Gemeenteraad. Posterüenu Vissctiery. Suit slag- ¥erkoopin^. fiieieien^s lieuws. Verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente SOMMELS- DIJK op 5 Sep. 1911 des n.m. 7 uur. Voovz. de Edel Aclitb. Heer Burgemeester. Aanwezig met den Sec. alle leden. 1. Beëediging der her-en nieuwgekozen leden, de heeren A. P. van Dorsser, Jac. Joppe, M. Peek- atok, J. Gideon, K. Doornbos, A. A. Mijs en M. Joppe. De Voorz. stelt hen de daartoe verplichte vragen en daarna leggen de leden den eed af. Daarna spreekt de Voorz. het volgende Mijne Heeren 1 Als Voorz. van den Raad, ge voel ik mij verplicht U van harte geluk te wenschen, met het, vertrouwen hetwelk door de kiezers in U gesteld is. En nu heb ik U op het oogenblik beëedigd als leden van den Raad, en gij hebt gezworen dat gij de belangen der Gem. Sommelsdijk zult behartigen. Ik hoop dan ook dat gij werkelijk dien eed gestand zult doen. Het is voor U een gewichtige avond maar ook voor de Gem. Sommelsdijk. Hebben wij tot nog toe hier met 7 leden vergaderd, op het oogenblik is de Raad samengesteld uit 11 leden, een gevolg van de vermeerdering der bevolking. Ik heb het eens nagegaan, en toen is mij gebleken, dat juist een eeuw geleden, de Gemeente 1608 zielen bevatte, en vandaag, op het oogenblik, 3219. Het is dus in 100 jaar precies verdubbeld, en als gevolg daarvan zien wij dan dat de bepalingen in de Gem. Wet betreffende het aantal Raadsleden tbans van toepassing werden. In de eerste 40 jaren of de laatste jaren was't ongeveer gelijk, maar nu moeten wij niet vergeten, dat, en voornamelijk de laatste 10 jaar de bevolking sterk vermeerderd is. Op 1 Jan. 1851 bedroeg deze 2380 en 1 Jan. 1900 2687, en op het oogenblik zooals ik zeg 3il9. Het is voorwaar een groote avance. Percentsgewijze ge nomen, zal men weinig Gemeenten zoo aantr. ffeu. En die avance brengt ons zware verplichtingen. Er zullen thans zaken aan de orde komenrooals Woningtoestanden, uitbreiding der Gemeente ZOO' als die op systematische wijze geschieden moet enz. Het heeft mij werkelijk verheugd, dat uw raad het reeds vroeger ingezien heeft, dat het noodig was om Bystematiach de Gemeente uit te breiden. Ik hoop, waar wij er met 7 leden niet toe gekomen zijn, wij het thans met 11 leden zullen kunnen uitvoeren. Ik noemde U nu slechts maar ééu enkel punt. En nu mijne Heeren gij zijt voornemens de belangen der Gem. te behartigen, en hebt gij de Almachtige God ter hulpe geroepen, bij deze werkzaamheden, en nu moeten wij Zijn zegen hebben, zullen wy in deze Gemeenteraad iets goeds tot heil van de Qem. Sommelsdijk tot stand kunnen brengen. Ik heb gezegd. Alsnu worden op verzoek des Voorz. de Notulen der vorige Vergadering door den Sec. gelezen, welke onveranderd worden vastgesteld. 3. Loting inzake aftreding der nieuwe leden. De Voorz. verzoekt dhr. Timmerman en van Dorsser om zioh daarmede te belasten. Na loting blijkt zullen aftreden in 1913 dhr. J. Gideon. 1915 dhr. M Joppe en A. A. Mijs. 1917 dhr. K. Doornbos. 4. Ingekomen stukken. Missive van H. H. Ged. Staten goedgekeurd terugzendend het Raadsbesluit dd. 24 Juli tot het gebruiken van het lokaal in het Weeshuis tot 1 Dec. a. s. Missive van hetzelfde College, daarbij goedge keurd terugzendend het beBluit van den Raad om eenige wijzigingen aan te breDgen op de Begrooting dienst 1911. Een schrijven van B. en W. der gemeente Mid- delharnis dat door den Raad is benoemd sis lid der Plaatselijke Gascommissie, dhr. C. Kolff A.Cz. Een schrijven van de Gascommissie, dat tot Directeur der Gasfabriek is benoemd den heer K. Plokhuis, onderdirecteur te Haarlem en teveDs dat aan den heer Sneep als zoodanig eervol ontslag is verleend. