I F I J. Safaeto Wosnsdag 4 October A.JANSEN, Reuzen-pakket. r SIROOP VAN 'T BOERTJE, PT =3ra0 IIIISUOIIHJIS DAFID HARTOGS JAGZ. 2 I Advertentien. J VINK Jz. W. BOERHOVEN, Sommelsdijk. ITIMMER's nieuwe koekjes. Macrons a la crème a 16 ct p. ons Pijn Theebanket a 16 ct. per ons Boterbatons a 12 cent per ons RECHTSZAKEN i I Goudss- sn Zilverwerken 1 P. C. L H. BOSSCHAET Tandarts REGENSBUBG Zandpad B 121, Middelharnis, 85et. I LAAT UWEN DROGIST SPREKEN. 1 J---HIJ 18 HET BESTE ATTEST.- - - Ln 9 A OH EMIR MET DEN SLETTTET, I i fStxiteniaiHl. frankrijk. du1tschland. 'bulgarijë. italië. china. rusland. fSeniesipfd Nseuws. levert nog-altijd voor een goed Heerenrij- I wö wiel, voor Dames 15.— hooger. Buitenbanden vanaf f2,60. Binnenbanden vanaf fl.60; verder alle soorten onderdeelen. 4898 5 DagclijM Yerscli, -- Steeds le Kwaliteit, liet liesteuslres vooralle ROTTERDAM Se ConmUeeren. Schoenen enLaarzen Specialiteit ia ZEE- en WATERLAARZEN, 22 22 22 18 18 18 18 16 16 16 VRAAGT F. C, ARMSTRONG, SomcMul 55 ct. Indien gij effen zwart goed koopt voor Japonnen en Rokken, vraagt dan bij uwen winkelier Het blijft zwart en glansrijk. 5078 H k U l* 1 I y- JflJ A if ji Zoo mogelijk, moet men dit natuurlijk tegengaan. Aanbeveling verdient daartoe bet loof, als 't nog groen is, af te maaien of af te snijden, of de planten los te trek ken, om alzoo den verderen groei te stuiten men late dan de knollen in den grond na rijpen. Het eerste afmaaien van 't loof is aan velen bekend, hoewel liet lang niet door allen wordt toegepast, maar vaak ziet men de aardappels dadelijk rooien; dit is verkeerd, dewijl de knollen dan slap worden en 's winters niet zoo lang kunnen duren. Wel kan men met het uitgraven beginnen, als het loof reeds dood is of gaat, maar ook dan beware men de knollen nog zorgvuldig. Dit bewaren, althans van de onrijp gerooide aardappelen, geschiedt nog het best, door er dunne laagjes aarde tusschen aan te brengen. Het komt soms voor, ook nu lazen we er van in een enkel nieuwsblad dat de oude pootaardappel niet boven den grond komt, geen bovenaardsche stengels dus vormt, maar wel tallooze nieuwe knolletjes. Van dit interessante verschijnsel, dat dus met het doorwassen veel overeenkomst vertoont, gaf Prof. dr. Ritzcma Bos eenige jaren geleden de volgende verklaring: Do pootaardappelen zijn eerst uitgeloo- pen, waar de pas boven den grond gekomen aardappelscheuten zijn afgevroren (zooals dezen zomer nog in den nacht van 11 op 1.2 Juni gebeurde.) Intusschen hadden zich aan den zich ontwikkelden stengel weldra stolonen gevormd. Daar de bovenaardsche deelen waren afgestorven en door de koude voorloopig niet weer tot ontwikkeling kwamen, vond het reserve-voedsel in den pootaardappel niet den gewonen weg naar de bovenaardsche deelen. Maar de tempe ratuur van den grond was toch niet laag genoog om don eenmaal tot kieming geko men knol geheel tot onwerkzaamheid te doemen. De reserve-stoffen, welke nu niet naar de bovengrondsche deelen konden trekken, trokken de stolonen in en maakten dus, dat deze opzwellingen (dochterknollen) vormden. Ook dozen zomer zullen zich allicht op sommige akkers dergelijke abnormaliteiten hebben voorgedaan. Voedering van mangels of bieten. In enkele Duitsche bladen worden de volgende mededeelingen gepubliceerd. Na den slechten hooioogst van 1895 werd in vele stallen in Baden een rantsoen ver strekt, uitsluitend uit bieten bestaande. Een ziekte was hiervan het gevolg, vaak zoo erg, dat afmaken noodig