Woensdag 27 September 1911. 268te Jaargang N°. 1697. I i A n tirevo lu lion air Orgaan pruil rijs f 45- pen. IN HOC SIGNO VINCES M SDJJK. voor «le Kui«lliollaii«lNelie en %eeuwsehe Eilanden. B IJ VOEGSEL. Kink, josito's. Stukjes land aan arbeiders. concur- slharnis. t*S4E¥. arantie. ERSTE DOSIS regelmatigheid rSPiLlEN Deze Courant verschijnt elkea Woensdag en Zaterdag, Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. j) zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50 zonder ƒ4,50 per jaar. ifzoaderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. ïïiïasviE W. BOEKHOVEN, j SOMMELSDIJK. Telefoon lasfereosana. So. 2. Advertentie:® 10 oent per regel en i/i maai. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/, maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan Advertenties worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. sS&skfeeEï v««»r «Se Redaeïse beidernd, Adverteiafiësa ei» verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Officieel Gedeelte. 4 91. 1PMAN. 'ijk. iedam. iüisiienSarid. Gia&tseiUfc Meuws. van fSegeu- •en, itoepen 3726 PE; voor Stad Pijn in de Maag, id na het eten, en, verlies van slaap, angstige g. Ieder lijder en en men zal EEC HAM's stellen spoedig Ui, ren doen voor aatskleur her- et de blos der herstellende, beroemd. Dit haopii, en een ij iedere doos Engeland. Ï5 (56 piiien den Vertegen rclef. 4318. is*. ■X WC Bij dit nummer behoort een Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Mid- delharnis, brengen ter kennis, dat op Donderdag 28 September en op Donderdag 5 October a. s. telkens des namiddags ten 2 ure gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inentingen herin- enting ten huize van Dr. J. A. de Vries Reilingb. Middelharnis, 21 Sept. 1911. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. Laaf* te Zitdag van den (foofdelïjkeii Ontslag zal inplaats van de lsten October, gehouden worden op Zaterdag 30 September en M a a n- d a g 2 October 1911. Bij niet voldoening zal onmiddellijk tot ver volging worden overgegaan. Zegt het voort. Kipstraat 34a naf Oen/ÏOO. Ho, (potheek op 4669 De Troonrede hield de toezegging in van een wetsontwerp strekkende om de arbeiders van stukjes land te voorzien. Uitstekend, dat van Rijks wege ook op die manier vo' r den werkman in den waren zin des woords, wordt te velde getrokken. En als dit Kabinet 't geluk mag hebben, dat dit tntwerp slaagt zal 't zich in dat op zicht verdienstelijk hebben gemaakt jegens de boerenbevolking in haar grootste meerderheid. Dat ontwerp is er nog niet We kuunen dus op dit oogenblik niets mededeelen onder welke voorwaarden 't Rijk dat land zal kunnen doen verkrijgen. Maar we kunnen de zaak, die in voorbereiding is, wel toelichten haar waarde, haai' groote beteekenis voor arbeider, voor boer, voor de maatschappij, voor heel de bevolking Laten we de zaak dan eens onder de oogen zien. Al jaren lang is de aandacht der economen op de verstrekking van grond aan arbeiders gerichten onder alle agrarische (land)hervormingen, waardoor men den boeren- en arbei dersstand naar boven wilde trekken, Èèn in betere levenspositie brengen, hun stoffelijke en zedelijke belangen wilden bevorderen is in alle Landen als bijna eenstemmig gezegd Geef den arbeider een stukje land. In Duitsch- land is zelfs een krant, tijdschrift verschenen, dat niets anders bepleit dan 't klein bezit voor den land arbeider. In ons Land zijn in de Kamer en daar buiten allerlei redeneeringen gehouden van mannen van alle rich tingen om den arbeiders te geven land om te komen tot betere levens positie, tot hoogeren levensstandaard. Onder de Antirev de Roomscben, de Liberalen, de Democratenja er is geen partij, of ze telt de flinke man nen, die voor dat Arbeiderslandbezit reeds in 't krijt zijn getreden. Patrimonium, de bekende arbeiders bond van Christelijken huize pleit in zijn program voor Landbezit (art. 16) Er staat daar»dat in de wetgeving van. ons Land de mogelijkheid ge boren worde, dat door onteigenirg van den bodem binnen zekeren kring om elke gemeente, aan de inwoners gelegen beid geopend worde, om bij erfpacht een plek voor woning en een akker