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Verzoek van den heer P. van Rossem om afschrijving van H. Omslag tol een bedrag van f4,02. B. en W. stellen voor 5 maanden afschrij ving te verleenen, hetwelk wordt goedgekeurd. Een schrijven van de Afd. van den Bond van Ned. Onderwijzers betreffende salarisregeÜDg om o. m. het minimum daarvan te verhoogen enz. Was geteekend: D. Voogd, J. O. van Gent. Dit schrijven gaat vergezeld van een uitvoerige toelichting welke de leden reeds toegezonden zijn. B. en W. stellen daaromtrent voor, dit stuk tegelijk te behandelen met de Gem. begroeting Wordt goedgekeurd. 5. Benoeming Wethouder. Aftredend den heer J. Timmerman. Na stemming verzoekt de Voorz. de hseren Doornbos en Peekstok de stemmen op te nemen, waarna blijkt dat op dhr. Timmermau uitge bracht zijn 6 stemmen, dhr. van Dorsser 4 en dhr. de Graaff 1. Op de vraag des Voorz. of de heer Timmerman deze benoemiBg aanneemt, wordt deze toestem mend beantwoordt, waarna de Voorz. dhr. Tim merman met zijne herbenoeming gelukwenscht, hopende dat hij zijn taak op dezelfde consciën- tieuse wijze zal verrichten, als hij dit tot nog toe gedaan heeft. 0. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening groot f 3400,— voor den sehool- bouw, tegen ten hoogste 4'/, "/o rente en meteen jaarlijksche aflossing van f 600,—, te beginnen in 1913. De schoolbouw kost f 4500,— en het Rijk betaalt er aan f 1100,— en in verband daarmee, 7. Eenige wijzigingen aan te brengen op de Begrooting dienst 1911. Aan- en bijbouw van de Openbare school f 3400,bijdrage van het Rijk f 1100,totaal f 4500,Uitgaaf kosten tot het sluiten van een geldleening f 50,Wordt alzoo goedgekeurd. Verbetering van de pomp aan de Voorstraat. Voorz. Zooals de heeren weten kan de pomp niet meer gebruikt worden. Daarom stelt B. en W. voor om op dezelfde plaats en op dezelfde wel een zoogenaamde Northonpomp te slaan, in de hoop dat wij dan voldoende waterzuilen hebben. dhr. van Dorsser. Was het idee van het Dagel. Bestuur om die op dezelfde plaats te slaan. Voorz.De Architect zegt dat dit het gemakkelijkst is, wegens de gasbuizen enz. dhr. de Graaff. Wat zouden dan de kosten wel bedragen Voorz. dhr. Vrij heeft er een geslagen voor f150—, maar nu heeft hij zeker concurrentie gekregen en nu doet hij het voor flOO— dhr. de Graaff. Veronderstelt dat het niet slaagt, wat zijn dan de kosten Voorz. Meestal geen water, geen geld. Ik moet morgen juist met die menschen onderhandelen, omdat zij zoo'n pomp mosten slaan in N. Tonge, dan zon ik tegelijk afspraak kunnen maken. dhr. Doornbos. Een Northonpomp blijft water geven nietwaar, maar hoe denkt U er dan over waar met dat water te blijven, dat hij beeft af te voeren, en waar naar toe. Voorz. het is natuurlijk nog de vraag of wij daar last van zullen hebben, maar meestal blijft bet een eindje onder de beganen grond. Wordt aldns besloten. 9. B. en W. stellen voor om 2 lantaarns te plaatsen een aan den Langeweg naar het station tusschen die du staat op den hoek en die bij de Roomsch-Ratholieke Eerk, en een by bet terrein van de Biz. School omdat daar a. s. winter Her- halingsonderwijs gegeven wordt. dhr. Mijs. Mynh. de Voorz. Zou het niet beter wezen als TJ nu toch gaat veranderen om er twee te plaatsen, daar de afstand als ik me niet vergis tusschen de 90 en 120 Meter beloopt en in het dorp zoowat 50 of 55 M. Voorz. Dus U wil er tusschen elke lantaarn nog een geplaatst zien. Ik heb er geen bezwaar tegen, want ik ben voor veel licht, en dan wordt die weg meer begaanbaar, maar het lyktmij wel een beetje bezwaarlijk dat de afstand 120 M. is. Wij hebben de weg eens opgemeten van de Zondag school tot aan de kruising van de tram en dat is 900 M. dhr. Timmerman. Ik acht het voldoende als er een geplaatst wordt, mits het dan in goed verband gebracht wordt. dhr. Mijs. Ik wil volstrekt niet tegenspreken dat het dan genoeg licht zou zijn en wanneer B. en W. dat dan ook goedkeuren, trek ik gaarne mijn voorstel in, Voorz, Het kwam B. en W. voor, dal het dan voldoende licht zou zijn, maar wil mijnbeer Mijs er een voorstel van maken, indien de afstand is, zooals n gezegd had. dhr. Mijs. Ik zou het zeer wenschelijk vinden als er verandering gebracht werd, maar desnoods wil ik mijn voorstel achterwege