was. Een ander geval betrof koeien, die op een onge- ploegden braakgrond graasden, waar sui kerbieten welig groeiden. Na drie weken leden ze aan bloedwateren. Na het slachten vertoonden ze in de blaas bloedige urine en 50 a 60 steenen, sommige ter gróótte van een erwt of boon. Ook nieren en lever waren aangetast. De dieren, die echter bij de bieten het noodige stroo en hooi hadden gekregen, bleven geheel normaal. Volgens H. Sckultze en E. Schultze zijn bieten met een hoog salpetergehalte, meer bepaald kalisalpeter, schadelijk voor de dieren, daal de zoo opgenomen groole hoeveelheden nier- en hersenziekte kunnen veroorzaken. Vooral op landerijen, die sterk bemest zijn met Chili en kalizouten, zouden zulke bieten groeien. Een middel ter voorkoming van deze ongemakken zou een flinke kalkbe- mesting zijn. C, B. In zake de Marrokko onderhandelingen met Duitsehland schijnt dit Frankrijk 'a standpunt te zijn: of de onbeperkte vrij heid ia Marokko zonder eenigo restrictie behalve de „open deur" en de econo mische gelijkberechtighsid, aller naties, in ruil, waarvan het aan Duitsehland aanzienlijke grondgebieden iu midden Congo wil afstaanna de verkregen adhaesie zwart op wit, en van Duitseh land zelf en van de audero mogendheden onderteekenaars van het - traetaat van Algeciraaof niet die onbeperkte „vrije hatid" in Marokko, in welk geval Duitseh land geea vierkante oen timeter Fransch territorium ontvangt. Ziedaar de koop, die door Duilschiand te aanvaarden ia, of te verwerpen. De Franeche openbare meoning en dit is duidelijk voor wie niet willens en wetens doof en blind is laat geen andere oplossing van het geschil toe. De regeeriDg, die een stuk grond, groot of klein, aan Duitsehland zou willen afstaan, op andere voorwaarden dan deze zou hij hare eerste ontmoeting met het parlement en misschien nog vóór die ontmoeting omver worden geworpen. En het parle ment, hoe ordinair ook in het dagelijksche leven, zon zeer zeker een dergelijke smadelijke overeenkomst niet homoio- geeren, De „Nordd. Alig. Ztg." zegt, dat de gezamenlijke bonds-rfgeeriiigen er mee acouord gaan, de verwerking van graan, dus ook van mais, tea gebruike der branderijen, gemakkelijk te maken. Door de grondstof, welke de distilleerderijen gebruiken, goedkooper aan te voeren, hoopt man, dat meer spoeliüg verkregen zal worden en daardoor een bij zonder geschikt voedsel voor het vee gewonnen zal worden. Dit zal ook tengevolge hebben, dat een deel van den aardappel oogst, die anders in de branderijen ver werkt wordt, als voedingsmiddel voor de menschen behouden blijft. OOSTENRIJK. Ook ia Oostenrijk werden demonstraties tegen de duurte der levensmiddelen in verschillende plaatsen gehouden. Bij die betoogingen ging bot hier en daar woest ea bloedig toe. Vandaar, dat de regeering door ver laagde tarieven reeds verscheiden milli- oenen voor den aanvoer van goedkoope leveasmiddeioii uitgegeven heeft". De onderhar delingen met Hongarijë, over den vleeschinvoer, eindigen binnen een paar dagen. Een noodwet zal den invoer vaa bevroren vletsch ook nit Argentinië mogelijk maken. SPANJE. De premier Canalejas, verklaarde, dat te Alcira en'Carcajeole de commune is uitgeroepen. Alcira bevindt zich in handen van de revolutionairen, door wie de stad met dynamiet verwoest werd. Zij traehtten eveneens een klooster in brand (e steken. Men verkeert in het onzekere omtrent het lot der burgerwacht. Het stadhuis is afgebrand. Geconstateerd is, dat het oproer van uit •het buitenland geleid wordt. Van de verkiezingen voor de Sobranje zijn thans 213 ui'slogen bekend. Tot dusverre werden er 190 regeeringsgezin- den gekozen. Een deel van de lavastrocinen van de Etna verplaatst zich nu minder snel. Ook de asebregen heeft opgehouden, zoodat ds toestand thans over het algemeen beter is geworden. De verwoeste aauplantiugen van aman delen citroenen olijven, hazelnooten en wijngaarden hebben een waarde van 50 millioen lire. Ds lavastroom heeft ook het vruchtbare dal der Aicantari ver woest. Sedert 3 eeuwen was dit gebied door geen lavastroom verwoest. Het observatorium deelt mede, dat 170 kraters zich gevormd hebben Andere berichten sprekön van 800 kraters. Een belangrijk deal van de troepen uit die provincie Setsjrean is, naar uit Peking gemeld wordt, naar de opstande lisgen daar overgeloopen. De opstand schijnt zich thans naar Tibet uit te breiden. De aanslag van den moordenaar is geluktDe Minister-president Stolypin is overleden. Tsaar Nicolaas en het, Bnsschiecbo volk gevoelen een diep iecdwezrn over het heengaan van den verdienstelijken, ener giekeu staatsman, die tot zjja laatsten ademtocht dapper en trouw zijn keizer en voik diende. Een ongewone begaafd heid en een vast karakter maakten het hem moge'ijk de buitengewone moeilijk heden, die zich, toen hij minister werd, voordeden, te overwinnen. Niemand kan den nu overleden staatsman den lof ont zeggen, dat hij in karakter en vasten wil aan het door revolutionnaire sgitati ondermijnde land rust en orde teruggeven heeft. Zonder twijfel zal zijn geitilte onder de persoonlijkheden, die aan het nieuws Rusland hun stempel gaven, als een der voornaamste en uitstekends!e verschijningen voortleven. Stolypin was eea begaafd man, zoon vaa zijn land, en beschouwde de politieke aangelegenheden steeds van het standpunt der Russische belangen. Het was werkelijk een succes, dal hij in het Russische rijk 5 jaar lang een be'rekkelijke rust wist te scheppen, wat het door innerlijke onlusten en de ge volgen van den oorlog in Oost-Azië zwaarbeproefde land zonder twijfel ten goede kwam. De Peterburgsche correspondent van het „Berliner Taggeblatt" seint aan de avondeditie van zijn blad, dat Kokovt- eeff waarschijnlijk als opvolger van Stoly pin benoemd zal worden. Hardleersch, Zondagavond 8 uur sprongen oen drie tal jongelui uit Wijk-aan-Zee-en-Duin Ie Limmen op de in vollen gang zijnde tram, richting Haarlem, om na een bezoek aan de kermis aldaar te hebben gebracht, huiswaarts te keeren. Een hunner, een zekere J. de Lange, had hef ongeluk bij dit onvoorzichtig op stappen te vallen, waardoor de teeoen aan den rechtervoet werden verbrijzeld en hij ernstige verwondingen aan hoofd en schouder bekwam. Met de extrairam werd bij naar het St. Elisabethgesticbt te Alkmaar vervoerd, waar hij Dinsdag morgen is overleden. Verbrand. Te Smiide (Dr) is Maandag een p!m. 3 jarig kind van den werkman J. Grit in het vuur gevallen. Het bekwam dus danige brandwonden, dat het kind ten- gevo'ge daarvan reeds overleed Brand. Te Hasselo, gemeente Weerselo, is Maandagmiddag de groote boerderij „Het LanBink," bewoond door den landbouwer Van Keppel, door onbekende oorzaak geheel afgebrand. Het vee kon nog me moeite gered worden. De inboedel, oogst enz. ging verloren. Alles was verzekerd. Cadetten en burgers. Zondagavond zaten in het cafe „De Burg", op 't Hofplein te Alkmaar, een veertigtal cadetten van het eerste en het tweede studiejaar, om buiten de school met