TWEEDE Ml J. HL FABERT Effen zwarte stoffen Zaterdag 2 September 1911. No, 1690. Twee Bladen en Zondagsblad. IN HOC SI(jNO WSES Dit nummer bestaat uit Land- en Tuinbouw. Boor Huis en Hof. Reclames, Mededee- linden enz. (20 Cents per regel.) Manufacturen - Confectie (7/4 breed) van 50, 00 cit 70 cl. el. in prijzen van 80, 90, 100 en 125 cent per ei. Stalen of Coupons wor den IJ op aanvrage DIBECT toegezonden. Uciiicciilcruad. Officieel CSedeelte. Invordering 's Rijks directe belastingen. De Burgemeester der gemeente Ooltgens plaat maakt bekend, dat het kohier No. 3 der Personeele belasting over het belastingjaar 1911 invorderbaar verklaaad op den 29 Aug. 1911 aan den O.itvanger ter invordering is ler hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Oolgensplaat, den 31 Aug. 1911. De Burgemeester (Get.) JOH. YAN PUTTEN. Gemeenteraadsvergadering. De Burgemeester der gemeente Ooltgensplaat «naakt bekend, dat eene openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Dinsdag den 5 September 1911 des n.m. ten 2.30 ure. Ooltgensplaat don 31 Aug. 1911. De Burgemeester JOH. YAN PUTTEN. Insecten-bestrijdiug. Land- en tuinbouwer hebben eigenlijk een voortdurenden strijd te voeren tegen allerlei kleine vijanden: de insecten, die hem veel schade berokkenen. Zij huizen in en boven den grond. Sommige vernietigen of beschadigen den wortel of de onderaard- eche stengeldeelen, anderen hebben het ge munt op den stengel, welken zij voor zijn werkzaamheden ongeschikt maken, nog anderen tasten blad en bloesem aan. Tot de eerste behooren de r i t n a a 1 d e n of koper wormen, larven van den kniptor of springkever, en de e m e 11 e n, larven van de langbeenmug. Voorts de aardrup sen, de duizendpoo- t e n. Wij willen de voornaamste bestrij dingsmiddelen tegen de vernielzucht van deze schadelijke dieren vermelden. In de eerste plaats behoort daartoe een doeltreffende grondbewerking. De insecten, die den grond tot hun jachtveld gekozen hebben, houden van een vochtigen en vui- Jep, b°dein. Daar kunnen zij zich het best Ontwikkelen. Vóór alles moet daarom wor den gezorgd voor een goede drooglegging en daarnevens voor zorgvuldige bestrijding van het onkruid. Herhaald ploegen en eggen Zal met het oog hierop van nut kunnen zijn. Hierdoor worden de larven tevens naar boven gebracht, waar ze door de felle zonnestralen worden gedood of door de vogels worden opgepikt. Van groot belang is het dan ook voor den landbouwer, dat de vogels worden beschermd, dat ze rustig hun eieren kunnen uitbroeden. Vooral de zangvogels zijn van onberekenbaar nut en met name de spreeuw, de verschillende vinken bet kwikstaartje, enz enz. Werken de vogels en met hen kikvor- schen, spitsmuizen en padden boven den grond, beneden de oppervlakte zijn het de mollen en vele loopkevers, die als vlijtige jagers tal van insecten verdelgen. Krachtige planten kunnen beter de in secten weerstaan dan zwakke. Daarom zal alles, wat den groei bevordert, de schade, door de kleine vernielers veroorzaakt, ver minderen. Krachtige en doelmatige bemes ting, kiemkrachtig, zwaar en flink zaaizaad, hebben dan ook steeds de beste uitkomsten gegeven. Wij bevelen ze dan ook aan als krachtige bestrijdingsmiddelen tegen de in sectenschade. Laat deze zich zien, dan kan de aanwending van een krachtig aandrij- venden mest soms nog veel terecht brengen. Als zoodanig kan Chilisalpeter worden ge bruikt. Enkele insecten, en daaronder ook de ritnaalden of koperwormen, leven nog diep in den grond. Daarbij kruipen ze tegen den winter nog dieper. Tegen hen zal ondiep