Woensdag 23 Augustus 1911. 268,e Jaargang JN°. 1687. voor de %uidlioll!indsclie en %eeuwüelie Eilanden. BIJVOEGSEL. iezoeki het Restaurant „STEMT", C. (IS Jl f3.- tot f 10.50 per stuk. BEURS Jl la Antirevolutionair w" 1|JF Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Advertentien. Beiinemeer. W. BOEKHOVEN. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. n n zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50zonder 4,50 per jaar, Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. uitgever SOMMELSDIJK. Telefoon Intercown*. No. 2. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, j Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan I Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor «Ie kedaclle bestemd, AcKvertentiëia en verdere Aileiiinistratie franco foe te zenden aan den Uifgrever. Land- en Tuinbouw. Tien wenken voor bemesting. Buitenland. ENGELAND. De algemeene spoorwegsta king i» afgekondigd. De oorlog ia uitgebroken Do regeering stelde voor, de grieven van het personeel door een Kou. commissie te lateu onder zoeken. Het commi van spoorweg direc teuren ging daarop in, doch de leiders van het personeel niet. En nu werd overal de staking afgekondigd die in verschillende Engelsche steden al begon. 't Wordt een bittere strijd De regeeuDg verklaarde in bet Lager huis dat de maatregelen, genomen om de voortzetting van dea spoorwegdienst te verzekeren en de orde te handhaven voldoende en afdoende zullen zijn, maar, wanneer dit niet het geval mocht blijken, dan zullen andere maatregelen op grooter schaal terstond worden genomen. (Toe juichingen bij de Unionisten). Men moge wel begrijpen, dat deze dingen niet geneegerd kunnen worden, en daar zij de voorziening van levensmiddelen van het volk en de veiligheid des lands in gevaar brengen, zjjn zij oneindig veel belangrijker dan wat ook. (Lnide toe juichingen der Unionisten). Tenslotte verklaarde minister Chur chill, dat mededeelingen omtrent de onderhandelingen, betreffende de spoor wegstaking, op dit oogenblik niet anders zon doen, dan de zaak schaden. De ingangen van al de voornaamste stations worden door soldaten met de bajonet op het geweer bewaakt. De sol daten slapen en eten op de perrons. Op eiken trein bevindt zich politie. Over het algemeen ondervindt de dienst hier weinig stoornis, alleen op MaryleboDe-station is de geheele dienst gestaakt. Te Londen is het ongemak, door de staking veroorzaakt, duidelijk merkbaar. De toestand te Londen wordt ernstiger, vooral wat betreft de ondergrondsche spoorwegen en ceintuurbanen, 't Verkeer op Hampstead, Piccadilly en op de Baker loolijn staat stil. De treinenloop der ondergrondsche spoorwegen is in de war, Verscheiden stations zijn gesloteD. Op het departement van Arbeid is wederom een conferentie gehouden door de spoorweg directies over de voorwaarden van het centraal comité der werkliedenvereeni- gingen. De berichten, toonen aan, dat de spoorwegstaking van kracht is in het Noorden van Engeland en Zuid-Wales, gedeeltelijk van kracht in het centrum, en feitelijk geen gevolg heeft in het zuiden van Engeland. De werkliedenleiders schatten, dat het aantal stakers twee honderd duizend bedraagt. De toestand verergert. De post voor Schotland en Ierland werd te Eiston geladen onder bescherming van militairen. Geen trein heeft Maryiebone naar het noorden verlaten sinds vijf uur. Het station is in duister gebuid. Nog maar een paar treinen loopen op de Londensche ondergrondlijnen, waarop de lifidienst nagenoeg geheel is gestaakt. Tus-chen Victoria-station en Crystal Palace werd een trein met steenen ga- bombardeerd. De ruiten werden inge worpen. PORTUGAL. Volgens een correspondent