ter bebouwing of ook ge legenheid voor de uitoefening van een ander bedrijf te vinden. De Vrijz. Democraten in hun Land- bouwparagraaf»uitbreiding van het onteigeningsrecht, zoowel voor de ge meenten als voor den Staat, zoodat gronden kunnen worden onteigend, onder meer om die, hetzij aan kleine landverbruikers of tuinbouwers als zelfstandig bedrijf, betzij als tuingrond aan veldof fabrieksarbeide. s, in pacht te geven. De Socialisten hebben in hun pro gram den eisch van uitgifte aan land arbeiders van zooveel grond, dat ze van de opbrengst een zelfstandig be staan kunnen voeren. In één woord: het vraagstuk is al van alle kanten bekeken in alle Lan den. Maar natuurlijk, nu moet door samenwerking in de Kamer 't doel bereikt worden. Er zijn nog vragen te stellen van 't hoogste belang. B.v. Moeten alleen de vaste arbeiders een stukje land krijgen of de burgertjes ook de losse arbeiders Wat voor arbeiders moeten dat zijn? Hun leef tijd? Hun gedrag? Hun crediet in 't dorp? Hun bekwaamheid? Hoe groot mag dat stukje land zijn Moet 't door onteigening plaats hebben, of door vrij verkeer En 't grondcrediet En de schadeloosstelling aan den eigenaar? En de rentebetaling en de aflossing. Neen, neenDe zaak is niet zoo eenvoudig. Er zit geld aan vast en crediet. Daarvoor moeten dus allerlei waarborgen zijn. Nochtans We wachten met belang- ste ling af 't wetsontwerp. Kouwe drukte. De Socialisten zijn de mannen van de onstuimige propaganda. Hoe meer ze in opspraak kunnen komen, hoe liever. De groote trom roeren zij bij de onbenulligste zaken. Waar maar een stroo tusschen te krijgen is, daar kan je hen vinden met beitel en hamer. De Algemeen Kiesrecht-optocht was propaganda. En de herrie in de Kamer, ieder bekend, was propaganda. Zoo dom zijn de Socialistische Kamerleden niet, of ze wisten zeer goed, dat geen Adres van Antwoord te zenden is, als de Koningin zelf niet opent. Maar dit wetende, moesten ze toch er een slaatje uit slaan en begonnen met kabaal en daarna met obstructie (tijd vermorsen). Dit laatste is onvergeeflijk. Wil men propaganda door herrie, door schelden, razen, tieren accoord Maar men ga geen dwaze redevoeringen houden, die totaal niets om 't lijf hebben. Da's verkwisting van den tijd en een Kamer lid gansch onwaardig. Maar die kouwe drukte zal wel zak ken. De kiezers zijn er ook nog! En als de Socialisten voor iemand bang zijn, dan is 't niet voor de Koningin, maar voor den Koning Kiezer! Trouwens, al hun praten en gedoe is om dien Koning Kiezer te behagen. En d aarom zullen ze met hun obstructie ook v el spoedig ophouden. Want dat weten ze ook wel: de Koning-Kiezer in stad en land wil zaken zien 1 Wat schelen hem de vogels in de lucht. En op de Soc. congressen vraagt men dan ookGij Kamerfractie, wat hebt ge gedaan Daarom de obstructie zal wel gauw eindigen. Want niet Troelsfra regeert, maar zijn Koning-Kiezer. En op 't Congres is van die koninkjes zelfs Troelstra bang. Tegen een persoon op de gereser veerde tribune der Tweede Kamer is Woensdagmiddag proces-verbaal opge maakt, wegens .heftig schreeuwen tijdens het slot der rumoerige vergadering. („Ned.") Tenslotte nog een manifestatie Donderdagavond, na afloop van de Tweede-Kamerzitting, omstreeks halftien, had zich een niet, ontalrjjke menigte ge posteerd voor den hoofdingang van het Kamergebouw. Men dacht aanvankelijk, dat zooals meermalen gebeurt bij het eindigen van een Kamerzitting, enkele groepjes van menschen aan den ingang waren gaan staan, om hetzij eenige Ka merleden te spreken, hetzij uit pure nieuwsgierigheid om enkele Kamerleden eens meer van aangezicht tot aangezicht te zien. Ook de aanwezigheid van eenige der tijdens de zittingen in het gebouw dienstdoende rijksveldwachters trok niet zoo zeer de aandacht, omdat die beambten na afloop van den dienst gewoonlijk zich daar ter plaatse vereenigen om zich huis waarts to begeven. Spoedig zou echter blijken, dat de post gevat hebbende me nigte iets anders in den zin had. Nauwelijks had zich de heer De Sa- vornin Lohman, vergezeld van verschil lende andere Kamerleden der Rechtsche partijen, o. a. de heeren Van Asch van Wijek, Van de Borch van