houden, wanneer van de Directeur beweerd wordt, dat er dan vol doende en genoeg licht gegeven wordt. Voorz. Die verklaring zal niet afgegeven worden dhr. Mijs. Een gasdirecteur kan toch wel zeggen of er genoeg licht gegeven wordt 7 dhr. Timmerman. Ah de lantaarns elkander aanschijnen, is de verlichting goed. dhr. de Graaff. In Middelharnh, tenminste op het Zandpad staan de lantaarns naar ik meen 50 M. van elkander en op de Langeweg dan 80. Ik acht dat het dau voldoende verlicht is. dhr. Mijs. Ik vind dat 80 M. afstand wel wat groot is, maar wanneer de Voorz. het niet kan aanvaarden, vindt ik het voldoende. Voorz. Ik wil mijnheer Mijs wel zeggen, dal het dan eenige vertraging- in den aanleg zal geven, dan zal van de uitvoering niets komen voor October. dhr. Mijs. Mijnheer de Voorz. Ik heb nu reed? zoolang in den donker geloopen en dan kan ik het nog wel een oogenblik en ik zou het jammer vinden, wanneer er een overhaast besluit genomen werd en mynheer de Graaff' mag spreken van buiten de kom der gemeente, maar het is toch de hoofdweg naar het statioD en dan zooals in den winter 's morgens en 's avonds en met de marktdagen. Voorz. Dan wil ik er dit voorst 1 van maken, om aanvankelijk te besluiten tot verbetering vat de verlichting van den Langeweg. Ais de di recteur adviseert dat één lantaarn goed is, wordi die geplaatst, maar zijn er twee noodig, dau eveneens. Wordt alzoo besloten. Thans niets meer te verhandelen zijnde, sluit de Voorz. de openbare vergadering. Verslag van het verhandelde in de openbare raadsvergade ing der Gemeente MIDDELHARNIS op Dinsdag 5 Sept. des namid dags 3 uur 45 min. Aanwezig alle leden. De Voorz. opent de vergadering en gaat i.i d# eerste plaats over de nieuw gekozen leden J. J. Slis, J. v.d. Koogh, T. Schilperoord en J. Vroeg- iudewei, hun de daartoe vereisehte eeden te doen afleggen. Daarna verzoekt de Voorz. de Secretaris de notulen voor te lezen, welke na lezing overan- derd wordt goedgekeurd. Aan de orde is iDgekomen stukken. Ie. Een schrijven van den heerC. Kolff ACz. dat hy zijn benoeming als plaatsvervangend lid der gascommissie, aanneemt. 2e. Een schrijven van de gascommissie dat zij benoemd heeft tot directeur der gasfabriek den heer Blokhuis welke t Oct. a.s. iu fui.etie zal treden. En dat tegen den zelfden datum aan dhr. Sneep eervol ontslag is verleend, deze stuk ken wordt op voorstel van den Voorz. voor kennisgeving aangenomen. Den heer v. der Koogh vraagt den Voorz. hierover een enkel woord in het midden te brengen. En geefi in de eerste plaats zijn spijt te kennen dat de heer Sneep vertrekt en keurt ten tweede de ejjze waarop de gascommissie een nieuwe directeur benoemd heeft sterk af, daar ervolgens hem de lijst al 2 maanden gesloten was toen de heer Blokhuis solliciteerde. Niet dat hij iats tegen den persoon zelve had doch wel tegen de wijze van benoeming. Den heer J. J. Slis sloot zich aar. bij deze spreker en kon niet anders als de wijze van benoeming van een directeur door de gas commissie afkeuren en onbillijk noemeD. Den heer van der Baan vroeg aan den Voorz. of er dan toen den heer Blokhuis zijn solisitatie in leverde al een officieele candidaatstelling bad plaats gehad, 't Welk Joor de Voorz. ontkend werd beantwoord. Nadat door den Voorz. als lid der gas-commissie de heeren v. der Koogh en Slis zooveel mogelijk overtuigd was bewezen dat door de gas commissie gehandeld was over eenkomstig hun verplichting en dat het wellicht den schijn heeft als zou hier onbillijk gehandeld zijn, doch dat dit geeuszins het geval is er door de commissie niet gelet is op personen doch op bekwaamheid, vroeg den heer Schilperoord het woord en betreurde bet zeer alzoo door de hee ren Slis en vau der Koogh bekritiseerd te wor den als lid der gascommissie daar hij de volle overtuiging in zich omdraagt en deze; en steeds ten allen tijde te handelen in bet belang der gasfabriek en die der gemeente zelfs door de candidaaten werd gezegd dat de