zaaien gunstig werken. Ook zal het laat inzaaien van winterkoren tegenover dezen dieren beter bevallen, dewijl de eerste ont wikkeling der planten alsdan in een tijd valt, waarin de ritnaald niet werkzaam is. Hetzelfde geldt voor de aardrups. Andere evenwel werken meer aan de op pervlakte, b.v. de aardrups en de emelt, of wel: ze zoeken daar boven hun voedsel, zeoals de aar.dvloo en de slak. Zij ver- eisehen weer andere middelen. Eén van deze is het rollen op geschikte tijden, vooral 's morgens. Weer andere leven van bepaalde plantensoorten. Zijn deze niet aanwezig, dan sterven ze. Tot deze rekenen we de verschillende aaltjes. Deze bestrijdt men het best door de voor hen geschikte en vereischte planten niet te verbouwen. Vruchtwisseling is hier een uitstekend middel en in verband hiermee het aanwennen van vangplanten. Deze kun nen met vrucht aangewend worden tegen bleten- en rogge-aaltjes, doch ook tegen ritnaalden. Zoo zijn er dus verschillende bestrijdings middelen. Tot de beste en meest doeltref fende rekenen we krachtige -bemesting, grondbewerking, voortdurende bekamping van onkruid, in goed kiemkrachtig zaad' dat stevige planten kan geven. Wie op deze middelen let, zal het minste nadeel van de insecten ondervinden. Tegen vliegen de oude glazen vliegenvanger is nog steeds een der meeste practische en z'ndelijkste middelen. Men dient het toestel echter niet met seepsop, maar met bier te vullen, en suiker te s1 rooien op het steunvlak. Om een vertrek zooveel mogelijk van vliegen vrij te houden, is niets beters te doen, dan het vertrek //olauw// (e maken, 't zij door blauw glas, blauw behang of blauw gepleisterde muren, blauwe gordijnen enz. In den stal weert men de vliegen door de muren te blau wen// met wit kalk, waaraan blauwsel is toe gevoegd, en ook de ruiten daarmede te be strijken. 't Is werkelijk een probaat middel. Gis ende ingemaakte vruchten worden zuur en bedorven. Men kan ze nog redden als men ze kookt met een mespunt zuivere potasch in het wa'er. Zelfs als ze geheel zuur geworden zijn, helpt dn i.og. Om het schimmelen van vruchtensap te voorkomen, bedekt men het met een dunne laag parafine. Men laat de parafine op het vuur smelten en giet een dun laagje op de koude sappen. Als men bet sap gebruikt, licht men het laagje parafine er vootzichlig af om het later weer te gebruiken. Ook om gewone kurken op flrsschen dicht te maken, dompelt men ze in gesmolten parafine. Vijgen bezitten een heilzamen invloed op maag en ingewanden en zijn vooral goed om in ie nemen bij storingen in de spijsverte ring, Turksche geneesheeren raden de vijgen aan ais geneesmiddel tegen de cholera, omdat deze ziekte stee Is wordt voorafgegaan door spijsverteringssioornissen. Maar ook allen, die hoesten of aan longziekten lijden, is het gebruik van vijgen aan te raden. Een eenvoudige, maar zeer goed werkende borstthee bestaat uit een afkooksel van gewone gerst met 5 of 6 vijgen en een handvol rozijnen. Voorts worden vijgen ook uitwendig als geneesmiddel tegen zweren in het tandvleesch gebruikt deze worden daardoor verzacht en tot rijpheid gebracht. Nadat men de vijgen in de breedte heeft doorgesneden, legt men ze op de zweer. IJzeren posten inden grond bevestigen. Als de bodem hard is, zei men de ijzeren posten of palen in het geboorde gat en giet het vol met cement.Men kan ze ook in een wijden draineerbuis zetten, die men in den grond graaft, en deze vol gieten met cement. Bij ijzeren platen enz welke in cement bevestigd worden, is het niet raadzaam ze met menie te verven, omdat ze zonder verf zich