BIJVOEGSEL. BEURS P. BOUMA, Machinesmederij, Voor de lange avonden Woensdag 97 September 1911 96Hlf Jaargang N°. 1697. Antirevolutionair Orgaan Advêrtmtien. LEESBOEKEN w. IN HOC SIGNO VINCES tooi* de Znidhollandsrlie en Zeeuwsche Eilanden. SOMMELSDIJK. W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle sfRikken voor «ie lied&efle kesteisid, Advertentiën era verdere Administratie franco toe Ie zenden aan den Uitgever. Uit «Ie Pers. üisitenla.iid. f^emengd Aieuws. Op verzoek van vele koop lieden en h.h. Landbou wers zal er g-eregeld iede- ren Woensdagmorgen van af 9 tot 12 uur in het Hotel SP EE 5095 worden g-ehonden. E&AULT WATERPASINSTRUMENT Je ware adres Is: Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en 'Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad 7,50; zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER TeS«5f«©m ImfeircoaÉKs, SI®. Advertentiën 10 Cent per regel sr> 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel ©n */8 maal, Dienstaauvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Slodersie wijsheid. Zij noemt zich »Stad des lichts. ï.La ville Lumière« Ot ze dien naam verdient Dezer dagen kwam ons een statistiek onder de oogen van Parijs, waaruit bleek, dat in deze stad niet minder dan 34,607 somnabules, helderzienden, kaartlegsters en allerlei profeten en profetessen van het bijgeloof wonen. En de statistiek is nog niet volledig. Het gehééle getal van deze lieden is nog aanmerkelijk grooter, omdat zoovelen zich min of meer geheimzinnig terugtrekken. 't Lijkt wel een goed zaakje. Zoo is er één waarzegger, van wien men weet, dat hij jaarlijks niet minder dan 50,000 francs aan reclame uitgeeft. Er zijn bladen, die aan zulk soort adver tenties een paar honderdduizend francs per jaar verdienen. En een oud-ambtenaar der Parijsche politie, die goed op de hoogte is met dit volkje, is tot de conclusie gekomen, dat de menschen in dit verlichte Parijs dagelijks ongeveer 200,000 francs aan voorspellingen uitgeven, dat is dus vele tientallen milli- oenen per jaar. Men lacht er wellicht om. Me dunkt, daarvoor is geen reden. Al deze menschen toch maken zich schuldig aan een groote zonde, die den Heere onzen God schrikkelijk vertoornt. Van God weet men niet meer. Velen hebben Hem opzettelijk verlaten. Anderen hebben eigenlijk nooit van Hem gehoord, want ons geslacht en dat met name in de centra der beschaving wijkt steeds verder van Hem af. Men kent God niet meer. Weet niets meer af van de goddelijke voorzienigheid. En dan, ja natuurlijk gaat men 't zoeken bij kaartlegsters en waarzeggers. We wisten wel, dat dit kwaad in de groote steden ver was doorgedrongen. Maar dat het zulke groote afmetingen had aan genomen eerlijk gezegd, dat vermoed den we niet, >Onze Courant. FftANK.Ri.IK. Hoopvol laten de Fransche bladen zich uit omtrent de Marokko onderhandelin gen. Zoo zegt de „Echo de Paris" dat er een overeenkomst ia hel zicht is en vervolgt dan„Laten wij zoader zwak heid ons standpunt handhaven. De Duifc- schers, die door den vervaldag op het einde der oatmd verontrust worden, hebben haast, om tot een overeenkomst te komen. Wij begrijpen hun haast, maar deze zal geen invloed mogen uitoefenen op onze besluiten. Zoolang wij in Marokko de waarborgen niet hebben, welke wij eischen, moeten wij geen accoord aangaan. Als de Dui-scbers, die zich over de financieele crisis ia hun land ongerust maken, zich te beklagen hebben, dan moeten zij dat maar bij hun regeering doen, dia daarvan alleen de schuld draagt. Door haar chicanes, door haar onaanne melijke eischen, door haar onophoudelijk uitstellen heelt zg de op'ossing van het conflict 15 weken lang vertraagd. Aan de Fransche regeering