bekwaamheid van den heer Blokhuis de hunne verre overtreft en dat ook den heer van Rietschoten, hoewel den heer Blokhuis nog ter elfder uur zijn solisi tatie heeft ingeleverd, hem der commissie met warmte aanb^veelde, dus dat door de commissie hierin volstrekt niet onbillijk is gehandeld. Hierop verkreeg den heer Born het woord die niet kou begrijpen dat de heeren v. der Koogh en Slis zoo spraken over de benoeming van zulk een bekwaam man als de heer Blokhuis is, en hun ongenoegen te kennen geven over deze be noeming. Hij bad veeleer verwa, ht dat zij deze benoeming hadden toegejuicht! en als den heer van der Koogh zijn spijt te kennen heeft gege ven over het vertrek van den heer Sneep, was hij (den heer Bom) juist van tegenovergestelde gedachten en was hij blij dat den heer Sneep weg waal of zoo vraagde den heer Bom, zou er soms iets anders achter zitten en de heeren liever een ander als directeur benoemd gezien hebben 7 dat kon 't geval ook zijn, hem althans is van parti culiere zijde wel degelijk zoo iets meegedeeldl De Voorz. achtte het wenschelijk de verdere discussien hierover te sluiten, hopende dat de heeren voldoende waren ingelicht, en stelde voor over te gaan tot het benoemen van Wethouders en wel in de eerste plaats, wegens het periodieke aftreden van den Heer J. C. Born. Er werden als stemopnemers aangewezen de heeren J. J. Slis en v. der Koogh. Gekozen werd den beer C. Kolff met 6 stemmen terwijl de heer J. C. Bom 5 stemmen bekwam. Hierna had de 2e benoeming van een Wethouder plaats, in de plaats van den heer L. Korvink. Bij eerste stem ming verkregen de heeren J. v. der Baan 5 stemmen den heer J. J. Slis 5 stemmen 1 blanco. Bij de herstemming werd gekozen den heer J. J. Slis met 5 stemmen de heer v. der Baan verkreeg 4 stemmen doch daar den heer J. J. Slis voor zijne beaoeming bedankte moest er weder stemming plaats hebben waarbij de heer van der Baan 5 stemmen verkreeg en den heer Slis 6 stemmen, gekozen alzoo den beer D. Slis. Ten slotte deelde 'de voorzitter mede, dat de asehkar in zoodanige toestand begiet te ver- keeren dat er noodzakelijk een nieuwe zal moeten komen, en is er door de gemeentelijke op-ichter een onderzoek ingesteld naar de kosten van een pienwe welk bedraagt f 180. Wordt goedgevon den. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering gesloten. Vergadering van den Raad der Ge meente STAD AAN 't HARING VLIET op Dinsdag 5 Sept. 1911 des nam. ten twee ure. Present met den Voorz. alle leden, met uit zondering van den heer D. A. Landheer, die zonder kennisgeving afwezig is als nu is aan de orde. I. Door de nieuw gekozen leden wordt de eed, voorgeschreven in art. 39 der Gemeente wet afgelegd. De Voorz. wenscht de heeren geluk met hun - ne betrekking. II. Alsnu wordt door den nienw benoemden Secretaris de eed afgelegd bedoeld in art. 65 en 100 der Gemeentewet. III. Benoeming Wethouders. Na gehouden stemming blijkt dat met meer derheid van stemmen tot Wethouders zijn ge kozen de heeren A. J. Braber aftr. en J. Koert Mzn. De Voorz. wenscht de heeren gelnk met hunne benoeming en spreekt de hoop uit dat de Vergaderingen van Burgemeester en Wethou ders even genoegelijk zullen zijn als toen de heer Arensman lid van het Dagelijksch Bestuur was met wien ook de heer Braber volgens ver klaring in de laatste vergadering steeds genoe gelijk had vergaderd. De heer Koert zegt dat hij hoopt dat dit in het vervolg ook zoo zal zyn. IV Ingekomen stukken. a. Naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten wordt besloten een kasleeniug groot f 1000 in ontvang en uitgaaf op te nemen als mede de daarop gevallen renle. b. Hierna wrrdt de gemeenterekening dienst 1911 voorloopig vas'ge8teld. c. Een schrijven van den heer D. Joppe om wegens zijn vertrek naar Sommelsdijk voor 5 maanden afschyving van den Hooldelijken om slag. Hiertoe wordt besloten. d. Wederom is een schrijven ingekomen van H. H. Ged. Stalen om de jaarwedde van den Ontvanger te verboogen. De