Woensdag 6 September 1911 268le Jaargang N". 1691 FF. roor lie Kuiilhollaiidsclie est Zeeuwsehe Eilanden, 'rc. 8050. f} Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES luce en Linnen ant, 141 ig-ers dat zij ii in Tapijten atelkleeden valiteiten der odernsle pa kkende adres o verzouden. lebrt fli Prijs f45.-. LHARNIS. riek. Beton. SDIJK. KM KV. van Regen- *en, Stoepen garantie. concur- lharnis. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7S50zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. ,411e stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den tl (sever. B IJ VOEGSEL. Es neg is het einde niet IleaWs. Gemeenteraad - Kipstraat 34a HAM. i Kinder- en 4668 R-ROKKEN. ok naar Maat. e- en Varkensbakken. vloeren en stoepen in 4066 vrijs franco huis. R, Achthuizen. eerst prijsopgaaf ■EPH. 5845. :end dat mijn even worden bestaat. 4837 ;f/7> 3726 PE; voor Stad )OJ2. xtiekanioor. euisndsohe B«ufseo noten. bouw en. brandschade van ge- ankbiljetten en per kbanken. 4301 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. zonder 50 UITGEVER Telefoon Istfe-jreomsa. Io. S. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en i/8 maal. Dieustaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Qroote letters en vignetten worden berekend naar do plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Bij dit nummer behoort een Reeds in de Middeleeuwen open baarden zich in 't leven der Kerk en dus ook in den boezem des volks tweeërlei richting. Dominicus was Franciscus niet Dominicus of liever Thomas Aquinias was meer de man .der dogmatiek, der leer. Franciscus ede man der heilige geestdrift en van het persoonlijk gelouf en de persoon lijke toewijding en opuffering. En die twee geestesstroomingen hebben zich ten allen tijde, z >owel vóbr als na de reformatie geopenbaard. Wie kent den naam van Cromwel niet, der Puriteinen tegenover de Engelsche staatskerk en haar open baring. Wat Franciscus was voor de Roomschen, was de Puritein in velerlei opzicht voor Engeland. Zeker, er was verschil. Franciscus had 't geloof der Roomsche Kerken was en bleef aan die Kerk trouw't was bij hem meer de hoogere bezieling om als Christus zelf te zijn, lenigende de ellenden der wereld. Hij wilde 't stoute stuk onder nemen het indrukwekkende feit her halen van Christus wederkomst op aarde. Weer moesten de armen van geest de stem hooren van hem, die hun zalig sprak. Weer moest er een zoom des kleeds zijn, door de kranken aangeraakt. Weer moest het leed mee geleden en door indringende troost woorden de zalf geschonken worden aan de zoaen en dochters, die beval len waren en overtreden hadden. Maar de Puritein liet zijn Kerk los en zocht zijn geestelijk genot alleen eri uitsluitend in de mystieke gemeen schap met den God des Hemels. Ba vinding en daaruit voortvloeiende geestdrilt voor anderer zieleheil dreef hem tot zijn actie tegen den Koning van Engeland Die ijver verteerde hen wars werden ze van de wereld, van wereldsebe genoegens en van alles wat der wereld behaaglijk maakte en hun persoonlijk leven, ernstig, waardig, gelouterd door de vervolging was het sprekend en onomstootelijk bewijs, dat ze in persoonlijk proeven en smaken van de gemeenschap met 't Hemelsche, hun hoogste welbehagen vonden. Maar de reactie kwam. En de per soonlijke geestdrift, dat op zichzelf en voor zichzelf leven en dat genieten der hemelsche vergezichten leidde ook weer tot een losmaken van allen band en een verachten van andermans denk beelden, die van de bevinding niet alle- heil verwachtte. Men begon weer naar de leer te verlangen; naar vaslstaande dogma's naar houvast voor zijn geestelijk leven naar een fondament, dat niet als de bevinding steeds heen en weer geschud werdweer te verlangen naar een algemeenen Christelijken regel, naar een maatstaf, onafhankelijk van per soonlijke opvattingen en bezielingeu en gezichten of visioenen. De sbevin dings ze werd. weer werkelijk »go- loofs d i. niet van een gevoel van godsdienstig verkt eren in hooger sfeer, maar van een ook verstandig overden ken van alles wat God in zijn Woord had geopenba rd De bevinding werd een redelijke godsdienst, die met 't verstand en de denkende geest inon- middelijk verband stond. De godsdienst werd niet langer een zich zinken