v®®i' €te Xuidlftollanilsclie en Zeeuwsclie Eilanden. Oorlogskaart 30 CENT Oorlog tusschen Italië en Turkije. Woensdag 4 October 1911. Antirevolutionair 26sle Jaargang N°. 1699. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, BIJVOEGSEL. Stukjes land aan arbeiders. SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentlën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Bij dit nummer behoort een een groote van Italië, Turkije, Tripoli enz. in kleurendruk voor slechts franco per post 32 Cent. Op deze oorlogskaart vindt men de geheele Middellandsche Zee met alle landen daaromheen, met de steden, rivieren enz., dus het ge heele terrein van den Italiaansch- Turkschen oorlog. Tegen inzending van postzegels volgt de toezending omgaand door De ADMINISTRATIE. Som melsdijk. Een stukje land heeft verschillende voordeelen Het stelt den arbeider in staat zijn inkomsten uit loondienst aan te vullen; een arbeidsveld te verkrijgen voor de vrije uren en voor de arbeidskracht van vrouw en kroost zich eenigzins te vrijwaren tegen de ge volgen van werkeloosheidbetrekke - lijk goedkoop aan winterprovisie te komenbij 't bezit van wat vee, ook voor die dieren het noodige voedsel aan te vullen de zucht om klein boer te worden en van den loondienst af te komen prikkelt zijn ijver en ver hoogt zijn leven de geoogste voorraad nijpt hem om een betere woning te krijgen, waarin meer dan nu geborgen kan worden. Ieder zal erkennen, dat dus die stukjes land voor den arbeider van ualVa.oote waarde zijn. Maar nog niets. Vvie een klein bedrijfje heelt kan, versleten zijnde, en nie't meer in staat om in loondienst te werken nog wat gaan arbeiden op z'n eigen akkertje. We zeggen niet, dat die ouden van dagen dus in hun land een pensiioen- verzekering hebben een volle ouder- domsverzekeringmaar wil, dat hun ouden dag door 't bezit van een stukje land verlicht wordt, in elk geval, we zien 't rondom ons; de ouden van dagen, die bij den boer niet meer gebruikt kunnen worden, blijven toch nog langer van de bedeeling af dan zij, die zoo 'n stukje land niet hebben. Die oudjes werken op hun eigen stukje nog met dapperheid, die verbaast, en met een on vermoeiden ijver sleepen ze hun oude beenen, gewapend met schrepel of spa nog dapper en kras naar verre afstanden soms, waar hun bezit is gelegen. Je moet voor die oud jes respect hebben. Maar 't is juist hun eerhun ambitie, om daar op dat stukje land te werken,' zoolang, dat ze er bij neervallen en de volle gebreken des ouderdoms het hun to taal onmogelijk maken om nog tien passen te doen. Aan zoo'n stukje land is de oude werkman gehecht en hij vindt er zijn troost, zijn slijtage des levens. Maar we zijn er nog niet. Door een stukje land, mits niet al te klein, komt 't voor, en wellicht ook op ons eiland, dat de oude vader in huis neemt zijn gehuwde zoon of dochterzoodoende is de zoon gebaat, maar de vader die de verpleging en verzorging noodig heeft, eveneens. Dit nog. Zij, die een stukje land hebben, verhuizen niet gauw naar de stad. En als er één middel is om de ontvolking of niet-toename van 't platteland tegen te gaan, dan is 't het stukje land. Tegenwoordig gaan allerlei mannen en vrouwen naar de stad. Het dorp geeft hun geen brood genoeg. Vast arbeider willen ze niet wezen; los arbeider bevalt hen ook niet; ze hebben een hekel aan den landarbeid gekregen en gaan weg. Maar ze zouden niet weggegaan zijn, indien ze een lichtende toekomst voor zich hadden gehad dan zouden ze 't toch wel eerst eens geprobeerd hebben in hun eigen heimat. Die trek naar de steden nu, kan zeer verminderen door de uitgifte van stukjes land. Maar we zijn er nog niet. Door een stukje land kan de arbeider zijn loon- eisehen hooger gaan stellen. Want hoe onafhankelijker hij wordt van den boer, hoe meer daggeld hij kan vragen. Wie op zijn eigen land 1 