Vlieland is een loodsafhaler gestrand. Omtrent de be manning is niets bekend. Te Hansweert is Zaterdagavond een pas gebouwd pand van zes woningen, voor- loopig gediend hebbende lot bergplaats en toef ehoorende aan den heer Koch, ingestort. Uit Maassluis meldt men De stoomloodsboot Hellevoetsiuis is bin nengekomen met zware stormschade. Kapi tein Berkhout, de loods Kuit en de kwee- kelingen Schaap en De Geu3 zijn verdron ken. De loods Kolster gewond en stervende. Uit Westkapelle: Het Russische driemastschip City of Benares, gekomen van Queenstown en be- s emd naar Suudsvall, is bij Westkapelle gestrand. Yan de bemanning, bestaande uit twintig koppen, zijn er tien gered en tien verdronken. Uit Gorinchem Op de Merwede en de Waal is een hooge vloed ontstaan. Vele schepen zijn tegen den oever en op het droge geslagen. Als het water weer op normalen stand zal zijn gekomen, zullen er enkele onklaar raken, waarvan er waarschijnlijk zullen omslaan. Tegen den Zuilichemschen oever is een Rijnaak tegen den oever geslagen verwacht wordt, dat dit vaartuig vol zal loopen. Uit Stampersgat De storm heeft aan de coüp. beetwortel- suikerfabriek alhier) groote schade aange richt. Een groot gedeelte van het dak werd afgerukt, muren zijn ingestort en verschil lende machines werden beschadigd. Men moest onverwijld het bedrijf stop zetten en de vuren dooven. Uit Werkendam Het schip Kommertje, schipper T. Klop, is hier over de kade aan de Merwede midden op een weiland gezet. Voorts is hier een visschersboot omge keerd komen aandrijven van de opvarenden is niets bekend, Bijr.a alle polders in de Biesbosch zijn onder water geloopen en kaden zijn siuk geslagen. Bij sommige menschen staat het water hoog in huis. Er is veel vee verdron ken, o.a. drie koeien van J„ Doedijns, in den polder 't Waardjeeen schaap van M. van der Steenhoven eu 19 schapen en een veulen van A. Wink, in den polder Middelwaard. Eenige groote boomen zijn outworteld, waarvan ei een liet verkeer op den dijk stremde. Uit Edam De Zuiderzee is hier tot 1.35 M. boven A P. gestegen. Marken is ondergeloopen. Ongeveer 25 boomen zijn ontworteld. In de Ned. Herv. Kerk is een raam stuk gewaaid. Het badhuis is uit elkaar geslagen, een deel er van drijft in zee. Op de kermis hebben vele tenten schade geleden. Uit Oud-Beijerland Ziterdagavond laat is de stoomboot Oude Maas door den sterken storm en den sterken stroom met zooveel kracht tegen de brug bij Spijkenisse geslagen, dat als 't ware het geheele bovendek werd afge rukt Een der passagiers raakte tusschen de leuning van het bovendek en de brug beklemd, waardoor hij zoo ernstig aan de borst gewond werd, dat hij weldra overleed. Uit de provincie Zeeland Zaterdagavond 9 uur is de Karelpolder (aan de Öosterschelde, tusschen Ierseke en Krabbendijke) ondergeloopen. De dijk is over de geheele lengte door de overstorting zwaar beschadigd. De nog aanwezige oogst (bieten en ajuin) is geheel verloren. Ongeveer veertig visschersloepen uit de haven van Ierseke zijn weggedreven, op den dijk en in den polder geworpen. De in aanleg zijnde polder aan den Scheldedam is geheel weggeslagende schade beloopt tonnen. De spoordam is ernstig beschadigdhet spoorwegverkeer ondervindt veel vertraging, het verkeer over den dam heeft plaats over enkel spoor. Ook de Pieters- en de Olzendepolder hebben veel schade geleden. Yerder is er veel schade in de boom gaarden aangericht. Uit Antwerpen: Een vervaarlijke orkaan heeft Zaterdag avond hier gewond. De Schelde overstroom de hare oevers. De driemaster Segura sloeg van zijne ankers eu voer tegen het stoomschip Arana op, dat averij heeft gekregen. Verscheidene lichters zijn gezonken. Men zegt dat er twee menschen omgekomen zijn. De loop der treinen is bijkans gestremd. Zie vervolg Eerste Blad.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 5