Woensdag 20 September 1911 2ösle Jaargang 1695. voer «Ie ZuiilhollaiMlselie en Zeeuw^elie Eilanden. Antirevo Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50 zonder f 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent, Met Zondagsblad 7 Cent. Algemeen Kiesrecht HUSLAIMD. ENGELAND. BELGIË. SPANJE. ITALIË. Üeze Courant verschijnt eiken 'Vosssdng en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maandsn fr. p. p. met Zondagsblad 75 Ceat, zonder aO UÏTOEYEB, W. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. ïeletoon Inhere®»»*. So. 8. Advertenties 10 cent per regel ea 3/t maai» Reclames 10 per regel. Beekaa5?.kattdiging 5 Cent psr regel en 4/s sta&l. üMsaataanrrageii ©n Dienstaanbiedingen 50 öent per plaatsing. Groots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertestiën morden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. ,4Slf stukke» wtmr ée MSe«Sacl?e e-e^emsI, .&<tverft@»fién en verderf idtninlstratie franco foe ie zenden aan «feu Uiffpever. De Christelijke partijen staan lijn recht tegenover de FranscheRevolu tie van 1789. Maar dit versta men wel. Men onderscheidde goed. In die beruchte Revolutie was iets dat aan trok en we nog heden ten dage toe juichen, maar ook iets dat afstiet en onzen hoogsten af keur verdient. Wat dreef, wat bezielde de geesten in de groote Fransche Revolutie. Geërgerd heid over ingeslopen misbruiken F Af keer van gekroond despotisme Een fier opkomen voor de rechten en vrij heden der volken? Ten deele ja. Er waren in oude dagen in Frankrijk en elders groote ondeugden in de Staats- regeering Het Volk was niet in tel; met de belastingen sprongen de Hoof den der regeeriug naar goeddenken om; overmatige belastingen drukten allerwege en hoe groot de misstanden ook warende grooten der aarde stoorden zich niet veel om de klach ten der minderen, die niets te beoor- deelen en zeer veel te verdragen en te ontberen hadden. Adel en geeste lijkheidde welgedane regent, de hooggeplaatsten en de hovelingen deelden lasten en bevelen uit, die voor de onderhoorigen zwaar waren om te dragen. In één woord er waren grove misstanden, die verergerd wer den, omdat zij, die ze aanzagen en al keurden en er het slachtoffer van waren, geen den minsten kans kregen door 't kiesrecht om daarin ook maar de geringste wijziging te brengen Geen wonder dat het mokte en wrokte en gloeide en broeide en de rijen der eenvoudigen, te meer omdat ook sommige geleerde schrijvers publiekelijk in geschrifte den vinger op de wonde legden. Zoo werden door gloeiende redenen en ophitsende arti kelen de hoofden nog meer op hol gebracht en het slot was de Revolu tie. Als zoodanig keuren we de Revo lutie goed. Ze ruimde staketsels weg maar al eerbiedigen v.e dus dat oor deel Gods cfver de grooteu der aarde en al zal elke Calvinist het wegnemen van die misbruiken onvoorwaardelijk goedkeuren er was iets anders Maar niet dat is onze grief, dat er opstand wasdoch dat het samenstel van be grippen nietdeugde, dat tot de Revolu tie leidde. Opstand op zichzelf is. niet af te keuren. Onze vaderen hebben zich verzet tegen den Spaanschen Monarch Filips en de 80 jarige oorlog was daar 't gevolg van. Stadhouder Wil lem III stond op tegen zijn schoon vader Koning van Engeland, die 't Protestantisme vijandig was. Amerika stond op in 1780 tegen zijn Moeder land, Engeland. Neen, opstand als zoodanig is niet goddeloos. Elke Natie heeft in den loop der eeuwen haar omwenteling gehad tot herleving, tot opbloei, tot afbraak van oude en versleten toestanden, maar dit is 't groote verschilEr is een opstand, een afbreken met een gebed op de lippenen er is er ook een, met een vloek op de toDg Er is een opstand in Godsvertrouwen en in hoop op hulpe opZijn bijs and om 't kromme recht te maken en 't oneffene vlak. En nu is dit de donkere zijde der Fr»ische Revolutie, dat zij in al haar afbraak en opbouw God loochende Hem in alles verachtte en miskende. •Noch God, noch Meester,ziedaar de ontzettende leuze, waaronder de Bastille bezweek onder de mokerslagen der ParijzenaarsNoch God, noch Meesteronder die