gld. kan verdienen per dag, gaat niet bij een boer voor 18 stuivers werken. Dan was hij een groote dwaas. Neen, hoe beter 't den klein-bezitter gaat, hoe hooger de daggelden worden. En de boeren moeten zich vaak regelen naar de kleine bezitters Eigenaardigdie keuterboeren Jgeven in de loonen den toon soms aanze laten den ar beider voor een flink daggeld werken zeker dat duurt niet zoolang't is bij hem maar een kwestie om uit den nood te komen, 't duurt maar eenige dagen, nooit weken achtereen, Maar toch hoor je de arbeiders al onder elkander mopperenDie en die en die vraagt werkvolk tegen idem zooveel. De losse arbeiders zijn er dan ook als de kippen bij om van die hooge loonen in die weinige dagen te pro- fiteeren laten soms hun boer en eigen karwei in de steek en gaan er op los om dien keuterboer tegen hoog daggeld uit den brand te helpen, 't Is zoo zoo 'n keuterboer kan dat niet vol houden om zoo 'n hoog daggeld te geven: 't is, zooals we zeiden, maar voor eenige dagen soms, maar toch de arbeiders praten er met elkaar over en kijken ook al heel gauw uit naar verhooging. Wat dat Keuter boertje kan, kan de boer ook, zeggen ze. Maar nog meer. De positie van de vrouw is ook door dat klein bedrijf verbeterd. Zij is niet meer in loon dienst, niet meer gedwongen om de kinderen aan hun lot over te laten of ze bij buurvrouw te brengen vóór dauw en dag maar ze verzorgt eerst haar huis en kinderen en zijn dienaar school dan sluit ze de deur en gaat naar 't land. Dat is dus voor zoo'n vrouw een heel wat beter leven, dan 's ochtends om 4 uur op te staan en 's avonds om 5 uur thuis te zijn. Haar levens positie als vrouw en moeder is beslist in betere conditie gekomen, als ze een stukje land hebben. Maar ook het klein bedrijf werkt het sparen in de hand de zuinigheid, de voorzichtigheid. Dat land is de spaarkas, waar in eenig overschot wordt geborgen. Wat voordeelen niet waar Maar er zijn ook nadeelen (Wordt vervolgd.) Uit de Pers. Buitenland. (Zie verder Telegrammen Plaatselijk Hieuw§. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom**. No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur, Uitsluitend aan onze abonDe's bieden wij aan ui. „Vrijzinnige" wetenschap. Ia De Wereldhet nieuwe orgaan der vrijzinnig-democraten, vonden wij ook een rubriek Wetenschap voor iedereen*. De titel bewijst reeds, dat men de we tenschap wenscht te »populariseeren«. Men schrijft »voor het volk.* Welnu' op inderdaad »popu!airen toon wordt het volgende verteld »De mensch neemt zijn oorsprong uit de dieren. Dit is tegenwoordig al gemeen bekend, en sinds de zoölogen met bijna volkomem zekerheid een stamboom van den mensch hebben ontworpen, van de eerste toestanden af aan, kan men zich haast niet voor- stel'en, dat er ooit andere zienswijzen omtrent den oorsprong van de menschen geweest zijn.* Niet waar, zegt het Arnh. Dagbl., dat is ^wetenschap voor iedereen.* Ook moderne geleerden hebben in wel-is-waar niet ^populaire* geschriften wel met nadruk betoogd, dat de afstam- mings leer niet bewezen is, dat men met besliste uitspraken zeer voorzichtig moet zijn, maar de redactie van De Wereld verkondigd als hoogste waarheid de mensch stamt van de dieren af. Zij kan zich zelf niet voorstellen, dat er ooit andere denk beelden geheerscht hebben. Men zou er om moeten lachen, indien het niet zoo treurig ware, dat het volk op ^populaire* wijze zoo »voorgelichU wordt. Sinds den namiddag van 29 Sept. zijn Itaiië en Turkijë op voet van oorlog. De Italiaansche regeering had in den nacht van 26 op 27 Sept. een nota aan haar zaakgelastigde te Konstantinopel gezonden, waarin verklaard wordt, dat, tenzij Tuikije binnen 24 nar de bezet'ing van Tripolis door Italië in de hand zal werken, waarna een desbetreffende over- esnkomst tusschen de b ide mogendheden zal woiden opgen aik', Italië zal