laten op wat op een gegeven oogenblik werd ervarenmaar gevraagd werd door de Rede of die en die ervaring wel met het Woord des Heeren over eenstemde. Doch en nu daarvan weder de donkere zijde tegenover de lichtzijde Zoo had de bevinding voor een goed deel afgedaan, of booze geesten maakten zich van de kritiek meester. Als dan de Rede ook bij 't Geloof niet gemist mocht worden als de godsdienst moest zijn een Re delijke, dan had ook de Rede het recht te beoordeelen en te veroor- deelente schiften en te kiezente binden en te ontbinden, voor waar en voor leugen te verklaren. En de critiek werd scherper, al scherper. Ze daagde 't Geloof uit tot allerlei bewijs, dat 't Geloof niet geven kan omdat 't Ge loof is. Geloof en Rede streden tegen elkander met geweldige krachtsont- plooing. De Rede beriep zich op den Bijbel en 't Geloof deed 't ook, maar dit was 't verschilde Rede liet zich door 't Geloof niet leidende Rede proclameerde haar gevolgtrekkingen voor waardie alleen waren waar doch 't geloof wees de Rede ter deure uit, waar deze 't mes der critiek al te kras hanteerde, en omdat deze Rede niet altijd begreep, daarmee maar tevens alles voor onwaar ver klaarde, waar 't Geloof op steunde dat voor 't Geloot 't hoogste was. En nog is 't einde niet. Die strijd der eeuwen duurt nog voort. Nog zijn er de lieden der pure bevinding, die echter verminderen; hun aantal krimpt in. Weer zijn er dui zenden, die 't Geloof met de Rede belijden, en den Redelijken godsdienst doorzien. Maar grooter wordt dage lijks 't getal van hen, die het Geloot aanvechten. Met hun Rede zonder Geloof den Bijbel be- en veroordee- len. Die dagelijks een onderzoek in stellen naar de onwaarheid des Bij bels naar de ongeloofwaardigheid van de histories daarin vermeld. Scherper wordt de critiek, met wel lust bespot men Bijbel en Bijbelbe- lijder. Schamper bejegent men de Sacramenten. Onhartelijk en hatelijk de diepste waarheden des Christendoms. De Rede vervloekt tegenwoordig het Geloof. En schavotten en brandstapels zou de Rede nog wat gaarne voor 't Ge loof oprichten. De Rede jouwt naar het Christen dom en het Christelijk Geloof. Eu nog is het einde niet. Het licht der Rede straalt nog niet ten volle Maar is het in zijn volle onlpLoiing, dan komt voor 'i geloof de tijd der ontzeUendste onderdrukking. En daarom dat ieder christen op alle terrein zijn geestelijke gaven en krachten ontplooie om het Geloof te handhaven, Want verslapt men en zinkt men als christen in: de Rede triumfeert en de slachting begint in de ku lde, de verwoesting is aferwege reeds zicht baar, Neen, neen! we staan nog maar aan het begin van de ellende. Nog is het einde er niet, SossimeSsdijk Het bestuur van de pol der loozende op de haven van Sotrimelsdijk maakt het \olgende bekend Niemand za! eenige dijk- weg- of aavel- sloot mogen delven opmaken of versteken dan met voorkennis en toestemming van het Bestuur enz. (Zie art. 4 der keur.) Van de navolgende personen zijn al hier op het buitengors beesten gestorven namelijk van D. Vnoegindeweij Jz. 1 kalf; K. v. d. Velde, 1 kalfvaars Jan Nipius, 1 jnailing os; W. M Buijs, een 11/i jarige vaars Jan Mastenbroek Lz. een 11/2 jarige vaars Jan Kievit een 1J/2 jarige osTb. v. d. Bol, een 2 jarige vaars W. Slis, een* 2 jarige vaars en J. A. S'is een 2 jarige os. Deze beesten zijn allen onder politie toezicht begraven. Blijkens een advertentie in ons vorig nommer, tracht de afdeeling Ovetflakkee en Goedereede van de Holl, Maalsch, van Landbouw een lanabouwcursus ea een tui - bouwcursus in 't leven te roepen. Een tuinbouwcursus is op ons eilani nog nimmer gegeven. Deze omvat natuu:- plant-, dier- en scheikunde, Kennis van den grond, fruitteelt,groenteteelt,bloemisterij, boomkweekerij, snoeien en bemestingsleer. Het onderwijs aan een landbouwcursus loopt over natuur- en scheikunde, algemeene en bijzondere plantenteelt en veeteelt, kennis van den grond, grondbewerking en grond verbetering, bemestingsleer, zuivelbereiding en voedingsleer. Uit alle gemeenten vau ons eiland kunnen jongelieden deelnemen, want de lesuren worden zóó gesteld, dat gebruik kan wor den gemaakt van de tram, die bovendien zeer goedkoope schoolkaarten verstrekt voor leerlingen van Land- en Tumbouwcursussen. Melden zich voor 1 