leus werden Ko ning en Koningin naar schavot ge bracht noch God, noch meester onder die Jeu e waadden de troepen der Republiek door 't bloed der dui zenden, die in dien burgerkrijg vielen en sneuvelden. God van den troon en de mensch alles. De mensch! de mensch! hem was de macht en de eer en de heer lijkheid. Hem zou zijn het recht en aan zijn Verstand alleen 't voorrecht om nieuwe idealen te scheppen op de puinhoopen der oude. Eu daarom zijn we took vijanden van 't Algemeen Kiesrecht. We willen 't kiesrecht geven aan duizenden en duizenden, maar nooit onder de leus, waarmee 't Algemeen Kiesrecht zijn intrede deed onder de volkenhet volk zal de baas zijn. Want dat is de adder cnder 't grasdat is het ver derfelijk idee van 't Algemeen Kies recht het wil aan 't volk alle macht geven, zonder de afhankelijkheid van dat Volk aan een God in den Hemel te erkennen. En nu weten we wel, dat zelfs het beperkte kiesrecht reeds die leus in houdt dat reeds onder dat kiesrecht God kan verbannen worden uit de Kamers der Staten-Generaalen als zoodanig bestrijden we dan ook even zeer dat liberale beperkte kiesrecht, maar in 't Algemeen Kiesrecht heeft de oppermacht des menschen haar volkomenheid en volmaaktheid bereikt. We willen noch het liberale beperkte, noch het liberale algemeene Kiesrecht, beider wortel is aangestoken door de miskenning van een hooger Wezen maar Alg. Kiesrecht is de vervulling der outzeitendste eischen. We willen een uitgebreid Kiesrecht, ieder man zoo mogelijk kiezer; maar opgansch anderen grondslag en naar gansch ander beginsel. We willen God den Heere blijven erkennen als onze Ko ning, noo.t de mensch. We willen de Koningin dienen en niet boven haar gaan staan. We willen de Rede laten heerschen, maar gebonden aan den Bijbel. We willen den invloed des Vo'ks vergrooten, en die der Konin- g n. We willen haar regeermacht bevestigen, niet ondermijnen. We wil len 't Volk laten pleiten bij de Ko ningin, maar de Bijbel zal tenslotte beslissen. Het Antirev Kiesrecht wil verrijking van den volksgeesteen volkomen meeleven van allen met de Regeering maar fundeeren 't Gezag van God Almachtig en van allen, die als onder geschikte machten in Rijk, Provincie en Gemeente door Hem over ons ge steld zijn. Uit de Fers. Idenhurg- Koers. Men spreekt van den Idenburg-Koers. Daardoor wordt dan verstaan een streven, om oi k in 't bestuur van Indiê te rekenen met de inzettingen des Heeren. Wij zijn daar dankbaar voor. En 't blijkt ook, hoe de goev.-generaal naet zooveel beleid ook in deze zaak te werk gaat, dat zelfs de felste tegenstanders der christelijke beginselen weinig of geen vat op hem krijgen. Zoo had reeds de vorige gouv.-generaal een rondschrijven gezonden aan de hoofden van 't gewestelijk bestuur, betreffende een zoodanige regeling van het buitenwerk der feestuurs- en controleerende ambtenaren, dat zooveel doenlijk met de Zondagrust wordt rekening gehouden. Maarmen weet, hoe 't gaat. Ook in ons oude Nederland. Doch niet minder in Indië. Zoo iets raakt in "t vergeetboek. Thans heeft echter de heer Idenburg officiéél aan dit rondschrijvenlalen herinneren en er bijgevoegd, dat hij uitdrukkelijk ver langt opvolging van het in dat rondschrijven vervat verzoek. 't Is, als men wil, een kleinigheid. Maar van kleinigheden hangt de wereld geschiedenis aaneen Wij zijn den goev.-generaal van Oost- Indië dankbaar, dat hij op deze niet te negeeren wijze er de van God vervreemde Indische maatschappij aan heiinnerd heeft, dat er een Dag is, waarover de menscti niet vrijelijk mag beschikken, omdat de Heere dien aan Zijn dienst heeft geheiligd. (»Onze Courant. üuiSesilaisd. Op den Russische» minister-president Stolypin is te Kieuw tijdens een schouw- burgvoorstelling een aanslag gepleegd. Terwijl Stolypin bij de tweede entre- acte van da opera „Tsaar en Sultan" van Rimsky Korsakoff tegen de leuning vaa zijn loge geleund, met hot gezicht naar het publiek, zich met enkels om standers onderhield, kwam een jonge man, ia rok gekleed, op hem toe, die op twee passen van den premier verwijderd, twee echoten uit een