Voorz. zegt dat nu het Daeelijksch Be stuur voorstelt de jaarwedde van den om vanger te verhoogen aangezien dt- bezwaren iu de vuri ge raadsvergadering geopperd, volgens Ged. Staten niet gelden mogen. De heer Koert vindt verhooging niet noodza kelijk. Spreker wijst er op dat de Ontvanger slechts 2 zitdagen heeft in de week plm. 5 bij zondere zitdagen in een jaar voor het. innen der gelden van den hoofdelijkeu omslag hij vind dan ook dat de ontvanger voor zijn werk betaald wordt. Na eeDige bespreking wordt besloten de jaar wedde niet te verhoogen (D het getal zitdagin aan Ged. Slaten mede te det-len. e. Eene missieve waarbij melding wordt ge maakt van eene vermindering van f910 k ach- tens de wet van 1897. f. Een schrijven van den bond van Neder laudsche Onderwijzers afd. Middelhtrnis, d n raad verzoekende verhooging van het salaris der Onderwijzers aan de Openbare Lagere School alhier. De Voorz. zegt dat hij verhooging niet noodzakelijk acht, daar Stad op Ooltgensplaat na de grootste salarissen uitbetaalt. De heer Koert vindt echter, dat de onderwij zers voor nuttige handwerken ook wel eene ver goeding mag hebben na eenige bespreking wordt met 4 stemmen voor en 2 tegen besloten de jaar wedde der Onderwijzers met f50 te verhoogen. y. Begrooting algemeen armbestuur. De Voorzitter zegt dat de Commissie van onder zoek de Begrooting heeft nagezien en in orde bevonden de Voorzitter zegt de heeren dank voor hunne moeite en stelt voor de begrooting onveranderd vast te stellen eene subsidie van f 10,60 te verleenen. Hiertoe wordt besloten. h. De Voorzitter vraagt den Raad het Dagel. Bestuur te machtigen tot het doen van eenige af- en overschrijvingen. Hiertoe wordt besloten. V. De Voorzitter vraagt den Raad de jaar wedde van den Secretaris vanaf 1 Augustus uit te keeren, daar de Secretaris met ingang van 1 Augustus is benoemd. Dhr. Koert is echter tegen uitbetaling vanaf 1 Augustus. Hij meent dat dhr. Sterk toen nog geen Secretaris was. Immers zoo zegt hij, de Secretaris benoeming is eerst heel later goedge keurd en nu is de Secretaris beeedigd, daarom moet de jaarwedde ook uitgekeerd worden met ingang van heden. Dhr. Braber zegt dat dhr. Elve met ingang van 1 Augustus heeft bedankt. De Voorzitter antwoordt dhr. Koert nu, dat hij benoemd is met ingang van 1 Augustus en daar hij ook het werk in die maand gedaaD heeft, zoo vermeent hij ook dat de jaarwedde over de maand Augustus hem toekomt. Laat dhr. Koert zoo zegt de Voorzitter gelijk hebben voor zooveel het recht op de jaarwedde betreft, dan blyft toch nog dat de vorige ver gadering zonder dat er een woord werd over- gesproken, besloten dhr. Elve voor Juni en Juli het salaris uit te keeren. Waarom dan nu, waar ik het werk heb verricht nog een woord daartegen gesproken.Zou dit billijk zijn? Dhr. Koert staakt echter zijne meening. Tot stemming overgaande blijkt dat alle leden tegen het voorstel van dhr. Koert zijn, terwijl dhr. L. Braber en de Voorzitter zich buiten stem ming houden. De Voorzitter vraagt of er soms nog iemand der heeren het woord verlangt. Dhr. Huizer neemt hiervan gebruik en vraagt waarom het water uit het Burgerlijk weeshuis niet verkocht wordt. De Voorzitter zegt dat dit niet van de gemeente is en hij dit bij het Burgelijk Armbestuur ter sprake zal brengen. De Voorzitter brengt nu ter tafel of het niet noodig zal zijn een northonpomp in de gemeente te slaan evenals in Ooitgeusplaat. De kosten hiervan zullen zijn pint. 1 425. Ook zou dit zeer ten bate kunnen komen wanneer er brand kwam en de haven b. v. leeg stond. Wordt besloten dit tot eene volgende vergadering aan te houden. Dhr. Paasse vraagt nu of het niet noodzakelijk zou zijn, nu er iu de gemeente zco'o groot ge brek aan drinkwater is, dat van gemeentewege aan te voeren. De Voorzitter vindt echter dat dit aan de Burgers moet worden overgelaten. Dhr. Paasse meent dat, wanneer er van ge meentewege voor gezorgd wordt het goed water zal zijn. Wordt besloten dit aan Burgemeester en Wethouders over te laten. Ten laatste worden nog de notulen der vorige vergadering gelezen, die na eene kleine inlichting goedgekeurd worden. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de Voorzitter de openbare vergadering, waarna in eene gesloten zitting wordt overgegaan. Verslag van feet verliandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Den Bommel op Dinsdag 5 Septem ber 1911 's nam. 3 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed, leest de notulen der vorige vergadering welke onveranderd worden goedgekeurd Aan de orde is I. Installatie der nieuwe leden. De Heeren Knoop, Rosmolen en Jongeling leggen ia handen vau den voorzitter de eedon «f, volgens artikel 39 der Gemeente-wet. De voorzitter heet hen welkom en wensoht hen geluk met het vertrouwen der kiezers in hun gebteld en hoopt, dat zij da belangen der Ge meente naar hun beste vermogen zullen behartigen. II. Benoeming Wethouder. Na gehoudeD stemming blijkt dat zijn nitge bracht: 4 Btcmmeu op den Heer Jaoobs en 3 stemmen op den Ileor Knoop, zoodat benoemd is tot Wethouder dozer Gemeentede Beer Jaoobs, welke door deu voorzitter van harte wordt gelnk g wensoht, daarbij de hoop en het lertrouwen uitsprekende, hij de belangen der Gemeente Don Bommel naar zijn beste weten zal voorstaaD. Wordt vervolgens aan B. en W. een crediet toegestaan van fl5o voor het slaan eener pomp Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor- itter de vergadering. Verslag van het verhandelde in de Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Oolt- gensplaat op Dinsdag 5 Sept. 1911. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig A. Wagner. Na opening der vergadering heeft de be- eediging plaats van de nieuwgekozen leden de Heeren J. Donkersloot, J. Jacobs en J. A. Slis. De Voorz. wenscht de Heeren nog maals geluk met liet vertrouwen, dat de kiezers in hen gesteld hebben. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Vervolgens is aan de orde de benoeming van een wethouder in de vacature van Noord, waarvoor tijdelijk wethouder was de heer Jacobs. De uitslag van de stem ming was dat dhr. Slis 3 dhr. Jacobs 2 ep dhr. P. I. Hobbel 1 stem op zich vereenig den. De 2e vrije stemming had tot uitslag dhr. Slis 4 en dhr. Jacobs 2 stemmen', zoodat tot wethouder is benoemd dhr. Slis welke de benoeming aannam. De Veorz filiciteert hem en zegt dhr. Jacobs dank voor hetgeen hij als zoodanig in het belang der gemeente heeft gedaan. Wordt ingediend de begrooting van de Gemeente, de Bewaarschool en die van het Groot Armbestuur vóór 1912 welke in een nadere vergadering zullen worden belundeld. Komt in behandeling het voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten tot bet maken van eene los- en laadkade aan den Schrappolder. In de vorige vergadering is aan hen op dracht verleend om het plan in handen te stellen van dhr. Hoofd-Inginieur van den Prov. Waterstaat. met verzoek om advies te geven. Deze raad het ten sterkste af om in deu mond der haven een los- en laad kade te maken, daar de Gemeente het daar Diet diep 'kan houden. Hij raadt aan, om het eerste plan uit te voeren, en wel een 100 M. vanaf liet rietgorsje aan de haven Het idee van het ontwerp is, dat de kaai 100 M, lang zal zijn. Daarvoor zou de ge meente dan van het Rijk 300 M. lengte van den Schrappolder in eigendom moeten trachten te krijgen, en wel 100 M. voor de oprit van den tram, 100 M. voor de kaai en 100 M. voor eventueele uitbreiding. Voorts zullen er 2 schepen naast elkander kunnen liggen, en 4 in de lengte zoodat er 8 schepen geborgen kunnen worden. De kosten worden geraamd op f 13.000. B. en W. zijn overtuigd van de wensche- lijkheid om tot het maken er van toe over te gaan. Zij verwachten veel aanvoer van bieten en ook moet de gemeente zijn kaai uitbreiden, daar zij nu te klein wordt. Het zijn voor de Gemeente groote kosten, maar zij denken dat het wel rendeeren zal. Dhr. P. I. Hobbel vraagt of in