kan men niets verwijten dan haar toegeeflijkheid.'' De „Action Francaise" zegt: „Het schijnt, dat de Duitsche regeering, na het terrein geheel en al verkend te henben, eindelijk gestuit is op den zekeren tegen stand van de Fransche regeering. Meer was niet noodig, om Duitschland te nopen, een basis voor een overeenkomst te zoeken. Daarom is men gedurende de laatste 24 uur algemeen op imistiseh gestemd. Ern stige personen staan tegenover dit opti mistisch echter nog steeds gereserveerd." DUITSCHLAND. Het schijnt, dat de Dui.sche regeering aan den Zwitserschen Bondsraad inlich tingen gevraagd heeft, hoe het uit Argen tinië ingevoerde bevroren vleesch aan de Zwitsersche bevolkiog bevalt. Dezelfde aanvraag heeft de Duitsche regeering aan Oostenrijk en Italië gericht. Krijgt men gunstige inlichtingen, dan zal Duitschland ook den invoer van dit vleesch toelaten. Tegelijk geeft de spoor- wegdirec ie kennis, dat van 25 September af een nieuw uiizondericgstarief voor den aanvoer van zeevischin werkingzaltreden. RUSLAND. Het Krijgsgerechtshof veroordeelde Ba- grow, den moordenaar van Stolypin, tot den strop. ITALIË. Van uit Napels wordt geseind, dat tengevolge van zware regens en onweders, geweldige aschmassa's van den Vesuvius zijn weggespoeld. Verscheiden huizen stortten in. Een aantal personen werd gedood. De treinendienst met Napels is verstoord. Volgens het „Giornale Italia" heeft de ramp op den Vesuvius een twintigtal slachtoffers gemaakt. Verscheidene gezin nen zijn door het modderwater ingesloten. Twee gezinnen te Torre del Greco zijn verdwenen, MAROKKO. Een 8000 tal vijandige Marokanen goed gewapend en beschikkend over aanzien lijke hoeveelheden ammuntie, deed een aanval op een vooruitgeschoven Spaan- schen post op Ouedkurf, maar werd op de vlucht gedreven. Tien Spanjaarden werden gedood, 48 gewond. De vijand liet tal van dooien en gewonden achter. TRIPOLIS. Niet alleen Marokko ook Tripolis eveneens in Noord-Afrika gelegen, schijnt een twistappel te worden. De correspondent van „Figaro" te Napels seint, dat ondanks da offieieele ontkenning der Italiaansehe regeering deze zich gereed maakt, beslag te leggen op Tripolis en slechts den afloop der Fransche-Duitsche onderhandelingen af wacht om op te treden. De voorbereidingen van Italië zijn tegelijkertijd diplomatiek en milisair. Het oogsnblik voor Italië is gekomen, om zich met een nota tot de mogendheden te wenden, waaraan klem zal worden bijgezet door een vlootdemon- stratie en ontscheping van troepen in Tripolis. De regeering verwacht een hef- tigen tegens and dar Turksche bezetting in Tripolis, en van de zijde der inboor lingen, doch wanneer Italië maar eerst meester is op zee zal men de voorziening van levensmiddelen der Othomaansche troepen gemakkelijk kunnen afsnijden en ze op deze wijze tot overgave dwingen' De Italiaansehe regeering is overtuigd dat geen der groote mogendheden zich tegen deze onderneming zal verzetten. Intusschen zenden de Turken verster kingen en munitie naar Tripolis en bereidt Italië heimelijk de expeditie voor. AMERIKA. Met groote belangstelling is de uitslag tegemoet gezien van de verkiezingen iu Canada. En wat is gebleken Met beslistheid heeft het volk van de groote Briische kolonie zich tegen de jongste politiek van het kabinet Laurier verzet, en aan de qonservatieve partij de teigels dei' regeering overgegeven, die het uit de handen van de liberalen nam. De conservatieven kregen door deze verkiezingen zelfs een meerderheid van 50 stemmen waardoor het Kabinet Lau rier genoodzaakt is, om af te treden. Van beteekenia is de uitslag der ver kiezingen vooral ook voor de Vereenigde Staten, en wel in de eerste plaats voor de