Brouwning loete. Stolypin greep mei. zijn hand naar zijn borst en viel terug ia een stoel. De omstanders droegen den gewonden premier naar den uitgang, terwijl uit het publiek kreten van ontsteltenis en verontwaardiging op gingen. Het pubhek eieehte, dat het volks lied gespeeld zou worden. Toen het gordijn weer omhoog ging, trad de Tsaar in zijn loge naar voren. De operazangers en het koor zongen geknield het volkslied. De schouwburg daverde onder de huldebe- toogiog aan don tsaar, een betooging, die aanhieid toidat deze zijn loge verliet. S'olypiu bleef bij zijrt voile bewustzjjn en werd naar het particuliere ziekenhuis van dokter Makoweki gebracht. De kogel had hora in da borst getroffen, onder den linker tepel. Een tweede kogel, waardoor Stolypin aan zijn baud gewond werd trof ook den zich in het orkest bevindende con- certmeetser Bergier en verwonde diens voet. De dader van den aanslag poogde door een zjjdeur te ontvluchten, maar werd door een officier gegrepen. Op hem gevon den documenten wezen uit, dat hij bediende op een advocatenkantoor ïb en Bagron heet. Bij is een Jood van afkomst en dit verklaart misschien den aanslag. Immers het voornemen van Stolypin, om het Russisch crediet te nationaliseeren, dat wil zeggen, de Joodsche zakenwereld van het genieten van crediet bij de Rijksbank uit te slcileu, bad het Jodendom bijzonder tegen hem opgehitst. En men mag wel aannemen, dat de jonge Jood, die den moordaanslag uitvoerde, uit rassenhaat handelde. De misdadige daad toont, dat in Rusland het oproer nog steeds weer zijn hoofd opheffen kan en dat het rijk van den tsaar zich nog Diet over de innerlijke rust verheugt, die voor de ontwikkeling van dit land noodzakelijk is. [Zie Telegrammen. Te Londen werd een bericht gepubli ceerd, behelzend, dat aan geen enkelen man van leger of vloot verlof zal worden toegestaan. Dit bevel strekt zich uit tot de gatsche vloot en alle in Engeland, Schotland en Ierland staande regimenten. In „ingewijde kringen" brengt men dezen maatregel in verband met den huidigen gespannen politieken toestand. Volgens inlichtingen uit goede bron was reeds besloten drie lichtingen onder de wapenen te roepen, toen, tijdens de vergadering van dea ministerraad, er een telegram uit Berlijn kwam, dat alles geregeld scheen ie zullen worden. Von KiderlsD zou verklaard hebban dat Frank rijk en Duitsch!ar.d binnen drie dagen tot overeenstemming gekomen zouden zjjn. Daarop bes'oot den ministerraad da oproeping op te schorten. DUITSCIILAND. Cambon en von Kiderlen Wachter hadden de eerste conferentie na de nieuwe pauze. De heer Cambon heeft Fraekrijk's antwoord op de Duiische tegenvoorstellen aan von Kiderlen Wachter meegedeeld. Aangezien het niet waarschijnlijk is, dat do Duitsehe minister van Buitenlaudsche Zaken onmiddetijk zijn wederantwoord zal.formul6efen, zullen zeer zeker enkele daden voorbij gaan, voor er eenig niéuws bekend wordt omtrent den stand der onderhandelingen. De kapitein-generaal van Ailbao, in wiens handen het schorsen der grondwet telijke waarborgen het burgerlijk gezag thans is overgegaan, heeft al de verga derlokalen der arbeiders doen sluiten. In weerwil van de verzekeringen der militaire autoriteiten, dat zij, het koste wat het kost, de nermaie werking van alle lakken van openbaren dienst waar borgen, weigeren da spoorwegmaatschap pijen de inontvangstname van goe deren, voor Bilbao bestemd. Het zenden van troepen naar Bilbao en in het alge meen naar de provincie B.iskaye duurt voort. De vuurspuwende berg de Etna op het eiland Sicilië is in hevige werking. Door de voortdurende uitstortingen van lava en de met onverminderde he vigheid aanhoudende aardschokken is het observatorium op den Etna reeds geheel verwoest. Uit de 52 nieuwe kraters worden met groot geweld rookende steenen en vuurmassa's geslingerd. Een vreeselijke aschregen valt in Catania. De voornaamste lavastroom stak bij Moio de spoorlijn over die rondom den Etna loopt en richtte zich toen naar de streek van Solicciata, op zijn weg wijnbergen, land huizen en boerenhofsteden verwoestende. De lava komt