het plan ook is opgenomen de uitdieping van de haven De Voorz. antwoord ontkennend. Het zal een tijhaven blijven, daar anders de kosten de draagkracht van de gemeente te boven zouden gaan. Worden de schepen te groot die de bieten vervoeren, dan kan men eene verordening maken op de groote der sche pen. Dhr. van Weel is er op tegen om nu in beginsel te besluiten over te gaan tot het maken van de kaai. Hij wil liever B. en W. opdragen om te onderzoeken lioe of de Minister de grond aan de Schrappolder aan de Gemeente wil afstaan, dan kan de Raad toch nog later eene beslissing nemen. Ook kan de R.T.M. nog wel met voorwaarden komen, waarop de gemeente niet kau ingaan Na nog eenige bespreking wordt besloten met den minister en de tramweg-mij. te onderhandelen. De voorz. doet mededeeling van een in gekomen schrijven van Lt. van Gent om de voor de Gemeente benoodrgde petroleum aan te besteden. Daar het verzoek op ongezegeld papier is gesteld wordt het voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. deelt mede dat liet zijn voor nemen was om deze zaak in de vergade ring te behandelen. Voor 1907 werd dc petroleum aanbesteed maar door de vele gegronde klachten over de slechte petroleum, is toen besloten de levering aan de „Automaat? te geven. Tot nu toe is dat uitstekend gegaan. Na eenige bespreking is met algemeene stemmen besloten evenals verleden jaar de petroleum door de „Automaat? te laten leveren. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering door den Voorz gesloten. Verslag van liet verhandelde in de Openb. Raadsvergadering der gemeente Herkingen, gehouden op Dinsdag 1.1. 5 Sept. des des n.m. 2.30 uur. Aanwezig alle leden. Voorz. Mr. C. Zaaijer. De Voorz. opent de vergadering en doet de notulen der vorige voorlezen, welke onveranderd worden goedgekeurd en geteekend. Vervolgens wordt allereerst overgegaan tot beëediging der herkozen leden de heeren Den Boer, Mans en v. d. Velde Lz. Ach tereenvolgend worden de beide voorschreven eeden door hen afgelegd. Daarna volgt de benoeming eener wethouder door periodieke aftreding van den heer Den Boer. Uitgebracht werden 7 stemmen waarvan 4 op den heer Den Boer, 2 op den heer Mans en een blanco zoodat met meerderheid van stemmen blijkt benoemd, den heer Den Boer, die, daartoe door den Voorz. gevraagd, ver klaart deze herbenoeming te aanvaarden. Is aan de orde. Meededeeling ingekomen stukken. 1. Missieve van H H. Ged Staten daarbij meldende aan deze gemeente een buitenge- woone snbsidie zal worden toegekend, voor het L. Onderwijs groot f900—,. Word nu in behandeling genomen een adres van de afdeeling Middelharnis en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers inhoudende een verzoek om verbetering in de regeling van jaarwedde van de onderwijzers in deze gemeente. De Voorz. acht deze regeling voor deze gemeente voldoende en stelt namens B. en W. van hierop afwijzend te beschikken. De heer Keijzer vraagt of er, de duure tijd in aanmerking genomen, geheel niets voor gevoeld wordt, waarop de Voorz. antwoord dit dan voor alle ambtenaren zou kunnen gelden. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Voorts deelt de Voorz. mede dat hij eene bespreking heeft gehad met Mej de Wed. Muller welke niet onbelangrijke diensten aan de gemeente bewijst. Gaarne zagen B. en W. haar, die tot op dit oogenblik mee- rendeels gratis werk verricht, een geringe subsidie toegekend b. v. f 25. Hiermede in verband zegt de Voorz. ook al spoedig is te verwachten de oprichting eener afdeeling van het Groene Kruis, waardoor ook wel eenige vergoeding ten bate van deze ver pleegster zal komen. Met de beide Arm besturen die ook hunne medewerking iu dezen hebben toegezegd. Wordt bij bena dering de som van f 125 mogelijk bereikt. De Raad van gevoelen, Mej. de Wed. Muller aan de gemeente vele diensten bewijsl v. n.l. daar er geen dokter plaatselijk op de gemeente aanwezig is, besluit met algemeene stemmen haar de voorgestelde f 25 toe te