elkaar kennis te mskeD. De op het Hof spelende jengd vond daarin aanlei ding om voor de open ramen, ook de gordijnen waren niet dichtgeschoven, ie siaan kijken en plagen, hetgeen de ca det* en ergerde. Op herhaald bsietld ver zoek ging de jeugd niet weg, on ging voetzoekers, zevenklappers of' ander der gelijk vuurwerk afsteken. Toen de cadetten om ongeveer hulfach: het cafe verlieten, commandeerde een hunner „iu gelid van vier" en kalm gingen zij huns weegs, achtervolgd door een groote menigte, die er behagen in schopte vuurwerk tusschen het troepje cadotten in te gooien, van wie een i unner een brandwond in den nc-fe kreeg. Tot het postkantoor gekomen bleven de ca detun kalm, bet geplaag en gesar nam echter in die maie toe, dat hun geduld ten einde raakte en één hunner in een onbedachtzaam oogcnblik de groote on voorzichtigheid bad te commandecren „trek sabel" en anderen zoo on verstar dig waren, aan dit bevel gevolg te geven. De troep ging uit elkander enlh popöe menigte, die steeds grooier en groeier was geworden, in, en een formeelen vecht partij ontstond. Deze vechtpartij droeg een tijd lang een zeer ernstig karakteren er werden vele klappen en stooten uitgedeeld. Yan de omliggende cafe's iiep3n de bezoekers met. queuen gewapend er uit om de burgerij ie helpen tegen het on besuisd optreden der cadetten. Publiek dat er nie's mede te maken wilde hebben, stormde de winkels binnen, in een waarvan zelfs een raam word inge drukt. Door tussehenkomst van de inmiddels ontboden politie werd aan deze onge- wenschte ontmoeting, die haar oorzaak vond in het gebruik van het gevaarlijke en hatelijke vuurwerk, een eindegemaakf. („Aikrn. Cf.") Droevig gevolg. Zaterdag is de landbouwer W. O,, te llitzum, van zijn kar gevallen, doordat het paard op hol sloeg. Ernstig gekwetst is dë man opgenomen en Dinsdag is hij aan de gevolgen van den val overleden. Mishandeling. Toen Dinsdagavond de heer W. A. W., ii casseerder te Hilversum, per fiets langs den Soostdijkerstraatweg reed, werd hij bij een donker gedeeite plotseling door twee personen aangevallen, die hem op don grond wierpen, hem ernstig mishan delden en hem van zija poriemonnaie beroofden. Spoorloos verdwenen. De veekoopman N., ie Arnhem gaf Maandagavond aan een anderen koopman f 2500 om te Veenendaal varkens in ontvangst te nemen. De laa.sie is met de 1 2500 spoorloos verdwenen. Smokkelende artislen. De directeur vau het circus Schumann, die de vorige week met zijn circus van Amsterdam nttar Berlijn reisde, werd door zijn personeel in een moeilijk parket ge bracht. Daar het circus telken jare per ex'ra trein het grecssmtion Bentheim passeert, hadden de douanebeambten al daar van visitatie afgezien, te meer, daar telkens door den directeur schriftelijk garantie werd gegeven, dat zich geen smokkelwaren in den trein bevonden. Ook thans had hij zijn personeel streng verboden „solipfliehtige Gegenstaode" naar Duitsehland mede te nemen, op straffe van ontslag, Tengevolge van een anoniem schrijven aan de doaane-beam- ten, werd dkmaal een der bagagewagens onderzocht en direct smokkelwaar gevon den. Op last van de douane werden hierop de beide bagagewagens afgekoppeld, waarop de trein door kon gaan. Bij onderzoek van beide wagens bleek, dat heif personeel zich zeer weinig van het verbod had aangetrokken, daar een massa smokkelartikeien aanwezig was. Do anonieme brief moet afkomstig zijn vaa een ontslagen muzikant van het cir-. cus. („Tel.") Jongenstwist. Te Tiiburg