5 Sept geen voldoend getal leerlingen aan, dan wordt geen rijks subsidie gegeven en de cursussen gaan niet door. Aan hen, die met vrucht de lessen heb ben gevolgd, wordt een diploma uitgereikt. Alitideiharnis. L. v. d. Velde had Zaterdag het oDgeluk met glasscherven ernstig zijn hand te verwonden, en genees kundige hulp noodzakelijk was. Maandag zijn door verschillende vee houders (door gebrek aan voedsel en drink water op het gors) hun vee op stal gehaald. Stad aan 't Haringvliet, Ter voor ziening in de behoefte van drinkwater voor de beesten is op het gros weder een norlhonpomp geslagen. Of het water g:ed zal zijn is nog niet met zekerheid te zeggeD. Is er bijna geen drinkwater voor de beesten, ook het eten begint zeer schaarsch te worden op de weideD. De landbouwer J. K. moest de vorige week reeds hierdoor enkele runderen op stal zetten. Zeker mag het wel als eene bijzonder heid genoemd worden, dat het volgend jaar van den landbouwer D. Vroegindeweij, 3 zoons tegelijk in dienst zullen zijn, en wel 1 voor herhalingsoefening en twee zoons die rog ingelijfd moeten worden, waa van de een in 1910 en de ander in 1911 geloot heeft. Door het vallen van het hek op de paarden van den landbouwer B. sloegen deze, bespannen voor een wagen op hol. Twee mensch-n die er op zaten konden er tijdig afspringen. Gelukkig konden de dieren na een poos gehold te hebben, weder gegrepen worden. Schade werd hoege naamd niet aangericht. Den Bommel. Terwijl C. B. bezig was met braamzoeken bezeerde hij zijn voet zoo. danig dat hij geneesk. hulp moest inroepen. H;t Koh er der Personeele Belasting no. 3 over het belasïingsj jar 1911 is den 29 Aug. j I. den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. De Begroeting der inkomsten en uit gaven der Gemeente dienst 191 2 ligt van 31 ^Augustus tot den dag der behandeling in den raad voor ieder Gem. Serc.ter inzage. De herfst eu wintergroenten zijn hier momenteel zeer duur. Kleine witte kool wordt thans verkocht voor 2025 cents per stuk. Bij vele huismoeders alhier ziet men in plaats van natuurboter geconserveerde vruchten op de boterham smeren. Zeker geen vriendinnen van kunstboter. Oude Tonge. Door het omvallen van een petroleumstel ontstond Zaterdag bij B. Ooms brandmet eenige materieele schade liep dit ongeval af. Vrijdag viel het zoontje van W. Ou- wens van de fiets waardoor het een bloed storting aan de longen heeft gekregen. Maandagmorgen is A de Vos van een "TVagen stroo gevallen waardoor hij zijn knie en ook zijn hand ernstig bezeerde. Nieuwe Tonge. Zaterdagmiddagstond de landbouwer J. v. d. V. met zijn paard en wielslede geladen met twee tonnen om water te halenuit de Kerkgrachi. Het paard scheen echter daar niet op te willen wachten en ging er van door. Gelukkig kwam het spoedig tot staan doordat het recht uit door de heg van den tuin van S. G. vast reed. Een voorwiel werd in elkander gereden. üirksland. In den nacht van Donder dag op Vrijdag j.l. is door den Rijksveld wachter Elenbaas tegen een achttal per sonen procesverbaal opgemaakt wegens fietsrijden zonder licht. Denk om de poes. P. Poortvliet zette een klem om ratten te vangen, 's Morgeos zat er een jonge kat in. Daar het diertje nog spring levend was wilde A. v. R. het bevrijden, tot dink hiervoor krabte het diens hand ópen, en bekwam een lichte bloedwonde. -Zondagavond, had bij de woning in den mestput van M de Bonte een begin van brand plaats. Bijtijds werd dit met eenige emmers water gebluscht, en werd grooter onheil voorkomen. Maandagmorgen was de voorraad drinkwater bij de meeste schoon op. Vrouw B. had zelfs niet om een koppie koffie te zetten en moest den tram afwachten uit Ouddorp, van half negen. Men werd echter teleurgesteld, daar deze geen water mede bracht. Door de buren, werd de vrouw toen weer aan een weinig water geholpen. Terwijl de jeugdige Brjim Hof Maan dagnamiddag de paarden verzorgde kreeg hij van een der dieren, een slag tegen het bovenbeen. Hij viel bewusteloos, ter neder en werd daarop per draagbaar naar huis gedragen. Hij kwam echter spoedig tot zichzelf. De docter die constateerde dat het been stuk was verbond hetzelve. Maandagavond werd de Gemeente eenigzins in rep en roer gebracht, door gerucht van brand. Dit bleek dan ook waar te zijn, daar bij