van het „Journal" te Lissabon, loopt men daar thans op een vulkaan. Een algemeene staking staat voor de deur en de monar chisten zijn niet vreemd aan die bewe ging. Dagelijks worden, op den openbaren weg bijeenkomsten gehouden, waar de sprekers de menigte opzetten tegen de regeering en in 't bijzonder tegen de ministers van BinnenlandBche Zaken en Kunsten, die, naar zij beweren, het land verraden. TURKIJË. In haar no'a aan de beschermende mogendheden van Kreta verklaard de Potte, dat zij noch de hernienwing van het mandaat van Zaimis als hoogen commissaris van Kreta kan accepteeren, n0cb de benoeming van een anderen commissaris onder dezelfde omstandighe den, n.l. met aanwijzing van den candi* daat door den koning van Griekenland. De Porte acht het oogenblik thans gunstig voor de definitieve oplossing van het vraagstuk. NOORD-AMERIKA. Eenige dagen geleden werd te Coa- tesville in den Amerikaanschen staat Missouri een neger uit de gevangenis gesleept en gelyncht. Dit feit heeft de zwarte bevolking van Coatesville en om streken in groote opwinding gebracht. De negers hebben vergaderingen gehou den en gezworen dat zij de daad wreken zullen, in de eerste plaats op de 40 ge maskerde blanken, die den zwarten ban diet uit de gevangenis haalden en lynch ten. Men vreest, dat wel eens een ge regeld gevecht zou kunnen worden tus- schen blanken en negers. Men heeft Coatesville derhalve door troepen doen bezetten en do in de voorsteden liggende huizen der blankeD streng laten bewaken. (demengti üiieuws. Te Uithnizerpolder (Gr.) is Donderdag het zoontje van den werkman Frikkema met een geladen geweer gevallen. Het kind schoot zich daardoor in de borst en viel dood neer. Donderdagochtend is bij een firma aan de N. Z. Voorburgwal te Amsterdam be zoek gebracht door inbrekers. In het kan toor siaat een kastje waarvan het slot verbroken werd en waaruit een kistje inhoudende imitatie paarlen en saffieren ter waarde van f 12U0, werd ontvreemd. Vervolgens begaf men zich naar een be lendend vertrek, waar uit een hang kast tien kistjes sigaren werden meege nomen. Met dezen buit en met f7 uit de kleine kas ging men er van door. Verzekering dekt de schade. De stoomtrawler „Calabria" die Woens dag van IJmuiden naar Zee vertrokken was is Vrijdag teruggekeerd zonderden schipper die, overboord is gevallen en verdronken. Men zag hem nog op grooten afstand drijven doch redding bleek onmogelijk. De ongelukkige' was 22 jaar oud en ongehuwd. Het groote gebrek aan water doet zich ook gevoelen bij den geregelden dienst op het spoorwegnet iu de provincie Gro ningen. Vele treinen hebben vertraging doordat er onvoldoende (en dan nog vuilachtig) water voor de locomotieven is genomen. Het geelkoper der machines ziet er daarom zoo zwart uit. Ook mst de aansluitingen teNieuwe- tchans met den Oldenbnrgschen trein laat het veel te wensehen over daar ook daar het watergebrek voor de machines der treinen zich geducht laat gevoelen. Een zeldzaam aardig geval doet zich naar de „Leu warden Ct." bericht te Arnhem voor. Een konijn van Gerrit Sijbesma bracht 9 jongen ter wereld waarvan er 2 stierven. Toevallig was hij een buurman een kat die terzelfder tijd moeder was geworden va3 5 jongen. Deze jonge katjes werden thans van het leven beroofd, waarna de kat bij de 7 konijn jes werd gebracht. En tot groo e verwondering nam de poes de zorg op zicb. Zij ondervinden thans een liefderijke verpleging en worden door haar gezoogd. Men schrijft uit Schiermonnikoog aan de „Scheepv." De lichtwachter (roeier) J. L. Visser die door het omslaan der reddingsboot in bewusteloozen toestand werd nit zee gehaald, is laat in den avond toch nog aan de gevolgen overleden. 