de3 te beter met het cement verbinden. Men kan ijzeren posten ook in den grond bevestigen aan houten paaltjes, welke men te voren geteerd heeft. Om ijzer tegen roest te beschermen, legt men het een kwartier in een oplossing van potasch oi soda in water. IJzeren potten schuurt men met azijn en zand, spoelt ze daal na al met waler en laat ze op den kachel drogen. Het inwendige van ijzeren potien wordt mroi blank, als men het metheetzoul poetst. Gedachlen Men zegt //De liefde maakt blind//. J iwel, maar meermalen maakt de blindheid liefde. llet is onze plicht iets te doen, niet alleen voor ons eigen welzijn, maar ook voor het heil van hen, die na ons zullen komen. Zorgeloosheid is de brug. welke naar de zorg leidt, waarachter de overgang afgebroken wordt. Wie met een slappe hand werkt, wordt arm. OBSERVATOR, Uit «Ie Fers. Een vraag. Hoe zit dat toch te Rotterdam vraagt Onze Courant. Onze aandacht werd dezer dagen ge trokken door het verslag der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het lager On derwijs te Rotterdam, waarvan uitvoerige mcdedt chngen in verschillende bladen voorkomen. Bijna alles daarin is van plaatselijken aard en van p'aatselijk belang en we laten dat dus rusten. Maar van algemeen be'ang is de wijze, waarop deze Comnrtssie spreekt over het openbaar en het bizonder onderwijs. Daar begrijpen we niets van. We hebben eerst de wet op het Lager Onderwijs nogeeos nageslagen, waa.in van deze Commissiën sprake is. Zijn ze voor de Openbare School Neen ze zijn voor het ongerwijs. Voor het Lager onderwijs ter plaatse in zijn vollen omvang. Als Commissie heelt ze dus geen onderscheid te maken tus- schen het Openbaar tn bizonder onderwijs. De ledene k voor zich, natuurlijk hebben vooi keur Dat hangt samen met hun beginsel. Maar de Commissie heeft geen politiek beginsel, immers zij als Commissie van Toezicht. Al werden alle openbare scholen opgedoekt en al bleven er niets dan bi zondere over, als die maar goed zijn, moet het de Commissie heizeifde wezen. En wat trof ons nu in 't verslag Zie er hier een paar zinnen uit »yit d.ege cjjf;ers bjgkt wel jjear duidelijk, dat de openbare school in Rotterdam nog altijd op hoogen prijs wordt gesteld Enfin dat mag ze zeggen Het constateert een feit al klonk het woord »hoogen« wel al te brovourach- tig De dubbeltjes kwestie, Commissie Maar dan gaat het voort »Van het »leegpcmpen« der over- heidsschool heeft men in onze gemeente gelukkig tot nu al heel weinig be speurde. En wat verder heet het alweer, dat Rotterdam gunstig afsteekt bij Amsterdam, omdat er in de Maasstad minder kinderen van de Openbare naar de Bizondere school overloopen. NogeensWat raakt dit de Commissie van Toezicht als zoodanig Als die bizon dere scholen maar goed zijn, moet het haar toch immers hetzelfde zijn 't Kost toch blijkbaar onze mannen uit de school van Moens en Kappeyne moeite om zich de beeldspraak van de sdoode vliegt gehéél te ontwennen Raak. In van Sijn's Geillustreerd Volksblad wordt naar aanleiding van 's heeren Duys' optreden tegenover Prins Hendrik bij den ZaaDSchen boottocht dit rake gedicht ten beste gegeven AAN EEN KAMERLID-SOCIALIST. Ge vraagt, brutale snaak, om raad, Of ge, als goed, zuiver democraat, Den Prins een hand moog geven Wel, heb ik van m'n leven Neen, zeker nietDat 's voor zoo'n heer Als jij bent immers te veel eer t OUDE TONGE. (Rpgeriehl 1835). Plaafseiyii Meuws. Souunelsdijk. Tegen C, L. is proces verbaal opgemaakt wegens visscherij over treding, Alhier zijn 11 houders van honden karren ingeschreven met iz hondenkarren. Tegen A. M. is proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van het motor en rijwielreglement. Gedurende de maand Juli zijn voor gekomen gevallen van Mond-en Klauwzeer in de provincie: Noord Holland 104.4 gevallen Zuid Holland 2971 Zeeland 165 Noord-Brabant 1937 Limburg 1225 2> Utrecht 703 Gelderlard 1627 2. Overijsel 137 2. Drenthe 28 2. Groningen 16 Eriesland 2505 Totaal over heel Neder). 