overgaan tot de effaotieve bezet ing van Tripolis. In haar antwoord verklaarde de Porte onder uitvoerige motiveering, dat zij bereid is, aan Italië alle economische waarborgen te gaven en over de waar neming der bijzondere belangen van Italië in Tripolis te onderhandelen onder voorwaarde, dat de status quo onveranderd blijve en geen bezetting volge. Met dit antwoord was Italië niet te vreden en ging nu tot de oorlogsver klaring over. De Italiaansche nota, waarbij de oorlog werd verklaard, werd om 5 uur 's avonds overhandigd. Zij verklaarde, dat, daar de termijn afgeloopen was, zonder dat Tnrkjje een afdoend antwoord gegeven had, de machteloosheid of de kwade trouw van dit land duidelijk was en dat Italië bijgevolg zelf verplicht was zijn rechten, belangen, waardigheid en eer te bescher men. Terzelfder tijd vroeg de Italiaansehe zaakgelastigde zijn paspoort aan. De vijandelijkheden zijn terstond be gonnen. Een Italiaansche kruiser boorde een Tarksche torpedoboot in den grond in de haven van Preveza (Zuid-Albanië) en zette troepen aan land. De militaire overheid zond een bataillon naar Preveza. De dagbladen melden, dat Italiaansehe oorlogschepen ook voor Smyrna en Salo- niki verschenen. Volgens berichten uit Tripolis werd de ontscheping der Italianen met vreugde- betoogingen door de Italiaansche kolonie begroet. De ontscheping maakte een grooten indruk op de Tnrken en Arabieren De officieren der Marine verklaarden aan de Turksche overheden, dat het Italiaansche ultimatum de overgave der forten van Tripolis eischte. Van den commandant te Tripolis moet een telegram zijn ontvangen, meldende, dat twee Italiaansohe Bloepen, die getracht hadden troepen aan land te zetten, ge zonken zijn. Vooral de Dnitsche pers veroordeelt op verontwaardigden toon de houding van Italië. De „Germania" b v. zegtEen driester rooftocht, als die van Italië, is sinds de dagen van Jameson's inval niet meer ondernomen en Jameson was een brutale roover opeigen verantwoordelijkheid. Italië echter is een Europeesche mogendheid en noemt zich een cultaurstaat. Ook de altijd kalme Bnrsenconrier trekt van leer. Wanneer het voor Italië nog mogelijk was geweest zegt het blad nog meer onrecht te plegen dan tot heden zoo is het door dit optreden geschied. Men zou het begrepen hebben, als Tur- fcija het ultimatum van het Kabinet te Rome met een onmiddellijk verbreken van de diplomatieke betrekkingen beant woord had. Turkjje heeft dit niet gedaan maar heelt zich in lofwaardig erkennen van de situatie en in de betuiging van zijn vredelievendheid er toe bereid ver klaard, de economische aanspraken van Italië tegemoet te komen, wanneer dit laad van een geweldadig optreden in Turkije afzag. Dat was zeker een brug, die de Itali aansohe regeering als niet alle considera ties ter zijde had willen stellen, had kunnen betreden. Italië had het goed recht van haar eischen naar de richting van garantie en op spoedige beantwoording de betreffende onderhandelingen te staan. Als de Porte daarbij streken had uitge haald en niet eerlijk te werk was gegaan dan zon het nog altjjd voor Italië tijd zijn geweest, door militaire maatregelen de Porte handelbaar te maken. Italië zou dan niet zooals nu het verwijt op zich laden een eenvoudige geweldpolitiek met gewetenloozen druk op een zwakkeren tegenstander nit te oefenen. De „Tagliche Rundschau" zegt„Wij staan des voor het teit. Italië heeft zonder voldoenden grond op de brutaalste wijze de vijandelijkheden geopend en heeft daardoor voor zichzelf en voor de ge schiedenis der volkeren een zware ver antwoording aanvaard. Want al heeft de Italiaansche regeering ook in haar nota 1 en verklaringen gepoogd haar handel wijze als onvoorwaardelijk noodzakeljjk en rechtvaardig voor te stellen, de naar de maatstaf van billijkheid en zedelijkheid oordeelende politieke wereld