posi ie van president Tab. Het weder- keerigheidsverdrag met Canada en de scheidsgerechtsverdragen zouden de lau weren zijn, waarmee de president het volgende jaar voor de kiezers zou ver schijnen, om zich door hen voor de tweede maal naar het Witte Huis te laten af vaardigen. De sch,eidsgerechtsverdragen, heeft de Senaat in een waardeloos stuk papier veranderden nu ontrukt het Canadeesche volk hem ook nog het weder- keengsheidsverdrag' Zijn kansen op een herkiezing zijn daarom erg ingekrompen, en de insurgenten, die in het belang van hun hoofdzakelijk van den landbouw levende kiezers de meest verbitterde vij anden van de overeenkomst waren, zullen juichen. Noodlottige brand te Amsterdam. Zaterdagmiddag kwartier over 2 uur is 'brand ontstaan in perceel Hazenstraat n°. 1 te Amsterdam, waarin de weduwe Barteling een uitdragerij had De oorzaak is een benzine ontploffing. De brand sloeg onmiddelgk op perceel n°. 3 over. Beide huizen werden door zes gezinnen bewoond. De weduwe Barteling is door de brand weer dood uit het huis gehaald. Iets later werd uit het perceel no. 3 het lijk van een andere vrouw gehaald. Eenige kinde ren werden met zeer veel moeite gered, Van de gezinnen ia perceel no. 3 was geen verzekerd. Do vrouw die in dit perceel dood is gevonden lag geheel ver koold op den voorzolder. Nader meldt men ons: Het staat vast, dat de noodlottige brand veroorzaakt is door de benzine oatplof- fiag. De brandweer heeft de benzine duidelijk geroken. In de muur, die de beide winkelhuizen (uitdragerij en groen- tenwinkel) scheidt, is een groot gat ge slagen. Bijna de heele etalage der uit dragerij is naar den overkant van de straat geslingerd, waar door de groote krachs der explosie drie spiegelrui-en zijn gesprongen. Het deerlijk verminkte lijk der uit- draags'er, mej. de wed. Barteling, geb. Roosendaal, werd in den winkelgevonden. Haar dertigjarige zoon, die daar jnist aanwezig was, werd met zware brand wonden naar een der gasthuizen gebracht. Een voorbijganger, zekere A, J. Top man, werd niet ernstig gekwetst door glasscherven. Door het in den muur geslagen gat hebben de vlammen zich medegedeeld aan het andere perceel, en zijn langs do trappen naar boven geslagen. Da bewoners voor zoovar ze nog in dit huis aanwezig waren, behalve de bejaarde vrouw Leu ring, waren door de vlammen naar be neden gevlucht, doch konden de voor deur niet openkrijgen, die van buiten met bijlen werd ingeslagen. Met moeite werd bet eerst een 8-jarig knaapje, Jan Essing, naar buiten ge trokken het kind had vooral aan het hoofd brandwonden de haten waren na genoeg geheel weggasehroeid. Voorts heeft een man een lV2-jarig kind door een zolderraam over de daken gered. De weduwe Leuring was reeds bijna naar beneden gevlucht, maar schrok te rug voor de vlammen, die door het gat, hetwelk de explosie veroorzaakt had, süoegen. Zij keerde terug en vluohtte op een der kamers twee hoog, waar haar geheel verkoold lijk door de brandweer gevonden werd. De brand zelf was door de brandweer zeer spoedig gebluscht. Wanneer de ontploffing des avonds of des nachts had plaats gehad, zou de om vang van de ramp niet te overzien zijn geweest. Da meeste kinderen van de zes huishoudens, die in de thans verwoeste huizen woonden bevonden zich op straat. Naar de| juiste oorzaak der ontploffing stelt de politie een ernstig onderzoek in. Moord. Te Standdaarbuiten bij Oudenbosch is Zaterdagmorgen in een sloot vermoord gevonden mej. B. K. Omtrent den moord bij Standdaarbui ten meldt het Dgbl. v. Nbr. nader De verslagene is de dochter van den landbouwer Knook is 27 jaar en uiteen gezin van een nsgen dochters en een zoon. De hofstede der familie Knook ligt in den