12358 Middelharuis, Aihier worden pogingen in 't werk gesteld om een vereeniging op te lichten tot ziekteverzekering van varkens, Ter uiloefening van zijn vak als klompenmaker is de zoon vsn J.Bouman naar Rusland vertrokken, Als eene zeldzaamheid zij mede gedeeld dat in de van Pallandpolder aard appelen zijn verkocht legen f 3 88 per gemet Woensdagavond j.l. werd door de muziekver6enjging >Sempre Cresëndö* vöpj1 de woningen van D. Vroegindeweij en A. van der Slik eene senade gebracht, omdat beiden gedecoreerd zijn voor ruim 50 jaar trouwe dienst in de touw slagerij van de firma Wed, C. Kolft Zonen alhier. De eerste als baas en de andere als knecht verkregen respectievelijk een zilveren en bronzen Medaille van de Oranje Nassau- orde. 8tad aan 't Haringvliet. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat in deze gemeente gedurende de maand Augus tus geen sterfgevallen voorkwamen en geen huwelijk werd gesloten. Het kohier der Personeele Belasting no. 5 van het belastingjaar 1911 is invor derbaar verklaard op den 29 Aug. 1.1. Om in het steeds grooter wordend gebrek aan drinkwater te voorzien, is een motorboot van Goumare om maaswater gegaan, dat verkrijgbaar werd gesteld voor f 0.25 de ton. Den Bommel, Doordat een aardappel- rooimachine onverwachts in beweging werd gebracht, drukte het wiel een zijner pennen zoo hevig op J. L. zijn voet, dat hij haar onmiddelijk onder medische behandeling moest stellen. Dinsdagmorgen vond men bij de Wed. K. een vaars dood in den stal liggen zeer waarschijnlijk tengevolge van buikloop. Ongexvenscht bezoek. Dezer dagen zag men bij sommige burgers alhier, de vliegen bij duizenden aan den binnenkant der ramen zitten. Ook in de Herv. Kerk was de >hemel« door deze diertjes zwart gekleurd. Waren eenige weken geleden de droeve omstandigheden in de familie van onzen geachten Burgemeester oorzaak, dat Z.EdelAchlb. voornemen om d1. ruiters, rozenmaaksters, schoolkinderen, enz. die hem op 31 Mei jl, ler gelegenheid zijner inhuldiging zooveel achting en toegenegen heid hebben betoond, een genoeg'lijke dag te beschikken, verijdeld werd, heden (Don derdag 31 Aug.) mocht het de dag zijn op welke Z.EdelAchtb. wederkeerig blijk mocht geven van zijne optechte waardeering inzonderheid jegens hen, die als 't ware niets gespaard hebben om hem 31 Mei tot een indrukwekkende, ja onvergetelijke dag te mak"hc. Reeds bijtijds begaven Z.EdelAchtb. en zijn gade zich per tijtuig naar Zuidzijde, alwaar zij te gl/t uur arriveerden. Bij hun bezoek aan de school werden zij door de zingende schooljeugd blijde ontvangen en mochten vervolgens de kleinen zich vergas ten aan limonade, eierkoeken, enz. enz. Nadat Z.Ed.Achtb. een half uur ongeveer aldaar vertoefd had, begaf hij zich, mede in gezelschap van zijn vrouw, naar Acht huizen. Bij hun ariivement aldaar werden zij opgewacht door de op het speelterrein opgestelde schoolkinderen, alwaar mede tegenwoordig waren de Zuster, het hoofd der school en WelEerw. Heer Pastoor. Ook daar werden door de jeugdige scholieren eenige volksliederen ten gehoore gebracht en mochten ook zij het genoegen smaken, eenige lekkernijen als biscuits, bruidsu;kers