Verwolde, Snoeck Henkemans, Van der Molen, Duymaer van Twist en anderen buiten het gebouw vertoond, of uit die menigte werd een schril gefluit vernomen, gevolgd door het aanheffen van den socialisten- marsch, terwijl de menigte tevens aan stalten maakte, om ai zingende de Ka merleden te volgen. Dit werd echter dadelijk krachtig belet door de in do nabijheid zijnde rijksveldwachters, die met getrokken sabel het kleine poortje zoowel als den grooten doorgang naar het Buitenbol zoo goed mogelijk afzetten, en door slaande bewegingen met de sabel te maken de manifestanten wisten terug te houden, zoodat de Kamerleden gele genheid hadden hun weg ongehinderd te vervolgen. De heeren lieten zich ten aanhoore van verschillende journalisten, die van het gebsurde getuigen waren, hoogst ver ontwaardigd over deze manifestatie uit, zich niet kunnende begrijpen, dat de sociaal democraten, die zoo opkomen voor de vrijheid, op die wijze de vrijheid van beweging van afgevaardigden van het volk trachten te belemmeren. De najaarsexamens der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-Ver- eeniging in Nederland zullen plaatsvin den op den 6an en 7en December e.k. en wel het voorbereiden examen alsmede de vakexamens in Nederlandsche-, Fran- scke Duifsche-, Eagelsche- en Spaansche handelscorrespondentie te Amsterdam en te Rotterdam, de vakexamens in boek houden te Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht en Groningen. Het inschrijvingsgeld voor deelneming aan de vakexamens bedraagt per examen vak f4.-- voor hen, die minstens één jiar lid zijn eener aangesloton vereeni- ging en f 6.50 voor anderendat voor deelneming aan het voorbereiden examen f5.— Prospecti, behelzende o.m. de volledige voorwaarden tot deelneming aan de Federatie-examens, alsmede invulligsfor- rouüeren, te Haarlem, terwijl zij op vsra§ek, gratis worden toegezonden dooi' den Secretaris der Commissie, belast mat de regeling der Federatie-examens, G. Smits, Postbus 35 te Haarlem. Sommelsdijk. Het Bestuur der Nuts- bibliotheek gevestigd in het benedenlokaal van i-Den Doele* alhier, verzoekt ons mede te deelen dat vanaf 2 October a.s. weer eiken Maandagavond van 6-7 uur boe ken gratis ter lezing kunnen worden beko men. As. Maandagavond 7 uur zal het mannenkoor van P. Troost in de Bewaar school weder een aanvang nemen. V. d Berg's Vitello's Atlas van Europa. V. d. Bergh altijd nieuw in reclame heeft voor zijn afnemers weer een gratis atlas van Europa doen maken. Op losse kaarten elk land afzonderlijk. De atlas ziet er netjes uit en is zeer goed bruikbaar. Ouder een 1 o-tal runderen van L. Joppe is het Mond- en Klauwzeer uitge broken. Middelharnis. Op 1 Oct. a. s. zal het 25 jaar geleden zijn dat den heer P. Ver meulen als politieagent in dienst trad waar van 3 jaar te Nijmegen en 22 jaar alhier. De vischsloep Wilhelmina* welke Vrijdag van de werf te Dordrecht alhier in de kaai kwam moest den anderen dag we der terug omreden de sloep bij het afloo- pen der werf lek was gestooten. Stad aan 't Haringvliet. Ook de lo teling A. Vroegindeweij, die ingedeeld was bij het 3e Regiment iniantrie te Breda is afgekeurd. Door den landbouwersknecht J. v. Staverden zijn de vorige week aardappelen gedolven, die te zamen het kolossale gewicht hadden van 3 pond en 2 ons. Door de dikke mist die Zaterdag hing voer om vijf uur 's morgens een motor boot op de Oostberm van de haven, nadat men een heelen morgen met katrollen enz. doende was geweest, geraakte de boot los, die verder zijn reis kon volbrengen. De schade aan de boot aangericht was zeer gering. De stemming en zoo noodig de her stemming, voor een lid van den gemeenteraad (vacature wegens het bedanken van den heer D. A. Landheer) zal plaats hebben 18 en 25 October. Ouders of verzorgers, die hunne kinderen herhalingsonderwijs willen laten ge nieten, moeten daarvan aangifte doen vóór 25 Oct. 1911 bij het hoofd der school, den heer T. v. Lingen alhier. De Ioteling A. M. Huizer die vrij willig dienst heeft genomen bij het leger is geplaatst geworden bij de ie divisie marechaussee. Het mond- en klauwzeer is in deze gemeente geweken, geen enkel geval komt meer voor jammer echter dat de melkprijs nu ook niet daalt. Don Bommel. Terwijl J. M. met zijn aardappelen beladen wagen zou draaien, schoven de volle zakken van den wagen tusschen de paarden, die door dit ongewoon tumult nog al wat averij aan een en ander toebrachten. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Naar verluidt, zijn in den tuin van A. S. verscheidene aardbeiplanten bloeiende en zijn aan enkelen reeds jonge aardbeien gevonden. Oude Tonge. Door den Heer Burge meester dezer Gemeente is een openbare vergadering van den Gemeenteraad belegd tegen Donderdag 28 Sept. 1911 v. ro. 10 uur. Maandag is het eerste schip suiker bieten van hier vertrokken. Het zoontje van L. d. Vos werd ver leden week door een zwerm bijen aange vallen en zoo gestoken dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Vrijdag heeft het zoontje van L. Os- seweijer zoodanig een klap van een paard gehad dat zijn oog uit zijn hoofd werd ge slagen. Het huis en de schuur van den heer van der Snoek zijn niet gegund. Vrijdag zijn aan de markt aangevoerd 6 stuks kalveren en 5 veulens en eenige man den biggen handel was vlug. Dil'ksland. Men is hier bezig een Nor- thonpomp te plaatsen. Het resultaat kan nog niet worden medegedeeld. Uit ruim 60 sollicitanten is tot onder wijzer aan de Christelijke school alhier benoemd, de heer P. J. Vlasveld van Apel doorn, die de benoeming heeft aangenomen. Herkiiigeu. De loieÜDg J. Gebuis lich ting 1911 heeft op een daartoe doorhem gedaan verzoek een jaar uitstel verkregen om onder te wapenen te komen. Bij de alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van het vervoeren van peêgrond op de kaai onzer gemeen'e is aannemer geworden de laagste inschrijver Jn. van Putten voor f8975. Maandag 11. werden alhier de eerste bieten aangebracht door de landbouwer Jn, van Kempen. Is de algemeenegedachtengang dat deze vrucht tegen zal vallen, deze eerst aangebrachte hebben een opbrengst van 20,000 K G. per gemet. Zelfs hoort men uit naburige gemeenten nog van hooger opbrengsten, zoodat de vrees mogelijk ongegrond zal blijken. De levering van petroleum en kolen met de aan elk dezer verbonden brandstof ten dienste der gemeente voor den a.s. winter 1911 12 is gegund san de laagste inschrijvers. De petroleum aan D. de Bruine voor 9 cent per liter en de ko'en aan A. W. Korvink a 95 cent per H.L. De weegbrug of fairbank der Land- bouwvereeniging ide Eendrachli alhier is voor de a.s. campagne goedgekeurd. Alleen zal nog deze week wat het uitwendige be treft een nieuwe brug worden aangebracht. Een wezel niet in het kippenhok maar in den tras of waterput. Bij de wed. Jb. Bollum werd door aanhoudend geschreeuw de aandacht gevestigd iets in den tras aanwezig was. Bij nader onderzoek ont waarde men daarin een wezel die op on verklaarbare wijze daarin was gekomen. Het diertje werd natuurlijk gevangen en gedood. Maandagavond 1.1. is alhier eene af- deeling van het »Groene Kruis* opgericht. Het Bestuur der Afd. uit de aanwezigen die zich als lid hebben opgegeven gekozen bestaat uit de HeerenDr. van Gelder, Voorz., Abr. Munters Az., (voorl.) Secr., L. v. d. Velde Lz., A. W. Korvink en G. Nijpjes. Zoo spoedig mogelijk zal den inwoners een lijst worden aangeboden om zich als lid in te schrijven. Stellendam. Aan C. Human, die onlangs aangesteld werd als Commies bij de Direc'e Belastingen, is thans als s'andplaats Oud- Gastel (N.-Br.) aangewezen, waarheen hij Woensdag a.s. hoopt te vertrekker. Bij D. C. B. doet zich een geval voor van mond-en klauwzeer bij rijn vaiken, terwijl bij A. v. d. V, zelfs een haan door het klauwzeer is aangetast. Goedereede. De Ioteling P. Bakelaar, is ingelijfd bij het 2e reg. vesting artillerie te 's Gravenhage. Bij de iKeuring van zaaigranen* op Dinsdag 19 h'ept. in de lokalen, van de Beurs (ingang visschersdijk) te Rotterdam ge- hou i 11, zijn aan de volgende personen prijzen toegekend van f 5.aan F. den Eerzamen r, J. Tanis 1 Jb. Lodder 3 en T, Lodder 1 allen voor Tarwe. Het voorbereidend Militair or derricht zal voor dit seizoen gehouden worden in de bewaarschool, eiken Dinsdag en Woecs-

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1