't Bleek weer, toen een paar jongens zich vermaakte met het schieten op voor werpen, die zich in faun tuin bevonden. Reeds meer dan eens werd hen door de buren tevergeefs op het gevaarlijke van deze liefhebberij gewezen. Toen dan ook een kogeltje verdwaalde naar een naastbijgelegen tuin en daar een 372jarig jongetje gelukkig niet ernstig, aan het oor verwondde, was de maat vol en riep de vader de hulp der Zwolsche politie in. Een revolver en een pistool werden in beslag genomeB. De projectie len waarmede geschoten was waren van die afmeting dat ze in staat waren b.v. een deur van 1 c.M. dikte te doorboren. Het kind kwam er met dit schamp schot dus wonderwel af. De aandacht is gevestigd op het zeer vroege heengaan der trekvogels dit jaar. Zwaluwen, kraanvogels ooievaars maken zich reeds weg. Men vermoedt dat met name de zwaluwen door de geweldige hitte geen voedsel meer kannen vinden in de hcoge luchtlagen. Aan den anderen kant moest echter juist het warme weer tot bljjven nopen en insecten zijn er toch genoeg. Het nitdrogen van poelen moerassen, vijvers maakt voor ooievaars en kraan vogels het vinden van voedsel wel eenig- zins moeilijk maar niettemin blijft het zeer vroege vertrek raadselachtig. Som migen zijn geneigd, zeer sterke omkeer van het weer te wachten staat met zeer lage temperatuur. Naar de St. Ct. verneemt, heeft de weduwe van den in de vorige week op zoo droeve wijze overleden Hillebrand, naar aanleiding van het voorgevallene, bij den officier van justitie een klacht tegen den betrokken gemeente-veldwachter van Jut phaas, Oosterkamp ingediend. De ingezetenen zullen er thans bij ver nieuwing bij de regeering op aandringen, den burgemeester te verplichten in de ge meente te wonen. Tot recht begrip van het bovenstaande zij onzen lezers medegedeeld, dat sedert meer dan 25 jaar, de burgemeester van Jutphaas, de heer W. F, Smits, te Ut recht woont en slechts een paar uur per dag in de gemeente doorbrengt. De veldwachter Oosterkamp, bekend uit bet geval Hillebrand, fungeert tijdens zijn afwezigheid als hoofd der politie, Naar het N. v. d. D, verneemt heeft de rechtbank te Amsterdam rechisingang verleend met bevel tot inhechtenisneming tegen Paulus van Eyk, makelaar in effec ten, lid der firma Wed. P van Eyk en Zonen, die zooals men weet, eenige weken geleden in staat van faillissement verklaard is. De heer P. van Eyk is op last van den officiei van justitie te Amsterdam Zaterdag aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht. Sedert eenige weken was de heer E. uit zijn woonplaats Hilversum vertrokken naar Amsterdam, waar hij op een bovenhuis zijn intrek had genomen. In de studentensociteit Phoenix te Delft die schoongemaakt wordt en daardoor tij delijk onbewoond is, is Vrijdagnacht inge broken. Er is een bediag ven nagenoeg f 2000 aan specie en bankbiljetten ge stolen. Te Maasniel was men Vrijdag bezig de daar door verschillende boeren bijeenge brachte granen machinaal uit te dorschen. Door onbekende oorzaak geraakte eender vele giaanmijten in brand met het gevolg dat elf groote mijteD, alsmede de stoom- dorschmacbine, welke een waarde van f2000 vertegenwoordigt, vernield werden. Het graan was verzekerd, de machine niet. Te Westkappelle is Zaterdag een 8-jarig knaapje bij het baden verdronken. De boerenarbeider K. K. uit Sloten (N.H.) is Vrijdagmorgen van een wagen gevallen en dientengevolge overleden. Hij was gehuwd. te OUDDORP aan zee. 5000 Ook gelegenheid tot het geven van partijen. Aanbevelend, Hoopt uw nieuwe Groote voorraad vanaf Op verzoek van velekoop- lieden en h.h. Landbou wers zal er geregeld iede ren Woensdagmorgen van af 9 tot 12 uur m hel Hotel SPEE 5027 worden gehouden. levert nog altijd voor een goed Heerenrij- luü wiel, voor Dames 15.