enz. te worden toegediend. Vervolgens brachten Z Ed.Achtb en zijn vrouw een bezoek aan 't Gesticht, hetwelk zeer door hen geroemd werd, terwijl het geheel op beiden een zeer gunstigen indruk maakte. Te 10.45 uur vaa daar vertrokken, was hun aankomst in deze gemeente voor de leerlingen der Openbare en Bijzondere school niet m'nder aangenaam. Zingen en jubeleD, zich te goed doen aan de heerlijke versnaperingen, enz. wisselden elkaar steeds af. Dat ze schik hadden, stond rijkelijk op der kleinen gezichtjes te lezen. Was het verdere van den dag minder levendig, te 6,30 uur kwam er weer »leven in de brouwerij.1 De reeds bijtijds gegroe peerde rozenmaaksters begaven zich langza merhand naar een der schoollokalen teneinde de reeds lang verbeidde avond door te brengen op een wijze zooals iedereen zich wel kan indenkeD, Ook het vuurwerk bleef niet uit, 't Was een waar feest. En hoewel de feestvreugde duurde tot heel laat in den avond, werd gedurende al die woelende drukte geen enkelen wanklank vernomen, die aanleiding geven kon tot eenige moeite. Ooltgensplaat. Maandagmiddag had de smidsknecht J, Kik het ongeluk, dat, terwijl hij op een paard zat, dit struikelde en viel. Hij kwam met zijn voet onder het paard te vallen. Met veel moeite en pijn ging hij naar huis. Den volgenden morgen is hij naar het ziekenhuis alhier vervoerd tot verpleging (alzoo de eerste patienl). De besmettelijke ziekte roodvonk, voorkomende bij C. IJpelaar is gevekeD. Woensdag j.l. is de besmettelijke ziekte febris lyphoidea geconstateerd bij B. Marcus alhier. Oude Toiige. Het kohier no. 3 der Personeele Belasting, dienst 1911 is invor derbaar verklaard op 29 Augustus 1911 en aan don Ontvanger ter hand gesteld, Door den Heer Burgemeester dezer gemeente is een openbare vergadering van den Raad belegd tegen Diasdag 5 Septem ber a s. v.m, 10 uur. In den loop dezer week is door den Heer Jac. Vrij een begin gemaakt met het slaan van een Norionpomp in de Nieuwstraat alhier, Iu verband met in bovengemeld Raadsb.ej5j.ult, ten vyfjde kan ook wpjgqa medegedeeld, daf het totaal onwaar is, dat op advies van den Secretaris de herbergen alhier in den namiddag van den 18 Aug. jl. de lotingsdag, zijn gesloten. Onze dorpsgenoot den WelEd. Heer Renzing, Hoofdonderw. der Katth. School alhier heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor acte Fransch L, O. Nieuwe Tonge. Heden morgen is aan het tramstation voor rekening van de gemeen te een waterwagen aangekomen. Mocht het de vorige week niet goed gegaan hebben om er af te komen, nu ging het des te vlugger. Hoewel de tijd zeer kort was, was hij toch spoedig leeg tegen de prijs van 3 cent de reis. Het begint ook hier heel ernstig te worden. De vijver van den heer A. B. heeft lang in de behoef.e voorzien, maar dat raakt op een einde even zoo met de Kerkgracht, zoodoende zal de gemeente totaal zonder water geraken. Dirksland. De Begrooting der inkom sten en uitgaven der Gemeente dienst 1912 ligt vanaf 31 Aug. tot den dag der be handeling in den Raad voor ieder ler Secre tarie ter inzage. Dinsdag 5 Sept. n.m. 4 ure zal eene openbare Raadsverg. plaats hebben. Bij den Landbouwer L. van Beek is dezer dagen een Northonpomp geplaatst welke zout water te voorschijn brengt. Met toestemming van het Gemeen tebestuur is deze week door den Heer Daniels (geestelijke) uit Armenië eene rondgang gedaan bij de burgerij, met het doel gelden in te zamelen tot stichting van een weeshuis of meerdere aldaar. Er moet flink wat voor gegeven zijn. Waardoor de aanhoudende droogte vele slooten zijn