den landbouwer P. van Prooien, eenig oud stroo, en dergelijke in lichte laaie stond, wat spoedig opgebrand was. Herkingen De drinkwaterkwestie blijft ook alhier een onderwerp van dagelijksche bespreking. Het z.g. »Ouda Hoft is volgens sommiger bewering brak gewoiden en is dientengevolge van gemeentewege een put gegraven in »den Turk«, wat zeer helder versch water oplevert. Ook heeft eene lijst geciiculeerd ter opgave van water om eiealueel te laten komen per scheepsgelegenheid uit een of andere water leiding. Er werden evenwel slechts omtrent 2000 emmers opgegeven zoodat ook daar van voor deze gemeente niet veel zal komen. Bij de plaats gehad hebbende ring- rijderij met fietsen, ter gelegenheid van het op 1 Sept. alhier gehouden feest viel de hoogste prijs ten deel aan A Huizer, ui. f 2. LI. week gebeurde het den timmer mansknecht H. K. alhier dat hij een kel- derwin zoodanig op een zijner handen kreeg dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Dit is in een kort tijdsverloop het vijfde geval alhier, waarop de ongevallenwet tot ondersteuning van toepassing is. Ook de Roomboterfabriek alhier heeft, ten gevolge der langdurige droogte, zich genoodzaakt gezien voorloopig de zaak ge deeltelijk stop te zetten. Voor onbspaalden tijd wordt de melk ten deele naar Rotterdam opgezonden. - De werkman H G. alhier, bezig met het draaien eener windmolen, willende den draaier welke er af ging daaraan opnieuw bevestigen, geraakte daarbij met twee vin gers daarin bebueld met zoodanig gevolg dat zij deerlijk gehavend door Mej. de Wed. Muller weiden verbonden en vervolgens onder behandeling van den dokter moesten worden gesteld. Meer dan een landbouwer ziet men in deze gemeente niet alleen water maar ook eten, zooals pwp enz., naar het vee in de weide b engen, wat niet alleen werk oplevert, maar waarvan dc wintervoorraad zeker ook minderen zal. Werden in de laatste week van uit enkele gemeenten berichleu vernomen dat bijzonder in de kerken in 't oogloopend hoopen vliegen aanwezig waren, I 1. Zondag was dit ook in de Ned. Herv. Kerk alhier het geval Nooit waren meer van deze soort diertjes bijeen gezieD. Vanwaar het verschijnsel dat. zij zich v.nl. in hooge gebouwen zoo samenschoolen? Goedereede In ODze gemeente zijn door den geneesheer twee gevallen van febris typhoidea geconstateerd. Tegen 18 Sept. a.s. is tot den wer- kelijken dienst opgeroepen P. Bakelaar al hier. Ouddorp. Maaandagmiddag is alhier nabij de in aanbouw zijnde vuurtoren, de werkman G L., van West Kappelle bij het zwemmen op jammerlijke wijze verdronken. De makkers d e bij hem waren, konden hem wegens de sterke stroom niet meer redden. De verdronkene was slechts 20 jaren oud, en was steeds een oppassend werkman. Zijn lijk is nog denzelfden middag aan het strand aangespoeld, en zal te West Kappelle begraven wordeD. Verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente DEN BOM MEL op Donderdag 31 Aug. 1911 des namiddags 3 uur. Tegenwoordig 6 leden. Absent de Heer Jan Hijs. Voorzitter: de Burgemeester. De Voorz. opent de vergadering op gebruike lijke wijze leest vervolgens de notulen der vori ge vergadering, welke onveranderd worden goed gekeurd en geteekend. Is aan de orde 1. Mededeeling der 2 ingekomen reclames Hoofdelijken Omslag. Wordt bésloteu deze voor advies in handen te stollen van de Reclame- Commissie. 2. Een uiissieve van Heeren Gedeputeerde Staten, d.d. 24 Juli 1911, waarbij den Raad het gevoelen wordt gevraagd, Ln verband met de in 1908 vastgestelde norm. betreffende de salaris regeling van Burgemeesters,Secretarissen rn ont vangers, en jaarwedde van den Ontvanger dezer gemeente te verhoogen. Wordt besloten: op de Begrooting 1912, de hiervoor benoodigde geiden toe te slaan. 3. Vaststelling Gemeente-rekening en rekening van het Burgerlijk Armbestuur. Wordt besloten de Gem.-rekening 1910 voor- loop'g vast te stellen. in ontvangst op f25,567,40. in uitgaaf op f26,141,95. Alzoo met een nadeelig slot van t' 574,55; en de rekening van het Burgerlijk Armbestuur. in ontvangst op f8,300,84'/, in uitgaaf op 16,571,89. Sluitend met een goed slot van f 1,729,45*/, 4 Wordt door B. en W. aangeboden, de Ge- meente-begrooting voor het dienstjaar 1912.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1