ondlandschen polder een half aar afstands van Standdaarbuiten. Babara Knook is Vrijdagnamiddag naar Oudenbosch gegaan om geld te wisselen. Zij zal 130 a 150 galden bij zich heb ben gehad toen zij omstreeks zeven uur door het dorp Standdaarbuiten naar haar huis terugkeerde. Zij nam een Biaueaweg een eenzaam pad en is ongeveer halverwege dooreen persoon aangevallen. Dat is gezien door een zekeren van Roy uit Standdaarbuiten die een 30 me ter vóór haar liep en gillen heeft gehoord. Zelfs heeft hij verstaan „ge maakt mij dood." maar toch is hij doorgeloopen om dat hij aan g-ikheid tnsschen een jongen en een meisje dacht. Later is hij weer teruggekomen langs de plaats van den moord doch heeft niets gezien. Het voetpad loopt tnsschea een bieten veld en een sloot. Op het bietenveld zijn sporen van een worsteling te ontdekken. Om elf uur is het lijk gevonden in de sloot langs het pad, het slachtoffer schijnt gewurgd te zijn ot misschien gestikt in de sloot. Zij heeft een klein wondje on der de kin. Het lijk ia naar de ouder- ljjke woning vervoerd. Op het suikerbietenveld is ter plaatse van de moord bloed gevonden op verschil lende bladen der suikerbieten bovendien een suikerbrok een haarkam en een hoe- denspeld. Het lijk lag toen het gevonden werd voorover in de sloot met water de voeten lagen op den kant. De sak uit haar rok hing buiten haar kleed. Gearresteerd als verdacht de dader te zijn is zekere H. K. uit Standdaarbuiten, Vrijdag was hij nabij de hofstede van Knook aan het werk en heeft vermoede lijk het meisje de woning zien verlaten. Zaterdagmorgen toen hij gearresteerd werd was hij daar weer aan het werk. Hij heeft zijn gezicht vol krabben. K. wordt ook verdachteenigen tijd geleden een onderwijzeres uit Willemstad te heb ben aangerand. Op het raadhuis van Standdaarbuiten heeft de justitie uit Breda Zaterdagna middag den vermoedelijken dader doen voorbrengen. Het eerst kwamen de krab- wonden ter sprake bek!, antwoordde op de vraag vanwaar die wonden op het gezicht kwamen dat zij zijn toegebracht door een hond. Bek!, is toen gedeeltelijk ontkleed en een brabwond werd ontdekt op den rechterbovenarro. Op de vraag of deze wond ook door een hond was toegebracht volgde geen antwoord. De justitie heeft toen de plaats der misdaad bezocht. De verdachte Zaterdag met het lijk geconfronteerd toonde zich hevig over stuur doch verklaarde verder niets. Heel het dorp is in rep en roerer werd Zaterdag haast niet gewerkt. Afgebrand. Te Muntendam is Vrijdag het boeren huis van H. P,, afgebrand. Alles was ver zekerd. Ten gevolge van een lek in den schoorsteen is Vrijdag de behuizing van K. te Alteveer (gemeente Onstwedde) geheel afgebrand. Er is niets gered alles was ver zekerd. Met inkt geworpen. Een 11 jarige jongen heeft zoo meldt het L. D., Vrijdagnamiddag een dame op de Breestraat te Leiden met inkt gewor pen. Hij is in handen der politie. Overreden. Te Gastel is Zaterdag door de stoom tram naar Willemstad zekere v. d. B. over reden en onmiddelijk gedood. De ondergeteekende bericht bij deze aan Heeren Landeigenaren en Landbouwers, dat hij zich een 4512 heeft aangeschaft teneinde landerijen welke men wenscht te Draineeren zuiver uit te waterpassen. Tevens lever ik Draineerbuizen met of zonder kragen. Teneinde van tijdige levering verzekert te zijn, is spoedige bestelling gewenscht. Steeds bereid alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Aanbevelend Dk. JOPPECz. SOMMELSDIJK Wilt ge een machine aanschaffen ot laten repareeren, hebben wij weder eene zeer groote sorteering ontvangen. Met en zonder prachtband in prijzen van JLO Cent tot f 9,5®. Boekhandel van

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 5