per uur 120 M. vooruit. Catania is door den aschregen bedekt, die ook op Malta en zelfs tot Afrika is gevallen. CHINA. De betichten uit China worden ODgun- stiger. Volgens de „Berl. Lok. Anz." hebben de opstandelingen ia de provincie Szetsjoean reeds missiegebouwen in brand gestoken en verscheidene zendelingen vermoord. DrankbestrUdlnff- 13de Snterisafioiina! Congres tegen het Alcoholisme. Donderdagmorgen werd de waag be handeld hoe Staat- en Volksvertegenwoor diging zouden te beweger zijo, krachtig in te grijpen tegenover het alcoholisme. Vooraf giDg een inleiding van Br. Möller over de behandeling van drankzuchtigen in Duitschland. Over het onderwerp van den dag spraken twee Fransche rechtsgeleerden, Hayetn en Schmidt. Beide sprekers toonden aan, dat de Staat zeer lijdt onder de gevolgen van het alcoholisme en dat dientengevolge de Staat zich behoort te verweren daar tegen het is zijn plicht, meende Schmidt. Dr. Hayem gaf als middel om den Staat een schadeloosstelling te geven voor het verlies der accijnzen bij een sterk verminderd gebruik, o.a. aan belasting te heffen voor alcoholvrije dranken en versche vruchten, waartegen namens de Nederlandsche drank bestrijders protest werd aangeteekend, en ook door sprekers uit verschillende andere landen. Groote nadiuk werd door Schmidt er opgelegd, dat het voor de toekomst van den Staat van het grootste belang is, dat de jeugd geheel a'coholvrij opgroeit, en dat dus in deze richting strenge maatregelen zeer wenschelijk zijn. De Engelschman Leif Jones bekeek het vraagstuk van den politieken kant en grondde zich daarbij vooral op Engelsche toestanden. In het debat wees Br. Tezrari uit Milaan, onder veel instemming op, hoe verkeerd de regeeringen handelen door soldaten en matrozen wijn, drank of b er te verschaffen of ze in de gelegenheid te stelien het in de cantines te koopen. Viijdagmorgen werd de Congresziiting le 9 uur door Minister Talma geopend, ten einde aan de orde te kunnen stellen het vraagstuk der Consultatie Bureaux voor Alcoholisten, waarvoor Dinsdag de tijd ont broken had. Dr. K. 11. Bouman van Amsterdameen der leiders van het daar bestaande Bureau, en Dr. Schelmann van Dusseldorf deelden hun ervaringen op dit gebied mede. Uit deze inleidingen bleek, dat ook zonder asylbehandeling zeer veel üoor de alcoholisten gedaan kan worden. In de discussie werd er nog op gewezen, dat de eigenlijke onthoudingspropaganda hoofdzaak moet blijven. Om io uur begon de rij inleidingen over het alcoholgebiuik in de Kolon.ën, waarvoor 4 inleiders waren ingeschreven. Met groo'.e belangstelling werd de inleiding gevolgd van Dr. Hans Paasche, officier van gezondheid in het Duitsehe koloniale leger, die vertelde van zijn reis door de wildernissen van Afrika, op welke reis de grootste vermoeie nissen doorslaan waren zonder dat alcoholica was medegenomen, ja misschien wel juist daardoor. Zeer interessant waren ook de mededee- lingen van den assistent-resident Walbeehm, die aantoonde dat het drankgebruik onder de inlanders op Java dreigt toe te nemen. Verder werden nog inleidingen gehouden door Ds. Rauws uit Rotterdam en Baron Du Teyl uit Parijs, Het volgende congres zal in Milaan gehouden worden. Vrijdagmiddag was de organisatievraag aan de orde, waarover verschillende inleiders het woord voerden. Met zeer groote belang stelling werden de verschillende inleidingen over deze voor het innerlijke leven der lereeniging zoo belangiijke vraag gevolgd, Als een der meest mooie uitkomsten van inleidingen en debat kan geroemd worden, dat bij de verschillende richtingen groote waardeering voor eikaars beginselen gecon stateerd kon worden. Groote indruk maakte en instemming vond een opmetking van Dr. Slo:e.maker de Bruine, dat niet uit het oog verloten mag w»idtn door de confes sioneel georgan seerden, dat ook de neutralen bewogen worden door een ideaal dat in hen leeft. De inleidingen werden uitgesproken door Biemann uit Parijs Snoeth uit Bremstadt, Syring uit Heithousen en Jo- sephon uit Hallet a. d Saaie. .De Soc.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1