opgedroogd, zien enkele daar hun voordeel in, ze thans uit te diepen, Men heeft er nu zelfs geen laarzen voor noodig en ziet men zulks op 't klompie doen. Stellendam. Dinsdag waren eenige jongens cp een plank in de haven aan het varen. Plotseling zakte de plank een eindje weg, waardoor L. W. kopje onder ging. Hij was echter door eigen hulp spoedig op het droge. Goedereede. Da gameente-begrooting voor 1912, ligt van af 28 Aug. tot en met den dag der behandeling in den Raad, ter gemeente-secretarie ter inzage en is tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar. -De vorige week stikte een kalf van de Wed. J. v. H. uit het buurtschap Oosidijk, in den modder, hetwelk voor haar een zwaar verlies is. Wegens uitbreken van Mood- en Klauwzeer onder het vee in de Oostduinen, is het verboden drinkwater uit de Northon pomp te halen, hetgeen zeer jammer is daar die pomp het bes'e drinkwater ver schaft wat in de omgeving dezer gemeente is te verkrijgen. Ouddoa p. Ook hier in deze gemeente is onder het vee het mond- en klauwzeer uitgebroken. Per publicatie is bekend gemaakt door den burgemeester om tijdens deze heer- schende ziekte vooral geen ongekookte melk te gebruiken. Verslag van de Gemeenteraads vergadering van Stad aan 't Haringvliet op 24 Aug. v.m. 10.30 ure Afwezig zonder kennisgeving de H. II. Arena- man en Landheer. Hrt lezen der notulen wordt voorloopig aangehouden. Aan de orde van de behandelingingekomen stukken. Missive van Ged, Staten inzake de vei hooging der jaarwedde van den Gjmeente-ontvanger. Wordt bestoten met 't oog op de weinige zitdagen van den ontvanger, hiertoe niet over te gaan. Missive van Ged. Staten betreffende de uit- keering ingevolge de wet van 1897. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Evenzoo berieht van aanneming der benoeming tot plaatsvervangend kantoorhouder voor den telephoondienst van&. Braber Mzn. en een bedanken als zoodanig van C. J. van Niernp C.J.zu. Wordt besloten aan den Heer J. C. Elvé, he t traktement als gomeente-seoretaris gedurende Juni en Juli uit te koeren. De Gemeentebegrooting en die van het A. B. A wordt in banden gesteld eener oommissie be staande uit de H.H. Koert eu C. Braber B.zn. Na eenige discussie wordt besloten de voorloopige vaststelling der Gemeenterekening aan te houden. Een adres van den Bond van Ned. Onder- wjjzors wordt in handen gesteld van B. en W om advies. Een missive van den Hoer Landheer, waarbij deze ontslag neemt als raadslid, wordt voor kennisgeving aangenomen. Hierna worden de notulen der vorig} ver gadering voorgelezen, die na een opm king van den Heer Koert wotden goedgekeurd. Vervolgens gaat do Openbare vergadering over in een gesloten zitting. Verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van den raad der gemeente OUDE TONGE op Don derdag 24 Aug. 1911, voorm. 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering door den voorz worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ten eerste worden gelezen de navolgende in gekomen stukken a. missive van Ged. Staten dezer provincie, daarbij goedgekeurd terugzendende het Eaads besluit, waarbij de datuin van de jaarlijksche paardenmarkt is bepaald. b. missive als voren, daarbij goedgekeurd terug zendende een raadsbesluit omtrent verhuring Gemeentegrond aan J. Barnat alhier. c. een verzoeksehritt van de onderwijzers der O. L. School alhier om verheoging van jaarwedde dit verzoek wordt aangehouden tot eene volgende vergadering. Ten tweede wordt gelezen eene reclame inzake

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 3