heeft een andere opinie. In haar oogen is het op treden van Italië een verkrachting van de ergets soort, een gewone root otht, waarvan de onbeschaamdheid door de aangewende diplomatieke middelen niet bedekt kan worden. fgDiep verontwaardigd is de „Morgen- post": Slechts een land, dat geen zelt- achting meer heeft, dat in zijn eigen levenskracht en -recht geen vertrouwen heefr, zon een nltimatnm, zoo als dat van Italië, anders dan met een „neen 1" heb ben kunnen beantwoorden. Turkije trekt op militair gebied tegenover Balie aan het kortBte eind, maar moreel staat het voor de geheele wereld torenhoog boven zijn vijand. De meeste Fransehe bladen onthouden zich uit politieke beweegredenen van een oordeel over de zeerooversdaad van Italië ten opzichte van Turkije. In Engeland heeft men met gevoelens van leedwezen over 't algemeen verno men, dat Italië de vijandelijkheden begon. De „Times" is weer bevreesd, dat de oorlog zich over de Balkanstaten zal uitstrekken, dit in verband met de staat van onrust, waarin Turkije steeds heeft verkeerd. Nu, daartoe is helaas alle reden. Bul garije wacht reeds lang op een gunstige gelegenheid om het rijk aan te vallen, Griekenland, dat Kreta annexeeren wil, is, niettegenstaande alle ontkenning daar van, van dergelijke wenschen vervuld. Servie en Montenegro zonden op het juiste moment een territoriale nitbreiding ten koste van Turkije willen bereiken in Albanië moet reeds het oproer opnieuw opgelaaid zijn, Tegénover zulk een aan val van slechts weiniggebreideldekracbten zal de Italiaansche nota niet veel uit richten. Staat echter de Balkan in vlam, dan kan het vuur ook licht op het Euro peesche gebouw en op de andere deelen der wereld overslaan. Sommelsdijk. Bij Kon. besluit is de heer P. A. van Buuren herbenoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Sommelsdijk. De northonpomp, aan de voorstraat alhier geslagen, levert naar wij vernemen, hoewel zout, voldoende water. De storing op de Telegraaf- en Tele foonlijnen, sinds Zaterdag door den storm verbroken, is heden Dinsdagmiddag hersteld. Vele berichten zijn daar door te laat voor dit nummer en kunnen eerst in ons volgend nummer een plaatsje vinden A's een zeldzaamheid wordt ons ge meld dat bij den landbouwer H. G. v. d. Berge een kuiken dat i April uitkwam, thans, 28 Sept. op eigen eieren, 10 kui kens gebroed heeft. Middelharnis. De zitting van den Mi litieraad zal voor deze gemeente plaats heb ben op 13 Oct. a.s. te Dirksland des na middags 1 uur. Den Bommel. Te beginnen met Zater dag 7 October a.s., zal de Bibliotheek der Chr. Jongelingsvereeniging geopend zijn iederen Zaterdag des nam. van 12 uur. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat in de maand Januari 1912, namens eene Militaire Commissie een onderzoek zal wor den ingesteld naar Milit.-Voorgeoefendheid, tot verkrijging van een bewijs daarvan. Ooltgensplaat. De zitting van den Mi litieraad voor deze gemeente zal worden gehouden op Vrijdag 13 October a.s. des v.m. 10 uur te Dirksland. Het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers van de Landweer voor deze gemeente, zal plaats hebben alhier op Vrij dag 10 Nov. a.s. des nam. 1.30 uur. Oude Tonge. Zij die den a.s. winter- cursus voor het herhalingsonderwijs willen volgen aanvangende 1 Nov. a.s. moeten zich daartoe bij het Hoofd der O. L, School voor 15 October e.k. aanmelden. Bij de landbouwers J. de Vos C.z. en A. C. de Lint heerscht Mond en Klauw zeer onder het vee Dirksland. De zitting veor den Militie raad voor deze Gemeente zal plaats hebben 13 Oct. a.s. v.m. 11.30. Stellendam. Onze gemeenteveldwachter Hoogerheide, nog slechts twee maanden hier, is benoemd tot Rijksveldwachter en tot standplaats aangewezen Heinekenszand (Zeeland), waarheen hij spoedig wenscht te

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1