heeft Vrijdagnamiddag een jongen van 14 jiar bij een twist met een jongen van denzeltden leeftijd dezen met een degen uit eea s ok zóó erg in de borst verwond dat men bevreesd is voor het leven van den getroffene. De jonge dader ia in arrest. Deze pleister, het oudste en beste geneesmiddel, maakt binnen weinig tijd, dat Kanker of zweerende borsten buiten gevaar zijn en tenslotte genezen, verders voor alle Klieren, Zweeren, Wonden enz. Verkrijgbaar bij C de KOONING, fabriek van Pleisters en Zalven. Laurierstraat 11b. op Feijnoord, te 4920 wilt ge een heerlijke versnapering hebben, vergeet dan niet de Brood- Koek en Banketbakkerij van een bezoek te brengen. 4400 Gelegen bij het station fe OUDBORP. is van ouds bekend bij Westdijk li 292, MIDDELHARNiS. Gevestigd sedert 1840. N.B. Ondanks de lage prijzen worden tramkosten vergoed vanaf f5,— aan koop naar verhouding, bij f 10, geheel. Maurtisstraat 133b nabij den Binnenweg voorheen L. P. SCHAAP. [^aaiaMaehisaeig en ïaederwal- s?*ïs. inruilen repareeren enz. Gemak kelijke conditiën. Mijne ?$aa!i-»MaeSïiues vindt men Men hoort zeechter NERCSKMS. Zij loopen geruisch- loos Vertegenwoordiger voor het eiland Goedereede en Orerflakkee, dhr. L. Vink, Sommelgdyk. 4132 is in het Hotel MEIJER on -a Gi DJ is uw beste soliedste en voor- decligste adres voor alle soorten Door aankoop van een zeer groote partij ILees- en Prcnlen- bfflekeBï, bieden wij een mooi pakket aan dat noch nooit zoo goedkoop is aangeboden. Geen bonte mengelmoes, maar allen fijn afgewerkte, keurige platen. 1 Keurig Prentenboek 29 bij 22 cm. Altijd Samen. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 29 29 29 26 26 26 26 20 20 20 Dat is mooi. Kindervriendjes. De beste Keus Tijl Uilenspiegel. St. Nicolaas. Wie doet er met enz. Uit mijn Kleurdoos. Dierenalphabet. Gelaarsde Kat. Schoone Slaapster. 1 Leesboek, 40 bladz. dik. 1 248 van den bekenden Schrijver P. Brouwer. 13 boeken die tot op heden meer dan 4rie gulden kosten, worden nu voor slechts een® galden opgeruimd. Profiteer dus en bestel spoedig, opdat men niet worde teleurgesteld. De toezending geschiedt terstond na ontvangst van postwissel of postzegels door den Uilgever 5076 II 11 BOURGONJE, Goisdschesisigel 129a ROTTERDAM. 111 ■in i—Bureau gevestigd sedert 1SSO. Belast zich met het voeren van processen voor KANTONGERECHTEN en rechtbanken door geheel Nederland, zoo eischend als verwerend—regeling met schuldeischers ter voorkoming van faillissement innen van kwade posten opmaken acten voogdij benoemingboedel scheiding ontruiming van woningen DRANKWET-, MILITIE- en PENSIOEN-zaken. Bureau dagelijks geopend van v. m. 9 tot n. m. 8 uur. Telef. 6390. A l) 1Ih S (ook schriftelijk) f 1. Vraag hem naar die duizenden, die hem hartgrondig danken, de mid' delen van 't Boertje te hebben aangeraden. is goud waard voor hen-, die lijdende zijn aan benauwdheden, borst en asthma, zij die dreigden in hunne hoest en slijmen te verstikken. Vraagt het den gebruikers. Voor rheumatiek, jicht, podagra ('t pootje), brand- en snijwonden, verstuikingen, stramheid en kou in de ledematen, winterhanden en-voeten, bestaat er de BALSE.R VAN 'T BOERTJE, laat geen oogenblik teloor gaan door ze te koopen, genezing is beslist. 5039 Prijs der Siroop 25, 50 ct f 1,per flacon, ofidfer.a 1 Balsem 40 en 75 ct. per pot. SS. g Alleenverkoop voor g Overflakkee en Goedereede dfiDEPOHEEB» HANDELSMERK. K; I De w korven in - - -

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 2