— hooger. Buitenbanden vanaf f2,60. Binnenbanden vanaf fl.6Ü; verder alle soorteé onderdeelen. 48öï Ij Adrertentiën 10 oent per regel en i/1 maal, Reclames 20 per regel. I Boekaankondiging 5 Cent per regel en Viraal. Het orgaan der Badensche Landbouw- vereeniging geelt de volgende bemestings voorschriften, welke ook onze land- en tuinbouwers tot richtsnoer kunnen nemen. We geven ze vrij vertaald en in beknopten vorm weer, hier en daar gewijzigd volgens de nieuwere inzichten. 1. Bemest uw akkers en weiden ge regeld, want door iederen oogst worden voedingsstoffen (stikstof, phospliorzuur, kali en kalk) aan den bodem onttrokken, en in geen enkelen bodem komen deze stoffen zoo overvloedig voor, dat aanvulling onnoodig zou zijn. 2. Bewaar uw stalmest zorgvuldig, door uw vaalt vochtig te houden en behoorlijk vast te trappen of door het vee te doen vasttreden. Er mag noch in den grond noch in de lucht iets van beteekenis van ver loren gaan. 3. Laat vooral geen gier in de sloot of op het erf wegloopen! Schatten zijn daar door reeds verloren gegaan. Het bouwen van een gierkeider loont zich in lnoge mate. 4. Leg een composthoop aan, om daarop alle stoffen te verzamelen, welke anders verloren gaan. 't Is een uitstekende spaarpot. 5. Gebruik nevens uw stalmest, gier en composthandelsmeststoffen! Met melk, vleesch, graan wordt een goed deel der voedingsstoffen (stikstof, phosphorzuur, kali en kalk) geregeld uit het bedrijf weg gevoerd dat moet worden teruggegeven in den vorm van kunstmeststoffenThomas- slakkenmeel, kaïniet, chilisalpeter, enz. 6. Maak geen eenzijdig gebruik van die kunstmeststoffen, althans niet op zand en veengronden; nog nimmer is daardoor een boer rijk geworden. Stikstof, phos phorzuur en kali moeten te zamen worden aangewend; daarbij nog, als ge uw grond kalkbehoeftig weet: kalk. 7. Laat uw stalmest, als ge dieii op het land gereden hebt, ni.t m hoopjes op den akker liggen, maar spreid dien zoodra mogelijk uit; dan vervliegt er het minst (der dure stikstof) van. Eg den kunst mest flink in cf ploeg dien ondiep onder; diep onderbouwen is verkeerd. Men houde echter rekening met de gesteldheid van den akker. 8. Ook het grasland, vaak misdeeld, moet bemest wordenvan de lucht alleen kan het gras niet leven. Een kali- en een pho spho rz uurbemesting zijn hier hoofdzaak; hiermee kan men vaak volstaan. Evenwel, een behoorlijke ontwatering, eggen en kalken, tot verwijdering van mos, ont zuring van den bodem, enz., moeten voor afgegaan, zal de kunstmest voldoende kunnen werken. 9. Bestel uw kunstmest tijdig, opdat de bemesting niet te laat in het na- en voorjaar geschiedeVraag bij aankoop niet naar het goedkoopstekoop in vereeniging met anderen en op garantie van gehalte; laat het gekochte onderzoeken! 10. Oordeel over de werking der kunst meststoffen niet te haastig: in één jaar komt niet alles in werking en deze is af hankelijk van verschillende omstandigheden. Een proef van één jaar is géén proef. Een doelmatige vruchtwisseling en een ver standige combinatie van stal- en kunst mest kunnen de productiviteit van den bodem tot een tot heden ongekende hoogte opvoeren. C. B. Een kind met een geladen geweer. Brutale inbraak. Op zee verdronken. Watergebrek. Kattenliefde. Verongelukt bij een proefvaart. Vuurwapenen in ongeoefende handen is en blijft altijd gevaarlijk, maar nog gevaarlijker wordt het, wanneer ze zich bevinden in kinderhanden, zegt de „Zw. Ct". Trekvogels. Het voorgevallene te Jutphaas. Een aanhouding. Ingebroken. Brand. Verdronken Van een wagen gevallen.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 5