kennen. Dan zegt de Voorz. den Raad nog een en ander mee te willen deelen aangaande het dijkje aan de beurtschipperskade. Het onderzoek, of een afrit zou gemaakt kunnen worden aan de binnenzijde van den dijk, heeft bewezen, dat dit een onmogelijkheid is. Om een draaiplaats te maken boven op den dijk achten B. en W. ook de ruimte te beperkt en stellen voor, liever maar een jaar daarmee te wachten en een draaiplaats af te nemen van de beschikbare ruimte op de kaai zelve. Zij achten de onkosten van beharding enz. te groot, en weten bovendien niet of aldaar wel iets goeds gemaakt kan worden. De Heeren Van Kempen en J. v. d. Velde zijn een omgekeerde meening toegedaan. Geen belangrijke onkosten en de ver wachting een onmisbare en goede draai plaats te verkrijgen. De Voorz. adviseert liever een jaar eerst te probeeren en indien noodig alsdan daartoe over tegaan. Op een daartoe door den Voorz. gedane vraag verzoekt den Heer Jb. v. d. Velde stemming en wordt met 5 tegen 2 stem men (die der Weth. het voorstel van B. en W. verworpen en mitsdien besloten nog dit jaar een draaiplaats op den dijk te maken na daartoe door het Waterschap „de Dijkring" gemachtigd te zijn. Niets meer te behandelen is de vergade ring ten einde en sluit de Voorz. de ver gadering. MELISSANT. Gedurende de afgeloopen maand Augus tus werden aan het hulptelegraafkanteför 79 telegrammen behandeld. Jfïiddelliarnis. Uit de Noordzee zijn alhier binnengekomen de Vischsloepen «Burgemeester Mijs® st. L. Koster met f36 ton zoutevisch. Middelharnis® st. J. de Korte met f 33 ton zoutevisch. «Zeemeeuw® st. J. Boogerman met 43 ton zou'eviech. Met de gehouden veiling van de Hof stede bewoond door D, Gebuis door den NotarGse Ihnkko en Van der Slnis te Dirk,"land h-bben opgebracht ptrc. per gem. totaal. I ingezet door J.C. de Gast, f 860 f6420,00 4734,47 4099,15 3689,40 3193,47 2877,13 2880.08 2620,83 1688,57 2021,58 2710,80 2790,29 2845,72 3013,08 3522,00 3413,33 3200,18 7207,90 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 J7 18 J. P.de Wilde, J. P. de Wilde, P. van Es, Ds. Breesnee J. Snijder "J. Muije J. Snijder J. Snyder P. Notenboom J. P. de. Wilde G. Joppe Dz. Adr. Helleman Adr. Holleman Adr. v. Paassche J. P. de Wilde Ph. Sneep Ph. Sneep f 860 940 870 860 860 10,30 10,70 12,50 14,15 850 810 835 855 865 900 800 785 185 totaal 162931,88 Branden. Da brand in h< f station te Bodegraven is uilgebroken in do woning van den 9 aiionchef welke woning boven bet sta- ion is gevestigd. Deze brandde gebeel uit. Van bet gezin uit acht kinderen be staande was bij wee de feddiug moeilijk. Alioen de 3do klasse wachtkamer beeft niet van den brand !e lijden gehad waar dan ook de dienst is ondergebracht. Alles was, zjj het dan ook laag ver zekerd. Dinsdag is op Texel een ernstige brand uitgebroken in de duinen nabij het dorp den Hoorn. Het dorp werd be dreigd door de vlammen. Meer dan hon derd personen snelden ter hulp en slaag den er in de vlammen le bedwingen. E nige jonge'iïden van de i Helder overg'komen hadden er een vunrtje ge stookt en zoo den brand veroorzaak!. Te Valkenburg (L.) is Diasdag het huis van den heer Aarts m9t stalling ge heel afgebrand. Van den inboedel is niets gered Oorzaak onbekend. Alles is verze kerd. Woensdagnacht is door onbekende oorzaak de behuizing van R Mulder te Sappemeer, bewoond door Elder man en Kooi afgebrand. De inboedel van Kooi svaj niet vetztkerd. Men meldt uit Enschede aan de '/N C.v: Teuge.olge van de aaubou lende warmte is het veen, dat kurkdroog en op sommige plaatsen geheel verschroeid is, op het Aemsveen door onbekende oorzaak can het smeulen gegaan. Reeds eenige dagen is bet op de grens nabij Glaiierbrug een groote ronkende vlakte. Bij Oostenwind dringt een verstikkende damp over den omtrek, gisteren was bet zelfs zoo zwaar dat 't een dikke mist ge leek. Alleen een aanhoudende regen zal den brand kunnen blussehen. Iu deze streek

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 4